PDA

View Full Version : Αγορά μηχανής



Jimmy
13/07/2019, 14:14
Καλησπέρα φίλοι, θα έχω όπου να ναι το δίπλωμα a2, και ενώ είχα αυτοκίνητο βασανίστηκα με συνεργεία και θέλω να αγοράσω μηχανή με μέχρι 2000-2200€
Απο θέμα προτίμησης η αγαπημένη μου επιλογή είναι το Dakar f650gs (δεν γνωρίζω ακόμα αν πιάνεται στο διπλωμα για 2-3kw) και ύστερα κοιτάω κάτι σε xt660 kle500... Θέλω κάτι το οποίο βασικά, να είναι αξιόπιστο και να μην τρέχω κάθε λίγο και λιγάκι συνεργείο στα bmw βλέπω μοντέλα του 03,04,05, xt λίγο πιο καινούργια και kle 02,03 θέλω να προτιμησω να έχουν λίγα χλμ μέχρι 60.000(αλλα ποτέ δεν ξέρεις αν είναι γυρισμένα η οχι) έχω ακούσει για τα gs ότι είναι ζημιάρικα και είμαι σε μεγάλο διλλημα χωρίς να ξέρω ποια είναι η καλύτερη λύση, καμία βοήθεια?

νεοσσός
13/07/2019, 15:22
Καλώς ήρθες στο forum!

Το Yamaha XT660, καθώς και το BMW F650GS χρειάζονται δίπλωμα Α κατηγορίας, οπότε αυτομάτως βγαίνουν από τις επιλογές σου. Με δίπλωμα A2, από τις επιλογές σου, νομίζω ότι σου μένει μόνο το Kawasaki KLE 500, εκτός αν αποφασίσεις να δώσεις εξετάσεις για δίπλωμα κατηγορίας Α. Σκέψου και τα Suzuki DRZ400, καθώς και τα Honda FMX.

Πάντως, κοιτώντας μοτοσυκλέτες μεσαίου κυβισμού, 14 έως 17 χρόνια πίσω, με 2.200€, θα πρέπει να ψάξεις πολύ και να είσαι τυχερός, για να βρεις κάτι που θα σε κάνει να αποφύγεις τα συνεργεία.

Έχεις προβλέψει το σεβαστό ποσό χρημάτων που απαιτείται για τον προστατευτικό εξοπλισμό (κράνος, μπουφάν, παντελόνι, μποτάκια, γάντια) ;

ΤάκηςΜπ
13/07/2019, 15:38
Το 660 κάποιοι λένε ότι οδηγείται με α2 κάποιοι άλλοι λένε ότι δεν οδηγείται.Ίσως μετά το facelift του 2007 οδηγείται,ενώ πριν ξεπερνούσε τα όρια.Έτσι κι αλλιώς,δεν νομίζω πως μπορείς να βρεις σε καλή κατάσταση στα χρήματά σου.Εγώ για fmx θα κοιτούσα,το έχω σε μεγάλη εκτίμηση.

BLiTzER
13/07/2019, 17:52
Kawasaki DRZ400

Ew.

buckley
13/07/2019, 17:54
Ew.

Εικονογράφησέ το ...:bawl:

Kickstart
13/07/2019, 17:57
Τα χα και τα τρια μοντελα παλιότερα, σίγουρα αυτο που θα σε στειλει μαθηματικά πιο γρήγορα στο μάστορα ειναι το bmw..δυστυχώς ειναι δυσκολο να μην σου βγαλει θέματα...αν και ειναι παρα πολυ καλο μηχανάκι εχει σημεία που πονανε και χαλανε διαρκως μετα απο τοσα χρονια χρήσης και καταπόνησης..οπως αντλια νερου, βαση ψυγειου που σπάει, και υποπλαισιο που κοβεται..(οταν κάνουν σερβις πισω ανάρτηση ή αλλαγη ελατηριου το σηκώνουν σαν καπο αυτοκινητου αντι να το λυσουν με αποτέλεσμα να ραγιζουν οι βασεις του, αθανατα ελληνικά μαστορια, παιζει η πατεντα να χει γινει στο 90% οσων κυκλοφορουν εκει εξω)

Πρεπει να βρεις καποιον πολυ μερακλη που το αγαπουσε και το πρόσεχε αλλα δεν νομιζω αυτος να ζηταει 2000, επισης για καποιο λόγο που δεν εχω καταλαβει οσο το εχουν το μηχανάκι με το επιχείρημα οτι ειναι bmw προσπαθούν να βγαλουν λεφτα πουλωντας το ακομα κι αν το εχουν παρει φθηνότερα ή τους εχει βγάλει ζημιές...θα το εβγαζα με τη μια απο τη λιστα..
παμε στο γιαμαπα..το xtακι ειναι μια χαρα μηχανακι και θα σε βολεψει παντού ασε που μπορείς να κανεις και πιο ηρεμα τα παντα μαζι του, απο ζημιες εμας (το χα με τον αδερφό μου) δεν μας εβγαλε τιποτα και ειχαμε κανει και αρκετα χώματα..εχει ομως ενα τεραστιο πλην...ηταν ειναι και παραμενει το αγαπημενο των κλεφτών...εμας μας το φαγαν κλειδωμενο σε σταθερο σημειο μεσα απο πυλωτη με κλειδωμένη καγκελόπορτα...θεος σχωρεστο δεν το ξαναειδαμε ποτε και μάλιστα πληρωναμε και τα γραμμάτια για κανα χρονακι μετα απο την κλοπη..μαγικες στιγμες τεσπα..

Το kle...ξεκαθαρα θα παιρνα αυτο...μαυρο σκυλι του ελεους, μοτερ οχι αλεξισφαιρο...ΑΘΑΝΑΤΟ, φρενα σχετικα καλα στην κινηση περνας αερα απο παντου και με νορμαλ ταχύτητες ταξιδευει ανετοτατα φορτωμενο και δικαβαλο...δεν χτυπαει στο ματι, δεν προκαλεί ειναι εύκολο για πρωτο και με μικρες παρεμβάσεις (σελα, ζελατινα, αναρτήσεις) μπορει να γινει το πιστο σου καθημερινο εργαλείο...επισης θα βρεις ευκολα πιστευω εντος του μπατζετ που εθεσες...καλο ψαξιμο απο μαστορα και καλοταξιδο.

Pew
14/07/2019, 03:23
Εικονογράφησέ το ...:bawl:
Λογικα καπως ετσι:

408170

omega
14/07/2019, 14:11
Να βάλεις στις επιλογές σου και το HONDA FMX650.
Θα βρεις στα λεφτά που σκέφτεσαι..
Καλύπτεται από το Α2..
Το μοτέρ του είναι από τo προηγούμενο dominator 650 και δε χρειάζεται συστάσεις..
Δεν θα σε προβληματίσει η συντήρησή του..
Μοτοσυκλέτα για κάθε μέρα..

Alexinhogr
14/07/2019, 14:47
Πάρε ένα kle, δεν θα στο κλέψουν κιόλας, fmx xt είναι επίφοβα, μέχρι κ φανάρι θα σου φάνε αν όχι όλο, ή suzuki freewind.

omega
14/07/2019, 16:12
Μια μικρούλα ένσταση.
Η αγορά δεν μπορεί να βασίζετε στην κλοπή της ή όχι.
Θα είχαμε γεμίσει κινέζικα τρίκυκλα τότε..

ΤάκηςΜπ
14/07/2019, 16:28
Ποιος κλέβει xt; Βλέπω πάρα πολύ σπάνια δημοσιεύσεις κλοπών για xt και πάντα σε ψιλοπερίεργες περιοχές.Είναι από τις πιο φθηνές μοτοσυκλέτες που υπάρχουν και τα ανταλλακτικά είναι πραγματικά πάμφθηνα.

Bowleno
14/07/2019, 18:59
Ποιος κλέβει xt; Βλέπω πάρα πολύ σπάνια δημοσιεύσεις κλοπών για xt και πάντα σε ψιλοπερίεργες περιοχές.Είναι από τις πιο φθηνές μοτοσυκλέτες που υπάρχουν και τα ανταλλακτικά είναι πραγματικά πάμφθηνα.

Αυτό πες το στο παλικάρι που είχε γράψει εδώ μέσα (βαριέμαι να ψάχνω τώρα) που του φάγανε όλο το μούτρο και το κοντέρ.....

kostaskk
14/07/2019, 20:12
στα kle500 δεν φευγαν οι μαγνήτες απο το βολαν?

ΤάκηςΜπ
14/07/2019, 20:41
Αυτό πες το στο παλικάρι που είχε γράψει εδώ μέσα (βαριέμαι να ψάχνω τώρα) που του φάγανε όλο το μούτρο και το κοντέρ.....

Ο Ηρακλής ήταν αν δεν κάνω λάθος.Πριν χρόνια.Δεν είπα ότι δεν γίνεται,είπα ότι είναι σπάνιο.Τουλάχιστον αυτό πιστεύω.

Eiver
14/07/2019, 21:09
λογικα αν ισχυει οτι οι κλεφτες προτιμουν να κλεβουν συγκεκριμενα μηχανακια αυτο πρεπει να εχει να κανει με την εμπορικοτητα της μηχανης --->κυκλοφορουν πολλα αρα λογικο ειναι να ακουγεται οτι κλεβονται και πολλα ...αν ενα μοντελο δεν εχει κυκλοφορησει καθολου στην ελλαδα λογικο ειναι να εχει 0% κλοπες :lol:

katsar
14/07/2019, 21:44
Το δικό μου ΧΤ πάντως μια φορά το έκλεψαν ολόκληρο (βρέθηκε ερείπιο μετά από μήνες) και μετά κάποια στιγμή μου έκλεψαν τα πλαστικά από το τεπόζιτο και τα δύο μακρυά καπάκια από το τεπόζιτο ως κάτω στην σέλλα.
Όλα επίφοβα είναι.

Kickstart
15/07/2019, 08:33
Ποιος κλέβει xt; κανεις πλάκα ετσι;

εκτός κι αν μένεις Εκάλη οπότε πάσο.

Κέντρο που μένω εγώ xt και παπάκια σηκώνονται τοιουτοτρόπως...και δεν είναι μόνο να στο πάρουν ολόκληρο...κάθε τόσο αν το χεις έξω κάτι θα ανακαλύπτεις οτι λείπει..(εξατμα, καθρέφτης, φανάρι, όργανα και πάει λέγοντας)

πρόσφατα σε φίλο που μένει πολύ κοντά στο σπίτι μου (με xt του 2000 παρακαλώ) του ψείρισαν από το ντεπόζιτο τα πλαστικά φαιριγκ δεξιά και αριστερά και ολόκληρο το πίσω δεξί κομμάτι (μαζί με τη βάση) που παταει το ποδι ο συνεπιβατης.

ΤάκηςΜπ
15/07/2019, 15:02
Άμα έμενα Εκάλη xt θα είχα; :lol:

Jimmy
17/07/2019, 23:47
Το xt πιάνεται στο διπλωμα λόγω του ότι είναι σχεδόν 34kw και το δίπλωμα είναι έως 35,το gs ξεπερνάει για 2 kw σχεδόν το δίπλωμα και επειδή μίλησα με τροχαία μου είπε ότι μόνο αν κάποιος είναι πολύ ψείρας θα σε γράψει.., έχω προβλέψει χρήματα εξοπλισμού ναι...Είμαι από Πάτρα, και υπάρχουν πολλα μηχανάκια με μέχρι 2000€,απλα δεν ξερω τι θα με βασανίζει περισσότερο σε συνεργεία

Jimmy
17/07/2019, 23:48
Με βοήθησες πάρα πολύ αδερφέ..! Ελπίζω το kle να είναι όπως το λες... Το μόνο αρνητικό που βλέπω με πρώτο μάτι είναι ότι λόγω καρμπυρατέρ θα καίει παραπάνω από bmw...

Kickstart
19/07/2019, 19:46
Στο θεμα καταναλωσης οντως το bmw ειναι βασιλιας στην κατηγορία...σκεψου τον πρωτο καιρο που το ειχα παρει πιστευα οτι κατι εχει χαλασει και δεν μου αναβει το λαμπάκι κι οπου να ναι θα μείνω...μου καιγε τπτ και σε ταξιδακι με σταθερη ταχυτητα αλλα και στα πήγαινε ελα στη δουλειά...αλλα το kle παραμενει πιο αξιόπιστο..πιστευω δλδ οτι στο bmw οτι γλιτωσεις απο βενζίνη θα το φας στα συνεργεία και με το παραπάνω..