PDA

View Full Version : Ταξίδι Αθήνα-βολος με παπί 8,5 ίππων



Σελίδες : [1] 2

Nospecialname
20/07/2019, 08:23
Καλησπέρα και συγνώμη αν το έχω γράψει σε λάθος σημείο , σκέφτομαι σύντομα να κάνω την διαδρομή Αθήνα Βόλου με παπί , πήγαινε-έλα δικαβαλο , η υπομονή υπάρχει και αυτό που θέλω να μάθω είναι αν θα πάθει κάτι το μηχάνημα , επίσης , εκτός από τα αυτονόητα όπως ένδυση και κράνος , τι εξοπλισμό θα ήταν καλό να εχω?Είναι απαραίτητη και η αλλαγή λαδιών για σιγουριά?

Επίσης το επόμενο σέρβις του είναι σε 1000χλμ , Αθήνα Βόλος θα κάνω περίπου 600χλμ λέμε τώρα , θα πάθει ζημιά επειδή έχω να αλλάξω λάδια καιρό (1500χλμ + είναι καλοκαίρι);Δεν μου επιτρέπετε να του αλλάξω μόνος γιατί θα χάσω τα δωρεαν σερβις , αλλά το επόμενο σέρβις αργεί

Επίσης , κάθε πότε θα ήταν καλό να κάνω στάσεις για να κατεβαίνει η θερμοκρασία? Είναι αεροψυκτο , και τέλος , είναι κακό να έχω συνέχεια τέρμα το γκάζι , και μήπως θα ήταν καλύτερο να το αφήνω ελάχιστα πιο κλειστο?Σας ευχαριστω

Anritsu
20/07/2019, 08:35
Γιατί παπί μιλαμε ; . Λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα από θέμα λαδιού . Απλά σιγουρέψου ότι είσαι απο θέμα σταθμης κάπου στην μέση τουλάχιστον και όχι προς το όριο . Αλλά για καινούριο παπί δεν νομιζω να καίει τίποτα . Απο στάσεις απο μόνος θα κάνεις προφανώς κάθε μία με μίαμιση ώρα . Κάνα μισάωρο καλά είναι . Εγω θα το δουλεία γύρω στο 80 με 85 % . Αλλωστε το ίδιο το μηχανάκι θα σε πάει μόνο του . Αν εχεις και στροφόμετρο ακόμα καλύτερα . Δώσε μια βάση στα φουλαρίσματα . Μην αφήσεις να γεμίσεις όταν σχεδόν αδείασει γιατι καμία φορά στην Εθνική εχει βενζινάδικο κάθε 50+ χλμ . Βεβαια σήμερα με applications και κινητά είναι έυκολο να τα δεις . Καλή βόλτα

Nospecialname
20/07/2019, 08:40
Έχω ένα Daytona velos R 125i

Υπάρχει περίπτωση σε καινούργια μηχανή με 4000χλμ , να πρέπει να προσθέσω λάδι , ενώ η τελευταία αλλαγή ήταν πριν από 1500χλμ?Από βενζίνη δεν θα μείνω γιατί θα πάρω 2-3 μπουκάλια βενζίνης 1.5lt για σιγουριά , αλλά φοβάμαι το λάδι μην πάθει τίποτα καινούργιο παπί , στροφόμετρο δυστυχώς δεν έχει

Είναι το πρώτο μου όχημα και το προσέχω πολύ και για αυτό δεν θέλω να πάθει κάτι , θέμα με το ταξίδι δεν θα έχει επειδή είναι μόνο 125 κυβικά έτσι δεν είναι?Πέρα από λάδι και βενζίνη , πρέπει να κοιτάξω και κάτι άλλο?

Nospecialname
20/07/2019, 08:43
Επίσης πολύ σημαντικό παρακαλώ αν κάποιος ξέρει πως μπορώ να αποφύγω κάποια από τα διόδια , διότι από λεφτά δύσκολα τα πράγματα

sapila racing
20/07/2019, 09:45
Καλύτερα να αλλάξεις λάδια πριν φύγεις, στα παπιά τα λάδια αλλάζονται πιο συχνά απο τις μεγαλύτερες μοτο καθώς παίρνουν ενα λίτρο μόνο.
Επίσης εγώ θα σου συνιστούσα να αποφύγεις την ΕΟ όσο μπορείς για λόγους ασφάλειας.
Στις ανηφόρες δικάβαλος θα πηγαίνεις σίγουρα κάτω απο 100 χλμ/ωρα και θα σε περνανε νταλίκες και πούλμαν, δεν ειναι καλό σενάριο αυτό.
Πάρε τον επαρχιακό, θα το ευχαριστηθείς καλύτερα και θα είσαι και πιο ασφαλής.

masterone
20/07/2019, 09:56
Καλύτερα να αλλάξεις λάδια πριν φύγεις, στα παπιά τα λάδια αλλάζονται πιο συχνά απο τις μεγαλύτερες μοτο καθώς παίρνουν ενα λίτρο μόνο.
Επίσης εγώ θα σου συνιστούσα να αποφύγεις την ΕΟ όσο μπορείς για λόγους ασφάλειας.
Στις ανηφόρες δικάβαλος θα πηγαίνεις σίγουρα κάτω απο 100 χλμ/ωρα και θα σε περνανε νταλίκες και πούλμαν, δεν ειναι καλό σενάριο αυτό.
Πάρε τον επαρχιακό, θα το ευχαριστηθείς καλύτερα και θα είσαι και πιο ασφαλής.
Οσο αφορα το τελευταίο για την ασφαλεια εγω θα έλεγα καλυτερα εθνικη καθως εχω οδηγησει καποια κομματια για να αποφυγω διοδια με το αυτοκίνητο κ δεν μπορω να πω οτι ενιωθα πληρως ασφαλες. Επισης εγω βρισκομαι στην λημνο και του χρόνου θελω να φερω ενα μοτοσικλετακι 125 π εχω απο καβαλα μεχρι καρδιτσα 370χλμτρα και φετος πηγα μια φορα με το αυτοκίνητο απο τον παλιο επαρχιακο δρόμο ωστε να δω πως ειναι και αν αξιζει να παω απο εκει με το μηχανακι και αυτο π αποκομισα ειναι οτι ειναι πολυ ποιο επικίνδυνος απο την εθνικη καθως κοντεψα να τρακαρω τουλαχιστον 3 φορες μεχρι κ μετοπικη παραλίγο με εναν π προσπερασε και δεν με ειδε και παραλιγο να με βγαλει απο τον δρομο ευτυχως δεν ηταν πολυ στενος ο δρομος και μετα απο αυτα π ειδα θα το παω απο εθνικη καθως ειναι ποιο ασφαλες τουλαχιστον θα εχω να αντιμετωπισω αυτούς π βλέπω πισω μ απο τους καθρεπτες κ οχι απο το αντιθετο ρευμα

sapila racing
20/07/2019, 10:01
Οσο αφορα το τελευταίο για την ασφαλεια εγω θα έλεγα καλυτερα εθνικη καθως εχω οδηγησει καποια κομματια για να αποφυγω διοδια με το αυτοκίνητο κ δεν μπορω να πω οτι ενιωθα πληρως ασφαλες. Επισης εγω βρισκομαι στην λημνο και του χρόνου θελω να φερω ενα μοτοσικλετακι 125 π εχω απο καβαλα μεχρι καρδιτσα 370χλμτρα και φετος πηγα μια φορα με το αυτοκίνητο απο τον παλιο επαρχιακο δρόμο ωστε να δω πως ειναι και αν αξιζει να παω απο εκει με το μηχανακι και αυτο π αποκομισα ειναι οτι ειναι πολυ ποιο επικίνδυνος απο την εθνικη καθως κοντεψα να τρακαρω τουλαχιστον 3 φορες μεχρι κ μετοπικη παραλίγο με εναν π προσπερασε και δεν με ειδε και παραλιγο να με βγαλει απο τον δρομο ευτυχως δεν ηταν πολυ στενος ο δρομος και μετα απο αυτα π ειδα θα το παω απο εθνικη καθως ειναι ποιο ασφαλες τουλαχιστον θα εχω να αντιμετωπισω αυτούς π βλέπω πισω μ απο τους καθρεπτες κ οχι απο το αντιθετο ρευμα

Ναι οκ, αλλά καμμία σχέση το αυτοκίνητο με το παπί.

Panos76
20/07/2019, 12:00
Πάντως και με μια φορτωτικη με 30-40 ευρώ πιστεύω το πας παντού. Κάνε μια ερώτηση, δεν χάνεις κάτι.

panavour
20/07/2019, 12:23
Αμα εχεις καιρο να αλλαξεις λαδια αλλαξε τα πριν το ταξιδι.Η εθνικη κατα την γνωμη μου αμα πηγαινεις στο δεξι μερος της:D ειναι κατα την γνωμη μου -πλεον-πιο ασφαλης απο τον μεσο επαρχιακο δρομο,που θα συναντησεις πολλους παραγοντες ανασφαλειας και επικινδυνοτητος οπως ζωα,αγροτες με αγροτικα μηχανηματα,ελλειψη διαχωριστικης νησιδας,σουρωμενους τοπικους οδηγους πρωι και κυριως βραδυ, και το κυριωτερο την τοπικιστικη νοοτροπια του μεσου επαρχιωτη που λεει εδω ειναι ο τοπος μου και οτι γουσταρω κανω.
Οσο για το ταξιδι ,αν πιεσεις το μηχανακι σου μεχρι το 80% της ισχυος του ,δεν θα εχεις κανενα προβλημα οσες ωρες και να το οδηγεις συνεχως,αρκει να αντεχει ο κωλος σου:D
Στην δεκαετια του 70 και του 80 τετοια ταξιδια τα καναμε με 50ρι SIMSON διχρονο -με στασεις βεβαια λογω κουρασης-γι αυτο μην μασας και προχωρα.:wave2:

MG-KTiNoS
20/07/2019, 13:09
Στην δεκαετια του 70 και του 80 τετοια ταξιδια τα καναμε με 50ρι SIMSON διχρονο -με στασεις βεβαια λογω κουρασης-γι αυτο μην μασας και προχωρα.:wave2:

το έχεις κάνει?
:cool:

buckley
20/07/2019, 13:23
Ψηφίζω και γω επαρχιακό αν υπάρχει χρονικό περιθώριο.Θα ανεβοκατεβαίνουν κι οι στροφές του κινητήρα και θα κάνεις και στάσεις.
2κάβαλο από 2κάβαλο διαφέρει μιλάς για 75+50 κιλά ή 90+90 ας πούμε ...

panavour
20/07/2019, 13:25
το έχεις κάνει?
:cool:

Πηγαινοντας θεσσαλονικη 1979 και δικαβαλλος μαλιστα αλλα με σταση ανα 60 χλμ λογω πιασιματος ΚΩΛΟΥ, :bawl: ξεκινησαμε 6 ωρα το πρωι και φτασαμε 11 το βραδυ .Οταν ομως εισαι 19 χρονων δεν τα υπολογιζεις αυτα.Τωρα θελουμε 1200 κυβικα για Αθηνα -Ναυπλιο. :bawl:

buckley
20/07/2019, 13:28
το έχεις κάνει?
:cool:

82 Αθήνα Βόλο με 12βολτο 50ρι 2κάβαλο 75+70 κιλά ,ευτυχώς κάπνιζα τότε και σταματήσαμε 4-5 φορές :p
Πιο μακριά θα του έβαζα φωτιά μιλάμε.

kostaskk
20/07/2019, 13:58
η σταθμη λαδιου καλο θα ηταν να ειναι στο max πριν ξεκινησεις.. παρε και μαζι μισο λιτρο λαδι (ή 100-300ml) σε περιπτωση που καψει η για να λαδωσεις αλυσιδα στον γυρισμο.
τα χιλιομετρα του λαδιου δεν παιζουν και τοσο ρολο εκτος αν ερχεσαι απο στρωσιμο.. εγω τα χω αφήσει και 5-6.000 χιλιομετρα

λαδωσε αλυσίδα πριν φυγεις... και βαλε αερα στα λαστιχα. (γω τα προτιμω με λιγο παραπάνω πιεση αν ειναι για ταξιδι με υψηλές(για παπι) ταχύτητες
μην τεντωσεις την αλυσιδα τελευταια μερα πριν φυγεις αλλα 2-3 μερες η μια βδομαδα πριν. γιατι σε περιπτωση που δεν γινει κατι σωστα και φυγεις δεν λεει να μεινεις απο αλυσιδα,ρυθμιστες κτλ. γυρνα την ροδα με το χερι και κουνα την να παρεις μια ιδεα για τα ρουλεμαν τροχου. μην φυγεις αν κανει κρακ κρακ η αν η ροδα κουνιεται δεξια-αριστερα

στασεις το μοτερ δεν θα χρειαστει ακομα και αν το πας σερι με επιστροφή. εσυ ισως.. με 60-70km/h θα ειναι οκ και απο παλια εθνικη αν υπαρχει. που και που ανοιγοκλεινε το γκαζι.
παρε μαζι σπρει αφρο βουλκανισμου σε περιπτωση που τρυπήσει λαστιχο.

MG-KTiNoS
20/07/2019, 14:15
Ανόητη ερώτηση...
Επιτρέπεται το παπί στην εθνική???
:cool:

panavour
20/07/2019, 14:40
Ανόητη ερώτηση...
Επιτρέπεται το παπί στην εθνική???
:cool:
νομιζω απο 125 και πανω ναι.

katsar
20/07/2019, 14:53
Νομίζω δεν έχει να κάνει με τα κυβικά αλλά με την τελική ταχύτητα του οχήματος,ΑΝ θυμάμαι καλά από την θεωρεία για το δίπλωμα.
Ίσως κάνω λάθος βέβαια,πάνε δεκαετίες από τότε που έβγαλα το δίπλωμα,αλλάζουν και οι νόμοι κτλ...

JasonEV
20/07/2019, 15:10
Εχω ταξιδεψει με το παπι ακομη και στην Αθηνων-Πατρων. Τα παπια επιτρεπονται κανονικοτατα σε αυτοκινητοδρομο. Ακομη και αυτα των 115 κυβικων. Τα 50αρια δεν επιτρεπονται λογω μικρης τελικης και γενικα υποδυναμης. Εγω στη θεση σου θα αλλαζα τα λαδια αλλα εγω βεβαια τα αλλαζω παντα πριν τις 2000 χλμ. Αν δεν τα αλλαξεις παρε λιγο μαζι σου για συμπληρωμα. Οι συμβουλες μου ειναι: Ελενχος πριν ξεκινησεις (τσεκαρε ολα τα φωτα, γρασαρισμα αλυσιδας, πιεση ελαστικων), Παρε μαζι σου καποια βασικα εργαλεια (κατσαβιδι, σουγιαδακι, λιγα δεματικα, πενσακι, γαλλικο κλειδι, κιτ για τα λαστιχα αν δεν εχεις σαμπρελα), Λογικα αφου το παπι ειναι καινουργιο δεν θα χρειαστεις μπουζοκλειδο και καστανια αλλα ποτε δεν ξερεις. Προτεινω να πας απο αυτοκινητοδρομο. Δυστηχως οι περισσοτεροι που πηγαινουν απο τον παλιο δρομο το κανουν για οικονομικους λογους αλλα ταυτοχρονα πανε με ταχυτητα σχεδον ιδια με του καινουργιου. Και να εισαι σιγουρος οτι θα σε προσπερασουν οσο πιο συντομα μπορουν και οχι οσο πιο ασφαλεστερα μπορουν. Ακομη και σε στροφη. Τα διαλλειματα ειναι χρησιμα τοσο για να ξεκουραστει (κρυωσει) ο κινητηρας οσο και για τη μεση και τα ποδια σου που θα πιανονται ανα μια ωρα. Απεφυγε το τερμα γκαζι και παντα στη δεξια μερια του δρομου.

taxydromos
20/07/2019, 15:37
σ'ωραίος!:smokin:
Ξεκίνα όσο πιο πρωί μπορείς....απέφυγε τις υψηλές θερμοκρασίες..
Σημ.ελπίζω ο/η συνοδηγός να έχει σκληρά οπίσθια..
Οταν φτάσεις γράψε μας για αυτή την εμπειρία σου!
keep the rubber side down.

buckley
20/07/2019, 16:02
το έχεις κάνει?
:cool:

Το πιο "ηρωικό" :faint: το χε κάνει ο αδερφός μου το 80κάτι .Αθήνα Ωρεοί 2κάβαλο 75+75 κιλά με "κλειστό" gilera 50 ts τελική 50 χλμ :bawl:
Πως το κανε ? δεν το χε με τα 2κυκλα και πίστευε ότι τόσο πάνε :tooth:

taisteal
20/07/2019, 16:06
Τα λάδια άλλαξε τα.
Γνώμη μου,κινήσου σε επαρχιακό δρόμο όχι εθνική οδό.

jawaforever
20/07/2019, 16:50
Τα βήματα έχουν ως εξής:

1) Αλλαγή λαδιών.
2) Γενικός έλεγχος (αλυσίδα, φώτα, πίεση ελαστικών κλπ).
3) Αλλαγή ελαστικών.
*Δεν ξέρω αν φοράει σαμπρέλες, όμως αν φοράει ειδικά αυτές θα τις αλλάξεις. Με τις δικές του σαμπρέλες δεν ξεκινάς για τέτοια εκδρομή.
4) Μαζί σου θα έχεις οπωσδήποτε νερά, αδιάβροχο, χρόνο ομιλίας στο κινητό (αν έχεις καρτοκινητό) και εννοείται φορτισμένο κινητό.
5) Πας ΜΟΝΟ από την Εθνική.
6) Ταχύτητα ταξιδιού 80-90 κοντέρ σταθερά. Δεν υπάρχει λόγος για παραπάνω πίεση. Τσέκαρε συνεχώς τους καθρέφτες σου.
7) Έλεγχος πάντα στη στάθμη βενζίνης. Όταν θα πλησιάζει στη μέση θα μπαίνεις σε βενζινάδικο. Έτσι θα το αφήνεις να παίρνει μικρές ανάσες όσο θα πίνεις ένα μπουκάλι νερό.
8) Ξεκίνησε νωρίς, πριν τις 06:00 αν είναι δυνατόν ώστε να αποφύγεις όσο γίνεται τη μεγάλη ζέστη.
9) Εννοείται θα φορέσεις παντελόνι και κάτι μακρυμάνικο.

Καλό ταξίδι!

buckley
20/07/2019, 17:37
Καλά με κάτι τέτοια που του γράφετε τον βλέπω να κάθεται σπίτι :bawl:

Iaswnas1988
20/07/2019, 17:44
Εγω που έχω το ίδιο μοντέλο πάω Θεσσαλονίκη Χαλκιδική χωρίς πρόβλημα...Η σέλα είναι λίγο σκληρή αλλα klain

Nospecialname
20/07/2019, 18:03
Ψηφίζω και γω επαρχιακό αν υπάρχει χρονικό περιθώριο.Θα ανεβοκατεβαίνουν κι οι στροφές του κινητήρα και θα κάνεις και στάσεις.
2κάβαλο από 2κάβαλο διαφέρει μιλάς για 75+50 κιλά ή 90+90 ας πούμε ...

Μιλάω για 76+50

kyo
20/07/2019, 18:04
Φίλε μην το πολύ σκέφτεσαι άλλαξε λαδια,σιγά το κόστος και βουρ.Τραβα επαρχιακό και θα περάσεις τέλεια.Μελος που σου έγραψε πιο πάνω πήγε και γύρισε στην Γερμανία μέσα στο καταχείμωνο με 125.

Nospecialname
20/07/2019, 18:05
Καλύτερα να αλλάξεις λάδια πριν φύγεις, στα παπιά τα λάδια αλλάζονται πιο συχνά απο τις μεγαλύτερες μοτο καθώς παίρνουν ενα λίτρο μόνο.
Επίσης εγώ θα σου συνιστούσα να αποφύγεις την ΕΟ όσο μπορείς για λόγους ασφάλειας.
Στις ανηφόρες δικάβαλος θα πηγαίνεις σίγουρα κάτω απο 100 χλμ/ωρα και θα σε περνανε νταλίκες και πούλμαν, δεν ειναι καλό σενάριο αυτό.
Πάρε τον επαρχιακό, θα το ευχαριστηθείς καλύτερα και θα είσαι και πιο ασφαλής.

Το έχω σκεφτεί αυτό με την ΕΟ , για αυτό έλεγα να ξεκινήσω 12-1 το βράδυ ώστε να την πετύχω άδεια και να πάω σ' άνετα φουλ δεξιά , η ακόμα και 2-3 το βράδυ , αυτό είναι καλύτερο από επαρχιακο;

Nospecialname
20/07/2019, 18:11
σ'ωραίος!:smokin:
Ξεκίνα όσο πιο πρωί μπορείς....απέφυγε τις υψηλές θερμοκρασίες..
Σημ.ελπίζω ο/η συνοδηγός να έχει σκληρά οπίσθια..
Οταν φτάσεις γράψε μας για αυτή την εμπειρία σου!
keep the rubber side down.

Δεν θα ήταν καλύτερο να ξεκινήσω 12-2 το βράδυ;

Nospecialname
20/07/2019, 18:19
Τα βήματα έχουν ως εξής:

1) Αλλαγή λαδιών.
2) Γενικός έλεγχος (αλυσίδα, φώτα, πίεση ελαστικών κλπ).
3) Αλλαγή ελαστικών.
*Δεν ξέρω αν φοράει σαμπρέλες, όμως αν φοράει ειδικά αυτές θα τις αλλάξεις. Με τις δικές του σαμπρέλες δεν ξεκινάς για τέτοια εκδρομή.
4) Μαζί σου θα έχεις οπωσδήποτε νερά, αδιάβροχο, χρόνο ομιλίας στο κινητό (αν έχεις καρτοκινητό) και εννοείται φορτισμένο κινητό.
5) Πας ΜΟΝΟ από την Εθνική.
6) Ταχύτητα ταξιδιού 80-90 κοντέρ σταθερά. Δεν υπάρχει λόγος για παραπάνω πίεση. Τσέκαρε συνεχώς τους καθρέφτες σου.
7) Έλεγχος πάντα στη στάθμη βενζίνης. Όταν θα πλησιάζει στη μέση θα μπαίνεις σε βενζινάδικο. Έτσι θα το αφήνεις να παίρνει μικρές ανάσες όσο θα πίνεις ένα μπουκάλι νερό.
8) Ξεκίνησε νωρίς, πριν τις 06:00 αν είναι δυνατόν ώστε να αποφύγεις όσο γίνεται τη μεγάλη ζέστη.
9) Εννοείται θα φορέσεις παντελόνι και κάτι μακρυμάνικο.

Καλό ταξίδι!

3)Αλλαγή ελαστικών?Αυτά που έχω είναι τα μαμά με 4000χλμ μόνο πάνω τους

4) αδιάβροχο το καλοκαίρι;

5)και πως θα αποφύγω κάποια από τα διόδια;

8)Δεν θα ήταν ακόμα καλύτερο να ξεκινήσω 12-2 το βράδυ?

9)Θα κάνει τόσο κρύο καλοκαιριατικα?Με απλά ένα φούτερ και κοντό παντελόνι θα έχω θέμα?

Nospecialname
20/07/2019, 18:22
ΣΗΜΑΝΤΙΚΌ ΠΟΛΥ ΟΠΟΙΟΣ ΞΈΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΑΡΑΚΑΛΏ:

Το παπί έχει δωρεάν σέρβις 2 χρόνια και δεν πρέπει να κάνω τίποτα εγώ αλλιώς θα τα χάσω , στο επόμενο σέρβις υποτίθεται ότι θα πρέπει να έχω λάδι 2500χλμ , που θα είναι προφανώς μαύρο

Αν εγώ αλλάξω λάδια στα 4100 και το πάω για σέρβις στα 5100 ξέρω γω (τότε πρέπει) , θα έχει μαυρίσει αρκετά η θα καταλάβουν ότι το άλλαξα μόνος και θα έχω θέμα;

taxydromos
20/07/2019, 18:28
όχι βράδυ....θα κουραστείς και είναι πολύ επικίνδυνο για τα κυβικά σου.. :eyepop:

μακρυμάνικο για τον ήλιο και τα έντομα!:vava:

buckley
20/07/2019, 18:45
Χωρίς παρεξήγηση, πόσα χλμ έχεις κάνει γενικά ? νοιώθεις έτοιμος να έχεις την ευθύνη της κοπέλας στο "ταξίδι" που περιγράφεις ?
Επειδή διάβασα κάτι που έλεγες για βενζίνη σε μπουκάλια του 1 1/2 λίτρου κλπ .Δεν παίζουν αυτά
Αν δεν το έχεις κάνεις μόνος σου πρώτα να ψηθείς, καλύτερα σκέψου κάτι άλλο.:wave2:

Sebastian1980
20/07/2019, 18:46
Το έχω σκεφτεί αυτό με την ΕΟ , για αυτό έλεγα να ξεκινήσω 12-1 το βράδυ ώστε να την πετύχω άδεια και να πάω σ' άνετα φουλ δεξιά , η ακόμα και 2-3 το βράδυ , αυτό είναι καλύτερο από επαρχιακο;

Φίλε δεν θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις τόσο νωρίς το ταξίδι σου.
Ξεκινώντας τόσο νωρίς έχεις περισσότερες πιθανότητες να συναντήσεις μεθυσμένους οδηγούς,κοντρακιδες που θεωρούν το δρόμο πίστα.
Επειδή χρόνια πηγαίνω για κυνήγι και με μοτό το ξημέρωμα, έχουν δει τα μάτια μου πολλούς τρελαμενους με την ταχύτητα.
Επίσης η ορατότητα την νύχτα δεν έχει καμία σχέσει με μερα. Όχι μόνο αυτό που βλέπεις μπροστά σου αλλά και αυτό που βλέπεις από το καθρέφτη.
Θα σου πρότεινα να κάνεις το ταξίδι σου μόνο από εθνική οδό και όχι από επαρχιακό.
Στην ΕΟ λόγο περίφραξης δύσκολο να σου πεταχτή σκύλος-αλεπου-λαγος-κουναβι αλλά και ο βλάκας που δεν υπολογίζει το στοπ-σηματοδοτη.
Αν ήμουν στην θέση σου , ναι θα το τολμούσα τέτοιο ταξίδι, για την εμπειρία και μόνο.
Θα ξεκινούσα με το πρώτο φως και έκτως από όλα αυτά που σου είπαν τα παιδιά πιο πάνω, αν τελικά ξεκινήσεις βράδυ, οπωσδήποτε κίτρινο γιλέκο με αντανακλαστικά εσύ και ο πίσω. Μεγάλη ασφάλεια .
Αυτά από εμένα , σου εύχομαι καλό ταξίδι.
Ελπίζω να γράψεις μετά για την εμπειρία σου.

katsar
20/07/2019, 18:46
Αν και τυχών το κάνεις νύχτα ( προσωπικά μου αρέσει να ταξιδεύω νύχτα,όχι από επαρχιακούς δρόμους προφανώς) μην φύγεις με κοντομάνικο.....
Αδιάβροχο εντάξει ,το πιο πιθανό είναι να μην το χρειαστείς αλλά φέτος το καλοκαίρι έχει βροχή,συμβουλέψου την πρόγνωση καιρού.Εγώ πάντως το παίρνω και τα καλοκαίρια μαζί σε μεγάλες βόλτες,με έχει βοηθήσει πολλές φορές και κατά του κρύου.
Πέρασα νύχτα δηλαδή από Εγνατία ,μόλις άρχισα να ανεβαίνω από Βέροια προς Κοζάνη και μέχρι να φτάσω Γιάννενα έτρεμα με καλοκαιρινό μπουφάν+λεπτό μακρυμάνικο από μέσα.Να είναι καλά το αδιάβροχο....
Η Ε.Ο βέβαια δεν είναι τόσο ψηλά,δεν θα έχει τόσο χαμηλές θερμοκρασίες.Μπουφάν θα χρειαστείς όπως και να έχει όμως.

Εγώ αν το έκανα αυτό ημέρα θα πήγαινα από επαρχιακούς δρόμους,χαμηλότερες ταχύτητες,πιο χαλαρός ρυθμός.Και στην Εθνική καλά θα είσαι αλλά εγώ δεν νοιώθω καλά αν είμαι το πιο αργό όχημα εκεί πάνω και με προσπερνάνε νταλίκες και λεωφορεία συνέχεια.
Το γκάζι μην το στραγγίζεις τέρμα,στα 3/4 θα έλεγα,επαρχιακό ,70-80.

Νύχτα στην Εθνική,δεν το θεωρώ και τόσο επικίνδυνο,καλά φώτα έχουν τα καινούργια παπάκια,ο δρόμος έχει φώτα,λιγότερη κίνηση,γιατί όχι.

ΥΓ αυτό που σου είπαν για κίτρινο γιλέκο βοηθάει να ξέρεις.

Nospecialname
20/07/2019, 18:46
όχι βράδυ....θα κουραστείς και είναι πολύ επικίνδυνο για τα κυβικά σου.. :eyepop:

μακρυμάνικο για τον ήλιο και τα έντομα!:vava:

Θέμα κουρασης δεν υπάρχει , θα έχω κοιμηθεί και κάνα 12ωρο πριν και θα πιω και καφέ για σιγουριά , επικίνδυνο όμως γιατί είναι;Εγώ το σκέφτομαι με την λογική ότι θα είναι άδεια η ΕΟ

Nospecialname
20/07/2019, 18:49
Χωρίς παρεξήγηση, πόσα χλμ έχεις κάνει γενικά ? νοιώθεις έτοιμος να έχεις την ευθύνη της κοπέλας στο "ταξίδι" που περιγράφεις ?
Επειδή διάβασα κάτι που έλεγες για βενζίνη σε μπουκάλια του 1 1/2 λίτρου κλπ .Δεν παίζουν αυτά
Αν δεν το έχεις κάνεις μόνος σου πρώτα να ψηθείς, καλύτερα σκέψου κάτι άλλο.:wave2:

Συνολικά έχω κάνει 4500 με παπί , έχω κάνει και κάποια μικρά "ταξίδια" , Αθήνα Νέα Μάκρη , Αθήνα Μέγαρα κλπ , πιστεύω πως βγαίνει και θα το κάνω , όσο για την έξτρα βενζίνη , γιατί όχι?

katsar
20/07/2019, 18:52
Μπουκάλια κοκακολα εννοείς ; Αν θέλεις να έχεις μια καβάτζα ,έτσι σαν μαξιλαράκι ασφαλείας αγόρασε ένα ειδικό πλαστικό κάνιστρο μεταφοράς καυσίμων τουλάχιστον.

Nospecialname
20/07/2019, 18:53
Μπουκάλια κοκακολα εννοείς ; Αν θέλεις να έχεις μια καβάτζα ,έτσι σαν μαξιλαράκι ασφαλείας αγόρασε ένα ειδικό πλαστικό κάνιστρο μεταφοράς καυσίμων τουλάχιστον.

Μπουκάλια νερού εννοούσα , αλλά μάλλον έχεις δίκιο και θα ήταν καλύτερα έτσι

Sebastian1980
20/07/2019, 19:04
Συνολικά έχω κάνει 4500 με παπί , έχω κάνει και κάποια μικρά "ταξίδια" , Αθήνα Νέα Μάκρη , Αθήνα Μέγαρα κλπ , πιστεύω πως βγαίνει και θα το κάνω , όσο για την έξτρα βενζίνη , γιατί όχι?

Όταν λες έξτρα βενζίνη εννοείς φυσικά σε ειδικό δοχείο που είναι από χοντρό πλαστικό και κατασκευασμένο για αυτή την χρήση και όχι 1.5l πλαστικό μπουκάλι νερου, έτσι;

toyar
20/07/2019, 19:29
4,5 ευρω εχει κανιστρα ο σκλαβενιτης νομιζω 6λιτρα

basilis_k6
20/07/2019, 20:42
γιατι το κανεις αυτο? δεν μπορει να σε δανεισει κανενας ενα σκουτερ 250αρι πχ? δικαβαλο σε παπι για 330χλμ? wtf
την νυχτα δεν την σχολιάζω καν. οπως και τον επαρχιακο δρομο επισης.

alexis72
20/07/2019, 21:15
Καλά με κάτι τέτοια που του γράφετε τον βλέπω να κάθεται σπίτι :bawl:

χαχαχαχα να σαι καλά φίλε με εκανες κ γέλασα ....
με αυτά που διαβάζει ....η θα κάτσει σπίτι η θα πάει με το κτελ ....
η θα πουλήσει το παπί η θα το κάνει ανταλλαγή τουλάχιστον με 600cc κ πάνω ...
στα σοβαρά τώρα ...φίλε ,λογικά θα εχεις οδική βοήθεια ? οπότε χρήματα + καλή διάθεση + τρόμπα για τα λάστιχα + κίτρινα γιλέκα για το βράδυ , κ σταμάτημα κάθε 80 χλμ για ξεμούδιασμα - κατούρημα κλπ .θυμάμαι εγω το 1988 περίπου, πήγαμε με kawasaki
kmx200 εγώ κ honda mtx200r φίλος ,απο αθήνα στην ορεστιάδα στόν αδελφό του που ηταν φαντάρος ,ανετα ομορφα κ ωραία ,μέχρι καλαμάτα -πύργο - ναύπακτο - γιάννινα πηγαίναμε τακτικά κ ποτέ δεν ειχαμε μηχανικό - ηλεκτρικό θέμα στο ταξίδι ,εκτός απο την μυρωδιά λαδίλας απο την εξάτμιση στα ρούχα μας ,κ σταμάτημα κάθε 100 χλμ σε βενζινάδικο για φουλάρισμα (καίγανε πολύ τα ατιμα ...)

taisteal
20/07/2019, 21:27
γιατι το κανεις αυτο? δεν μπορει να σε δανεισει κανενας ενα σκουτερ 250αρι πχ? δικαβαλο σε παπι για 330χλμ? wtf
την νυχτα δεν την σχολιάζω καν. οπως και τον επαρχιακο δρομο επισης.

:lol::lol:

ΤάκηςΜπ
20/07/2019, 22:11
1)Εθνική βαρετά,έχει διόδια και είναι επικίνδυνα,ειδικά αν έχει αέρα την μέρα που θα ταξιδέψεις 2)Παλιά εθνική διασκεδαστική αλλά κι αυτή λίγο επικίνδυνη,επειδή περνάς από όλα τα χωριά και τους καρόδρομους.Έχω ταξιδέψει και με τους 2 τρόπους(και με 125),προτιμώ την εθνική να σου πω την αλήθεια,γιατί απλά οδηγείς,δεν χρειάζεται να έχεις τον νου σου όλη την ώρα.Λίγη επίγνωση του ποιον έχεις πίσω σου θέλει και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα,εγώ θα πείραζα ούτε λάδια ούτε τίποτα,απλά να είναι η στάθμη σου οκ και να κοιτάξεις για βενζινάδικα από πριν να μην μείνεις.Καλά να περάσεις!

GiorgosLa
20/07/2019, 22:19
:lol::lol:

Γελάς ε? Αν ταξιδέψεις με 125 παπί για 300 χιλ σερί, έλα να μας πεις μετά. Και νύχτα μάλιστα!!! :p

JasonEV
20/07/2019, 23:01
Για μενα μην ταξιδεψεις νυχτα. Το εχω κανει και αυτο με το παπι επειδη δεν υπηρχε αλλη επιλογη αλλα ειναι πολυ μεγαλυτερο ρισκο. Θα συναντησεις πολλους μεθυσμενους και το γεγονος οτι ο δρομος θα ειναι αδειος θα αυξησει την ψαλιδα της διαφορας ταχυτητας που θα εχεις σε σχεση με τους υπολοιπους. Τα φορτηγα ταξιδευουν και βραδυ ενω η ορατοτητα σε νυχτερινο ταξιδι δεν εχει καμια σχεση με την μερα και απαιτει μεγαλη εμπειρια. Ποσο μαλλον με 35w λαμπα που εχουν τα παπια. Με εναν καλο σχεδιασμο απο πριν δεν χρειαζεται να κουβαλας βενζινη μαζι σου. Βασικα το θεωρω ασκοπο. Αποκλειεται να μην βρεις βενζιναδικο σε αποσταση 100 χλμ και το ντεποζιτο σου σιγουρα σε βγαζει για πολυ περισσοτερα. Το αδιαβροχο ειναι πιο σημαντικο απο την εξτρα βενζινη.

basilis_k6
21/07/2019, 00:16
κανεις δεν εχει ρωτησει εφοσον παει δικαβαλος εκει κατω και μάλλον θα κατσει μερικες μερες, πως διαολο θα κουβαλησει και πραγματα μαζι. φανταζομαι ενα παπι με 2 άτομα, 2 μπουκάλες βενζινα, 2 τσαντες πλατης μια μπρος μια πισω και πορεια με 80χαω δεξια λωριδα μεχρι το βολο. πρακτικα δηλαδη εχουμε 75χλμ μεση ταχύτητα για 330 χλμ δρομο. κοντα 5 ωρες πανω στο παπι μονο να πας.

DRAKONET
21/07/2019, 00:33
6 παρα πλεον ειναι μερα και βλεπεις..μπορεις να φυγεις τοτε..και απο την εθνικη για μενα !
Αθηνα - βολο εχω παει με C50 μεχρι 70 τελικη ναι κουραστηκα με...εχω να το λεω δε ...ετων 22 τοτε!
Λαδια μπορεις να αλλαξεις και μονος σου και πρεπει να τα αλλαξεις για μενα....(υποθετω οτι γνωριζεις τα βασικα-σταθμη-πιεσεις ελαστικων κ.α
δεν φαινεται και ετσι δεν υπαρχει φοβος οτι θα χασεις την εγγυηση !
Παρε μαζι και ενα μπουκαλι λαδι απο αυτο που θα αλλαξεις για τον φοβο εαν και εφοσον χρειαστει!
Βαλε καλο λιπαντικο...μην τσιγκουνευτεις τα 3-4 ευρω παραπανω
Τελος καθε 45 λεπτα....κανε σταση 15 - 20 λεπτα...ετσι στην καθε ωρα θα εχεις και διαδρομη και την σταση
Εαν οπουδηποτε σου κανει γουστο...σταματησε για πιο πολυ να ξεκουραστεις.
Επελεξε την διαδρομη απο στυλιδα-καραβομυλο-πελασγια....και οχι απο τον δρομο του δομοκου καθως ειναι πιο μακρια γυρω στα 20-25 χλμ.
Χωρισε την διαδρομη σε στασεις που θα επιλεξεις απο την αρχη..με την πρωτη σταση να εχεις κανει την πιο μεγαλη αποσταση...θεωρω πως μια διαδρομη με πρωτη σταση στην τραγανα η καλυτερα λειβανατες εχεις κανει περιπου την μιση διαδρομη !
Καλο κουραγιο

Nospecialname
21/07/2019, 00:54
4,5 ευρω εχει κανιστρα ο σκλαβενιτης νομιζω 6λιτρα
Ευχαριστώ πάρα πολύ , θα πάρω ένα

Nospecialname
21/07/2019, 00:55
γιατι το κανεις αυτο? δεν μπορει να σε δανεισει κανενας ενα σκουτερ 250αρι πχ? δικαβαλο σε παπι για 330χλμ? wtf
την νυχτα δεν την σχολιάζω καν. οπως και τον επαρχιακο δρομο επισης.

Εγώ μπορώ να το κάνω , το παπί φοβάμαι μην ζοριστει είναι και ολοκαίνουργιο..

basilis_k6
21/07/2019, 01:01
Εγώ μπορώ να το κάνω , το παπί φοβάμαι μην ζοριστει είναι και ολοκαίνουργιο..

μπορεις προφανως, δεν ειναι και κατι δυσκολο. το παπι δεν θα παθει τιποτα εκτος αν πηγαινεις τερμα γκαζι 5 ωρες σερι. νομιζω 70%-80% γκαζι θα ειναι πενα. λογικα ουτε λαδι δεν θα καψει. μην πας νυχτα παντως.

Nospecialname
21/07/2019, 01:47
μπορεις προφανως, δεν ειναι και κατι δυσκολο. το παπι δεν θα παθει τιποτα εκτος αν πηγαινεις τερμα γκαζι 5 ωρες σερι. νομιζω 70%-80% γκαζι θα ειναι πενα. λογικα ουτε λαδι δεν θα καψει. μην πας νυχτα παντως.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί συνηστατε όλοι να πάω μέρα , δεν θα αποφύγω κίνηση την νύχτα;Δεν θα είναι άδεια η ΕΟ , και συνεπώς πιο ασφαλης;Επίσης το επόμενο Λαδι πρέπει να αλλαχτεί σε 1000 χλμ , πρέπει να το κάνω από τώρα , η να ακολουθήσω κανονικά το πρόγραμμα σέρβις που λέει ο κατασκευαστής;

katsar
21/07/2019, 02:25
Απλά οι φίλοι εννοούν ότι την νύχτα κυκλοφορούν οι δράκουλες αν με πιάνεις.Σίγουρα έχει δροσιά,λιγότερη κίνηση αλλά περισσότερους νυσταγμένους/πιθανώς πιωμένους καλικάντζαρους.
Την ημέρα θα σε προσπερνάνε αέρα νταλίκες και λεωφορεία.Από επαρχία οι γνωστοί κίνδυνοι ,γατιά σκυλιά,αγροτικά.
Ο δρόμος είναι ένα επικίνδυνο μέρος,όπου και να είσαι θέλει προσοχή.
Σου το λένε άτομα με χρόνια εμπειρία σε τέτοιες διαδρομές.Από την άλλη μάλλον είσαι νεαρός ,εγώ νεαρός ότι και να με λέγανε θα έκανα αυτό που ήθελα.
Τώρα για το λάδι αδερφέ κάνε ένα τσεκ αν έχει σωστή ποσότητα,οδήγα με 3/4 γκαζιού,κάνε ένα τσεκ και όταν φτάσεις.Εγώ θα έκανα και ενδιάμεσα έλεγχο σε καποια μεγάλη στάση, θα πήγαινα έτσι και θα προσπαθούσα να γυρίσω με φρέσκα.
Ένα απολαυστικότατο ταξιδιωτικό με παπί εδώ https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=151594
Θα ανησυχούσα για κανένα σκασμένο λάστιχο πάντως,δώσε ένα 30ρι αν σε περισσεύει για οδική,ας υπάρχει.

ΥΓ θέλουμε φωτογραφίες.

Nospecialname
21/07/2019, 04:46
Απλά οι φίλοι εννοούν ότι την νύχτα κυκλοφορούν οι δράκουλες αν με πιάνεις.Σίγουρα έχει δροσιά,λιγότερη κίνηση αλλά περισσότερους νυσταγμένους/πιθανώς πιωμένους καλικάντζαρους.
Την ημέρα θα σε προσπερνάνε αέρα νταλίκες και λεωφορεία.Από επαρχία οι γνωστοί κίνδυνοι ,γατιά σκυλιά,αγροτικά.
Ο δρόμος είναι ένα επικίνδυνο μέρος,όπου και να είσαι θέλει προσοχή.
Σου το λένε άτομα με χρόνια εμπειρία σε τέτοιες διαδρομές.Από την άλλη μάλλον είσαι νεαρός ,εγώ νεαρός ότι και να με λέγανε θα έκανα αυτό που ήθελα.
Τώρα για το λάδι αδερφέ κάνε ένα τσεκ αν έχει σωστή ποσότητα,οδήγα με 3/4 γκαζιού,κάνε ένα τσεκ και όταν φτάσεις.Εγώ θα έκανα και ενδιάμεσα έλεγχο σε καποια μεγάλη στάση, θα πήγαινα έτσι και θα προσπαθούσα να γυρίσω με φρέσκα.
Ένα απολαυστικότατο ταξιδιωτικό με παπί εδώ https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=151594
Θα ανησυχούσα για κανένα σκασμένο λάστιχο πάντως,δώσε ένα 30ρι αν σε περισσεύει για οδική,ας υπάρχει.

ΥΓ θέλουμε φωτογραφίες.

Όταν γυρίσω θα ανεβάσω και φωτογραφίες και ιστορία , απλά κάποιος ας μου πει πως γίνεται γιατί δεν το έχω δουλέψει πολύ το φόρουμ , και καλά φανταστηκες , 19 είμαι

Όταν λες οδική τι εννοείς;Να προσθέσω αυτή την επιλογή στην ασφάλεια πού είδη έχω για την μηχανή?

kostaskk
21/07/2019, 06:01
τη νύχτα εκτος την λιγοτερη κινηση εχεις και καλύτερη αντίληψη για το τι γινεται πισω σου.. πχ μια νταλικα που πλησιαζει την βλεπεις στον καθρεπτη απο πολυ μακρια(ισως και χιλιομετρα ) μιας και υπαρχει σκοταδι, φωτα και τιποτα αναμεσα σας.. το ιδιο και καποιον που πλησιάζει με 150km/h.. την μερα οχι τοσο ευκολα,ουτε υπολογιζεις τις αποστασεις το ιδιο ευκολα. απο την αλλη το βράδυ δεν θα δεις ευκολα λακουβες-πετρες-ζωα... οποτε για βραδυ προτεινω κανονικη καινουρια εθνικη και για μερα παλια εθνική.

thunder ace
21/07/2019, 07:21
Ξεκινα.

Nospecialname
21/07/2019, 07:30
Παιδιά θα σας ενημερώσω 1 Αυγούστου για το πώς πήγε η διαδρομή , μιας και τότε θα πάω

thunder ace
21/07/2019, 07:58
τη νύχτα εκτος την λιγοτερη κινηση εχεις και καλύτερη αντίληψη για το τι γινεται πισω σου.. πχ μια νταλικα που πλησιαζει την βλεπεις στον καθρεπτη απο πολυ μακρια(ισως και χιλιομετρα ) μιας και υπαρχει σκοταδι, φωτα και τιποτα αναμεσα σας.. το ιδιο και καποιον που πλησιάζει με 150km/h.. την μερα οχι τοσο ευκολα,ουτε υπολογιζεις τις αποστασεις το ιδιο ευκολα. απο την αλλη το βράδυ δεν θα δεις ευκολα λακουβες-πετρες-ζωα... οποτε για βραδυ προτεινω κανονικη καινουρια εθνικη και για μερα παλια εθνική.
Ακριβως.

spyrval
21/07/2019, 08:23
Ρώτα και τη συμβουλή του πατέρα της κοπέλας, ίσως να λυθούν όλες οι απορίες σου :tooth:

toyar
21/07/2019, 08:24
βαλτη να διαβασει εδω μεσα
και το προβλημα...........πααααααει:D

thunder ace
21/07/2019, 08:24
Πηγαινε μονο με πληρη στολη για καλο-κακο.

Nospecialname
21/07/2019, 09:10
Ρε παιδιά , κακό είναι πάντως να πάρω ένα μπουκάλι νερό 1,5lt , και να το γεμίσω με βενζίνη για ρεζέρβα?Γιατί να αγοράζω μπιτονια?

doctoras
21/07/2019, 09:37
λάδια μπορεις να αλλάξεις αν πιάνουν τα χέρια σου και δεν θα σε καταλάβει ο μάστορας οτι άλλαξες μόνος σου.Και να το καταλάβει εξηγησε του και θα καταλάβει εκτός εάν δεν ξέρεις να σφίγγεις βίδες και μαμήσεις τα πάσα του κάρτερ.

αλλάξεις δεν αλλάξεις καλό είναι να έχεις εάν λίτρο λάδι απο αυτό που σου έβαλε ο μάστορας (ρώτα τον τι λάδι) γιατί ενδέχεται όπως όλα τα αερο μονοκύλινδρα να κάψουν κάποια ποσότητα

ταχύτητα ταξιδιού μ.ο. 70χλμ/ωρα μάξιμουμ 80χλμ/ωρα ειναι οκ με περιθώριο ανοίγματος για κάποιες προσπεράσεις αργών οχημάτων.

να φύγετε πρωί σε καμια περίπτωση βράδυ γιατί όλες οι παρασύρσεις μετά τις 12 γίνονται

βενζίνη δεν θα πάρεις γιατί ειναι ακραία εύφλεκτη και θέλει ειδικό χώρο που δεν θα έχεις

τα 4-5 λίτρα που θα έχει θα σου βγάζουν στην εθνική 150χλμ σίγουρα κάπου στα 120χλμ στάση για ανεφοδιασμό, να σχεδιαάσεις απο πριν σε ποια βενζινάδικα θα σταματήσεις για να μη σε πιάνει το άγχος

αν δεν διαθέτεις μοτοσυκλετιστικό εξοπλισμό καλα ειναι να πάρεις τόσο για σένα όσο για την κοπέλα που είσαι υπεύθηνος για αυτήν αν δεν μπορείς καινούργια μπορείς κλαι μεταχειρισμένα, το policy λέει οπωσδήποτε foul face κράνος, δερμάτινα τζάκετ ακόμη και καζουαλ, φουλάρι στο κεφάλι, δερματινα γάντια, μποτάκια, τζίν,αδιαβροχα σετ.
και πρέπει να βρεις τρόπο που θα βάλεις τις αποσκευές σου, θέλεις ενα καλό σαμάρι(πλαινές βαλίτσες) και ένα σακ βουαγιάζ αν σφηνώνεται ανάμεσα στα πόδια σου χωρίς να σε ενοχλεί πιασμένο με χταπόδια

JasonEV
21/07/2019, 09:39
Στο ξαναλεω. Μην παρεις καθολου βενζινη. Κατεβασε το fuelGR στο κινητο σου και σχεδιασε απο πριν τις στασεις για ανεφοδιασμο αν εχεις τοσο ανγχος. Μονο περιτο βαρος και ογκος θα ειναι. Βενζινη μεταφερουμε σε ειδικα γι' αυτο το σκοπο μπιτονακια γιατι το πλαστικο μπουκαλι μπορει υπο συγκεκριμενες συνθηκες (οπως η ζεστη) να διαβρωθει. Γιατι να μην πας νυχτα σου τα ξαναειπα και πριν. Θα με καταλαβεις σιγουρα οταν πας και το μετανιωσεις.

sapila racing
21/07/2019, 09:41
Ρε παιδιά , κακό είναι πάντως να πάρω ένα μπουκάλι νερό 1,5lt , και να το γεμίσω με βενζίνη για ρεζέρβα?Γιατί να αγοράζω μπιτονια?

Γιατί:
-Απαγορεύεται, κανονικά το βενζινάδικο δεν σου βάζει πλέον βενζίνη σε μπουκαλι παρα μονο σε μπιτονι βενζίνης.
-Η βενζινη το τρώει σιγα σιγα το πλαστικό του μπουκαλιου που ειαι για τρόφιμα.

Αν δεν θες να παρεις μπιτόνι και πρόκειται να το χρησιμοποιήσεις μόνο για μια δυο μέρες πάρε μπουκαλι Coca cola, ειναι πιο γερό.

GiorgosLa
21/07/2019, 10:17
Ρε παιδιά , κακό είναι πάντως να πάρω ένα μπουκάλι νερό 1,5lt , και να το γεμίσω με βενζίνη για ρεζέρβα?Γιατί να αγοράζω μπιτονια?

Εκτός απ την διάβρωση που σου ανέφεραν τα παιδιά, μπορεί το μπουκάλι να "πρηστεί" και να σου πετάξει την τάπα. (την πάτησα πιτσιρικάς με "απλό" 16λιτρο σε καπό αυτοκινήτου. Έγινε τούμπανο.) ΔΕΝ θα χρειαστείς βενζίνη. Δεν θα περάσεις Σαχάρα. Βόλο θα πας.
Καλό ταξίδι. :beer:

mikes
21/07/2019, 10:22
επειδη καπου παραπανω (σχολιο 29) ανεφερες κατι για κοντο παντελονι και φουτερ....

ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ ΜΗ ΒΓΕΙΣ ΕΘΝΙΚΗ Η ΕΠΑΡΧΙΑΚΟ ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΗΛΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ..
ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΑΙ Η ΣΥΝΕΠΙΒΑΤΙΔΑ
(δλδ ειδικο μπουφαν με προστασιες, μακρυ παντελονι, επιγονατιδες, μποτακι, γαντια
και εννοειται FULL FACE ΚΡΑΝΟΣ καλης ποιοτητας ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ) ταξιδι χωρις αυτα ειναι
σα να πηγαινεις γυμνος στα αγγουρια, η ξυπολητος στα αγκαθια..

εισαι νεος και απειρος, συνεπως αμα σου τυχει η στραβη πρεπει να εισαι και προστατευμενος..
μη ξεχνας οτι εχεις και την ευθυνη μιας ακομα ζωης, αν δεν εχεις τα μεσα να τη προστατευσεις,
τοτε καλυτερα να μη το κανεις το ταξιδι, πηγαινε με ΚΤΕΛ..

επισης επειδη τα παπια συνθως αντι για φωτα εχουν καντηλια, δε θα σου συνηστουσα να ταξιδεψεις νυχτα..

αυτα τα ολιγα.. καλη τυχη!

mia_zoi_kawa
21/07/2019, 22:20
Τα 125 κυβικα επιτρεπονται. Η εθνικη ειναι ο πλεον ασφαλης δρομος αρκει να μην ταξιδευεις βραδυ η σε τριήμερο.

panavour
21/07/2019, 23:03
Ρε παιδιά , κακό είναι πάντως να πάρω ένα μπουκάλι νερό 1,5lt , και να το γεμίσω με βενζίνη για ρεζέρβα?Γιατί να αγοράζω μπιτονια?

εκτος των αλλων που ηδη ανεφερθησαν αμα πεσεις και συρθεις μπορει να διαρευσει η βενζινη απο το πλαστικο μπουκαλι και με τους ηδη υπαρχοντες σπινθηρες απο το συρσιμο να γινεις ενα υπεροχο πυραναλωμα.

slzr
22/07/2019, 00:47
Για μένα ξεκίνα αργά το μεσημέρι από παλιά εθνική και με το fuel στο κινητό που είπε ο φίλος πιο πάνω προχώρα χαλαρά...

Με προσοχή στα αγροτικά και τις διασταυρώσεις (και στάσεις για να ξεπιαστείτε) όλα θα πάνε καλά!!

Να το ευχαριστηθείτε :beer:

Nospecialname
22/07/2019, 05:12
Για μένα ξεκίνα αργά το μεσημέρι από παλιά εθνική και με το fuel στο κινητό που είπε ο φίλος πιο πάνω προχώρα χαλαρά...

Με προσοχή στα αγροτικά και τις διασταυρώσεις (και στάσεις για να ξεπιαστείτε) όλα θα πάνε καλά!!

Να το ευχαριστηθείτε :beer:

Θέλω να κοιτάξω και αυτή την επιλογή , αλλά επειδή είμαι άσχετος , η παλιά εθνική ποια είναι; Έχει διόδια?

Kickstart
22/07/2019, 09:02
Φιλε βλεπω οτι παραεισαι ασχετος με το οδικο δικτυο και ετοιμάζεσαι να το διασχίσεις με το πλεον κουφο οχημα...(αμεσως μετα ειναι το ποδηλατο) επειδη εχω κορες θα σου πω πρωτα απ'ολα οτι ελπιζω να ειναι ενημεροι οι γονεις-συγγενεις της κοπελας για το εγχείρημα.

Δεύτερον δεν ξεκινας να κανεις μια μικροτερη αποσταση πρώτα να δεις δοκιμαστικά πως παει το πραμα και αν θα την παλέψεις κι εσυ και το όχημα;

Αυτα τα "εχω γυρισει την Ευρωπη με πατίνι κάποτε" που διαβαζω κατα καιρους δεν μου λενε προσωπικα και πολλά...ο καθε ανθρωπος διαφέρει απο τον άλλον και δεν κουβαλαμε ολοι τα ιδια μυαλα και ψυχοσύνθεση...να το θυμάσαι αυτο..ταξιδι μεγαλο σε δρομους ταχειας κυκλοφορίας με αργό και εξοπλισμενο μονο με τα στοιχειωδη όχημα παραμένει για τον γενικο πληθυσμό ακρως επικίνδυνο τολμημα...να το χεις στο νου σου και να το ζυγισεις αυτο...οπως είπε φιλος παραπανω και θα συμφωνήσω απολυτα με ενα τριανταρι το στέλνεις μεταφορική παντού το μηχανάκι..

Εκτος κι αν το κανεις για την εμπειρια..

Anritsu
22/07/2019, 09:17
Ολα τα τα άλλα τα παραβλέπω . Και μεις πιτσιρικάδες κανάμε μαλακίτσες . Αλλά αλήθεια ρε φίλε θα κουβαλήσεις μαζί σου βενζίνη ; Να λαμπαδιάσεις σε μία στραβή ; Και καλά εσύ , θα έχεις και άνθρωπο μαζί σου ; Κανένας απολύτως λόγος . Βενζινάδικα υπάρχουν αφθονα , τα βρίσκεις στο ιντερνετ ή στο κινητό σου . Υπολογίζεις χλμ και απλά θέλει προσοχή να μην φτάσεις στο όριο και είσαι μακρία απο βενζινάδικο . Δεδομένου πως και το παπί δεν περιμένω να έχει σοβαρά φώτα , θα πρότεινα να πας μέρα . Με λίγη υπομονή και τσούκου τσούκου θα φτάσεις ....

JasonEV
22/07/2019, 10:04
Θέλω να κοιτάξω και αυτή την επιλογή , αλλά επειδή είμαι άσχετος , η παλιά εθνική ποια είναι; Έχει διόδια?
Σορυ κιολας αλλα δεν ξερεις καν αν ο παλιος δρομος εχει διοδια και νιωθεις τοσο σιγουρος οτι μπορεις να ταξιδεψεις βραδυ με το παπι;

nikosmec
22/07/2019, 10:26
Η αλήθεια είναι πως δεν διάβασα όλα τα σχόλια.... αλλά μία αίσθηση ότι ζούμε στην άγρια δύση μου έβγαλαν αρκετά.... Μιλάμε για μια απόσταση 300 km δεν πάει στην άλλη άκρη της γης ούτε θα περάσει μέσα από την Μόρντορ για να φτάσει. Τα Βασικά, ελέγχεις στάθμη λαδιού και έχεις ένα λίτρο λάδι μαζί σου για σιγουριά (δεν νομίζω να κάψει καθόλου καινούριο μηχανάκι), πάρε ένα φαστ (εγώ ποτέ δεν είχα μαζί μου), σπρέι αλυσίδας, ένα συρματόσχοινο γκαζιού, νερό και κάτι να τσιμπάς και πάρε επαρχιακό, θα ευχαριστηθείς την διαδρομή και θα βρεις πιο πολλά βενζινάδικα και βουλκανιζατέρ στον δρόμο αν χρειαστεί. Το μόνο δύσκολο της υπόθεσης είναι το δικάβαλο αλλά ας μην το κάνουμε και γόρδιο δεσμό. Εγώ πριν 6 χρόνια ανεβοκατέβαινα Αθήνα-Αγρίνιο επαρχιακό και εθνική συχνά πυκνά με παπί 50αρι που το είχα φτιάξει 90αρι και δεν έπαθε τίποτα το παπί, ο κώλος μου ήθελε στάση αλλά αυτό είναι άλλη υπόθεση, δεν είμαι και τόσο σιδερόκωλος. Και απέφυγε να πας ΣΚ, καθημερινές θα βρεις μαγαζιά ανοιχτά αν χρειαστείς κάτι. και φύγε πρωί μην σε πιάσει η νύχτα όπως εμένα μου την πρώτη φορά έφυγα 8 το απόγευμα και έφτασα σπίτι 2 το βράδυ. Για την βενζίνη όπως σου είπαν όταν φτάσει στην μέση γεμίζεις ξανά.

Kepler Fun
22/07/2019, 11:14
Κατά την άποψή μου το σοβαρότερο πρόβλημα κίνησης σε αυτοκινητόδρομο με μικρό φορτωμένο μηχανάκι είναι τα μεγάλα οχήματα.

Προσπερνάνε συνήθως κοντά σου ενώ εαν χρειασθείς να περάσεις εσύ μια βαριά νταλίκα που πάει πολύ αργά είναι αδύνατον.

Επί πλεόν το τοπίο είναι βαρετό και επαναλααμβανόμενο και μετά από λίγο σίγουρα θα μειωθεί η προσοχή σου.

Προτίμησε το επαρχιακό δίκτυο ημέρα που είναι πιο συμβατό με το μέσον που διαθέτεις και πιο ενδιαφέρον σαν ταξίδι.

buckley
22/07/2019, 12:31
Φιλε βλεπω οτι παραεισαι ασχετος με το οδικο δικτυο και ετοιμάζεσαι να το διασχίσεις με το πλεον κουφο οχημα...(αμεσως μετα ειναι το ποδηλατο) επειδη εχω κορες θα σου πω πρωτα απ'ολα οτι ελπιζω να ειναι ενημεροι οι γονεις-συγγενεις της κοπελας για το εγχείρημα.

Δεύτερον δεν ξεκινας να κανεις μια μικροτερη αποσταση πρώτα να δεις δοκιμαστικά πως παει το πραμα και αν θα την παλέψεις κι εσυ και το όχημα;

Αυτα τα "εχω γυρισει την Ευρωπη με πατίνι κάποτε" που διαβαζω κατα καιρους δεν μου λενε προσωπικα και πολλά...ο καθε ανθρωπος διαφέρει απο τον άλλον και δεν κουβαλαμε ολοι τα ιδια μυαλα και ψυχοσύνθεση...να το θυμάσαι αυτο..ταξιδι μεγαλο σε δρομους ταχειας κυκλοφορίας με αργό και εξοπλισμενο μονο με τα στοιχειωδη όχημα παραμένει για τον γενικο πληθυσμό ακρως επικίνδυνο τολμημα...να το χεις στο νου σου και να το ζυγισεις αυτο...οπως είπε φιλος παραπανω και θα συμφωνήσω απολυτα με ενα τριανταρι το στέλνεις μεταφορική παντού το μηχανάκι..

Εκτος κι αν το κανεις για την εμπειρια..

Επειδή κι ο Μπάκλης ομοιοπαθής είναι, του το γραψε πριν 40 ποστ :bawl: Ελπίζω να του δώσει την δέουσα προσοχή-σημασία :wave2:

Panos76
22/07/2019, 12:53
Να σας δω αν θα φτάσετε 6 σελίδες για εμένα όταν θα γράφω για το Άστρος - Αθήνα με cbX ρε κ@ριοΛηδες :bawl:

taisteal
22/07/2019, 12:54
Να σας δω αν θα φτάσετε 6 σελίδες για εμένα όταν θα γράφω για το Άστρος - Αθήνα με cbX ρε κ@ριοΛηδες :bawl:

Δικάβαλο ή σόλο;
Έχει διαφορά...

:p

teogtp
22/07/2019, 13:04
Να σας δω αν θα φτάσετε 6 σελίδες για εμένα όταν θα γράφω για το Άστρος - Αθήνα με cbX ρε κ@ριοΛηδες :bawl:

Έβαλες προβολακια,φουλ touratec τριπλέτα, κάγκελα (μαζί με τσαντάκια) βάση κινητού ,gps,πρίζα 12v θερμενομενα γκρουπ,χούφτες με λεντοσειρα,cruise control στην γκαζιερα, ρυθμιζόμενα πατητήρια, πυροσβεστήρα;

Panos76
22/07/2019, 13:22
Έβαλες προβολακια,φουλ touratec τριπλέτα, κάγκελα (μαζί με τσαντάκια) βάση κινητού ,gps,πρίζα 12v θερμενομενα γκρουπ,χούφτες με λεντοσειρα,cruise control στην γκαζιερα, ρυθμιζόμενα πατητήρια, πυροσβεστήρα;

:bawl: Μόνο κάγκελα οεμ όμως - επειδή είμαι και ψωνάρα - και σχάρα επίσης χόνδα, πάω πουθενά;


Φίλε μου Αθήνα - Αρκαδία έκανα και εγώ στην ηλικία σου, με 50άρια παπιά και σκούτερ, αντιμετωπίζοντας διάφορες μικροπεριπέτειες. Ωραία είναι όλα αυτά και σε γεμίζουν εμπειρίες να έχεις να θυμάσαι.

Πλέον, κάθε χρόνο, επειδή φορτώσαμε και κάποια χρόνια στην πλάτη, το πάω Αγίας Άννης (https://www.google.com/search?rlz=1C1GCEU_en-gbGR845GR845&ei=YJs1XeLoLN-J1fAPscOesAc&q=%CE%B1%CE%B3%CE%B9%CE%B1%CF%82+%CE%B1%CE%BD%CE%BD%CE%B7%CF%82+%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CE%BF %CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CF%82&oq=%CE%B1%CE%B3%CE%B9%CE%B1%CF%82+%CE%B1%CE%BD%CE%BD%CE%B7%CF%82+%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CE%B F%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CF%82+&gs_l=psy-ab.1.0.0i22i30l3.3080.3080..5335...0.0..0.99.99.1......0....1..gws-wiz.......0i71.RI2y3VH5ECU) και από εκεί παίρνει το δρόμο για το χωριό αβίαστα / αβάδιστα / αβασάνιστα στην πόρτα μου με 50€ aller - retour ή 25€ μόνο να πάει.

Έτσι χαίρομαι τις βόλτες μου και τις τοπικές μετακινήσεις χωρίς κόπο και κινδύνους.

Αν δεν σε ενδιαφέρει αυτή η λύση, θα πρότεινα το λιγότερο, να το κάνεις μονοκάβαλος, λαμβάνοντας όλα τα μέτρα προστασίας που προαναφέρθηκαν.

teogtp
22/07/2019, 13:29
:bawl: Μόνο κάγκελα οεμ όμως - επειδή είμαι και ψωνάρα - και σχάρα επίσης χόνδα, πάω πουθενά;




:uplate:

Που πας ρε Πανουλη......το ξέρει η μανούλα σου;











:tooth:

slzr
22/07/2019, 13:36
Θέλω να κοιτάξω και αυτή την επιλογή , αλλά επειδή είμαι άσχετος , η παλιά εθνική ποια είναι; Έχει διόδια?


Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος πρέπει να είναι αυτή η διαδρομή (https://goo.gl/maps/L1ZffeSYEdbB6aUR6). Δεν την έχω κάνει εγώ, ὰρα όποιος ξέρει ας επιβεβαιώσει !

Τώρα χωρίς να θέλω να σε χαλάσω, αν δεν έχεις και πολύ εμπειρία με το παπί μην πας καλύτερα οδικώς.

Αν το κατέχεις , καλύτερα να ξεκινήσετε πρωί όπως σου είπαν και αν μπορείς να έχεις παρέα και κάνα φίλο σου με άλλο παπί ακόμα καλύτερα! Κρανάκια οπωσδήποτε και χωρίς άγχος να κάνετε το ταξιδάκι σας με ασφάλεια :beer:

Bob_o_mastoras
22/07/2019, 14:06
Kαλοκαιριατικα το daytona θα την "ακουσει στερεο".
Θα ξεχαστεις λογω εθνικης οδου και βαρεμαρας και θα το πηγαινεις τερμα γκαζι και θα παρεις το μοτερ στο χερι.
Επισης η κοπελα σου θα φρικαρει πισω και θα γκρινιαζει και μολις μεινετε, απο την σχεδον βεβαιη μηχανικη βλαβη, στη μεση του πουθενα, θα "εκραγει" και θα εκτονωσει ολα τα νευρα που μαζεψε στη διαρκεια της διαδρομης απο την ταλαιπωρια πανω σου με αποτελεσμα πιθανο χωρισμο ή στην καλυτερη σοβαρο καβγα.
Οποτε θα χασεις και την κοπελα και το παπι.:(
Παρε το ΚΤΕΛ ή το τρενακι να εισαι ησυχος και ανετος.

taisteal
22/07/2019, 14:17
Kαλοκαιριατικα το daytona θα την "ακουσει στερεο".
Θα ξεχαστεις λογω εθνικης οδου και βαρεμαρας και θα το πηγαινεις τερμα γκαζι και θα παρεις το μοτερ στο χερι.
Επισης η κοπελα σου θα φρικαρει πισω και θα γκρινιαζει και μολις μεινετε, απο την σχεδον βεβαιη μηχανικη βλαβη, στη μεση του πουθενα, θα "εκραγει" και θα εκτονωσει ολα τα νευρα που μαζεψε στη διαρκεια της διαδρομης απο την ταλαιπωρια πανω σου με αποτελεσμα πιθανο χωρισμο ή στην καλυτερη σοβαρο καβγα.
Οποτε θα χασεις και την κοπελα και το παπι.:(
Παρε το ΚΤΕΛ ή το τρενακι να εισαι ησυχος και ανετος.

Ζόπα βγες από το προφίλ του Bob

:lol:

kalimera8764
22/07/2019, 14:30
Κάνω την παραπάνω διαδρομή από Νέο Μοναστήρι μέχρι Αθήνα. Σε αυτό το κομμάτι περνάω ελάχιστα εθνική από Λαμία μέχρι να βγω για Μπράλο, όπου έχει 40 λεπτά του ευρώ νομίζω διόδια.
Άλλη μία επιλογή (ίσως μπορείς να την κάνεις στο γύρνα πχ.), καραβάκι από Γλύφα και Χαλκίδα...

JasonEV
22/07/2019, 14:43
Να πω παντως μιας και πολλοι προτεινετε τον παλιο δρομο οτι αν δεν εισαι εμπειρος μπορεις να χαθεις ευκολα. Γιατι; θα δωσω ενα παραδειγμα. Προσπαθησε να πας Χαλκιδα απο τον παλιο δρομο. Στο μεγαλυτερο τμημα του ειναι παραλληλος με τον καινουργιο. Οι καθετες διασταυρωσεις ομως ειναι πλεον με κυκλικους κομβους. Σαν να μην εφτανε αυτο οι ταμπελες ειναι αποπροσανατολιστικες αφου αν πηγαινεις προς λαμια π.χ. η ταμπελα που γραφει προς λαμια στον κυκλικο κομβο δεν ειναι στον δρομο που συνεχιζει παραλληλα αλλα στον καθετο που σε ενωνει με τον καινουργιο, θεωροντας οτι για να πας λαμια θα μπεις στον καινουργιο δρομο. Οσο για τις ταμπελες που δειχνουν προς τον παραλληλο εχουν ονοματα χωριων και πολεων. π.χ. "Μαλακασα". Ια ρεπει δηλαδη εσυ να θυμασαι απο ποια χωρια περναει ο δρομος για να μην χαθεις. Ασε που σε καποιους κυκλικου κομβους ο απεναντι δρομος που φαινεται σαν συνεχεια αυτου που διασχιζεις παει αλλου. Οστοσο παιζει να το εχει κανει ηδη το ταξιδι η να μην κοιταει καν το νημα πια.

Bob_o_mastoras
22/07/2019, 15:05
Aυτο με τις αποπροσανατολιστικες ταμπελες ειναι θεμα παντως! Απο Ξανθη προς Θεσ/νικη πχ πολλες φορες με το μηχανακι αλλα και με το αμαξι πηγαινα και γυρνουσα απο τον παλιο λογω γραφικοτητας και για να το ζησω 90ies, "ας περιμενουν οι γυναικες" κλπ, κλπ και το τμημα απο πριν την Χρυσουπολη μεχρι Ελευθερες ειμαι σιγουρος οτι ειναι φτιαγμενο για να σε μπερδευει επιτηδες και να σε βγαζει στην Εγνατια.. Οπως και ενα τμημα στο Ορφυνιο κοντα..

ΤάκηςΜπ
22/07/2019, 15:52
Με αγχώσατε κι εμένα ρε σεις. Πάω να το πουλήσω το γ@μηδι.

spyrval
22/07/2019, 16:44
Kαλοκαιριατικα το daytona θα την "ακουσει στερεο".
Θα ξεχαστεις λογω εθνικης οδου και βαρεμαρας και θα το πηγαινεις τερμα γκαζι και θα παρεις το μοτερ στο χερι.
Επισης η κοπελα σου θα φρικαρει πισω και θα γκρινιαζει και μολις μεινετε, απο την σχεδον βεβαιη μηχανικη βλαβη, στη μεση του πουθενα, θα "εκραγει" και θα εκτονωσει ολα τα νευρα που μαζεψε στη διαρκεια της διαδρομης απο την ταλαιπωρια πανω σου με αποτελεσμα πιθανο χωρισμο ή στην καλυτερη σοβαρο καβγα.
Οποτε θα χασεις και την κοπελα και το παπι.:(
Παρε το ΚΤΕΛ ή το τρενακι να εισαι ησυχος και ανετος.

:lol::lol:
Το ρήγμα της Πάρνηθας ξέχασες

GogosLux
22/07/2019, 17:11
Παρε το ΚΤΕΛ ή το τρενακι να εισαι ησυχος και ανετος.

Υπάρχει και η λύση να βαλει το ΠΑΠΙ μεσα στο ΚΤΕΛ - καπου κυκλοφορει μια τετοια εικονα :D

Nospecialname
22/07/2019, 19:35
Φιλε βλεπω οτι παραεισαι ασχετος με το οδικο δικτυο και ετοιμάζεσαι να το διασχίσεις με το πλεον κουφο οχημα...(αμεσως μετα ειναι το ποδηλατο) επειδη εχω κορες θα σου πω πρωτα απ'ολα οτι ελπιζω να ειναι ενημεροι οι γονεις-συγγενεις της κοπελας για το εγχείρημα.

Δεύτερον δεν ξεκινας να κανεις μια μικροτερη αποσταση πρώτα να δεις δοκιμαστικά πως παει το πραμα και αν θα την παλέψεις κι εσυ και το όχημα;

Αυτα τα "εχω γυρισει την Ευρωπη με πατίνι κάποτε" που διαβαζω κατα καιρους δεν μου λενε προσωπικα και πολλά...ο καθε ανθρωπος διαφέρει απο τον άλλον και δεν κουβαλαμε ολοι τα ιδια μυαλα και ψυχοσύνθεση...να το θυμάσαι αυτο..ταξιδι μεγαλο σε δρομους ταχειας κυκλοφορίας με αργό και εξοπλισμενο μονο με τα στοιχειωδη όχημα παραμένει για τον γενικο πληθυσμό ακρως επικίνδυνο τολμημα...να το χεις στο νου σου και να το ζυγισεις αυτο...οπως είπε φιλος παραπανω και θα συμφωνήσω απολυτα με ενα τριανταρι το στέλνεις μεταφορική παντού το μηχανάκι..

Εκτος κι αν το κανεις για την εμπειρια..

Ρε παιδιά τι συγγενείς και ειδησεογραφικά γραφεία μου λέτε να ενημερώσω , 300 χλμ θα κάνω δεν θα πάω σε άλλη ήπειρο , έχω ξανακάνει κατι αντίστοιχο 180χλμ πάλι δικαβαλο απλά δεν έχω πάει προς τα πάνω και ρωτάω ποια είναι η παλιά εθνική , ηρεμία δεν θα πεθάνει κανεις

Nospecialname
22/07/2019, 19:40
Να πω παντως μιας και πολλοι προτεινετε τον παλιο δρομο οτι αν δεν εισαι εμπειρος μπορεις να χαθεις ευκολα. Γιατι; θα δωσω ενα παραδειγμα. Προσπαθησε να πας Χαλκιδα απο τον παλιο δρομο. Στο μεγαλυτερο τμημα του ειναι παραλληλος με τον καινουργιο. Οι καθετες διασταυρωσεις ομως ειναι πλεον με κυκλικους κομβους. Σαν να μην εφτανε αυτο οι ταμπελες ειναι αποπροσανατολιστικες αφου αν πηγαινεις προς λαμια π.χ. η ταμπελα που γραφει προς λαμια στον κυκλικο κομβο δεν ειναι στον δρομο που συνεχιζει παραλληλα αλλα στον καθετο που σε ενωνει με τον καινουργιο, θεωροντας οτι για να πας λαμια θα μπεις στον καινουργιο δρομο. Οσο για τις ταμπελες που δειχνουν προς τον παραλληλο εχουν ονοματα χωριων και πολεων. π.χ. "Μαλακασα". Ια ρεπει δηλαδη εσυ να θυμασαι απο ποια χωρια περναει ο δρομος για να μην χαθεις. Ασε που σε καποιους κυκλικου κομβους ο απεναντι δρομος που φαινεται σαν συνεχεια αυτου που διασχιζεις παει αλλου. Οστοσο παιζει να το εχει κανει ηδη το ταξιδι η να μην κοιταει καν το νημα πια.

Όχι , 1 Αυγούστου θα πάω

doctoras
22/07/2019, 19:52
https://maps.app.goo.gl/SGdVyJfvCWjrgF699

mikes
22/07/2019, 20:11
ηρεμία δεν θα πεθάνει κανεις
αμα σκοπευεις να βγεις εθνικη με το παπι σχεδον ξεβρακωτος (γιατι με φουτερ και βερμουδα πανω σε μοτο ξεβρακωτος εισαι) μη βαζεις και το χερι σου στη φωτια γι αυτο..
η στραβη συμβαινει εκει που δε το περιμενεις.. και αμα οι δικοι σου καθως και οι γονεις της κοπελας (ειναι ενηλικη αληθεια??) δεν ειναι ενημεροι, ΑΜΑ γινει η στραβη κανεις τα πραγματα πιο δυσκολα..
δεν ειναι και λιγο να ξερεις πχ οτι η κορη σου παει σκ με τις φιλες της στη σαλαμινα και να μαθαινεις οτι ειναι στη μεθ του νοσοκομειου λαμιας γιατι ειχε ατυχημα με μηχανακι στη στυλιδα..

σταματηστε επιτελους οι 19χρονοι να τα ξερετε ολα και ακουστε μια φορα τους πολυ πιο εμπειρους μεγαλυτερους σας.. δε σου λεμε μη πας, σου λεμε απλα να λαβεις τα απαραιτητα μετρα..

Nospecialname
22/07/2019, 20:56
αμα σκοπευεις να βγεις εθνικη με το παπι σχεδον ξεβρακωτος (γιατι με φουτερ και βερμουδα πανω σε μοτο ξεβρακωτος εισαι) μη βαζεις και το χερι σου στη φωτια γι αυτο..
η στραβη συμβαινει εκει που δε το περιμενεις.. και αμα οι δικοι σου καθως και οι γονεις της κοπελας (ειναι ενηλικη αληθεια??) δεν ειναι ενημεροι, ΑΜΑ γινει η στραβη κανεις τα πραγματα πιο δυσκολα..
δεν ειναι και λιγο να ξερεις πχ οτι η κορη σου παει σκ με τις φιλες της στη σαλαμινα και να μαθαινεις οτι ειναι στη μεθ του νοσοκομειου λαμιας γιατι ειχε ατυχημα με μηχανακι στη στυλιδα..

σταματηστε επιτελους οι 19χρονοι να τα ξερετε ολα και ακουστε μια φορα τους πολυ πιο εμπειρους μεγαλυτερους σας.. δε σου λεμε μη πας, σου λεμε απλα να λαβεις τα απαραιτητα μετρα..

Και οι 2 ενήλικοι είμαστε , και έχουμε και οι 2 σοβαρά fullface κρανοι τα οποία φοράμε πάντα , άτομο ακρανοτο από την πρώτη μέρα που αγόρασα το παπί , δεν έχω ανεβάσει και δεν πρόκειται

Τώρα περί πλήρους εξοπλισμου εγώ έχω , η κοπέλα όχι , και για αυτόν τον λόγο δεν θα φορέσω ούτε εγώ τον δικό μου , λεφτά για επιπλέον εξοπλισμό δεν παίζουν πόσο μάλλον για μια εκδρομή , είναι πολύ σημαντικός ναι , αλλά τι να κάνουμε...

Αν πήγαινα μόνος θα τον φόραγα αλλά δεν μπορώ να βάλω εγώ και ο συνεπιβάτης όχι

ΤάκηςΜπ
22/07/2019, 21:04
Και οι 2 ενήλικοι είμαστε , και έχουμε και οι 2 σοβαρά fullface κρανοι τα οποία φοράμε πάντα , άτομο ακρανοτο από την πρώτη μέρα που αγόρασα το παπί , δεν έχω ανεβάσει και δεν πρόκειται

Τώρα περί πλήρους εξοπλισμου εγώ έχω , η κοπέλα όχι , και για αυτόν τον λόγο δεν θα φορέσω ούτε εγώ τον δικό μου , λεφτά για επιπλέον εξοπλισμό δεν παίζουν πόσο μάλλον για μια εκδρομή , είναι πολύ σημαντικός ναι , αλλά τι να κάνουμε...

Αν πήγαινα μόνος θα τον φόραγα αλλά δεν μπορώ να βάλω εγώ και ο συνεπιβάτης όχι

Περίεργη λογική αυτή.Καλύτερα να χτυπήσετε κι οι 2 σε περίπτωση στραβής παρά ο ένας; Τουλάχιστον δωσ'της να φορέσει το μπουφάν σου.

mikes
22/07/2019, 21:09
Και οι 2 ενήλικοι είμαστε , και έχουμε και οι 2 σοβαρά fullface κρανοι τα οποία φοράμε πάντα , άτομο ακρανοτο από την πρώτη μέρα που αγόρασα το παπί , δεν έχω ανεβάσει και δεν πρόκειται

Τώρα περί πλήρους εξοπλισμου εγώ έχω , η κοπέλα όχι , και για αυτόν τον λόγο δεν θα φορέσω ούτε εγώ τον δικό μου , λεφτά για επιπλέον εξοπλισμό δεν παίζουν πόσο μάλλον για μια εκδρομή , είναι πολύ σημαντικός ναι , αλλά τι να κάνουμε...

Αν πήγαινα μόνος θα τον φόραγα αλλά δεν μπορώ να βάλω εγώ και ο συνεπιβάτης όχιοκ! δεκτον! φοραει η κοπελα το μπουφαν σου να ειναι προστατευμενη αφου εχεις την ευθυνη της, και εσυ ενα απλο μπουφανακι, και οι δυο σας μακρυα παντελονια να μην ειναι κανενα μερος του σωματος σας ακαλυπτο..

Α!! και καλοριζικο το 300αρι... :smokin:

alexis72
23/07/2019, 00:02
αμεσα να αποκτήσεις οδική βοήθεια ( 10 ευρω το πολύ να κοστίζει για 6 μήνες ) ρώτα εκεί που εισαι ασφαλισμένος ,
το πιό απλό ,σού εσκασε το λάστιχο τι θά κάνεις το εχεις σκεφθεί κ ειδικά σε ταξίδι ? απλά την εκατσες ....
ακόμα κ κυριακή στην αθήνα η αργίες να συμβεί αυτό τι θα κάνεις το εχεις σκεφθεί ? αν εχεις ερχεται το φορτώνεις το πάς σπίτι σου η σε κάποιο ανοικτό βουλκανιζατέρ κ εισαι οκ , αν δεν εχεις θα σού πιάσει τόν @@λο αυτός που θα ερθει βρίσκοντάς τον απο κάποιο τηλ. απο πληροφορίες κλπ, πρόσφατα εμεινε φίλος με παπί στο σύνταγμα κ πλήρωσε 50 ευρώ σε μεταφορική για μεταφορά σε συνεργείο στην ηλιούπολη ,
για μένα να πάς μόνο απο εθνική κανονικά με διόδια κλπ ,κ αν σώνει κ καλά θέλεις να μεταφέρεις βενζίνη (εχεις σκεφθεί π.χ. να σε σταματήσουν για ελεγχο κ πέσεις σε κανα στριμένο τροχαίο που στραβοκοιμήθηκε το βράδυ κ δεί την βενζίνη σε σακούλα στο χέρι σου τι μπορεί να πάθεις ? για πρόθεση εμπρησμού θα σε πάνε μέσα... ) αν τελικά θέλεις να πάρεις βενζίνη να παρεις απο την μανα σου η απο τα σκουπίδια ενα αδειο μπετόνι απο χλωρίνη ,το ξεπλένεις με νερό καλά κ εισαι οκ, κ βέβαια να φύγεις το πολύ 5.30 το ανώτερο 6 με την δροσούλα ,κ βέβαια καλό ντύσιμο με χονδρά ρούχα μπουφάν κλπ ,ας ειναι 1 αυγούστου εχει αέρα στην εθνικη ,αλλά κ για προστασία από (χτύπα ξύλο ) να φάς τούμπα απο κόψιμο π.χ. αλυσίδας η απο κλείσιμο απο ι.χ. φορτηγό κλπ .βγάλε φοτο η κ video από την εκδρομή σου .

telegonos
23/07/2019, 01:24
Ντύσου εσύ κανονικά, και στείλε την κοπέλα με το ΚΤΕΛ ή ακόμα καλύτερα με το τραίνο. Και πιο εύκολο για εσένα, και πιο ασφαλές για την κοπέλα. Και εκεί που θα πάτε, θα έχετε το παπί να μετακινείστε. Και για όλο αυτό μοναδικό μειονέκτημα το επιπλέον εισιτήριο, ε άμα δεν έχετε για το εισιτήριο και σας ρίχνει έξω, μην ξεκινήσετε ταξίδι έτσι κι αλλοιώς.

Με παπί, και γενικά με μηχανή κάτω των 50 ίππων, δεν θα πήγαινα από Εθνική, παρά μόνο αν ήμουν ΑΝΑΓΚΑΣΜΕΝΟΣ λόγω πολύ κακής εναλλακτικής, δλδ για Βόρεια Εθνικη μιλώντας το Αθήνα-Θήβα και το Κατερίνη-Θεσσαλονίκη. ΟΛΟ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ έχει μια χαρά εναλλακτικές οδούς. Ο λόγος που δεν θα πήγαινα από Εθνική, είναι γιατί να πληρώσεις για ένα δρόμο που πλεονεκτεί λόγω της υψηλής ταχύτητας που σου επιτρέπει, αν το όχημά σου, δεν πιάνει αυτήν την ταχύτητα, και ίδια αργά με τον επαρχιακό θα πας έτσι κι αλλοιώς.

Προσωπικά, με παπί, δεν θα πήγαινα ούτε μέχρι Άγιο Στέφανο, και μιλάμε για μονός τώρα, για διπλός δεν το συζητάω δεν έβγαινε ούτε μέτρο Εθνικής Οδού. Η θέση οδήγησης στα παπιά, έχει σχεδιαστεί για σύντομη-μικρές_αποστάσεις-χαμηλή_ταχύτητα κίνηση εντός πόλης. Είναι ΤΡΑΓΙΚΗ για την σπονδυλική στήλη, σε πολύωρη χρήση, πολλά χιλιόμετρα απόσταση. Ακόμα και το πιο σκληροπυρηνικό supersport είναι αιώνες καλύτερο-ταχύτερο-ξεκουραστότερο για ταξίδι, τουλάχιστον αυτά τελειώνουν το ταξίδι μάνι-μάνι και το σώμα μοιράζει το βάρος σε πολλά σημεία στήριξης, στο παπί είναι σαν να κάθεσαι σε πάγκο ή καρέκλα χωρίς πλάτη.