PDA

View Full Version : απορια με χρεωση



tz0ni
06/07/2019, 13:16
πριν κατι μερες πηφα στο συνεργειο να αλλαξω λαδια στο Innova 125 (κατ 2004) 80,000χλμ
εκει που αρχιζει να τα αλλαζει , μου κανει " η ταπα εχει θεμα να το εχεις στο νου σου, οκ, οκ"

αλλαζουν οκ γυρναω σπιτι και τις επομενες μερες παρατηρω κηλιδες λαδιου οπως τοχα παρκαρισμενο
οκ λεω η ταπα θεμα

παω του το λεω και του ταφηνω κανα διωρο
γυρνω.. τι διορθωσες ?

"ροδελα πασο ταπα - εργασια 24 ευρω"

ειναι λογικο αυτο το ποσο?

toyar
06/07/2019, 13:24
ναι

Eiver
06/07/2019, 13:27
αν πριν την αλλαγη λαδιων δεν εχανε λαδια και το απεκτησε το προβλήμα μετα κανενα ποσο δεν ειναι λογικο
να μην σου πω οτι πρεπει να σε πληρωσει κιολας

tz0ni
06/07/2019, 13:29
δλδ ειναι μανουρα η επισκευη αυτη?
δε σκαμπαζω απο μηχανολογικα
το πασο τι ειναι? καινουρια ροδελα ταπα δε κανουν καπου στα 5?

tz0ni
06/07/2019, 13:30
ναι πριν την αλλαγη δεν εχανε.. σημαινει κατι αυτο? τι εννοεις? :P

Eiver
06/07/2019, 13:36
εννοω το αυτονοητο...οτι κατα το βιδωμα της ταπας προξενησε ζημια στο σπειρωμα του καρτερ
και αντι να στο επισκευασει χωρις να καταλαβεις την ζημια που σου εκανε σου ειπε " η ταπα εχει θεμα να το εχεις στο νου σου, οκ, οκ"
....και οπως ηταν αναμενομενο λογω της ζημιας που σου εκανε εχανε λαδια και εσυ το ξαναπηγες να σου επισκευασει την ζημια που σου εκανε και να τον πληρωσεις για αυτο
τραγικο;

tz0ni
06/07/2019, 13:40
εννοω το αυτονοητο...οτι κατα το βιδωμα της ταπας προξενησε ζημια στο σπειρωμα του καρτερ
και αντι να στο επισκευασει χωρις να καταλαβεις την ζημια που σου εκανε σου ειπε " η ταπα εχει θεμα να το εχεις στο νου σου, οκ, οκ"
....και οπως ηταν αναμενομενο λογω της ζημιας που σου εκανε εχανε λαδια και εσυ το ξαναπηγες να σου επισκευασει την ζημια που σου εκανε και να τον πληρωσεις για αυτο
τραγικο;

ναι το σκεφτηκα και εγω αυτο.. αλλα κατι τετοιο δε μπορει να αποδειχτει.
απλα μου φανηκαν πολλα τα 24 για αυτα τα πραγματα, δε ξερω

sapila racing
06/07/2019, 13:56
εννοω το αυτονοητο...οτι κατα το βιδωμα της ταπας προξενησε ζημια στο σπειρωμα του καρτερ
και αντι να στο επισκευασει χωρις να καταλαβεις την ζημια που σου εκανε σου ειπε " η ταπα εχει θεμα να το εχεις στο νου σου, οκ, οκ"
....και οπως ηταν αναμενομενο λογω της ζημιας που σου εκανε εχανε λαδια και εσυ το ξαναπηγες να σου επισκευασει την ζημια που σου εκανε και να τον πληρωσεις για αυτο
τραγικο;
Καθόλου αυτονόητο δεν είναι.
Μπορεί άνετα το πρόβλημα στο σπείρωμα να προυπήρχε απο προηγούμενη αλλαγή κι ας μην έχανε η τάπα.
Πολύ συχνό φαινόμενο όταν δεν αλλάζεται η ροδέλλα όσο συχνά χρειάζεται.

toyar
06/07/2019, 14:01
Η χρέωση είναι νορμάλ
Το ποιος έκανε τη ζημιά δεν θα το μάθουμε ποτε

Lamnian
08/07/2019, 13:04
20ε χρεώνουν το καινούριο σπείρωμα σε κάρτερ , οπότε νορμάλ η τιμή που σου είπε .

Shinji Ikari
11/07/2019, 21:54
Εννοειτε. Ετσι ακριβως λενε οταν σου κανουν αυτοι τη ζημια. Θες να σου πω τι μου εχουν κανει?