PDA

View Full Version : Δαγκάνες φρένων 4 πιστονες vs 2πίστονες κλπ



Coyote.V
26/07/2019, 10:02
Xmmm...ας το φιλοσοφήσουμε λίγο, αυτό το τετραπίστονη μπερδεύει... Απλά δεν είναι κινούμενη η δαγκάνα για να έχει την εσωτερική πλευρά σταθερή και έχει δύο πιστόνια από την μπροστά και δύο από την πίσω αντικρυστά. Στην ουσία έχει το δυναμικό μιας διπίστονης.

sapila racing
26/07/2019, 10:17
Xmmm...ας το φιλοσοφήσουμε λίγο, αυτό το τετραπίστονη μπερδεύει... Απλά δεν είναι κινούμενη η δαγκάνα για να έχει την εσωτερική πλευρά σταθερή και έχει δύο πιστόνια από την μπροστά και δύο από την πίσω αντικρυστά. Στην ουσία έχει το δυναμικό μιας διπίστονης.

Πως το είπες αυτό? :confused: Κάτι έχεις μπερδέψει! :wave2:

Coyote.V
26/07/2019, 11:32
Τι έχω μπερδέψει; εφαρμόζεται πίεση σε μεγαλύτερη επιφάνεια και είναι πιο δυνατή; Απλά είναι διαφορετικού τύπου δαγκάνα από τις συνηθισμένες, αντί να έχει σταθερό στο πίσω μέρος και να κινείται ολόκληρη μένει σταθερή και κινείται το πίσω μέρος με τα έμβολα για να σφίξει. Γιατί να έχει περισσότερη δύναμη το φρενάρισμα αυτής από μια απλή με δύο πιστόνια εφόσον δεν εφαρμόζεται η πίεση σε μεγαλύτερη επιφάνεια;

sapila racing
26/07/2019, 11:56
Τι έχω μπερδέψει; εφαρμόζεται πίεση σε μεγαλύτερη επιφάνεια και είναι πιο δυνατή; Απλά είναι διαφορετικού τύπου δαγκάνα από τις συνηθισμένες, αντί να έχει σταθερό στο πίσω μέρος και να κινείται ολόκληρη μένει σταθερή και κινείται το πίσω μέρος με τα έμβολα για να σφίξει. Γιατί να έχει περισσότερη δύναμη το φρενάρισμα αυτής από μια απλή με δύο πιστόνια εφόσον δεν εφαρμόζεται η πίεση σε μεγαλύτερη επιφάνεια;

Κατ αρχήν ο κανόνας είναι οτι μια τετραπίστονη με αντικρυστά έμβολα έχει τακάκια μεγαλύτερης επιφάνειας απο μια 2πίστονη με αντικρυστά έμβολα.
Γι αυτό κατασκευάζονται 4πίστονες ακόμα και 6πίστονες, δεν ειναι για μούρη τα 4 έμβολα οπότε το καταλαβαίνεις και μόνος σου νομίζω.
Επίσης μια 2πίστονη και μια 4πίστονη συνεργάζονται με διαφορετικές τρόμπες για να δουλέψουν σωστά ώστε να έχει την απαιτούμενη πίεση το κύκλωμα πέδησης.
Αυτές που περιγράφεις σαν: 'μένει σταθερή και κινείται το πίσω μέρος με τα έμβολα για να σφίξει' λέγονται δαγκάνες με γλύστρα και είναι σαφώς υποδεέστερες και πολύ πιο φτηνές απο αυτες με αντικρυστά έμβολα.
Σταματάω εδώ γιατί ξεφύγαμε.

azar41
26/07/2019, 11:56
Γιατί πιέζουν τέσσερα έμβολα και οχι δύο.

Coyote.V
26/07/2019, 11:59
Γιατί πιέζουν τέσσερα έμβολα και οχι δύο.

Και;
Που βρίσκει την μεγαλύτερη επιφάνεια τριβής για να αποδώσει το έργο; Είναι σαν την ΔΕΗ αυξάνεται το ρεύμα και μειώνεται το ΦΠΑ, μία η άλλη δηλαδή.

Acacius
26/07/2019, 12:56
Αν το κάθε έμβολο έχει επιφάνεια Χ και όλα τα έμβολα είναι του ιδίου μεγέθους, τότε μια διπίστονη ασκεί πίεση σε επιφάνεια 2Χ και μία τετραπίστονη σε επιφάνεια 4Χ, αν υποθέσουμε ότι η πίεση που ασκούν όλα τα έμβολα είναι η ίδια. Οπότε η διαφορά είναι εμφανής. Εννοείς κάτι άλλο που δεν κατάλαβα;

Coyote.V
26/07/2019, 13:05
Αν το κάθε έμβολο έχει επιφάνεια Χ και όλα τα έμβολα είναι του ιδίου μεγέθους, τότε μια διπίστονη ασκεί πίεση σε επιφάνεια 2Χ και μία τετραπίστονη σε επιφάνεια 4Χ, αν υποθέσουμε ότι η πίεση που ασκούν όλα τα έμβολα είναι η ίδια. Οπότε η διαφορά είναι εμφανής. Εννοείς κάτι άλλο που δεν κατάλαβα;

Όχι και οι δύο την ίδια επιφάνεια τριβής έχουν , για να έχεις ισχυρότερο φρενάρισμα θα πρέπει να έχεις μεγαλύτερο τακάκι.... πως να το εξηγήσω αλλιώς, απλή φυσική είναι!

Αυτό που έχει φτιάξει η μπρεμπο ίσως έχει καλύτερη απόκριση αλλά όχι δυνατότερη...

sapila racing
26/07/2019, 13:08
Όχι και οι δύο την ίδια επιφάνεια τριβής έχουν , για να έχεις ισχυρότερο φρενάρισμα θα πρέπει να έχεις μεγαλύτερο τακάκι.... πως να το εξηγήσω αλλιώς, απλή φυσική είναι!

Μα έχεις μεγαλύτερης επιφάνειας τακάκι στην 4πίστονη λέμε!
Θα μπορούσες να έχεις την ίδια επιφάνεια τακακιού και σε μια 2πίστονη αλλά για να χωρέσει θα έπρεπε να έχεις πολύ μεγαλύτερη διάμετρο δίσκου.
Απλά μαθηματικά είναι. :rolleyes:

Acacius
26/07/2019, 13:09
Οι τετραπίστονες κατά κανόνα έχουν και μεγαλύτερα τακάκια απ'όσο ξέρω.

Edit: Too late

Coyote.V
26/07/2019, 13:16
Δίσκο 310mm έχει και δεν βρίσκω κανένα λόγο να έχει μεγαλύτερα τακάκια από μια διπίστονη όπως το βλέπω.

sapila racing
26/07/2019, 13:21
Δίσκο 310mm έχει και δεν βρίσκω κανένα λόγο να έχει μεγαλύτερα τακάκια από μια διπίστονη όπως το βλέπω.

Οκ αφού λοιπόν είναι απλή φυσική και δεν παίρνεις απο λόγια κάνε το εξής πείραμα.
Βαλε μονοπίστονες με γλύστρα στο πηρούνι του Varadero σου και μετά πες μας σε ποιο αεροδρόμιο το σταματάς απο τα 200 χλμ/ώρα.

Coyote.V
26/07/2019, 13:28
Οκ αφού λοιπόν είναι απλή φυσική και δεν παίρνεις απο λόγια κάνε το εξής πείραμα.
Βαλε μονοπίστονες με γλύστρα στο πηρούνι του Varadero σου και μετά πες μας σε ποιο αεροδρόμιο το σταματάς απο τα 200 χλμ/ώρα.

Το βαραντέρο στην ουσία φρενάρει μόνο με τα 2 πιστόνια ανά δισκόφρενο και μόνο αν πατήσω και το πίσω πιάνουν και τα 3, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το μπλέκουμε.... μια Χ επιφάνεια με χ πίσεη δίνει το ανάλογο έργο που στα κομμάτια βρίσκει μεγαλύτερη επιφάνεια η μπρέμπο για να αποδώσει σαν τετραπίστονη; Εκτός και αν έχει βάλει τρόμπα από φορτηγό και αλλάζεις τακάκια μαζί με δίσκους ανά 10000 χιλ.... λόγω φθοράς ε;

sapila racing
26/07/2019, 13:34
Xmmm...ας το φιλοσοφήσουμε λίγο, αυτό το τετραπίστονη μπερδεύει... Απλά δεν είναι κινούμενη η δαγκάνα για να έχει την εσωτερική πλευρά σταθερή και έχει δύο πιστόνια από την μπροστά και δύο από την πίσω αντικρυστά. Στην ουσία έχει το δυναμικό μιας διπίστονης.

Απο αυτό που γράφεις φαίνεται οτι τελικά πιστεύεις οτι μια 2πίστονη με γλύστρα έχει το ίδιο αποτέλεσμα με μια 4πίστονη με αντικρυστά έμβολα εφ όσον υποθετικά είχαν τα ίδια τακάκια....
Αυτό δεν ισχύει όμως, το μόνο πλεονέκτημα μιας δαγκάνας με γλύστρα ειναι το βάρος και οτι ειναι φτηνή.

Η δαγκάνα με την γλύστρα έχει πολύ μεγαλύτερη ελαστικότητα ενώ τρώει ανομοιόμορφα τα τακάκια, τα οποία αναγκαστικά έχουν και μεγαλύτερη παραμόρφωση στο φρενάρισμα.
Η μετάδοση της κίνησης στην μέσα πλευρά που δεν έχει έμβολο γίνεται με πείρους και είναι το πιο αδύναμο σημείο της σχεδίασης.
Οταν φρενάρεις με τέτοια δαγκάνα μετακινείται όλη η δαγκάνα πάνω στους πείρους πριν καν πατήσουν και τα 2 τακάκια στον δίσκο.

Μια απλή 4πίστονη με αντικρυστά έμβολα παρουσιάζει πολύ λιγότερη ελαστικότητα/παραμόρφωση στο φρενάρισμα, ενώ μια monoblock ακόμα λίγοτερη.

Νομίζω φτάνει.....

Coyote.V
26/07/2019, 13:34
Σε κανένα τουρινκ ταξίδι φοτωμένο σε κατάβαση από κανένα μεγάλο βουνό (τώρα και με τους καύσωνες) θα έχει γέλιο.... θα συμβούλευα να παίρνουν μαζί αλεξίπτωτο και άγκυρα... :D

telegonos
26/07/2019, 13:37
κογιοτ, οι 4πιστονες προτιμονται απο τις διπιστονες με γλυστρα, οχι οτι υπερτερουν σε επιφανεια τακακιου, ουτε σε εμβαδο εμβολων. Για την.ακριβεια, μια διπιστονη με γλυστρα με εμβολα π.χ. 25 χιλιοστων, εχει ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο εμβαδο εμβολων με μια τετραπιστονη με τεσσερα εμβολα των 25 χιλοστων. Ο λογος που συμβαινει αυτο το φαινομενικο παραδοξο του διπλασιασμου, ειναι η γλυστρα, που μεσω της κινησης της, μειωνει στο μισο την αποσταση που ταξιδευει το καθε εμβολο, αφου οσο παει να κινηθει αυτο, αλλο τοσο κινειται κ η δαγκανα απο την αλλη, αρα δουλευει σαν μοχλος, που διπλασιαζει το αποτελεσμα των δυο εμβολων.

Ο πραγματικος λογος που οι τετραπιστονες προτιμουνται, ειναι ο ιδιος ο μηχανισμος της γλυστρας, ο οποιος εχει τριβη, φθορα, καμψη, παραμορφωση, κολλαει οταν βρωμισει κ.ο.κ. και αλοιωνει το τελικο αποτελεσμα. Στην τετραπιστονη, δεν υπαρχει γλυστρα να αποτυχει και να τρωει δυναμεις που χρειαζομαστε.

Coyote.V
26/07/2019, 13:46
κογιοτ, οι 4πιστονες προτιμονται απο τις διπιστονες με γλυστρα, οχι οτι υπερτερουν σε επιφανεια τακακιου, ουτε σε εμβαδο εμβολων. Για την.ακριβεια, μια διπιστονη με γλυστρα με εμβολα π.χ. 25 χιλιοστων, εχει ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο εμβαδο εμβολων με μια τετραπιστονη με τεσσερα εμβολα των 25 χιλοστων. Ο λογος που συμβαινει αυτο το φαινομενικο παραδοξο του διπλασιασμου, ειναι η γλυστρα, που μεσω της κινησης της, μειωνει στο μισο την αποσταση που ταξιδευει το καθε εμβολο, αφου οσο παει να κινηθει αυτο, αλλο τοσο κινειται κ η δαγκανα απο την αλλη, αρα δουλευει σαν μοχλος, που διπλασιαζει το αποτελεσμα των δυο εμβολων.

Ο πραγματικος λογος που οι τετραπιστονες προτιμουνται, ειναι ο ιδιος ο μηχανισμος της γλυστρας, ο οποιος εχει τριβη, φθορα, καμψη, παραμορφωση, κολλαει οταν βρωμισει κ.ο.κ. και αλοιωνει το τελικο αποτελεσμα. Στην τετραπιστονη, δεν υπαρχει γλυστρα να αποτυχει και να τρωει δυναμεις που χρειαζομαστε.

Αυτό το είπα παραπάνω και αφορά την απόκρηση του φρένου και όχι την δύναμη, δύναμη δίνει η μεγαλύτερη επιφάνεια τριβής που κρατάει τις θερμοκρασίες χαμηλά για να μην βράσουν.... με μεγαλύτερη πίεση πετυχαίνεις δυνατότερο φρενάρισμα αλλά με μεγαλύτερες φθορές και θερμοκρασίες.

Όσο για την οικονομία που λες είναι για την εταιρία πιο ακριβές δύο διπίστονες με δίσκους από μια τετραπίστονη (μαϊμού κατ' εμέ) με ένα δίσκο.... τα έμβολα που προσθέτουν οι κατασκευαστές στην σειρά και όχι αντυκριστά πετυχαίνουν όλα τα παραπάνω που έγραψα.

Αλήθεια, τώρα που το συζητάμε, έχουν βράσει ποτέ τα υγρά των φρένων σε κανέναν από εσάς; Εμένα μου έχουν βράσει, τρελή εμπειρία και θα πρέπει να έχεις και κανά δύο αγίους καβάτζα.

telegonos
26/07/2019, 13:55
Μια φορα, το πισω, οδηγωντας ιουλιο μηνα απο Πατρα προς Τριπολη, απο τους απευθειας επαρχιακους δρομους. Πλακα ειχε, ξαφνικα δεν ειχα πισω φρενο. Σταματησα και μολις κρυωσε, επανηλθε

Coyote.V
26/07/2019, 14:02
Εμένα δεν έβρασε το πίσω αλλά το μπροστά, με κατεβάσματα και πίσω φρένο σταμάτησα... αλλά δεν λέω με τι μηχανάκι το έπαθα γιατί το έχω θάψει αρκετά, όλα με αυτό τα έπαθα. Μονό δισκόφρενο, διπίστονη 650 κυβικά. Οπότε από τότε καταλαβαίνεις ότι όταν βλέπω μονά δισκόφρενα σε πάνω από 700-800cc με ένα Χ βάρος..... κάτι με πιάνει και θέλω να τα πω!

Coyote.V
26/07/2019, 14:06
Μπλεχτήκαμε λίγο αλλά τελικά το βρήκα το νήμα...



Μια φορα, το πισω, οδηγωντας ιουλιο μηνα απο Πατρα προς Τριπολη, απο τους απευθειας επαρχιακους δρομους. Πλακα ειχε, ξαφνικα δεν ειχα πισω φρενο. Σταματησα και μολις κρυωσε, επανηλθε

Εμένα δεν έβρασε το πίσω αλλά το μπροστά, με κατεβάσματα και πίσω φρένο σταμάτησα... αλλά δεν λέω με τι μηχανάκι το έπαθα γιατί το έχω θάψει αρκετά, όλα με αυτό τα έπαθα. Μονό δισκόφρενο, διπίστονη 650 κυβικά. Οπότε από τότε καταλαβαίνεις ότι όταν βλέπω μονά δισκόφρενα σε πάνω από 700-800cc με ένα Χ βάρος..... κάτι με πιάνει και θέλω να τα πω!

sniper
26/07/2019, 14:13
Αυτό το είπα παραπάνω και αφορά την απόκρηση του φρένου και όχι την δύναμη, δύναμη δίνει η μεγαλύτερη επιφάνεια τριβής που κρατάει τις θερμοκρασίες χαμηλά για να μην βράσουν.... με μεγαλύτερη πίεση πετυχαίνεις δυνατότερο φρενάρισμα αλλά με μεγαλύτερες φθορές και θερμοκρασίες.

Όσο για την οικονομία που λες είναι για την εταιρία πιο ακριβές δύο διπίστονες με δίσκους από μια τετραπίστονη (μαϊμού κατ' εμέ) με ένα δίσκο.... τα έμβολα που προσθέτουν οι κατασκευαστές στην σειρά και όχι αντυκριστά πετυχαίνουν όλα τα παραπάνω που έγραψα.

Αλήθεια, τώρα που το συζητάμε, έχουν βράσει ποτέ τα υγρά των φρένων σε κανέναν από εσάς; Εμένα μου έχουν βράσει, τρελή εμπειρία και θα πρέπει να έχεις και κανά δύο αγίους καβάτζα.

Εγώ τελικά πιστεύω ότι δεν έχεις ιδέα απλά έχεις χρόνο και τρολάρεις.

Coyote.V
26/07/2019, 14:18
Εγώ τελικά πιστεύω ότι δεν έχεις ιδέα απλά έχεις χρόνο και τρολάρεις.

Αν μου αποδείξεις ότι έχω άδικο θα το δεχτώ, αλλά με επιχειρήματα. 4 ίδια τακάκια πρεσάρονται σε δύο ίδιους δίσκους... γιατί το ένα ζευγάρι να έχει δυνατότερο φρενάρισμα με χαμηλότερες θερμοκρασίες... επειδή το πρώτο πρεσάρεται και από τις δύο μεριές με πιστόνια και όχι με την απέναντι κόντρα;

sniper
26/07/2019, 14:24
Αν μου αποδείξεις ότι έχω άδικο θα το δεχτώ, αλλά με επιχειρήματα. 4 ίδια τακάκια πρεσάρονται σε δύο ίδιους δίσκους... γιατί το ένα ζευγάρι να έχει δυνατότερο φρενάρισμα με χαμηλότερες θερμοκρασίες... επειδή το πρώτο πρεσάρεται και από τις δύο μεριές με πιστόνια και όχι με την απέναντι κόντρα;

Με την ίδια λογική που αν σου χώσει ένα μπουκέτο κάποιος, είναι πάντα λιγότερο από 2 ίδια μπουκέτα ταυτόχρονα από τον ίδιο.

Coyote.V
26/07/2019, 14:26
Ωραίο επιχείρημα ρε, μπράβο!

buckley
26/07/2019, 14:32
Ωραίο επιχείρημα ρε, μπράβο!

:flowers:
:flowers::flowers:

:bawl:

Coyote.V
26/07/2019, 14:35
:lol: Θα μας δείρει, το βλέπω, στο άλλο νήμα έβαλε φώτο ένα καρατέγκα...

karateo
26/07/2019, 14:37
Αυτό το είπα παραπάνω και αφορά την απόκρηση του φρένου και όχι την δύναμη, δύναμη δίνει η μεγαλύτερη επιφάνεια τριβής που κρατάει τις θερμοκρασίες χαμηλά για να μην βράσουν.... με μεγαλύτερη πίεση πετυχαίνεις δυνατότερο φρενάρισμα αλλά με μεγαλύτερες φθορές και θερμοκρασίες.

Δύναμη για φρενάρισμα τί εννοούμε?
Να μπλοκάρει ο τροχός μία φορά και τέλος?

Να φρενάρει στο όριο χωρίς μπλοκάρισμα μέχρι να σταματήσουν τα 250κιλά απο τα 200χλμ/ώρα?


Το 1ο το πετυχαίνεις και με τις φθηνότερες λύσεις.
Το 2ο μπορεί να το πετύχεις τη πρώτη φορά αλλά αν το κάνεις ξανά μπορεί να έχεις χάσει το φρένο απο το βράσιμο.

Επίσης υπολογίζεις τη δύναμη του φρεναρίσματος με σταθερή δύναμη στη τρόμπα/μανέτα?
Γιατί με αυτά που σου είπαν όταν υπάρχει γλύστρα χάνεται ενέργεια οπότε πρέπει να πρεσάρεις περισσότερο.

Καταλαβαίνω τί προσπαθείς να πείς αλλά στην πράξη δε μας ενδιαφέρει καθόλου.

buckley
26/07/2019, 14:40
:lol: Θα μας δείρει, το βλέπω, στο άλλο νήμα έβαλε φώτο ένα καρατέγκα...

Το νου σου ;)

408565

sniper
26/07/2019, 14:40
:lol: Θα μας δείρει, το βλέπω, στο άλλο νήμα έβαλε φώτο ένα καρατέγκα...

Μπα, θα σε βάλω πάνω σε μηχανάκι με μονομπλοκ δαγκάνα να αποδείξεις πόσο ντεμέκ και άχρηστες είναι. Αν σου μπει το μηχανάκι στον κ@λο, δεν φταίω εγώ.

buckley
26/07/2019, 14:44
Μπα, θα σε βάλω πάνω σε μηχανάκι με μονομπλοκ δαγκάνα να αποδείξεις πόσο ντεμέκ και άχρηστες είναι. Αν σου μπει το μηχανάκι στον κ@λο, δεν φταίω εγώ.

Δες το λίγο καλύτερα με την ανατομία ρε .:p

408566

:bawl::bawl::bawl:

Coyote.V
26/07/2019, 14:46
Δύναμη για φρενάρισμα τί εννοούμε?
Να μπλοκάρει ο τροχός μία φορά και τέλος?

Να φρενάρει στο όριο χωρίς μπλοκάρισμα μέχρι να σταματήσουν τα 250κιλά απο τα 200χλμ/ώρα?


Το 1ο το πετυχαίνεις και με τις φθηνότερες λύσεις.
Το 2ο μπορεί να το πετύχεις τη πρώτη φορά αλλά αν το κάνεις ξανά μπορεί να έχεις χάσει το φρένο απο το βράσιμο.

Επίσης υπολογίζεις τη δύναμη του φρεναρίσματος με σταθερή δύναμη στη τρόμπα/μανέτα?
Γιατί με αυτά που σου είπαν όταν υπάρχει γλύστρα χάνεται ενέργεια οπότε πρέπει να πρεσάρεις περισσότερο.

Καταλαβαίνω τί προσπαθείς να πείς αλλά στην πράξη δε μας ενδιαφέρει καθόλου.

Πρόσεξε θα έχεις το ίδιο αποτέλεσμα με λιγότερη δύναμη στην μανέτα λόγω λιγότερων απωλειών, αλλά μόνο μέχρι εδώ, το φρενάρισμα θα είναι το ίδιο με μικρότερη δύναμη στην μανέτα. Όλα τα δισκόφρενα μπορεί να κοκαλώσουν με την ανάλογη δύναμη.

Τι κερδίζεις από το φρενάρισμα της μοτοσυκλέτας είναι το θέμα, μικρότερες θερμοκρασίες; Όχι πιο δυνατό σταμάτημα; Όχι... λόγω της τριβής, για να έχεις δυνατότερο φρενάρισμα θες μεγαλύτερες επιφάνεις τριβής που δεν τις έχουμε στην προκειμένη.

Coyote.V
26/07/2019, 14:48
Τι είναι αυτός ρε; Δεν τον είχα προσέξει... βρήκα άντρα να κάνουμε σεξ!

buckley
26/07/2019, 14:50
Πρόσεξε θα έχεις το ίδιο αποτέλεσμα με λιγότερη δύναμη στην μανέτα λόγω λιγότερων απωλειών, αλλά μόνο μέχρι εδώ, το φρενάρισμα θα είναι το ίδιο με μικρότερη δύναμη στην μανέτα. Όλα τα δισκόφρενα μπορεί να κοκαλώσουν με την ανάλογη δύναμη.

Τι κερδίζεις από το φρενάρισμα της μοτοσυκλέτας είναι το θέμα, μικρότερες θερμοκρασίες; Όχι πιο δυνατό σταμάτημα; Όχι... λόγω της τριβής, για να έχεις δυνατότερο φρενάρισμα θες μεγαλύτερες επιφάνεις τριβής που δεν τις έχουμε στην προκειμένη.

Πστ νέος μην επιμένεις γιατί μέχρι τώρα βλέπεις το χω πάρει χαλαρά το θρεντ :smokin:
Άστο να πάει, τελευταία Παρασκευή Ιούλη σήμερα :wave2:

Coyote.V
26/07/2019, 14:52
Πστ νέος μην επιμένεις γιατί μέχρι τώρα βλέπεις το χω πάρει χαλαρά το θρεντ :smokin:
Άστο να πάει, τελευταία Παρασκευή Ιούλη σήμερα :wave2:

Όχι ρε συ, πες μου τι μαγικό γίνεται, θα σκάσω!

karateo
26/07/2019, 14:55
Πρόσεξε θα έχεις το ίδιο αποτέλεσμα με λιγότερη δύναμη στην μανέτα λόγω λιγότερων απωλειών, αλλά μόνο μέχρι εδώ, το φρενάρισμα θα είναι το ίδιο με μικρότερη δύναμη στην μανέτα. Όλα τα δισκόφρενα μπορεί να κοκαλώσουν με την ανάλογη δύναμη.

Τι κερδίζεις από το φρενάρισμα της μοτοσυκλέτας είναι το θέμα, μικρότερες θερμοκρασίες; Όχι πιο δυνατό σταμάτημα; Όχι... λόγω της τριβής, για να έχεις δυνατότερο φρενάρισμα θες μεγαλύτερες επιφάνεις τριβής που δεν τις έχουμε στην προκειμένη.

Χειρότερη αίσθηση/έλεγχο του φρεναρίσματος = χειρότερο φρενάρισμα (αν βάλεις και το abs στην εξίσωση καληνύχτα)
Κακή φθορά στο τακάκι = αλλαγή νωρίτερα = το οποίο δε ξέρω αν θα μειώσει και την επιφάνεια που ακουμπάει μετά απο κάποια χλμ

Bob_o_mastoras
26/07/2019, 14:58
To φρεναρισμα ειναι πολυ πιο περιπλοκο απ'οτι νομιζουμε, πιστευω.
Το θεμα ειναι να μετατραπει οσο το δυνατον γρηγοροτερα η κινητικη ενεργεια του μηχανακίου σε θερμοτητα στους δισκους μεσω της τριβης και αυτο χωρις να μπλοκαρει ο τροχος. Σε αυτο προσθεστε και ολα τα προαναφερθεντα και εχουμε ενα πολυ συνθετο προβλημα..:yawn:

sniper
26/07/2019, 15:04
...
Άστο να πάει, τελευταία Παρασκευή Ιούλη σήμερα :wave2:

Κάτσε ρε, δεν έχουμε βάλει και στην εξίσωση τις αναρτήσεις ακόμα.

Coyote.V
26/07/2019, 15:04
Χειρότερη αίσθηση/έλεγχο του φρεναρίσματος = χειρότερο φρενάρισμα (αν βάλεις και το abs στην εξίσωση καληνύχτα)
Κακή φθορά στο τακάκι = αλλαγή νωρίτερα = το οποίο δε ξέρω αν θα μειώσει και την επιφάνεια που ακουμπάει μετά απο κάποια χλμ

Ναι ανομοιόμορφη φθορά μπορεί να δημιουργηθεί αν δεν καθαρίσεις και δεν γρασάρεις ποτέ τις δαγκάνες. Το να σφίξω την μανέτα με 2 κιλά αντί για ενάμιση τι διαφορά έχει; Η δύναμη και η τριβή που θα δημιουργηθεί στις τελικές επιφάνειες θα είναι η ίδια.

Ο 310 δίσκος πχ με το Χ τακάκι έχει συγκεκριμένες δυνατότητες και ανοχές που αν τις υπερβείς μπαίνεις σε περιπέτειες.

sapila racing
26/07/2019, 15:08
Τελικά σε άλλο τμήμα του φόρουμ έπρεπε να το μεταφέρω... :facepalm:

DoctoR_k6
26/07/2019, 15:10
Διαβασε (https://www.tvsmotor.com/blog/disc-brakes-101/)μπας κ λυθει καμια απορια για τις δαγκανες...

sniper
26/07/2019, 15:10
Ναι ανομοιόμορφη φθορά μπορεί να δημιουργηθεί αν δεν καθαρίσεις και δεν γρασάρεις ποτέ τις δαγκάνες. Το να σφίξω την μανέτα με 2 κιλά αντί για ενάμιση τι διαφορά έχει; Η δύναμη και η τριβή που θα δημιουργηθεί στις τελικές επιφάνειες θα είναι η ίδια.

Ο 310 δίσκος πχ με το Χ τακάκι έχει συγκεκριμένες δυνατότητες και ανοχές που αν τις υπερβείς μπαίνεις σε περιπέτειες.

:tooth:

Αλήθεια τώρα, πραγματικά, έχεις καμία ιδέα του τι λες; ένας δίσκος 310 πχ που ειναι πάνω σε Varkantero, τραβάει τια ίδια ζόρια αν ειναι πάνω σε SS1000; Πες μου ναι, δεν θα μείνει κανένας και στο διπλανό χωριό.

Coyote.V
26/07/2019, 15:11
Madnomad τρέμε.... θα σπάσουμε ρεκόρ μετανάστευσης!

Coyote.V
26/07/2019, 15:14
:tooth:

Αλήθεια τώρα, πραγματικά, έχεις καμία ιδέα του τι λες; ένας δίσκος 310 πχ που ειναι πάνω σε Varkantero, τραβάει τια ίδια ζόρια αν ειναι πάνω σε SS1000; Πες μου ναι, δεν θα μείνει κανένας και στο διπλανό χωριό.

Μπορεί να τραβάει και χειρότερα το βαραντέρο με αναβάτη 120 κιλά, σύζυγο των ίδιων περίπου κυβικών, 270 κιλά μηχανή και με φορτωμένο το μισό σπίτι επάνω κατεβαίνοντας από το Μέτσοβο... διαφωνείς μήπως;

sniper
26/07/2019, 15:19
Μπορεί να τραβάει και χειρότερα το βαραντέρο με αναβάτη 120 κιλά, σύζυγο των ίδιων περίπου κυβικών, 270 κιλά μηχανή και με φορτωμένο το μισό σπίτι επάνω κατεβαίνοντας από το Μέτσοβο... διαφωνείς μήπως;

Ναι.

Φαντάσου (αν μπορείς, δεν ξέρω αν έχεις ανέβει ποτέ πάνω σε μηχανάκι) φρενάρισμα "πανικού" από τα 300+ σε πλήρη στάση, έστω και μόνο με τον οδηγό.


Edit : Ένα δίκιο το έχεις, αλλά το πρόβλημά σου δεν ειναι τα φρένα, αλλά αν θα αντέξει η μαλ@κία που λένε πλαίσιο στην μετατόπιση του ΚΒ.

Coyote.V
26/07/2019, 15:26
Ναι.

Φαντάσου (αν μπορείς, δεν ξέρω αν έχεις ανέβει ποτέ πάνω σε μηχανάκι) φρενάρισμα "πανικού" από τα 300+ σε πλήρη στάση, έστω και μόνο με τον οδηγό.

Λες να φύτρωσα πριν 10 χρόνια και να πήρα το βαραντέρο πρώτο μηχανάκι; το πρώτο μου καλό μηχανάκι ήταν το gpz600r το 1990. Δεν βρίσκω νόημα να το συνεχίσω. Απλά να καταλάβετε την λειτουργία του φρένου.

Γιατί δίσκος 310 και όχι 280 γιατί δύο δισκόφρενα μπροστά και όχι ένα γιατί τρία και όχι ένα ή δύο πιστόνια γιατί τρύπες γιατί πλευστοί κλπ.. Στο τέλος θα βάλεις και 1000αρι SS στην πίστα με ένα δισκόφρενο μπροστά ρε φίλε...

Bob_o_mastoras
26/07/2019, 15:35
Στο τέλος θα βάλεις και 1000αρι SS στην πίστα με ένα δισκόφρενο μπροστά ρε φίλε...

Χμμμ...

408567

Coyote.V
26/07/2019, 15:39
Αυτός δεν είναι δίσκος.... ρεζέρβα είναι, αν σπάσει η ζάντα πας με το δισκόφρενο ρε μάστορα. .

sniper
26/07/2019, 15:41
Λες να φύτρωσα πριν 10 χρόνια και να πήρα το βαραντέρο πρώτο μηχανάκι; το πρώτο μου καλό μηχανάκι ήταν το gpz600r το 1990. Δεν βρίσκω νόημα να το συνεχίσω. Απλά να καταλάβετε την λειτουργία του φρένου.

Γιατί δίσκος 310 και όχι 280 γιατί δύο δισκόφρενα μπροστά και όχι ένα γιατί τρία και όχι ένα ή δύο πιστόνια γιατί τρύπες γιατί πλευστοί κλπ.. Στο τέλος θα βάλεις και 1000αρι SS στην πίστα με ένα δισκόφρενο μπροστά ρε φίλε...

Δεν με απασχολει, στο δικο μου μηχανάκι έχω 330 δίσκους με τετραπίστονες δαγκάνες. Έλα μια μέρα να τις αλλάξουμε με 2πιστονες και στο δίνω για μια βόλτα.

karateo
26/07/2019, 15:43
Το να σφίξω την μανέτα με 2 κιλά αντί για ενάμιση τι διαφορά έχει;

1) Στο φρενάρισμα μεταβάλλεις συνεχώς τη δύναμη
2) Όση περισσότερη δύναμη βάζεις τόσο δυσκολότερα το κάνεις και το αντίστροφο. Μία μέση λύση είναι ιδανική.


Πριν 10 χρόνια είχα την ίδια απορία πάντως.
Γιατί μιλάμε για φρένα απο τη στιγμή που μπορεί να μπλοκάρει τον τροχό.
Αν μας ενδιαφέρει μόνο αυτό τότε έχεις δίκιο. Αν μας ενδιαφέρει το φρενάρισμα σαν σύνολο τότε...

Coyote.V
26/07/2019, 15:48
Δεν με απασχολει, στο δικο μου μηχανάκι έχω 330 δίσκους με τετραπίστονες δαγκάνες. Έλα μια μέρα να τις αλλάξουμε με 2πιστονες και στο δίνω για μια βόλτα.

Σίγουρα θα έχει άλλη αίσθηση, θα ανταποκρίνετα λιγότερο και θα θες μεγαλύτερη δύναμη στην μανέτα, δεν διαφωνώ. οι δυνατότητες όμως του φρεναρίσματος εφόσον είναι σαν του ταράιμφ αντικριστές εκτός της αίσθησης δεν θα αλλάξουν. Ο χ δίσκος σταματάει τα χ κιλά μηχανής με χ τριβή και θερμοκρασίες σε 100 μέτρα.... αυτό είναι κάτι που δεν μπορεί να αλλάξει με τις αντικριστές τεραπίστονες.

sniper
26/07/2019, 15:56
Σίγουρα θα έχει άλλη αίσθηση, θα ανταποκρίνετα λιγότερο και θα θες μεγαλύτερη δύναμη στην μανέτα, δεν διαφωνώ. οι δυνατότητες όμως του φρεναρίσματος εφόσον είναι σαν του ταράιμφ αντικριστές εκτός της αίσθησης δεν θα αλλάξουν. Ο χ δίσκος σταματάει τα χ κιλά μηχανής με χ τριβή και θερμοκρασίες σε 100 μέτρα.... αυτό είναι κάτι που δεν μπορεί να αλλάξει με τις αντικριστές τεραπίστονες.

Ξαναδιάβασε τι έγραψες και μετά όλο το θρεντ απο την αρχή και βρες που διαφωνείς με τον εαυτό σου.

Coyote.V
26/07/2019, 15:56
1) Στο φρενάρισμα μεταβάλλεις συνεχώς τη δύναμη
2) Όση περισσότερη δύναμη βάζεις τόσο δυσκολότερα το κάνεις και το αντίστροφο. Μία μέση λύση είναι ιδανική.


Πριν 10 χρόνια είχα την ίδια απορία πάντως.
Γιατί μιλάμε για φρένα απο τη στιγμή που μπορεί να μπλοκάρει τον τροχό.
Αν μας ενδιαφέρει μόνο αυτό τότε έχεις δίκιο. Αν μας ενδιαφέρει το φρενάρισμα σαν σύνολο τότε...


Όλο το θέμα ξεκίνησε με το καινούργιο τράιμφ 900 με το μονό δισκόφρενο. Θεωρώ ότι είναι πολύ λίγο για ένα μηχανάκι 900 κυβικών που μπορεί να το φορτώσεις.
Η ένστασή μου δεν είναι όταν κυκλοφορεί με ένα άτομο αλλά όταν βρίσκεται φορτωμένο σε δύσκολες συνθήκες... εντάξει ίσως μπορεί να το σταματήσει ικανοποιητικά σε μια ευθεία με δύο άτομα... ίσως.. πχ μια μεγάλη κατηφόρα από ένα βουνό εκεί που αρχίζουν και δυσκολεύουν τα πράγματα για τα φρένα;

Coyote.V
26/07/2019, 15:57
Ξαναδιάβασε τι έγραψες και μετά όλο το θρεντ απο την αρχή και βρες που διαφωνείς με τον εαυτό σου.

Το ίδιο πράγμα λέω συνέχεια εσείς μου λέτε άλλα.

sniper
26/07/2019, 15:58
Whatever. Bye.

Coyote.V
26/07/2019, 16:00
Whatever. Bye.

:wave2:


Πάει αυτός, ο επόμενος...

panavour
26/07/2019, 16:08
Ναι.

Φαντάσου (αν μπορείς, δεν ξέρω αν έχεις ανέβει ποτέ πάνω σε μηχανάκι) φρενάρισμα "πανικού" από τα 300+ σε πλήρη στάση, έστω και μόνο με τον οδηγό.


Edit : Ένα δίκιο το έχεις, αλλά το πρόβλημά σου δεν ειναι τα φρένα, αλλά αν θα αντέξει η μαλ@κία που λένε πλαίσιο στην μετατόπιση του ΚΒ.

Η ορμή ορίζεται ως το γινόμενο της μάζας (m) του αντικειμένου επί την ταχύτητά (u) του. Είναι διανυσματικό μέγεθος, όπως και η ταχύτητα, και έχει τη φορά και τη διεύθυνση αυτής.

Αρα ενα μηχανακι 100 κιλα που παει 300χλμ/ωρα εχει την ιδια ορμη με ενα 300 κιλων που παει με 100χλμ/ωρα.Για το φορτωμενο βαραντερο το λεω

sniper
26/07/2019, 16:11
Η ορμή ορίζεται ως το γινόμενο της μάζας (m) του αντικειμένου επί την ταχύτητά (u) του. Είναι διανυσματικό μέγεθος, όπως και η ταχύτητα, και έχει τη φορά και τη διεύθυνση αυτής.

Ναι, την ξέρουμε την φυσική μας, δεν ζούμε στα δέντρα. Το συγκεκριμένο αντικείμενο όμως δεν είναι ένα σημείο, κι έχει μεταβαλλόμενα μεταβαλλόμενα χαρακτηριστικά (πλην της μάζας φυσικά) και μεταβαλλόμενες τριβές (είτε κύλισης είτε μεταξύ δίσκου/τακακίου).
Που θες να καταλήξεις;

bros400pgm
26/07/2019, 16:15
Η ορμή ορίζεται ως το γινόμενο της μάζας (m) του αντικειμένου επί την ταχύτητά (u) του. Είναι διανυσματικό μέγεθος, όπως και η ταχύτητα, και έχει τη φορά και τη διεύθυνση αυτής.

Αρα ενα μηχανακι 100 κιλα που παει 300χλμ/ωρα εχει την ιδια ορμη με ενα 300 κιλων που παει με 100χλμ/ωρα.Για το φορτωμενο βαραντερο το λεω


Υπαρχει και η κινητικη ενεργεια, που πρεπει να μεταβληθει και εκεινο το "τετραγωνο" δεν χωνευεται :D:D:D:D:D:D

Coyote.V
26/07/2019, 16:22
Νομίζω ότι έχουμε μπερδέψει την καλύτερη αίσθηση με την δυνατότητα.

Πουθενά δεν υποστήριξα ότι είναι καλύτερη η διπίστονη με την τετραπίστονη, φυσικά και έχεις καλύτερη αίσθηση, με λιγότερη δύναμη στη μανέτα και έλεγχο με την τετραπίστονη, η διαφορά είναι εκεί και όχι σε δυνατότερο φρενάρισμα, το φρενάρισμα το καθορίζει η διάμετρος του δίσκου και το τακάκι.... τα οποία πρέπει να βρίσκονται σε μια ισορροπία με το βάρος και την ταχύτητα της μηχανής για να διατηρούνται και οι σωστές θεμοκρασίες κατά το φρενάρισμα.

Ε, αυτό στο τράιουμφ δεν το βλέπω... και θεωρώ ότι δεν είναι σωστό, όσο καλές και να είναι οι τετραπίστονες.

panavour
26/07/2019, 16:33
φανταζομαι οτι αυτο που θελει απλα να πει ο κογιοτ ειναι οτι αν δεν εχουμε αλλαγη στην επιφανεια τριβης ή στην δυνανη εξασκησης της τριβης το αποτελεσμα θα ειναι το ιδιο σε δισκους της ιδιας διαμετρου,πχ. διπιστονη με τακακια 20 τετραγωνικα εκατοστα επιφανεια ,και με δυναμη 2 κιλων -τυχαια τα μεγεθη- σε δισκο 300 εκατοστων,θα εχουν το ιδιο αποτελεσμα στο φρεναρισμα με μια τετραπιστονη με την ιδια συνολικη επιφανεια τακακιων και την ιδια δυναμη στον ιδιο δισκο.ΑΝ καταλαβα καλα.

Coyote.V
26/07/2019, 16:41
Καλά κατάλαβες απλά στην τετραπίστονη θα βάλεις πιο λίγη δύναμη, αυτό βέβαια μεταφράζεται σε καλύτερο φρενάρισμα, όχι όμως πιο δυνατό.

sapila racing
26/07/2019, 16:48
Coyote έχεις καβαλήσει μοτοσυκλέτα με σοβαρά φρένα? Μαλλον οχι, αλλιώς δεν θα τα εγραφες αυτα.
Σοβαρά φρένα σημαίνει να σταματάει απο τα 200+ με ενα δάχτυλο στην μανέτα κι εσυ να κρατιέσαι γερά μην φύγεις απο πάνω.

Γιατί αν θέλεις να στο εξηγήσουν κι άλλο για να το καταλάβεις sorry αλλά δεν.

Στα εγραψα εγω, στα εγραψε ο telegonos, σου εβαλε Link o DoctoR_k6, τα διάβασες η μπα?

Coyote.V
26/07/2019, 16:56
Coyote έχεις καβαλήσει μοτοσυκλέτα με σοβαρά φρένα? Μαλλον οχι, αλλιώς δεν θα τα εγραφες αυτα.
Σοβαρά φρένα σημαίνει να σταματάει απο τα 200+ με ενα δάχτυλο στην μανέτα κι εσυ να κρατιέσαι γερά μην φύγεις απο πάνω.

Γιατί αν θέλεις να στο εξηγήσουν κι άλλο για να το καταλάβεις sorry αλλά δεν.

Στα εγραψα εγω, στα εγραψε ο telegonos, σου εβαλε Link o Raptor, τα διάβασες η μπα?

Ρε σαπίλα δεν αμφισβήτησα τίποτα από αυτά τα φρένα σχολίασα στο τράιμφ το 900 ότι είναι ανεπαρκή για τα κιλά του σε ακραίες περιπτώσεις, στο 1200 με 300cc παραπάνω 10-20 χιλ περισσότερα και 2-3 κιλά έχουν βάλει διπλό.... δηλαδή; είναι ανεπαρκή το φράνο στο 1200 για 10-20 χιλ και 5-6 κιλά;
Απλά φέρνουν στα όρια ένα μηχανάκι από την μεριά των φρένων για λόγους; οικονομίας; Με την τετραπίστονη καλύπτεται το κενό;

BLiTzER
26/07/2019, 16:58
Ποιος θα πάρει αυτό το μηχανάκι και θα το φέρει στα όρια;

Coyote.V
26/07/2019, 16:59
Εκεί λες να ποντάρει και η εταιρία;

Coyote.V
26/07/2019, 17:08
Παίδες έχω αρχίσει την γκρίνια γιατί πολλές εταιρίες τώρα τελευταία προσπαθούν να βγάλουν πιο οικονομικά μοντέλα και μερικές φορές η οικονομία που κάνουν χτυπάει άσχημα όταν είναι σε άμεση σχέση με την ασφάλεια.

billy84
26/07/2019, 17:23
Δεν έχω να προσθέσω κάτι παρα μόνο τη δοκιμή που είναι και η σημαντικότερη.Aν το πάρεις test ride θα δεις αν φρενάρει όπως πρέπει στην πράξη.:)

Bob_o_mastoras
26/07/2019, 17:29
Απο ποιο triumph ξεκινησε η κουβεντα?? :confused:

Coyote.V
26/07/2019, 17:44
Απο ποιο triumph ξεκινησε η κουβεντα?? :confused:

Το 900άρι, εκεί ξεκίνησα να γκρινιάζω και μεταφέρθηκε ως ξεχωριστό νήμα εδώ.

p@nos
26/07/2019, 17:49
Νομίζω ότι έχουμε μπερδέψει την καλύτερη αίσθηση με την δυνατότητα.

Πουθενά δεν υποστήριξα ότι είναι καλύτερη η διπίστονη με την τετραπίστονη, φυσικά και έχεις καλύτερη αίσθηση, με λιγότερη δύναμη στη μανέτα και έλεγχο με την τετραπίστονη, η διαφορά είναι εκεί και όχι σε δυνατότερο φρενάρισμα, το φρενάρισμα το καθορίζει η διάμετρος του δίσκου και το τακάκι.... τα οποία πρέπει να βρίσκονται σε μια ισορροπία με το βάρος και την ταχύτητα της μηχανής για να διατηρούνται και οι σωστές θεμοκρασίες κατά το φρενάρισμα.

Ε, αυτό στο τράιουμφ δεν το βλέπω... και θεωρώ ότι δεν είναι σωστό, όσο καλές και να είναι οι τετραπίστονες.


ο συλλογισμος σου ειναι σωστος διοτι χρησιμοποιεις γνωσεις λυκειου θεωροντας οτι το συστημα φρενων ειναι ενα εντελως γραμμικο συστημα, δηλαδη οτι οση δυναμη εφαρμοζεις στη μανετα, τοση θα φτασει στο δισκοφρενο σου...

ο κοσμος στην πραγματικοτητα ομως δεν ειναι ποτε γραμμικος παντου, αλλα μεχρι ενος σημειου οπου μετα οι χαρακτηριστικες αλλαζουν. Αυτο συμβαινει και με τα φρενα, απο ενα σημειο και μετα αρχιζει και μεταφερεται δυναμη στις δαγκανες παραμορφωνοντας τες, στις εδρασεις των δαγκανων και ούτω καθεξής, και η δυναμη που βαζεις στη μανετα απλα δεν καταληγει πουθενα...

αυτος ειναι ο κυριοτερος λογος που μια διπιστονη δαγκανα ειναι ''υποδεεστερη'' απο μια συμβατικη 4πιστονη, το ποση δυναμη μπορει να μεταφερει στο δισκοφρενο σου σε πραγματικες συνθηκες...εκει λοιπον που θα πιασεις το μεγιστο φρενο με μια δεδομενη δυναμη στη μανετα για μια διπιστονη δαγκανα και η δυναμη θα αρχιζει να μεταφερεται σε παραμορφωσεις, με μια 4πιστονη δαγκανα θα εισαι πολυ μακρια απο αυτο το σημειο...γι αυτο το λογο υπαρχουν και μονομπλοκ δαγκανες, cnc κλπ...για να μπορεσουν να μειωσουν ολες αυτες τις ελαστικοτητες, οι οποιες δεν ειναι καθολου αμεληταιες....

και φυσικα μια δαγκανα ειναι ''καλη'' οταν καταφερει ο κατασκευαστης να πετυχει υψηλη ακαμψια, με ελαχιστο δυνατο βαρος και ογκο...

επι της ουσιας, οι περισσοτεροι στην πραξη μπορουν να βελτιωσουν κατα πολυ το φρενο τους αν χρησιμοποιησουν καλα τακακια και τρομπα...

panavour
26/07/2019, 17:52
Καλά κατάλαβες απλά στην τετραπίστονη θα βάλεις πιο λίγη δύναμη, αυτό βέβαια μεταφράζεται σε καλύτερο φρενάρισμα, όχι όμως πιο δυνατό.

το καλυτερο εχει πολλες εννοιες,π.χ. σε λιγοτερα μετρα,με λιγοτερη πιεση στην μανεττα,χωρις τρεμουλο στην μανεττα,χωρις μπλοκαρισματα,χωρις υπερθερμανση,το δυνατοτερο εχει μια εννοια ,λιγοτερα μετρα

Coyote.V
26/07/2019, 18:03
[/SIZE][/COLOR]

το καλυτερο εχει πολλες εννοιες,π.χ. σε λιγοτερα μετρα,με λιγοτερη πιεση στην μανεττα,χωρις τρεμουλο στην μανεττα,χωρις μπλοκαρισματα,χωρις υπερθερμανση,το δυνατοτερο εχει μια εννοια ,λιγοτερα μετρα

Ακριβώς, βρήκα κάποιον που με καταλαβαίνει τελικά. Από αυτό το σημείο ξεκίνησε η συζήτηση δεν αμφιβάλω ότι οι τετραπίστονες έχουν πολύ καλύτερο φρενάρισμα σε σχέση με τις διπίστονες σε όλα όσα έχουν γραφτεί ,αλλά έχουν την ίδια απόδοση... τόσα κιλά (μηχανής) στα τόσα μέτρα με τόση ταχύτητα.

viper1
26/07/2019, 18:08
Εγώ έβαλα αυτό. Στην μια πλευρά . Αλλά δεν βρίσκω τρόμπα.....408572



Λες οι εταιρίες να πήγαν από τις διποστονες στις τετραπιστονες/εξαπιστονες χωρίς λόγο?

Coyote.V
26/07/2019, 18:15
ο συλλογισμος σου ειναι σωστος διοτι χρησιμοποιεις γνωσεις λυκειου θεωροντας οτι το συστημα φρενων ειναι ενα εντελως γραμμικο συστημα, δηλαδη οτι οση δυναμη εφαρμοζεις στη μανετα, τοση θα φτασει στο δισκοφρενο σου...

ο κοσμος στην πραγματικοτητα ομως δεν ειναι ποτε γραμμικος παντου, αλλα μεχρι ενος σημειου οπου μετα οι χαρακτηριστικες αλλαζουν. Αυτο συμβαινει και με τα φρενα, απο ενα σημειο και μετα αρχιζει και μεταφερεται δυναμη στις δαγκανες παραμορφωνοντας τες, στις εδρασεις των δαγκανων και ούτω καθεξής, και η δυναμη που βαζεις στη μανετα απλα δεν καταληγει πουθενα...

αυτος ειναι ο κυριοτερος λογος που μια διπιστονη δαγκανα ειναι ''υποδεεστερη'' απο μια συμβατικη 4πιστονη, το ποση δυναμη μπορει να μεταφερει στο δισκοφρενο σου σε πραγματικες συνθηκες...εκει λοιπον που θα πιασεις το μεγιστο φρενο με μια δεδομενη δυναμη στη μανετα για μια διπιστονη δαγκανα και η δυναμη θα αρχιζει να μεταφερεται σε παραμορφωσεις, με μια 4πιστονη δαγκανα θα εισαι πολυ μακρια απο αυτο το σημειο...γι αυτο το λογο υπαρχουν και μονομπλοκ δαγκανες, cnc κλπ...για να μπορεσουν να μειωσουν ολες αυτες τις ελαστικοτητες, οι οποιες δεν ειναι καθολου αμεληταιες....

και φυσικα μια δαγκανα ειναι ''καλη'' οταν καταφερει ο κατασκευαστης να πετυχει υψηλη ακαμψια, με ελαχιστο δυνατο βαρος και ογκο...

επι της ουσιας, οι περισσοτεροι στην πραξη μπορουν να βελτιωσουν κατα πολυ το φρενο τους αν χρησιμοποιησουν καλα τακακια και τρομπα...

Μπορείς όμως να κάνεις έντο με την διπίστονη, αυτό που αλλάζει είναι η δύναμη και η αίσθηση. Δεν μπορούμε να αλλάξουμε τους νόμους της φυσικής τόσο εύκολα.... ένας δίσκος δέχεται μια συγκεκριμένη πίεση σε συγκεκριμένα τετραγωνικά εκατοστά και με συγκεκριμένη τριβή.

Αν υπερβείς τα όρια εξασκώντας μεγαλύτερη πίεση θα ανεβάσεις θερμοκρασίες με αποτέλεσμα να χάσεις τα φρένα. Εδώ έρχεται και η εξίσωση για τον δεύτερο δίσκο να δώσει την λύση μοιράζωντας τις θερμοκρασίες και με μεγαλύτερες επιφάνειες τριβής.

Coyote.V
26/07/2019, 18:17
Εγώ έβαλα αυτό. Στην μια πλευρά . Αλλά δεν βρίσκω τρόμπα.....408572



Λες οι εταιρίες να πήγαν από τις διποστονες στις τετραπιστονες/εξαπιστονες χωρίς λόγο?

Ξέρεις πόσα τέτοια έχω αλλάξει και έχω βρεθεί και μέλος επιτροπής διερεύνησης σε ατυχήματα; Τες πα... αυτές έχουν 12 πιστόνια αλλά όχι αντικρυστά έμβολα, απλά φρένα με 4 ρότορες και 6 στάτορες. ....σαν την καμπάνα ένα πράμα...

panavour
26/07/2019, 18:20
Μπορείς όμως να κάνεις έντο με την διπίστονη, αυτό που αλλάζει είναι η δύναμη και η αίσθηση. Δεν μπορούμε να αλλάξουμε τους νόμους της φυσικής τόσο εύκολα.... ένας δίσκος δέχεται μια συγκεκριμένη πίεση σε συγκεκριμένα τετραγωνικά εκατοστά και με συγκεκριμένη τριβή.

Αν υπερβείς τα όρια εξασκώντας μτανεμειςεγαλύτερη πίεση θα ανεβάσεις θερμοκρασίες με αποτέλεσμα να χάσεις τα φρένα. Εδώ έρχεται και η εξίσωση για τον δεύτερο δίσκο να δώσει την λύση μοιράζωντας τις θερμοκρασίες και με μεγαλύτερες επιφάνειες τριβής.

επισης ισοκατανεμεις και την πιεση στο πηρουνι ,αλλα απ την αλλη εχεις περισσοτερο φερομενο βαρος στην αναρτηση.

BLiTzER
26/07/2019, 18:28
Εκεί λες να ποντάρει και η εταιρία;

Σίγουρα, αλλιώς δε θα υπήρχαν τέτοια μηχανάκια. :p

Coyote.V
26/07/2019, 18:29
@panavour


Σωστά. θες άλλη απόσβεση και προφόρτιση.... αν δεν έχει, ελατήρια θα έλεγα.

p@nos
26/07/2019, 18:32
Μπορείς όμως να κάνεις έντο με την διπίστονη, αυτό που αλλάζει είναι η δύναμη και η αίσθηση. Δεν μπορούμε να αλλάξουμε τους νόμους της φυσικής τόσο εύκολα.... ένας δίσκος δέχεται μια συγκεκριμένη πίεση σε συγκεκριμένα τετραγωνικά εκατοστά και με συγκεκριμένη τριβή.

Αν υπερβείς τα όρια εξασκώντας μεγαλύτερη πίεση θα ανεβάσεις θερμοκρασίες με αποτέλεσμα να χάσεις τα φρένα. Εδώ έρχεται και η εξίσωση για τον δεύτερο δίσκο να δώσει την λύση μοιράζωντας τις θερμοκρασίες και με μεγαλύτερες επιφάνειες τριβής.

τι σχεση εχει το εντο? το εντο ειναι θεμα κατανομης βαρους, οχι δυναμης...

επειδη το θεμα ειναι διπιστονη/τετραπιστονη, ας αφησουμε τις θερμοκρασιες απεξω...μια 4πιστονη δαγκανα θα ανεβασει υψηλοτερες θερμοκρασιες διοτι ασκει περισσοτερη δυναμη στα τακακια....οποτε και το υλικο του τακακιου ειναι προσαρμοσμενο για την αναλογη χρηση...τελικα ακομα να καταλαβω, τι ακριβως ψαχνεις να βρεις?

εχεις καταλαβει για ποιο λογο προτιμουνται οι 4πιστονες δαγκανες η ακομα οχι?




@panavour


Σωστά. θες άλλη απόσβεση και προφόρτιση.... αν δεν έχει, ελατήρια θα έλεγα.


σιγα μη βαλεις και αλλη αναρτηση, η πλειοψηφια των οδηγων, ειδικα αν μιλαμε για δρομο και οχι χωμα που η αναρτηση δουλευει υπερωριες, δεν προκειται να καταλαβει καμμια αλλαγη στη συμπεριφορα της αναρτησης

Coyote.V
26/07/2019, 18:39
επειδη το θεμα ειναι διπιστονη/τετραπιστονη, ας αφησουμε τις θερμοκρασιες απεξω...

Το θέμα δεν είναι αυτό, αλλού ξεκίνησε και μεταφέρθηκε εδώ, εγώ δεν σύγκρινα τις δαγκάνες, είπα ότι ένας δίσκος είναι λίγος για 900cc έστω και ψόφια με 220 κιλά χωρίς αναβάτες.

Μου έγραψαν "ότι τετραπίστονη αφού......" και εγώ προσπαθώ να βρω τι κάνει την τετραπίστονη υπερφρένο για να χρησιμοποιήσεις μόνο ένα σε 900cc

Bob_o_mastoras
26/07/2019, 19:27
Το θέμα δεν είναι αυτό, αλλού ξεκίνησε και μεταφέρθηκε εδώ, εγώ δεν σύγκρινα τις δαγκάνες, είπα ότι ένας δίσκος είναι λίγος για 900cc έστω και ψόφια με 220 κιλά χωρίς αναβάτες.

Μου έγραψαν "ότι τετραπίστονη αφού......" και εγώ προσπαθώ να βρω τι κάνει την τετραπίστονη υπερφρένο για να χρησιμοποιήσεις μόνο ένα σε 900cc

Βασικα ενα δικιο το εχεις αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση μαλλον αρκει διοτι σπορ δεν θα οδηγηθει ποτε το συγκεκριμενο, μεγαλη ταχυτητα δεν θα αναπτυξει επισης ποτε, να ειναι βαρυ αλλα το φρενο θα ειναι επαρκες για την περιπτωση συν οτι γλυτωνεις μη αναρτωμενο βαρος και μειωνεις και το κοστος.

billy84
26/07/2019, 19:29
Το θέμα δεν είναι αυτό, αλλού ξεκίνησε και μεταφέρθηκε εδώ, εγώ δεν σύγκρινα τις δαγκάνες, είπα ότι ένας δίσκος είναι λίγος για 900cc έστω και ψόφια με 220 κιλά χωρίς αναβάτες.





Όπως έγραψα και προηγουμένως,δεν ξέρεις αν είναι επαρκή τα φρένα αν δεν το δοκιμάσεις.Αν έχει ποιοτικό και μεγάλο δίσκο,δαγκάνα και τρόμπα δε βλέπω το λόγο να μη φρενάρει καλύτερα απο ένα Vstrom που έχει 2 δίσκοφρενα αλλά κάτω του μετρίου.

Coyote.V
26/07/2019, 19:40
Όπως έγραψα και προηγουμένως,δεν ξέρεις αν είναι επαρκή τα φρένα αν δεν το δοκιμάσεις.Αν έχει ποιοτικό και μεγάλο δίσκο,δαγκάνα και τρόμπα δε βλέπω το λόγο να μη φρενάρει καλύτερα απο ένα Vstrom που έχει 2 δίσκοφρενα αλλά κάτω του μετρίου.

Το παλιό του 2018 είχε δαγκάνα με γλίστρα της νισίν και 280 χιλ δίσκο, προφανώς δεν επαρκούσε το φρένο και το αναβάθμισαν το 2019 με 310χιλ δίσκο με τις δαγκάνες της μπρέμπο... λες να το πέτυχαν; :)

p@nos
26/07/2019, 20:02
Το θέμα δεν είναι αυτό, αλλού ξεκίνησε και μεταφέρθηκε εδώ, εγώ δεν σύγκρινα τις δαγκάνες, είπα ότι ένας δίσκος είναι λίγος για 900cc έστω και ψόφια με 220 κιλά χωρίς αναβάτες.

Μου έγραψαν "ότι τετραπίστονη αφού......" και εγώ προσπαθώ να βρω τι κάνει την τετραπίστονη υπερφρένο για να χρησιμοποιήσεις μόνο ένα σε 900cc

Επειδη τωρα ειδα τι δαγκανα εβαλαν (την 4τακη της μπρεμπο) καθοτι την ειχα παλιοτερα σε διπλη, ειναι καθαρη σουπερμπαικ δαγκανα, και δυο τετοιες σε αυτο το μηχανακι θα ηταν υπερβολη... Η μια ειμαι βεβαιος οτι θα ειναι υπεραρκετη

toyar
26/07/2019, 20:09
Η δύναμη φρεναρίσματος μπορεί να ρυθμιστεί από τον κατασκευαστη με την επιλογή κατάλληλου ζεύγους τρομπας δαγκάνας ειδικά σε τέτοια αδύναμα σχετικά μηχανακια
Ο διπλός δίσκος προσφέρει καλύτερη αποβολή θερμότητας λόγω μεγαλύτερης επιφάνειας κάτι που στη συγκεκριμένη περίπτωση θεωρηθηκε μη αναγκαίο και θυσιάστηκε στον βωμό του κόστους
Πιθανότατα ο δεύτερος δίσκος θα λείψει από κάποιον που θέλει και μπορεί να το στιψει
Και θα του λείψει πρώτα ως αντοχή και μετά ως δύναμη φρεναρισματος

billy84
26/07/2019, 20:41
Το παλιό του 2018 είχε δαγκάνα με γλίστρα της νισίν και 280 χιλ δίσκο, προφανώς δεν επαρκούσε το φρένο και το αναβάθμισαν το 2019 με 310χιλ δίσκο με τις δαγκάνες της μπρέμπο... λες να το πέτυχαν; :)


Δεν το έχω οδηγήσει για να είμαι σίγουρος αλλά το να μην επαρκούσε πριν δεν το θεωρώ πιθανό,δεδομένης και της χρήσης που προορίζεται η μοτο.Οι αναβαθμίσεις γίνονται και λόγω μάρκετινγκ και όχι επειδή απαραίτητα υπάρχει πρόβλημα.

Σε κάθε περίπτωση πιστεύω πως αν δεν οδηγήσουμε κάτι δε μπορούμε να γνωρίζουμε.Και έχω δει πολλές θεωρίες να καταρρίπτονται στην πράξη σε όλα τα επίπεδα.;)

viper1
26/07/2019, 21:13
Βάρος επιτάχυνση επιβράδυνση και χρόνος είναι όλα μέρος του παιχνιδιού.η φωτογραφία του φρένου από αεροσκάφος που ανέβασα αλλά σβήστηκε είχα λόγο. Anyway
Στην αρχή αργά αλλά βαριά μηχανάκια με ανεπαρκή επιβράδυνση . Αργότερα μεγαλύτερης επίδοσης κινητήρες με τα ίδια βαριά πλαίσια και φρένα να διαχειριστούν 2 παραμέτρους. Επιβράδυνση από μεγαλύτερες ταχύτητες με το ίδιο βάρος. Αργότερα μειώθηκε το βάρος όποτε αυξήθηκε η επιτάχυνση αλλά μαζί αυξήθηκε και ανάγκη επιβράδυνσης από υψηλές πλεων ταχύτητες. Τα φρένα έπρεπε να διαχειριστούν και Τρίτη παράμετρο. Την διάρκεια φρεναρίσματος και την ανάπτυξη θερμοκρασίας η οποία αυξανόταν με την συχνότητα αλλά και την διάρκεια. Εκεί κάπου ενεπλάκη και η εξέλιξη των υγρών φρενών που από βάσης πετρελαίου προχώρησαν σε συνθετικές. Ακόμα και στα υλικά της δαγκάνες και των εμβόλων έγιναν μελέτες και αλλαγές. Φτάνοντας στο σήμερα να έχουμε carbon δίσκους carbon τακάκια monoblock δαγκάνες κλπ. Με μειονεκτήματα αλλά με περισσότερα πλεονεκτήματα από τις πρώτης γενιάς συστήματα πέδησης.
Όσο για το αεροσκάφος που τα βασικά που πρέπει να διαχειριστεί ένα φρένο είναι τα ίδια αλλά σε μεγαλύτερο μέγεθος. Και μην ξεχνάτε ότι η εξέλιξη πολλών από των συστημάτων που φοράνε αυτοκίνητα και μοτοσυκλέτες έχουν προέλθη από εκεί. Anti skid= ABS πχ. Όσον αφορά τις δαγκάνες και εκεί παραμένουν με μόνη σειρά εμβόλων με μεταλλικούς η carbon δίσκους (κινητούς και σταθερούς )με πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα για τον κάθε τύπο (βάρος της ίδιας της μονάδας του φρένου/ θερμοκρασία λειτουργίας / μέγιστη επιτρεπτή θερμοκρασία και αλλά πολλά).
Για να κλείσω λοιπόν η μελέτες που έχουν γίνει και τα αποτελέσματα που έχουμε τα βλέπουμε στα σημερινά συστήματά και τα οποία ξεχωρίζουν με την ποιότητα και τις επίδοσης της μοτοσυκλετας. Πάντα θα υπάρχουν ανεπαρκή φρένα για γρήγορους οδηγούς με βαριά μηχανάκια και τρόπους χρήσης πέραν αυτού που έχουν σχεδιαστεί( για τον μέσο οδηγό) και αυτός είναι και ο λόγος που πολλοί συμβιβάζονται με μια μοτοσυκλέτα διότι τους αρέσει αλλά όχι τα φρένα τους και είναι σε αναζήτησή άλλου συστήματος επιβράδυνσης ώστε να καλύψουν το κενό που υπάρχει μεταξύ μοτοσυκλετας-κατασκευαστή και των δικών τους απαιτήσεων

stefanos
01/08/2019, 21:55
Ξέρει κανείς δαγκάνες με γλυστρα σε floating δισκοπλακα?

Kas_Tracer
01/08/2019, 22:47
Ξέρει κανείς δαγκάνες με γλυστρα σε floating δισκοπλακα?

Όσοι δίσκοι έχουν αυτά τα στρογγυλά πριτσίνια Floating δεν θεωρούνται?
Τα παρισσότερα φθηνά γιαπωνέζικα τέτοιους έχουν με 2πλή δαγκάνα με γλύστρα της Tociko. Πχ Er6 , χj6 κλπ.

sapila racing
02/08/2019, 09:44
Όσοι δίσκοι έχουν αυτά τα στρογγυλά πριτσίνια Floating δεν θεωρούνται?
Τα παρισσότερα φθηνά γιαπωνέζικα τέτοιους έχουν με 2πλή δαγκάνα με γλύστρα της Tociko. Πχ Er6 , χj6 κλπ.

Οι δίσκοι που περιγράφεις δεν είναι πραγματικά floating, λέγονται semi floating.
Οι floating δίσκοι κινούνται αρκετά, κάνουν και φασαρία στις λακκούβες οταν δεν πατας φρένο για να καταλάβεις.

stefane εννοείς δαγκάνα με γλύστρα με full floating δίσκους? Δεν θυμάμαι να το έχω δεί να παίζει αυτό.

p@nos
02/08/2019, 11:28
Φουλ πλευστοι δισκοι με δαγκανες με γλιστρες δυσκολο... Οι δισκοι αυτοι ειναι για θερμοκρασιες που μια πλευστη δαγκανα δε θα φτασει ποτε στην πραξη... Επισης οπως ειπε ο σαπιλας, οι φουλ πλευστοι δισκοι περα απο την φασαρια (κανουν σαν ντεφι, seriously) εχουν αναλωσιμα πριτσινια τα οποια δεν ειναι και ιδιαοτερα φτηνα, οποτε δεν ειναι καλη ιδεα η χρηση τους στο δρομο

stefanos
03/08/2019, 13:54
Δεδομένου οτι
1. για να λειτουργήσει η γλιστρα πρέπει να κοντράρει το έμβολο στην δισκοπλακα ώστε να υπερνικήσει την τριβή στους οδηγούς από τα γρασα και την βρώμα.
2. Τα κουμπάκια στις floating δεν βλεπω να επιτρέπουν έστω και ελάχιστη μετακίνηση κάθετη στο επίπεδο περιστροφής.
3. Το πάχος της δισκοπλακας που φοράω είναι μόλις 2.5 καινούργιας που δεν νομίζω να αντεχει και πολύ σε πλαγιές δυνάμεις.

Υποπτευομαι οτι πρεπει να ψάχνω δαγκανα.