PDA

View Full Version : Modenas kriss 115 ξερναει λαδια



masterone
27/06/2019, 15:56
Γεια σας εχω το μηχανακι του τιτλου απο το 2006 αγορασμενο καινουριο με 35000. 2 χρονια τωρα το εχω σε ακινησια. Πριν 2 χρονια ειχε μπει συνεργείο για να ανοιχτει το μοτερ και να αλλαχτει η βαση για τα τα μαρσπιε καθως ειχε σπασει η μιση βαση απο τις αντιξοες συνθηκες που χρησιμοποιουνταν το μηχανακι σε χωραφια. Και απο τοτε αρχισαν τα προβληματα αφου μου το εδεσε ο μαστορας δουλεψε για καποια χιλιομετρα αλλα εκανε διακοπες. Του το πηγα πισω και κατι εκανε κ σταματησε τις διακοπες μεχρι που τις ξανααρχισε και τοτε το αφησα στην αποθηκη αλλα επαιρνε μπροστα.Κατι μου ειχε τυχει κι ολας σοβαρο και δεν ειχα χρονο να ασχολουμαι με το μηχναακι. Τωρα 2 χρόνια μετα προσπαθησα να το βάλω μπροστα αλλαξα μπουζι λαδια φορτισα μπαταρια αλλα αυτο π παρατήρησα ηταν οτι ειχε ελαχιστα λαδια μεσα γυρω στα 100ml συνολο. Αφου προσπαθησα να το βαλω πολλες φορές με μιζα ή με μανιβελα ή και σπρωχνοντας με καλυμενο το καρμπυρατέρ δεν επαιρνε μπροστα και αρχισε να ξερναει λαδια ο κινητήρας. Τι πιστευετε οτι μπορει να συμβαινει? Ειμαι σιγουρος οτι εχει κανει μαλακια αυτος π ανοιξε το μοτέρ καθως πριν ανοιχτει το μοτερ δουλευε ρολοι αλλα τωρα 2 χρονια μετα δεν προκειται να βρω το δικιο μου. Πιστευετε ότι έχει κολησει το μοτερ? Αξιζει να το παω καπου να μου το φτιαξουν(ξερω ενα καλο μαστορα) αλλα δεν ξερω ποσο θα στοιχισει ή να βαλω κατευθειαν πανω ένα λιφαν 110 να τελειωνω?

OldMan
27/06/2019, 16:22
Απο που τα ξερναει τα λαδια ο κινητηρας..??

masterone
27/06/2019, 16:30
Απο πανω αριστερά βέβαια δεν ανοιξα τα πλαστικά να δω ακριβώς δεν ειχα χρονο.Η ταπα είναι απο την δεξια μερια

OldMan
28/06/2019, 12:17
Δεν εχεις χρονο να ανοιξεις τα πλαστικα να δεις τι παιζει αλλα εχεις χρονο να πας να παρεις κομπλε μοτερ lifan να το κοτσαρεις επανω..???

JasonEV
28/06/2019, 12:24
Καταρχας ειπες οτι το μηχανακι ειχε μεινει με 100ml λαδι. Ειδες σημαδια διαροης πριν αλλαξεις τα λαδια; καποιο σημειο που να φαινεται οτι εσταζε η καποιο σημαδι απο λαδια στο δαπεδο κατω απ' τον κινητηρα; Απο αριστερα που λες οτι πεταει λαδια ριναι απο σημειο που εχει φλατζα; Μπορει ο μαστορας να μην εβαλε καινουργιες φλατζες η να μην εσφιξε αρκετα τα καπακια.

masterone
28/06/2019, 14:46
Λοιπον το μηχανακι δεν φανηκε να ειχε καποια διαρροη ή μπορει οταν το οδηγουσα να μην την καταλαβα κι ολας αλλα δεν δουλευε κ σωστα . Ζητημα να ειχε κανει και 100 χιλιομετρα απο την στιγμη π ανοιχτηκε το μοτέρ. Απλα αν δεν ειχε μεσα λαδι κ μ εκανε μλκια ο μηχανικος φοβαμαι οτι μπορει να κολησε εστω κ με αυτα τα 100 χιλιομετρα αν ειχε 100ml λαδι μεσα.

ErHarD
29/06/2019, 14:00
Εγώ θα έβαζα λάδια και θα το έκανα βόλτα να δω πως πάει. Τώρα για να καταλάβω παίρνει μπροστά ή όχι?

masterone
29/06/2019, 14:34
Εγώ θα έβαζα λάδια και θα το έκανα βόλτα να δω πως πάει. Τώρα για να καταλάβω παίρνει μπροστά ή όχι?

Δυστυχως οχι δεν παιρνει μπροστα ουτε σκαστο με ταχυτητα πριν προσπαθησω να το βαλω μπροστα του αλλαξα τα λαδια αλλαξα μπουζι φορτισα μπαταρια και μετα δοκιμασα να το βαλω μπροστα με μιζα ή και μανιβελα ή και σκαστο αλλα αρχισε να ξερναει λαδια χωρις να παρει μπροστα κ το αφησα στην αποθηκη παλι

ErHarD
30/06/2019, 02:03
Οκ, ξεκινάς από τα βασικά. Σπίθα βενζίνη συμπίεση. Τσεκαρεις.. βγάλε μπουζί δες σπίθα, βάλε συμπιεσομετρο να δεις συμπίεση και μετά κοίτα injectors/carburettor.

masterone
30/06/2019, 14:08
Το θεμα ειναι πως δεν εχω συμπιεσιομετρο κ δεν ξερω κ καποιον να εχει

ErHarD
01/07/2019, 01:58
Σπίθα καρμπιρατερ είμαστε εντάξει? Το συμπιεσομετρο έχει 30€

https://www.skroutz.gr/c/2725/exoplismos-synergeiou/f/884942/sympiesometra.html