PDA

View Full Version : multistrada v4



Σελίδες : [1] 2

peterTHErider
09/07/2019, 10:36
παιζει πολυ σε διεθνη και ελληνικα μεσα.
μιλαμε για το μοτερ του 1100 με φθηνοτερα εσωτερικα.

https://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/Ducati-Erxetai-h-Multistrada-V4_125944.asp

GogosLux
09/07/2019, 12:50
Ενδιαφέρον ............. λογω V4

karellen
09/07/2019, 13:12
Ενδιαφέρον ............. λογω V4

Δηλώνεις ενδιαφέρον για την απόκτησή του ή απλώς ενδιαφέρον για το άρθρο?? :lol:

GogosLux
09/07/2019, 14:33
Δηλώνεις ενδιαφέρον για την απόκτησή του ή απλώς ενδιαφέρον για το άρθρο?? :lol:

Για την μελλοντική αποκτηση του βεβαιως - βεβαιως :D

p@nos
09/07/2019, 21:41
Μονο 190;;;;

Τι νοημα εχει αμα δεν ειναι στρογγυλο το νουμερο; :lol:

Ενδιαφερον ομως σιγουρα...


edit: οκ, καταλαβαινω οτι πλεον το παιχνιδι παιζεται στα αλογα, αλλα με αυτο το μοτερ θα μπορουσαν ανετα να βγαλουν ενα φανταστικο sport touring μηχανακι....αν και δε το βλεπω να γινεται, μακαρι να εδεησουν και να δωσουν κατι τετοιο στο μελλον...

peterTHErider
10/07/2019, 10:50
Μονο 190;;;;

Τι νοημα εχει αμα δεν ειναι στρογγυλο το νουμερο; :lol:

Ενδιαφερον ομως σιγουρα...


edit: οκ, καταλαβαινω οτι πλεον το παιχνιδι παιζεται στα αλογα, αλλα με αυτο το μοτερ θα μπορουσαν ανετα να βγαλουν ενα φανταστικο sport touring μηχανακι....αν και δε το βλεπω να γινεται, μακαρι να εδεησουν και να δωσουν κατι τετοιο στο μελλον...

τα νεα σπορ τουρινγκ μηχανακια ειναι τα ψηλοτιμονα με 17αρι(1000xr-1290 superduke gt-1000versys-multistrada) και εκει θα συνεχειστει η εξελιξη.
και εγω θα γουσταρα ενα μηχανακι στιλ st4 με το ν4 αλλα εχει φυγει προς το παρον αυτη η 'μοδα'.
αλλα μιλαμε για εργαλειο με 170-175 πραγματικα αλογα και με συστηματα ασφαλειας(δεν βλεπω κανεναν να σχολιαζει) που ανοιγουν νεα δεδομενα στον κοσμο των μοτοσυκλετων.

peterTHErider
10/07/2019, 11:55
update:
408126

GogosLux
10/07/2019, 11:57
με συστηματα ασφαλειας(δεν βλεπω κανεναν να σχολιαζει) που ανοιγουν νεα δεδομενα στον κοσμο των μοτοσυκλετων.

Οταν στο αυτοκίνητο σου φρενάρει αυτόματα χωρις λογο απλα γιατι μπερδεύεται απο τον δρομο οταν το εχεις στο cruising ή οταν το βαζεις να σε κρατάει στην λωρίδα σου σου κανει στραβοτιμονία απότομη (σε επαρχιακο οχι εθνική) θεωρω οτι δεν ειναι ακομα σε εκεινο το σημειο που θα έπρεπε για να μπει σε μηχανή. Αυτα απο προσωπική εμπειρια >8000 χιλ σε audi Α4 2019.

Επίσης, θα απαιτείται να εχει brake by wire, οπως εχει το audi, για να μπορεί να σε φρενάρει γιατι αλλιώς ποιο το νόημα να το έχει ????
Εκτος αν θα ειναι μονο προειδοποίσηση και τιποτε άλλο.

Το μονο καλο ειναι οτι δεν ειναι υποχρεωτικό (ελπιζω) να ειναι ενεργοποιήμένα οποτε ..................

peterTHErider
30/07/2019, 19:16
https://www.motomag.gr/news/nea-montela-epikairotita/v4-multistrada-kanei-voltes-stin-italia-video

αντε να δουμε!θα ειναι μοντελο 20' ή πρωτοτυπο με κυκλοφορια το 21'?
2 βδομαδες νωριτερα απο την eicma φετος η παρουσιαση των νεων μοντελων της ducati!

lleonidas
02/07/2020, 12:19
419358

419360

419359


Πηγή (https://www.motorrad-magazin.at/motorrad-magazin.at/artikel/1/85/4289/Ducati+Multistrada+V4)

peterTHErider
02/07/2020, 13:31
αν δεν εχει 2 εκδοσεις και εχει μονο τον 19αρη μπροστα το εχει χασει το παιχνιδι...

contes di Zante
03/07/2020, 07:39
αν δεν εχει 2 εκδοσεις και εχει μονο τον 19αρη μπροστα το εχει χασει το παιχνιδι...

...και το μονόμπρατσο να προσθέσω....όχι ότι θα μπώ σε τρυπάκι να το αλλάξω αλλά multi χωρίς 17άρη μπροστά και χωρίς μονόμπρατσο ούτε δεύτερη ματιά δεν ρίχνω, για μένα μετράει πρώτα η εμφάνιση

lleonidas
08/07/2020, 11:47
Περισσότερες φωτογραφίες και πληροφορίες (https://www.motorradonline.de/enduro/ducati-multistrada-v4-2021-erlkoenig/) ... νέο αλουμινένιο πλαίσιο, κινητήρας 180-190 ίππων, ηλεκτρονικό σύστημα ασφαλείας το οποίο ονομάζεται ARAS(Advanced Rider Assistance System) με αισθητήρες αποφυγής σύγκρουσης, έλεγχο απόστασης και προειδοποίηση αποφυγής "τυφλού σημείου".
Η σιλουέτα δεν έχει αποκτήσει μεγαλύτερο όγκο.
Αν καταλαβαίνω καλά, θα διατηρηθούν οι υπάρχουσες εκδόσεις του multistrada.Επισης, πιθανό να υπάρξει και έκδοση με μεγαλύτερο ρεζερβουάρ.

419505

419506

419507

lospsi
08/07/2020, 13:07
Μοιάζει με το crossrunner από μπροστά...

panavour
08/07/2020, 13:24
η κεκλιμμενη μπαγκαζιερα ολα τα λεφτα θα κανει και μασαζ στον συνεπιβατη:lol::cry:

peterTHErider
08/07/2020, 20:06
η κεκλιμμενη μπαγκαζιερα ολα τα λεφτα θα κανει και μασαζ στον σινεπιβατη:lol::cry:

κανεις πλακα,ετσι?

KotsosDR
08/07/2020, 20:55
...κινητήρας 180-190 ίππων :hypnotize:

Πολλά άλογα δεν είναι για τέτοια μοτοσυκλέτα; Πως το κάνεις καλά τέτοιο θηρίο;

lospsi
08/07/2020, 21:24
...κινητήρας 180-190 ίππων :hypnotize:

Πολλά άλογα δεν είναι για τέτοια μοτοσυκλέτα; Πως το κάνεις καλά τέτοιο θηρίο;

Το κάνουν καλά τα ηλεκτρονικά...

doctor_john
08/07/2020, 21:26
Τρως καλό πρωινό :D

contes di Zante
08/07/2020, 21:36
Εμένα πάντως και οι 160 πολλοί μου φαίνονται....ακόμα στο touring το έχω

KotsosDR
08/07/2020, 21:54
Εμένα πάντως και οι 160 πολλοί μου φαίνονται....ακόμα στο touring το έχω

Λίγοι είναι; Εδώ για κ@υλόγκαζο κοιτάμε να έχει καμιά 100-110 άλογα...

peterTHErider
08/07/2020, 22:16
εγω εχω κολλησει με αλλο...τοσοι ιπποι,τοσα γκαζια και βαζουν 19αρη μπροστινο που περιοριζει δραματικα την επιλογη ελαστικων?δεν μου φαινεται σωστο...

p@nos
08/07/2020, 23:14
εγω εχω κολλησει με αλλο...τοσοι ιπποι,τοσα γκαζια και βαζουν 19αρη μπροστινο που περιοριζει δραματικα την επιλογη ελαστικων?δεν μου φαινεται σωστο...

Καλα δε σου περιοριζει τοσο τις επιλογες, υπαρχουν παρα πολλες. Μονο γομες δε μπορεις να βρεις ευκολα, που ουσιαστικα ειναι και αχρηστες σε τετοιο μηχανακι

peterTHErider
08/07/2020, 23:47
Καλα δε σου περιοριζει τοσο τις επιλογες, υπαρχουν παρα πολλες. Μονο γομες δε μπορεις να βρεις ευκολα, που ουσιαστικα ειναι και αχρηστες σε τετοιο μηχανακι

δεν θα συμφωνησω,το καλυτερο που μπορεις να βρεις ειναι σπορτουρινγκ λαστιχα.(roadsmart-roadtec 01-roadattack-t31).οκ καλα ειναι αλλα με εμφαση στη χιλιομετρικη αποδοση και σχετικα σκληρα.δεν ειναι κριμα σε ενα μηχανακι με τοση δυναμη να μην μπορεις να βαλεις σπορ δρομισια λαστιχα να το ευχαριστηθεις αναλογα?εστω να εχεις την επιλογη(πχ s22-rosso corsa 2-sportsmart).να κανει και το τρακντει σου.γιατι το υπολοιπο συνολο το υποστηριζει ανετα.ασε τις γομες.

doctor_john
08/07/2020, 23:50
Εμένα μου αρέσει ο 19" αλλά η απορία είναι ίδια, τόσοι ιπποι τόσα γκάζια...

απο την άλλη και τα γυμνά με τόσα άλογα και 17" τα βάζουν κάτω; περίσσια δύναμης γενικά..

BLiTzER
08/07/2020, 23:54
Όλα τα 1000άρια πλησιάζουν τα 200 άλογα πλέον. Με 5672754 τόνους ηλεκτρονικά, το 30% από αυτά φτάνει στα χέρια του αναβάτη. Αλλά στην καφετέρια λέει ότι καβαλάει εργαλείο 200 άλογα. Είναι σημαντικό!

contes di Zante
09/07/2020, 06:58
Μπα, για την καφετέρια έχουμε τα TDM μαζί με τα R1 και τα Κ

p@nos
09/07/2020, 09:09
εγω εχω κολλησει με αλλο...τοσοι ιπποι,τοσα γκαζια και βαζουν 19αρη μπροστινο που περιοριζει δραματικα την επιλογη ελαστικων?δεν μου φαινεται σωστο...


δεν θα συμφωνησω,το καλυτερο που μπορεις να βρεις ειναι σπορτουρινγκ λαστιχα.(roadsmart-roadtec 01-roadattack-t31).οκ καλα ειναι αλλα με εμφαση στη χιλιομετρικη αποδοση και σχετικα σκληρα.δεν ειναι κριμα σε ενα μηχανακι με τοση δυναμη να μην μπορεις να βαλεις σπορ δρομισια λαστιχα να το ευχαριστηθεις αναλογα?εστω να εχεις την επιλογη(πχ s22-rosso corsa 2-sportsmart).να κανει και το τρακντει σου.γιατι το υπολοιπο συνολο το υποστηριζει ανετα.ασε τις γομες.

Ξεχνας κατι πολυ σημαντικο. Οτι μεχρι να φτασεις στο σημειο να ξεκινησεις να εκμεταλλευεσαι το μαλακο λαστιχο, θα εχεις αρχισει αρκετα πιο νωρις να ξυνεις το μισο μηχανακι κατω.

Επισης, ειναι αρκετα πιθανο αν το βγαλουν σε εκδοση με 19αρι μπροστινο, να αναπτυξουν ειδικο λαστιχο με καποια απο τις εταιρειες ελαστικων

Johny the Fox
09/07/2020, 10:43
Εμενα μου μοιαζει οτι ανοιγει μια καινουργια κατηγορια με μορφη on of και στοιχεια σουπερσπορ το v4 μουλτι.
190 περιπου αλογα σε μια ψιλοκεντρη κατασκευη ,με εμφαση στην ακαμψια για να τα διαχειριστει χωρις να σκορπισει ,ο κινητηρας (;) σε ενεργο ρολο πλαισιου καταργωντας το χωροδικτυωμα ,μεγαλη μετωπιαια επιφανεια, 19 αρι μπροστινο και φορτωμενο ηλεκτρονικα. Εχει ενδιαφερον το πραγμα..

419556

DoctoR_k6
09/07/2020, 11:02
Μπα, για την καφετέρια έχουμε τα TDM μαζί με τα R1 και τα Κ

Να πω την αληθεια μου...οσους εχω δει με GS & Multi δεν τους λες γρηγορους κλπ κλπ αλλα αντιθετως καφετεριακηδες.
Ενω TDM, R1 & K ολο κ κατι γινεται στο δρομο.

RaGe_Raptor
09/07/2020, 11:10
... μαζί με τα R1 και τα Κ

η αλήθεια είναι ότι είναι πολύ καλύτερα και στη καφετέρια,όπως και στο δρόμο. και στην πίστα. :bawl:

peterTHErider
09/07/2020, 11:26
Ξεχνας κατι πολυ σημαντικο. Οτι μεχρι να φτασεις στο σημειο να ξεκινησεις να εκμεταλλευεσαι το μαλακο λαστιχο, θα εχεις αρχισει αρκετα πιο νωρις να ξυνεις το μισο μηχανακι κατω.

Επισης, ειναι αρκετα πιθανο αν το βγαλουν σε εκδοση με 19αρι μπροστινο, να αναπτυξουν ειδικο λαστιχο με καποια απο τις εταιρειες ελαστικων


το 1260 που εχω οδηγησει πολλες φορες εχει πολυ μεγαλα περιθωρια κλισης!και το καλο λαστιχο ακομα και στις οχι τοσο οριακες κλισεις σου δινει αλλο επιπεδο ασφαλειας και αυτοπεποιθησης!

οσο για το ειδικο λαστιχο που λες ειναι το ιδανικο σεναριο,αλλα σε ολες τις φωτος βλεπω τα κλασσικα πιρελι.

GogosLux
09/07/2020, 12:14
, να αναπτυξουν ειδικο λαστιχο με καποια απο τις εταιρειες ελαστικων

:lol: ναι σαν το panigale V4 που φοραει πισω 200/60 και μονο η Pirelli εχει τετοια διάσταση και το πισω κανει οσο το σετ σε γομες αλλης εταιριας ;)

Βεβαια βρισκουν και κανουν με τους "βλαμενους" που δεν θελουν να αλλαξουν σε 200/55 λες και θα πεσει το γυρολόγιο τους :cry:

lleonidas
09/07/2020, 14:52
Σύμφωνα με αυτό το δημοσίευμα (https://www.moto.it/news/ducati-multistrada-v4-due-le-versioni-nuove-foto.html) ,θα υπάρχουν δύο εκδόσεις.Αυτή που απεικονίζεται στις πρόσφατες φωτογραφίες είναι η enduro με τον 19άρη μπροστινό.
Θα υπάρχει και η κλασική με τον 17άρη :)

peterTHErider
09/07/2020, 15:10
τωρα τα λες καλα...γιατι ειναι οπως πρεπει δινω προκαταβολη με την παρουσιαση!

peterTHErider
09/07/2020, 15:18
Σύμφωνα με αυτό το δημοσίευμα (https://www.moto.it/news/ducati-multistrada-v4-due-le-versioni-nuove-foto.html) ,θα υπάρχουν δύο εκδόσεις.Αυτή που απεικονίζεται στις πρόσφατες φωτογραφίες είναι η enduro με τον 19άρη μπροστινό.
Θα υπάρχει και η κλασική με τον 17άρη :)

το μονο ερωτημα ειναι αν η εκδοση με 17αρη θα ειναι ερθει το 21 η αν θα αργησει μια χρονια και συνδιαστει με την καταργηση με την κυκλοφορια του 1260.

contes di Zante
13/07/2020, 07:14
Αν και το αναφέρατε εγώ τώρα το πήρα χαμπάρι που διάβαζα άρθρο σε ξένο τύπο.....ΧΩΡΙΣ ΧΩΡΟΔΙΚΤΥΩΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ DUCATI....και είμαι σίγουρος ότι είναι η άποψη του συνόλου των Ducatisti (όχι της καφετέριας να σας προλάβω)

DrBig
13/07/2020, 07:49
Εμενα μου μοιαζει οτι ανοιγει μια καινουργια κατηγορια με μορφη on of και στοιχεια σουπερσπορ το v4 μουλτι.
190 περιπου αλογα σε μια ψιλοκεντρη κατασκευη ,με εμφαση στην ακαμψια για να τα διαχειριστει χωρις να σκορπισει ,ο κινητηρας (;) σε ενεργο ρολο πλαισιου καταργωντας το χωροδικτυωμα ,μεγαλη μετωπιαια επιφανεια, 19 αρι μπροστινο και φορτωμενο ηλεκτρονικα. Εχει ενδιαφερον το πραγμα..

419556

Δεν την λες και καινουργια την κατηγορια, απλα:

"ανεβαινουν τα αλογα καθε χρονο που περναει και τελικα το GS κερδαει στα τεστ*
Gary Lineker

peterTHErider
13/07/2020, 11:13
Αν και το αναφέρατε εγώ τώρα το πήρα χαμπάρι που διάβαζα άρθρο σε ξένο τύπο.....ΧΩΡΙΣ ΧΩΡΟΔΙΚΤΥΩΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ DUCATI....και είμαι σίγουρος ότι είναι η άποψη του συνόλου των Ducatisti (όχι της καφετέριας να σας προλάβω)

εεε...το panigale ν4 που ειναι το πιο καλοπουλημενο και καλυτερο ducati ss ever δεν εχει χωροδικτυωμα.οποτε το να ειμαστε κολλημενοι στα παλια δεν βοηθαει...αν ηταν η αποψη των ducatisti συνολικα θα πηγαινε απατο.τωρα δεν προλαβαινει να πουλαει.το ιδιο θα γινει και στο μουλτι.
και εσυ ξερεις ποιος ειναι της καφετεριας και ποιος οχι;εσεις οι μαχιμοι ντουκατιστι που τα ξερετε ολα ρε παιδι μου...και που πρεπει επειδη τοσα ξερετε οι εταιριες να μενουν στασιμες σε τεχνολογιες και λογικες του 90' για να σας κανουν το χατηρι.οι τεχνολογιες και ο κοσμος προχωραει...

contes di Zante
13/07/2020, 12:47
κατ' αρχάς ηρέμησε λίγο και κράτα τον τόνο χαμηλά χωρίς προσωπικούς χαρακτηρισμούς και επιθέσεις.....άν σ' ενδιαφέρει ο πολιτισμένος διάλογος βέβαια. Να ξεκινήσω ένα-ένα. Τους Ducatisti της καφετέριας τους ανέφερα μόνο και μόνο να προλάβω κάποιους που όποια κουβέντα γίνει εδω μέσα για Ευρωπαικό ακριβό μηχανάκι αρχίζουν τους χαρακτηρισμούς για ποζεράδες της καφετέριας, τρολάρω λίγο δηλαδή....προσωπικά δεν μ' ενδιαφέρει ο λόγος που αγοράζει κάποιος ένα μηχανάκι, αρκεί να μην προσπαθεί να μου επιβάλει την άποψή του. Τώρα αν είσαι ή θέλεις να γίνει Ducatisti της καφετέριας και σ' έθιξα ποσώς μ' ενδιαφέρει

Όσον αφορά το χωροδικτύωμα και το περιμετρικό συγκρίνεις το Panigale με το Multistrada, που το ένα είναι η ναυαρχίδα της εταιρίας και ψάχνεις για δέκατα στην πίστα και στο άλλο? Που είναι η αναγκαιότητα του νέου πλαισίου στο Multistrada? Αντίθετα το Multistrada είναι η χρυσή τομή του Sport, Touring και On-Off (!!!) μηχανακιού, που εμείς οι Ducatisti (καφετέριας και μή) αγοράσαμε ΚΑΙ για αυτό που λέγεται χαρακτήρας, είτε είναι το desmo, είτε είναι το μονόμπρατσο και φυσικά είναι το χωροδικτύωμα και η μοναδική εμφάνιση....το χωροδικτύωμα το αφαιρούν και από το επόμενο Monster και αν μπείς να διαβάσεις απόψεις σε Ελληνικά και ξένα φόρουμ Ducatisti θα δείς ότι σχεδόν το σύνολο των Ducatisti ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ αυτή την αλλαγή
Φυσικά υπάρχει και ο αντίλογος όπως ο δικός σου, σχετικά με τις νέες τεχνολογίες κλπ κλπ...σωστός μέχρι ένα σημείο, απλά τα χαρακτηριστικά που έχουν καθιερώσει μια εταιρία δεν τα πειράζεις....εκτός και άν θέλεις να σκάς στην καφετέρια και να αναριθμείς τις τεχνολογίες της μοτό σου με το νέο περιμετρικό πλαίσιο

Parking
13/07/2020, 13:20
η κεκλιμμενη μπαγκαζιερα

Βασικά είναι πιο καλά έτσι για καλύτερη αεροδυναμική
και ναι είναι adv μηχανάκι αφού αυτός που θα το αγοράσει
θα φύγει για την μεγάλη περιπέτεια !
Από τα ανάκτορα των Βορίων προαστίων ή των Νοτίων
θα πάει Μύκονο Στούπα κλπ
Τα άλογά μετά δεν είναι και πολλά. Ξέρεις τι είναι να σε κυνηγάει η φτώχεια?


ΧΩΡΙΣ ΧΩΡΟΔΙΚΤΥΩΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ DUCATI....και είμαι σίγουρος ότι είναι η άποψη του συνόλου των Ducatisti (όχι της καφετέριας να σας προλάβω)

Κοίτα εγώ είμαι της καφετέριας και δεν μου αρέσει καθόλου η σιδεριά
που είχανε για πλαίσιο παλιά.
Τώρα αν είναι ντουκάτι ή δεν είναι εμένα δεν μ ενδιαφέρει και πολύ
αρκεί να παίρνει μπροστά μετά το πλύσιμο
Βασικό αυτό!
:lol:


Και χωρίς πλάκα δεν βλέπω κανένα νόημα σ αυτό το μηχανάκι

viper1
13/07/2020, 13:36
Βασικά είναι πιο καλά έτσι για καλύτερη αεροδυναμική
και ναι είναι adv μηχανάκι αφού αυτός που θα το αγοράσει
θα φύγει για την μεγάλη περιπέτεια !
Από τα ανάκτορα των Βορίων προαστίων ή των Νοτίων
θα πάει Μύκονο Στούπα κλπ
Τα άλογά μετά δεν είναι και πολλά. Ξέρεις τι είναι να σε κυνηγάει η φτώχεια?



Κοίτα εγώ είμαι της καφετέριας και δεν μου αρέσει καθόλου η σιδεριά
που είχανε για πλαίσιο παλιά.
Τώρα αν είναι ντουκάτι ή δεν είναι εμένα δεν μ ενδιαφέρει και πολύ
αρκεί να παίρνει μπροστά μετά το πλύσιμο
Βασικό αυτό!
:lol:


Και χωρίς πλάκα δεν βλέπω κανένα νόημα σ αυτό το μηχανάκι

Η ducati ήταν ανέκαθεν μπροστά. Σκέφτηκε ότι με το σωληνωτο πλαίσιο (σιδερια) θα μπορούν οι χριστιανοι να το κόβουν και να το ξανακολανε (καφέ ρεισερ κιετς) αλλά επειδή παρα έγινε το κακό και δεν έμεινε πλαίσιο για πλαίσιο είπε να το αλλάξει σε συμβατικό μπας και σταματήσει η λαίλαπα

peterTHErider
13/07/2020, 14:02
παιδια η μπαγκαζιερα ΔΕΝ θα ειναι αυτη.αυτη εχει καλωδια που μπαινουν μεσα για μετρησεις.και βρηκανε οποια χωρουσε τα οργανα που ειχαν και την προσαρμοσαν οπως οπως!κανει μπαμ αυτο!

peterTHErider
13/07/2020, 14:19
κατ' αρχάς ηρέμησε λίγο και κράτα τον τόνο χαμηλά χωρίς προσωπικούς χαρακτηρισμούς και επιθέσεις.....άν σ' ενδιαφέρει ο πολιτισμένος διάλογος βέβαια. Να ξεκινήσω ένα-ένα. Τους Ducatisti της καφετέριας τους ανέφερα μόνο και μόνο να προλάβω κάποιους που όποια κουβέντα γίνει εδω μέσα για Ευρωπαικό ακριβό μηχανάκι αρχίζουν τους χαρακτηρισμούς για ποζεράδες της καφετέριας, τρολάρω λίγο δηλαδή....προσωπικά δεν μ' ενδιαφέρει ο λόγος που αγοράζει κάποιος ένα μηχανάκι, αρκεί να μην προσπαθεί να μου επιβάλει την άποψή του. Τώρα αν είσαι ή θέλεις να γίνει Ducatisti της καφετέριας και σ' έθιξα ποσώς μ' ενδιαφέρει

Όσον αφορά το χωροδικτύωμα και το περιμετρικό συγκρίνεις το Panigale με το Multistrada, που το ένα είναι η ναυαρχίδα της εταιρίας και ψάχνεις για δέκατα στην πίστα και στο άλλο? Που είναι η αναγκαιότητα του νέου πλαισίου στο Multistrada? Αντίθετα το Multistrada είναι η χρυσή τομή του Sport, Touring και On-Off (!!!) μηχανακιού, που εμείς οι Ducatisti (καφετέριας και μή) αγοράσαμε ΚΑΙ για αυτό που λέγεται χαρακτήρας, είτε είναι το desmo, είτε είναι το μονόμπρατσο και φυσικά είναι το χωροδικτύωμα και η μοναδική εμφάνιση....το χωροδικτύωμα το αφαιρούν και από το επόμενο Monster και αν μπείς να διαβάσεις απόψεις σε Ελληνικά και ξένα φόρουμ Ducatisti θα δείς ότι σχεδόν το σύνολο των Ducatisti ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ αυτή την αλλαγή
Φυσικά υπάρχει και ο αντίλογος όπως ο δικός σου, σχετικά με τις νέες τεχνολογίες κλπ κλπ...σωστός μέχρι ένα σημείο, απλά τα χαρακτηριστικά που έχουν καθιερώσει μια εταιρία δεν τα πειράζεις....εκτός και άν θέλεις να σκάς στην καφετέρια και να αναριθμείς τις τεχνολογίες της μοτό σου με το νέο περιμετρικό πλαίσιο

ποιος χαρακτηρισμος σε εθιξε?που σε χαρακτηρισα μαχιμο?ε αν δεν εισαι και σε ενοχλησε το παιρνω πισω.
παμε στα υπολοιπα τωρα,εγω θελω να γινω ντουκατιστι γιατι την σπορ φιλοσοφια της εταιριας.αν η εξελιξη(και οι αγωνες) εδειξε πως το πραγματικα σπορ ειναι το αλουμινενιο πλαισιο και το συμβατικο ψαλιδι θα την ακουλουθησω.
ενημερωτικα αυτο που εχει φανει ειναι οτι το χωροδικτυωμα δεν ειναι τοσο φιλικο οσο το περιμετρικο και αυτος ειναι ο λογος που το αφαιρουν απο το μονστερ.το αλουμινενιο εχει μεγαλυτερα περιθωρια παραμετροποιησης.
και τελος εσυ κανεις υποθεσεις στον αερα,οχι δεν θελω να σκαω στην καφετερια και να αναριθμω της τεχνολογιες της μοτο μου(μηπως εσυ εισαι καφετεριακας και το αναφερεις συνεχως?)αλλα να τις ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ,ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΑΝΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΙΣ ΧΑΙΡΟΜΑΙ.

lykourgi
13/07/2020, 17:27
παιδια η μπαγκαζιερα ΔΕΝ θα ειναι αυτη.αυτη εχει καλωδια που μπαινουν μεσα για μετρησεις.και βρηκανε οποια χωρουσε τα οργανα που ειχαν και την προσαρμοσαν οπως οπως!κανει μπαμ αυτο!
Είναι η μπαταρία για τα καινούργια ηλεκτρονικά.

toyar
13/07/2020, 17:44
Εγώ πάντως ένα ντουκατι που άκουγα προχθές στο δρόμο έκανε άλλο ήχο στο ρελαντί με νεκρά άλλο με πατημένο συμπλέκτη άλλο με κουμπωμενη ταχύτητα κι άλλο όταν ξεκιναγε
Χαρακτήρας λέγεται αυτό....

doctoras
13/07/2020, 18:10
Αν και το αναφέρατε εγώ τώρα το πήρα χαμπάρι που διάβαζα άρθρο σε ξένο τύπο.....ΧΩΡΙΣ ΧΩΡΟΔΙΚΤΥΩΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ DUCATI....και είμαι σίγουρος ότι είναι η άποψη του συνόλου των Ducatisti (όχι της καφετέριας να σας προλάβω)

Καλα τα ιδια λεγοντουσαν οταν παράτησαν τα ξηροκαμπανα, οταν εβγαλαν το πρώτο ονοφ(μουλτι 1000),οταν εβαλαν 4βαλβιδη κεφαλη, οταν εγιναν υδροψυκτα, οταν αντικατέστησαν τον v2 με v4 και πάει λέγοντας. Αναμενω την ωρα που θα βαλουν κλασσικά ελατήρια στις βαλβιδες εναντι της συνθετικοτητας στην συντήρηση του ντεσμο.
Για μενα αυτο που λέει ο toyar οταν το μοτερ θα ακούγεται ιαπωνικό σε μηχανικούς θορυβους και ας εχει συμπίεση 14 τοτε θα εχει γινει σημαντικό βημα

RaGe_Raptor
14/07/2020, 12:35
Ελάτε μωρέ,πως κάνετε έτσι.
Η Ducati έχει καταφέρει να θεωρείται premium και κατ'επεκταση οι αγοραστές της αισθάνονται premium αναβάτες. Θέλει πολύ δουλειά αυτό και μπράβο τους.

BLiTzER
14/07/2020, 12:48
Όλοι είναι "premium" και "μοναδικοί", με χωροδικτυώματα, ντέσμο, μπόξερ, τελελέβερ, παραλέβερ, γουωτέβερ, μέχρι να χρειαστεί να γίνουν ανταγωνιστικοί, και τότε απλά αντιγράφουν ό,τι κάνουν οι Ιάπωνες εδώ και δεκαετίες.

peterTHErider
14/07/2020, 12:59
Όλοι είναι "premium" και "μοναδικοί", με χωροδικτυώματα, ντέσμο, μπόξερ, τελελέβερ, παραλέβερ, γουωτέβερ, μέχρι να χρειαστεί να γίνουν ανταγωνιστικοί, και τότε απλά αντιγράφουν ό,τι κάνουν οι Ιάπωνες εδώ και δεκαετίες.

νομιζω ολα τα νεα ηλεκτρονικα συστηματα,απο αναρτησεις μεχρι imu μοναδες και φρενα που αγοραζουν οι ιαπωνες για να κανουν τα μηχανακια τους ανθρωπινα στα νεα δεδομενα τα αγοραζουν απο την ευρωπη.ουτε να τα αντιγραψουν δεν μπορουν.η παρε εσυ νεο σπορ μηχανακι χωρις ολινς-μπρεμπο και bosch μοναδες.

sapila racing
14/07/2020, 13:02
κατ' αρχάς ηρέμησε λίγο και κράτα τον τόνο χαμηλά χωρίς προσωπικούς χαρακτηρισμούς και επιθέσεις.....άν σ' ενδιαφέρει ο πολιτισμένος διάλογος βέβαια.

Δεν καταλαβαίνω γιατί αντιδράς έτσι. Δεν σου επιτέθηκε κανένας. :nono:
Εγραψες 'ΧΩΡΙΣ ΧΩΡΟΔΙΚΤΥΩΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ DUCATI' και σου απάντησαν οτι τα Panigale δεν έχουν χωροδικτύωμα κάτι που ισχύει φυσικά.

BLiTzER
14/07/2020, 13:05
νομιζω ολα τα νεα ηλεκτρονικα συστηματα,απο αναρτησεις μεχρι imu μοναδες και φρενα που αγοραζουν οι ιαπωνες για να κανουν τα μηχανακια τους ανθρωπινα στα νεα δεδομενα τα αγοραζουν απο την ευρωπη.ουτε να τα αντιγραψουν δεν μπορουν.η παρε εσυ νεο σπορ μηχανακι χωρις ολινς-μπρεμπο και bosch μοναδες.

Δε μιλάω για τις μάρκες ή τα συγκεκριμένα ανταλλακτικά. Μιλάω για τις τεχνολογίες, δηλαδή συμβατικά/ανάποδα πιρούνια, συμβατικά πλαίσια, διάταξη κινητήρα κτλ. Βλέπε S1000RR πχ, που πάσχισαν να το κάνουν ανταγωνιστκό και "καλύτερο". Αν βρεις οτιδήποτε χαρακτηριστικό μπεμβέ πάνω του, πες μου. :p



Με το ότι δεν μπορούν να αντιγράψουν ηλεκτρονικά, γελάω λίγο. Ο μόνος λόγος που βάζουν Ευρωπαίους να τα κατασκευάζουν είναι ο ίδιος που οι Ευρωπαίοι βάζουν τους Κινέζους.

spyro
15/07/2020, 11:25
όλα αυτα τα χρόνια η Ιαπωνία και η Αμερική έχουν καταφέρει με έναν περίεργο τρόπο να βγάλουν το Image οτι παράγουν περισσότερη πρωτοποριακή έρευνα και τεχνολογία απο ότι η Ευρώπη. Το αντίθετο ισχύει φυσικά στη πράξη αλλά μπράβο τους. Σε λίγα χρόνια (αν όχι ήδη) θα παράγει η Κίνα περισσότερη απο αυτούς πόσο μάλλον η Ευρώπη.

RaGe_Raptor
15/07/2020, 12:22
όλα αυτα τα χρόνια η Ιαπωνία και η Αμερική έχουν καταφέρει με έναν περίεργο τρόπο να βγάλουν το Image οτι παράγουν περισσότερη πρωτοποριακή έρευνα και τεχνολογία απο ότι η Ευρώπη. Το αντίθετο ισχύει φυσικά στη πράξη αλλά μπράβο τους. Σε λίγα χρόνια (αν όχι ήδη) θα παράγει η Κίνα περισσότερη απο αυτούς πόσο μάλλον η Ευρώπη.

Μιλάς γενικά ή για motorcycle industry ?
Αν το 2ο, δεν ισχύει (για το image). Ποιός θα σου πει πως η Ιαπωνία παράγει περισσότερη τεχνολογία με τέτοια ευρωπαϊκά μηχανάκια!
Βέβαια αυτό δεν αναιρεί αυτό που λέει ο Μπλιτζ.

sniper
15/07/2020, 12:28
Με την διεθνοποίηση κπ κλπ ποιος σοβαρός πιστεύει ότι τα R&D είναι αμιγώς εθνικές ομάδες;

spyro
15/07/2020, 12:35
Μιλάς γενικά ή για motorcycle industry ?
Αν το 2ο, δεν ισχύει (για το image). Ποιός θα σου πει πως η Ιαπωνία παράγει περισσότερη τεχνολογία με τέτοια ευρωπαϊκά μηχανάκια!
Βέβαια αυτό δεν αναιρεί αυτό που λέει ο Μπλιτζ.

Γενικά το λέω αλλά αφορά και τη βιομηχανία των μηχανοκίνητων. Η Ευρώπη είναι έτη φωτός μπροστά για παράδειγμα στην f1 τη κορωνίδα του μηχανοκίνητου αθλητισμού


Με την διεθνοποίηση κπ κλπ ποιος σοβαρός πιστεύει ότι τα R&D είναι αμιγώς εθνικές ομάδες;

Εθνικό δεν είναι έχεις δίκιο, αλλά απο την άλλη τα εταιρικά μεγάλα labels έχουν ακόμα εθνική σύνδεση

sniper
15/07/2020, 12:55
Γενικά το λέω αλλά αφορά και τη βιομηχανία των μηχανοκίνητων. Η Ευρώπη είναι έτη φωτός μπροστά για παράδειγμα στην f1 τη κορωνίδα του μηχανοκίνητου αθλητισμού



Εθνικό δεν είναι έχεις δίκιο, αλλά απο την άλλη τα εταιρικά μεγάλα labels έχουν ακόμα εθνική σύνδεση

Οχι, τα κέρδη έχουν κατά νου. Αν δεν υπήρχε η διαφήμιση μέσα σε όλο αυτο το πανηγύρι, ακόμα με ποδήλατα θα ήμασταν.

spyro
15/07/2020, 13:09
Οχι, τα κέρδη έχουν κατά νου. Αν δεν υπήρχε η διαφήμιση μέσα σε όλο αυτο το πανηγύρι, ακόμα με ποδήλατα θα ήμασταν.

ναι οκ μετοχική σύνθεση και PLC οκ αλλά έχουν ρε τρελέ ακόμα, μην είσαι κάθετος

https://www.capital.gr/diethni/3468275/kina-dilonei-etoimi-na-energisei-gia-na-prostateusei-ta-sumferonta-tis

sniper
15/07/2020, 13:12
ναι οκ μετοχική σύνθεση και PLC οκ αλλά έχουν ρε τρελέ ακόμα, μην είσαι κάθετος

https://www.capital.gr/diethni/3468275/kina-dilonei-etoimi-na-energisei-gia-na-prostateusei-ta-sumferonta-tis


Ένα δάκρυ κύλησε, η Κίνα δεν είναι παράδειγμα. Ο καπιταλιστικός κουμουνισμός είναι ακόμα στα σπάργανα και μην μπλέκεις τις τηλεπικοινωνίες και κράτη με το R&D στα μοτοσακά.

spyro
15/07/2020, 13:15
Ένα δάκρυ κύλησε, η Κίνα δεν είναι παράδειγμα. Ο καπιταλιστικός κουμουνισμός είναι ακόμα στα σπάργανα και μην μπλέκεις τις τηλεπικοινωνίες και κράτη με το R&D στα μοτοσακά.

όχουυυ βαριέμαι τώρα να μαζέψω εταιρικό-εθνικές μάχες τύπου VW, Airbaus, Boeing, Siemens, και πόσα άλλα

RaGe_Raptor
15/07/2020, 13:19
τέσπα, η συντριπτική πλειοψηφία των καταναλωτών ,αντιλαμβανόμαστε τα καπιταλιστικά αυτά τέρατα με σκοπό το κέρδος ως εταιρίες με εθνική ταυτότητα χωρίς να λαμβάνουμε υπ'όψιν μετοχικά κεφάλαια και λοιπά πεζά.

sniper
15/07/2020, 13:51
τέσπα, η συντριπτική πλειοψηφία των καταναλωτών ,αντιλαμβανόμαστε τα καπιταλιστικά αυτά τέρατα με σκοπό το κέρδος ως εταιρίες με εθνική ταυτότητα χωρίς να λαμβάνουμε υπ'όψιν μετοχικά κεφάλαια και λοιπά πεζά.


Eπειδή είμαστε ρομαντικοί. Κι εκεί πατάνε και μας πηδ@νε. Οι εταιρείες και οι γυναίκες μας :tooth:

stefanos
15/07/2020, 20:46
Δεν καταλαβαίνω γιατί αντιδράς έτσι. Δεν σου επιτέθηκε κανένας. :nono:
Εγραψες 'ΧΩΡΙΣ ΧΩΡΟΔΙΚΤΥΩΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ DUCATI' και σου απάντησαν οτι τα Panigale δεν έχουν χωροδικτύωμα κάτι που ισχύει φυσικά.

Το ότι δεν έχουν χωροδικτύωμα δεν σημαίνει απαραίτητα ότι έγινε για βελτίωση.
Η ducati παλιά αγόραζε από τον verlicchi πλαίσια.
Τώρα από που αγοράζει?

stefanos
15/07/2020, 20:54
τέσπα, η συντριπτική πλειοψηφία των καταναλωτών ,αντιλαμβανόμαστε τα καπιταλιστικά αυτά τέρατα με σκοπό το κέρδος ως εταιρίες με εθνική ταυτότητα χωρίς να λαμβάνουμε υπ'όψιν μετοχικά κεφάλαια και λοιπά πεζά.

Στην περίπτωση της Ευρώπης (Γερμανία) και της Ιαπωνίας νομίζω η εθνική ταυτότητα επιβάλεται από το κράτος.

giorgosb
14/09/2020, 14:40
https://www.motorcyclenews.com/news/new-bikes/ducati-multistrada-v4/

420896

420897

peterTHErider
14/09/2020, 15:47
ωραιο κτμ...

RaGe_Raptor
08/10/2020, 17:21
με ρανταρ το νέο V4,ε?
η αυτοκινητιστική τεχνολογία βρίσκει τον δρόμο της και στα 2κυκλα.
Θα το έχουν τεστάρει ενδελεχώς,φαντάζομαι,αλλά δεν σας φαίνεται πως είναι λίγο τρομακτικό? Αν σε πιάσει εξ απήνης στο αυτοκίνητο,σε κρατάει η ζώνη. ίσως είναι μια πιο σοφτ εκδοχή.

doctor_john
08/10/2020, 17:35
Δηλαδή θα έχουμε ένα ραντάρ να παίζει με το φρένο (ευτυχώς μέχρι τα 160) όποτε θέλει αυτό και ένα να μας ενημερώνει
καμιά δεκαριά φορές το λεπτό ότι έρχεται κάποιος με ταχύτητα.

Ημουν σίγουρος πως η αφαίρεση τατουαζ ήταν η δουλειά του μέλλοντος, πλέον θεωρώ τον ηλεκτρονικό οχημάτων με ειδίκευση στην αναίρεση.

peterTHErider
08/10/2020, 22:36
Δηλαδή θα έχουμε ένα ραντάρ να παίζει με το φρένο (ευτυχώς μέχρι τα 160) όποτε θέλει αυτό και ένα να μας ενημερώνει
καμιά δεκαριά φορές το λεπτό ότι έρχεται κάποιος με ταχύτητα.

Ημουν σίγουρος πως η αφαίρεση τατουαζ ήταν η δουλειά του μέλλοντος, πλέον θεωρώ τον ηλεκτρονικό οχημάτων με ειδίκευση στην αναίρεση.

το πιθανοτερο να ειναι ενα εξτρα κατα παραγγελια.αλλα οπως και στα αυτοκινητα σε ολα αυτα υπαρχει δυνατοτητα απενεργοποιησης.

doctor_john
09/10/2020, 14:17
Το σέβομαι που έχει όριο εφαρμογής, αν ρυθμίζεται θα το δοκίμαζα στα 30-90km/h.
Το πίσω να κάνει μπίου μπίου; ούτε για αστείο, μόνο σε ράλι να πιάνω κανα πονηρό.

RaGe_Raptor
09/10/2020, 14:49
Διάστημα service 60.000χλμ:eek:

GogosLux
09/10/2020, 15:58
Διάστημα service 60.000χλμ:eek:

καπως πρεπει να δικαιολογήσουν την τιμη :lol: :lol:

Kas_Tracer
09/10/2020, 20:49
Service στις 60000km.λεει.
Φαντάζομαι τον Έλληνα μηχανόβιο που κανει 3000 τον χρόνο να σκέφτεται ότι θα πάει για service μετά από 20 χρόνια
Μερικές φορές οι φήμες που κυκλοφορούν στο ίντερνετ ξεπερνούν τα όρια της βλακειας

doctoras
11/10/2020, 08:10
Service στις 60000km.λεει.
Φαντάζομαι τον Έλληνα μηχανόβιο που κανει 3000 τον χρόνο να σκέφτεται ότι θα πάει για service μετά από 20 χρόνια
Μερικές φορές οι φήμες που κυκλοφορούν στο ίντερνετ ξεπερνούν τα όρια της βλακειας

δε υπάρχει δικαιολογία γιατί στην δεξιά στήλη του service book σε ολα τα μοντέλα αναφέρει το "annual service" (αν δε πιάσει τα διαστήματα χιλιομέτρων).

lleonidas
15/10/2020, 12:23
Επίσημη παρουσίαση (https://www.dueruote.it/speciali/novita2021-moto-scooter/2020/10/15/ducati-v4.html) του νέου κινητήρα V4 Granturismo των 1.158cc.

https://m.youtube.com/watch?v=SicdiyL6_Tk

Volpad
15/10/2020, 12:40
421895

:bawl: :bawl:

RaGe_Raptor
15/10/2020, 13:11
Τι άλλο θα δούμε...:eek::priest:

421896

lleonidas
15/10/2020, 15:39
Kαλύτερα εδώ..
https://m.youtube.com/watch?v=-M99Pv0Kczc

Kas_Tracer
15/10/2020, 17:00
Τι. Χωρίς desmo?
Και τόσες δεκαετίες αντιπαραθεσεων σβήνονται με μιας?

Το 2030 αναμενεται και η κατάργηση του boxer
Με 1002 δικαιολογίες η BMW θα μας ανακοινώνει τα πλεονεκτήματα στο κόστος και στην οικονομία ενός κλασικού δυκιλινδρου εν σειρά.

stefanos
15/10/2020, 17:07
Με 1002 δικαιολογίες η BMW θα μας ανακοινώνει τα πλεονεκτήματα στο κόστος και στην οικονομία ενός κλασικού δυκιλινδρου εν σειρά.

Καλά, το έχει ξαναεπειχηρήσει αλλά οι πελάτες της δεν πείθονται εύκολα...

doctor_john
17/10/2020, 11:10
Aν γινόταν κάτι τέτοιο το πρώτο που έρχεται είναι να αγοράσω 2 ίδια μποξερ.. σε εμένα που είμαι τόσος δα.
Oι μοτό ξαφνικά θα έχουν τα διπλά και οι βιοτεχνίες περιφερειακών το βάρος τους σε χρυσό.

lleonidas
04/11/2020, 11:33
Διέρρευσαν οι πρώτες φωτογραφίες λίγο πριν από την επίσημη παρουσίαση.

Πηγή (https://www.motorcycle.com/mini-features/2021-ducati-multistrada-v4-certified-in-australia-ahead-of-official-reveal.html)

422354

lleonidas
04/11/2020, 19:41
422363

422362

Πηγή (https://www.motorrad-magazin.at/motorrad-magazin.at/artikel/1/85/4449/Ducati+Multistrada+V4+2021:+170+PS,+Abstandstempomat+und+mehr)

https://www.youtube.com/watch?v=9ziQF428yOg

GogosLux
04/11/2020, 19:44
«Γύρισαν» το μούτρο κοντά σε εκείνα του 2010_2014 ή ιδέα μου είναι :rolleyes:

lospsi
04/11/2020, 20:09
Πρέπει να είναι διαστημόπλοιο πάντως. Βλακεία τους πάντως που έβαλαν χρώματα σαν του s1000xr...
Τελικά, με 17ρηδες τροχούς δεν θα βγεί καθόλου?
Άλλο παράδοξο που παρατήρησα, το enduro έχει τις stylema ενώ το "δρόμου" έχει τις απλές brembo...

panavour
04/11/2020, 20:10
Και που να τα πανε πχιά,ολα τα εχουν βγαλει,ειναι σαν τα ρουχα που δεν εχουν τι να παρουσιασουν και ξαναγυρνανε πισω, και μετα παλι μπροστα κλπ.Το μονο που αλλαζει ειναι οι τιμες που ανεβαινουν ,και ανεβαινουν,και οι παραγωγες που πανε ΚΙΝΑ και ΙΝΔΙΑ.

giorgosb
04/11/2020, 21:21
Πολύ όμορφο και ελαφρύτερο από το προηγούμενο. Αρκετά πλατύ το εμπρός μέρος..

422366

422367

422368

Αεροδυναμικά βοηθήματα είναι αυτά;

422369

DrBig
04/11/2020, 21:33
Πολύ όμορφο και ελαφρύτερο από το προηγούμενο. Αρκετά πλατύ το εμπρός μέρος..

422366

422367

422368

Αεροδυναμικά βοηθήματα είναι αυτά;

422369

Θερμοδυναμικα βοηθηματα μαλλον.

peterTHErider
04/11/2020, 23:48
ελαφρυτερο δεν ειναι,μονομπρατσο δεν εχει,ντεσμο δεν ειναι,17αρη μπροστα δεν εχει.
ε τι εχει τελικα?

peterTHErider
04/11/2020, 23:50
Πρέπει να είναι διαστημόπλοιο πάντως. Βλακεία τους πάντως που έβαλαν χρώματα σαν του s1000xr...
Τελικά, με 17ρηδες τροχούς δεν θα βγεί καθόλου?
Άλλο παράδοξο που παρατήρησα, το enduro έχει τις stylema ενώ το "δρόμου" έχει τις απλές brembo...

δεν υπαρχει εντουρο η δρομου.το s εχει stylema αλλα εχεις επιλογη σε ακτινα και τρακτερωτα.και ας ειναι s.

lospsi
05/11/2020, 06:50
δεν υπαρχει εντουρο η δρομου.το s εχει stylema αλλα εχεις επιλογη σε ακτινα και τρακτερωτα.και ας ειναι s.

Α, δεν το ήξερα αυτό. Πάντως βλακεία είπα πριν για τις stylema, και η έκδοση με τα λάστιχα δρόμου έχει τις stylema απλά δεν το πρόσεξα.
Μεγάλο βήμα για την Ducati να μην βγεί το Multistrada με 17αρη μπροστά. Προφανώς το μάρκετινγκ είδε περισσότερο ψωμί στο κλασσικό 19/17 των περισσότερων ΟΝοφ. Μεταξύ μας, για χρήση δρόμου είναι μια χαρά απλά για τους "ταγμένους" στρητάδες θα φανεί κάπως...

doctor_john
05/11/2020, 07:40
Ο ταγμένος νομίζω αναγνωρίζει ευκολότερα τους "μοχλούς" που δημιουργούνται από το μήκος των αναρτήσεων και το συνολικό ύψος της μοτό.
Είναι λογικό να επιδιώξουμε τις ίδιες ικανότητες χειρισμού του μπροστινού, με βάση τις ικανότητες της γεωμετρίας δρόμου που εξελίσσουμε
τόσα χρόνια.

Πιο ψηλή μοτό, πιο μακριά, μεγαλύτερη επιφάνεια, πιο όρθια θέση.. θέλουμε να "διορθώσουμε" την μεγέθυνση της λεπτομέρειας που δημιουργείται
και να της δώσουμε αντίστοιχη ικανότητα να καταπίνει ανωμαλίες υποστηρίζοντας μας στην ισορροπία του ψηλότερου κέντρου βάρους.

Θα είναι λίγο πιο αργό το σύνολο στις εναλλαγές κατεύθυνσης σε σχέση με ένα SS; προφανώς γιατί είναι μια διαφορετική μοτό
δεν σχεδιάστηκε για να ανταγωνίζεται ss σε πίστα.

Γιατί να μην θέλουμε τις ίδιες ικανότητες χειρισμού και η μόνη διαφορά τους να είναι οι επιδόσεις σε ταχύτητα που προδιαγράφονται από το είδος της μοτό εξαρχής;

Kas_Tracer
05/11/2020, 08:16
ελαφρυτερο δεν ειναι,μονομπρατσο δεν εχει,ντεσμο δεν ειναι,17αρη μπροστα δεν εχει.
ε τι εχει τελικα?

Θήκη και USB φόρτισης για το κινητό.
Radar(για αυτούς που έχουν αυχενικό σύνδρομο) και 32 κουμπιά στον αριστερό διακόπτη που πρέπει να έχεις βάλει μακρυά (πουτανέ) νύχια για να τα χειριστείς .

Εξακολουθεί να μην έχει 2 θήκες (μία για φρέντο-εσπρέσο και μία για φραπόγαλο).:bawl:

Κάπου έχει έρθει ο κορεσμός. Τόσο πολύ που αρχίζω και λιγουρεύομαι κάτι κινέζικα ρετρο-λουκ των 125 κυβικών

panavour
05/11/2020, 08:21
Θήκη και USB φόρτισης για το κινητό.
Radar(για αυτούς που έχουν αυχενικό σύνδρομο) και 32 κουμπιά στον αριστερό διακόπτη που πρέπει να έχεις βάλει μακρυά (πουτανέ) νύχια για να τα χειριστείς .

Εξακολουθεί να μην έχει 2 θήκες (μία για φρέντο-εσπρέσο και μία για φραπόγαλο).:bawl:

Κάπου έχει έρθει ο κορεσμός. Τόσο πολύ που αρχίζω και λιγουρεύομαι κάτι κινέζικα ρετρο-λουκ των 125 κυβικών

:beer:

τα ειπες ολα
η μια απ τις δυο θηκες θα μπει στο επομενο μοντελο
και η δευτερη στο μεθεπομενο.

Tallyban
05/11/2020, 09:10
Σε λίγα χρόνια θα γεμίσει το καρ αγγελίες πώλησης από δαυτα με 59.999 χιλιόμετρα.

RaGe_Raptor
05/11/2020, 09:12
Ο ταγμένος νομίζω αναγνωρίζει ευκολότερα τους "μοχλούς" που δημιουργούνται από το μήκος των αναρτήσεων και το συνολικό ύψος της μοτό.
Είναι λογικό να επιδιώξουμε τις ίδιες ικανότητες χειρισμού του μπροστινού, με βάση τις ικανότητες της γεωμετρίας δρόμου που εξελίσσουμε
τόσα χρόνια.

Πιο ψηλή μοτό, πιο μακριά, μεγαλύτερη επιφάνεια, πιο όρθια θέση.. θέλουμε να "διορθώσουμε" την μεγέθυνση της λεπτομέρειας που δημιουργείται
και να της δώσουμε αντίστοιχη ικανότητα να καταπίνει ανωμαλίες υποστηρίζοντας μας στην ισορροπία του ψηλότερου κέντρου βάρους.

Θα είναι λίγο πιο αργό το σύνολο στις εναλλαγές κατεύθυνσης σε σχέση με ένα SS; προφανώς γιατί είναι μια διαφορετική μοτό
δεν σχεδιάστηκε για να ανταγωνίζεται ss σε πίστα.

Γιατί να μην θέλουμε τις ίδιες ικανότητες χειρισμού και η μόνη διαφορά τους να είναι οι επιδόσεις σε ταχύτητα που προδιαγράφονται από το είδος της μοτό εξαρχής;


"Ταγμένα" λάστιχα 19" πού θα βρεις?

doctor_john
05/11/2020, 09:41
Τόσο όσο των ss; ελάχιστα φαντάζομαι αλλά γιατί να χρειάζεται κάποιος τόσο εστιασμένα χαρακτηριστικά μιας κατηγορίας που δεν επέλεξε;
Έτσι και αλλιώς τα υπάρχοντα καλύπτουν την λειτουργία αυτού του τύπου ακόμα και αν πηγαίνεις στα όρια.

giorgosb
05/11/2020, 10:04
Σαν επιλογές μόνο τα Road 5 και Scorpion trail II που ήδη θα φοράει αν δεν κάνω λάθος; Με 17" θα είχε περισσότερες επιλογές..

RaGe_Raptor
05/11/2020, 10:19
Τόσο όσο των ss; ελάχιστα φαντάζομαι αλλά γιατί να χρειάζεται κάποιος τόσο εστιασμένα χαρακτηριστικά μιας κατηγορίας που δεν επέλεξε;
Έτσι και αλλιώς τα υπάρχοντα καλύπτουν την λειτουργία αυτού του τύπου ακόμα και αν πηγαίνεις στα όρια.

Τον ταγμένο δεν τον καλύπτουν οι υπάρχουσες επιλογές.ο φίλος του με το S1000XR θα του κάνει χοντρές πλάκες.

doctor_john
05/11/2020, 10:31
Αυτό τώρα είναι κριτήριο; :lol: ας αλλάξει τροχό, τι να σου πώ..