PDA

View Full Version : Επέκταση σε σωληνάκια φρένων



lospsi
28/06/2019, 21:16
Παίζοντας με το SV, πήρα ένα τιμονάκι από eBay. Ενώ είναι ωραίο, οι κούρμπες του είναι τελείως διαφορετικές από του μαμά τιμονιού με αποτέλεσμα να μην φτάνουν τα χειριστήρια να βιδώσουν στις νέες θέσεις (πιο μακριά).
Πως μπορώ να επεκτείνω τα σωληνάκια φρένων? Πιο παλιά είχα βάλει ένα ρακόρ που ήταν περίπου 5εκ και έκανε δουλειά. Τώρα βέβαια θα χρειαστεί παραπάνω επέκταση... Κάποια ιδέα ώστε να γλυτώσω τα νέα σωληνάκια?

vaska
29/06/2019, 10:46
Νέα σωληνάκια κατά παραγγελία. Στα υψηλής ξέρω σίγουρα ότι γίνεται στα συμβατικά δεν ξέρω.

ErHarD
29/06/2019, 14:02
Άποψη μου μη παίζεις με πατέντες στα φρένα..

Bowleno
29/06/2019, 16:07
Ότι είπαν οι δύο από πάνω... Αν θες σώνει και καλά το τιμόνι αυτό βάλε σωληνάκια υψηλής στις σωστές διαστάσεις. Μην κάνεις έκπτωση στην ασφάλεια σου...

MAIK72
30/06/2019, 12:58
Παίζοντας με το SV, πήρα ένα τιμονάκι από eBay. Ενώ είναι ωραίο, οι κούρμπες του είναι τελείως διαφορετικές από του μαμά τιμονιού με αποτέλεσμα να μην φτάνουν τα χειριστήρια να βιδώσουν στις νέες θέσεις (πιο μακριά).
Πως μπορώ να επεκτείνω τα σωληνάκια φρένων? Πιο παλιά είχα βάλει ένα ρακόρ που ήταν περίπου 5εκ και έκανε δουλειά. Τώρα βέβαια θα χρειαστεί παραπάνω επέκταση... Κάποια ιδέα ώστε να γλυτώσω τα νέα σωληνάκια?

Τις ντίζες τις γλυτώνεις ή θα κολλάει το γκάζι με τέρμα αριστερά το τιμόνι?:D

lospsi
30/06/2019, 15:39
Οι ντίζες είναι οριακά, αν ξςβιδώσω τα μεταλλικά ελάσματα που τις κρατάνε, θα είναι ΟΚ. Όμως, επειδή δεν ψήνομαι να πληρώνω για νέα σωληνάκια, απλά δεν θα βάλω το νέο τιμονάκι. Κρίμα πάντως, γιατί δείχνει ωραίο και κάνει πιο άνετη την θέση οδήγησης.

vaska
30/06/2019, 20:37
Αν δεν είσαι έτοιμος να κάνεις σωστά την αλλαγή του τιμονιού με ότι αυτό συνεπάγεται, να μην την κάνεις καθόλου.

lospsi
01/07/2019, 06:35
Αν δεν είσαι έτοιμος να κάνεις σωστά την αλλαγή του τιμονιού με ότι αυτό συνεπάγεται, να μην την κάνεις καθόλου.

ε, ναι, εννοείται. Υπολόγιζα ότι θα έφταναν τα σωληνάκια. Αφού δεν φτάνουν και εφόσον δεν υπάρχει κάποιος σωστός τρόπος επέκτασης τους, δεν βάζω το τιμόνι.

Τι ηλίθια κακάσχημα τιμόνια βάζουν στα suzuki οι άτιμοι οι γιαπωνέζοι....

Bowleno
01/07/2019, 07:20
ε, ναι, εννοείται. Υπολόγιζα ότι θα έφταναν τα σωληνάκια. Αφού δεν φτάνουν και εφόσον δεν υπάρχει κάποιος σωστός τρόπος επέκτασης τους, δεν βάζω το τιμόνι.

Τι ηλίθια κακάσχημα τιμόνια βάζουν στα suzuki οι άτιμοι οι γιαπωνέζοι....

Σωστός τρόπος πάντα υπάρχει για όλα. Το πρόβλημα είναι ότι κοστίζουν....

lospsi
01/07/2019, 10:17
Σωστά, δεν το διατύπωσα καλά πριν. Στην παρούσα φάση δεν θέλω να διαθέσω άλλα χρήματα, οπότε και δεν προχωρώ στην τοποθέτηση του τιμονιού.

thanosgp
06/07/2019, 23:29
Παίζοντας με το SV, πήρα ένα τιμονάκι από eBay. Ενώ είναι ωραίο, οι κούρμπες του είναι τελείως διαφορετικές από του μαμά τιμονιού με αποτέλεσμα να μην φτάνουν τα χειριστήρια να βιδώσουν στις νέες θέσεις (πιο μακριά).
Πως μπορώ να επεκτείνω τα σωληνάκια φρένων? Πιο παλιά είχα βάλει ένα ρακόρ που ήταν περίπου 5εκ και έκανε δουλειά. Τώρα βέβαια θα χρειαστεί παραπάνω επέκταση... Κάποια ιδέα ώστε να γλυτώσω τα νέα σωληνάκια?

Με σωληνάκια υψηλής που παραγγέλνεις σε όποιο μήκος θες !:beer: