PDA

View Full Version : Βαράει κόφτες μόνο του...



congate7
09/07/2019, 16:28
Βγαίνοντας από τη στροφή και έχοντας μεγάλη ευθεία μπροστά μου λέω να κάψω 3+4 και βάζοντας 5 να πάω χαλαρά το μηχανάκι πάει τέρμα μόνο του.
Σβήνω, ανάβω και ανεβάζει στους κόφτες μόνο του.

Από που ξεκινάμε να κοιτάμε;

Αρχίζω να λύνω και έρχομαι.

OldMan
09/07/2019, 16:33
Το αφηνεις να κρυωσει ντιπ καταντιπ και ξαναδοκιμαζεις..

Αερας στην εισαγωγή..

Ζαβλακωμενο TPS..

MG-KTiNoS
09/07/2019, 16:37
Το αφηνεις να κρυωσει ντιπ καταντιπ και ξαναδοκιμαζεις..

Αερας στην εισαγωγή..

Ζαβλακωμενο TPS..

μπορεί να διαμαρτύρεται που το πάει κι αργά. Δε μπορεί?

congate7
09/07/2019, 16:42
Το αφηνεις να κρυωσει ντιπ καταντιπ και ξαναδοκιμαζεις..

Αερας στην εισαγωγή..

Ζαβλακωμενο TPS..

Μιας και τα γράφεις ωραία δε μου λες και πως τα ελέγχουμε;


μπορεί να διαμαρτύρεται που το πάει κι αργά. Δε μπορεί?

Δε θυμάμαι να έχει «αργό» το χέρι μου :evil:

MG-KTiNoS
09/07/2019, 16:48
Δε θυμάμαι να έχει «αργό» το χέρι μου :evil:

Στο μάστορα μιλάω.
Εσύ τι πετιέσαι σα να μη μπω?
:p

congate7
09/07/2019, 17:35
Ζαβλακωμενο TPS..

Αυτό σημαίνει κομμένη ντίζα στη γκαζιέρα ή κάτι άλλο;

OldMan
09/07/2019, 17:45
Κατι αλλο..

congate7
09/07/2019, 19:03
Το κάνει και κρύο.

Επίσης που λέει στο manual πως μπαίνεις στο diagnostics;

congate7
09/07/2019, 20:07
Μπήκα diagnostics και στην ελάχιστη που έδινε για angle throttle 15-17 έδειχνε 65. Αυτό δεν είναι το tps;
Άρα πάμε για tps; Πόσο πάνε αυτά;

Επίσης το γύρισα να δείχνει 15 και τερμάτιζε στο 65. Το έβαλα μπροστά και πάλι τα ίδια αλλά δε δούλευε καλά.

Kas_Tracer
09/07/2019, 20:49
Τι μηχανάκι είναι?

congate7
09/07/2019, 20:52
r6 του 2005

Kas_Tracer
09/07/2019, 20:57
Δεν θυμάμαι εάν αυτό είναι με μοτεράκι για την κίνηση της πεταλούδας. Εάν είναι τότε μπορεί να φταίει και αυτό.

toyar
09/07/2019, 20:59
αυτη ειναι η γωνια ανοιγματος της πεταλουδας
ισως εχει κολλησει η πεταλουδα ανοιχτη και το tps σωστα διαβαζει
δλδ το προβλημα ειναι στην πεταλουδα κι οχι στο tps

Acacius
09/07/2019, 21:01
Περίπτωση να κόλλησε καμια ντίζα βγαίνοντας από τη στροφή υπάρχει, ή είναι ride by wire;

congate7
10/07/2019, 07:21
αυτη ειναι η γωνια ανοιγματος της πεταλουδας
ισως εχει κολλησει η πεταλουδα ανοιχτη και το tps σωστα διαβαζει
δλδ το προβλημα ειναι στην πεταλουδα κι οχι στο tps

Αν είναι αυτό που λες ποιο εξάρτημα έχει χαλάσει; Τι να κοιτάξω δηλαδή;



Περίπτωση να κόλλησε καμια ντίζα βγαίνοντας από τη στροφή υπάρχει, ή είναι ride by wire;

Οι ντίζες δουλεύουν κανονικά.

toyar
10/07/2019, 09:36
Δεν ξέρω τη μηχανή σου
Πρέπει να βεβαιωθεις αρχικά ότι όταν κλείνεις το γκάζι κλείνουν οι πεταλουδες

congate7
10/07/2019, 10:08
Το απόγευμα θα το λύσω να τις πεταλούδες και θα ενημερώσω.

OldMan
10/07/2019, 12:46
r6 του 2005

Αααα καλααααα...
(κι εγω καθομαι και σου μιλαω για DRZ...)

sniper
10/07/2019, 12:59
Αααα καλααααα...
(κι εγω καθομαι και σου μιλαω για DRZ...)

Σιγά τις διαφορές :tooth:


υ.γ. Κάτσε να πιασει τα ηλεκτρικά ο Μπάκλης στην μπακατέλα του....

νεοσσός
10/07/2019, 18:06
μπορεί να διαμαρτύρεται που το πάει κι αργά. Δε μπορεί?
Κάποια στιγμή φοβάμαι ότι θα το κάνει το δικό μου. :p

congate7
10/07/2019, 18:40
Το άνοιξα και πραγματικά δεν ξέρω τι να πω.
Η πεταλούδα του τέταρτου κυλίνδρου, στο λαμάκι που κρατάει το κλαπέτο κεντραρισμένο έλειπε μία βίδα είχε φύγει από το κέντρο της και σκάλωνε στο τοίχωμα και δεν έκλεινε.
Το κεντράρησα με το χέρι, έκλεισε/άνοιξε κανονικά μέχρι που ξαναέφυγε από το κέντρο του και ξανασκάλωσε.
Τι κάνουμε γι'αυτό; Είναι βίδα αυτό ή καμία πρεσσαριστή ασφάλεια;

S705
10/07/2019, 18:46
Το άνοιξα και πραγματικά δεν ξέρω τι να πω.
Η πεταλούδα του τέταρτου κυλίνδρου, στο λαμάκι που κρατάει το κλαπέτο κεντραρισμένο έλειπε μία βίδα είχε φύγει από το κέντρο της και σκάλωνε στο τοίχωμα και δεν έκλεινε.
Το κεντράρησα με το χέρι, έκλεισε/άνοιξε κανονικά μέχρι που ξαναέφυγε από το κέντρο του και ξανασκάλωσε.
Τι κάνουμε γι'αυτό; Είναι βίδα αυτό ή καμία πρεσσαριστή ασφάλεια;


Ξέρεις που είναι το κακό να βρεις μισό σκουλήκι σε ένα μήλο ?
Να έχεις φάει το μισό μήλο .


Στην παρούσα φάση πιο πολύ θα πρέπει να σε ανησυχεί ΠΟΥ είναι η βίδα που λείπει!

congate7
10/07/2019, 19:07
Ξέρεις που είναι το κακό να βρεις μισό σκουλήκι σε ένα μήλο ?
Να έχεις φάει το μισό μήλο .


Στην παρούσα φάση πιο πολύ θα πρέπει να σε ανησυχεί ΠΟΥ είναι η βίδα που λείπει!

Επειδή το σκέφτηκα και δυστυχώς δε μπορώ να κάνω κάτι γι' αυτό απλά δεν το σκέφτομαι και ελπίζω.

toyar
10/07/2019, 19:18
Μην το βάλεις μπρος
Βάλε φακό και μαγνήτη σε εισαγωγή και μπουζοτρυπα
Η καμερουλα σε μαστορα

congate7
10/07/2019, 19:38
Στην εισαγωγή έβαλα, στη μπουζότρυπα δεν χωράει αλλά όπως φαίνεται στη φωτογραφία (που προσπαθώ να ανεβάσω αλλά δεν) μάλλον έχει φύγει καιρό.
Κάποιες στιγμές τώρα τελευταία αργούσε να κατεβάσει στροφές (από χαμηλές σε ρελαντί), άρα υποθέτω έχει φύγει εδώ και καμιά βδομάδα και τώρα χαλάρωσε και το δεύτερο πριτσίνι και έγινε ότι έγινε.
Άρα αν ήταν να κάνει ζημιά την έχει κάνει ήδη ή το πέταξε ελπίζω...

congate7
10/07/2019, 19:43
Τα κατάφερα ο χάκερ να ούμε...

408131

viper1
10/07/2019, 23:12
Και την δίπλα βίδα πειραγμένη την βλέπω η κάνω λάθος ?
Η άλλη βίδα την πήρε μέσα κανονικά. Ας ελπίζουμε ότι δεν έκανε ζημιά..... τσεκάρισμα σε όλες....

o teos
10/07/2019, 23:50
Ξέρεις που είναι το κακό να βρεις μισό σκουλήκι σε ένα μήλο ?
Να έχεις φάει το μισό μήλο .


Στην παρούσα φάση πιο πολύ θα πρέπει να σε ανησυχεί ΠΟΥ είναι η βίδα που λείπει!

+9999 θα έψαχνα να βρω τι έχει γίνει με τη βίδα και αν έχει κάνει ζημιά.ηταν εκεί θυμάσαι??Μήπως έλειπε πάντα και τώρα την άκουσε η άλλη και κόλλησε η πεταλούδα??..Πόσο γκαντεμιά ρε φίλε....ελπίζω πως δεν έκανε ζημιά...:eleison:

congate7
11/07/2019, 00:40
Όταν κόλλησε το γκάζι είχα καμμένη τετάρτη και βάζοντας πέμπτη και μέχρι να καταλάβω τι παίχτηκε είχα μαζέψει 250 όταν κοίταξα κοντέρ.
Το μηχανάκι πήγαινε 10-15 δευτερόλεπτα τέρμα γκάζι (66 βασικά που έδειχνε το διαγνωστικό όπως γράφω και πιο πάνω), αν είναι να κάνει ζημιά δεν θα την είχε κάνει;
Αν δεν πάρει, να δουλέψει δε μπορώ να το καταλάβω οπότε το αφήνουμε για το τέλος αυτό.

Το θέμα είναι πως το μαζεύουμε τώρα. Πρέπει να βγει το καρμπιρατέρ, που σημαίνει να κατέβει το μοτέρ; Δεν το σκεφτόμαστε καν.
Σκέφτομαι να περάσω κάτι σαν πυράκι, κάτι σαν βίδα με καμιά κόλλα σπειρωμάτων... κάπως έτσι το σκέφτομαι αλλά δεν ξέρω ακόμα; Το μόνο σίγουρο είναι ότι πρέπει να αλλάξω και άλλο γιατί έχει μποσικάρει.
Εκεί που σιχτίριζα έβαλα ένα κομμάτι από συρματόπλεγμα στην τρύπα και στο περίπου μέτρησα ότι είναι 2 χιλιοστά. Άρα είναι μία καλή αρχή αυτό.
Ψάχνω στο google μπας και βρω κάτι παρόμοιο πως το μαζέψανε αλλά δεν...

viper1
11/07/2019, 07:52
Όταν κόλλησε το γκάζι είχα καμμένη τετάρτη και βάζοντας πέμπτη και μέχρι να καταλάβω τι παίχτηκε είχα μαζέψει 250 όταν κοίταξα κοντέρ.
Το μηχανάκι πήγαινε 10-15 δευτερόλεπτα τέρμα γκάζι (66 βασικά που έδειχνε το διαγνωστικό όπως γράφω και πιο πάνω), αν είναι να κάνει ζημιά δεν θα την είχε κάνει;
Αν δεν πάρει, να δουλέψει δε μπορώ να το καταλάβω οπότε το αφήνουμε για το τέλος αυτό.

Το θέμα είναι πως το μαζεύουμε τώρα. Πρέπει να βγει το καρμπιρατέρ, που σημαίνει να κατέβει το μοτέρ; Δεν το σκεφτόμαστε καν.
Σκέφτομαι να περάσω κάτι σαν πυράκι, κάτι σαν βίδα με καμιά κόλλα σπειρωμάτων... κάπως έτσι το σκέφτομαι αλλά δεν ξέρω ακόμα; Το μόνο σίγουρο είναι ότι πρέπει να αλλάξω και άλλο γιατί έχει μποσικάρει.
Εκεί που σιχτίριζα έβαλα ένα κομμάτι από συρματόπλεγμα στην τρύπα και στο περίπου μέτρησα ότι είναι 2 χιλιοστά. Άρα είναι μία καλή αρχή αυτό.
Ψάχνω στο google μπας και βρω κάτι παρόμοιο πως το μαζέψανε αλλά δεν...

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να κατεβάσεις κινητήρα για να βγάλεις τα σώματα ψεκασμού. Πάντως ότι είναι να κανείς κάνε το με τα σώματα στον πάγκο.

leftos
11/07/2019, 07:59
Νομίζω πάντα βάζουν κόλλα σπειρωμάτων εκεί.
Το θέμα είναι μήπως έχουν χαλάσει τα σπειρώματα και βάλεις άλλη και φύγει και αυτή.
Μπορείς να βγάλεις μόνο την μία απο άλλο σώμα για να έχεις δείγμα και να βρέις και καλύτερα να αλλάξεις και την άλλη.
Αλλα θέλει προσοχή μήπως κάποιος χάλασε σπειρώματα και έχει χειρότερο θέμα.
Αυτό που λεεί παραπάνω ο teos.

Coyote.V
11/07/2019, 08:32
Εγώ φίλε στην θέση σου θα άνοιγα την κεφαλή για έλεγχο, το βιδάκι μπορεί να κάνει μεγάλη ζημιά στις έδρες των βαλβίδων. Και εννοείται άνοιγμα όλα τα καρμπέρια και σέρβις.

sapila racing
11/07/2019, 10:36
Και την δίπλα βίδα πειραγμένη την βλέπω η κάνω λάθος ?
Η άλλη βίδα την πήρε μέσα κανονικά. Ας ελπίζουμε ότι δεν έκανε ζημιά..... τσεκάρισμα σε όλες....

Οντως είναι πειραγμένη και η άλλη.
Φαίνεται οτι σε κάποια φάση λύθηκαν οι πεταλούδες για κάποιο λόγο.
Πιστεύω οτι δεν θα έχει περάσει η βίδα που λείπει μέσα στο μοτέρ, μαλλον θα έχει σφηνώσει μέσα στο σώμα του ψεκασμού.

p@nos
11/07/2019, 11:25
και αν περασε μεσα να εχει φυγει ηδη απο την εξατμιση...

αν ηταν ηδη μεσα στο θαλαμο καυσης ΘΑ ΤΟ ΕΙΧΕΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ :lol:

κανε ωστοσο ενα προσεκτικο τσεκ σε φιλτροκουτι και τριγυρω μηπως την βρεις

congate7
11/07/2019, 20:07
Δηλαδή αυτά είναι βίδες ρε παιδιά; Εγώ που τα κοιτάω δε μου κάνουν για βίδες.
Παίρνω yamaha και ζητάω βίδες για τις πεταλούδες και τελείωσα;

Kas_Tracer
11/07/2019, 20:22
Δυστυχώς όχι.
Μπες εδώ https://www.yamaha-motor.eu/gr/el/services/parts-catalogue/
βάλε το μοντέλο σου και ψάξε.
Τώρα , αν μπορεί πατεντιάρης να κάνει κάτι είναι άλλο θέμα.

congate7
11/07/2019, 20:40
Δυστυχώς όχι.
Μπες εδώ https://www.yamaha-motor.eu/gr/el/services/parts-catalogue/
βάλε το μοντέλο σου και ψάξε.
Τώρα , αν μπορεί πατεντιάρης να κάνει κάτι είναι άλλο θέμα.

Δεν υπάρχει σαν ανταλλακτικό σε κανένα διάγραμμα.

Αυτά λύνουν; Γίνεται service που πρέπει να λυθούν οι πεταλούδες;

TONYBANDIT
12/07/2019, 06:15
Εγώ στον ληστή όταν έβγαλα τις δεύτερες πεταλούδες έπρεπε να ζεστάνω τις βίδες με φλόγιστρο γιατί από το εργοστάσιο έχουν κόλλα και δεν ξεβιδωνουν με ΤΙΠΟΤΑ.
Εσένα μοιάζουν να έχουν λυθεί πολλές φορές και να μην έχει μπει κόλλα σπειρωμάτων.
Βιδακια παίρνεις δείγμα και κοιτάς στα μαγαζιά με ηλεκτρονικά.Θα βρεις σίγουρα.

congate7
12/07/2019, 10:06
408151

Εγώ γιατί συνεχίζω να μην το βλέπω για βίδα;

S705
12/07/2019, 10:29
Δεν βγάζω άκρη από την φωτογραφία αλλά παίζει να είναι και πιρος εκτονωμενος.

sapila racing
12/07/2019, 11:33
408151

Εγώ γιατί συνεχίζω να μην το βλέπω για βίδα;

Γιατί τις βλέπεις απο την πίσω πλευρά. Βίδες είναι που τις κεφαλώνουν για σιγουριά απ την πίσω πλευρά..
Δες αυτές τις φωτό με τα σώματα του R6 και απ τις 2 πλευρές και θα καταλάβεις!

OldMan
12/07/2019, 13:32
Και καθονται μετα οι αλλοι και τυραννιουνται με "ροϊκες εξελιξεις" στους αυλους εισαγωγης ενω εχουν πομπε φρεζατες και κεφαλωμενες βιδες και παραλληλογραμους αξονες..:(

ErHarD
13/07/2019, 00:22
Αγόρασε κάμερα με usb και φακό 15€ μέγιστο βγάλε μπουζί και δες μέσα στο κύλινδρο.. δες και βαλβίδες μήπως την άρπαξε αλλού.. https://www.skroutz.gr/c/2286/Endoskopikes-Kameres.html

congate7
13/07/2019, 16:42
Βγήκε το σώμα, ψάρεμα με μαγνήτη μπας και ήταν πάνω από τις βαλβίδες αλλά τίποτα...


Αγόρασε κάμερα με usb και φακό 15€ μέγιστο βγάλε μπουζί και δες μέσα στο κύλινδρο.. δες και βαλβίδες μήπως την άρπαξε αλλού.. https://www.skroutz.gr/c/2286/Endoskopikes-Kameres.html

Μετά πρέπει να αγοράσω και κινητό για την κάμερα. :bawl:
Έτσι θα κινηθώ και ένα κινητό θα βρεθεί, δε μπορεί...

Coyote.V
13/07/2019, 22:43
Όχι μόνο μέσα στον κύλινδρο αλλά και στην εισαγωγή μέσα από την πεταλούδα, μακάρι να είσαι τυχερός να έχει κάτσει κάπου έξω. Αν έχει περάσει προβλέπω να είναι καρφωμένη στο πιστόνι...

ΤΙΠ
Όταν την βάλεις από το μπουζί να δέσεις και ένα συρματάκι ψιλό για να το τραβήξεις και να δεις από πάνω τις βαλβίδες όταν ελέγξεις το πιστόνι ή την βγάζεις και την δένεις ανάποδα σε ένα λεπτό ξυλαράκι.

congate7
16/07/2019, 12:37
Έχει στο πακέτο καθρεφτάκι να κοιτάς στο πλάι, γάντζο και μαγνήτη. Αύριο έρχεται.
Βίδες βρήκα, τώρα να με αφήσει η ίωση που δε βλέπω μπροστά μου και το φτιάχνω.

Για κόλλα σπειρωμάτων έχω τη loctite 401. Κάνει ή προτείνετε καμία άλλη;

ErHarD
16/07/2019, 14:31
Κόλλα σπειρωμάτων από όσο γνωρίζω χρησιμοποιούνε μπλε και κόκκινη (thread lock)
http://henkeladhesivesna.com/blog/media_uploads/Loctite%20Threadlockers.png
Από την κόκκινη και πάνω θέλει κανονικά φλόγιστρο για να την αφαιρέσεις επόμενος την βάζουν σε σημεία που πιάνει θερμοκρασίες (με κοινή λογική)

viper1
16/07/2019, 14:55
Κόλλα σπειρωμάτων από όσο γνωρίζω χρησιμοποιούνε μπλε και κόκκινη (thread lock)
http://henkeladhesivesna.com/blog/media_uploads/Loctite%20Threadlockers.png
Από την κόκκινη και πάνω θέλει κανονικά φλόγιστρο για να την αφαιρέσεις επόμενος την βάζουν σε σημεία που πιάνει θερμοκρασίες (με κοινή λογική)

Πιο πάνω από την κόκκινη δεν έχει . Κόκκινη βάζεις εκεί που λέει το ενχειριδιο και συνήθως είναι σε βίδες που θα αφαιρέσεις πολύ σπάνια και δεν θέλεις να ξεσφηξουν διότι είναι ζωτικής σημασίας. Πχ οι βίδες που συγκρατούν τους δίσκους στις ζάντες έχουν κόκκινη

OldMan
17/07/2019, 12:33
Από την κόκκινη και πάνω θέλει κανονικά φλόγιστρο για να την αφαιρέσεις επόμενος την βάζουν σε σημεία που πιάνει θερμοκρασίες (με κοινή λογική)

Γιατι καλε μου άνθρωπε ξυνεσαι συνεχως..?? :smokin:

Ποιου πλανητη η κοινη λογικη υπαγορευει να βαζεις κολλα που αφαιρειται με την ζεστη σε σημεια που που πιανουν θερμοκρασιες..??

Η κολλα αυτη αφαιρειται με φλογιστρο γιατι απλα "σπαζει" λογω διαστολης των μεταλλων με τα οποια ερχεται σε επαφη..
(αρα ΔΕΝ ειναι καταλληλη για μερη που ανεβαζουν θερμοκρασια..)!!!

ErHarD
17/07/2019, 17:10
Με τη λογική που το φλόγιστρο έχει μεγαλύτερη θερμοκρασία από την θερμοκρασία του κινητήρα σε λειτουργία επόμενος θα δημιουργήσει μεγαλύτερες διαφορές στη διαστολή της κόλλας συγκριτικά με το μέταλλο και θα την κάνει να λασκαρει. Ότι λέει το εγχειρίδιο νομίζω εξυπακούεται ή όχι;
http://henkeladhesivesna.com/blog/the-difference-between-red-blue-green-and-purple-threadlockers/

edit: Απ'οτι φαινεται στο αρθρο της εταιριας η κοκκινη ειναι τοσο δυνατη που χρειαζετε θερμοκρασια για να αφαιρεθει σε σχεση με τη μπλε που μπορεις να την αφαιρεσεις με το χερι. Ολες εχουν αντισταση σε θερμοκρασιες -53 με 148 ενω οι ισχυροτερες μεχρι τους 343

OldMan
17/07/2019, 17:31
Με τη λογική που το φλόγιστρο έχει μεγαλύτερη θερμοκρασία από την θερμοκρασία του κινητήρα σε λειτουργία επόμενος θα δημιουργήσει μεγαλύτερες διαφορές στη διαστολή της κόλλας συγκριτικά με το μέταλλο και θα την κάνει να λασκαρει.
Μαλιστααααααααααααα...

Δηλ επιμενεις οτι η κολλα εχει μεγαλυτερο συντελεστη διαστολης απο τα μεταλλα..!! :smokin:

Υ.Γ.1
Και αντε και εχεις δικιο..
ΠΟΥ μπορει να διασταλει μια κολλα σπειρωματων, οταν δεν εχει περιθωριο..??
(γιατι αν ειχε περιθωριο δεν θα στεγνωνε ποτε..)
Σαν να μας λες ότι ζεσταινοντας την κολλα μαμαμε τα σπειρωματα..

Υ.Γ.2
Καλο ειναι να νομιζουμε ότι γουσταρουμε αλλα να μη το πεταμε ελαφρα τη καρδία και "γαια πυρί μιχθήτω"..

ErHarD
17/07/2019, 17:58
Έτσι όπως το θέτεις, η κόλλα πρέπει να έχει μικρότερη διαστολή συγκριτικά με το μέταλλο

νεοσσός
17/07/2019, 18:01
Έτσι όπως το θέτεις, η κόλλα πρέπει να έχει μικρότερη διαστολή συγκριτικά με το μέταλλο
Εννοεί ότι έχει χάσει την ελαστικότητά της και σπάει όταν εξαναγκάζεται να διασταλεί από το υποκείμενο μέταλλο που διαστέλλεται λόγω αύξησης της θερμοκρασίας του. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι αν τελικά είναι κατάλληλη για το συγκεκριμένο μέρος του κινητήρα. Αν αυτό θερμαίνεται από τη λειτουργία του κινητήρα, όσο θερμαίνεται και από το φλόγιστρο, τότε είναι ακατάλληλη για το συγκεκριμένο μέρος.


Δεν έχω ιδέα από κόλλες σπειρωμάτων. Ξέρω μόνο από απλές κόλλες που απλώς χάνουν μεγάλο μέρος της συνοχής τους όταν αυξηθεί η θερμοκρασία τους, οπότε ξεκολλάνε πολύ πιο εύκολα και χωρίς φθορές τα αντικείμενα που έχεις κολλήσει με αυτές.

OldMan
18/07/2019, 12:27
Έτσι όπως το θέτεις, η κόλλα πρέπει να έχει μικρότερη διαστολή συγκριτικά με το μέταλλο

Εκζακταμάν..!!!

OldMan
18/07/2019, 12:31
Αυτό που δεν κατάλαβα είναι αν τελικά είναι κατάλληλη για το συγκεκριμένο μέρος του κινητήρα. Αν αυτό θερμαίνεται από τη λειτουργία του κινητήρα, όσο θερμαίνεται και από το φλόγιστρο, τότε είναι ακατάλληλη για το συγκεκριμένο μέρος.


Πολυ λιγα μερη του κινητηρα, στα οποια η συναρμογη γινεται με βιδες/παξιμαδια/μπουλονια/στριφονια/μπουζόνια, ανεβαζουν τετοιες θερμοκρασίες..
(σε τετοια περίπτωση χρησιμοποιούνται self-lock καβλιτζεκια..) ;)

congate7
19/07/2019, 17:29
Η κάμερα ήρθε, η λαρυγγίτιδα ήρθε μας γάμησε και έφυγε και αύριο τη βάζω μέσα να δω.

Σε κόλλα γιατί δεν καταλήξαμε τόσες μέρες;
Μήπως να βάλω logo που έχω εύκαιρη να τελειώνουμε;

Coyote.V
19/07/2019, 17:40
Η κάμερα ήρθε, η λαρυγγίτιδα ήρθε μας γάμησε και έφυγε και αύριο τη βάζω μέσα να δω.

Σε κόλλα γιατί δεν καταλήξαμε τόσες μέρες;
Μήπως να βάλω logo που έχω εύκαιρη να τελειώνουμε;

Για το σημείο εκείνο θες την κόκκινη που είναι για πολύ δυνατό κόλλημα δεν θες να ξαναξεβιδώσει....με την μπλε μπορείς να την ξεβιδώσεις πάλι χωρίς να την καταστρέψεις.

sapila racing
20/07/2019, 09:52
Η κάμερα ήρθε, η λαρυγγίτιδα ήρθε μας γάμησε και έφυγε και αύριο τη βάζω μέσα να δω.

Σε κόλλα γιατί δεν καταλήξαμε τόσες μέρες;
Μήπως να βάλω logo που έχω εύκαιρη να τελειώνουμε;

Βάλε την κόκκινη και κεφάλωσε τις βίδες απο την πίσω μεριά όπως κάνουν όταν το δένουν στο εργοστάσιο.