PDA

View Full Version : Κατέβασμα κινητήρα



HelenKoR
18/07/2019, 20:54
Το νέο πρότζεκτ είναι ένα xjr 400.
Δεν έχω αποφασίσει ακόμα τι αλλαγές θα γίνουν, αλλά σίγουρα θα κάνω κάποιες.
Το θέμα είναι το εξής:
Σκέφτομαι ότι είναι αδύνατο να κατεβάσω (πόσο μάλλον να ανεβάσω) τον κινητήρα της μοτοσυκλέτας. Έναν μονοκύλινδρο κινητήρα οριακά τον μανατζάρω (και στο ανέβασμα χρειάστηκα βοήθεια από δεύτερο άτομο).
Τι μπορώ να φτιάξω (ή να αγοράσω έτοιμο αν υπάρχει) ώστε να βοηθήσει την κατάσταση;
Σκεφτόμουν κάποιο στανντ κινητήρα (με ροδάκια), ίσως με κάποιο τρόπο να ανεβαίνει ελάχιστα και να σηκώνει το βάρος...
Καμία ιδέα;;

Leon67
18/07/2019, 22:16
Θα αρχίσω λέγοντας οτι μπήκα στον πειρασμό να γραψω οτι αυτες είναι αντρικες δουλειές περιορίσου στην κουζίνα και τα κεφτεδακια ή κατι τέτοιο αλλά δεν ξερω αν θα σου φαινόταν αστείο ασε που μπορει να το διάβαζε και φίλη που δουλεύει επαγγελματικά σαν μηχανικός μοτό σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο μεγαλης Japan εταιρίας εδώ και μία 10ετία....:D

Θελεις λοιπόν ενα καλό καροτσόγρυλλο,ενα πλαισιάκι για να ακουμπήσει ο κινητήρας και όλα αυτά κατω από ενα μικρό παλάγγο καλά στερεωμένο. Δεν θυμάμαι αν λύνει ενα κομμάτι του σκελετού-πλαισίου ή όχι στο XJR για να βγεί το μοτερ. Καλύτερα σε στάντ τουλάχιστον πίσω. Αυτά και οποσδήποτε 1-2 καλά δυναμόκλειδα και το μανιουαλ του 600 τουλάχιστον.

telegonos
19/07/2019, 00:07
Ελενη, εναλλακτικα, αντι να σηκωνεις κινητηρες που ζυγιχουν π.χ. 60 κιλα πραγμα δυσκολο για εσενα, μπορεις πολυ πιο ευκολα να σηκωνεις το πλαισιο που ζυγιζει π.χ. 15 κιλα, 20 πες με ψαλιδι μαζι.

Στηριζεις την μοτοσυκλετα καταλληλα, ή ακομα και με χρηση μαλακων υλικων την ξαπλωνεις κατω, λυνεις ΤΑΠΑΝΤΑ ωστε να μεινει κινητηρας κ πλαισιο αιντε κ ψαλιδι, και απλα σηκωνεις το πλαισιο απο τον κινητηρα.

Ειδικα σε ανακατασκευες, που ετσι κ αλλοιως θα τα λυσεις ολα, η μεθοδος προσφερεται.

Αντιστροφα στο δεσιμο, κατεβαζεις πλαισιο στον κινητηρα, κ χτιζεις μετα ολα τα υπολοιπα.

νεοσσός
19/07/2019, 00:35
Θα αρχίσω λέγοντας οτι μπήκα στον πειρασμό να γραψω οτι αυτες είναι αντρικες δουλειές περιορίσου στην κουζίνα και τα κεφτεδακια ή κατι τέτοιο αλλά δεν ξερω αν θα σου φαινόταν αστείο ασε που μπορει να το διάβαζε και φίλη που δουλεύει επαγγελματικά σαν μηχανικός μοτό σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο μεγαλης Japan εταιρίας εδώ και μία 10ετία....:D
...
Τι να πω κι εγώ που διαβάζω το νήμα, ενώ μαγειρεύω και με περιμένει ένα πλυντήριο ρούχα να απλώσω και να σιδερώσω. :p

Ω καιροί, ω ήθη! :lol:

Καλή επιτυχία Ελένη!

karateo
19/07/2019, 09:55
Δε ξέρω πόσο βολεύει αλλά είναι φθηνό σαν κατασκευή και "αφαιρεί" πολύ βάρος

408376

buckley
19/07/2019, 13:01
Ελενη, εναλλακτικα, αντι να σηκωνεις κινητηρες που ζυγιχουν π.χ. 60 κιλα πραγμα δυσκολο για εσενα, μπορεις πολυ πιο ευκολα να σηκωνεις το πλαισιο που ζυγιζει π.χ. 15 κιλα, 20 πες με ψαλιδι μαζι.

Στηριζεις την μοτοσυκλετα καταλληλα, ή ακομα και με χρηση μαλακων υλικων την ξαπλωνεις κατω, λυνεις ΤΑΠΑΝΤΑ ωστε να μεινει κινητηρας κ πλαισιο αιντε κ ψαλιδι, και απλα σηκωνεις το πλαισιο απο τον κινητηρα.

Ειδικα σε ανακατασκευες, που ετσι κ αλλοιως θα τα λυσεις ολα, η μεθοδος προσφερεται.

Αντιστροφα στο δεσιμο, κατεβαζεις πλαισιο στον κινητηρα, κ χτιζεις μετα ολα τα υπολοιπα.

Εγώ θα συμβούλευα μόνη της να μην το επιχειρήσει ,ειδικά στο "βάλε" .
Απορώ με την όρεξή σου ρε Ελένη για τέτοια αυτή την εποχή του χρόνου ,ούτε βίδα δεν έχω καρδιά να ξεσφίξω λέμε :wave2:

bulmont
19/07/2019, 13:41
....Απορώ με την όρεξή σου ρε Ελένη για τέτοια αυτή την εποχή του χρόνου ,ούτε βίδα δεν έχω καρδιά να ξεσφίξω λέμε....

Ειναι νιάτο το κορίτσι ρε μουχλόγερε........................

kostaskk
19/07/2019, 14:08
με το μοτερ κατω απο το πλαισιο περναω ιμαντα κατω απο το μοτερ και χρησιμοποιω τους δοκους του πλαισιου σαν στήριξη για να τραβήξω τον ιμαντα και να ανεβει το μοτερ.. μετα δενω τον ιμαντα στο πλαισιο για να μεινει πανω το μοτερ και περναω τους αξονες.. καλο θα ηταν να υπαρχει κατι σαν στρώμα απο κατω σε περίπτωση που πεσει το μοτερ. η να χρησιμοποιηθουν 2 ιμαντες

OldMan
19/07/2019, 14:09
Δε ξέρω πόσο βολεύει αλλά είναι φθηνό σαν κατασκευή και "αφαιρεί" πολύ βάρος
Το πρωτο αριστερα δεν "αφαιρει" τπτ απολύτως.. !! ;)

karateo
19/07/2019, 14:54
Το πρωτο αριστερα δεν "αφαιρει" τπτ απολύτως.. !! ;)

αλλάζει τη φορά της δύναμης όμως και πάλι μπορεί να βολέψει
αλλιώς σηκώνεις και αλλιώς τραβάς

η φώτο είναι τυχαία βέβαια και το ξέρεις...

OldMan
19/07/2019, 17:41
αλλάζει τη φορά της δύναμης όμως και πάλι μπορεί να βολέψει
αλλιώς σηκώνεις και αλλιώς τραβάς
ΡΕ μπαγασα, γιατι Παρασκευη απόγευμα..??

Να σηκωσεις μπορεις οσο αντεχεις..

Να τραβηξεις δεν μπορεις παραπανω απο το βαρος σου..
(εκτος και αν σου εχει τσιμεντωσει τα ποδια κανας μαφιοζος..)

vaska
19/07/2019, 20:21
ΡΕ μπαγασα, γιατι Παρασκευη απόγευμα..??

Να σηκωσεις μπορεις οσο αντεχεις..

Να τραβηξεις δεν μπορεις παραπανω απο το βαρος σου..
(εκτος και αν σου εχει τσιμεντωσει τα ποδια κανας μαφιοζος..)

Εδώ μπαίνω εγώ ο μπόλικος με τα τεράστια μούσκουλα φίλος και παίζω παιχνίδι μόνος μου άντε και με κανά δυο άλλους.

@Ελενίτσα

Η μέθοδος της ξάπλας της μοτο ενδείκνυται ειδικά αν έχεις δρόμο μπροστά σου και χώρο αποθήκευσης. Αλλιώς πας σε λύσεις είτε έτοιμες του εμπορίου είτε καστομιές που να μοιάζουν με αυτές του εμπορίου, δλδ 3 ή 4 τροχοί, γρύλος και επιφάνεια που θα μπορεί να ακουμπήσει ο κινητήρας. Αλλά και πάλι μετά θα χρειαστείς βοήθεια να τον ανεβάσεις πάνω σε πάγκο για να τον δουλέψεις.

ίσως και με απλό τροχήλατο γρύλο να κάνεις την δουλειά σου αν πας σε κάποιον και σου προσαρμόσει στην κεφαλή του γρύλου κάτι σαν μεγάλο πιάτο να κάτσει μέσα ο κινητήρας.

Ρίχνε που και που καμιά ματιά στο car παίζουν αρκετά πράγματα από συνεργεία που κλείνουν ή που ανανεώνουν τον εξοπλισμό τους.

νεοσσός
19/07/2019, 20:21
ΡΕ μπαγασα, γιατι Παρασκευη απόγευμα..??

Να σηκωσεις μπορεις οσο αντεχεις..

Να τραβηξεις δεν μπορεις παραπανω απο το βαρος σου..
(εκτος και αν σου εχει τσιμεντωσει τα ποδια κανας μαφιοζος..)

Λίγοι άνθρωποι σηκώνουν άνετα το βάρος τους, ενώ είναι πολλοί εκείνοι που μπορούν να κρεμαστούν σε ένα μονόζυγο.

katsar
19/07/2019, 20:24
Ζήτα βοήθεια από κάποιον καλύτερα....

Grafton 505
19/07/2019, 21:24
Το νέο πρότζεκτ είναι ένα xjr 400.

Η μηχανή έχει αυτόν τον σκελετό σωστά ;

408381

karateo
19/07/2019, 21:34
ΡΕ μπαγασα, γιατι Παρασκευη απόγευμα..??

Να σηκωσεις μπορεις οσο αντεχεις..

Να τραβηξεις δεν μπορεις παραπανω απο το βαρος σου..
(εκτος και αν σου εχει τσιμεντωσει τα ποδια κανας μαφιοζος..)


εκτός ότι μπορείς να δέσεις βάρος και να τραβήξεις έξτρα
εκτός ότι μπορείς να βάλεις στην πλάτη μία τσάντα με βάρος και να τραβήξεις
εκτός ότι ακόμα και το 1ος έτους μωρό μπορεί να στηρίξει το βάρος του πιάνοντας απο κάπου ενώ δε μπορούν όλοι να σηκώσουν το βάρος τους (ειδικά κοπέλες!)

ξέρουμε πόσο ζυγίζει η κοπέλα και πόσο ο κινητήρας? :D

mikes
19/07/2019, 22:34
μικρος γρυλος κροκοδειλακι απο πρακτικερ γυρω στα 40€, και αν χρειαζεται μια κατασκευη να προσαρμοζει στο πιατελο του γρυλου για να κατσει το μοτερ..

408384

vaska
19/07/2019, 23:29
Κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου όταν σου απαντούσα

HelenKoR
19/07/2019, 23:41
Η μηχανή έχει αυτόν τον σκελετό σωστά ;

408381

Ναι, έτσι φαίνεται.
Το μπουλάς;;; :bawl:

telegonos
20/07/2019, 01:26
Το μπουλάς;;; :bawl:

Ωπ! ΕμΑρΣιΤζου ε;

vaska
20/07/2019, 01:36
Ωπ! ΕμΑρΣιΤζου ε;
Η Ελένη; Όχι ρε φίλος. Κορίτσι με το μανικιούρ της με τις βραδυνές της τουαλέτες και τα 12ποντα. Τι εμαρσιτζου λες; Η Ελενίτσα δεν έχει λερωσει ποτέ τα χέρια της με γρασα και λαδιλες.

telegonos
20/07/2019, 02:24
Σάμπως τα έχουν λερώσει οι περισσότεροι εκεί μέσα; Σε άλλους τα δίνουν και μετά κάνουν τους καμπόσους. Ιδρυτού, πρώτου και καλύτερου. :p

Αλλά εγώ εδώ, την φράση κοουτάρω :wave2:

HelenKoR
20/07/2019, 06:57
Η Ελενίτσα δεν έχει λερωσει ποτέ τα χέρια της με γρασα και λαδιλες.
Όντως. Φοράω γαντια :D

vaska
20/07/2019, 10:52
Όντως. Φοράω γαντια :D

Αλήθεια είναι αυτό κι έτσι γλυτώνεις να νύχια με πένθος, σήμα κατατεθέν των απανταχού μαστόρων
:bawl:

OldMan
20/07/2019, 13:03
Δηλαδη ειμαστε βεβαιοι οτι το μοτερ του XJR βγαινει απο κατω...

buckley
20/07/2019, 13:33
Δηλαδη ειμαστε βεβαιοι οτι το μοτερ του XJR βγαινει απο κατω...

Δουλεύεις και Σάββατα ? :bawl:

bulmont
20/07/2019, 13:49
Δουλεύεις και Σάββατα ? :bawl:

Ειναι oldschool ...................

vaska
20/07/2019, 16:10
Δουλεύεις και Σάββατα ? :bawl:


Ειναι oldschool ...................

H 7ήμερη εργασία είναι πια γεγονός αφού

Grafton 505
20/07/2019, 17:11
Ναι, έτσι φαίνεται.
Το μπουλάς;;; :bawl:

Φώτο από το interweb είναι μανίτσα !!! :D


Δηλαδη ειμαστε βεβαιοι οτι το μοτερ του XJR βγαινει απο κατω...

Ρε μη τους χαλάς το όνειρο λέμε μπαααααα ..... !!!! :cool:

Grafton 505
20/07/2019, 17:20
...

To λοιπόν, Monsieur Cannibale, βγάζεις τα πάντα από πάνω (τα κοάλα άστα) και όταν έχει μείνει μόνο ο κινητήρας πάνω στον σκελετό, κάνεις τα εξής.

Βγάζεις τα παξιμάδια από τις βίδες που κρατάνε τον κινητήρα μέσα στο πλαίσιο. Μετά ξαπλώνεις το σύνολο από την μεριά που ήταν τα παξιμάδια των βιδών που κρατάνε τον κινητήρα μέσα στο πλαίσιο. Βγάζεις τις βίδες, βγάζεις το πλαίσιο και ....... βουαλά !!!!!!!

ΠΡΟΣΟΧΗ !

Άν δεν βγάλεις τα εν λόγο παξιμάδια από τις βίδες που κρατάνε τον κινητήρα, αυτές οι βίδες θα βγούνε πάρα μα πάρα μα πάρα πολύ δύσκολα. Στο λέω γιατί το έχουνε δοκιμάσει κάτι γνωστοί από το χωριό (δεν τους ξερς) με ενδιαφέροντα αποτελέσματα ..... :bawl:

Βουρ κουμπάρα .....

HelenKoR
20/07/2019, 18:40
Αναρωτιέμαι αν έτσι το κάνουν και στα συνεργεία...

buckley
20/07/2019, 18:50
Δεξιά μάλλον θα την ξαπλώσεις ,καλή δύναμη :wave2:

408391

toyar
20/07/2019, 19:05
τα συνεργεια εχουν αναβατορια γρυλους παλαγκα τριποδα και τουλαχιστον δυο ατομα

mikes
20/07/2019, 20:27
Δηλαδη ειμαστε βεβαιοι οτι το μοτερ του XJR βγαινει απο κατω...

οχι!
απλα σηκωνει το γρυλακι μεχρι το υψος του μοτερ, και σπρωχνει το μοτερ μεσα απο το πλαισιο πανω στο γρυλακι..

viper1
22/07/2019, 11:19
Helen όλο και κάποιον θα βρεις να σε βοηθήσει. Αρκεί να μην έρθει για τον κινητήρα και τον φορτωθεις μέχρι το τέλος του project :lol:

HelenKoR
22/07/2019, 20:40
Helen όλο και κάποιον θα βρεις να σε βοηθήσει.
Το θέμα είναι να κάνουμε ευκολότερη τη ζωή μας. Όχι να κάνουμε δύσκολη και των άλλων.
:wave2:

mikes
22/07/2019, 21:21
Το θέμα είναι να κάνουμε ευκολότερη τη ζωή μας. Όχι να κάνουμε δύσκολη και των άλλων.
:wave2:

η εμπειρια μου με εχει διδαξει οτι δεν υπαρχει ουτε μια γυναικα που να κανει ευκολοτερη τη ζωη της χωρις να κανει δυσκολη τη ζωη των αλλων..
πολλες φορες δε, το κανουν και σκοπιμα.. αν εσυ εισαι η εξαιρεση του κανονα, σε παντρευομαι ΤΩΡΑ!! :pink::flowers:

:lol: :lol: :lol:

telegonos
22/07/2019, 21:36
Το θέμα είναι να κάνουμε ευκολότερη τη ζωή μας. Όχι να κάνουμε δύσκολη και των άλλων.
:wave2:

Στα αλήθεια τώρα, ΑΥΤΟ -τάχα μου- θεωρείς εσύ, ως ''κάνω δύσκολη την ζωή των άλλων'';

Μουαχαχαχαχαχα (γελώ ως γνώστης)

viper1
23/07/2019, 00:04
Το θέμα είναι να κάνουμε ευκολότερη τη ζωή μας. Όχι να κάνουμε δύσκολη και των άλλων.
:wave2:

Δεν το έπιασες.....θα βρεις κάποιον που γουστάρει τα μηχανάκια και θα θέλει να βάλει ένα χεράκι. Η πιθανότητα να κολλήσει μετά και να τον έχεις εκεί είναι μεγάλη. Αλλιώς φέρε μια φίλη σου. Πριν πάει για μανικιούρ

HelenKoR
23/07/2019, 05:59
:yuck:

virus
23/07/2019, 09:01
Αναρωτιέμαι αν έτσι το κάνουν και στα συνεργεία...

Αν είναι να δουλέψεις όπως δουλεύουν τα συνεργεία άστο καλύτερα. Δεν θα το ευχαριστηθείς και θα το χαλάσεις το μηχανάκι. Αυτές οι δουλειές θέλουν αγάπη και φαντασια (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=138452&page=7&p=2404673&viewfull=1#post2404673)

Άσχετα αν έμεινε ακόμα ημιτελες:lol:

νεοσσός
23/07/2019, 09:18
Δεν το έπιασες.....θα βρεις κάποιον που γουστάρει τα μηχανάκια και θα θέλει να βάλει ένα χεράκι. Η πιθανότητα να κολλήσει μετά και να τον έχεις εκεί είναι μεγάλη. Αλλιώς φέρε μια φίλη σου. Πριν πάει για μανικιούρ
Η δική μου πρόταση είναι να βρει και αυτόν που θα βάλει χέρι (στη μοτοσυκλέτα, ε!) και τη φίλη της. Όλοι θα μείνουν ευχαριστημένοι. :)

daz
23/07/2019, 15:52
Όλοι θα μείνουν ευχαριστημένοι. :)

Εκτός απ' τον moderator της ενότητας που βλέπει το θρεντ να εκτροχιάζεται.




Helen είτε καταλήξεις με τον κινητήρα επάνω σε καροτσογρύλο, είτε κρεμασμένο σε παλάγκο, είτε ξαπλωμένο στο πάτωμα, κάποια στιγμή θα πρέπει να τον βάλεις επάνω στον πάγκο ή τέλος πάντων να τον μεταφέρεις κάπου. Ενα ζευγάρι χέρια ακόμα, είναι το καλύτερο σύστημα αφαίρεσης κινητήρα.

sniper
23/07/2019, 16:16
Το θέμα είναι να κάνουμε ευκολότερη τη ζωή μας. Όχι να κάνουμε δύσκολη και των άλλων.
:wave2:

Αν έχεις κοντά θάλασσα, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις. Αν έχει και προβλήτα, ακόμα πιο εύκολα.

virus
23/07/2019, 16:59
Θα μπορούσες να φτιάξεις κάτι όπως λες. Δες αυτο (https://raptopoulos.gr/index.php?route=product/product&product_id=2768)

Με τέσσερα ροδακια από κάτω είναι μια μικρογραφία ενός καροτσογρυλου. Είναι μόνο για ανέβα κατέβα του κινητήρα από το πλαισιο και όχι εντελώς εύκολα. Το πιο εύκολο είναι όπως είπαν πιο πριν να ρίξεις την μότο στο πλάι και να βγάλεις το πλαίσιο.

Κι όπως είπε κι ο daz μετά θες δύο χέρια για να το ανεβάσεις στον πάγκο.

Τώρα που το σκέφτομαι αν βάψεις πλαίσιο και μετά ανεβάσεις μοτέρ πάνω το πιο εύκολο θα ηταν να ρίξεις το μοτέρ στο πλάι και μετά το πλαίσιο.

viper1
09/03/2020, 16:11
Προχωράει το project ?

OldMan
10/03/2020, 15:56
Κατσε ρε μαγκα, να ουμ..

Υπαρχει κοτζαμαν αποσταση αναμεσα μοτερ και πατωμα..

sniper
10/03/2020, 16:07
Κατσε ρε μαγκα, να ουμ..

Υπαρχει κοτζαμαν αποσταση αναμεσα μοτερ και πατωμα..


Ε, ανάλογα τη σκουριά στο πλαίσιο.

HelenKoR
11/03/2020, 04:53
Προχωράει το project ?

Όχι, καθόλου. Έμπλεξα με άλλα θέματα

Bowleno
11/03/2020, 09:11
Όχι, καθόλου. Έμπλεξα με άλλα θέματα

Ducati; :p

HelenKoR
11/03/2020, 12:08
Ducati; :p

Όχι βέβαια!!!
Αυτά είναι επικίνδυνα πράματα!

sniper
11/03/2020, 13:44
Όχι βέβαια!!!
Αυτά είναι επικίνδυνα πράματα!


Και βρώμικα.

telegonos
11/03/2020, 15:51
Όχι, καθόλου. Έμπλεξα με άλλα θέματα

Κι άλλο ρε συ;
415682
Αρκετά δεν έχεις βυθίσει με τα σΚέδια σου;

:p

HelenKoR
11/03/2020, 18:11
Κι άλλο ρε συ;
415682
Αρκετά δεν έχεις βυθίσει με τα σΚέδια σου;

:p

Αυτό ήταν όταν πειραματιζομουν. Τωρα έχω τελειοποιήσει τις μεθόδους μου και φροντίζω να μην εξέχει τίποτα πάνω από την επιφάνεια της θάλασσας :p

viper1
11/03/2020, 18:45
Αυτό ήταν όταν πειραματιζομουν. Τωρα έχω τελειοποιήσει τις μεθόδους μου και φροντίζω να μην εξέχει τίποτα πάνω από την επιφάνεια της θάλασσας :p

Τορπίλη επί 2 :)

telegonos
11/03/2020, 18:51
Αυτό ήταν όταν πειραματιζομουν. Τωρα έχω τελειοποιήσει τις μεθόδους μου και φροντίζω να μην εξέχει τίποτα πάνω από την επιφάνεια της θάλασσας :p

Τα καλυτερα χανω δλδ.


Μια ζωη κατοπην εορτης ρπμ

:p

HelenKoR
11/03/2020, 19:01
Τα καλυτερα χανω δλδ.


Μια ζωη κατοπην εορτης ρπμ

:p

:a9: