PDA

View Full Version : Ποιά είναι η απόλυτη τελική?



Shinji Ikari
30/06/2019, 15:18
Ποιά είναι η μέγιστη ταχύτητα που θα μπορούσε να φτασει ένα όχημα στο δρόμο? Όχι με πυραύλους και τέτοια.
Θεωρητικά δηλαδή, ποιό είναι το όριο?

BLiTzER
30/06/2019, 15:31
518.72 km/h.

harris_x
30/06/2019, 15:33
518.72 km/h.

Όχι φίλε.

Θα σε παρακαλέσω αν δεν είσαι σίγουρος να μην απαντάς.

453.18km/h είναι... Μη λέμε ο,τι να 'ναι...

Shinji Ikari
30/06/2019, 15:41
Θα υπάρχει κάποιο θεωρητικό όριο. Θα έχει σχέση με την αντίσταση του αέρα και το βαρος.?
Τα ελικοφόρα αεροπλάνα δεν μπορούν να ξεπεράσουν την ταχύτητα του ήχου π.χ.

BLiTzER
30/06/2019, 15:43
Το βάρος δεν επηρεάζει την τελική. Και η αντίσταση του αέρα μειώνεται με πιο αεροδυναμικά σχήματα.

teogtp
30/06/2019, 15:52
Ποιά είναι η μέγιστη ταχύτητα που θα μπορούσε να φτασει ένα όχημα στο δρόμο? Όχι με πυραύλους και τέτοια.
Θεωρητικά δηλαδή, ποιό είναι το όριο?

Δεν ξέρω ρε φίλε.
Θα πρέπει να ρωτήσεις κάτοχο vstrom.

cityfly
30/06/2019, 16:14
Δεν ξέρω ρε φίλε.
Θα πρέπει να ρωτήσεις κάτοχο vstrom.

Μπα... δεν θα συμφωνήσουν

cityfly
30/06/2019, 16:15
Ποιά είναι η μέγιστη ταχύτητα που θα μπορούσε να φτασει ένα όχημα στο δρόμο? Όχι με πυραύλους και τέτοια.
Θεωρητικά δηλαδή, ποιό είναι το όριο?

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο θεωρητικό όριο. Τι εννοείς ως όριο, το να μην απογειωθεί;

Shinji Ikari
30/06/2019, 16:37
Να μην μπορείς να πάς ποιό γρήγορα λόγο κάποιου φυσικού νόμου.

karellen
30/06/2019, 16:44
Δεν ξέρω ρε φίλε.
Θα πρέπει να ρωτήσεις κάτοχο vstrom.
Κομμάτι δύσκολο γιατί εκεί υπεισέρχεται η διαστολή του χρόνου.

p@nos
30/06/2019, 17:53
Να μην μπορείς να πάς ποιό γρήγορα λόγο κάποιου φυσικού νόμου.


ο μονος φυσικος νομος που περιοριζει την τελικη ειναι ο φυσικος νομος του χρηματος...το αν θα πεταξει το οχημα η οχι ειναι καθαρα θεμα αεροδυναμικης και οχι ταχυτητας

buckley
30/06/2019, 17:56
Θα υπάρχει κάποιο θεωρητικό όριο. Θα έχει σχέση με την αντίσταση του αέρα και το βαρος.?
Τα ελικοφόρα αεροπλάνα δεν μπορούν να ξεπεράσουν την ταχύτητα του ήχου π.χ.

Μεγάλη ιστορία αυτή με πρωταγωνιστές κυρίως Αμερικανούς.Εδώ μιλάμε πάντα για την απόλυτη τελική ταχύτητα που μπορεί να πιάσει ένας εμβολοφόρος* κινητήρας.
Αποκλείονται υβρίδια τουρμποπροπ τζετ κλπ.Από τη μία έχουμε τους ιπτάμενους που οδηγούν προπέλες και τους περιορίζουν παράγοντες άνTωσης και έχουν φτάσει τα 531 μίλια με ένα τροποποιημένο Mustang των 3100 ίππων και από την άλλη έχουμε τους "πιλότους" εδάφους.
Οι δεύτεροι που έχουν βαλθεί να κοροιδέψουν τους νόμους της φυσικής θέλουν να ξεπεράσουν τους πρώτους και να δείξουν ότι ένα αυτοκίνητο με κινητήριους τροχούς μπορεί να είναι ταχύτερο από ένα αεροπλάνο...Περιορίζονται κι αυτοί όμως από την έλλειψη "δρόμου" και για την ώρα με 2200 μόνο άλογα έχουν φτάσει τα 451 μίλια στις γνωστές αποξηραμένες λίμνες.
Έπεται συνέχεια ...sky is not the limit τελικά :p

* Από buckley δεν νομίζω να περιμένατε κάτι πιο σύγχρονο...:smokin:

mustang
407701

speed demon
407702

Εντάξει τώρα ?
ΥΓ Ακόμα περιμένω τους γνωστούς άγνωστους λάτρεις των αιθέρων να απαντήσουν :p

teogtp
30/06/2019, 18:20
Μεγάλη ιστορία αυτή με πρωταγωνιστές κυρίως Αμερικανούς.Εδώ μιλάμε πάντα για την απόλυτη τελική ταχύτητα που μπορεί να πιάσει ένας εμβολοφόρος* κινητήρας.
Αποκλείονται υβρίδια τουρμποπροπ τζετ κλπ.Από τη μία έχουμε τους ιπτάμενους που οδηγούν προπέλες και τους περιορίζουν παράγοντες άνωσης και έχουν φτάσει τα 531 μίλια με ένα τροποποιημένο Mustang των 3100 ίππων και από την άλλη έχουμε τους "πιλότους" εδάφους.
Οι δεύτεροι που έχουν βαλθεί να κοροιδέψουν τους νόμους της φυσικής θέλουν να ξεπεράσουν τους πρώτους και να δείξουν ότι ένα αυτοκίνητο με κινητήριους τροχούς μπορεί να είναι ταχύτερο από ένα αεροπλάνο...Περιορίζονται κι αυτοί όμως από την έλλειψη "δρόμου" και για την ώρα με 2200 μόνο άλογα έχουν φτάσει τα 451 μίλια στις γνωστές αποξηραμένες λίμνες.
Έπεται συνέχεια ...sky is not the limit τελικά :p

* Από buckley δεν νομίζω να περιμένατε κάτι πιο σύγχρονο...:smokin:

mustang
407701

speed demon
407702

Μας αρκεί που καίει βενζίνη.......




:D

Grafton 505
30/06/2019, 20:17
Μεγάλη ιστορία αυτή με πρωταγωνιστές κυρίως Αμερικανούς.Εδώ μιλάμε πάντα για την απόλυτη τελική ταχύτητα που μπορεί να πιάσει ένας εμβολοφόρος* κινητήρας.
Αποκλείονται υβρίδια τουρμποπροπ τζετ κλπ.Από τη μία έχουμε τους ιπτάμενους που οδηγούν προπέλες και τους περιορίζουν παράγοντες άνωσης και έχουν φτάσει τα 531 μίλια με ένα τροποποιημένο Mustang των 3100 ίππων και από την άλλη έχουμε τους "πιλότους" εδάφους.
Οι δεύτεροι που έχουν βαλθεί να κοροιδέψουν τους νόμους της φυσικής θέλουν να ξεπεράσουν τους πρώτους και να δείξουν ότι ένα αυτοκίνητο με κινητήριους τροχούς μπορεί να είναι ταχύτερο από ένα αεροπλάνο...Περιορίζονται κι αυτοί όμως από την έλλειψη "δρόμου" και για την ώρα με 2200 μόνο άλογα έχουν φτάσει τα 451 μίλια στις γνωστές αποξηραμένες λίμνες.
Έπεται συνέχεια ...sky is not the limit τελικά :p

* Από buckley δεν νομίζω να περιμένατε κάτι πιο σύγχρονο...:smokin:



:a38: Άντωση ρε .... για αεροπλάνα μιλάς ..... όχι για φελούκες ....

buckley
30/06/2019, 20:22
:a38: Άντωση ρε .... για αεροπλάνα μιλάς ..... όχι για φελούκες ....

Τι βαρά ρε, φοβήθηκα την νεολαία που θα μου την έπιανε για άγνωστη λέξη.Για την ταμπακιέρα δεν έγραψες όμως :bawl:
ΥΓ καλά το mustang παραμένει μουν@ρ@ έστω και με την μεταποίηση βάψιμο...

Grafton 505
30/06/2019, 22:04
Τι βαρά ρε, φοβήθηκα την νεολαία που θα μου την έπιανε για άγνωστη λέξη.Για την ταμπακιέρα δεν έγραψες όμως :bawl:
ΥΓ καλά το mustang παραμένει μουν@ρ@ έστω και με την μεταποίηση βάψιμο...

Ναι άγνωστη, ενώ την άνωση την έχουν στο καθημερινό λεξιλόγιο τους :lol:
Ήμουν είμαι και θα είμαι πάντα λάτρης του Corsair !!!


407706


Και για να είμαστε και ον τόπικ που λέμε, την ανώτερη τελική για όχημα την έχει to Koenigsegg Agera RS (https://www.google.com/search?q=Koenigsegg+Agera+RS&newwindow=1&rlz=1C1AOHY_elGR747GR747&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiSiMT9_5HjAhWBYlAKHY5SA9MQ_AUIECgB&biw=1280&bih=841#imgrc=_) με 447 χιλιόμετρα την ώρα (https://en.wikipedia.org/wiki/Production_car_speed_record) και κάτι ψιλά...

Shinji Ikari
30/06/2019, 22:05
Πες οτι εχεις μία φόρμουλα ένα, εχεις και δρόμο. Βάζεις πάνω ένα μίνι πυρηνικό αντιδραστήρα, δεν σε ενδιαφερει η θωράκιση κλπ. τι την εμποδίζει να πάει με πεντε, δέκα χιλιάδες χλμ/ω?

Grafton 505
30/06/2019, 22:06
Πες οτι εχεις μία φόρμουλα ένα, εχεις και δρόμο. Βάζεις πάνω ένα μίνι πυρηνικό αντιδραστήρα, δεν σε ενδιαφερει η θωράκιση κλπ. τι την εμποδίζει να πάει με πεντε, δέκα χιλιάδες χλμ/ω?

Τα μόρια του αέρα που από την τριβή, θα το κάνουν φλαμπέ.

Σε κενό αέρα όμως, η αντοχή των ελαστικών.

teogtp
30/06/2019, 22:11
Τα μόρια του αέρα που από την τριβή, θα το κάνουν φλαμπέ.

Σε κενό αέρα όμως, η αντοχή των ελαστικών.

Ενώ τα ρουλεμάν θα μείνουν στην θέση τους...

Shinji Ikari
30/06/2019, 22:12
Ααα, τώρα φτάνουμε κάπου. Και σε ποιά ταχύτητα περίπου θα γινόταν αυτό?

Grafton 505
30/06/2019, 22:15
Ενώ τα ρουλεμάν θα μείνουν στην θέση τους...

Ναι, αν έχουν σύστημα λίπανσης.


Ααα, τώρα φτάνουμε κάπου. Και σε ποιά ταχύτητα περίπου θα γινόταν αυτό?

Ποιο από όλα ;

Shinji Ikari
30/06/2019, 22:29
Το φλαμπέ

Grafton 505
30/06/2019, 22:48
Το φλαμπέ

Στην επιφάνεια της θάλασσας, από τα 3 μαχ και πάνω και από τα 2.5 θα είχες λιωσίματα σε τσιμούχες

Shinji Ikari
30/06/2019, 23:05
Ειναι πολλα. Ευχαριστώ για την ώρα.

telegonos
30/06/2019, 23:40
Ήμουν είμαι και θα είμαι πάντα λάτρης του Corsair !!!
407706


Aν και τα συγκεκριμένα της φωτό, έχω την υποψία ότι δεν είναι γνήσια, αλλά αντίγραφα με σύχρονη τεχνολογία, και μάλιστα υπό μια κάποια σμίκρυνση σε διαστάσεις.

skylaros
30/06/2019, 23:44
Δεν υπάρχει φυσικός περιορισμός έτσι όπως το θέτεις. Όρια στη μηχανική υπάρχουν τα οποία διευρύνονται συνέχεια. Στα ρεκόρ ταχύτητας των υπερηχητικών αυτοκινήτων επιλέγονται τζετ κινητήρες για τη σχέση βάρους/απόδοσης (και όχι μόνο)

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
01/07/2019, 05:53
Δε ξέρω για όχημα αλλά αυτό αξίζει να αναφερθεί


"Ο Χρυσαετός μπορεί να φτάσει τη μέγιστη ταχύτητα των 320 χιλιόμετρα την ώρα (200 μίλια) ανά ώρα!"


https://argyris446kypreos.blogspot.com/2016/10/blog-post_40.html.

buckley
01/07/2019, 06:06
Δε ξέρω για όχημα αλλά αυτό αξίζει να αναφερθεί


"Ο Χρυσαετός μπορεί να φτάσει τη μέγιστη ταχύτητα των 320 χιλιόμετρα την ώρα (200 μίλια) ανά ώρα!"


https://argyris446kypreos.blogspot.com/2016/10/blog-post_40.html.

Αυτά είναι σε βύθιση ρε πατρίδα ,σε βύθιση ο αστικός μύθος λέει ότι κάποια ελικοφόρα πλησίασαν την ταχύτητα του ήχου πριν το 50...

buckley
01/07/2019, 06:11
Aν και τα συγκεκριμένα της φωτό, έχω την υποψία ότι δεν είναι γνήσια, αλλά αντίγραφα με σύχρονη τεχνολογία, και μάλιστα υπό μια κάποια σμίκρυνση σε διαστάσεις.

Σιγουριά να έχεις όχι υποψία και το κόκπιτ τραβηγμένο πίσω για υψηλότερη τελική.Όμορφο πάντως πιθανόν μέσα στην πεντάδα των πιο όμορφων μονοκινητηρίων.

vaska
01/07/2019, 08:17
Μου αρέσουν πολύ αυτού του είδους οι επιστημονικές ανησυχίες.

Τι τέλος ?? Δεν έχει άλλο??

DrBig
01/07/2019, 08:29
Ποιά είναι η μέγιστη ταχύτητα που θα μπορούσε να φτασει ένα όχημα στο δρόμο? Όχι με πυραύλους και τέτοια.
Θεωρητικά δηλαδή, ποιό είναι το όριο?

Δεν υπαρχει θεωρητικο οριο, μονο τεχνολογικο.

buckley
01/07/2019, 08:34
Δεν υπαρχει θεωρητικο οριο, μονο τεχνολογικο.

Κατ αρχήν ο φίλος δεν είναι σαφής στην ερώτησή του ,όχημα - δρόμος - πύραυλοι όχι - ελικοφόρα φράγμα ήχου κλπ κλπ

DrBig
01/07/2019, 08:49
Κατ αρχήν ο φίλος δεν είναι σαφής στην ερώτησή του ,όχημα - δρόμος - πύραυλοι όχι - ελικοφόρα φράγμα ήχου κλπ κλπ

Υπεθεσα πως εννοει τροχοφορο με την μεταδοση της ισχυος στους τροχους.

sniper
01/07/2019, 10:30
Ναι άγνωστη, ενώ την άνωση την έχουν στο καθημερινό λεξιλόγιο τους :lol:
Ήμουν είμαι και θα είμαι πάντα λάτρης του Corsair !!!


407706


Και για να είμαστε και ον τόπικ που λέμε, την ανώτερη τελική για όχημα την έχει to Koenigsegg Agera RS (https://www.google.com/search?q=Koenigsegg+Agera+RS&newwindow=1&rlz=1C1AOHY_elGR747GR747&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiSiMT9_5HjAhWBYlAKHY5SA9MQ_AUIECgB&biw=1280&bih=841#imgrc=_) με 447 χιλιόμετρα την ώρα (https://en.wikipedia.org/wiki/Production_car_speed_record) και κάτι ψιλά...

Συμφωνώ σε όλα (αν και το συγκεκριμένο είχε θέματα ορατότητας όταν το κατέβαζαν σε καράβι, αλλά λύθηκε το πρόβλημα).

buckley
01/07/2019, 10:40
Συμφωνώ σε όλα (αν και το συγκεκριμένο είχε θέματα ορατότητας όταν το κατέβαζαν σε καράβι, αλλά λύθηκε το πρόβλημα).

Καλά καλά κάτσε να ανέβω στο πατάρι το βράδυ να δείτε τι έφτιαχνε ο Μπάκλης στα 70s όταν τρώγατε φρουτόκρεμα...:bawl:

Panos76
01/07/2019, 14:14
Που να βάλουμε και τα τραίνα (https://www.naftemporiki.gr/story/942863/rekor-taxutitas-apo-iaponiko-treno-maglev-sta-603-xlm-ora) στο παιχνίδι .

harris_x
01/07/2019, 14:31
Καλά καλά κάτσε να ανέβω στο πατάρι το βράδυ να δείτε τι έφτιαχνε ο Μπάκλης στα 70s όταν τρώγατε φρουτόκρεμα...:bawl:

σιγα μη τρώγαμε φρουτόκρεμα τα 70s...

για τα 80s κάτι γίνεται... :smokin:



αντε με τη γερουσία που έχουμε μπλέξει... :a024:

buckley
01/07/2019, 14:57
σιγα μη τρώγαμε φρουτόκρεμα τα 70s...

για τα 80s κάτι γίνεται... :smokin:



αντε με τη γερουσία που έχουμε μπλέξει... :a024:

Δεν είπαμε για σένα τίποτα ρε για το Νικολάκη είπαμε...
Ντα βίντσι έλα αγόρι να πιείς το γάλα σου...
407725

MG-KTiNoS
01/07/2019, 14:57
To Koenigsegg Agera RS πέτυχε νέο ρεκόρ ταχύτητας με 447,19 χλμ./ ώρα

buckley
01/07/2019, 14:58
To Koenigsegg Agera RS πέτυχε νέο ρεκόρ ταχύτητας με 447,19 χλμ./ ώρα

Σώπα, σε πήρανε τηλ δηλαδή ? :bawl:

MG-KTiNoS
01/07/2019, 15:11
Σώπα, σε πήρανε τηλ δηλαδή ? :bawl:

Φυσικά τι με πέρασες εμένα κάνα Μπρούκλη ή κάνα σαχλαμάρα 80ς
τα μηχανάκια της ζωήζ μας ?
:cool:

sniper
01/07/2019, 16:08
Φυσικά τι με πέρασες εμένα κάνα Μπρούκλη ή κάνα σαχλαμάρα 80ς
τα μηχανάκια της ζωήζ μας ?
:cool:

Εσύ δεν είσαι αυτός που καβαλάει μηχανάκι με τεχνολογία 40s;

MG-KTiNoS
01/07/2019, 16:34
Εσύ δεν είσαι αυτός που καβαλάει μηχανάκι με τεχνολογία 40s;

όχι πχια...
Μου το φαγε η κρίση αυτό και ο σύντροφος Καββαδίας
που του το δάνεισα.
:cool:

Grafton 505
01/07/2019, 17:07
Aν και τα συγκεκριμένα της φωτό, έχω την υποψία ότι δεν είναι γνήσια, αλλά αντίγραφα με σύχρονη τεχνολογία, και μάλιστα υπό μια κάποια σμίκρυνση σε διαστάσεις.


Σιγουριά να έχεις όχι υποψία και το κόκπιτ τραβηγμένο πίσω για υψηλότερη τελική.Όμορφο πάντως πιθανόν μέσα στην πεντάδα των πιο όμορφων μονοκινητηρίων.

Τα συγκεκριμένα είναι πραγματικά, κατασκευής του 1944 από την Goodyear για καλύτερο (που δεν ήταν τελικά) και τα μοναδικά δύο που σώζονται. Το ένα πετάει ακόμα το άλλο είναι σε μουσείο. Περισσότερα εδώ (https://el.wikipedia.org/wiki/Goodyear_F2G_Corsair) <- κλικ

Τα έβαλα γιατί ο Βάκλης έβαλε το αγωνιάρικο Mustang.


Συμφωνώ σε όλα (αν και το συγκεκριμένο είχε θέματα ορατότητας όταν το κατέβαζαν σε καράβι, αλλά λύθηκε το πρόβλημα).

:a10:

Ναι το λύσανε ....... με το Bearcat !:D


Καλά καλά κάτσε να ανέβω στο πατάρι το βράδυ να δείτε τι έφτιαχνε ο Μπάκλης στα 70s όταν τρώγατε φρουτόκρεμα...:bawl:

Ρε κουμπάρε. Όταν πατήσανε στην σελήνη για τελευταία φορά το 1972, που ήσουν ..... :smokin:


Σώπα, σε πήρανε τηλ δηλαδή ? :bawl:

:bawl:

Shinji Ikari
01/07/2019, 18:18
To Koenigsegg Agera RS πέτυχε νέο ρεκόρ ταχύτητας με 447,19 χλμ./ ώρα

Κάπου εκεί θα είναι το όριο του κινητήρα εσωτερικής καύσεως?
Αν του βάλουμε ενα μίνι αντιδραστήρα στά πόσα θα αρχίσει να καίγεται?

buckley
01/07/2019, 18:31
Κάπου εκεί θα είναι το όριο του κινητήρα εσωτερικής καύσεως?
Αν του βάλουμε ενα μίνι αντιδραστήρα στά πόσα θα αρχίσει να καίγεται?

Ρε παίχτη μου καλά είπα ότι τα έχεις λίγο μπλέξει...Στα έγραψα πολύ συγκεκριμένα κάνε τον κόπο να διαβάζεις αυτά που γράφουμε εμείς οι γέροι :a024:
"Εμβολοφόροι" τι σημαίνει αντιλαμβάνεσαι φαντάζομαι...
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=157094&p=2999574&viewfull=1#post2999574
451 μίλια Χ 1,6 κάνε την πράξη.:wave2:

Shinji Ikari
01/07/2019, 19:10
Αρα αυτοι έχουν το ρεκόρ για αυτούς τους εμβολοφορους κινητήρες που μέσα συμπεριλαμβάνονται και οι εσωτερικής καύσεως, το Koenigsegg έχει το ρεκόρ για αυτοκίνητο παραγωγής.
Απ' ότι κατάλαβα δηλαδή τό απόλυτο όριο είναι το ίδιο για όλα τα πράγματα πού κινούνται μέσα στην ατμόσφαιρα, το πότε θα αρχίσουν να λιώνουν τα υλικά απο τά οποία είναι φτιαγμένα. Αν δηλαδή το Χ15 πετούσε σε 10 μέτρα asl θα άρχιζε να λιώνει στα 3 mach σωστα?
Και μία μοτοσυκλέτα θά ήταν ακόμα ποιο αργή γιατί το αδύνατο σημείο της είναι ο αναβάτης?

telegonos
02/07/2019, 18:45
Μια μοτοσυκλέτα θα ήταν ακόμα πιο αργή, γιατί περιορίζεται, από το πόση δύναμη μπορεί να περάσει το λάστιχο στον δρόμο.

Αν φτάσεις μια ταχύτητα, που η αεροδυναμική αντίσταση ξεπερνάει την δύναμη που μπορεί να περάσει το λάστιχο πριν γλυστρήσει, προφανώς όση ιπποδύναμη και να έχεις από κει και πάνω, δεν πρόκειται να δεις μεγαλύτερη τελική.

Shinji Ikari
02/07/2019, 19:37
Πολύ ενδιαφέρον. Και στά πόσα θα γινόταν αυτό χοντρικά?

telegonos
02/07/2019, 19:44
Δεν υπάρχει προφανώς σταθερή απάντηση.

Μια μοτοσυκλέτα που τρέχει πάνω σε μάρμαρο με λάστιχο ξύλο, κάκιστη αεροδυναμική τούβλων ατάκτως εριμένων, μπορεί να μην μπορεί να περάσει τα 100χμ/ω ακόμη κι αν έχει 200 ίππους.

Μια μοτοσυκλέτα που τρέχει σε άσφαλτο γυαλόχαρτο - αλάτι - πάγο (με λάστιχο με καρφιά), σούπερ μαλακό λάστιχο, αεροδυναμική βλήματος, μπορεί να φτάσει τα 500χμ/ω και να έχει κιάλλο.

Grafton 505
02/07/2019, 20:21
...

Όπως βλέπεις κουμπάρε, όλα εξαρτώνται από την σύνθεση και την αντοχή τον εκάστοτε υλικών που αποτελούν το εκάστοτε κινούμενο όχημα και στο υλικό μέσα/πάνω στο οποίο κινείται.

Γενικά λοιπόν, τα όρια έχουν επιτευχθεί και για να ξεπεραστούν αρχίζουν οι μετατροπές.

π.χ. προσπαθούν τώρα να ξεπεράσουν την μέγιστη ταχύτητα ''αυτοκινήτου'' πάνω στα αλάτια με ένα F-104 χωρίς πτέρυγες (http://nymag.com/speed/2016/11/this-75-year-old-is-set-to-break-the-land-speed-record.html).

407884

buckley
02/07/2019, 21:01
Όπως βλέπεις κουμπάρε, όλα εξαρτώνται από την σύνθεση και την αντοχή τον εκάστοτε υλικών που αποτελούν το εκάστοτε κινούμενο όχημα και στο υλικό μέσα/πάνω στο οποίο κινείται.

Γενικά λοιπόν, τα όρια έχουν επιτευχθεί και για να ξεπεραστούν αρχίζουν οι μετατροπές.

π.χ. προσπαθούν τώρα να ξεπεράσουν την μέγιστη ταχύτητα ''αυτοκινήτου'' πάνω στα αλάτια με ένα F-104 χωρίς πτέρυγες (http://nymag.com/speed/2016/11/this-75-year-old-is-set-to-break-the-land-speed-record.html). Αλλά με βοηθητικές ρόδες :cry:

407884

Κλασική περίπτωση Αμερικανού "δεν ξέρω τι να τα κάνω τα λεφτά μου"...Γι αυτό στην αρχή μίλησα για εμβολοφόρους που να κινούν κινητήριους τροχούς - προπέλες.
Τέλος πάντων εγώ είμαι και old school :priest:
Παρακαλώ συνεχίστε :wave2:

karellen
02/07/2019, 21:09
Τα f104 ρημάδια ήσαντε ούτως ή άλλως,οπότε καλύτερα με βοηθητικές.

Shinji Ikari
02/07/2019, 21:57
Να πούμε οκτακόσια γιά αυτοκίνητο καί εξακόσια για μοτοσυκλέτα? Οριακά εφικτό?

Grafton 505
02/07/2019, 22:12
Κλασική περίπτωση Αμερικανού "δεν ξέρω τι να τα κάνω τα λεφτά μου"...Γι αυτό στην αρχή μίλησα για εμβολοφόρους που να κινούν κινητήριους τροχούς - προπέλες.
Τέλος πάντων εγώ είμαι και old school :priest:
Παρακαλώ συνεχίστε :wave2:

Κάτσε ρε θείο, που πας ;


Τα f104 ρημάδια ήσαντε ούτως ή άλλως,οπότε καλύτερα με βοηθητικές.

Μπα ... την ίδια ακτίνα στροφής έχει και με αυτές ... :lol:


Να πούμε οκτακόσια γιά αυτοκίνητο καί εξακόσια για μοτοσυκλέτα? Οριακά εφικτό?

Μπορεί και ανάποδα.

Volpad
02/07/2019, 22:15
Πώς λέμε

-βάλε ένα κιλό
-βγήκε ένα διακόσια, να το αφήσω?


Δεν μπορεί να σου απαντήσει κανείς...
Για να πάνε γρηγορότερα τα οχήματα, γίνονται μελέτες σε αεροδυναμική, αντοχές υλικών κλπ.

Όσο εξελίσσεται η τεχνολογία, βρίσκουν νέους τρόπους να γλυτώσουν την αντίσταση του αέρα, να τη χρησιμοποιούν για να αυξηθεί η πρόσφυση και να τη νικήσουν με δυνατότερα μοτέρ τα οποία είναι ελαφρύτερα και μικρότερα.

Δεν υπάρχει θεωρητική max ταχύτητα.

Υπάρχει θεωρητική max ταχύτητα, με κάποια δεδομένα. (που παρόλα αυτά, δεν μπορούμε να υπολογίσουμε εμείς χωρίς κανένα στοιχείο. προσωπικά, ούτε με στοιχεία δε θα μπορούσα...)


Όσο ανεβαίνουν οι ταχύτητες, όλο και περισσότερες μεταβλητές παρουσιάζονται.
Προβλήματα σταθερότητας, αντοχές υλικών κλπ.

Ουσιαστικά η απάντηση στην ερώτησή σου είναι "εξαρτάται".

Shinji Ikari
03/07/2019, 08:39
Με βολευει.

buckley
03/07/2019, 09:04
Με βολευει.

Τι θα πει βολεύει ρε ? Το χε στη φυσική στις πανελλήνιες και δεν ήξερες την απάντηση ? :bawl::bawl::bawl:

Panos76
03/07/2019, 09:39
Τι θα πει βολεύει ρε ? Το χε στη φυσική στις πανελλήνιες και δεν ήξερες την απάντηση ? :bawl::bawl::bawl:

407885

Volpad
03/07/2019, 10:20
Τι θα πει βολεύει ρε ? Το χε στη φυσική στις πανελλήνιες και δεν ήξερες την απάντηση ? :bawl::bawl::bawl:

Θα πεί οτι έχει βάλει στοίχημα με κάποιον οτι η max θεωρητική ταχύτητα του αυτοκινήτου είναι μεγαλύτερη της μοτοσυκλέτας και περιμένει να του επιβεβαιώσουμε σε ένα μοτοσυκλετιστικό φόρουμ για να το δείξει και να κερδίσει... :bawl:

toyar
03/07/2019, 10:40
η μεγιστη ταχυτητα στο εδαφος δεν ειναι θεμα ισχυος αλλα θεμα σταθεροτητας
απο καποια ταχυτητα και πανω για να μην πεταξει το οχημα πρεπει να εχει αρνητικη αντωση η οποια θα το κολλαει στο εδαφος κλεβοντας ισχυ
επισης η αεροδυναμικη αντισταση ως δυναμη αυξανεται με το τετραγωνο της αντιστασης οποτε 1 χλμ/ωρα παραπανω σε οριακες συνθηκες μπορει να χρειαζεται πολυ μεγαλυτερη ισχυ

KotsosDR
03/07/2019, 13:23
Τα f104 ρημάδια ήσαντε ούτως ή άλλως,οπότε καλύτερα με βοηθητικές.

είχαν ωραίο ήχο όμως !