PDA

View Full Version : Ανεβασμενη ταση φορτισης



crazycamber
29/06/2019, 17:04
Καλησπερα, και παλι για το ταπεινο μου RV50 χρειαζομαι την βοηθεια σας.
Εχω βαλει μπαταρια οπως αυτες που μπαινουν στους συναγερμους, ομως μετραω σε λειτουργια παραλληλα στους πολους, και μολις ανεβουν λιγο οι στροφες μετραω 8.5V.
Tο εχω ακομα 6βολτο, και τα 8,5V μου φαινονται πολλα.
Ο ανορθωτης ειναι ο.κ. τον μετρησα.
Υπαρχει κανενας σταθεροποιητης να παιρνει το ανορθωμενο ρευμα (ταση) απο το πηνιο φορτισης και να το κραταει μεχρι 7 βολτ;
Η με μια αντισταση σε σειρα η παραλληλα με την γειωση στο καλωδιο φορτισης κανω δουλεια;
Ο ανορθωτης ειναι ο.κ. τον μετρησα.
Σκεφτομαι να τροφοδοτησω τις λαμπες LED που εχω βαλει παντου με ρελε απο την μπατταρια, και για ευνοητους λογους θελω να ριξω την ταση φορτισης.
Καποια ιδεα;

ErHarD
29/06/2019, 17:13
Επειδή έψαχνα κ εγώ για λεντ λάμπες να σε ενημερώσω σύμφωνα με αυτά που βρήκα ότι αλλάζοντας λάμπες τουλάχιστον στο μπροστινό φανάρι πρέπει να αλλάξεις και το κάτοπτρο του Φαναρίου για να φέγγει σωστά και να μη τυφλωνουμε άλλους οδηγούς ή να οδηγάμε χωρίς επαρκή φωτισμό. Όσο αναφορά τα φλας τα συνδυάζουν με αντιστάσεις για να έχει σωστό ρεύμα, όμως το ρεύμα που τραβάει είναι ίδιο μιας κ με την αντίσταση το ρεύμα γίνεται θερμότητα προκειμένου να δώσει την επιθυμητή τάση

crazycamber
29/06/2019, 17:30
Επειδή έψαχνα κ εγώ για λεντ λάμπες να σε ενημερώσω σύμφωνα με αυτά που βρήκα ότι αλλάζοντας λάμπες τουλάχιστον στο μπροστινό φανάρι πρέπει να αλλάξεις και το κάτοπτρο του Φαναρίου για να φέγγει σωστά και να μη τυφλωνουμε άλλους οδηγούς ή να οδηγάμε χωρίς επαρκή φωτισμό. Όσο αναφορά τα φλας τα συνδυάζουν με αντιστάσεις για να έχει σωστό ρεύμα, όμως το ρεύμα που τραβάει είναι ίδιο μιας κ με την αντίσταση το ρεύμα γίνεται θερμότητα προκειμένου να δώσει την επιθυμητή τάση

Kαταλαβαινω τι λες, για το φαναρι μπροστα νομιζω πως δεν μπορεις να αλλαξεις το κατοπτρο μοιαζει να ειναι fix αλλα δεν παιρνω ορκο.
Μιας και το εψαξες, τι κατοπτρο πρεπει να μπει;
Το κακο με τις λαμπες που βρηκα ειναι οτι δεν αλλαζουν το υψος της δεσμης, αλλα την φωτεινοτητα δινοντας την ψευδαισθηση χαμηλης και ψηλης σκαλας.
Βγαζουν μεν πιο δυνατο φως αλλα οχι σωστη δεσμη. (εδω μετραει μαλλον αυτο που λες για το κατοπτρο.
Για τα flash τωρα, εχω κανει την φλασιερα ηλεκτρονικη με ενα lm555, οποτε δεν υπαρχει λογος για "σωστο ρευμα" αφου οδηγω τις λαμπες με τρανζιστορ darlington και εχω φτιαξει εγω τις λαμπες με led υψηλης φωτεινοτητας και την αναλογη αντισταση.
Η φορτιση της μπατταριας με καιει.

ErHarD
30/06/2019, 01:57
Ψάξε "daymaker headlight" για μπροστινό φανάρι (εξωτερικό) στο amazon. Έχει διάφορες εταιρίες που φτιάχνουν τα δικά τους. Αν είσαι τυχερός και βρεθεί καποιος από το reddit στο /fixit να σου πει τι έβαλε. Υπάρχουν άλλοι ιδιώτες του εξωτερικού που επί πληρωμή σου λένε δοκιμασμένα τι και πως θα βάλεις προκειμένου να μη χαλάσεις ένα κάρο λεφτά μέχρι να βρεις το κατάλληλο κάτοπτρο και λάμπα. Για το αυτοκίνητο η φάση είναι πιο εύκολη και φθηνή... Όσο αναφορά για το σύστημα φόρτισης για να καταλάβω έχεις βάλει περισσότερα βολτ μπαταρία και κατά την φόρτιση ανεβαίνει πολύ παραπάνω από τα στάνταρ της μηχανής?

crazycamber
30/06/2019, 10:54
Ψάξε "daymaker headlight" για μπροστινό φανάρι (εξωτερικό) στο amazon. Έχει διάφορες εταιρίες που φτιάχνουν τα δικά τους. Αν είσαι τυχερός και βρεθεί καποιος από το reddit στο /fixit να σου πει τι έβαλε. Υπάρχουν άλλοι ιδιώτες του εξωτερικού που επί πληρωμή σου λένε δοκιμασμένα τι και πως θα βάλεις προκειμένου να μη χαλάσεις ένα κάρο λεφτά μέχρι να βρεις το κατάλληλο κάτοπτρο και λάμπα. Για το αυτοκίνητο η φάση είναι πιο εύκολη και φθηνή... Όσο αναφορά για το σύστημα φόρτισης για να καταλάβω έχεις βάλει περισσότερα βολτ μπαταρία και κατά την φόρτιση ανεβαίνει πολύ παραπάνω από τα στάνταρ της μηχανής?

Σε ευχαριστω θα το ψαξω.
Οχι δεν εχω βαλει περισσοτερα βολτ μπαταρια, 6βολτη ειναι απλα η ταση φορτισης ανεβαινει στα 8.5 βολτ που ειναι πολλα.

SONone
30/06/2019, 10:57
στις 12V ανεβαζει μεχρι 14,6V που ειναι ανεκτο. για τις 6v δεν εχω ιδεα

crazycamber
30/06/2019, 11:06
στις 12V ανεβαζει μεχρι 14,6V που ειναι ανεκτο. για τις 6v δεν εχω ιδεα

14,6 στην 12βολτη ειναι +22% περιπου της ονομαστικης τιμης της τασης της μπαταριας που το αντιστοιχο στην 6βολτη ειναι 7.3, το 8,5v αντιστοιχει σε 43%! φοβαμαι οτι θα την ξεπατωσει συντομα.

edit: O κατασκευαστης δινει 7,2 ως 7,5 βολτ με ρευμα εως 1,35Α.
http://ultracell.co.uk/datasheets/UL4.5-6.pdf

toyar
30/06/2019, 15:58
το θεμα ειναι οτι εχεις βαλει μπαταρια συναγερμου και οχι οχηματος
δεν ξερω αν και ποσο επηρεαζει αυτο

crazycamber
01/07/2019, 13:53
Oπως και να εχει, το θεμα μου ειναι πως μπορω να κατεβασω αυτην την ταση, με αντισταση σε σειρα θα ειναι ο,κ,;
Η πρεπει να σκεφτω για σταθεροποιητη/ανορθωτη;

OldMan
01/07/2019, 15:11
Η αντισταση σε σειρα ριχνει την ταση ευθεως αναλογα με το ρευμα που θα περασει..

Σταθεροποιητής τασης μπορει να μπει αλλα θα πρεπει να μπει ακριβως πριν την μπαταρία (εννοω οτι το υπολοιπο κυκλωμα θα περνει την "κανονική" του ταση μαζι με το το "κανονικο" του ρευμα..) και να ειναι τουλαχιστον στα 3Α..
Ο οποίος δύσκολο να κανει δουλεια γιατί όλοι οι σταθεροποιητές χρειαζονται ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2V ταση εισόδου μεγαλυτερη απο την προβλεπόμενη ταση εξόδου..

OldMan
01/07/2019, 15:36
Όσο αναφορά τα φλας τα συνδυάζουν με αντιστάσεις για να έχει σωστό ρεύμα, όμως το ρεύμα που τραβάει είναι ίδιο μιας κ με την αντίσταση το ρεύμα γίνεται θερμότητα προκειμένου να δώσει την επιθυμητή τάση
:p:p:p

Όχι ρε μαγκες..!!
(εχω επιζησει απο επανειλλημενα εκκαθαριστικα της Εφορίας - δεν θα με εξοντωσετε εσείς..!!!)

crazycamber
01/07/2019, 15:50
Aν μπει παραλληλα η αντισταση στο καλωδιο που ερχεται απο το πηνιο για την φορτιση;

Για τον σταθεροποιητη τωρα, η ταση εισοδου σιγουρα θα ειναι παραπανω απο τα 2βολτ διαφορας γιατι τα 8,5 βολτ τα μετραω με την μπαταρια πανω.
Και το ρευμα στην ιδια συνθηκη ειναι γυρω στο 1Α.
Χωρις την μπαταρια δεν εχω μετρησει ακομα.

edit: μετρησα, χωρις την μπαταρια πανω "ερχονται" γυρω στα 45 βολτ στις 2500 στροφες περιπου...

OldMan
01/07/2019, 16:14
Aν μπει παραλληλα η αντισταση στο καλωδιο που ερχεται απο το πηνιο για την φορτιση;
ΜΗ πας να με αποτελειωσεις, plz...
Αντισταση παραλληλα σε οποιοδήποτε καλωδιο δεν κανει απολυτως τπτ..!!!


Για τον σταθεροποιητη τωρα, η ταση εισοδου σιγουρα θα ειναι παραπανω απο τα 2βολτ διαφορας γιατι τα 8,5 βολτ τα μετραω με την μπαταρια πανω.
ΔΕν με καταλαβες πριν, μαλλον..

ΕΣΥ έχεις 8,5V - η ΜΠΑΤΑΡΙΑ χρειαζεται 7,5V - η ΔΙΑΦΟΡΑ εισόδου-εξόδου του ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΤΗ πρέπει να ειναι τουλαχιστον 2V..
(αν εσένα σΕ βγαινουν τα νούμερα, it's fine with me..);)

Υ.Γ.
Επειδη σε κοβω να μη ξερεις τι μετρας και που, βαλε μια 6βολτη (ονομαστικα) μπαταρια για οχήματα (για να μην εχεις τπτ κοψιματα κελλιων στην πρωτη λακουβα) και πορευσου εν ειρήνη..

OldMan
01/07/2019, 16:20
πΣηλε και Σουπια, σας βλεπω κουφαλες να γελάτε με την καταντια μου..!!!! :D

crazycamber
01/07/2019, 16:28
ΜΗ πας να με αποτελειωσεις, plz... χαλαρα... συζητηση κανουμε κανεις δεν κανει τιποτα σε κανεναν.:)
Αντισταση παραλληλα σε οποιοδήποτε καλωδιο δεν κανει απολυτως τπτ..!!!
Ακομα και αν αυτο ερχεται απο το πηνιο φορτισης; αρα "κουβαλαει" ρευμα;
Εννοω παραλληλα με την γειωση αν δεν εγινα αντιληπτος.


ΔΕν με καταλαβες πριν, μαλλον..

ΕΣΥ έχεις 8,5V - η ΜΠΑΤΑΡΙΑ χρειαζεται 7,5V - η ΔΙΑΦΟΡΑ εισόδου-εξόδου του ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΤΗ πρέπει να ειναι τουλαχιστον 2V..
(αν εσένα σΕ βγαινουν τα νούμερα, it's fine with me..);) Αν στην θεση της μπαταριας συνδεθει η εισοδος του σταθεροποιητη, οπως φανταζομαι εννοεις οτι πρεπει να συνδεθει) μηπως δεν θα εχω πλεον τα 8,5 βολτ λογω του οτι η μπαταρια δεν θα κραταει την ταση χαμηλα πλεον; ρωταω δεν ξερω.

Υ.Γ.
Επειδη σε κοβω να μη ξερεις τι μετρας και που, βαλε μια 6βολτη (ονομαστικα) μπαταρια για οχήματα (για να μην εχεις τπτ κοψιματα κελλιων στην πρωτη λακουβα) και πορευσου εν ειρήνη..

Πιστεψε με ξερω τι μετραω και που.:)

crazycamber
01/07/2019, 16:37
407726

Προσεξε αυτο που εχω στον μαυρο κυκλο, αυτο εννοω οπως κανει αυτος στο σχεδιο.
Αν παρακολουθησεις την πορεια του ρευματος του πηνιου (κιτρινο καλωδιο) παραλληλα συνδεει το πρασινο καλωδιο στην αντισταση 4Ω προς την γειωση.

OldMan
01/07/2019, 17:13
Εννοω παραλληλα με την γειωση αν δεν εγινα αντιληπτος.

Αντιληπτότατος εγινες, αλλα συνεχιζεις να μη ξερεις τι λες..
(ή τι θες να πεις..)

Αν ειναι να φαμε 5-6 σελιδες με το τι σημαινει "παραλληλα" και τι "σε σειρα", την κατσαμε την βαρκα..

Anyway, τι ακριβως νομιζεις οτι κανει η αντισταση των 4Ω..??
(αλλο εκτός του να περιορίζει το ρευμα του πρασινου καλωδιου - και κατ' επεκταση του κιτρινου..)

crazycamber
01/07/2019, 17:21
Αν ειναι να φαμε 5-6 σελιδες με το τι σημαινει "παραλληλα" και τι "σε σειρα", την κατσαμε την βαρκα.. Εδειχνες να μην καταλαβαινεις τι εννοω και σου εξηγησα. :)

Anyway, τι ακριβως νομιζεις οτι κανει η αντισταση των 4Ω..??
(αλλο εκτός του να περιορίζει το ρευμα του πρασινου καλωδιου - και κατ' επεκταση του κιτρινου..)

Ειδες τελικα που κατι κανει; :)

OldMan
01/07/2019, 17:23
Ειδες τελικα που κατι κανει; :)

Εγω δεν ειδα τπτ..
(και ουτε προκειται να δω, πιστεψε με, γιατι κανω την μαλακια τοσα χρόνια να ασπαζομαι τον νόμο του Ohm..)

ΕΣΕΝΑ ρώτησα τι πιστευεις οτι κανει..

OldMan
01/07/2019, 17:30
Και για να μη το ζαλιζουμε αλλο..

Η αντισταση αυτη, το μονο που κανει έιναι να φερνει off-set τασης (αναλογο με το ρευμα που την διαρρέει) στο κιτρινο καλωδιο και κατ' επεκταση στο διακεκομενο σκουρο κόκκινο..
Αυτο επ'ουδενι δεν μπορεί να ονομαστει σταθεροποίηση τασης γιατι απλουστα το πανω μερος της αντιστασης εχει ταση ΙΣΗ και ΙΔΙΑ με αυτην που βγαζει το πηνιο..!!

crazycamber
01/07/2019, 17:31
ΜΗ πας να με αποτελειωσεις, plz...
Αντισταση παραλληλα σε οποιοδήποτε καλωδιο δεν κανει απολυτως τπτ..!!!


Λες να εννοουσα παραλληλα με τον αερα;
Προς τι το απολυτο της απαντησης σου;
Σε ενα κυκλωμα φορτισης αν λες για παραλληλη συνδεση αντιστασης τι αλλο θα μπορουσες να εννοεις περαν του παραλληλισμου με την γειωση;

crazycamber
01/07/2019, 17:34
Και για να μη το ζαλιζουμε αλλο..

Η αντισταση αυτη, το μονο που κανει έιναι να φερνει off-set τασης (αναλογο με το ρευμα που την διαρρέει) στο κιτρινο καλωδιο και κατ' επεκταση στο διακεκομενο σκουρο κόκκινο..
Αυτο επ'ουδενι δεν μπορεί να ονομαστει σταθεροποίηση τασης γιατι απλουστα το πανω μερος της αντιστασης εχει ταση ΙΣΗ και ΙΔΙΑ με αυτην που βγαζει το πηνιο..!!

Μηπως κραταει την ταση να μην παρει πολυ υψηλες τιμες; Αν αυτο εννοεις με τον ορο off-set

OldMan
01/07/2019, 17:37
Σε ενα κυκλωμα φορτισης αν λες για παραλληλη συνδεση αντιστασης τι αλλο θα μπορουσες να εννοεις περαν του παραλληλισμου με την γειωση;
Λοιπον, επειδη καποια κουφαλα σε εχει βαλει..:D

Η γειωση ειναι ΣΗΜΕΙΟ με την ιδιοτητα να εχει μηδενικη διαφορα δυναμικου με το μειον(-)/αρνητικο πολο της μπαταρίας..!!!

Τωρα, αν εσυ καταφερνεις να συνδεσεις το οτιδήποτε παραλληλα σε ένα σημειο έχεις τον αμεριστο, ειλικρινη και αδολο θαυμασμο μου..
(για αυτον του Ευκλειδη δεν βαζω το χερι μου στην φωτια..)

OldMan
01/07/2019, 17:37
Μηπως κραταει την ταση να μην παρει πολυ υψηλες τιμες; Αν αυτο εννοεις με τον ορο off-set

ΟΧΙ...!!!!!!

crazycamber
01/07/2019, 17:55
Λοιπον, επειδη καποια κουφαλα σε εχει βαλει..:D

Η γειωση ειναι ΣΗΜΕΙΟ με την ιδιοτητα να εχει μηδενικη διαφορα δυναμικου με το μειον(-)/αρνητικο πολο της μπαταρίας..!!!

Τωρα, αν εσυ καταφερνεις να συνδεσεις το οτιδήποτε παραλληλα σε ένα σημειο έχεις τον αμεριστο, ειλικρινη και αδολο θαυμασμο μου..
(για αυτον του Ευκλειδη δεν βαζω το χερι μου στην φωτια..)

Nα φανταστω οτι θαυμαζεις με τον ιδιο τροπο ολους οσους σχεδιαζουν κυκλωματα και παραλληλιζουν αντιστασεις με την γειωση ετσι; :)
Οπως στο σχεδιο που παρεθεσα παραπανω και δεν ειναι δικο μου;
Αληθεια τι εννοεις με τον ορο ταση off-set? ρωταω για να μαθω και σε καμια περιπτωση δεν τρολαρω.
Κανεις δεν με εχει βαλει, χρειαζομαι καποια βοηθεια και μπηκα να ρωτησω οποιον ξερει.
Προσπαθω μαλιστα με ευγενεια να κρατησω την συζητηση σε χαμηλους τονους παραβλεποντας ειρωνειες και αποτομο υφος.
Οχι δεν θα χαλασω το απογευμα μου.
Σε ευχαριστω για τον χρονο σου.
Το εννοω.:)

OldMan
01/07/2019, 18:09
Nα φανταστω οτι θαυμαζεις με τον ιδιο τροπο ολους οσους σχεδιαζουν κυκλωματα και παραλληλιζουν αντιστασεις με την γειωση ετσι; :)
ΣΕ ικετευω καλε μου ανθρωπεεεεεεε.....

ΠΟΙΟΣ, ΠΟΥ κ ΠΟΤΕ παραλληλισε καποια αντισταση με την γειωση..??????

Η γαμωκωλοαντισταση που αναφερεσαι ειναι ΣΕ ΣΕΙΡΑ με την γειωση...!!!

OldMan
01/07/2019, 18:32
Για να δωσω αλλη μια ευκαιρια στη σχεση μας...:pink::kiss:
(αλλα να μου υποσχεθεις οτι θα ξεχασεις ολα τα προηγουμενα..)

1. Βαζεις 6βολτη μπαταρια οχηματος..

2. Δεν κανεις το 1 αρα πρεπει να βρεις τροπο να φερεις την ταση φορτισης γυρω στα 7.3 - 7.4 Volts..
Αυτο ΔΕΝ γινεται με καμια αντισταση (οπως και να την βαλεις, take my word for this..);)
(Θααααααααα γινοταν μονο αν ειχαμε σταθερο ρευμα φορτισης - πραγμα που δεν συμβαινει..)
Οποιοσδηποτε σταθεροποιητής τασης χρειαζεται μια ελαχιστη πτωση τασης μεσα του (τι λεω γμτ το φελεκι μου..) για να φερει το επιθυμητο αποτελεσμα..
Αν δεν ειναι διαθεσιμη αυτη η ελαχιστη διαφορα Vin - Vout, ο σταθεροποιητής δουλευει μεν αλλα όχι όπως θα θέλαμε..
(η ταση εξοδου του θα ειναι η ταση εισοδου μειον την απαραιτητη πτωση τασης - κοινως, απο 8.5V μπορουμε να παρουμε maximun 6.5Volts..)
Αυτη η τάση δεν θα φορτίσει ικανοποιητικά την μπαταρία (καθόλου topping charge και ελαχιστο bulk charge..)

Στην περίπτωση σου υπαρχει και ενα αλλο θεματακι που αφορα την τυποποίηση των σταθεροποιητών.
Δεν υπαρχει κατι που να βγαζει fix 7.5V, αρα πας αναγκαστικα σε ρυθμιζομενο, ο οποίος χρειάζεται Vin - Vout παραπανω απο τους τυποποιημενους..
(LDR κ.λ.π. ας μην αναφερθουν γιατι δεν κανουν για την περιπτωση σου..)

Και επειδη βλεπω την σχεση μας να βρισκεται σε ανακαμψη :a38: θα πρότεινα να δοκιμασεις με 1 ή 2 διοδους ισχυος σε σειρα (αναλογα με την ορθη πτωση τασης τους) στα 50-100V/3A..
(καπου αναμεσα στον ανορθωτη του σχηματος και στον θετικο πόλο της μπαταρίας αλλα οπωσδηποτε ΠΡΙΝ τον κομβο της καθοδου του ανορθωτη..)

toyar
01/07/2019, 20:35
για rv μιλατε η για το columbia;:cry:

Bowleno
01/07/2019, 22:44
για rv μιλατε η για το columbia;:cry:

Το Columbia ηταν ευκολάκι......:cry:

:lol:

vaska
02/07/2019, 23:56
Ώρες ώρες σε θαυμάζω ρε μπαγάσα Αντώνη είσαι σαν την Ελλάδα "μόνο λίγο καιρό ξαποσταινεις και ξανά προς την δόξα τραβάς"

thanosgp
06/07/2019, 23:08
για rv μιλατε η για το columbia;:cry:

:bawl: