PDA

View Full Version : Ανεργος-Μηχανή-εφορία.Θα ήθελα βοήθεια σε κάτι παιδιά



Notis88
28/07/2019, 23:37
Καλησπέρα. Είμαι 31 χρόνων και Μολις έβγαλα δίπλωμα οδήγησης (το Α2). Άργησα τόσο γιατί πάντα ήμουν κατά των μηχανών λόγο επικυνδινοτητας αλλά αυτό δεν σημενει ότι δεν μου άρεσαν! Αμάξι οδηγάω όμως από τα 18 μου. Στο θέμα μας τώρα, θέλω να αγορασω μια Καινούργια μηχανή (για την ακρίβεια παπακι 125 cc) που έχει γύρω στα 1.300 ευρώ. Σχετικά λίγα για καινούργιο. Το θέμα είναι το εξής, είμαι άνεργος αρκετά χρόνια τουλάχιστον 5-6 και διλωνομαι στη εφορία εννοείται με μηδενικό εισόδημα και επίσης διλωνομαι σαν φιλοξενούμενους στο σπίτι των γονιών μου (λογικό). Αδερφός φοιτητής, μάνα άνεργη, πατέρας με σχετικά καλή σύνταξη και ένα αμάξι μόνο στην οικογένεια. Μπορω πχ μια ωραία πρωία να πάω να σκάσω τα 1.400 ευρώ κ να το πάρω; Στο όνομα μου εννοώ. Ας είμαι άνεργος; Δεν είναι πολλά ούτε λίγα αλλά κ το μηχανάκι είναι 125 κυβικά παπί δεν είναι και καμιά....χαγιαμπούσα. Αλλιώς αν δεν γίνεται να την δηλώσω Στο όνομα μου λόγο πωθεν εσχες πως αλλιώς μπορω να το κάνω; Το να την πάρει ο πατέρας μου και να την οδηγάω εγώ δεν γίνεται γιατί αυτοσ Κ γενικά η οικογένεια μου είναι αυστηρά κατά των μηχανών και με έχουν αφισει στην τύχη μου αν θέλω να πάρω μόνος μου και ας φάω το κεφάλι μου χαχα. Αυτά...
ευχαριστω πολύ Εκ των προτέρων οποίον απαντήσει και ξέρει για το αν μπορω να την δηλώσω σε εμένα αν κ άνεργος.

BLiTzER
28/07/2019, 23:47
Αν είχες εισόδημα πριν τα 5-6 χρόνια, μπορείς να κάνεις ανάλωση κεφαλαίου προηγούμενων ετών. Λογικά, θα μπορείς να καλύψεις ένα τόσο μικρό ποσό, αλλά αυτό θα πρέπει να το δεις ο ίδιος.

Notis88
28/07/2019, 23:56
Όχι δεν είχα γενικοτερα ποτέ εισόδημα δηλωμένο. Ήμουν φοιτητής μέχρι τα 24 μου μετά φανταρος και μετά άνεργος μέχρι τώρα 5 χρόνια. Ήμουν «προστατευόμενο μέλος» μέχρι τα 26 μου αλλά μετά φιλοξενούμενος. Τώρα που το λες όμως για παλιό εισόδημα είχα πάρει 1 φορά μόνο (και το δήλωσα εννοείται) κάπου στα 8.000 ευρώ όταν ήμουν 23 χρόνων από ένα ταμείο νεότητας που έδινε ο πατέρας μου και τα πηρα όταν μαζεύτηκαν κ έκλεισα τα 24. Μήπως να ανατρέξω σε αυτό τόσο παλιά;

panavour
29/07/2019, 00:08
Όχι δεν είχα γενικοτερα ποτέ εισόδημα δηλωμένο. Ήμουν φοιτητής μέχρι τα 24 μου μετά φανταρος και μετά άνεργος μέχρι τώρα 5 χρόνια. Ήμουν «προστατευόμενο μέλος» μέχρι τα 26 μου αλλά μετά φιλοξενούμενος. Τώρα που το λες όμως για παλιό εισόδημα είχα πάρει 1 φορά μόνο (και το δήλωσα εννοείται) κάπου στα 8.000 ευρώ όταν ήμουν 23 χρόνων από ένα ταμείο νεότητας που έδινε ο πατέρας μου και τα πηρα όταν μαζεύτηκαν κ έκλεισα τα 24. Μήπως να ανατρέξω σε αυτό τόσο παλιά;
και αυτο θα εχει αναλωθει γιατι πως ζουσες 7 χρονια απο τοτε?για την εφορια υπαρχει ετησιο τεκμηριο διαβιωσης

telegonos
29/07/2019, 00:15
Απλά το αγοράζεις και δηλώνεις στην δήλωση εισοδήματος την επόμενη χρονιά, τα 1300 ευρώ στα ποσά των αγορών σου εντός 2019. Αν δεν είσαι σε κάποια ειδική κατάσταση*, δεν φορολογείσαι για αυτό, και καλούς δρόμους να έχεις. Αλλά και να φορολογηθείς για αυτό, θα είναι κάποιο μικροποσό.

Για περισσότερα, ρώτα ένα λογιστή που κάνει δηλώσεις, στον οποίο και θα δώσεις όλα τα δεδομένα τα δικά σου, μην ρωτάς σε μοτοφόρουμ όπου ο καθένας λέει ''περιορισμένης ευθύνης'' πράγματα.

*π.χ. δηλωμένος στην ΔΕΗ ως ευάλωτος καταναλωτής-κοινωνικό τιμολόγιο. Η αγορά του παπιού, πιθανόν, θα σε βγάλει αυτόματα από αυτό την επόμενη χρονιά.

panavour
29/07/2019, 00:23
Απλά το αγοράζεις και δηλώνεις στην δήλωση εισοδήματος την επόμενη χρονιά, τα 1300 ευρώ στα ποσά των αγορών σου εντός 2019. Αν δεν είσαι σε κάποια ειδική κατάσταση*, δεν φορολογείσαι για αυτό, και καλούς δρόμους να έχεις. Αλλά και να φορολογηθείς για αυτό, θα είναι κάποιο μικροποσό.

Για περισσότερα, ρώτα ένα λογιστή που κάνει δηλώσεις, στον οποίο και θα δώσεις όλα τα δεδομένα τα δικά σου, μην ρωτάς σε μοτοφόρουμ όπου ο καθένας λέει ''περιορισμένης ευθύνης'' πράγματα.

*π.χ. δηλωμένος στην ΔΕΗ ως ευάλωτος καταναλωτής-κοινωνικό τιμολόγιο. Η αγορά του παπιού, πιθανόν, θα σε βγάλει αυτόματα από αυτό την επόμενη χρονιά.



https://www.naftemporiki.gr/story/1498791/k-xatzidakis-60000-plousioi-ofeiloun-800-ekat-sti-dei

Notis88
29/07/2019, 00:29
και αυτο θα εχει αναλωθει γιατι πως ζουσες 7 χρονια απο τοτε?για την εφορια υπαρχει ετησιο τεκμηριο διαβιωσης

Δηλαδή αν δεν έχω κάποιο ψηλοπρόσφατο εισόδημα δηλωμένο δεν μπορω να έχω και κάτι γενικότερα στο ονομά μου έτσι; Λογικό μου φαίνεται απλά σε γενικές γραμμές είναι ένα μικρό ποσο ίσως υπάρχει κάποιο... νομικό παραθυράκι όπως πάντα υπάρχει. Θα ρωτήσω και λογιστή που ειδικεύεται να μ πει ευχαριστω για τον χρόνο σου και εσένα παντως!

Notis88
29/07/2019, 00:30
Απλά το αγοράζεις και δηλώνεις στην δήλωση εισοδήματος την επόμενη χρονιά, τα 1300 ευρώ στα ποσά των αγορών σου εντός 2019. Αν δεν είσαι σε κάποια ειδική κατάσταση*, δεν φορολογείσαι για αυτό, και καλούς δρόμους να έχεις. Αλλά και να φορολογηθείς για αυτό, θα είναι κάποιο μικροποσό.

Για περισσότερα, ρώτα ένα λογιστή που κάνει δηλώσεις, στον οποίο και θα δώσεις όλα τα δεδομένα τα δικά σου, μην ρωτάς σε μοτοφόρουμ όπου ο καθένας λέει ''περιορισμένης ευθύνης'' πράγματα.

*π.χ. δηλωμένος στην ΔΕΗ ως ευάλωτος καταναλωτής-κοινωνικό τιμολόγιο. Η αγορά του παπιού, πιθανόν, θα σε βγάλει αυτόματα από αυτό την επόμενη χρονιά.

Όχι δεν ανοίκω σε ειδικη κατηγορία.
Και φορολόγηση να μπει (αν και έχω μηδενικό ειςοδημα Οπότε δύσκολο) θα είναι μικρό οπότε δεν με πειραζε. Το θέμα είναι να μπορω να την έχω στο όνομα μου αν και άνεργος αυτό δεν ξέρω. Ευχαριστώ παντως πολύ αδερφέ μου. Απλα ήθελα γνώμες αν κάποιος ήξερε πχ 100% κάτι. Θα το κοιτάξω με κάποιον λογιστή λοιπόν αύριο-μεθαύριο να δω τι παίζει. Να στε καλά όλοι για τον χρόνο σας!!!

doctoras
29/07/2019, 07:10
δεν νομίζω οτι θα σε κυνηγήσει κάποιος για τέτοιο ποσό, στο πόθεν έσχες αν αποτελούσε τεκμήριο πολύ απλά θα απαντούσες οτι σου έδωσε ο πατέρας σου τα 1300 και το πήρες
αν μιλούσαμε για 5000ευρώ ενδεχομένως να έπρεπε να υπήρχαν δικαιολογητικά

όπως είπαν οι απο πάνω συμβουλέψου για να το σιγουρέψεις απο έναν λογιστή γνώστη αγοροπωλησιών

Billymuse
29/07/2019, 07:27
Αν δεν κάνω λάθος μπορεί να σου κάνει "δωρεά" ο παέρας σου το ποσο που θες χωρίς να υπάρχει φορολογική επιβάρυνση. Να ρωτήσεις λογιστή αν ισχύει κάτι τέτοιο γτ παλαιότερα για δωρεες μέχρι 5χιλιάδων δεν μπαίνει φόρος..

typhoon
29/07/2019, 07:51
Γενικά δεθα έχεις κανένα πρόβλημα. Παρόλα αυτα εάν θέλεις ντε κ καλα να φανείς εντάξει φορολογικά ρωτα τον έμπορο αν μπορεί να στο κάνει χρηματοδότηση.

borgiriadis1
29/07/2019, 07:52
Πιο πολύ εντύπωση μου έκανε το άνεργος. Anyway στο θέμα δεν ξέρω αν παίζει κτ επειδή είναι καινούριο αλλά γενικά δεν αποτελεί τεκμήριο ούτε το ποσό αγοράς ούτε η κατοχή της μηχανής.

Bowleno
29/07/2019, 10:04
γενικά δεν αποτελεί τεκμήριο ούτε το ποσό αγοράς ούτε η κατοχή της μηχανής.

Το αυτό. Δεν χρειάζεται να δηλώσεις τιποτα

andreastwin
29/07/2019, 11:21
Το αυτό. Δεν χρειάζεται να δηλώσεις τιποτα

οτι λεει ο Bowlenο. δεν χρειαζεται καν να το δηλωσει πουθενα.

MG-KTiNoS
29/07/2019, 12:36
Για παπί κανένας δεν θα σου ζαλίσει τα @@ και για τόσο μικρό ποσό.
ΑΝ σε ρωτήσουν πες ότι στο έκανε δώρο ο γκόμενος σου και ΤΕΛΟΣ

buckley
29/07/2019, 12:49
Για παπί κανένας δεν θα σου ζαλίσει τα @@ και για τόσο μικρό ποσό.
ΑΝ σε ρωτήσουν πες ότι στο έκανε δώρο ο γκόμενος σου και ΤΕΛΟΣ

Το χιούμορ σου έχει πάει διακοπές βλέπω :moutza:
Είμαι περίεργος αν σ' αρχίσει στα πουστριλίκια το παιδί τι θα σκεφτείς να πεις :bawl:

Volpad
29/07/2019, 12:56
... Οτι αυτός του έκανε δώρο το παπί...

Notis88
29/07/2019, 14:05
Εντάξει ρώτησα λογιστή τσίφτη μου λέει ότι δεν παίζει πρόβλημα για ποσό γύρω στο 1.000αρικο και ότι ανετα δικαιολογείται πολύ εύκολα. Επίσης το μηχανάκι λέει δηλώνεις μόνο το ποσό που ξόδεψες. το παπί Δεν «δηλώνεται». Οπότε ολα καλά. Το πολύ πολύ να πω στον μαγαζάτορα λόγο ανεργιασ να μου κόψει αποδηξη κάτω από 1.000αρικο να γλυτωσει και αυτός λεφτά να έχω κ εγώ ακόμα πιο πολύ το κεφάλι μου ήσυχο! Ελλαδαρα είμαστε όλα γίνονται

MG-KTiNoS
29/07/2019, 15:33
Το χιούμορ σου έχει πάει διακοπές βλέπω :moutza:
Είμαι περίεργος αν σ' αρχίσει στα πουστριλίκια το παιδί τι θα σκεφτείς να πεις :bawl:
Δεν κάνω χιούμορ :cool:


... Οτι αυτός του έκανε δώρο το παπί...
Δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα να δηλώσω οτιδήποτε όταν έχει να κάνει μ ΑΥΤΟΥΣ


Εντάξει ρώτησα λογιστή τσίφτη μου λέει ότι δεν παίζει πρόβλημα για ποσό γύρω στο 1.000αρικο και ότι ανετα δικαιολογείται πολύ εύκολα. Επίσης το μηχανάκι λέει δηλώνεις μόνο το ποσό που ξόδεψες. το παπί Δεν «δηλώνεται». Οπότε ολα καλά. Το πολύ πολύ να πω στον μαγαζάτορα λόγο ανεργιασ να μου κόψει αποδηξη κάτω από 1.000αρικο να γλυτωσει και αυτός λεφτά να έχω κ εγώ ακόμα πιο πολύ το κεφάλι μου ήσυχο! Ελλαδαρα είμαστε όλα γίνονται

Για την ιστορία φυσικά δικαιώθηκα γιατί ούτε στα πουστριλίκια με άρχισε
και ο λογιστής του του είπε περίπου ότι εγώ.
Καλό σας απόγευμα κύριοι
:cool:

DRAKONET
29/07/2019, 15:40
εγω ξερω απο τον δικο μου λογιστη..οτι ΟΛΑ τα δηλωνεις...ποθες εσχες για το παπι?
και αυτο γιατι πρεπει να ελενχθει η ΠΡΟΕΛΕΥΣΗ των χρηματων...αν γινομαι κατανοητος...επισης οταν το πουλησει..πρεπει να γραψει σε ποιον πουληθηκε και με ποιο ΑΦΜ...
Μην αφηνετε τιποτα στην τυχη παιδια!

buckley
29/07/2019, 15:56
Δεν κάνω χιούμορ :cool:


Δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα να δηλώσω οτιδήποτε όταν έχει να κάνει μ ΑΥΤΟΥΣ



Για την ιστορία φυσικά δικαιώθηκα γιατί ούτε στα πουστριλίκια με άρχισε
και ο λογιστής του του είπε περίπου ότι εγώ.
Καλό σας απόγευμα κύριοι
:cool:

Εντελώς μεταξύ μας ,το ξέρεις φυσικά ότι έπρεπε :smokin: απλά μερικοί νέοι είναι στην αρχή λίγο ψαρωμένοι και σου κατσε λαχείο το παιδί :bawl:
Αυτά :wave2:

MG-KTiNoS
29/07/2019, 16:02
Εντελώς μεταξύ μας ,το ξέρεις φυσικά ότι έπρεπε :smokin: απλά μερικοί νέοι είναι στην αρχή λίγο ψαρωμένοι και σου κατσε λαχείο το παιδί :bawl:
Αυτά :wave2:

Το ξέρεις φυσικά ότι μια τέτοια απάντηση δεν μπορεί να διαψευστεί
και ούτε καν να ελεγχθεί γιατί μυρίζει μπαρούτι έτσι?
Εντελώς μεταξύ μας πάντα :wave2:

telegonos
29/07/2019, 16:17
Εντάξει ρώτησα λογιστή τσίφτη μου λέει ότι δεν παίζει πρόβλημα για ποσό γύρω στο 1.000αρικο και ότι ανετα δικαιολογείται πολύ εύκολα. Επίσης το μηχανάκι λέει δηλώνεις μόνο το ποσό που ξόδεψες. το παπί Δεν «δηλώνεται». Οπότε ολα καλά. Το πολύ πολύ να πω στον μαγαζάτορα λόγο ανεργιασ να μου κόψει αποδηξη κάτω από 1.000αρικο να γλυτωσει και αυτός λεφτά να έχω κ εγώ ακόμα πιο πολύ το κεφάλι μου ήσυχο! Ελλαδαρα είμαστε όλα γίνονται

Το κράτος ξέρει πότε απέκτησες ένα όχημα, και πότε το πούλησες, από την διαδικασία έκδοσης άδειας και μεταβίβασης αντίστοιχα. Δεν περιμένει το κράτος, τι θα δηλώσει ο ιδιοκτήτης, έτσι κι αλλοιώς, για παράδειγμα το τέλος κυκλοφορίας κάθε οχήματος όπως και το ετήσιο τεκμήριο του αυτοκινήτου, ξέρει το κράτος σε ποιόν το χρεώνει, δεν πα να δηλώσεις εσύ και ότι είσαι ο Richard Gere.

Το ποσό δηλώνεις ΜΟΝΟ στην φορολογική σου δήλωση ΚΑΙ ΑΝ ΚΙ ΑΥΤΟ, ένα νούμερο δλδ, δεν έχει πεδίο το έντυπο Ε1 να γράψεις ''παπί 125 κυβικών'' , ''φριτέζα 800w'', ''εχρωμη τηλεόραση tft 32 ιντσών'' κ.ο.κ.

Γενικά, μην ανχώνεσαι, κανονικά βγαίνει στο όνομά σου και πρόβλημα κανένα.

borgiriadis1
29/07/2019, 19:56
εγω ξερω απο τον δικο μου λογιστη..οτι ΟΛΑ τα δηλωνεις...ποθες εσχες για το παπι?
και αυτο γιατι πρεπει να ελενχθει η ΠΡΟΕΛΕΥΣΗ των χρηματων...αν γινομαι κατανοητος...επισης οταν το πουλησει..πρεπει να γραψει σε ποιον πουληθηκε και με ποιο ΑΦΜ...
Μην αφηνετε τιποτα στην τυχη παιδια!

Καμία σχέση όμως. Εγώ αγόρασα την μηχανή κ επειδή ο λογαριασμός τραπέζης μου είναι κόκκινος τα χρήματα έφυγαν απο τον λογαριασμό της κοπέλας μου. Πίστεψέ με κανένας δεν νοιάστηκε (δεν είναι κ παράνομο επίσης) κ η μηχανή είναι στο όνομα μου. Εάν θέλεις δηλώνεις στην εφορία το ποσό της αγοράς για να δείξεις οτι έχεις κάνει το έξοδο. Στο αυτοκίνητο είναι αλλιώς.

νεοσσός
29/07/2019, 21:49
εγω ξερω απο τον δικο μου λογιστη..οτι ΟΛΑ τα δηλωνεις...ποθες εσχες για το παπι?
και αυτο γιατι πρεπει να ελενχθει η ΠΡΟΕΛΕΥΣΗ των χρηματων...αν γινομαι κατανοητος...επισης οταν το πουλησει..πρεπει να γραψει σε ποιον πουληθηκε και με ποιο ΑΦΜ...
Μην αφηνετε τιποτα στην τυχη παιδια!
Σωστά. Έντυπο Ε1, πίνακας 5, παράγραφος 2.α). Εκεί βάζεις το ποσό αγοράς διτρόχων.
"Από τη δαπάνη που καταβάλατε για την αγορά ή χρηματοδοτική μίσθωση αυτοκινήτων, δίτροχων κτλ. οχημάτων."

DRAKONET
29/07/2019, 23:29
Καμία σχέση όμως. Εγώ αγόρασα την μηχανή κ επειδή ο λογαριασμός τραπέζης μου είναι κόκκινος τα χρήματα έφυγαν απο τον λογαριασμό της κοπέλας μου. Πίστεψέ με κανένας δεν νοιάστηκε (δεν είναι κ παράνομο επίσης) κ η μηχανή είναι στο όνομα μου. Εάν θέλεις δηλώνεις στην εφορία το ποσό της αγοράς για να δείξεις οτι έχεις κάνει το έξοδο. Στο αυτοκίνητο είναι αλλιώς.

οπως το λες ...δεν εφυγαν απο σενα... αλλα...απο αλλο προσωπο...οποτε δεν χρειαστηκε να δικαιολογησεις ''ποθες εσχες ''
παντως μπραβο για τον χορηγο !
καντε οτι θελετε.....εγω ξερω οτι αν σου τυχει την εκανες !!

borgiriadis1
30/07/2019, 07:59
οπως το λες ...δεν εφυγαν απο σενα... αλλα...απο αλλο προσωπο...οποτε δεν χρειαστηκε να δικαιολογησεις ''ποθες εσχες ''
παντως μπραβο για τον χορηγο !������������������
καντε οτι θελετε.....εγω ξερω οτι αν σου τυχει την εκανες !!

Να ξεκαθαρίσουμε κτ αρχικά. Είναι "πόθεν έσχες".
Νομίζω οτι δεν συνεννοούμαστε. Το έξοδο αγοράς δεν είσαι υποχρεωμένος να το δηλώσεις στην εφορία. Κρατάω μια μικρή επιφύλαξη μόνο στην περίπτωση που είναι καινούριο το όχημα. Anyway όπως και να έχει άλλο ρωτάει το παιδί.
ΥΓ: Δεν ήταν χορηγεία. Απλά δεν ήθελα να κουβαλάω τόσα χρήματα πάνω μου.
ΥΓ2: Τότε ήταν κοπέλα μου. Μετά την αρραβωνιάστηκα.:beer:

Cpt. Haddock
30/07/2019, 08:35
Ερωτηση προς τον αρχικα ενδιαφερομενο : Ενσημα εχεις καθόλου;

jim83
30/07/2019, 09:01
Ακόμα και δωρεά άμα στο κάνει ο γονιός σου θα πρέπει να φορολογηθεί το ποσό της δωρεάς, γι αυτό το λόγο οι περισσότεροι νέοι έχουν αμάξια κ μηχανές στο όνομα των δικών τους. Αυτά όσον αφορά καινούργιο όχημα πάντα, επίσης γιατί δε το βγάζεις στο όνομα του πατέρα η της μητέρας σου κ να το οδηγείς εσύ? Πάντως στη θέση σου θα πήγαινα αυστηρά για μεταχειρισμένο κ θα δήλωνα πόσο πολύ πιο κάτω απο την συμφωνηθείσα τιμή με τον ιδιώτη.

Billymuse
30/07/2019, 09:44
Ακόμα και δωρεά άμα στο κάνει ο γονιός σου θα πρέπει να φορολογηθεί το ποσό της δωρεάς, γι αυτό το λόγο οι περισσότεροι νέοι έχουν αμάξια κ μηχανές στο όνομα των δικών τους. Αυτά όσον αφορά καινούργιο όχημα πάντα, επίσης γιατί δε το βγάζεις στο όνομα του πατέρα η της μητέρας σου κ να το οδηγείς εσύ? Πάντως στη θέση σου θα πήγαινα αυστηρά για μεταχειρισμένο κ θα δήλωνα πόσο πολύ πιο κάτω απο την συμφωνηθείσα τιμή με τον ιδιώτη.

Για παρόμοια ιστορία μέχρι τα 5κ δεν μπαινει φορος τουλαχιστον μεχρι περυσι

DoctoR_k6
30/07/2019, 09:53
Για παρόμοια ιστορία μέχρι τα 5κ δεν μπαινει φορος τουλαχιστον μεχρι περυσι

Εχω την εντυπωση πως φορολογειται απο το πρωτο ευρω με 10% μεταξυ γονεα/παιδιου.

Notis88
30/07/2019, 11:54
Ερωτηση προς τον αρχικα ενδιαφερομενο : Ενσημα εχεις καθόλου;

Νοπ

Billymuse
30/07/2019, 15:11
Εχω την εντυπωση πως φορολογειται απο το πρωτο ευρω με 10% μεταξυ γονεα/παιδιου.

Πέρυσι για μια αγορα που ψαχνόμουν να κάνω οταν ρώτησα τον λογιστή μου είπε οτι ειναι απο τα 5χιλιαρικα και πάνω ο φορος, απλα δεν ξέρω αν παιζει κάποιο ρολο τι Ε δηλώνει στην εφορία ο γονέας για να κάνει τη δωρεά χωρις να πληρώσει φόρο..

MG-KTiNoS
30/07/2019, 15:38
Αυτό που μ αρέσει είναι ότι ο άνθρωπος λέει ότι ρώτησε λογιστή
αλλά από κάτω συνεχίζουμε να γράφουμε ΤΙ ΝΟΜΊΖΟΥΜΕ
Οκ συνεχίστε πλάκα έχει.

Εγώ πάντως νομίζω ότι η γονική παροχή φορολογείται με 10% από τις 6000 :cool:
και αν ο γκόμενος σου, που που τυγχάνει να είναι και παπάς, σου δωρίσει 1300 δεν τρέχει κάστανο
ή πιο δεν τρέχει σύκο

:cool:

DoctoR_k6
31/07/2019, 09:41
Αυτό που μ αρέσει είναι ότι ο άνθρωπος λέει ότι ρώτησε λογιστή
αλλά από κάτω συνεχίζουμε να γράφουμε ΤΙ ΝΟΜΊΖΟΥΜΕ
Οκ συνεχίστε πλάκα έχει.

Εγώ πάντως νομίζω ότι η γονική παροχή φορολογείται με 10% από τις 6000 :cool:
και αν ο γκόμενος σου, που που τυγχάνει να είναι και παπάς, σου δωρίσει 1300 δεν τρέχει κάστανο
ή πιο δεν τρέχει σύκο

:cool:

Αυτον τον λογιστη που του ειπε οτι το παπι δεν δηλωνεται σαν αγορα...? ΟΚ.