PDA

View Full Version : θεματακι με φώτα Hornet 600 '07



sanctusan
22/07/2019, 10:31
Το Hornet έχει λάμπες μέσα στο μπροστά φανάρι, 1 μεγάλη, 1 μικρή και 2 διακοσμητικές (δεξιά και αριστερά).
Η ιστορία από την αρχή.
Ο προηγούμενος στις διακοσμητικές είχε κόκκινες και δεν μου άρεσαν.
Τις αντικατέστησα με 2 λευκές LED που μετά από μερικούς άρχισαν να τρεμοπαίζουν.
Τις άφησα έτσι μέχρι και τώρα.
Πριν 5 μέρες λοιπόν σταμάτησε να λειτουργεί η μικρή και για ένα βράδυ δούλεψα τη μεγάλη, Περιμένοντας τη Δευτέρα να επιστρέψω Αθήνα να την αλλάξω.
Σαββάτο βράδυ μένω και από την μεγάλη.
Με αλάρμ στο σπίτι.
Σήμερα Δευτέρα λέω να βγάλω λάμπες να πάω να πάρω άλλες, εκεί που ανοίγω τη σέλα να βγάλω τα εργαλεία, βλέπω την ασφαλειοθήκη και θυμάμαι ότι έχω ένα σετάκι ασφάλειες. Βγάζω την παλιά, καμένη. Όπα το σώσαμε λέω. Βάζω καινούργια ανάβω μηχανή ανάβει το φως και σιγά-σιγά σβήνει τελείως.
Βγάζω την ασφάλεια, καμένη.
Τώρα έβαλα την τελευταία ασφάλεια που είχα και είναι κομπλέ, δεν κάηκε αλλά την έβγαλα να την κοιτάξω και καίει, ίσα ίσα που μπορούσα να την κρατήσω.

Είναι όλα φυσιολογικά και τσάμπα ανησυχώ ή πρέπει να κοιτάξω κάτι καλύτερα(πέρα από το να αλλάξω τα διακοσμητικά λαμπάκια)?

Edit:Uemat;aki=Θεματάκι

sanctusan
22/07/2019, 12:09
Να προσθέσω ότι άλλαξα και τα φλασάκια γιατί είχα κάτι καινούργια εδώ και 8 μήνες αλλά δεν είχα αξιωθεί.
Πάνω στα πειράματα αν δουλεύουν τα φλασάκια χωρίς να έχω τοποθετήσει τα διακοσμητικά λαμπάκια, η λάμπα πορείας έσβησε, πύρωσε, έβγαλε καπνό και μου έκανε μικροζημιά στο φανάρι. Πλέον δεν ξανάναψε αλλά η ασφάλεια είναι κομπλέ και η μεγάλη λάμπα ανάβει.

sapila racing
22/07/2019, 12:37
Δεν το πας σε κανέναν ηλεκτρολόγο καλύτερα?
Το λέω γιατί απο αυτα που γράφεις καταλαβαίνω οτι δεν το έχεις το θέμα.

Τι ασφάλεια έχεις βάλει τωρα για τα φώτα και λες οτι ζεσταίνεται πολύ? Μήπως είναι 30 A ας πουμε? :eek:

Α και διακοσμητικά λαμπάκια δεν υπάρχουν στις μοτοσυκλέτες.

sanctusan
22/07/2019, 12:43
Η ασφάλεια είναι 20.
Θα δεχτώ ότι δεν υπάρχουν διακοσμητικά λαμπάκια, απλά δεν ήξερα πως να τα αναφέρω.
Επίσης θα δεχτώ πμ για ηλεκτρολόγο γιατί δεν ξέρω κανέναν εδώ στην Αθήνα.

sapila racing
22/07/2019, 13:43
Η ασφάλεια είναι 20.
Θα δεχτώ ότι δεν υπάρχουν διακοσμητικά λαμπάκια, απλά δεν ήξερα πως να τα αναφέρω.
Επίσης θα δεχτώ πμ για ηλεκτρολόγο γιατί δεν ξέρω κανέναν εδώ στην Αθήνα.

Τα μικρά λαμπάκια είναι τα φώτα θέσης, και λειτουργούν και στην θέση Parking του κεντρικού διακόπτη.
Η ασφάλεια για τα μπροστινά φώτα (headlight) είναι 10Α αν δεν κάνω λάθος.

sanctusan
22/07/2019, 14:45
Τα μικρά λαμπάκια είναι τα φώτα θέσης, και λειτουργούν και στην θέση Parking του κεντρικού διακόπτη.
Η ασφάλεια για τα μπροστινά φώτα (headlight) είναι 10Α αν δεν κάνω λάθος.

Θα τσεκάρω το manual το βράδυ, για συγουριά.
Απλά 20αρα ασφάλεια είχε, 20άρα έβαλα.