PDA

View Full Version : ΚΛΟΠΗ ΠΑΠΙΟΥ(ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΧΩΡΙΣ ΚΛΕΙΔΙ)



Aeromike
16/07/2019, 15:07
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ.ΣΗΜΕΡΑ ΤΑ ΞΗΜΕΡΩΜΑΤΑ ΜΟΥ ΚΛΕΨΑΝΕ ΤΟ ΠΑΠΑΚΙ ΜΟΥ(HONDA INNOVA I) ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΗΚΕ Η ΟΜΑΔΑ ΔΙΑΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΕΣ ΩΡΕΣ ΜΕ ΣΠΑΣΜΕΝΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ.ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΤΟ ΠΗΡΑ ΠΙΣΩ ΑΛΛΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ ΟΤΙ ΣΠΑΣΑΝΕ ΤΗΝ ΚΛΕΙΔΑΡΙΑ ΤΟΥ ΤΙΜΟΝΙΟΥ Κ ΕΝΩΣΑΝΕ ΚΑΤΙ ΚΑΛΩΔΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΠΡΟΣ ΧΩΡΙΣ ΚΛΕΙΔΙ.ΤΩΡΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΔΙΟΡΘΩΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΠΡΟΣ ΜΕ ΚΛΕΙΔΙ.ΚΑΠΟΙΟΣ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΩ ΠΟΥΘΕΝΑ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΜΙΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

viper1
16/07/2019, 15:16
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ.ΣΗΜΕΡΑ ΤΑ ΞΗΜΕΡΩΜΑΤΑ ΜΟΥ ΚΛΕΨΑΝΕ ΤΟ ΠΑΠΑΚΙ ΜΟΥ(HONDA INNOVA I) ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΗΚΕ Η ΟΜΑΔΑ ΔΙΑΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΕΣ ΩΡΕΣ ΜΕ ΣΠΑΣΜΕΝΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ.ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΤΟ ΠΗΡΑ ΠΙΣΩ ΑΛΛΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ ΟΤΙ ΣΠΑΣΑΝΕ ΤΗΝ ΚΛΕΙΔΑΡΙΑ ΤΟΥ ΤΙΜΟΝΙΟΥ Κ ΕΝΩΣΑΝΕ ΚΑΤΙ ΚΑΛΩΔΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΠΡΟΣ ΧΩΡΙΣ ΚΛΕΙΔΙ.ΤΩΡΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΔΙΟΡΘΩΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΠΡΟΣ ΜΕ ΚΛΕΙΔΙ.ΚΑΠΟΙΟΣ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΩ ΠΟΥΘΕΝΑ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΜΙΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Καλησπέρα. Χωρίς χρήματα δεν μπορεί να επιστρέψει στην αρχική του κατάσταση όποτε μάζεψε χρήματα και κοιτά τι μπορείς να βρεις μεταχειρισμένο η after market

Aeromike
16/07/2019, 16:03
Ξέρεις τώρα τι γίνεται. Τα καλά τα παιδάκια πήγανε κ κόψανε τα καλώδια που φεύγουν από την κλειδαριά μετά την ένωση έτσι ώστε να κάνει κλειστό κύκλωμα και να παίρνει μπρος. Οπότε τώρα θέλω να πιστεύω πως άμα τα ενώσω στην αρχική τους κατάσταση μιας, που το κάθε καλώδιο έχει μοναδικό χρώμα και ξέρω που αντιστοιχιζεται, θα πάρει κανονικά μπρος με το κλειδί... Απλή δική μου λογική...

sapila racing
16/07/2019, 16:15
Ξέρεις τώρα τι γίνεται. Τα καλά τα παιδάκια πήγανε κ κόψανε τα καλώδια που φεύγουν από την κλειδαριά μετά την ένωση έτσι ώστε να κάνει κλειστό κύκλωμα και να παίρνει μπρος. Οπότε τώρα θέλω να πιστεύω πως άμα τα ενώσω στην αρχική τους κατάσταση μιας, που το κάθε καλώδιο έχει μοναδικό χρώμα και ξέρω που αντιστοιχιζεται, θα πάρει κανονικά μπρος με το κλειδί... Απλή δική μου λογική...������

Ναι ισχύει αυτό.
Ομως χρειάζεσαι νέα κλειδαριά (διακόπτη) αφού στον σπάσανε.
Αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου, πάρε εναν ιμιτασιόν που ειναι και φτηνός και φτιάξτο ώστε να παίρνει μπρός μόνο με το κλειδί στο ΟΝ.

viper1
16/07/2019, 16:28
Ξέρεις τώρα τι γίνεται. Τα καλά τα παιδάκια πήγανε κ κόψανε τα καλώδια που φεύγουν από την κλειδαριά μετά την ένωση έτσι ώστε να κάνει κλειστό κύκλωμα και να παίρνει μπρος. Οπότε τώρα θέλω να πιστεύω πως άμα τα ενώσω στην αρχική τους κατάσταση μιας, που το κάθε καλώδιο έχει μοναδικό χρώμα και ξέρω που αντιστοιχιζεται, θα πάρει κανονικά μπρος με το κλειδί... Απλή δική μου λογική...������

Η πιο φτηνή λύση είναι να πας σε ένα μαγαζί με ηλεκτρολογικό εξοπλισμό να πάρεις συνδέσμους για να ενώσεις τα κομμένα καλώδια θερμοσυστελωμενο μακαρόνι για εξωτερική προστασία και πιθανολογώ ότι θα αποκαταστήσεις την ζημιά . Διαφορετικά ότι σου είπε ο sapilas και ότι έγραψα πιο πάνω

telegonos
16/07/2019, 18:44
ή πηγαινε το σε ενα συνεργειο, τι πιο απλο;

viper1
16/07/2019, 19:58
ή πηγαινε το σε ενα συνεργειο, τι πιο απλο;

Δεν έχει χρήματα λέμε

Aeromike
16/07/2019, 20:22
Ευχαριστώ παιδιά απλά προέκυψε ένα θεματακι, μου έκοψαν τα καλώδια μετά την φισουνα κ τελικά δεν ξέρω με ποια σειρά μπαίνουν στην φισουνα που φεύγουν από την κλειδαριά. Ψάχνω όλη μέρα να βρω αντίστοιχο βίντεο ή φώτο όλη μέρα αλλά δεν μπορώ να βρω τίποτα! Έχει κάνεις ιδέα? Από την κλειδαριά φεύγουν κόκκινο, μαύρο με γραμμή κόκκινο, μαύρο με γραμμή μπλε κ μαύρο... Και από την άλλη μεριά που είναι κομμένο είναι κόκκινο, μαύρο με μπλε, μαύρο με μια άσπρη βούλα κ μαύρο με δύο άσπρες βούλες!

congate7
16/07/2019, 20:25
Φίλε μου και τα καλώδια να ενώσεις το κλειδί δε θα δουλεύει.
Τράβα πάρε μια ιμιτασιόν και κράτα το παλιό κλειδί για τη σέλα.
Το ίδιο ακριβώς έπαθα και εγώ αλλά το είχα βρει μόνος μου.

viper1
16/07/2019, 21:00
Ευχαριστώ παιδιά απλά προέκυψε ένα θεματακι, μου έκοψαν τα καλώδια μετά την φισουνα κ τελικά δεν ξέρω με ποια σειρά μπαίνουν στην φισουνα που φεύγουν από την κλειδαριά. Ψάχνω όλη μέρα να βρω αντίστοιχο βίντεο ή φώτο όλη μέρα αλλά δεν μπορώ να βρω τίποτα! Έχει κάνεις ιδέα? Από την κλειδαριά φεύγουν κόκκινο, μαύρο με γραμμή κόκκινο, μαύρο με γραμμή μπλε κ μαύρο... Και από την άλλη μεριά που είναι κομμένο είναι κόκκινο, μαύρο με μπλε, μαύρο με μια άσπρη βούλα κ μαύρο με δύο άσπρες βούλες!

https://www.classiccycles.org/media/DIR_1653304/DIR_1657704/4ded125d50b278d5ffff8563ffffe415.jpeg
Στο έστειλα και στο άλλο νήμα που άνοιξες το οποίο δεν υπήρχε λόγος.....

doctoras
16/07/2019, 21:06
Αν πας σε ενα επαγγελματια ηλεκτρολογο μοτοσυκλετων κανα 20-25ρι θα σου παρει και θα κανει δουλεια ασφαλή. Για την κλειδαρια ρωτα και τον σαρακακη γιατι μπορει να μη κοστιζει ακριβά και θα ειναι το γνησιο ανταλλακτικό

Eiver
16/07/2019, 21:24
Ευχαριστώ παιδιά απλά προέκυψε ένα θεματακι, μου έκοψαν τα καλώδια μετά την φισουνα κ τελικά δεν ξέρω με ποια σειρά μπαίνουν στην φισουνα που φεύγουν από την κλειδαριά. Ψάχνω όλη μέρα να βρω αντίστοιχο βίντεο ή φώτο όλη μέρα αλλά δεν μπορώ να βρω τίποτα! Έχει κάνεις ιδέα? Από την κλειδαριά φεύγουν κόκκινο, μαύρο με γραμμή κόκκινο, μαύρο με γραμμή μπλε κ μαύρο... Και από την άλλη μεριά που είναι κομμένο είναι κόκκινο, μαύρο με μπλε, μαύρο με μια άσπρη βούλα κ μαύρο με δύο άσπρες βούλες!
κατι δεν μας λες καλα για να σε βοηθησουμε
καταρχην βαση λογικης θα ενωθει κοκκινο με κοκκινο και το μαυρο μπλε με το αλλο μαυρο μπλε
μας μενουν απο την μια μαυρο με γραμμη κοκκινο,μαυρο με γραμμη μπλε και απο την αλλη μαυρο με βουλες...εδω το μπερδεψες...πως γινεται να αλλαζει το καλωδιο απο γραμμες και να γινεται βουλες;σε ποιο σημειο γινεται η αλλαγη;

BLiTzER
16/07/2019, 22:19
πως γινεται να αλλαζει το καλωδιο απο γραμμες και να γινεται βουλες;

Μπορεί να έχει ιλαρά.

DRAKONET
16/07/2019, 22:49
Μπραβο στην αστυνομια και την ΔΙ-ΑΣ δεν ειπαμε !:D

Aeromike
17/07/2019, 00:36
Το είδα και στο άλλο ποστ αλλά δεν το κατανοώ. Σε ευχαριστώ πάντως. Όσο για τα καλώδια θα ανεβάσω φώτο σε λίγο. Όντως είμαι ευγνώμων για την αστυνομία αλλά γνωρίζουν ποιοι το κάνανε γτ κλέψανε κ άλλα 2 μηχανάκια τα ξημερώματα. Ήτανε 4 παιδιά από ηλικία 10 έως 15 περίπου και λόγω ηλικίας μου είπανε οι αστυνομικοί ότι κ σήμερα εάν τους συλλάβουν αύριο θα είναι έξω...

Aeromike
17/07/2019, 00:51
408343

Aeromike
17/07/2019, 00:51
408344

Aeromike
17/07/2019, 00:52
Αυτά ήτανε τα καλώδια που φεύγουν από την κλειδαριά. Τώρα θα ανεβάσω αυτά που είναι από την πλεξούδα

Aeromike
17/07/2019, 00:53
408345

Aeromike
17/07/2019, 00:54
408346

Aeromike
17/07/2019, 00:54
408347

doctoras
17/07/2019, 07:52
με βαση τους χρωμ.κώδικες που γράφεις εχεις 3 απο τα τέσσερα ζευγάρια ίδια και ένα ζευγαρι διαφορετικό αλλά δεν έχεις άλλου να συνδέσεις..συνεπώς ή θα πάρεις το ρισκο με ότι συνεπαγεται(καταστροφή περαιτέρω ηλεκτρικού κυκλώματος) η θα πας Pin to Pin ξεγύμνωμα όλου του κυκλώματος αφού αφαιρεθούν τα πλαστικά να φανεί ξεκάθαρα ποιο πάει που να διασταυρωθούν με το electrical diagram του μοντέλου να κολληθούν με ασφάλεια και να μετρηθεί για τυχών διαρροές ηλεκτρικού.

ή να πας σε επαγγελματία

βρήκα κι άλλο electrical diagram (http://mototh.com/files/honda/wave125i%20(2012)/Honda-Wave-125i-Electrical-Diagram-V3.pdf) εδώ φαίνονται 4καλώδια απο το ignition switch,
επίσης το Part List του μοντέλου (http://riversideshop.co.jp/home/th/parts_list_wave125i_2005.pdf) (σελίδα 94 οι κωδικοί των καλωδίων)

Aeromike
17/07/2019, 12:58
Σας ευχαριστώ παιδιά! Να είστε καλά.θα προσπαθήσω να κατανοήσω το σχεδιάγραμμα! Και αμα δεν βγάλω άκρη θα περιμένω να βγάλω κανένα φράγκο και να το πάω στον μάστορα. Οπότε εδώ τίθεται ένα άλλο έρωτημα... Γνωρίζεται άμα πειράζει τα ηλεκτρονικά άμα το κυκλοφορώ έτσι όπως ένωσαν τα καλώδια οι κλέφτες? Γιατί αυτή την στιγμή είναι μανιβέλα χωρίς κλειδί και δρόμο...

Eiver
17/07/2019, 18:46
Σας ευχαριστώ παιδιά! Να είστε καλά.θα προσπαθήσω να κατανοήσω το σχεδιάγραμμα! Και αμα δεν βγάλω άκρη θα περιμένω να βγάλω κανένα φράγκο και να το πάω στον μάστορα. Οπότε εδώ τίθεται ένα άλλο έρωτημα... Γνωρίζεται άμα πειράζει τα ηλεκτρονικά άμα το κυκλοφορώ έτσι όπως ένωσαν τα καλώδια οι κλέφτες? Γιατί αυτή την στιγμή είναι μανιβέλα χωρίς κλειδί και δρόμο...

μαλλον θα ειναι συνεχεια στο ON το μηχανακι,δεν ξερω τι μπορει να σου δουλευει στο ΟΝ ...πιθανον να σου πεσει η μπαταρια

εξακολουθω να μην καταλαβαινω ομως...μας δειχνεις κατι καλωδια στον αερα
με αυτα τα καλωδια στον αερα δουλευει το μηχανακι; τι ενωσαν οι κλεφτες; εσυ ενωνεις κατι για να το ξεκινησεις;

Aeromike
17/07/2019, 22:07
Σκέψου τα καλώδια που φεύγουν πίσω από την κλειδαριά... Ακόλουθα τα.. Σε κάποιο σημείο που έχει ττην φισουνα... Τα κόψανε... Εκείνα άμα τα ενώσεις.. Βασικά δύο από αυτά όπως είδα ότι το κάνανε.. Το μηχανάκι μπορεί να πάρει μπρος χωρίς κλειδί... Ουσιαστικά είναι συνέχεια στο ΟΝ. Οι φωτογραφίες είναι αυτά τα καλώδια. Όσο για μένα έκανα άλλη μαγκιά. Πήγα στον τόπο που με υπέδειξε η αστυνομία πως βρήκε το μηχανάκι και βρήκα την φισουνα. Έτσι κατάφερα να δω πως ενώνονται τα τα καλώδια και τα έκανα αντίστοιχα και εγώ. Οπότε τώρα δουλεύει κανονικά το μηχανάκι, ΕΥΤΥΧΏΣ.

ΓιώργοςΤΤ
17/07/2019, 22:32
Φυσούνα είναι αυτό από όπου βγαίνουν οι ποδοσφαιριστές στο γήπεδο. Κλιπ ή φίσα λέγεται αυτό που δείχνεις.

Lamnian
18/07/2019, 14:20
Σκέψου τα καλώδια που φεύγουν πίσω από την κλειδαριά... Ακόλουθα τα.. Σε κάποιο σημείο που έχει ττην φισουνα... Τα κόψανε... Εκείνα άμα τα ενώσεις.. Βασικά δύο από αυτά όπως είδα ότι το κάνανε.. Το μηχανάκι μπορεί να πάρει μπρος χωρίς κλειδί... Ουσιαστικά είναι συνέχεια στο ΟΝ. Οι φωτογραφίες είναι αυτά τα καλώδια. Όσο για μένα έκανα άλλη μαγκιά. Πήγα στον τόπο που με υπέδειξε η αστυνομία πως βρήκε το μηχανάκι και βρήκα την φισουνα. Έτσι κατάφερα να δω πως ενώνονται τα τα καλώδια και τα έκανα αντίστοιχα και εγώ. Οπότε τώρα δουλεύει κανονικά το μηχανάκι, ΕΥΤΥΧΏΣ.

Μπράβο ρε γατόνι !!! :beer:

Eiver
18/07/2019, 15:02
Φυσούνα είναι αυτό από όπου βγαίνουν οι ποδοσφαιριστές στο γήπεδο. Κλιπ ή φίσα λέγεται αυτό που δείχνεις.

επισης φυσουνα λεμε καθε ευκαμπτη κατασκευη που μοιαζει με ακορντεον π.χ. διπλα λεωφορεια με φυσουνα στην μεση,φυσουνα για επιβιβαση σε αεροπλανο κτλ:p

bulmont
18/07/2019, 21:46
επισης φυσουνα λεμε καθε ευκαμπτη κατασκευη που μοιαζει με ακορντεον π.χ. διπλα λεωφορεια με φυσουνα στην μεση,φυσουνα για επιβιβαση σε αεροπλανο κτλ:p

και κάτι στον ιππόδρομο.................