PDA

View Full Version : Αθήνα-βολος ΈΓΙΝΕ!!! , με παπι



Nospecialname
02/08/2019, 09:19
Edit: φωτογραφία σε κάποια στάση που κάναμε https://m.imgur.com/a/jsLTkcd

Καλησπέρα παιδιά , τελικά το ταξίδι για το οποίο σας ρώταγα έγινε... Φωτογραφίες δεν έκατσα να βγάλω πέρα από 1-2 αλλά η ιστορία πιστεύω αξίζει να ειποθει

Αποφάσισα τελικά πέρα από τις παροτρύνσεις όλων σας να μην το κάνω νύχτα με τπτ γιατί αλλιώς θα πέθαινα , να φύγω βραδυ... Κατέβουμε λοιπόν στο παπί , βάζουμε ένα σάκο στην μπαγκαζιερα και έναν στον συνοδηγό , και μετά αρχίζει η προσπάθεια του να δέσουμε με ιμάντες 1 υπνοσακο 1 υπόστρωμα και μια σκηνή (!!!) Στην μπαγκαζιερα

Μετά από τσακωμούς και αποτυχίες στο δέσιμο , επιτέλους η κοπέλα μου κατάλαβε ότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΥΠΕΡΦΌΡΤΩΘΟΥΜΕ ΣΕ ΤΑΞΊΔΙ ΤΈΤΟΙΟ , και τελικά την επεισα να πάει να τα αφήσει σπίτι , πράγματα που μόλις είχε αγοράσει παρά το γεγονός ότι επέμεινα να μην το κάνει (γυναίκες)... Ειμασταν έτοιμοι να ξεκινήσουμε όταν ξαφνικά χωρίς κανέναν λόγο , άνοιξε μια κόκα κόλα μέσα στο σακίδιο (ήταν σφαγκισμενη) , τα έκανε όλα σκατά και έτσι καθυστερισαμε κι άλλο..

Είχε πάει 4:30 το πρωι λοιπόν και ενώ την παρακαλούσα να φύγουμε κάνα 6ωρο πλέον , τελικά ξεκινήσαμε , 2 σακίδια (το ένα μπαγκαζιερα) , λάστιχα οκ , φώτα φλας οκ , αλυσίδα οκ , λάδια ελεγμένα

Στο πρώτο 15λεπτο το είχα είδη μετανιώσει , πιάναμε τελική 70(!!!) Και μας προσπερναν όλοι λες και ειμασταν πατηνι , ευτυχώς την ώρα που διαλεξα να ξεκινήσουμε μας προσπερναγε ένα αμάξι ανά 5λεπτο , δηλαδή κίνηση δεν υπήρχε και είχαμε όλο τον δρόμο δικό μας

Τελικά τα πράγματα δεν ήταν τόσο άσχημα στην συνέχεια , μάλλον έφταιγε η απότομη ανηφόρα για τα χαμηλά χιλιόμετρα και σύντομα αρχίσαμε να ποιανούμε τα 80-90

Το να ταξιδέψουμε νύχτα ήταν καλό από άποψη κινήσεις , κάναμε καμία 150αρια χλμ με 1 στάση , όλα καλά , και ξαφνικα άρχισε να ξημερώνει

Η κίνηση ήταν λίγο περισσότερη αλλά δεν ήταν θέμα , + ότι έβλεπα πολύ καλύτερα πράγμα το οποίο με κάνει να σκέφτομαι δίπλα το τι ώρα θα ξεκινήσουμε όταν έρθει η ώρα να φύγουμε σε καποιες μέρες

Η διαδρομή ήταν οκ χωρίς κανένα απρόοπτο , πιάστηκαμε προφανώς και κάναμε 3 στάσεις , συνολικά κάναμε 300κατι χλμ , κάψαμε 2μιση ντεπόζιτα (με 3.8 φουλαρι το δικό μου αλλά το γέμιζα λίγο νωρίτερα) δηλαδή περίπου 11-12€ βενζίνη (έβαλα μόνο 100αρα) , λιγότερα λεφτά από τα διόδια η βενζίνη λοιπόν τα οποία μας πήραν κάνα 15€αρι+

Κατά μέσο όρο πηγαιναμε με 85-92χλμ ανά ώρα , δεν ξέρω αν στην αρχή σερνόταν λόγο ανηφόρας μόνο η και αν επειδή ήταν κρύο το μοτέρ (αν αυτό έχει σημασία) , σχεδόν πάντα το γκάζι το είχα λίγο πριν το τερματισμα (για να μην πάθει ζημιά , μπορεί και μαλακίες να λέω αλλά έτσι μου είπατε κάποιοι να κάνω) , και τελική έφτασε μέχρι 110 πραγματικά κάποιες φορές

Ωραία ηταν σαν εμπειρία και δεν έχω κανένα παράπονο , αν και προφανώς θα ήταν πολύ καλύτερα και πολύ πιο άνετα με κάποια μεγαλύτερη μηχανή , το παπί τα πήγε πολύ καλά και δεν το ένιωσα να ζορισετε παρά μόνο στο πρώτο 15λεπτο , αν θέλετε την φωτογραφία που έβγαλα πείτε μου πως μπορώ να την ανεβάσω επειδή δεν έχω ιδέα , αν και δεν ξέρω αν αυτό είναι δυνατό από android σε αυτό το φόρουμ




Θέλω τελος να σας ευχαριστήσω πολύ όλους για τις συμβουλές σας , αν έχετε κάποια ερώτηση πείτε μου , δεν ξέρω αν τα κάλυψα όλα και επειδή μόλις ξυπνήσα δεν έχω καθαρό μυαλό

karellen
02/08/2019, 09:22
Ωραίος.Και εις ανώτερα! :beer:

telegonos
02/08/2019, 09:33
Ο τίτλος είναι ωραίος με ένα bad ass τρόπο. Του στυλ, τι λέτε εσείς θεωρίες και λόγια, εγώ ΤΟΚΑΝΑ.

Στο κείμενο μέσα , μας το χάλασες, αλλά δεν πειράζει και πολύ.

Και εις ανώτερα (δις)

Nospecialname
02/08/2019, 09:35
Ο τίτλος είναι ωραίος με ένα bad ass τρόπο. Του στυλ, τι λέτε εσείς θεωρίες και λόγια, εγώ ΤΟΚΑΝΑ.

Στο κείμενο μέσα , μας το χάλασες, αλλά δεν πειράζει και πολύ.

Και εις ανώτερα (δις)

Χαχαχαχα , δεν το έχω και τόσο με το γράψιμο αλλά δεν έγινε και τπτ ιδιαίτερο για να γράψω

katsar
02/08/2019, 10:59
ωραίος φίλε,καλά μπάνια και εμπειρίες είναι όλα,σίγουρα έγινες λίγο πιο σοφός :beer:

BLiTzER
02/08/2019, 11:02
[...]Αποφάσισα τελικά πέρα από τις παροτρύνσεις όλων σας να μην το κάνω νύχτα με τπτ γιατί αλλιώς θα πέθαινα[...]

[...]Το να ταξιδέψουμε νύχτα ήταν καλό από άποψη κινήσεις , κάναμε καμία 150αρια χλμ με 1 στάση , όλα καλά , και ξαφνικα άρχισε να ξημερώνει[...]

Wat.

teogtp
02/08/2019, 11:06
Wat.

Τι δεν καταλαβαίνεις.
Μια στάση κάνει στον Βόλο και μετά βουρ για Έδεσσα......





:tooth:

Nospecialname
02/08/2019, 11:10
Wat.


1)Αποφάσισα τελικά πέρα από τις παροτρύνσεις όλων σας να μην το κάνω νύχτα με τπτ γιατί αλλιώς θα πέθαινα , ΝΑ ΦΥΓΩ ΒΡΑΔΥ

2)Έφυγα βράδυ και ξημέρωσε στην πορεία

BLiTzER
02/08/2019, 11:11
Α... δηλαδή έρχεται πρώτα η νύχτα, μετά το βράδυ, και μετά το πρωί. Τώρα το ξεκαθάρισες!

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
02/08/2019, 17:45
Edit: φωτογραφία σε κάποια στάση που κάναμε https://m.imgur.com/a/jsLTkcd

Καλησπέρα παιδιά , τελικά το ταξίδι για το οποίο σας ρώταγα έγινε... Φωτογραφίες δεν έκατσα να βγάλω πέρα από 1-2 αλλά η ιστορία πιστεύω αξίζει να ειποθει

Αποφάσισα τελικά πέρα από τις παροτρύνσεις όλων σας να μην το κάνω νύχτα με τπτ γιατί αλλιώς θα πέθαινα , να φύγω βραδυ... Κατέβουμε λοιπόν στο παπί , βάζουμε ένα σάκο στην μπαγκαζιερα και έναν στον συνοδηγό , και μετά αρχίζει η προσπάθεια του να δέσουμε με ιμάντες 1 υπνοσακο 1 υπόστρωμα και μια σκηνή (!!!) Στην μπαγκαζιερα

Μετά από τσακωμούς και αποτυχίες στο δέσιμο , επιτέλους η κοπέλα μου κατάλαβε ότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΥΠΕΡΦΌΡΤΩΘΟΥΜΕ ΣΕ ΤΑΞΊΔΙ ΤΈΤΟΙΟ , και τελικά την επεισα να πάει να τα αφήσει σπίτι , πράγματα που μόλις είχε αγοράσει παρά το γεγονός ότι επέμεινα να μην το κάνει (γυναίκες)... Ειμασταν έτοιμοι να ξεκινήσουμε όταν ξαφνικά χωρίς κανέναν λόγο , άνοιξε μια κόκα κόλα μέσα στο σακίδιο (ήταν σφαγκισμενη) , τα έκανε όλα σκατά και έτσι καθυστερισαμε κι άλλο..

Είχε πάει 4:30 το πρωι λοιπόν και ενώ την παρακαλούσα να φύγουμε κάνα 6ωρο πλέον , τελικά ξεκινήσαμε , 2 σακίδια (το ένα μπαγκαζιερα) , λάστιχα οκ , φώτα φλας οκ , αλυσίδα οκ , λάδια ελεγμένα

Στο πρώτο 15λεπτο το είχα είδη μετανιώσει , πιάναμε τελική 70(!!!) Και μας προσπερναν όλοι λες και ειμασταν πατηνι , ευτυχώς την ώρα που διαλεξα να ξεκινήσουμε μας προσπερναγε ένα αμάξι ανά 5λεπτο , δηλαδή κίνηση δεν υπήρχε και είχαμε όλο τον δρόμο δικό μας

Τελικά τα πράγματα δεν ήταν τόσο άσχημα στην συνέχεια , μάλλον έφταιγε η απότομη ανηφόρα για τα χαμηλά χιλιόμετρα και σύντομα αρχίσαμε να ποιανούμε τα 80-90

Το να ταξιδέψουμε νύχτα ήταν καλό από άποψη κινήσεις , κάναμε καμία 150αρια χλμ με 1 στάση , όλα καλά , και ξαφνικα άρχισε να ξημερώνει

Η κίνηση ήταν λίγο περισσότερη αλλά δεν ήταν θέμα , + ότι έβλεπα πολύ καλύτερα πράγμα το οποίο με κάνει να σκέφτομαι δίπλα το τι ώρα θα ξεκινήσουμε όταν έρθει η ώρα να φύγουμε σε καποιες μέρες

Η διαδρομή ήταν οκ χωρίς κανένα απρόοπτο , πιάστηκαμε προφανώς και κάναμε 3 στάσεις , συνολικά κάναμε 300κατι χλμ , κάψαμε 2μιση ντεπόζιτα (με 3.8 φουλαρι το δικό μου αλλά το γέμιζα λίγο νωρίτερα) δηλαδή περίπου 11-12€ βενζίνη (έβαλα μόνο 100αρα) , λιγότερα λεφτά από τα διόδια η βενζίνη λοιπόν τα οποία μας πήραν κάνα 15€αρι+

Κατά μέσο όρο πηγαιναμε με 85-92χλμ ανά ώρα , δεν ξέρω αν στην αρχή σερνόταν λόγο ανηφόρας μόνο η και αν επειδή ήταν κρύο το μοτέρ (αν αυτό έχει σημασία) , σχεδόν πάντα το γκάζι το είχα λίγο πριν το τερματισμα (για να μην πάθει ζημιά , μπορεί και μαλακίες να λέω αλλά έτσι μου είπατε κάποιοι να κάνω) , και τελική έφτασε μέχρι 110 πραγματικά κάποιες φορές

Ωραία ηταν σαν εμπειρία και δεν έχω κανένα παράπονο , αν και προφανώς θα ήταν πολύ καλύτερα και πολύ πιο άνετα με κάποια μεγαλύτερη μηχανή , το παπί τα πήγε πολύ καλά και δεν το ένιωσα να ζορισετε παρά μόνο στο πρώτο 15λεπτο , αν θέλετε την φωτογραφία που έβγαλα πείτε μου πως μπορώ να την ανεβάσω επειδή δεν έχω ιδέα , αν και δεν ξέρω αν αυτό είναι δυνατό από android σε αυτό το φόρουμ




Θέλω τελος να σας ευχαριστήσω πολύ όλους για τις συμβουλές σας , αν έχετε κάποια ερώτηση πείτε μου , δεν ξέρω αν τα κάλυψα όλα και επειδή μόλις ξυπνήσα δεν έχω καθαρό μυαλό

Ωραιος φυλε.Σου ευχομαι και ο γυρισμος να ειναι το ιδιο ωραιος.Καλα να περασεις:beer:

thunder ace
03/08/2019, 07:48
[QUOTE=Nospecialname;3003599]Edit: φωτογραφία σε κάποια στάση που κάναμε https://m.imgur.com/a/jsLTkcd

Καλησπέρα παιδιά , τελικά το ταξίδι για το οποίο σας ρώταγα έγινε... Φωτογραφίες δεν έκατσα να βγάλω πέρα από 1-2 αλλά η ιστορία πιστεύω αξίζει να ειποθει

Αποφάσισα τελικά πέρα από τις παροτρύνσεις όλων σας να μην το κάνω νύχτα με τπτ γιατί αλλιώς θα πέθαινα , να φύγω βραδυ... Κατέβουμε λοιπόν στο παπί , βάζουμε ένα σάκο στην μπαγκαζιερα και έναν στον συνοδηγό , και μετά αρχίζει η προσπάθεια του να δέσουμε με ιμάντες 1 υπνοσακο 1 υπόστρωμα και μια σκηνή (!!!) Στην μπαγκαζιερα

Μετά από τσακωμούς και αποτυχίες στο δέσιμο , επιτέλους η κοπέλα μου κατάλαβε ότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΥΠΕΡΦΌΡΤΩΘΟΥΜΕ ΣΕ ΤΑΞΊΔΙ ΤΈΤΟΙΟ , και τελικά την επεισα να πάει να τα αφήσει σπίτι , πράγματα που μόλις είχε αγοράσει παρά το γεγονός ότι επέμεινα να μην το κάνει (γυναίκες)... Ειμασταν έτοιμοι να ξεκινήσουμε όταν ξαφνικά χωρίς κανέναν λόγο , άνοιξε μια κόκα κόλα μέσα στο σακίδιο (ήταν σφαγκισμενη) , τα έκανε όλα σκατά και έτσι καθυστερισαμε κι άλλο..

Είχε πάει 4:30 το πρωι λοιπόν και ενώ την παρακαλούσα να φύγουμε κάνα 6ωρο πλέον , τελικά ξεκινήσαμε , 2 σακίδια (το ένα μπαγκαζιερα) , λάστιχα οκ , φώτα φλας οκ , αλυσίδα οκ , λάδια ελεγμένα

Στο πρώτο 15λεπτο το είχα είδη μετανιώσει , πιάναμε τελική 70(!!!) Και μας προσπερναν όλοι λες και ειμασταν πατηνι , ευτυχώς την ώρα που διαλεξα να ξεκινήσουμε μας προσπερναγε ένα αμάξι ανά 5λεπτο , δηλαδή κίνηση δεν υπήρχε και είχαμε όλο τον δρόμο δικό μας

Τελικά τα πράγματα δεν ήταν τόσο άσχημα στην συνέχεια , μάλλον έφταιγε η απότομη ανηφόρα για τα χαμηλά χιλιόμετρα και σύντομα αρχίσαμε να ποιανούμε τα 80-90

Το να ταξιδέψουμε νύχτα ήταν καλό από άποψη κινήσεις , κάναμε καμία 150αρια χλμ με 1 στάση , όλα καλά , και ξαφνικα άρχισε να ξημερώνει

Η κίνηση ήταν λίγο περισσότερη αλλά δεν ήταν θέμα , + ότι έβλεπα πολύ καλύτερα πράγμα το οποίο με κάνει να σκέφτομαι δίπλα το τι ώρα θα ξεκινήσουμε όταν έρθει η ώρα να φύγουμε σε καποιες μέρες

Η διαδρομή ήταν οκ χωρίς κανένα απρόοπτο , πιάστηκαμε προφανώς και κάναμε 3 στάσεις , συνολικά κάναμε 300κατι χλμ , κάψαμε 2μιση ντεπόζιτα (με 3.8 φουλαρι το δικό μου αλλά το γέμιζα λίγο νωρίτερα) δηλαδή περίπου 11-12€ βενζίνη (έβαλα μόνο 100αρα) , λιγότερα λεφτά από τα διόδια η βενζίνη λοιπόν τα οποία μας πήραν κάνα 15€αρι+

Κατά μέσο όρο πηγαιναμε με 85-92χλμ ανά ώρα , δεν ξέρω αν στην αρχή σερνόταν λόγο ανηφόρας μόνο η και αν επειδή ήταν κρύο το μοτέρ (αν αυτό έχει σημασία) , σχεδόν πάντα το γκάζι το είχα λίγο πριν το τερματισμα (για να μην πάθει ζημιά , μπορεί και μαλακίες να λέω αλλά έτσι μου είπατε κάποιοι να κάνω) , και τελική έφτασε μέχρι 110 πραγματικά κάποιες φορές

Ωραία ηταν σαν εμπειρία και δεν έχω κανένα παράπονο , αν και προφανώς θα ήταν πολύ καλύτερα και πολύ πιο άνετα με κάποια μεγαλύτερη μηχανή , το παπί τα πήγε πολύ καλά και δεν το ένιωσα να ζορισετε παρά μόνο στο πρώτο 15λεπτο , αν θέλετε την φωτογραφία που έβγαλα πείτε μου πως μπορώ να την ανεβάσω επειδή δεν έχω ιδέα , αν και δεν ξέρω αν αυτό είναι δυνατό από android σε αυτό το φόρουμ




Θέλω τελος να σας ευχαριστήσω πολύ όλους για τις συμβουλές σας , αν έχετε κάποια ερώτηση πείτε μου , δεν ξέρω αν τα κάλυψα όλα και επειδή μόλις ξυπνήσα δεν έχω καθαρό μυαλό[/QUOTE

thunder ace
03/08/2019, 07:51
Αυτο δεν το εχει καταφερει ακομα κανενας

doctoras
03/08/2019, 08:51
καλό δείγμα τα καταφέρατε!, γράφοντας χλμ θα μάθεις τι πρέπει να κάνεις και τι προφυλάξεις πρέπει να πάρεις για να έχετε ένα ευχάριστο ταξίδι
θα πρέπει να γυρίσετε με ασφάλεια επίσης έλεγξε τα λάδια πριν ξεκινήσεις

MG-KTiNoS
03/08/2019, 10:31
Αυτο δεν το εχει καταφερει ακομα κανενας

ε ναι τις πιο πολλές φορές την αφήνεις σπίτι και τελειώνει (ή σε παρατάει οπότε ξενιάζεις για ΠΑΝΤΑ)
:cool:

mizz
03/08/2019, 11:13
μπράβο, εις ανώτερα

GiorgosLa
03/08/2019, 13:24
Α... δηλαδή έρχεται πρώτα η νύχτα, μετά το βράδυ, και μετά το πρωί. Τώρα το ξεκαθάρισες!

Δηλαδή, τώρα θα λέμε μεσάνυχτα η μεσόβραδα???

Iaswnas1988
04/08/2019, 01:44
Ωραίος!!Εχω το ίδιο μοτόρι και είμαι περήφανος....Δεν μας είπες αν πήρες μπουκάλια με βενζίνη

bulmont
04/08/2019, 08:22
Ωραίος!!Εχω το ίδιο μοτόρι και είμαι περήφανος....Δεν μας είπες αν πήρες μπουκάλια με βενζίνη

Δεν νομίζω να χρειάζεται.....το φουντώνεις εύκολα κι' έτσι.......

taisteal
05/08/2019, 00:13
:beer::beer::beer:

Nospecialname
05/08/2019, 09:51
Ωραίος!!Εχω το ίδιο μοτόρι και είμαι περήφανος....Δεν μας είπες αν πήρες μπουκάλια με βενζίνη

Τελικά βενζίνη δεν πήρα , το παπί πάντως έκαψε λάδι (ρώτησα και στο συνεργείο και σε βενζινάδικα και μου είπαν λογικό και μη ανυσυχιτικο) αλλά το θέμα είναι ότι 50χλμ πριν γυρίσω Αθήνα (γύρισα πίσω) είχε 1/4 του λαδιού που ορίζει ο κατασκευαστής και φοβάμαι μην έχει πέσει κάτω από το όριο και έχω κάνει ζημιά αν και δεν νομίζω , έπρεπε να είχα προσθέσει στον δρόμο αλλά δεν βρήκα 15W50 που είχε είδη και αν το άλλαζα ολόκληρο μόνος μου θα έχανα την εγγύηση

jawaforever
05/08/2019, 19:05
Τελικά βενζίνη δεν πήρα , το παπί πάντως έκαψε λάδι (ρώτησα και στο συνεργείο και σε βενζινάδικα και μου είπαν λογικό και μη ανυσυχιτικο) αλλά το θέμα είναι ότι 50χλμ πριν γυρίσω Αθήνα (γύρισα πίσω) είχε 1/4 του λαδιού που ορίζει ο κατασκευαστής και φοβάμαι μην έχει πέσει κάτω από το όριο και έχω κάνει ζημιά αν και δεν νομίζω , έπρεπε να είχα προσθέσει στον δρόμο αλλά δεν βρήκα 15W50 που είχε είδη και αν το άλλαζα ολόκληρο μόνος μου θα έχανα την εγγύηση

Πόσο λάδι παίρνει το μοτέρ του velos; 800-900 gr;;;
Αυτό σημαίνει ότι είχαν μείνει καμιά 200αρια gr όλα κι όλα...

Το λάδι που έκαψε είναι πολύ... Το ότι δούλεψε με τόσο λίγο λάδι φορτωμένο και με ζεστή επίσης δεν είναι καλό.

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν αλλάζουν κάποιοι τα λάδια νωρίτερα...

Το '99 πήρα ολοκαίνουριο το kawasaki kaze r, αυτό με τα χωνευτά πίσω φλας αλά bros.

Στα 400χλμ έκανα την 1η αλλαγή λαδιού και στα 1000 έκανα την 2η. Η πρώτη έγινε τόσο νωρίς για να καθαρίσει το μοτέρ από τυχόν γρέζια.

Το παπί αυτό έκανε 80.000χλμ μεχρι το 2008 που το έδωσα (η μεγαλύτερη μαλακια της ζωής μου) σε υπεράριστη κατάσταση μοτερικα - εμφανισιακά.

Το εξωτερικό είναι εύκολο να το διατηρήσει κάνεις. Αρκεί να μη φας τούμπα και αν φας να αλλάξεις ό,τι έχει σπάσει.

Μοτερικα όμως θέλει κόστος για να το διατηρήσεις.
Αυτό που έκανα ήταν το πιο απλό πράγμα στον κόσμο.

Λάδια, φίλτρο λαδιού και μπουζί κάθε 1000 χλμ! Φίλτρο αέρος αλλαγή κάθε 4.000 χλμ και λάδωμα αλυσίδας κάθε 150 με 200 χλμ. Φυσικά έκανα και τα μεγαλύτερα σέρβις στην ώρα τους.

Στα 80.000 χλμ, πήγαινα επίσκεψη σε φίλους στο Λουτράκι και ουδέποτε έκαψε μια σταγονα λάδι. Και δεν πήγαινα κυριλατα...

Στο επίσημο σέρβις ουδέποτε είπαν το παραμικρό για τις υπερβολικά συχνές αλλαγές σε λάδια - φίλτρο - μπουζί. Και σφραγιζαν πάντα το βιβλίο.

Το λέω αυτό γιατί διαβάζω κάτι απίστευτα πως στα εξουσιοδοτημενα δεν αλλάζουν τα λάδια νωρίτερα... Αν το πας και πληρώσεις, κάνουν τα πάντα.

telegonos
05/08/2019, 22:49
Στο 1/4 του δείκτη εννοεί ο φίλος -μάλλον- όχι στο 1/4 της συνολικής ποσότητας που παίρνει μέσα το μοτέρ.

Αν είχε μείνει με 1/4 της συνολικής ποσότητας, θα ρώταγε μάστορα να κάνει επισκευή το μοτέρ τώρα...

JasonEV
06/08/2019, 09:38
Τελικά βενζίνη δεν πήρα , το παπί πάντως έκαψε λάδι (ρώτησα και στο συνεργείο και σε βενζινάδικα και μου είπαν λογικό και μη ανυσυχιτικο) αλλά το θέμα είναι ότι 50χλμ πριν γυρίσω Αθήνα (γύρισα πίσω) είχε 1/4 του λαδιού που ορίζει ο κατασκευαστής και φοβάμαι μην έχει πέσει κάτω από το όριο και έχω κάνει ζημιά αν και δεν νομίζω , έπρεπε να είχα προσθέσει στον δρόμο αλλά δεν βρήκα 15W50 που είχε είδη και αν το άλλαζα ολόκληρο μόνος μου θα έχανα την εγγύηση
1/4 του λαδιου ή 1/4 απο αυτο που φαινεται στο δεικτη; Θα μπορουσες να συμπληρωσεις οτι εκαψε πριν ξεκινησεις για πισω.

Nospecialname
06/08/2019, 10:27
Στο 1/4 του δείκτη εννοεί ο φίλος -μάλλον- όχι στο 1/4 της συνολικής ποσότητας που παίρνει μέσα το μοτέρ.

Αν είχε μείνει με 1/4 της συνολικής ποσότητας, θα ρώταγε μάστορα να κάνει επισκευή το μοτέρ τώρα...

Σωστά , για τον δείκτη μιλάω

Nospecialname
06/08/2019, 10:28
1/4 του λαδιου ή 1/4 απο αυτο που φαινεται στο δεικτη; Θα μπορουσες να συμπληρωσεις οτι εκαψε πριν ξεκινησεις για πισω.

1/4 του δείκτη , το ξέρω αλλά είμαι μαλάκας , πάλι καλά δεν έπαθε τπτ , του άλλαξα με το που γύρισα

Πριν ξεκινήσω για τον γυρισμό είχε μέχρι την μέση ο δείκτης και για αυτό δεν το πείραξα

Nospecialname
06/08/2019, 10:29
Πόσο λάδι παίρνει το μοτέρ του velos; 800-900 gr;;;
Αυτό σημαίνει ότι είχαν μείνει καμιά 200αρια gr όλα κι όλα...

Το λάδι που έκαψε είναι πολύ... Το ότι δούλεψε με τόσο λίγο λάδι φορτωμένο και με ζεστή επίσης δεν είναι καλό.

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν αλλάζουν κάποιοι τα λάδια νωρίτερα...

Το '99 πήρα ολοκαίνουριο το kawasaki kaze r, αυτό με τα χωνευτά πίσω φλας αλά bros.

Στα 400χλμ έκανα την 1η αλλαγή λαδιού και στα 1000 έκανα την 2η. Η πρώτη έγινε τόσο νωρίς για να καθαρίσει το μοτέρ από τυχόν γρέζια.

Το παπί αυτό έκανε 80.000χλμ μεχρι το 2008 που το έδωσα (η μεγαλύτερη μαλακια της ζωής μου) σε υπεράριστη κατάσταση μοτερικα - εμφανισιακά.

Το εξωτερικό είναι εύκολο να το διατηρήσει κάνεις. Αρκεί να μη φας τούμπα και αν φας να αλλάξεις ό,τι έχει σπάσει.

Μοτερικα όμως θέλει κόστος για να το διατηρήσεις.
Αυτό που έκανα ήταν το πιο απλό πράγμα στον κόσμο.

Λάδια, φίλτρο λαδιού και μπουζί κάθε 1000 χλμ! Φίλτρο αέρος αλλαγή κάθε 4.000 χλμ και λάδωμα αλυσίδας κάθε 150 με 200 χλμ. Φυσικά έκανα και τα μεγαλύτερα σέρβις στην ώρα τους.

Στα 80.000 χλμ, πήγαινα επίσκεψη σε φίλους στο Λουτράκι και ουδέποτε έκαψε μια σταγονα λάδι. Και δεν πήγαινα κυριλατα...

Στο επίσημο σέρβις ουδέποτε είπαν το παραμικρό για τις υπερβολικά συχνές αλλαγές σε λάδια - φίλτρο - μπουζί. Και σφραγιζαν πάντα το βιβλίο.

Το λέω αυτό γιατί διαβάζω κάτι απίστευτα πως στα εξουσιοδοτημενα δεν αλλάζουν τα λάδια νωρίτερα... Αν το πας και πληρώσεις, κάνουν τα πάντα.

1lt παίρνει και έδειχνε 1/4 ο δείκτης , όχι 1/4 του συνολικού λαδιού

Nospecialname
06/08/2019, 10:30
Όταν γύρισα άλλαξα κατευθείαν λάδια και φαίνεται να είχε πέσει κάτω από το όριο στον δείκτη , δεν έπαθε κάτι και δεν φαίνεται να έχει κάποιο θέμα , έπρεπε να τα είχα αλλάξει νωρίτερα όμως...

katsar
06/08/2019, 10:48
Όταν λες 1/4 του δείκτη;Έχει τζαμάκι ή δείκτη στην τάπα;Δεν γράφει min/max ;Όπως και να έχει το μόνο που έπρεπε να κάνεις ήταν να συμπληρώσεις πριν την επιστροφή.Τώρα ξέρεις όμως.

Nospecialname
06/08/2019, 11:12
Όταν λες 1/4 του δείκτη;Έχει τζαμάκι ή δείκτη στην τάπα;Δεν γράφει min/max ;Όπως και να έχει το μόνο που έπρεπε να κάνεις ήταν να συμπληρώσεις πριν την επιστροφή.Τώρα ξέρεις όμως.

Έχει δείκτη στην τάπα... Πιστεύεις έκανα κάποια ζημιά?ήτανε λίγο πάνω από το κατώτατο όριο 40 χλμ πριν φτάσω , όταν έφτασα όμως είχε πέσει κάτω

kostaskk
06/08/2019, 13:34
ειχες πολλες πιθανοτητες να παρεις το μοτερ στο χερι, να βαρεσει μπιελα κτλ..
για αυτο πριν ενα μεγαλο ταξιδι ξεκιναμε με τον δεικτη στο max

Nospecialname
06/08/2019, 14:43
ειχες πολλες πιθανοτητες να παρεις το μοτερ στο χερι, να βαρεσει μπιελα κτλ..
για αυτο πριν ενα μεγαλο ταξιδι ξεκιναμε με τον δεικτη στο max

Αν είχε πάθει κάποια ζημιά , θα το ήξερα είδη έτσι δεν είναι;Η μπορεί και να έχασε την μακροζωία του χωρίς να το ξέρω;

ΤάκηςΜπ
06/08/2019, 14:48
Δεν έπαθε τίποτα, απλά έχε το στον νου σου από δω και πέρα να το κοιτάς. Εφόσον λες ότι ήταν στην μέση του δείκτη 40χλμ πριν φτάσεις, μια χαρά ήταν. Αφού τα άλλαξες κιόλας, μην ανησυχείς καθόλου.

karateo
06/08/2019, 14:56
Άντε και στο επόμενο :)

Απλά για να κάψει λάδι είτε το ζόρισες πολύ είτε είχε απο πρίν θέμα αλλά νομίζω μιλάμε για σχετικά καινούργιο μηχανάκι.

Όταν λέμε να μή ζορίζουμε εγώ το καταλαβαίνω ότι όταν ανοίγεις παραπάνω γκάζι επιταχύνει εύκολα.
Αν δε βλέπεις διαφορά τότε θέλει κατέβασμα στο κιβώτιο και ταχύτητας στον δρόμο.

Γενικά φορτωμένο θα έβαζα 4η μόνο σε ευθεία/κατηφόρα.

Στο crypton που το είχα δουλέψει αρκετά με τέρμα γκάζι δεν έκαιγε καθόλου στα 60.000
Απλά ποτέ δε το δούλευα σε συνθήκες που με έξτρα γκάζι να μήν επιταχύνει.

Nospecialname
06/08/2019, 14:57
Δεν έπαθε τίποτα, απλά έχε το στον νου σου από δω και πέρα να το κοιτάς. Εφόσον λες ότι ήταν στην μέση του δείκτη 40χλμ πριν φτάσεις, μια χαρά ήταν. Αφού τα άλλαξες κιόλας, μην ανησυχείς καθόλου.

Το προσέχω μέχρι αηδιας γενικά και είμαι απίστευτα ψείρας , για αυτό με έχει πειράξει παρά πολύ που το άφησα να πέσει κάτω από το κατώτατο έστω και για πολύ λίγο

Δεν έβρισκα το λάδι που είχε βάλει το συνεργείο σε κανένα βενζινάδικο και αν το άλλαζα ολόκληρο μόνος μ θα έχανα την εγγύηση (!!!)

Απλά ελπίζω να μην έχασε την μακροζωία του γιατί θέλω να το κρατήσω παρα πολλά χρόνια αλλά σκέφτομαι συνέχεια τρ μην έπαθε τπτ

Nospecialname
06/08/2019, 14:59
Άντε και στο επόμενο :)

Απλά για να κάψει λάδι είτε το ζόρισες πολύ είτε είχε απο πρίν θέμα αλλά νομίζω μιλάμε για σχετικά καινούργιο μηχανάκι.

Όταν λέμε να μή ζορίζουμε εγώ το καταλαβαίνω ότι όταν ανοίγεις παραπάνω γκάζι επιταχύνει εύκολα.
Αν δε βλέπεις διαφορά τότε θέλει κατέβασμα στο κιβώτιο και ταχύτητας στον δρόμο.

Γενικά φορτωμένο θα έβαζα 4η μόνο σε ευθεία/κατηφόρα.

Στο crypton που το είχα δουλέψει αρκετά με τέρμα γκάζι δεν έκαιγε καθόλου στα 60.000
Απλά ποτέ δε το δούλευα σε συνθήκες που με έξτρα γκάζι να μήν επιταχύνει.

Γενικά δεν καίει καθόλου λάδι ούτε σταγόνα , μόνο στο ταξιδι έχασε λίγο γιατί το ζόρισα παρά πολύ και ειμασταν και δικαβαλο στη εθνική τόσες ώρες με 75-90 χλμ συνέχεια

telegonos
06/08/2019, 15:36
Δεν χάνεις την εγγύηση αν συμπληρώσεις ή αλλάξεις λάδι, αρκεί να βάλεις λάδι των σωστών προδιαγραφών.

Ίσα-ίσα, το να έχει το σωστό λάδι, στην σωστή ποσότητα ο κινητήρας είναι από τις ευθύνες του οδηγού (daily and weekly checks)

Bob_o_mastoras
06/08/2019, 16:05
Aς εβαζες διαφορετικο ιξωδες για το συμπληρωμα, δεν θα παθαινε κατι. Aς πουμε 10-40 που βρισκεις παντου. Απο το να μην εχεις μεσα λαδι καλυτερα να τα αναμιξεις. Επισης το λαδι το μετρας με κρυο το μοτερ. Αυτο διοτι επικαθεται στα διαφορα εξαρτηματα μεσα και αργει λιγο να πεσει ξανα ολο στο καρτερ που υπαρχει το τζαμακι ή μπαινει το στικ. Οποτε υπαρχει και περιπτωση να ειχε λαδι μεσα πανω απο το minimum.

Παντως φυσιολογικο ειναι να καψει και λιγο λαδακι το παπι με ζεστη στη εθνικη δικαβαλο για ωρες.

doctoras
06/08/2019, 16:55
Δεν χάνεις την εγγύηση αν συμπληρώσεις ή αλλάξεις λάδι, αρκεί να βάλεις λάδι των σωστών προδιαγραφών.

Ίσα-ίσα, το να έχει το σωστό λάδι, στην σωστή ποσότητα ο κινητήρας είναι από τις ευθύνες του οδηγού (daily and weekly checks)

επιπροσθέτως απο τον παραπανω,
τα μισά τουλαχιστο μελη σε προέτρεπαν ΠΡΙΝ ξεκινησεις μεσα στα προαπαιτούμενα να εχεις λαδι μαζι σου. Εσυ δεν ησουν σιγουρος αγνοησες αναφεροντας οτι φοβάσαι μην χασεις την εγγύηση. Για να ξεκολλήσεις απο αυτο, μπορεις να κανεις οτι εργασια νομιζεις μεσα στην εγγύηση ομως εντος προδιαγραφών και με έντεχνη μεταχείριση σε οτι τμηματα βαζεις χερι.

Το λαδι οπως σου ειπαν ειναι στην δικη σου ευθύνη να το ελεγχεις περιοδικά και να συμπληρωνεις οταν ειναι εκτος ορίων.
Αυτο ισχυει σε οτι μεσο ευρειας παραγωγης διαθέτεις μηχανη-αυτοκινητο-γουρουνα

νεοσσός
06/08/2019, 17:20
Απλά ελπίζω να μην έχασε την μακροζωία του γιατί θέλω να το κρατήσω παρα πολλά χρόνια αλλά σκέφτομαι συνέχεια τρ μην έπαθε τπτ
Αν πραγματικά θέλεις να το κρατήσεις πάρα πολλά χρόνια, θα πρέπει να αλλάξεις κάποια από αυτά που έκανες στο τελευταίο ταξίδι. Δε γίνεται σε καινούριο μηχανάκι να καις τόση ποσότητα λαδιού σε ελάχιστες ημέρες και να περιμένεις να κρατήσει "πάρα πολλά χρόνια". Μιλάμε για καινούριο τετράχρονο κινητήρα, που σε συνθήκες μέτριου φορτίου θα έπρεπε να καίει αμελητέα ποσότητα λαδιού.
α) Να συμπληρώνεις έγκαιρα λάδι, ώστε να έχει τη σωστή ποσότητα. Προσοχή, μεγαλύτερη ποσότητα από τα όρια, κάνει επίσης κακό στον κινητήρα.
β) Να μην το ζορίζεις με πολύ άνοιγμα του γκαζιού. Εσύ το φόρτωσες με δύο άτομα και αποσκευές και το οδήγησες επί ώρες με ταχύτητα κοντά στην τελική του.

Καλοτάξιδο!

zopas
06/08/2019, 18:30
ελπιζω μετα από αυτή την εμπειρια να ωριμασεις...

S705
06/08/2019, 19:17
ελπιζω μετα από αυτή την εμπειρια να ωριμασεις...

Άσε βρε τον άνθρωπο να το χαρεί. Θα κάνει δύο τρία ακόμα και μετά θα ωριμάσει.
Θες να σου πω πόσα χλμ έχω κάνει με παπί σε τέτοιες "βόλτες"? Απλά βαριέμαι γιατί είναι πολλές.

νεοσσός
06/08/2019, 20:14
Άσε βρε τον άνθρωπο να το χαρεί. Θα κάνει δύο τρία ακόμα και μετά θα ωριμάσει.
Φυσικά και να το χαρεί, αλλά με ασφάλεια. Εκφράζει προσδοκίες, χωρίς τελικά να κάνει αυτά που του απαντούν στις ίδιες του τις ερωτήσεις. Έκανε μία πολύ ωραία κίνηση και ζήτησε συμβουλές, αλλά απ' ό,τι βλέπω κάποιες σημαντικές τις αγνόησε τελείως.

Οσονούπω θα κλείσει τα 20, οπότε του εύχομαι αφενός να αγοράσει πρώτα τον απαραίτητο εξοπλισμό ασφαλείας για εκείνον και την κοπέλα και αφετέρου να μαζέψει λεφτά για να βγάλει δίπλωμα Α2 και να πάρει μία μοτοσυκλέτα που θα του παρέχει την απαραίτητη ενεργητική ασφάλεια για τέτοια ταξίδια.

katsar
06/08/2019, 20:31
Το παπάκι μου είχε φρακάρει 3-4 φορές γιατί δεν συμπλήρωνα ποτέ λάδι.
Τώρα έχω μοτοσυκλέτα που με τα ''λάθος'' λάδια μέσα μου έκαψε και 1 λίτρο σε ταξίδι 2.000 χιλιομέτρων,μαθαίνεις και ζεις με αυτό.Δεν έχει βλάβη,είναι τα ''κόλπα'' της Yamaha,850cc μότο 2κύλινδρο και παίρνει πιο πολύ λάδι από ένα Hayabusa,καταλαβαίνεις.
(άσχετο και ίσως οφτοπικ αλλά με τα bel ray 15-50 τα ημισυνθετικά η milf έκαψε μόνο 300ml σε 3.000 χλμ. , τα 800 συνεχόμενα.)

Όπως και να έχει καλοκαίρι,φόρτωμα,αερόψυκτο λίγα κυβικά,μεγάλη απόσταση,ε θα κάψει,εδώ το κάνουν μεγάλες μοτοσυκλέτες.Το πιο πιθανό είναι ότι στην καθημερινή οδήγηση στην πόλη δεν θα κάψει.
Το λάθος σου όπως είπαν αρκετοί είναι που δεν είχες ένα λίτρο λάδι ότι ναναι να ρίξεις 200-300 ml να τελειώνεις να μην τρως άγχος τώρα.

mia_zoi_kawa
06/08/2019, 20:39
Ηταν μια καλη εμπειρια για ποιο μεγαλα ταξιδια. Ακόμα. και αυτο που εγινε με το λαδι τον ωριμασε σαν οδηγο. Καλύτερα να ωριμαζεις με velos παρα με κατι ακριβό..

Bladerunner
06/08/2019, 20:55
Όσοι έχετε επιλέξει τη γυάλα, καλώς έχετε κάνει. Μη πάτε να πείσετε μωρέ, όμως, για το ορθό της επιλογής σας. Χειρότερα κι από κακοβαλμένες γριές κάνετε κάποιοι!

Nospecialname
06/08/2019, 23:55
Βρε παιδια εγω ΗΘΕΛΑ να αλλάξω λάδια και να πάρω και μαζί μου οπωσδήποτε , το συνεργείο μου είπε ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΆΝΩ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΧΑΣΩ ΤΗΝ ΕΓΓΎΗΣΗ

Αφού εδώ σας ρώταγα αν το κάνω παρόλα αυτά αν θα έχει μαυρίσει το λάδι σύντομα η αν θα με καταλάβουν , δεν σας έγραψα απλά δεν είχα επιλογή

Bob_o_mastoras
07/08/2019, 00:15
Φιλος μου ειχε αλλαξει λαδια σε Σπριντερ καινουργιο μονος τους, εκανε μια μ@λακια και ελυσε αλλη βιδα απο την 17αρα για το λαδι, πεταχτηκε απο εκει ενα ελατηριο, το πηγε τελικα στο μαγαζι που το πηρε να τα αλλαξουν και να το τσεκαρει μηπως εγινε καμια ζημια και ολα καλα, δεν του ειπαν τιποτα.
Ενταξει μπορει να πεσεις και σε μ@λακες, πολυ πιθανον μαλιστα αλλα αν απλα συμπληρωνες λαδια πρωτον δεν θα το καταλαβαινε κανενας και δευτερο δεν θα μπορουσε να ακυρωθει η εγγυηση.

JasonEV
07/08/2019, 00:25
Εγω πιστευω οτι το λαδι που εκαψε δεν ειναι πολυ. Μιλαμε για Αθηνα-Βολο πηγαινε-ελα, κοντα στη τελικη του και κατακαλοκαιρο. Μην ανγχωνεσαι για το οτι εμεινε για λιγο κατω απο το οριο. Θυμαμαι σε ντελιβεροπαπο μαγαζιου που εκαιγε πολυ λαδι συμπληρωνανε με την ταπα βιδομενη ενω το manual ελεγε ρητα η ταπα να καθεται μη βιδομενη. Δουλευε χρονια με λιγοτερο λαδι απο το minimum του δεικτη δηλαδη. Παντως θα μπορουσες να παρεις λιγο λαδι για συμπληρωμα μαζι σου. Το συμπληρωμα δεν θα φαινοταν στο σερβις.

doctoras
07/08/2019, 08:35
Βρε παιδια εγω ΗΘΕΛΑ να αλλάξω λάδια και να πάρω και μαζί μου οπωσδήποτε , το συνεργείο μου είπε ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΆΝΩ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΧΑΣΩ ΤΗΝ ΕΓΓΎΗΣΗ

Αφού εδώ σας ρώταγα αν το κάνω παρόλα αυτά αν θα έχει μαυρίσει το λάδι σύντομα η αν θα με καταλάβουν , δεν σας έγραψα απλά δεν είχα επιλογή

Δεν ισχύει τίποτα απο αυτά, μπορείς να πάς οπουδήποτε και να αλλάξεις τα λάδια σου και όποτε εσύ κρίνεις, τι θα πει δεν σου τα αλλάζουν, αν εσύ κρίνεις οτι θέλεις συχνότερες αλλαγές λαδιών μπορείς να τις έχεις. Το πιθανότερο είτε δε κατάλαβες τι σου είπαν απο την daytona, είτε σε "φοβέρισαν" για να μη σκαλίξεις μιας και παλικάρια της ηλικίας συνήθως τα βγάζουν λίγο τα ματια με πολλές μετατροπές.

Ομως πάει αυτό με την αλλαγή τελείωσε το είπαμε το εξηγήσαμε. ΟΚ?

Εσύ οφείλεις όπως λένε οι οδηγίες χρήσης να συμπληρώνεις όταν απαιτείται
Δεν ξέρω οταν σου παρέδωσαν το daytona εάν σου έδωσαν οδηγίες χρήσης(owners manual), σου παραθέτω όμως απο αντίστοιχο αλλα επώνυμο προιόν το αντίστοιχο μανιουαλ(honda innova125)

408905
https://www.manualslib.com/manual/938987/Honda-Anf125.html

Το καταλαβαίνεις αυτό? Σου είναι ξεκάθαρο?

Nospecialname
07/08/2019, 11:31
Δεν ισχύει τίποτα απο αυτά, μπορείς να πάς οπουδήποτε και να αλλάξεις τα λάδια σου και όποτε εσύ κρίνεις, τι θα πει δεν σου τα αλλάζουν, αν εσύ κρίνεις οτι θέλεις συχνότερες αλλαγές λαδιών μπορείς να τις έχεις. Το πιθανότερο είτε δε κατάλαβες τι σου είπαν απο την daytona, είτε σε "φοβέρισαν" για να μη σκαλίξεις μιας και παλικάρια της ηλικίας συνήθως τα βγάζουν λίγο τα ματια με πολλές μετατροπές.

Ομως πάει αυτό με την αλλαγή τελείωσε το είπαμε το εξηγήσαμε. ΟΚ?

Εσύ οφείλεις όπως λένε οι οδηγίες χρήσης να συμπληρώνεις όταν απαιτείται
Δεν ξέρω οταν σου παρέδωσαν το daytona εάν σου έδωσαν οδηγίες χρήσης(owners manual), σου παραθέτω όμως απο αντίστοιχο αλλα επώνυμο προιόν το αντίστοιχο μανιουαλ(honda innova125)

408905
https://www.manualslib.com/manual/938987/Honda-Anf125.html

Το καταλαβαίνεις αυτό? Σου είναι ξεκάθαρο?

Ναι , Ευχαριστω..

Nospecialname
07/08/2019, 11:33
Εγω πιστευω οτι το λαδι που εκαψε δεν ειναι πολυ. Μιλαμε για Αθηνα-Βολο πηγαινε-ελα, κοντα στη τελικη του και κατακαλοκαιρο. Μην ανγχωνεσαι για το οτι εμεινε για λιγο κατω απο το οριο. Θυμαμαι σε ντελιβεροπαπο μαγαζιου που εκαιγε πολυ λαδι συμπληρωνανε με την ταπα βιδομενη ενω το manual ελεγε ρητα η ταπα να καθεται μη βιδομενη. Δουλευε χρονια με λιγοτερο λαδι απο το minimum του δεικτη δηλαδη. Παντως θα μπορουσες να παρεις λιγο λαδι για συμπληρωμα μαζι σου. Το συμπληρωμα δεν θα φαινοταν στο σερβις.

Αν ήξερα ότι δεν θα φαινόταν στα σέρβις θα είχα πάρει σίγουρα..

Ναι αλλά εδώ το manual λέει να μην βάλω καν μπρος αν είναι κάτω από το όριο , πως γίνεται να μην έπαθε τπτ?

Bob_o_mastoras
07/08/2019, 12:22
Αν ήξερα ότι δεν θα φαινόταν στα σέρβις θα είχα πάρει σίγουρα..

Ναι αλλά εδώ το manual λέει να μην βάλω καν μπρος αν είναι κάτω από το όριο , πως γίνεται να μην έπαθε τπτ?

Ναι, γιατι το μανιουαλ δεν ξερει ποσο κατω απο το οριο ειναι. Αν ειναι πχ 10 ml κατω, ok, αν ειναι τερμα στεγνο τοτε ναι καλυτερα να μην βαλεις μπρος, προφανως.


Παππους mode on

Στα λεγαμε εμεις αλλα εσεις οι νεοι δεν ακουτε...!! :a024:


Παππους mode off

kostaskk
07/08/2019, 12:54
για 1 λεπτο υποθεση και 5 ευρω κοστος κοντεψες να καψεις το μοτερ..

μπορει να μην εχει τπτ αλλα αν αρχισει να βαραει καδενα,μπιελα,να καιει ακομα ποιο πολλα λαδια και να κανει χρατς χρατς ο εκκεντροφορος σε 5-10.000 χιλιομετρα θα ξερεις ποτε εγινε η φθορα.

sapila racing
07/08/2019, 13:30
Το προσέχω μέχρι αηδιας γενικά και είμαι απίστευτα ψείρας , για αυτό με έχει πειράξει παρά πολύ που το άφησα να πέσει κάτω από το κατώτατο έστω και για πολύ λίγο

Δεν έβρισκα το λάδι που είχε βάλει το συνεργείο σε κανένα βενζινάδικο και αν το άλλαζα ολόκληρο μόνος μ θα έχανα την εγγύηση (!!!)

Απλά ελπίζω να μην έχασε την μακροζωία του γιατί θέλω να το κρατήσω παρα πολλά χρόνια αλλά σκέφτομαι συνέχεια τρ μην έπαθε τπτ

Ας έβαζες οτι λάδι έβρισκες, απο το τίποτα είναι πολύ καλύτερο.

Οσο γι αυτό που έγραψες οτι θέλεις να το κρατήσεις πάρα πολλά χρόνια, σε βρίσκω πολύ αισιόδοξο.
Daytona πήρες.
Μακάρι να το έχουν βελτιώσει αλλά το προηγούμενο παπί της Daytona σπάνια πέρναγε τις 50.000 χλμ χωρίς σοβαρή βλάβη στον κινητήρα.

toyar
07/08/2019, 16:02
δηλαδη αν πηγαινες στο συνεργειο και αγοραζες ενα λιτρο λαδι για συμπληρωμα στο ταξιδι θα εχανες την εγγυηση;:lol:
ποιος μαστορας σου ειπε πηγαινε ταξιδι δικαβαλος με παπι καλοκαιρι αλλα απαγορευεται να συμπληρωσεις;
αφου ειναι δεδομενο οτι θα καψει.........

BLiTzER
07/08/2019, 16:05
Απαγορεύεται να συμπληρώνεις λάδι όσο είσαι στην εγγύηση. Αλλά επιτρέπεται να κυκλοφορείς με τη μισή ποσότητα λαδιού στο μοτέρ, βοηθάει κιόλας, σου κάνουν δώρο το επόμενο σέρβις.

viper1
07/08/2019, 16:41
Απαγορεύεται να συμπληρώνεις λάδι όσο είσαι στην εγγύηση. Αλλά επιτρέπεται να κυκλοφορείς με τη μισή ποσότητα λαδιού στο μοτέρ, βοηθάει κιόλας, σου κάνουν δώρο το επόμενο σέρβις.

Εννοείς σου κάνουν δώρο την επόμενη αλλαγή κινητήρα

BLiTzER
07/08/2019, 16:45
Εννοείς σου κάνουν δώρο την επόμενη αλλαγή κινητήρα

Δώρο το σέρβις στο νέο μοτέρ που θα πληρώσεις. :lol:

Nospecialname
07/08/2019, 18:03
Δώρο το σέρβις στο νέο μοτέρ που θα πληρώσεις. :lol:

Μακάρι γιατί θα το χρειαστώ

Χαχαχχα

Η μάλλον να μου λείπει για να αλλάζω τα λάδια μόνος μου

Kickstart
08/08/2019, 12:56
ΠΑΝΤΑ 408947 :D

να ελεγχεις τα λαδια και να συμπληρώνεις αν χρειάζεται φιλαράκι...

η εγγύηση δεν χάνεται αν χρειαστεί συμπλήρωμα το μοτέρ και αυτοί που τα λένε αυτά πεστους αν σου εγγυώνται σε περίπτωση κολλήματος του μοτέρ την δωρεάν αλλαγή του επειδή απαγορευόταν και καλά να λυσεις μια βιδα και να βαλεις λαδι μέχρι το μαξ.