PDA

View Full Version : Πρόβλημα με κοντέρ σε Kawasaki Versys



AUGEDALER
20/07/2019, 22:00
Kαλησπέρα σας!

Νέος στο forum από Λαμία κάτοχος Kawasaki Versus 650 2007.

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι στο κοντέρ. Μερικές φορές δεν μετράει την ταχύτητα (δείχνει συνέχεια 0), όπως δεν μετράει και τα χλμ. που έχω κάνει. Μόνο τη βενζίνη. Μπορεί να κάνω μία διαδρομή π.χ. 4 χιλιομέτρων για να πάω στη δουλειά και σε κάποια μέτρα το κοντέρ να δουλεύει και άλλες φορές όχι.

Το έχω πάει σε δύο ηλεκτρολόγους στην πόλη μου και κανείς δεν μπορεί να βρει τι φταίει, γιατί υπάρχει περίπτωση όταν πάω τη μότο στο συνεργείο να δουλεύει κανονικά. Στο τέλος θα με περάσουν για τρελό!

Ίσως να φταίει ο αισθητήρας, μου είπαν, αλλά διστάζω να δώσω 120 ευρώ για καινούργιο από τη στιγμή που δεν γνωρίζουν με σαφήνεια αν εκεί είναι το πρόβλημα.

Έχω απελπιστεί γιατί καλοκαιράκι και δεν μπορώ να πάω πουθενά σε μακρινή απόσταση. Αν κάποιος γνωρίζει θα ήταν πολύτιμη η βοήθειά του.

Ευχαριστώ!

taisteal
20/07/2019, 22:09
Ποιοι ηλεκτρολόγοι το είδαν το μηχανάκι;
Έχει σημασία ;)

lykourgi
20/07/2019, 22:19
Καλώς ήλθες.
Απάντησε στον taisteal, ίσως μπορεί να σε βοηθήσει.

Επίσης, δεν υπάρχει λόγος να μην κινείς το μηχανάκι. Πήγαινε όπου θέλεις.

AUGEDALER
21/07/2019, 11:37
Ποιοι ηλεκτρολόγοι το είδαν το μηχανάκι;
Έχει σημασία ;)

Δεν έχω πολλές επιλογές στη Λαμία. Σε έναν που θεωρείται από τους καλύτερους και στο συνεργείο που κάνω σέρβις και συνεργάζεται με κάποιον. Το πρόβλημα είναι ότι το κοντέρ δεν είναι μόνιμα στο...μηδέν. Κι έτσι όταν πηγαίνω τη μότο στο συνεργείο ίσως τότε δουλεύει κι έτσι δεν μπορούν να βρουν τι ακριβώς φταίει. Αυτή η κατάσταση είναι τώρα 2 μήνες. Θα τοποθετήσω καινούργιο αισθητήρα. Θα δοκιμάσω κι αυτό γιατί δεν έχω άλλη επιλογή. Ευχαριστώ!

taisteal
21/07/2019, 12:06
Δεν με βοηθάς.
Σε ρώτησα γιατί ξέρω όλους τους ηλεκτρολόγους στη Λαμία,και ξέρω ποιος κατέχει και ποιος είναι άμπαλος.
Αφού θες να αλλάξεις τον αισθητήρα χωρίς να είσαι σίγουρος, πάσο.

George_Sp
21/07/2019, 13:37
Άνοιξε το καπάκι του εμπρός γραναζιού και ξεβίδωσε τον αισθητήρα και ρίξε ένα καλό καθάρισμα σε όλα τα μέρη που βρίσκονται εκεί. (αισθητήρα, γρανάζι, εσοχές)
Επίσης εφόσον για να καθαρίσεις θα ξεβιδώσεις και τον αισθητήρα από τη θέση του έλεγξε και την καλωδίωση μήπως τσάκισε σε κάποιο σημείο ή τραυματίστηκε.

Το να ανοίξει ο μηχανικός το καπάκι και να ρίξει καθάρισμα στον αισθητήρα είναι υπόθεση 5λεπτών με το ρολόι. Αν κανένας από όσους πήγε δεν το έπραξαν να βρεις να πας αλλού.
Οι συγκεκριμένοι βαριούνται και τη ζωή τους που αναπνέουν.

AUGEDALER
21/07/2019, 14:38
Άνοιξε το καπάκι του εμπρός γραναζιού και ξεβίδωσε τον αισθητήρα και ρίξε ένα καλό καθάρισμα σε όλα τα μέρη που βρίσκονται εκεί. (αισθητήρα, γρανάζι, εσοχές)
Επίσης εφόσον για να καθαρίσεις θα ξεβιδώσεις και τον αισθητήρα από τη θέση του έλεγξε και την καλωδίωση μήπως τσάκισε σε κάποιο σημείο ή τραυματίστηκε.

Το να ανοίξει ο μηχανικός το καπάκι και να ρίξει καθάρισμα στον αισθητήρα είναι υπόθεση 5λεπτών με το ρολόι. Αν κανένας από όσους πήγε δεν το έπραξαν να βρεις να πας αλλού.
Οι συγκεκριμένοι βαριούνται και τη ζωή τους που αναπνέουν.

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Έγινε και το απαραίτητο καθάρισμα, αλλά δυστυχώς τίποτα.

lykourgi
21/07/2019, 17:43
Τώρα που το θυμήθηκα, σε Freewind φίλου που αντιμετώπιζε το ίδιο πρόβλημα, είχαμε βρει στο service manual συγκεκριμένη διαδικασία μέτρησης του αισθητήρα.
Με το τρόπο αυτό μπορούσες να είσαι σίγουρος αν φταίει ο αισθητήρας ή όχι, οπότε πήγαινες για καλωδίωση ή κοντέρ.

Ψάξε αν υπάρχει ανάλογη διαδικασία για το δικό σου.

Eiver
21/07/2019, 20:50
ενα προβλημα που παρουσιαζεται μια φορα στο τοσο ειναι δυσκολο να βρεις την αιτια του
εκει παιζεις με τις πιθανοτητες και πολυ σωστα ο μηχανικος σου ειπε οτι το πιθανοτερο ειναι να φταιει ο αισθητηρας.εφοσαον υπαρχει χρηματικη ανεση δεχεσαι και εσυ να ρισκαρεις τα 120 ευρω και να αντικαταστησεις το πιθανοτερο ελλατωματικο ανταλλακτικο
η αλλη επιλογη που εχεις εφοσον το συμπτωμα (0 στο κοντερ ) δεν ειναι κατι σοβαρο ειναι να το αφησεις να χαλασεις εντελως και να μην δουλευει.οταν χαλασει θα εξακριβωθει με μετρησεις αν εχει βλαβη αποδεδειγμενα ο αισθητηρας οποτε τον αλλαζεις.εγω αυτο θα εκανα

viper1
22/07/2019, 10:30
αν δεν κάνω λάθος η ένδειξη των χλμ και η ένδειξη της ταχύτητας στο κιβώτιο δεν προέρχονται από τον ίδιο σενσορα. Όποτε παίζει να είναι αλλου το πρόβλημα. Εν τω μεταξύ δεν έχεις απαντήσει στον Taisteal.....:nono:

telegonos
22/07/2019, 11:55
Σου κρατάει μούτρα, επειδή το αποκαλείς λάθος. VersYs λέγεται το μοτό που έχεις. Όχι Versus.

Έχει ABS το μοτό σου; Αν ναι, τότε έχει αισθητήρα και στους δύο τροχούς. Μπας και η πληροφορία ταχύμετρου, έρχεται από τον ΑΛΛΟ αισθητήρα, του ΑΛΛΟΥ τροχού, κι εσείς κοιτάτε τον λάθος αισθητήρα; Όλα αυτά, ξαναλέω ΑΝ έχεις ABS.

Αν όχι ABS, τότε οι πιθανές βλάβες είναι 1-αισθητήρας 2-φις σύνδεσης 3-καλωδίωση (ειδικά αν κάποιο τμήμα τσακίζει ή κινείται με το τιμόνι) 4-όργανο το ίδιο.

Καλό ξεμπέρδεμα.

taisteal
22/07/2019, 12:19
αν δεν κάνω λάθος η ένδειξη των χλμ και η ένδειξη της ταχύτητας στο κιβώτιο δεν προέρχονται από τον ίδιο σενσορα. Όποτε παίζει να είναι αλλου το πρόβλημα. Εν τω μεταξύ δεν έχεις απαντήσει στον Taisteal.....:nono:

Μου απάντησε μέσω π.μ. γιατί τον ρώτησα ονόματα:)

George_Sp
22/07/2019, 13:13
To Versys του 07 είτε ABS είτε όχι διαβάζει από το εμπρός γρανάζι με αυτό που κύκλωσα στις φωτογραφίες.

borgiriadis1
22/07/2019, 17:39
Πάντως εγώ θα πόνταρα ότι ο αισθητήρας έχει αρχίσει και τον πίνει και από μέρα σε μέρα θα σ αφήσει. Είναι λίγο δύσκολο να φταίει κτ άλλο. Καλού κακού ρίξε μια ματιά στην καλωδίωση μήπως την βγάλεις φθηνά αλλά δεν νομίζω.

Gelasios
22/08/2019, 09:13
Καλημέρα σας.

Είμαι κάτοχος Versys 650 09' και μου παρουσιάστηκε και εμένα το ίδιο πρόβλημα από χθες.
Η ένδειξη ταχύτητας χιλιομέτρων σταματάει και δείχνει "0" στο μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής που κάνω και όταν δοκίμασα να αυξήσω ταχύτητα άρα και στροφές άναψε το "FI" το οποίο έσβησε μετά από σβήσιμο της μηχανής.
Η μηχανή έχει ABS το οποίο φαίνεται να λειτουργεί κανονικά.
Έχεις βρει κάποια λύση στο πρόβλημα σου?

S705
22/08/2019, 18:21
Και μετά λένε για τα ηλεκτρικά των aprilia!
Καημένο stradaκι αχνά δεν έχεις βγάλει 11 χρόνια τώρα.

Εύχομαι να βρεθεί σύντομα η λύση και να είναι και οικονομική.

borgiriadis1
23/08/2019, 13:13
Καλημέρα σας.

Είμαι κάτοχος Versys 650 09' και μου παρουσιάστηκε και εμένα το ίδιο πρόβλημα από χθες.
Η ένδειξη ταχύτητας χιλιομέτρων σταματάει και δείχνει "0" στο μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής που κάνω και όταν δοκίμασα να αυξήσω ταχύτητα άρα και στροφές άναψε το "FI" το οποίο έσβησε μετά από σβήσιμο της μηχανής.
Η μηχανή έχει ABS το οποίο φαίνεται να λειτουργεί κανονικά.
Έχεις βρει κάποια λύση στο πρόβλημα σου?

Άλλαξε αισθητήρα. Problem solved
Το έπαθε πρόσφατα και ο αδερφός μου (σε άλλο μηχανάκι αλλά δεν είναι και καμιά επιστήμη) και αποδείχτηκε πως ήταν απομαγνητισμένος.

Gelasios
25/08/2019, 15:09
Έκανα επιμελες καθάρισμα σε αλυσίδα, μπροστινό γρανάζι και αισθητήρα. Μετά από δοκιμή είδα διαφορά, η συχνότητα εμφάνισης του προβλήματος είναι πολύ μικρη. Θα βρω κάποιο αισθητήρα μεταχειρισμένο και θα τον αλλάξω.