PDA

View Full Version : Ερώτηση περί ρεύματος 2



alexisssss
15/07/2019, 16:53
Συγνώμη που άνοιξα βραχυπρόθεσμα νέο θέμα.. Καταρχήν καλησπέρα... Έβαλα στο μηχανάκι μου λέντ ψειρακια και τρεμοπαίζουν.. Ισχύει ότι στα παπάκια δουλεύουν με εναλλασσόμενο ρεύμα τα φώτα;;; Η μπαταρία είναι καινούρια.. Αν δουλεύουν με εναλλασσόμενο μπορώ να τραβήξω ρεύμα απτήν μπαταρία dc και να το στείλω στο διακόπτη;; θα έχει επιπτώσεις κάπου;;;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

alexisssss
15/07/2019, 16:54
Ρωτάω γιατί θέλω να τα κάνω όλα λεντ και δε θέλω Ν συμβαίνει αυτό...

OldMan
16/07/2019, 13:13
μπορώ να τραβήξω ρεύμα απτήν μπαταρία dc και να το στείλω στο διακόπτη;;
Μπορεις..


θα έχει επιπτώσεις κάπου;;;
Πουθενα..
(peace of mind excluded..)

alexisssss
16/07/2019, 17:17
Μπορεις..


Πουθενα..
(peace of mind excluded..)

Γιατί; Έψαξα στο ίντερνετ και είδα ότι μπορείς να βάλεις ή να φτιάξεις μετατροπέα από εναλλασσόμενο σε συνεχές... Το έχει κάνει κανείς αυτό;

OldMan
17/07/2019, 12:25
Γιατί; Έψαξα στο ίντερνετ και είδα ότι μπορείς να βάλεις ή να φτιάξεις μετατροπέα από εναλλασσόμενο σε συνεχές... Το έχει κάνει κανείς αυτό;
Περίπου 3,7 τρισεκατομυρια μαγκες..
(give or take..)

ΑΝΟΡΘΩΣΗ λεγεται..
(και αμα το ρεγουλαρεις και λιγακι λεγεται εξομαλυνση - και αμα το προχωρησεις κι αλλο το πραγμα λεγεται σταθεροποιηση..)

alexisssss
17/07/2019, 12:33
Ξέρω τι κάνει ο ανόρθωτης.. Το θέμα είναι ότι θέλω να κάνω το φως πορείας λεντ.. Και τρεμοπαίζουν σα να αναβοσβήνουν πολύ γρήγορα... Υπάρχει κάτι να το βάλω στο μπροστά φανάρι πριν το ντουί;;;
Μου δίνει εναλλασσομενο στα φώτα.. Και γιαυτό το λόγο τα λένετ ανάβουν ανεξαρτήτως πολικοτητας όπως και να τα βάλω... Το έχει κάνει κανείς;

OldMan
17/07/2019, 12:40
Ξέρω τι κάνει ο ανόρθωτης..
Τοτε τι ακριβως υπερμηχανισμο ψαχνεις για να φτιαξεις "μετατροπεα απο εναλλασόμενο σε συνεχές"..??

ΔΕς πρωτα αν "αντεχει" ο ανορθωτης σου το εξτρα φορτίο (βασικα αν αντεχουν τα πηνια της γεννητριας..) και αν οχι, βαλε ενα εξτρα μικρο ανορθωτή (ισχυος λιγο μεγαλυτερης απο την καταναλωση των LED..)

toyar
17/07/2019, 12:43
λοιπον θα βγω εκτος θεματος αλλα λιγο
προβολακι led 20W σε πυλωτη σε πυλωτη τρεμοπαιζει....
προφανως εχει μεσα κυκλωμα μετασχηματισμου και ανορθωσης τασης
το ανοιγω η το πεταω;

OldMan
17/07/2019, 12:48
προβολακι led 20W σε πυλωτη σε πυλωτη τρεμοπαιζει....
ΑΠΟ πυλωτή ΣΕ πυλωτη ή στην ιδια πυλωτη σε διαφορετικα μερη..?? :p

Ανοιξε το αλλα θα το πεταξεις τελικα γιατι το triac που εχει μεσα θα ειναι SMD (99%) χωρις διακριτικα στοιχεια..

edit: Αμα δεν βαριεσαι, κανε ενα reflow στις κολλησεις, μπας και..

alexisssss
17/07/2019, 12:58
Τοτε τι ακριβως υπερμηχανισμο ψαχνεις για να φτιαξεις "μετατροπεα απο εναλλασόμενο σε συνεχές"..??

ΔΕς πρωτα αν "αντεχει" ο ανορθωτης σου το εξτρα φορτίο (βασικα αν αντεχουν τα πηνια της γεννητριας..) και αν οχι, βαλε ενα εξτρα μικρο ανορθωτή (ισχυος λιγο μεγαλυτερης απο την καταναλωση των LED..)

Μα δε θα τραβηξω παραπανω φορτιο.. Ισα ισα που οι ψειρες που εβαλα ειναι 2 βαττ συνολο ενω οι πυρακτωσεως 6 βαττ... Απλα εκει που εχει τα καλωδια για τα φωτα.. (γειωση,μεγαλη σκαλα,μικρη σκαλα,ψειρες) 4 καλωδιακια δηλαδη...Λεω αν γινεται το εναλλασομενο αυτο ρευμα να το μετατρεψω σε συνεχες ουτως ωστε να μην εχω αυτο το ενοχλητικο τρεμοπαιγμα...Δεν ειναι πτωση τασεως οπως οταν πεφτει η μπαταρια...ειναι αναβοσβημα αναλογως τα χερτζ...

toyar
17/07/2019, 13:15
Οκ ευχαριστώ
Κάπου έχω μπλε σπρευ

OldMan
17/07/2019, 14:02
Κρατα το για το μηχανακι σου..

OldMan
17/07/2019, 14:04
Μα δε θα τραβηξω παραπανω φορτιο.. Ισα ισα που οι ψειρες που εβαλα ειναι 2 βαττ συνολο ενω οι πυρακτωσεως 6 βαττ... Απλα εκει που εχει τα καλωδια για τα φωτα.. (γειωση,μεγαλη σκαλα,μικρη σκαλα,ψειρες) 4 καλωδιακια δηλαδη...Λεω αν γινεται το εναλλασομενο αυτο ρευμα να το μετατρεψω σε συνεχες ουτως ωστε να μην εχω αυτο το ενοχλητικο τρεμοπαιγμα...Δεν ειναι πτωση τασεως οπως οταν πεφτει η μπαταρια...ειναι αναβοσβημα αναλογως τα χερτζ...
Βρε μπαγασα, αφου σκαμπαζεις τα απαραιτητα, τι μας βγαζεις την ψυχη..???

Αποσύνδεσε την καλωδιωση των φωτων απο τα πηνια και συνδεσε τη στον ανορθωτή..