PDA

View Full Version : Ποια είναι η καλύτερη μπαταρία για Kaze r;



Pseudonumos
22/07/2019, 21:13
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω ποια είναι η καλύτερη μπαταρία που μπορώ να βάλω σε Kawasaki Kaze r (με τα φλας στην πόδια);

Κάποιος μου προτεινε την motobatt ως την ισχυρότερη με κόστος 50€. Εντάξει αν αξίζει να την βάλω αλλά δεν είναι και λίγα 50 ευρώ για μπαταρία παπιού. Λιθίου απ ότι μου είπαν δεν παίρνει. Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας και ειδικά τις απόψεις κατόχων που έχουν δοκιμάσει διάφορες.

Ευχαριστώ

S705
22/07/2019, 21:23
Motobatt είχα στο kriss που ήθελε πολύ μίζα για να πάρει μπροστά και βγήκε παλικάρι 2 χρόνια, μετά το έδωσα.
Τώρα στο crypton x είμαι με motobatt 3 χρόνια και δεν έχει κάνει κιχ. Βέβαια κάνω 20 και 20 χλμ κάθε μέρα με μια μιζια οπότε φορτίζει για τα καλά.

Pseudonumos
22/07/2019, 21:50
Άρα καλή σου βγήκε, θυμάσαι περίπου πόσο την πήρες;

Ακούω και άλλες γνώμες από όποιον έχει άποψη.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
22/07/2019, 22:31
Όσες μπαταρίες πήρα σε όσα μηχανάκια κρατησα παντα επερνά. YUASA .Σίγουρα μου βγαζανε μια 3ετια .Δε ξέρω για μετά γιατί πουλουσα το μηχανάκι. Τώρα την έχω στη μηχανή 4μιση χρόνια και συνεχίζει.

S705
22/07/2019, 23:17
Άρα καλή σου βγήκε, θυμάσαι περίπου πόσο την πήρες;

Ακούω και άλλες γνώμες από όποιον έχει άποψη.

Εκεί κοντά στα 45 με 50 από γνωστό μαγαζί στην Θηβών.

Panos76
23/07/2019, 13:29
Όσες μπαταρίες πήρα σε όσα μηχανάκια κρατησα παντα επερνά. YUASA .Σίγουρα μου βγαζανε μια 3ετια .Δε ξέρω για μετά γιατί πουλουσα το μηχανάκι. Τώρα την έχω στη μηχανή 4μιση χρόνια και συνεχίζει.

Mία από τα ίδια, Yuasa μπαταρία και ΜΕ22 λάστιχα._

buckley
23/07/2019, 18:13
Σε κλασικά οχήματα μηχανές αυτοκίνητα που κάνουν πολύ λίγα χλμ το χρόνο ,καλύτερη συμπεριφορά σε κλειστές συμβατικές :
μηχανές motobatt
αυτοκίνητα bohai
Buckley speaking ... :smokin:

vaska
24/07/2019, 07:22
Το kaze r έχει ψιλό θέμα με τις μπαταρίες. Δεν τις φορτίζει σωστά ή να το πω καλύτερα σε χρήση πόλης δεν προλαβαίνει να καλύψει την κατανάλωση με αποτέλεσμα να αδειάζουν σχετικά εύκολα. Κανονικά πρέπει να μπαίνει στον φορτιστή μια φορά τον μήνα για να είναι οκ. Είναι από τα πρώτα μηχανάκια με μόνιμα ανοιχτά τα φώτα οπότε μάλλον υπάρχει κάποιο λάθος στους υπολογισμούς της μαμάς και οι μπαταρίες αδειάζουν. Πάρε μια καλή επώνυμη μπαταρία yuasa ή κάτι τέτοιο και φρόντισε να το βάζεις τακτικά στον φορτιστή. Έτσι θα σου κρατήσει αρκετά η μπαταρία

JasonEV
24/07/2019, 09:50
Το kaze r έχει ψιλό θέμα με τις μπαταρίες. Δεν τις φορτίζει σωστά ή να το πω καλύτερα σε χρήση πόλης δεν προλαβαίνει να καλύψει την κατανάλωση με αποτέλεσμα να αδειάζουν σχετικά εύκολα. Κανονικά πρέπει να μπαίνει στον φορτιστή μια φορά τον μήνα για να είναι οκ. Είναι από τα πρώτα μηχανάκια με μόνιμα ανοιχτά τα φώτα οπότε μάλλον υπάρχει κάποιο λάθος στους υπολογισμούς της μαμάς και οι μπαταρίες αδειάζουν. Πάρε μια καλή επώνυμη μπαταρία yuasa ή κάτι τέτοιο και φρόντισε να το βάζεις τακτικά στον φορτιστή. Έτσι θα σου κρατήσει αρκετά η μπαταρία
Ναι, τα kaze-r ειχαν καπως αδυναμα και ευαισθητα σε βλαβες πηνια. Εχω την εντυπωση ομως οτι υπηρχε διακοπτης για τα φωτα. Δεν ηταν μονιμα ανοιχτα.

vaska
24/07/2019, 11:00
Ναι, τα kaze-r ειχαν καπως αδυναμα και ευαισθητα σε βλαβες πηνια. Εχω την εντυπωση ομως οτι υπηρχε διακοπτης για τα φωτα. Δεν ηταν μονιμα ανοιχτα.

Εμένα κανένα από τα δύο που έχω δεν μου έχει βγάλει βλάβη στα πηνία αλλά και τα δύο (και όσων φίλων έχω ρωτήσει) έχουν το ίδιο θέμα με την φόρτιση. Όχι δεν έχει διακόπτη στα φώτα, είναι μονίμως ανοιχτά και απλά επιλέγεις πορείας ή μεγάλη "σκάλα"

Pseudonumos
24/07/2019, 13:20
Το θέμα είναι ότι πολύ δύσκολα θα την βγάλω να την φορτίσω γι αυτό έψαχνα κάποια ιδιαίτερα ανθεκτική (και ας είναι ακριβή) ώστε να αντέχει. Διάβασα για τις λιθίου αλλά δεν κατάλαβα άμα έχει μοντέλο για το καζε ρ μου.

karateo
24/07/2019, 13:39
εγώ yuasa δεν ξανα-αγοράζω
>€100 για το SH300 και κράτησε 3 χρόνια χωρίς συναγερμό και τη φόρτιζα ανα 3μηνο


Το θέμα είναι ότι πολύ δύσκολα θα την βγάλω να την φορτίσω γι αυτό έψαχνα κάποια ιδιαίτερα ανθεκτική (και ας είναι ακριβή) ώστε να αντέχει. Διάβασα για τις λιθίου αλλά δεν κατάλαβα άμα έχει μοντέλο για το καζε ρ μου.

δε τη βγάζεις, μόνο το καπάκι και βάζεις τα κροκοδειλάκια
εγώ είχα βιδώσει μόνιμα καλώδιο με ασφάλεια δικιά του και άφηνε υποδοχή κάτω απο τη σέλα

katsar
24/07/2019, 13:43
Πόσο πρέπει να κρατήσει μια μπαταρία δηλαδή....;

karateo
24/07/2019, 14:45
Πόσο πρέπει να κρατήσει μια μπαταρία δηλαδή....;

στο αμάξι (golf) είμαι στα 6-7 με μία bosch
στο άλλο αμάξι είμαι απο το 2015 πάλι και είναι στο τεστ του φορτιστή πάνω απο τη μέση (τάση που κρατάει μετά απο μία μέρα ακινησίας)

τα 3 χρόνια τα θεωρώ καλά για κινέζικη

τη yuasa την αγόρασα απο τη honda

borgiriadis1
24/07/2019, 15:49
Μην συγκρίνεις τα αμάξια με τις μηχανές. Άλλα ρεύματα χρειάζονται. (Ο Oldman τα ξέρει ποιο επιστημονικά). Εγώ σε οποιοδήποτε μηχανάκι είχα το πολύ 4 χρόνια να μου κράταγε. Αντιθέτως στο octavia του '08 δεν έχω αλλάξει ακόμα (και δεν κάνω πλάκα).
Επίσης δεν ξέρω αν αληθεύει αλλά σε κατάστημα με μπαταρίες μου είχαν πει ότι yuasa και άλλες επώνυμες μάρκες έχουν διαβαθμίσεις στην ποιότητα (σε φάση ήθελαν μου πουλήσουν μια yuasa με 100 ευρώ κ μου είπαν οτι δεν είναι taiwan ή κτ τέτοιο).

karateo
24/07/2019, 15:57
Μην συγκρίνεις τα αμάξια με τις μηχανές. Άλλα ρεύματα χρειάζονται. (Ο Oldman τα ξέρει ποιο επιστημονικά). Εγώ σε οποιοδήποτε μηχανάκι είχα το πολύ 4 χρόνια να μου κράταγε. Αντιθέτως στο octavia του '08 δεν έχω αλλάξει ακόμα (και δεν κάνω πλάκα).
Επίσης δεν ξέρω αν αληθεύει αλλά σε κατάστημα με μπαταρίες μου είχαν πει ότι yuasa και άλλες επώνυμες μάρκες έχουν διαβαθμίσεις στην ποιότητα (σε φάση ήθελαν μου πουλήσουν μια yuasa με 100 ευρώ κ μου είπαν οτι δεν είναι taiwan ή κτ τέτοιο).

Οκ δε το ξέρω και δε θα διαφωνήσω.
Στο SH έβαλα κινέζικη του 50ρικου αλλά το πούλησα και δε θα μάθω πόσο θα κρατήσει.

Στo ΜΤ πάντως yuasa δε θα βάλω οπότε θα δούμε εκεί.
Για τις διαβαθμίσεις και εμένα μου το είπαν αλλά δε ρισκάρω ξανά.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
24/07/2019, 17:04
εγώ yuasa δεν ξανα-αγοράζω
>€100 για το SH300 και κράτησε 3 χρόνια χωρίς συναγερμό και τη φόρτιζα ανα 3μηνο



δε τη βγάζεις, μόνο το καπάκι και βάζεις τα κροκοδειλάκια
εγώ είχα βιδώσει μόνιμα καλώδιο με ασφάλεια δικιά του και άφηνε υποδοχή κάτω απο τη σέλα
Τη δικιά μου τη πήρα γύρω στα 30.100 μου φαίνονται λιγο τσιμπημενα .

katsar
24/07/2019, 17:26
Εγώ με τον δικό μου μπαταριοπώλη την τελευταία φορά που μίλησα μου ειχε πει 3χρόνια δίνουν σαν ελάχιστο και όσο πάει από εκει και πέρα.

Pseudonumos
24/07/2019, 17:57
Ξέρετε κάποιο μαγαζί Θεσσαλονίκη που να έχει ποικιλία σε μάρκες μπαταριών και να αξίζει;

vaska
25/07/2019, 07:48
Το θέμα είναι ότι πολύ δύσκολα θα την βγάλω να την φορτίσω γι αυτό έψαχνα κάποια ιδιαίτερα ανθεκτική (και ας είναι ακριβή) ώστε να αντέχει. Διάβασα για τις λιθίου αλλά δεν κατάλαβα άμα έχει μοντέλο για το καζε ρ μου.
Δεν ξέρω πόσο δύσκολο είναι να φορτίζεις που και που μια μπαταρία στην οποία έχεις εύκολη πρόσβαση αυτό που όμως ξέρω σίγουρα είναι ότι οποία μπαταρία και να πάρεις όσο καλή και να ειναι όταν χάνει καθημερινά φορτίο το οποίο δεν αναπληρώνεται , θα τα παίξει σύντομα.

borgiriadis1
26/07/2019, 12:49
Ξέρετε κάποιο μαγαζί Θεσσαλονίκη που να έχει ποικιλία σε μάρκες μπαταριών και να αξίζει;

Παίζει ένα μαγαζάκι στην Ολυμπιάδος όπου ο άνθρωπος έχει γενικά πολλές γνώσεις και είχε βοηθήσει πολύ τον αδερφό μου στην επιλογή μπαταρίας. Απο τιμές φυσιολογικές προς το φθηνές. Αν θες να ρωτήσω να βρω τηλ. Και απο το τηλ θα σε βοηθήσει αγοράσεις ή όχι.

Pseudonumos
26/07/2019, 15:43
Αν μπορείς πες μου τηλ ή διεύθυνση. Ευχαριστώ