PDA

View Full Version : Aνασφάλειες πριν την εκδρομή - Yamaha R1 -2006



nikos500
27/06/2019, 18:14
Καλησπέρα είμαι κάτοχος ενός Yamaha R1 του 2006.Είμαι 27 χρόνον και το έχω στην κατοχή μου σχεδόν 5 χρονια ..
περάσαμε πολλά μικροζημιές βολάν και όλα τα ωραία ..
αν και στα 5 χρονια έχω κάνει μονο 20.000 χιλιόμετρα.Και πριν 3 μήνες αλλάχτηκαν Λάδια φίλτρο λαδιού
. καθάρισμα φίλτρου αέρα . υγρά φρενων . μπούζια . αλυσίδα γρανάζια .λάστιχα. μπούζια.όλα Και τρομπα νερου...

Φέτος το καλοκαίρι σκέφτομαι να κάνω το πρώτο mini ταξιδάκι .. από πύργο -ναύπλιο-μονεμβασιά-ελαφόνησο-κύθηρα-καλαμάτα - πύργο ..
Τον τελευταίο καιρό μου είχε παιδέψει ο πολλαπλασιαστής και με είχε αφήσει 3 φορες στον δρόμο μέχρι να το λύσουμε ..
Ok όμως το λύσαμε αλλα από τότε μου έχει δημιουργηθει μια ανασφάλεια ως προς την μηχανή και με έχει βάλει σε σκέψεις .
. εάν θα πρέπει να με αγχόνη αυτό το ταξίδι ως προς την εμπιστοσινη ..
Λίγο το r1 που δουλεύει πολύ ψιλά στις θερμοκρασίες..Και γενικά εάν μπορώ να την εμπιστευτώ ..
Από μεριά μου έχουν αλλαχτεί όλα τα αναλώσιμα ..
Είναι στα 47.000 χιλιόμετρα ...Και με έχει αγχώσει όλο αυτό γιατί τον τελευταίο τρίμηνο με είχε αφήσει από πολλαπλασιαστεί 3 φορες
φοβάμαι μην ζοριστεί με τόσο ζεστη τον αύγουστο και έχουμε απρόοπτα.

telegonos
27/06/2019, 18:27
Πως έμεινες δηλαδή από ''πολλαπλασιαστεί''; Τι ακριβώς σου παρουσίασε, και ποιά ήταν η επιδιόρθωση;

Το R1 δεν έχει ''πολλαπλασιαστές''. Έχει δλδ, αλλά είναι ενσωματωμένοι στις μπουζόπιπες και προφανώς έχει 4, αφού τετρακύλινδρο είναι. Για να μείνεις, πρέπει να αστοχήσουν ταυτόχρονα, τουλάχιστον δυο από τους τέσσερις πολλαπλασιαστές, για να μην μπορεί πια να λειτουργήσει ο κινητήρας. Η πιθανότητα να χαλάσουν 2 ή περισσότεροι πολλαπλασιαστές ταυτόχρονα είναι πολύ μικρή, εκτός κι αν όλοι μαζί εκτέθηκαν σε μαγνητικό πεδίο επιπέδου ατομικής έκρηξης.

Μπας και δεν εννοείς αυτό, αλλά κάτι άλλο και έχεις μπερδέψει τα ονόματα με τον ίδιο τρόπο που έχεις μπερδέψει την γραφή των λέξεων;

nikos500
27/06/2019, 19:09
Πως έμεινες δηλαδή από ''πολλαπλασιαστεί''; Τι ακριβώς σου παρουσίασε, και ποιά ήταν η επιδιόρθωση;

Το R1 δεν έχει ''πολλαπλασιαστές''. Έχει δλδ, αλλά είναι ενσωματωμένοι στις μπουζόπιπες και προφανώς έχει 4, αφού τετρακύλινδρο είναι. Για να μείνεις, πρέπει να αστοχήσουν ταυτόχρονα, τουλάχιστον δυο από τους τέσσερις πολλαπλασιαστές, για να μην μπορεί πια να λειτουργήσει ο κινητήρας. Η πιθανότητα να χαλάσουν 2 ή περισσότεροι πολλαπλασιαστές ταυτόχρονα είναι πολύ μικρή, εκτός κι αν όλοι μαζί εκτέθηκαν σε μαγνητικό πεδίο επιπέδου ατομικής έκρηξης.

Μπας και δεν εννοείς αυτό, αλλά κάτι άλλο και έχεις μπερδέψει τα ονόματα με τον ίδιο τρόπο που έχεις μπερδέψει την γραφή των λέξεων;

όταν λέω με άφησε εννοώ ότι στην πατρων πύργου .. μου έβγαλε το error code 31 .. Δηλαδή το δευτερο μπουζί .!Που τελικά έγινε και η αλλαγη την πρωτη φορα .αλλα μετα απο 10 μερες εβγαλε το error code 32 που ειναι καποιο προβλημα στο 3 μπουζι ..και μετα το error code 33 που ειναι το 4... και εκει εγινε το μπερδεμα Και εφόσον έκανε σαν τρικύλινδρο .. δεν έπαιρνα το ρίσκο να οδηγήσω κοντά 80 χιλιόμετρα .. με 3 κυλίνδρους σε λειτουργία .. εσύ μπορεί να το έκανες αλλα εγώ δεν θα έπαιρνα το ρίσκο ...

Pew
27/06/2019, 19:39
Αρχικα βαλε μια οδικη ασφαλεια στο ασφαλιστηριο σου, σε περιπτωση που μεχρι στιγμης δεν εχεις.

Το θεμα εμπιστοσυνης στο μηχανακι που καβαλας, ειναι σημαντικο, αλλα σημαντικοτερο ειναι ενα backup plan σε περιπτωση που παει κατα διαολου το πραγμα.


Χωρις να κανεις εκδρομη/ταξιδι/Μακρια βολτα/whatever... μονο στη σκεψη μενεις.
Προετοιμασου, μην βαλεις στο παιχνιδι αεροπορικα/ακτοπλοικά/ακριβες κρατησεις ξενοδοχειου ωστε να μην τραβας τα βυζια σου και ξεκινα για κατι απλοικο.
Στη χειροτερη θα γυρισεις σπιτι σου με οδικη, ειτε την 1η μερα, είτε στο ενδιαμεσο είτε και στο τελος.
Αν ειναι να συμβει, απλα θα συμβει.
Ξαναλεω, μπορεις να το αποφυγεις... χωρις καν να ξεκινησεις ΠΟΤΕ ταξιδακι.
Βολευεσαι ετσι;


Ξεπερασε το λοιπον και απλα φυγε, αφου ελεγξεις οσα περισσοτερα μπορεις.
Εαν εισαι τοσο ανησυχος, που απ'οτι φαινεται εισαι, σε καθε σταση ριχνε μια ματια σε λαδια/παραφλου και οπτικα για τυχον διαρροες.

Εαν ολα ειναι ΟΚ και το μηχανακι δεν ακουγεται σαν Briggs & Stratton... τοτε ολα καλα!

S705
27/06/2019, 19:53
Ξεκίνα και μην να σας, ότι είναι να γίνει θα γίνει.
Εδω κάνουμε μεγαλύτερα ταξίδια με aprilia 11 ετών........

telegonos
27/06/2019, 20:16
όταν λέω με άφησε εννοώ ότι στην πατρων πύργου .. μου έβγαλε το error code 31 .. Δηλαδή το δευτερο μπουζί .!Που τελικά έγινε και η αλλαγη την πρωτη φορα .αλλα μετα απο 10 μερες εβγαλε το error code 32 που ειναι καποιο προβλημα στο 3 μπουζι ..και μετα το error code 33 που ειναι το 4... και εκει εγινε το μπερδεμα Και εφόσον έκανε σαν τρικύλινδρο .. δεν έπαιρνα το ρίσκο να οδηγήσω κοντά 80 χιλιόμετρα .. με 3 κυλίνδρους σε λειτουργία .. εσύ μπορεί να το έκανες αλλα εγώ δεν θα έπαιρνα το ρίσκο ...

Σου έκαιγε τα μπουζί; Ή τις μπουζόπιπες-πολλαπλασιαστές;

Και στις δύο περιπτώσεις, αυτό ήταν ένα ΣΥΜΠΤΩΜΑ. Βρήκατε ποιό ήταν το ΑΙΤΙΟ, που προκαλούσε το σύμπτωμα;

Bob_o_mastoras
27/06/2019, 20:17
όταν λέω με άφησε εννοώ ότι στην πατρων πύργου .. μου έβγαλε το error code 31 .. Δηλαδή το δευτερο μπουζί .!Που τελικά έγινε και η αλλαγη την πρωτη φορα .αλλα μετα απο 10 μερες εβγαλε το error code 32 που ειναι καποιο προβλημα στο 3 μπουζι ..και μετα το error code 33 που ειναι το 4... και εκει εγινε το μπερδεμα Και εφόσον έκανε σαν τρικύλινδρο .. δεν έπαιρνα το ρίσκο να οδηγήσω κοντά 80 χιλιόμετρα .. με 3 κυλίνδρους σε λειτουργία .. εσύ μπορεί να το έκανες αλλα εγώ δεν θα έπαιρνα το ρίσκο ...

Ο πρωτος πως και δεν χαλασε? Τι ειναι? Μαγκας? :p
Πιο πισω στο κυκλωμα ειναι το προβλημα, αποκλειεται να χαλουσαν με τη σειρα ολοι οι πολλαπλασιαστες. Με τη λογικη το λεω, δεν σκαμπαζω γρι απο ρευματα.

Bowleno
27/06/2019, 20:30
Καθίστε ρε να μπει ο γέρος αύριο, να τα δει και να πάθει το μίνι εγκεφαλικό, Παρασκευή γαρ....:cry:

:lol:

billy84
27/06/2019, 20:36
Καλησπέρα είμαι κάτοχος ενός Yamaha R1 του 2006.Είμαι 27 χρόνον και το έχω στην κατοχή μου σχεδόν 5 χρονια ..
περάσαμε πολλά μικροζημιές βολάν και όλα τα ωραία ..
αν και στα 5 χρονια έχω κάνει μονο 20.000 χιλιόμετρα.Και πριν 3 μήνες αλλάχτηκαν Λάδια φίλτρο λαδιού
. καθάρισμα φίλτρου αέρα . υγρά φρενων . μπούζια . αλυσίδα γρανάζια .λάστιχα. μπούζια.όλα Και τρομπα νερου...

Φέτος το καλοκαίρι σκέφτομαι να κάνω το πρώτο mini ταξιδάκι .. από πύργο -ναύπλιο-μονεμβασιά-ελαφόνησο-κύθηρα-καλαμάτα - πύργο ..
Τον τελευταίο καιρό μου είχε παιδέψει ο πολλαπλασιαστής και με είχε αφήσει 3 φορες στον δρόμο μέχρι να το λύσουμε ..
Ok όμως το λύσαμε αλλα από τότε μου έχει δημιουργηθει μια ανασφάλεια ως προς την μηχανή και με έχει βάλει σε σκέψεις .
. εάν θα πρέπει να με αγχόνη αυτό το ταξίδι ως προς την εμπιστοσινη ..
Λίγο το r1 που δουλεύει πολύ ψιλά στις θερμοκρασίες..Και γενικά εάν μπορώ να την εμπιστευτώ ..
Από μεριά μου έχουν αλλαχτεί όλα τα αναλώσιμα ..
Είναι στα 47.000 χιλιόμετρα ...Και με έχει αγχώσει όλο αυτό γιατί τον τελευταίο τρίμηνο με είχε αφήσει από πολλαπλασιαστεί 3 φορες
φοβάμαι μην ζοριστεί με τόσο ζεστη τον αύγουστο και έχουμε απρόοπτα.


Αν έβαλες το καινούργιο βολάν και έλυσες ότι άλλο πρόβλημα είχες δε βλέπω το λόγο να ανησυχείς.Το ταξίδι που αναφέρεις είναι κάτω απο 1000km.Με R1 του 2007 όταν ζέσταινε ο καιρός αυτά τα έκανα σε μια μέρα...

Αν έχει κάποιο πρόβλημα το μηχανάκι θα στο βγάλει έτσι και αλλιώς,είτε έχει 40 βαθμούς είτε έχει 10.Ενδεικτικά το δικό μου διέλυσε το βολάν του καταχείμωνο στη Γραβιά και βάρεσε μπιέλα επίσης καταχείμωνο στο Σούνιο(σε τέρμα γκάζι).

sapila racing
28/06/2019, 09:02
Ενδεικτικά το δικό μου διέλυσε το βολάν του καταχείμωνο στη Γραβιά και βάρεσε μπιέλα επίσης καταχείμωνο στο Σούνιο(σε τέρμα γκάζι).

Τον καθησύχασες τώρα! :cry:

Vice
28/06/2019, 09:26
Με αυτό το σκεπτικο φίλε μου δεν θα πήγαινε κανένας πουθενά. Αν όντως έλυσες τα γνωστά προβλήματα της, καβάλα την και καλούς δρόμους.

katsar
28/06/2019, 09:55
Ότι είπε ο pew.
Κάποιοι (ονόματα δεν λέμε) ταξιδεύουν με μοτοσυκλέτες 20+ ετών,με κακιά φήμη,κτλ.Αν είναι να γίνει ,ε,έγινε...
Από την άλλη αν σου δημιουργεί τέτοια ανασφάλεια και άγχος δώστο το ρδέλο το yamapa και πάρε ένα άλλο.(yamapa έχω και εγώ).

borgiriadis1
28/06/2019, 11:22
Οδική βοήθεια. Καλό ταξίδι.

GogosLux
28/06/2019, 11:55
Μην μασας !!!

Αυτα 300αριζουν ανετα :D

απο προσφατο σε φβ:

407662

407663

billy84
28/06/2019, 12:04
Τον καθησύχασες τώρα! :cry:

Επειδή φοβήθηκε τη ζέστη το έγραψα! :lol::lol::lol:

Cpt_Slow
28/06/2019, 13:51
Φίλε μου αν κατάλαβα καλά μιλάμε για 800χλμ ταξίδι. Τι κάθεσαι και σκέφτεσαι πραγματικά. Κάνε μια οδική και καλά να περάσεις.

Kas_Tracer
28/06/2019, 14:06
Μην μασας !!!

Αυτα 300αριζουν ανετα :D

απο προσφατο σε φβ:

407662

407663

Nick Sanders?

GogosLux
28/06/2019, 15:45
Nick Sanders?

Sjaak Lucassen - Ολλανδία

Εχει και αυτο το πραγμα :lol::lol::lol::lol:

407671

407672

407673

Kickstart
29/06/2019, 07:28
Φιλε απ´ οτι καταλαβα εισαι Πυργο...βγαλτο μια γρηγορη Εθνικη το μηχάνημα μεχρι Κορινθο και ξανα πισω...το γρήγορη καντο στα κοματια απο Πάτρα Κόρινθο και πισω...γιατι το Πυργος Πατρα ειναι γτπ και πολυ επικίνδυνη η κατάσταση...τωρα νομιζω ειναι και η εποχη με τους δολοφονους με τις ντομάτες (τρακερ) ολο αυτο δεν θα σου παρει πανω απο 4ωρο-5ωρο...και αφου γυρίσεις σπίτι ολα τα αγχη σου θα εχουν εξαφανιστεί...στην περιπτωση που σου κανει οτιδήποτε το φορτώνεις και πας παρακατω χωρις να σκεφτεσαι οτι εχασες το ξενοδοχείο το πλοιο τις διακοπες, τη γκομενα κτλ..

Με λιγα λογια τεσταρε το σε μια ημερησια φαση με αρκετα χιλιόμετρα για να δοκιμάσεις την συμπεριφορά του.

katsar
29/06/2019, 07:28
Πως σταματάει αυτό το έκτρωμα ;

GogosLux
29/06/2019, 08:48
Πως σταματάει αυτό το έκτρωμα ;

Έλα ντε :cry:

teogtp
29/06/2019, 09:35
Πως σταματάει αυτό το έκτρωμα ;

Σε τοίχο.

telegonos
29/06/2019, 09:58
Έχει κι αυτό το πράγμα

407671



Έμα κι αυτός , τυφλός ήταν όταν την παντρεύτηκε;