PDA

View Full Version : TDM down . Μύκονος



Anritsu
16/07/2019, 21:59
Καλησπέρα .
Στα τοπικά social αναρτήθηκε πριν λίγο αυτή η φωτό . Το βλέπω περιποιημένο και ταξιδιάρικο το TDM και λογικά θα είναι παρέα με αλλους γιατί βλέπω άλλο ένα πιο πίσω . Ξέρουμε κάτι ; Δεν κατάφερα να μάθω τι έγινε και κύριως αν είναι καλά . Δεν φαίνεται και πολύ σοβαρο πάντως . Το συγκεκριμένο σημείο είναι αρκετά κατηφορικό .

408339

viper1
17/07/2019, 04:11
Μάλλον τον πήρε κι εγυρε.....:lol:

doctoras
17/07/2019, 07:55
μηχανή κάτω, ασθενοφόρο, κράνη γαντζωμένα πάνω στην μηχανή, ελπίζω να καλά οι επιβαίνοντες

Anritsu
17/07/2019, 08:47
Διάβασα πως οι αναβάτες είναι καλά , κάτι παίχτηκε με κάποια γουρούνα . Είναι σύνηθες εδώ να πιάνουνε γουρούνες 400αρες οι τουρίστες και να κάνουν πορεία και προσπέραση επανω στην διαχωριστική με την μισή ή και ολόκληρη τη γουρούνα στο αντίθετο ρεύμα. Δεν παλεύεται αυτό το χάλι ...

o teos
17/07/2019, 09:10
Ναι γιατί μονο αυτο το χάλι δεν παλεύεται στη Μύκονο...:rolleyes:

sniper
17/07/2019, 10:10
Διάβασα πως οι αναβάτες είναι καλά , κάτι παίχτηκε με κάποια γουρούνα . Είναι σύνηθες εδώ να πιάνουνε γουρούνες 400αρες οι τουρίστες και να κάνουν πορεία και προσπέραση επανω στην διαχωριστική με την μισή ή και ολόκληρη τη γουρούνα στο αντίθετο ρεύμα. Δεν παλεύεται αυτό το χάλι ...

400ρες γουρούνες; Ή οι ενοικιαστές είναι ανίδεοι (και είναι και "δεν" φταίνε) ή αυτοί που τις νοικιάζουν είναι ζ@α.

Kickstart
17/07/2019, 12:54
400ρες γουρούνες; Ή οι ενοικιαστές είναι ανίδεοι (και είναι και "δεν" φταίνε) ή αυτοί που τις νοικιάζουν είναι ζ@α.

το 2

sniper
17/07/2019, 12:59
το 2

Ε καλά, μπορεί οι τουρίστες της Μυκόνου να μην καταδέχονται να ανέβουν σε τίποτα φτηνό... Ας πρόσεχαν.

atom_smasher
17/07/2019, 22:47
Τελικά δεν απαγορευτηκαν;

Anritsu
18/07/2019, 09:33
Τελικά δεν απαγορευτηκαν;

Κάτι πήγε να γίνει , αλλά βγήκαν όλοι οι μικροί με τις γουρούνες ότι και καλά είναι από πίσω δάχτυλος των πολυεθνικών εταιριών ενοικιάσεως αυτοκινήτων , κλείσανε και το λιμάνι εδώ κάνα δύο μεσημέρια . Τελικά τπ πράγμα πάγωσε και νομίζω έμεινε στα χαρτίά . Στο μεταξύ ενώ έιχα την εντύπωση ότι επιτρέπόταν γουρούνες μέχρι 50 κ.εκ τα τελευταία 2-3 χρόνια βλέπω και 125 , 250 αλλά και 400αρια όπως LINHAI 4X4 400cc AEON OVERLAND 200cc KYMCO MXU 170cc.
Τα οποία χτυπάνε συνήθως κάτι μαυριδέροι ανατολίτες , ξεκράνωτοι και ξεμπούζωτοι και όποιον πάρει ο χάρος . Αν δεν τους προλάβει η στροφή πρώτα .

408360

Kas_Tracer
18/07/2019, 11:48
Εδώ ένα άλλο ωραίο.
https://www.in.gr/2019/07/08/greece/sokaristiko-vinteo-gourouna-peftei-pano-se-pezous-sti-stalida-tis-kritis/
Ο νόμος σπιρτζη έχει αποσυρθεί.
Φυσικά όταν βγαίνει ο κάθε νόμος αντιδρούμε.
Στην πράξη αποδυκνειεται ότι η ζωή μας κινδυνεύει όλο και πιο συχνά από τον κάθε ηλιθιο.
Και η κίνηση έχει αυξηθεί και ο αριθμός των ηλιθιων δυστυχώς

katsar
18/07/2019, 11:52
Εγώ πάντως την πρώτη φορά που καβάλησα ''γουρούνα'' στην πρώτη στροφή κόντεψα να φύγω ίσια,οκ μετά βρήκα πως στρίβει.
Δεν μπορώ να φανταστώ πιωμένο χωρίς εμπειρία τουρίστα να την καβαλάει.Όχι βέβαια πως θα τα πάει καλύτερα με αυτοκίνητο ή με μηχανάκι 100-125cc.

doctoras
18/07/2019, 13:05
Καταρχήν το μεγαλύτερο έγκλημα ειναι οτι τους επιτρεπουν να οδηγουν με αδεια οδήγησης αυτοκινήτου. Δηλαδη ενα "ζωο οδηγικα" χωρις καμια εμπειρία απο δίκυκλο γενικότερα μπορει να οδηγήσει γουρούνα...
Θέσπισε αδεια οδήγησης μηχανης υποχρεωτική, και βαλε την τροχαια στις προβληματικες περιοχες να κοβει καθε μερα κλησεις για κρανη υπερβολική ταχυτητα, επικίνδυνη οδηγηση και αναλογα στους καταστηματάρχες που δε τηρούν τα αναγκαία
Θα ξεπληρώσουμε τα 400δις μπαμ μπαμ

katsar
18/07/2019, 13:09
Μα η δικιά μου εμπειρία λέει ότι η γουρούνα δεν έχει καμια σχέση με την μοτοσυκλέτα στην οδήγηση.Νόμιζα καβαλούσα 2κυκλο και πήγα να στρίψω έτσι,έφυγα ευθεία :)
Φαντάσου δηλαδή κανένα 20χρονο κοριτσάκι με δίπλωμα 50cc,με εμπειρία μόνο σε σκούτερ να νοικιάζει 4τροχο...ομπο.

Kas_Tracer
18/07/2019, 13:16
Η μόνη ομοιότητα είναι το σχήμα του τιμονιού και της σέλας.
Χωρίς πίσω διαφορικό η οδήγηση της ειδικά στην άσφαλτο είναι ιδιαίτερη.
Οι κίνδυνοι είναι ίδιοι ίσως και περισσότεροι από μιας μηχανής, δεν θέλει και πολύ ένας αδαής να βάλει πόδι κάτω και να του το πάρει σβάρνα ο πίσω τροχός

doctoras
18/07/2019, 13:38
παιδιά δεν τίθεται θέμα σύγκρισης των δύο οχημάτων αλλά στη εμπειρία, η ενεργή άδεια δίκυκλου επιπρόσθετα με του αυτοκινήτου δρα ως αναβαθμισμένη αντίληψη στο κυκλοφοριακό περιβαλλον. Αυτά τα "ζωντανά" που βλέπουμε απο την καταγραφή των καμερών ασφαλείας στα περιστατικά είναι κοινά "βοοειδή" που δεν θα έπρεπε να καβαλάνε ούτε ποδήλατο

katsar
18/07/2019, 13:43
:lol: χαχα,έτσι,κάποια στιγμή θα την κάνουν και με αυτοκίνητο.Όταν μπλέκει και με διακοπές,αλκοολ,και άλλα, άστα να πάνε!!

andreastwin
18/07/2019, 15:37
Καταρχήν το μεγαλύτερο έγκλημα ειναι οτι τους επιτρεπουν να οδηγουν με αδεια οδήγησης αυτοκινήτου. Δηλαδη ενα "ζωο οδηγικα" χωρις καμια εμπειρία απο δίκυκλο γενικότερα μπορει να οδηγήσει γουρούνα...
Θέσπισε αδεια οδήγησης μηχανης υποχρεωτική, και βαλε την τροχαια στις προβληματικες περιοχες να κοβει καθε μερα κλησεις για κρανη υπερβολική ταχυτητα, επικίνδυνη οδηγηση και αναλογα στους καταστηματάρχες που δε τηρούν τα αναγκαία
Θα ξεπληρώσουμε τα 400δις μπαμ μπαμ

:a10: σωστοοος

MG-KTiNoS
18/07/2019, 16:31
Βασικά στα @@ μου όλα.
Δεν πάω Μύκονο διακοπές και δεν πάω νησιά γενικότερα.
Τώρα πια στα γεράματα έχω αποφασίσει ότι η φύση είναι σοφή
και δεν πρέπει να επεμβαίνεις στο έργο της.
Οι ηλίθιοι πρέπει να έχουν την τύχη που τους αξίζει γιατί μετά κάνουν παιδιά
γίνονται πολλοί και συμβαίνει αυτό που συμβαίνει γύρω σας.

Ο νοήμον άνθρωπος φυλάει τ @@ακια του
:cool:

Bob_o_mastoras
18/07/2019, 16:48
Εχουν πλακα παντως οι γουρουνες, αμα ξερεις να τις οδηγεις, ολη την ωρα παντιλικια ειναι.. :lol:
Κακως παντως συνδεονται με αυτοκινητα ή με μηχανακια. Δεν εχουν ιδιαιτερη σχεση με τιποτα απο τα δυο.

andreastwin
18/07/2019, 20:10
Βασικά στα @@ μου όλα.
Δεν πάω Μύκονο διακοπές και δεν πάω νησιά γενικότερα.
Τώρα πια στα γεράματα έχω αποφασίσει ότι η φύση είναι σοφή
και δεν πρέπει να επεμβαίνεις στο έργο της.
Οι ηλίθιοι πρέπει να έχουν την τύχη που τους αξίζει γιατί μετά κάνουν παιδιά
γίνονται πολλοί και συμβαίνει αυτό που συμβαίνει γύρω σας.

Ο νοήμον άνθρωπος φυλάει τ @@ακια του
:cool:

Μαζι σου,

telegonos
18/07/2019, 23:18
Τώρα πια στα γεράματα έχω αποφασίσει ότι η φύση είναι σοφή
και δεν πρέπει να επεμβαίνεις στο έργο της.
Οι ηλίθιοι πρέπει να έχουν την τύχη που τους αξίζει γιατί μετά κάνουν παιδιά
γίνονται πολλοί και συμβαίνει αυτό που συμβαίνει γύρω σας.

Αυτο που εγραψες, ερχεται σε πληρη αντιθεση με τις θεωριες του ανθρωπισμου και της κοινωνικης προνοιας.

Αυτο που εγραψες, ειναι μαθηματικα ολοσωστο, σαν γενικη ιδεα εστω. Οπου καταργειται η φυσικη επιλογη, εκφυλιζονται τα ειδη.

Μαζι σου κι εγω.

Bob_o_mastoras
18/07/2019, 23:42
Αυτο που εγραψες, ερχεται σε πληρη αντιθεση με τις θεωριες του ανθρωπισμου και της κοινωνικης προνοιας.

Αυτο που εγραψες, ειναι μαθηματικα ολοσωστο, σαν γενικη ιδεα εστω. Οπου καταργειται η φυσικη επιλογη, εκφυλιζονται τα ειδη.

Μαζι σου κι εγω.

Παιδια, χαλαρωστε, αλλο η φυσικη επιλογη και αλλο ο κοινωνικος δαρβινισμος. Η φυσικη επιλογη ζει και βασιλευει και δεν εχουμε τη δυνατοτητα να την υπερβουμε στη γενικη κλιμακα ουτως ή αλλως.

MG-KTiNoS
19/07/2019, 13:43
Αυτο που εγραψες, ερχεται σε πληρη αντιθεση με τις θεωριες του ανθρωπισμου και της κοινωνικης προνοιας.

Αυτο που εγραψες, ειναι μαθηματικα ολοσωστο, σαν γενικη ιδεα εστω. Οπου καταργειται η φυσικη επιλογη, εκφυλιζονται τα ειδη.

Μαζι σου κι εγω.

πραγματικά βαρέθηκα να δουλεύω σα ντο χαμάλι μια ζωή
και να πληρώνω το γκάθε πούστη
Και κουράστηκα
πολύ...

katsar
19/07/2019, 13:46
Είμαι εξάρτημα εγώ στην μηχανή σας και ο γιος μου το ανταλλακτικό.
Άντε γεια μας.

MG-KTiNoS
19/07/2019, 13:53
Είμαι εξάρτημα εγώ στην μηχανή σας και ο γιος μου το ανταλλακτικό.
Άντε γεια μας.

ΓΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

cityfly
21/07/2019, 23:09
Βασικά στα @@ μου όλα.
Δεν πάω Μύκονο διακοπές και δεν πάω νησιά γενικότερα.
Τώρα πια στα γεράματα έχω αποφασίσει ότι η φύση είναι σοφή
και δεν πρέπει να επεμβαίνεις στο έργο της.
Οι ηλίθιοι πρέπει να έχουν την τύχη που τους αξίζει γιατί μετά κάνουν παιδιά
γίνονται πολλοί και συμβαίνει αυτό που συμβαίνει γύρω σας.

Ο νοήμον άνθρωπος φυλάει τ @@ακια του
:cool:

Αν ο ηλίθιος είχε πάντα την τύχη που του άξιζε μόνος του μαζί σου, αλλά σε πολλές περιπτώσεις όπως πχ του ηλίθιου οδηγού γουρούνας (ή γενικότερα) συχνά παίρνει κι αθώους μαζί του