PDA

View Full Version : Μπαταρίες ηλεκτρικών εργαλείων, συστοιχίες κ.α



JNP
04/06/2019, 16:54
Εγώ δεν δηλώνω έμπειρος στα εργαλεία μπαταρίας.
Έχω επενδύσει σε εργαλεία ρεύματος για τις εργασίες που κανω στο σπίτι.
Γιαυτό και πήρα φτηνά του lidl 3.6,12 και 18V επειδή η χρήση τους είναι ελάχιστη.
Η ερώτηση μου είναι η εξής : μια μπαταρία λιθιου χωρίς χρήση, μόνο φόρτιση 1-2 φορές το χρόνο,
πόσα χρόνια ζωής έχει;

daz
04/06/2019, 22:07
Εγώ δεν δηλώνω έμπειρος στα εργαλεία μπαταρίας.
Έχω επενδύσει σε εργαλεία ρεύματος για τις εργασίες που κανω στο σπίτι.
Γιαυτό και πήρα φτηνά του lidl 3.6,12 και 18V επειδή η χρήση τους είναι ελάχιστη.
Η ερώτηση μου είναι η εξής : μια μπαταρία λιθιου χωρίς χρήση, μόνο φόρτιση 1-2 φορές το χρόνο,
πόσα χρόνια ζωής έχει;

Οι μπαταρίες που έχουν μέσα είναι οι γνωστές λιθίου 18650.

Οι επώνυμες μάρκες βάζουν επώνυμες μπαταρίες και οι φθηνές βάζουν κινέζικες.

Όποτε εξαρτάται απ' τις μπαταρίες που έχει μεσα. Νομίζω κατάλαβες τη διαφορά γιατί ασχολείσαι με το σπορ.

Δεύτερον εξαρτάται απ' τις συνθήκες αποθήκευσης.

Με όλα στο ιδανικό η απάντηση είναι.. αρκετά χρόνια.

JNP
04/06/2019, 22:39
Άρα όταν χαλάσουν θα μπορεί κάποιος να ανοίξει το κέλυφος και να αντικαταστήσει τις παλιές 18650 με καινούργιες, ή όχι;

Road Pirat
04/06/2019, 23:25
Άρα όταν χαλάσουν θα μπορεί κάποιος να ανοίξει το κέλυφος και να αντικαταστήσει τις παλιές 18650 με καινούργιες, ή όχι;
Έχω δει στο YouTube να το κάνουν, δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι στην πραγματικότητα και αν αξίζει κάτι τέτοιο

daz
05/06/2019, 07:38
Κανονικά Σε κανένα δε γίνεται αλλά σε καποια είναι πιο εύκολο και σε άλλα εξαιρετικά δύσκολο καθότι καταστρέφονται εντελώς αν προσπαθήσεις να τις ανοίξεις. Και εξωτερικά και το εσωτερικό πλαίσιο που συγκρατεί τις μπαταρίες. Αν μετά ανοίγει με την παραμικρή πτώση δεν έχει νόημα.

Για τα 12βολτα δεν ξέρω και δεν ξέρω και τι μπαταρίες έχουν. Cr123 έχουν;

JNP
05/06/2019, 09:38
Για τα 12βολτα, ίσως 3x18650 σε σειρά που θα δώσουν 11V, τα κάνουν να δουλέψουν με λιγότερη ισχύ.
Αυτό που δεν ξέρω είναι τι γίνεται με τον φορτιστή που αντι 1,5-2Αh θα έχει να φορτίσει 6-10Ah.Οι δε μπαταρίες 18650 φορτιζονται συνδεδεμένες σε σειρά ή πρέπει να συνδέονται καθεμία ξεχωριστά σε φορτιστή;

daz
05/06/2019, 10:06
Δεν κατάλαβα. Το θέμα είναι να αντικατασταθούν οι χαλασμένες πεσμένες μπαταρίες με καινούριες και το εργαλείο να δουλεύει όπως πρώτα.
Βγάζεις τις παλιές, κόλλας στη συστοιχία τις καινούριες και ξανα κλείνεις.

SciTeF
05/06/2019, 10:27
Η αντικατάσταση πέραν των όποιων δυσκολιών που ανέφερε παραπάνω ο daz, δεν συνίσταται καθώς οι μπαταρίες που θα χρησιμοποιηθούν πρέπει να είναι απόλυτα ίδιες μεταξύ τους στις μετρήσεις (χωρητικότητα και τάση αν θυμάμαι καλά) τους. Και να έχουμε την δυνατότητα να τις ταιριάξουμε πρέπει να έχουμε μεγάλη ποσότητα μπαταριών ως δείγμα ώστε να επιλέξουμε αυτές που είναι όμοιες. Αν διαφέρουν έστω και λίγο κάποια/ες από όσες φοράει το κάθε εργαλείο, τότε αυτές θα δουλεύουν "πιο σκληρά" από τις άλλες κατά την εκφόρτιση, με πιθανότητα να ζεσταθεί κατά την φόρτιση περισσότερο από το ασφαλές. Και για αυτόν τον λόγο, έχουν προκύψει και διάφορα Battery pack λιθίου (βλέπε rc cars). Για τον ίδιο λόγο είναι φρόνιμο να αποφεύγονται φακό με πολλαπλές μπαταρίες λιθίου, το έχω αναφέρει και στο αντίστοιχο θέμα!

geo10
05/06/2019, 11:01
Επίσης εκτός από τις μπαταρίες που πρέπει να είναι ταιριαγμένες-"matched", από όσο αντιλαμβάνομαι το κόλλημά τους δεν είναι καθόλου εύκολη υπόθεση για κάποιον που δεν έχει ασχοληθεί λόγω θερμοκρασιών κλπ. Οπότε δεν ξέρω αν τελικά αξίζει ο χρόνος που πρέπει να αφιερώσει κανείς.

Volpad
05/06/2019, 11:04
Για τα 12βολτα, ίσως 3x18650 σε σειρά που θα δώσουν 11V, τα κάνουν να δουλέψουν με λιγότερη ισχύ.
Αυτό που δεν ξέρω είναι τι γίνεται με τον φορτιστή που αντι 1,5-2Αh θα έχει να φορτίσει 6-10Ah.Οι δε μπαταρίες 18650 φορτιζονται συνδεδεμένες σε σειρά ή πρέπει να συνδέονται καθεμία ξεχωριστά σε φορτιστή;

Φορτίζονται σε σειρά κανονικά.

Ακόμα, όταν οι μπαταρίες είναι σε σειρά, αυξάνεται η τάση τους και όχι η χωρητικότητά τους.
άρα 3 μπαταρίες 18650 με χωρητικότητα 2Αh σε σειρά, έχουν τάση εξόδου 11,1V (στη πραγματικότητα απο 12,6V έως περίπου 10,5V) και 2Ah χωρητικότητα.

Volpad
05/06/2019, 11:20
Η αντικατάσταση πέραν των όποιων δυσκολιών που ανέφερε παραπάνω ο daz, δεν συνίσταται καθώς οι μπαταρίες που θα χρησιμοποιηθούν πρέπει να είναι απόλυτα ίδιες μεταξύ τους στις μετρήσεις (χωρητικότητα και τάση αν θυμάμαι καλά) τους. Και να έχουμε την δυνατότητα να τις ταιριάξουμε πρέπει να έχουμε μεγάλη ποσότητα μπαταριών ως δείγμα ώστε να επιλέξουμε αυτές που είναι όμοιες. Αν διαφέρουν έστω και λίγο κάποια/ες από όσες φοράει το κάθε εργαλείο, τότε αυτές θα δουλεύουν "πιο σκληρά" από τις άλλες κατά την εκφόρτιση, με πιθανότητα να ζεσταθεί κατά την φόρτιση περισσότερο από το ασφαλές. Και για αυτόν τον λόγο, έχουν προκύψει και διάφορα Battery pack λιθίου (βλέπε rc cars). Για τον ίδιο λόγο είναι φρόνιμο να αποφεύγονται φακό με πολλαπλές μπαταρίες λιθίου, το έχω αναφέρει και στο αντίστοιχο θέμα!

2 ή περισσότερες μπαταρίες απο τον ίδιο κατασκευαστή, με το ίδιο lot no, όλες καινούριες, είναι ολόιδιες και μπορούν να "παντρευτούν".
Μπορεί να γίνει και έλεγχος σε ορισμένους φορτιστές, οι οποίοι θα τις αποφορτίσουν και θα τις επαναφορτίσουν 2-3 φορές.
Άν ο χρόνος των κύκλων είναι ίδιος, τότε δεν υπάρχει κανένα θέμα. (το σωστότερο βέβαια είναι να έχουν και ίδια εσωτερική αντίσταση).

Παρόλα αυτά, δεν διαφωνώ με αυτό που λές.
Καλό είναι να αποφεύγεται.
Αν και το πρόβλημα δεν είναι η θερμοκρασία τόσο.

Το όριο των προδιαγραφών συνήθως είναι στους 80 βαθμούς. Δεν παίζει να μήν το καταλάβεις νωρίτερα. Θα έχει καεί το χέρι σου...

Το πρόβλημα είναι με την κατώτατη τάση (βάσει προδιαγραφών).

Άν για παράδειγμα, μία μπαταρία έχει προδιαγραφές minimum voltage 3,3V και βρίσκεται σε μία συσκευή που έχει cut off τα 7V (δηλαδή την τάση που θα σταματήσει να δουλεύει) και ειναι σε σειριακή συστοιχία 2 μή παντρεμένων μπαταριών, οπου η άλλη βρίσκεται σε τάση 3,8V η συστοιχία είναι σε τάση 7,1V και η συσκευή δε σταματάει, αλλα η μπαταρία μας, έχει φτάσει τα 3,3V (χωρίς την πτώση τάσης απο το φορτίο...)

Αυτό είναι επικίνδυνο...

vaska
05/06/2019, 11:25
Επίσης εκτός από τις μπαταρίες που πρέπει να είναι ταιριαγμένες-"matched", από όσο αντιλαμβάνομαι το κόλλημά τους δεν είναι καθόλου εύκολη υπόθεση για κάποιον που δεν έχει ασχοληθεί λόγω θερμοκρασιών κλπ. Οπότε δεν ξέρω αν τελικά αξίζει ο χρόνος που πρέπει να αφιερώσει κανείς.

Αν έχεις τις γνώσεις και τα εργαλεία μια χαρά αξίζει ο κόπος, ειδικά σε μπαταρίες "φτηνιάρικες" που αντικαθιστάς τα εντόσθια με επώνυμες και αξιόπιστες. Εκεί είναι πραγματικά αναβάθμιση του πακέτου και κατ' επέκταση του εργαλείου.

Σε αυτό που λέει ο SciTef για χωρητικότητα και τάση, θεωρητικά αν κάνεις αγορά από το ίδιο πακέτο μπαταριών (εννοώ πακέτο συσκευασίας που κατά συνέπεια σημαίνει και διαδοχική παραγωγή) του ίδιου προμηθευτή σχεδόν μηδενίζεις το πρόβλημα. Σε όσες μπαταρίες φίλων έχω φτιάξει δεν αντιμετώπισα πρόβλημα. Είναι μπελαλίδικη δουλειά βέβαια και μέχρι τώρα δεν έχω ηλεκτροπόντα αλλά μάλλον θα φτιάξω μία γιατί με το κολλητήρι είναι λίγο ζόρι. Λαμάκια βρίσκω στην αγορά ότι διάσταση θέλω και με την ηλεκτροπόντα είναι παιχνιδάκι η κόλλησή τους

vaska
05/06/2019, 11:28
2 ή περισσότερες μπαταρίες απο τον ίδιο κατασκευαστή, με το ίδιο lot no, όλες καινούριες, είναι ολόιδιες και μπορούν να "παντρευτούν".
Μπορεί να γίνει και έλεγχος σε ορισμένους φορτιστές, οι οποίοι θα τις αποφορτίσουν και θα τις επαναφορτίσουν 2-3 φορές.
Άν ο χρόνος των κύκλων είναι ίδιος, τότε δεν υπάρχει κανένα θέμα. (το σωστότερο βέβαια είναι να έχουν και ίδια εσωτερική αντίσταση).

Παρόλα αυτά, δεν διαφωνώ με αυτό που λές.
Καλό είναι να αποφεύγεται.
Αν και το πρόβλημα δεν είναι η θερμοκρασία τόσο.

Το όριο των προδιαγραφών συνήθως είναι στους 80 βαθμούς. Δεν παίζει να μήν το καταλάβεις νωρίτερα. Θα έχει καεί το χέρι σου...

Το πρόβλημα είναι με την κατώτατη τάση (βάσει προδιαγραφών).

Άν για παράδειγμα, μία μπαταρία έχει προδιαγραφές minimum voltage 3,3V και βρίσκεται σε μία συσκευή που έχει cut off τα 7V (δηλαδή την τάση που θα σταματήσει να δουλεύει) και ειναι σε σειριακή συστοιχία 2 μή παντρεμένων μπαταριών, οπου η άλλη βρίσκεται σε τάση 3,8V η συστοιχία είναι σε τάση 7,1V και η συσκευή δε σταματάει, αλλα η μπαταρία μας, έχει φτάσει τα 3,3V (χωρίς την πτώση τάσης απο το φορτίο...)

Αυτό είναι επικίνδυνο...

Συμφωνώ απολύτως σε όλα. Επίσης σημαντικό ρόλο παίζει ένα καλό μπάλανσερ που τα επώνυμα πακέτα έχουν ενσωματωμένο.
Ναι σε όλα που λένε και οι πολιτικοί μας :lol:

edit: τώρα που ξανακοιτάω τα νούμερα έχω μια απορία. Πως μια μπαταρία λιθίου ενός κελιού θα φτάσει τα 3.8V όταν πλήρως φορτισμένη δίνει 3.6?? Ακόμα και 3.8 να έχει μετά την φόρτιση, μόλις μπει κάτω από φορτίο αμέσως θα παρουσιάσει πτώση τάσης οπότε το εργαλείο του παραδείγματός σου θα "κόψει"

Volpad
05/06/2019, 11:33
Αν έχεις τις γνώσεις και τα εργαλεία μια χαρά αξίζει ο κόπος, ειδικά σε μπαταρίες "φτηνιάρικες" που αντικαθιστάς τα εντόσθια με επώνυμες και αξιόπιστες. Εκεί είναι πραγματικά αναβάθμιση του πακέτου και κατ' επέκταση του εργαλείου.

Σε αυτό που λέει ο SciTef για χωρητικότητα και τάση, θεωρητικά αν κάνεις αγορά από το ίδιο πακέτο μπαταριών (εννοώ πακέτο συσκευασίας που κατά συνέπεια σημαίνει και διαδοχική παραγωγή) του ίδιου προμηθευτή σχεδόν μηδενίζεις το πρόβλημα. Σε όσες μπαταρίες φίλων έχω φτιάξει δεν αντιμετώπισα πρόβλημα. Είναι μπελαλίδικη δουλειά βέβαια και μέχρι τώρα δεν έχω ηλεκτροπόντα αλλά μάλλον θα φτιάξω μία γιατί με το κολλητήρι είναι λίγο ζόρι. Λαμάκια βρίσκω στην αγορά ότι διάσταση θέλω και με την ηλεκτροπόντα είναι παιχνιδάκι η κόλλησή τους

Απο εμπειρία, με κολλητήρι 100 ή 120W, κολλάει για πλάκα το λαμάκι...

Αυτό που κάνω εγώ είναι να "βουτάω" τον πόλο στη πάστα, μετά να κολλάω στον πόλο σκέτο καλάι και τέλος να βάζω το λαμάκι για κόλλημα.
Αυτό που χρειάζεται στη πραγματικότητα, είναι να έχεις πολύ ψηλή θερμοκρασία, η οποία να μή πέσει μόλις ακουμπήσεις το κολλητήρι στη μπαταρία, ωστε να μήν προλάβει να ζεσταθεί ολόκληρη, αλλα μόνο ο πόλος.

Παρόλα αυτά, γνωστός μπαταριοπωλητής στην Ολλανδία, με 0,10€ περίπου έξτρα κόστος, στέλνει τις μπαταρίες με λαμάκια.

Volpad
05/06/2019, 11:35
Συμφωνώ απολύτως σε όλα. Επίσης σημαντικό ρόλο παίζει ένα καλό μπάλανσερ που τα επώνυμα πακέτα έχουν ενσωματωμένο.
Ναι σε όλα που λένε και οι πολιτικοί μας :lol:

edit: τώρα που ξανακοιτάω τα νούμερα έχω μια απορία. Πως μια μπαταρία λιθίου ενός κελιού θα φτάσει τα 3.8V όταν πλήρως φορτισμένη δίνει 3.6?? Ακόμα και 3.8 να έχει μετά την φόρτιση, μόλις μπει κάτω από φορτίο αμέσως θα παρουσιάσει πτώση τάσης οπότε το εργαλείο του παραδείγματός σου θα "κόψει"

Οι μπαταρίες λιθίου έχουν 100% φορτισμένες 4,2V.
πλήρως αφόρτιστες είναι συνήθως στα 3,5V

Το εργαλείο, δεν μετράει την τάση την ώρα της λειτουργίας. Μετράει μόνο όταν δεν "πατάς το κουμπί"

vaska
05/06/2019, 12:28
Απο εμπειρία, με κολλητήρι 100 ή 120W, κολλάει για πλάκα το λαμάκι...

Αυτό που κάνω εγώ είναι να "βουτάω" τον πόλο στη πάστα, μετά να κολλάω στον πόλο σκέτο καλάι και τέλος να βάζω το λαμάκι για κόλλημα.
Αυτό που χρειάζεται στη πραγματικότητα, είναι να έχεις πολύ ψηλή θερμοκρασία, η οποία να μή πέσει μόλις ακουμπήσεις το κολλητήρι στη μπαταρία, ωστε να μήν προλάβει να ζεσταθεί ολόκληρη, αλλα μόνο ο πόλος.

Παρόλα αυτά, γνωστός μπαταριοπωλητής στην Ολλανδία, με 0,10€ περίπου έξτρα κόστος, στέλνει τις μπαταρίες με λαμάκια.

Σωστά το κάνεις αλλά η πόντα είναι μια έξτρα σιγουριά και από την στιγμή που δεν θα μου κοστίσει σχεδόν τπτ (από μετασχηματιστή παλιού φούρνου μικροκυμμάτων θα την φτιάξω) γιατί να μην είμαι 100% σίγουρος?
Πολλές φορές τυχαίνει να μην κολλήσει σωστά η βλακεία και μετά τρέχεις ειδικά σε laptop με τις cr 2032 που ανακατεύομαι εγώ. Και είναι χαζό να ξανα λύνεις όλη την συσκευή για ένα καλώδιο ξεκολλημένο. Με σταθμό δουλεύω και με 400 βαθμούς στην μύτη αλλά και πάλι αστοχίες είναι εύκολο να συμβούν.


Οι μπαταρίες λιθίου έχουν 100% φορτισμένες 4,2V.
πλήρως αφόρτιστες είναι συνήθως στα 3,5V

Το εργαλείο, δεν μετράει την τάση την ώρα της λειτουργίας. Μετράει μόνο όταν δεν "πατάς το κουμπί"


Έχεις δίκιο, είχα στο μυαλό μου τις Li po που πλήρως φορτισμένες έχουν τάση 3.7V. Τώρα για το αν μετράει το εργαλείο την τάση σε ηρεμία και όχι κάτω από φορτίο δεν το ξέρω αλλά μου γεννήθηκε η εξής απορία, Πως είναι δυνατόν να δουλεύεις ένα ηλεκτρικό εργαλείο και την ώρα που δουλεύεις να κόβει γιατί ξέμεινε από "ρεύμα" αν μετράει μόνο σε κατάσταση ηρεμίας??

JNP
05/06/2019, 14:02
Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά! Μπράβο, να ξεστραβωνομαστε λίγο και οι υπόλοιποι.
Volpad τον NKON.nl εννοείς;

Volpad
05/06/2019, 14:25
... Volpad τον NKON.nl εννοείς;

Ναι, τον nkon.nl εννοώ.
Απο εκεί παίρνω πάντα μπαταρίες και 14500 για τη δουλειά (με λαμάκια) και 18650 για προσωπική χρήση.


Σωστά το κάνεις αλλά η πόντα είναι μια έξτρα σιγουριά και από την στιγμή που δεν θα μου κοστίσει σχεδόν τπτ (από μετασχηματιστή παλιού φούρνου μικροκυμμάτων θα την φτιάξω) γιατί να μην είμαι 100% σίγουρος?
Πολλές φορές τυχαίνει να μην κολλήσει σωστά η βλακεία και μετά τρέχεις ειδικά σε laptop με τις cr 2032 που ανακατεύομαι εγώ. Και είναι χαζό να ξανα λύνεις όλη την συσκευή για ένα καλώδιο ξεκολλημένο. Με σταθμό δουλεύω και με 400 βαθμούς στην μύτη αλλά και πάλι αστοχίες είναι εύκολο να συμβούν.


Να σου πω την αλήθεια, δεν ξέρω πώς γίνεται με πόντα, και δεν γνωρίζω άν είναι ασφαλές...
Επειδή αναφέρεις μετασχηματιστή, και φαντάζομαι πως θα φτιάξεις κάτι σα μικρή ηλεκτροκόλληση, να προσέχεις...
Δεν πρέπει να περάσεις ρευμα μέσα απο τη μπαταρία... Θα σου κάνει κάνα μπράφ και θα τρέχουμε...




Έχεις δίκιο, είχα στο μυαλό μου τις Li po που πλήρως φορτισμένες έχουν τάση 3.7V. Τώρα για το αν μετράει το εργαλείο την τάση σε ηρεμία και όχι κάτω από φορτίο δεν το ξέρω αλλά μου γεννήθηκε η εξής απορία, Πως είναι δυνατόν να δουλεύεις ένα ηλεκτρικό εργαλείο και την ώρα που δουλεύεις να κόβει γιατί ξέμεινε από "ρεύμα" αν μετράει μόνο σε κατάσταση ηρεμίας??

Και οι lipo πάλι 4,2V είναι... Δεν έχουν διαφορά απο τις liion.

Η διαφορά είναι οτι οι lipo μπορούν να γίνουν σε ότι σχήμα θές και όχι μόνο στρογγυλές..
Ακόμα, οι liion μπορούν να έχουν (και τις περισσότερες φορές έχουν) πολύ μεγαλύτερο discharge rate απο τις Lipo (μπορείς να τραβήξεις περισσότερα Ampere συνεχώς), όπως και μεγαλύτερη χωρητικότητα σε συνάρτηση με τον όγκο τους (βέβαια το σχήμα .

Για αυτό, προτιμούμε lipo σε μικρές συσκευές οι οποίες λειτουργούν σε χαμηλά W και όπου χρειαζόμαστε πολλά W τότε βάζουμε liion.

vaska
05/06/2019, 14:42
Να σου πω την αλήθεια, δεν ξέρω πώς γίνεται με πόντα, και δεν γνωρίζω άν είναι ασφαλές...
Επειδή αναφέρεις μετασχηματιστή, και φαντάζομαι πως θα φτιάξεις κάτι σα μικρή ηλεκτροκόλληση, να προσέχεις...
Δεν πρέπει να περάσεις ρευμα μέσα απο τη μπαταρία... Θα σου κάνει κάνα μπράφ και θα τρέχουμε...




Και οι lipo πάλι 4,2V είναι... Δεν έχουν διαφορά απο τις liion.

Η διαφορά είναι οτι οι lipo μπορούν να γίνουν σε ότι σχήμα θές και όχι μόνο στρογγυλές..
Ακόμα, οι liion μπορούν να έχουν (και τις περισσότερες φορές έχουν) πολύ μεγαλύτερο discharge rate απο τις Lipo (μπορείς να τραβήξεις περισσότερα Ampere συνεχώς), όπως και μεγαλύτερη χωρητικότητα σε συνάρτηση με τον όγκο τους (βέβαια το σχήμα .

Για αυτό, προτιμούμε lipo σε μικρές συσκευές οι οποίες λειτουργούν σε χαμηλά W και όπου χρειαζόμαστε πολλά W τότε βάζουμε liion.

οι Li po είναι 3.7V και αυτό είναι σίγουρο, τις βάζω σε r/c heli και το ξέρω σίγουρα. Ποτέ δεν είδα Lipo πάνω από 3.7V.
Η πόντα είναι η ενδεδειγμένη μέθοδος και όχι δεν περνάει ρεύμα μέσα από την μπαταρία αλλά από το μέταλλο των πόλων της
Υπάρχουν έτοιμες ηλεκτροπόντες για μπαταρίες που αγγίζουν εύκολα το 150άευρο αλλά μπορείς εύκολα να φτιάξεις DIY.
Και σημείωσε οι θερμοκρασίες είναι κατά πολύ χαμηλότερες από το να κολλάς με κολλητήρι. Είναι ακαριαίο και τοπικό το θερμικό φορτίο που καλείσαι να διαχειριστείς. Εύκολα μετά με βρεγμένο πανί κρυώνεις τοπικά αν και δεν είναι απαραίτητο. Ακριβώς έτσι γίνονται και αυτές που αγοράζεις με λαμάκια κολλημένα.

https://www.ebay.com/itm/737G-1-5KW-Battery-Spot-Welding-Machine-220V-Welder-for-18650-Battery-Pack/283465192002?hash=item41ffd79242:g:dloAAOSwivNbPILU

Volpad
05/06/2019, 15:09
οι Li po είναι 3.7V και αυτό είναι σίγουρο, τις βάζω σε r/c heli και το ξέρω σίγουρα. Ποτέ δεν είδα Lipo πάνω από 3.7V.
Η πόντα είναι η ενδεδειγμένη μέθοδος και όχι δεν περνάει ρεύμα μέσα από την μπαταρία αλλά από το μέταλλο των πόλων της
Υπάρχουν έτοιμες ηλεκτροπόντες για μπαταρίες που αγγίζουν εύκολα το 150άευρο αλλά μπορείς εύκολα να φτιάξεις DIY.
Και σημείωσε οι θερμοκρασίες είναι κατά πολύ χαμηλότερες από το να κολλάς με κολλητήρι. Είναι ακαριαίο και τοπικό το θερμικό φορτίο που καλείσαι να διαχειριστείς. Εύκολα μετά με βρεγμένο πανί κρυώνεις τοπικά αν και δεν είναι απαραίτητο. Ακριβώς έτσι γίνονται και αυτές που αγοράζεις με λαμάκια κολλημένα.

https://www.ebay.com/itm/737G-1-5KW-Battery-Spot-Welding-Machine-220V-Welder-for-18650-Battery-Pack/283465192002?hash=item41ffd79242:g:dloAAOSwivNbPILU

(Sorry για τα bold πρίν... μάλλον άλλαξε η γραμματοσειρά λόγω των copy - paste που έκανα σε notepad για τα quotes....)

Ωραίος. Δεν ήξερα πως γίνεται η πόντα... Τώρα που το λές, παίζει να φτιάξω και εγώ μία... όντως το κόστος είναι πολύ ok για DIY...
Ο αρνητικός πόλος είναι εύκολος.
Στον θετικό θέλω να δώ πώς γίνεται...
Θα κοιτάξω να βρώ κάνα videάκι όταν γυρίσω σπίτι...

Όμως. Θα επιμείνω για τις lipo...
100% φορτισμένες, είναι 4,2V...

https://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?649684-max-voltage-per-lipo-cell
https://en.wikipedia.org/wiki/Lithium_polymer_battery

Άλλωστε όπως προείπα, είναι ίδιες με τις liion

vaska
05/06/2019, 17:54
(Sorry για τα bold πρίν... μάλλον άλλαξε η γραμματοσειρά λόγω των copy - paste που έκανα σε notepad για τα quotes....)

Ωραίος. Δεν ήξερα πως γίνεται η πόντα... Τώρα που το λές, παίζει να φτιάξω και εγώ μία... όντως το κόστος είναι πολύ ok για DIY...
Ο αρνητικός πόλος είναι εύκολος.
Στον θετικό θέλω να δώ πώς γίνεται...
Θα κοιτάξω να βρώ κάνα videάκι όταν γυρίσω σπίτι...

Όμως. Θα επιμείνω για τις lipo...
100% φορτισμένες, είναι 4,2V...

https://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?649684-max-voltage-per-lipo-cell
https://en.wikipedia.org/wiki/Lithium_polymer_battery

Άλλωστε όπως προείπα, είναι ίδιες με τις liion

Κάτσε να επιμείνω κι εγώ με μία φωτό μπας και βγάλουμε κάποια άκρη

407169

οι κίτρινες είναι single cell και είναι 3.7V, η πράσινη και οι μαύρες είναι 2 cells και δίνουν 7,4V. Θα διαβάσω και τα λινκ που έβαλες αλλά αυτά ξέρω μέχρι τώρα και αυτά μετράω με το πολύμετρο

Volpad
05/06/2019, 18:11
3,7 είναι το nominal Voltage.

Είναι η ονομαστική τάση. 3,6-3,7 είναι και στις lipo και στις liion.
Η τάση σε πλήρη φόρτιση είναι 4,2 και πλήρως άδεια εκεί που κόβει η συσκευή (συνήθως 3,5).

vaska
05/06/2019, 18:20
Εύκολη κατασκευή με 12V μπαταρία

https://www.youtube.com/watch?v=o1NFbchHeM8

και άλλο ένα "μαζικής παραγωγής" με το μηχάνημα

https://www.youtube.com/watch?v=1NG6L41yQkk

Volpad
05/06/2019, 18:40
Ευχαριστώ για τα link!!

BTW, στο 1ο video με το DIY, έχει τις ίδιες μπαταρίες που έχω σήμερα μαζί μου...

407170

vaska
05/06/2019, 19:04
3,7 είναι το nominal Voltage.

Είναι η ονομαστική τάση. 3,6-3,7 είναι και στις lipo και στις liion.
Η τάση σε πλήρη φόρτιση είναι 4,2 και πλήρως άδεια εκεί που κόβει η συσκευή (συνήθως 3,5).

Ναι τελικά έχεις δίκιο. Και ο φορτιστής και το μπάλανσερ 4,2V λένε σε πλήρη φόρτιση.

vaska
05/06/2019, 19:06
Ρε δουλειές που ανοίξατε στον σουπιά:cry::lol:
Άντε τώρα να ανοίξει section "μπαταρίες ηλεκτρικών εργαλείων"..

Η γνώση είναι για να μοιράζεται. Κι εγώ που νόμιζα ότι ξέρω, δεν το θυμόμουν το 4,2. Οπότε καλώς ο σουπιάς θα μπει σε δουλειά. Άλλωστε δεν παθαίνει τπτ ο απαυτός του, τόσα λεφτά παίρνει από το moto, ας δικαιολογήσει μερικά

:lol:

daz
05/06/2019, 19:23
Έχε χάρη που είμαι στο τρέξιμο ρε μαλλιά!

Από Παρασκευή ο διαχωρισμός. Μέχρι τότε μπορείτε να το κάψετε.


Edit. Θα αιτηθω και υπερωρία.

SciTeF
05/06/2019, 20:35
Edit. Θα αιτηθω και υπερωρία.

Ζήτα κι από τον Τσίπρα κανά ψιλό! :p

Για ρίξτε και μια ματιά εδώ (https://batteryuniversity.com/learn/article/bu_803a_cell_mismatch_balancing).
Γενικά το site έχει ενδιαφέροντα θέματα.

vaska
01/08/2019, 20:13
Το ξέρω θα με κοπανήσει ο Daz αλλά θέλω πληροφορία σχετική με μπαταρίες Li Ion και δεν έχουμε θρεντάκι γι' αυτό ούτε και νομίζω ότι αξίζει να ανοιχτεί. Οπότε ρωτάω εδώ και μόλις πάρω την απάντηση αν κρίνει ο μοντ ότι πρέπει να το καθαρίσει ας το κάνει.
Λοιπόν θέλω να αντικαταστήσω σε παλιό ηλεκτρικό επαναφορτιζόμενο κατσαβίδι της B&D που μου είχε δοθεί δώρο πριν πολλά χρόνια, τις μπαταρίες που είχε μέσα και είναι Νicd. Τις έχω αλλάξει ήδη μια φορά αλλά τώρα θέλω να αυξήσω και τη τάση και την χωρητικότητα και να ξεφύγω από τις Nicd. Οπότε αποφάσισα να ψάξω για στρογγυλά στοιχεία ενός κελιού διαστάσεων 20mm διάμετρο και 40mm μήκος. Έχουμε κάποιον πίνακα με τους τύπους των Li Ion να βρω τι ταιριάζει ή ξέρετε τον τύπο που είναι πιο κοντά στις διαστάσεις που ψάχνω??
Με φορτιστές κλπ μην ασχοληθείτε θα τροποποιήσω τον υπάρχοντα.

Volpad
02/08/2019, 17:05
Θες να πας από τα 1.2V στα 3.7;

vaska
02/08/2019, 17:58
Θες να πας από τα 1.2V στα 3.7;

1,2+1,2 = 2,4v μέχρι τα 3,7 είναι ακόμα 1,3v που μια χαρά τα αντέχει το μοτέρ. Αλλά πλιζ αν θέλετε και αν έχετε μου δίνετε την πληροφορία που ζήτησα, τα υπόλοιπα θα τα κανονίσω εγώ

Volpad
02/08/2019, 21:33
Δεν ήταν "παρατήρηση", αλλα απλή απορία για να καταλάβω άν κοιτάς για liion...

Οκ, οι liion βγαίνουν σε στάνταρ μεγέθη:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_battery_sizes#Lithium-ion_batteries_(rechargeable)

Για 20 διάμετρο και 40 μήκος, δυστυχώς δεν θα βρείς κάτι να σε βολέψει. Οι 16340 είναι πολύ λεπτές και έχουν μικρή χωρητικότητα και απο κεί και μετά, είναι όλες πάνω απο 40 σε μήκος.

Οι ιδανικές είναι οι 18650 που είναι αυτές με τις μεγαλύτερες χωρητικότητες σε αναλογία με το discharge rate και μπορείς να τις ζορίσεις πολύ.
ΠΧ, οι Sony VTC6, έχουν 3200mAh χωρητικότητα και 15Α continuous discharge rate και άν θυμάμαι καλά, 30Α pick discharge rate.

Σε αυτό το μέγεθος, μπορώ να σου πώ αρκετά πράγματα και να σε βοηθήσω να διαλέξεις, αλλα αμα δε σου κάνει, τσάμπα θα τα λέω.

Ίσως η καλύτερη επιλογή, θα ήταν να κοιτάξεις για lipo που μπορεί να βρείς στις διαστάσεις που θές.
Πάλι όμως, δεν γνωρίζω καθόλου κατασκευαστές και specs σε lipo, οπότε δεν μπορώ να προτείνω.


BTW, μπορείς να υπολογίσεις πόσα περίπου Α θα τραβάς για να δούμε σε τί κατηγορία discharge rate θα πρέπει να κοιτάξεις?

stefanos
02/08/2019, 21:36
Νομίζω 18350 είναι το πιο κοντινό.
Για discharge rate δεν ξέρω.

Volpad
02/08/2019, 21:48
Σωστά, αλλα οι 18350. δεν έχουν μεγάλη χωρητικότητα και δε θα δεί διαφορά απο τις Νicd (μή σου πώ θα πέσει κιόλας... Εξαρτάται απο το πόσες μπορεί να χωρέσει)... To μόνο πλεονέκτημα θα είναι τα 3,7 έναντι των 2,4V.

vaska
02/08/2019, 23:38
Αυτές οι χαζές που φοράει είναι 2 σε σειρά κι έχουν 600 mAh χωρητικότητα. Η 18650 (κι εγώ αυτή ήταν η πρώτη που σκέφτηκα) είναι πολύ μακρυά και δεν χωραει γιατι στην μέση περίπου της θήκης υπάρχει ένα τσουτσουνι πλαστικό πάνω στο οποίο βιδώνει και δένει το πάνω καπάκι. Οπότε ψάχνω μήκος Μαξ 45 mm και μιλάμε πάντα για 2 τεμάχια. Τα αμπερς εκφόρτισης δεν είναι σε καμία περίπτωση πάνω από 2.Υπολογισε 4 το διπλάσιο δλδ για να υπάρχει και μια σχετική ασφάλεια. Τις 18350 δεν τις ξέρω θα μπω να δω διαστάσεις και θα κατασκευάσω εκμαγειο για να βεβαιωθώ ότι χωράει και θα κλείνει σωστά. Η θήκη των μπαταριών είναι και λαβή του κατσαβιδιού οπότε θέλω να είναι τέλεια η εφαρμογή. Τις Lipo τις σκέφτηκα κι εγώ και μάλιστα έχω αρκετές διαφορετικές από μοντελισμό οπότε λέω να δοκιμάσω.
Edit
Τελικά μάλλον μου κάνουν οι 18350. Οι διαστάσεις της είναι οκ. Αυτή η εταιρία orbtronic που δίνει 1200mAh λέει τπτ ή είναι παπαριά καμαρωτη;

Volpad
03/08/2019, 12:35
H orbtronic δεν κατασκευάζει μπαταρίες, απλά κάνει rewrap (βάζει το δικό της wrap που γράφει τη μάρκα) απο κάποια άλλη εταιρία.

Άρα δεν ξέρεις ποιά είναι τα πραγματικά specs της, και το 1200Αh που λέει, μπορεί να είναι ψεύτικο...

Οι μόνες εταιρίες σοβαρές που κατασκευάζουν μπαταρίες li ion, είναι οι Panasonic, Sony, LG, Samsung.
To πρόβλημα στις 18350, είναι οτι αυτές οι εταιρίες, δεν πουλάνε λιανική.

Άρα ότι εταιρία και να πάρεις, δεν ξέρεις πραγματικά τα specs της μπαταρίας που θα πάρεις, εκτός άν την έχεις στα χέρια σου, βγάλεις το wrap, και δείς τους κωδικούς που γράφει απο κάτω.

Τώρα.

Υπάρχουν διάφορες χημείες μπαταριών. Οι ασφαλέστερες είναι οι ΙMR και η INR, οι οποίες έχουν μικρότερες χωρητικότητες απο τις ICR και τις NCR.

IMR και INR - μικρές χωρητικότητες , υψηλά Α αποφόρτισης, χαμηλές θερμοκρασίες (οι ΙΝR είναι νεότερης τεχνολογίας και αυτές συνήθως έχουν και τις μεγαλύτερες χωρητικότητες μεταξύ των 2.)

NRC - Μεγάλες χωρητικότητες με χαμηλότερα Α αποφόρτισης. Μεγαλύτερη διάρκεια ζωής απο τις INR και της IMR, και μεγαλύτερη αντοχή στους κραδασμούς (μάλλον αυτές είναι η καλύτερες για την εφαρμογή σου).

ICR (παλαιότερη τεχνολογία) - Τεράστιες χωρητικότητες με Α αποφόρτισης 1C (όσο τη χωρητικότητά τους). Αυτές οι μπαταρίες είναι οι πιό επικίνδυνες. Κάνουν εύκολα μπάμ σε περίπτωση που βγούν εκτός προδιαγραφών (αν πχ βραχυκυκλώσουν). Για τη χρήση ICR, πρέπει να υπάρχει προστατευτικό κύκλωμα.

Αυτή η Orbtronic λοιπόν, μπορεί να είναι:

1) ICR απο κάποια καλή εταιρία, άρα τα 1200mAh που δηλώνει να είναι πραγματικά, αλλα το discharge rate της θα είναι κάτω απο 1,2Α και δε σου κάνει (+ οτι δεν είναι ασφαλής...)
2) Κάποια NCR ή ΙΜR, αλλα δεν μπορούμε να ξέρουμε ποιάς εταιρίας. Σε αυτή τη περίπτωση λοιπόν, τα 1200mAh που δηλώνει, είναι πιθανότητα ψέμα.

Δεν έχω εμπειρία σε 18350, αλλα σε 14500, η εταιρία που με έχει αφήσει περισσότερο ικανοποιημένο με την αντοχή των μπαταριών, είναι η keepower.

H Keepower βγάζει μία imr 18350, που δηλώνει 1200mAh σαν την orbtronic, αλλα δε πιστεύω πως είναι αλήθεια. Όλες οι άλλες εταιρίες δηλώνουν 700mAh για IMR 18350, άρα μάλλον 700mAh είναι και η Keepower πραγματικά...

vaska
03/08/2019, 13:30
H orbtronic δεν κατασκευάζει μπαταρίες, απλά κάνει rewrap (βάζει το δικό της wrap που γράφει τη μάρκα) απο κάποια άλλη εταιρία.

Άρα δεν ξέρεις ποιά είναι τα πραγματικά specs της, και το 1200Αh που λέει, μπορεί να είναι ψεύτικο...

Οι μόνες εταιρίες σοβαρές που κατασκευάζουν μπαταρίες li ion, είναι οι Panasonic, Sony, LG, Samsung.
To πρόβλημα στις 18350, είναι οτι αυτές οι εταιρίες, δεν πουλάνε λιανική.

Άρα ότι εταιρία και να πάρεις, δεν ξέρεις πραγματικά τα specs της μπαταρίας που θα πάρεις, εκτός άν την έχεις στα χέρια σου, βγάλεις το wrap, και δείς τους κωδικούς που γράφει απο κάτω.

Τώρα.

Υπάρχουν διάφορες χημείες μπαταριών. Οι ασφαλέστερες είναι οι ΙMR και η INR, οι οποίες έχουν μικρότερες χωρητικότητες απο τις ICR και τις NCR.

IMR και INR - μικρές χωρητικότητες , υψηλά Α αποφόρτισης, χαμηλές θερμοκρασίες (οι ΙΝR είναι νεότερης τεχνολογίας και αυτές συνήθως έχουν και τις μεγαλύτερες χωρητικότητες μεταξύ των 2.)

NRC - Μεγάλες χωρητικότητες με χαμηλότερα Α αποφόρτισης. Μεγαλύτερη διάρκεια ζωής απο τις INR και της IMR, και μεγαλύτερη αντοχή στους κραδασμούς (μάλλον αυτές είναι η καλύτερες για την εφαρμογή σου).

ICR (παλαιότερη τεχνολογία) - Τεράστιες χωρητικότητες με Α αποφόρτισης 1C (όσο τη χωρητικότητά τους). Αυτές οι μπαταρίες είναι οι πιό επικίνδυνες. Κάνουν εύκολα μπάμ σε περίπτωση που βγούν εκτός προδιαγραφών (αν πχ βραχυκυκλώσουν). Για τη χρήση ICR, πρέπει να υπάρχει προστατευτικό κύκλωμα.

Αυτή η Orbtronic λοιπόν, μπορεί να είναι:

1) ICR απο κάποια καλή εταιρία, άρα τα 1200mAh που δηλώνει να είναι πραγματικά, αλλα το discharge rate της θα είναι κάτω απο 1,2Α και δε σου κάνει (+ οτι δεν είναι ασφαλής...)
2) Κάποια NCR ή ΙΜR, αλλα δεν μπορούμε να ξέρουμε ποιάς εταιρίας. Σε αυτή τη περίπτωση λοιπόν, τα 1200mAh που δηλώνει, είναι πιθανότητα ψέμα.

Δεν έχω εμπειρία σε 18350, αλλα σε 14500, η εταιρία που με έχει αφήσει περισσότερο ικανοποιημένο με την αντοχή των μπαταριών, είναι η keepower.

H Keepower βγάζει μία imr 18350, που δηλώνει 1200mAh σαν την orbtronic, αλλα δε πιστεύω πως είναι αλήθεια. Όλες οι άλλες εταιρίες δηλώνουν 700mAh για IMR 18350, άρα μάλλον 700mAh είναι και η Keepower πραγματικά...


Τα λες πολύ ωραία :p κι επειδή είσαι καλό παιδί πες τι και από που να ψωνίσω τώρα που έχω όρεξη και χρόνο για μετατροπές. Η orbtronic απορρίπτεται γιατί την βρίσκω μόνο από Αμέρικα και θα πληρώσω μεταφορικά όσο κάνει το κατσαβίδι. Είπαμε να παίξουμε λίγο, να αναπαλαιώσουμε, να δώσουμε ζωή και να κάνουμε σύγχρονο ένα παλιό εργαλείο, αλλά μην πουλήσω ένα νεφρό για να πάρω 2 κωλομπαταρίες.

Γι' αυτή τη χαζομάρα πρόκειται

408761

agamoi-thytai
03/08/2019, 14:42
Έχω και εγώ ενα παρόμοιο B&D και μου έδωσες ιδέες να το ανοίξω να το δω.

vaska
03/08/2019, 15:17
Έχω και εγώ ενα παρόμοιο B&D και μου έδωσες ιδέες να το ανοίξω να το δω.

Μία χαζομάρα είναι και αρκετά αδύναμο. Το Μαξ ρεύμα που έχω μετρήσει είναι κοντά στο 1 Α (και κάτι λίγο) και με το γραναζωμα που έχει κάνει 5 πράγματα. Πριν από 3 χρόνια πήρα μπαταρίες ίδιες με αυτές που είχε αλλά δεν κράτησαν και προκοπή δεν είδα. Είναι δώρο και δεν θέλω να το πετάξω οπότε θα το αναβαθμίσω και θα το χρησιμοποιώ. Λέω τώρα εγώ.

Volpad
03/08/2019, 15:58
Ok.
Βρήκα ποιές και τί θα πάρεις...

https://www.nkon.nl/rechargeable/14500-16340-18350-18490-18500/keeppower-imr-18350-1200mah-10a-3300.html

Είναι και protected...



Γενικά:
https://www.nkon.nl/rechargeable/14500-16340-18350-18490-18500/formaat-batterij/18350.html


Εγω πάντως, θα σκεφτόμουν πολύ σοβαρά, να κόψω με φλεξίμ το χερούλι απο κάτω και να βάλω 18650 και άς εξέχουν... Θα κόλλαγα και λίγο αφρολέξ για να μήν κοπανιούνται και όλα καλά...

bros400pgm
03/08/2019, 18:46
Μιας και πιασατε τις μπαταρίες... Έχω 3 μπαταρίες της MAKITA 18v και 3amp, οι οποίες δεν διαρκούν όσο πρέπει και εάν τις αφήσεις καμία εβδομάδα είναι λες και θέλουν πάλι φόρτιση.
Αξίζει ο κόπος και το κόστος να τις ανοίξω και να βάλω νέα cells και να τις πάω στα 5 ή 6 αμπέρ;

vaska
03/08/2019, 19:50
Ok.
Βρήκα ποιές και τί θα πάρεις...

https://www.nkon.nl/rechargeable/14500-16340-18350-18490-18500/keeppower-imr-18350-1200mah-10a-3300.html

Είναι και protected...



Γενικά:
https://www.nkon.nl/rechargeable/14500-16340-18350-18490-18500/formaat-batterij/18350.html


Εγω πάντως, θα σκεφτόμουν πολύ σοβαρά, να κόψω με φλεξίμ το χερούλι απο κάτω και να βάλω 18650 και άς εξέχουν... Θα κόλλαγα και λίγο αφρολέξ για να μήν κοπανιούνται και όλα καλά...
Τέτοιου είδους κακοποίηση δεν επιτρέπω στα εργαλεία μου. Θα κλείσει το καπάκι όπως ήταν μαμά αφού λύση υπάρχει. Η κόρη μου με λέει ψυχαναγκαστικο και μάλλον έχει δίκιο. Ευχαριστώ για τον χρόνο και τον κόπο σου. Θα λάβω πολύ σοβαρά υπ όψιν της προτάσεις και τις υποδείξεις σου.
Ήρθαν και οι super capacitors που περίμενα θα γίνει το έργο ολοκληρωμένο με ηλεκτροποντα κλπ.

Volpad
03/08/2019, 21:20
Μιας και πιασατε τις μπαταρίες... Έχω 3 μπαταρίες της MAKITA 18v και 3amp, οι οποίες δεν διαρκούν όσο πρέπει και εάν τις αφήσεις καμία εβδομάδα είναι λες και θέλουν πάλι φόρτιση.
Αξίζει ο κόπος και το κόστος να τις ανοίξω και να βάλω νέα cells και να τις πάω στα 5 ή 6 αμπέρ;

Αξίζει...

bros400pgm
03/08/2019, 21:45
Αξίζει...

Γνωρίζουμε κάνα μαγαζί με ποιοτικές μπαταρίες; Αυτές είναι 18650;

Volpad
03/08/2019, 22:18
Λογικά 18650 θα είναι..

3 ή 6 μπαταρίες θα έχει.

Το nkon.nl έχει στάνταρ αυθεντικές μπαταρίες (γιατι κυκλοφορούν και αντιγραφές των γνωστών μπαταριών).

Η επιλογή μου για να είσαι και safe, θα ήταν οι LG HG2, οι οποίες είναι αυτές που έχουν αντέξει τους περισσότερους κύκλους φόρτισης απο τις δικές μου (έχω Sony VTC6 (πράσινες), Samsung 30Q (ροζ), Sony VTC5a (πράσινες και αυτές), Samsung 25r (Λαχανί) και προφανώς LG HG2 (καφέ))
Οι Sony VTC6 κρατάνε λίγο περισσότερο μέχρι να ξεφορτίσουν, αλλα χαλάνε σε μικρότερο βάθος χρόνου απο τις άλλες.
Οι Samsung 30Q, κρατάνε λιγότερο απο τις VTC6, αλλα αντέχουν περισσότερους κύκλους. Παρόλα αυτά, η απόδοσή τους έχει πέσει αρκετά απο όταν ήταν καινούριες.
Οι LG HG2, μου έχουν βγεί σκυλιά. Κρατάνε το ίδιο με τις 30Q. Τις έχω 2 χρόνια με καθημερινή χρήση και η απόδοσή τους είναι όπως όταν τις πήρα καινούριες...

Οι VTC5a και οι 25r, είναι μικρότερης χωρητικότητας, αλλα μεγαλύτερου discharge rate.

Εγώ τις μπαταρίες τις χρησιμοποιώ στο άτμισμα και το discharge rate είναι πολύ σημαντικός παράγοντας σε ορισμένες περιπτώσεις.

Ανάλογα με τα A που τραβάει το μακίτα σου σε ζόρισμα, πρέπει να κοιτάξεις τις αντίστοιχες μπαταρίες. Οι Vtc6, 30Q και HG2, είναι για 15Α συνεχή εκφόρτιση.
Άν εσύ χρειάζεσαι 5Α, τότε θα μπορέσεις να κοιτάξεις και άλλες μπαταρίες με αντίστοιχο όριο συνεχούς εκφόρτισης, που έχουν μεγαλύτερη χωρητικότητα (πχ samsung 35E που είναι 3450mAh σε αντίθεση με τα 3000mAh που είναι οι 30Q).

Τώρα, άν έχει 3 μπαταρίες, τότε για 18V (ονομαστικής τάσης), θές 3 μπαταρίες σε σειρά, άρα θα έχεις χωρητικότητα, ίδια με της μίας μπαταρίας.
Άν έχει 6 μπαταρίες, τότε για 18V, θές 2 συστοιχίες 3ών σε σειρά μπαταριών, παράλληλα. Άρα η χωρητικότητά σου, θα είναι 2πλάσια της μίας μπαταρίας.

bros400pgm
04/08/2019, 00:02
Αποτι βλέπω σε βίντεο στο YouTube, 10 έχει.
Δεν ξέρω τι χρειάζομαι :) αλλά οι νεώτερες μπαταρίες της μακιτα γράφουν 6.0Ah. Το 6 είναι το όριο συνεχούς εκφόρτισης; Η lg που έγραψες είναι 15Ah συνεχούς εκφόρτισης;

Volpad
04/08/2019, 00:12
Το 6 είναι το mAh, δηλαδή η χωρητικότητά τους.

Να σου πώ κάτι???
Μαλακίες σου είπα πρίν.... Δεν ξέρω που σκάλωσα....

Πάμε πάλι, σωστά, και με δεδομένο οτι έχει 10 μπαταρίες...

Για να έχει 18V πρέπει να έχει 2 σετ 5 σε σειρά μπαταριών.

Με αυτό που σου είπα πρίν ήταν 12V και όχι 18. Σορρυ.

Θές να στείλεις και το βίντεο να επιβεβαιώσουμε οτι είναι 18650?

Οι Lg HG2 έχουν χωρητικότητα 3000mA και ρεύμα συνεχούς εκφόρτισης 20Α.
Specs: https://cdn.shopify.com/s/files/1/0674/3651/files/lg-hg2-spec-sheet.pdf

Άν βάλεις 10 τέτοιες, θα έχεις χωρητικότητα 6Αh.

daz
04/08/2019, 00:36
Η lg που έγραψες είναι 15Ah συνεχούς εκφόρτισης;

Ντάξ.. κάποια στιγμή θα απλώσω σεντόνι για τις μπαταρίες!

Οι HG2 παίζει να είναι οι μοναδικές 3000mah ή 3ah με μεγιστη συνεχή ένταση 20Αμπέρ.
mah=μιλιαμπέρ / ώρα. Ah = Aμπέρ / ώρα. Υποδιαίρεση του αμπέρ είναι 1A=1000mA

Τα αμπέρ δείχνουν πόσο γρήγορα αποφορτίζεται μια μπαταρία αφού είναι ο ρυθμός κίνησης των ηλεκτρονίων.

Volpad
04/08/2019, 00:44
Νομίζω και η VTC6 είναι 20Α, αλλα δε βρίσκω το datasheet τώρα...

Να απλώσεις σεντόνι.

EDIT:
Δεν ξέρω αν είναι της Sony αλλα βρήκα αυτό...
https://voltaplex.com/media/whitepapers/specification-sheet/Sony_VTC6_Specification_Sheet2.pdf


BTW, οι μπαταρίες συμπεριφέρονται διαφορετικά ανάλογα με τα A που τραβάμε, και για αυτό, η χωρητικότητά της ίδιας μπαταρίας, είναι διαφορετική σε κάθε περίπτωση.

Κάπου υπάρχει ένα τέστ στο internet, απο Έλληνα που έχει ψαχτεί πολύ με τις μπαταρίες.

daz
04/08/2019, 00:52
Νομίζω και η VTC6 είναι 20Α, αλλα δε βρίσκω το datasheet τώρα...

Να απλώσεις σεντόνι.

Συνεχές μπορούν να δώσουν 15Α. Και αυτές και οι 30Q μπορούν να δώσουν 20Α μόνο αν "ελέγχεται" η θερμοκρασία τους. Διαφορετικά θα σηκώσουν θερμοκρασία! Μόνο οι hg είναι rated 20Α απ' τον κατασκευαστή τους και τα τεστ έχουν δείξει οτι τα σηκώνουν. Καταπληκτικές μπαταρίες! Φοβερές "επιδόσεις" για τέτοια χωρητικότητα! Πάντως δεν είναι καλό να τις χρησιμοποιούμε στα όρια!

Δεν έχω απλώσει ακόμα γιατί δεν είμαι κανένας ειδικός αλλά θα το κάνω σύντομα για να υπάρχει ένας μπούσουλας και να μιλάμε κοινή γλώσσα!

:beer:

Volpad
04/08/2019, 01:20
Ναι συμφωνώ, απλά έχω την εντύπωση οτι και οι VTC6 είναι rated 20Α.

Απο το διάγραμμα παραπάνω, φαίνεται οτι με 20Α εκφόρτιση στα 2,5V (που είναι και το cut off) έχει 90C και στους 90 είναι το όριο. Αρα είναι εντός spec και για αυτό το ρεύμα έχει 3000mAh χωρητικότητα.

Δεν πρέπει να είναι το πραγματικό datasheet αυτό όμως. Το πραγματικό γράφει και ποιό είναι το continuous discharge rate, αλλα δεν το βρίσκω...

Συμφωνώ απολύτως οτι δεν είναι καλό να τις χρησιμοποιούμε στα όρια και για αυτό πάντα προτείνω αυτές τις 3, που είναι η safe choice για χωρητικότητες στα 3Αh, ακόμα και για εφαρμογές με απαίτηση στα 5Α.

:beer: :beer:

daz
04/08/2019, 03:51
H sony έχει δώσει τον τομέα των μπαταριών στην murata (no further info).

H murata αναφέρει το μέγιστο discharge rate που είναι 30Α και όχι το συνεχές που είναι 15Α.
Δεν έχω χρόνο αυτή τη στιγμή να δω pdf σου αλλά είχα διαβάσει οτι το συνεχές discharge είναι 15Α αλλά μπορεί να δώσει και 20A συνεχές, αν διατηρήσουμε την θερμοκρασία της κάτω από 80. Δε θυμάμαι που το είχα διαβάσει δόου! Να ήταν στο data sheet της sony? Δε θυμάμαι! Μη σου λέω και μαλακίες!


Υγ. Οι μπαταρίες απ' την murata έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά και συμπεριφέρονται το ίδιο με τις sony. Το μέλλον θα δείξει τι πορεία θα ακολουθήσει!

vaska
04/08/2019, 04:20
Νταξ το έχω πει. Vaska όταν έχεις αϋπνίες μην ανοίγεις τέτοια γαμω θρεντ, θα ξημερώσει κι εσύ ακόμα θα κάνεις υπολογισμούς και θα ψάχνεις data sheet.
Αυτό οτι η Sony πούλησε το τμήμα μπαταριών στη Murata δεν το ήξερα.
Καλά πάμε όλη η γειτονιά κοιμάται, η καλύτερη ώρα για διάβασμα. Αν δεν έκανε και τόση ζέστη μια χαρά θα ήταν

bros400pgm
04/08/2019, 10:43
Το 6 είναι το mAh, δηλαδή η χωρητικότητά τους.

Να σου πώ κάτι???
Μαλακίες σου είπα πρίν.... Δεν ξέρω που σκάλωσα....

Πάμε πάλι, σωστά, και με δεδομένο οτι έχει 10 μπαταρίες...

Για να έχει 18V πρέπει να έχει 2 σετ 5 σε σειρά μπαταριών.

Με αυτό που σου είπα πρίν ήταν 12V και όχι 18. Σορρυ.

Θές να στείλεις και το βίντεο να επιβεβαιώσουμε οτι είναι 18650?

Οι Lg HG2 έχουν χωρητικότητα 3000mA και ρεύμα συνεχούς εκφόρτισης 20Α.
Specs: https://cdn.shopify.com/s/files/1/0674/3651/files/lg-hg2-spec-sheet.pdf

Άν βάλεις 10 τέτοιες, θα έχεις χωρητικότητα 6Αh.



Eδω το βιντεο απο εναν μαστροχαλαστη :)
https://www.youtube.com/watch?v=Oz6Uis05ewA&t=446s

Αποτι καταλαβαινω, ειναι 2 συστοιχιες των 5, παραλληλα ενωμενες προφανως, για να βγουν τα 6Ah (ή 3 ή 4 ή 5).
Πανω στην πλακετα, εχει και αισθητηρα θερμοκρασιας η ΜΑΚΙΤΑ για να παρακολουθει τις μπαταριες.

Volpad
04/08/2019, 11:31
Eδω το βιντεο απο εναν μαστροχαλαστη :)
https://www.youtube.com/watch?v=Oz6Uis05ewA&t=446s

Αποτι καταλαβαινω, ειναι 2 συστοιχιες των 5, παραλληλα ενωμενες προφανως, για να βγουν τα 6Ah (ή 3 ή 4 ή 5).
Πανω στην πλακετα, εχει και αισθητηρα θερμοκρασιας η ΜΑΚΙΤΑ για να παρακολουθει τις μπαταριες.

Φίλε βάλε τις LG και είσαι κομπλέ...

@Daz ψάξε τα τεστ του mooch και του camber αν έχεις όρεξη.

Ο Camber είναι Έλληνας και κατά τη γνώμη μου, καλύτερος από τον mooch

bros400pgm
04/08/2019, 11:59
Φίλε βάλε τις LG και είσαι κομπλέ...




Ευκολα το λες :lol: Αποτι βλεπω θελει πολλη δουλεια για να φτασεις να τις αντικαταστήσεις
Και ενα αλλο βιντεο με εβαλε σε σκεψεις μην παιζει να εχει χαλασει η πλακετα https://youtu.be/k0aDx-BnLFs?list=WL :cry: :cry: :cry:


EDIT: Τι παχος και πλατος μεταλλικη λωριδα να παρω για να τις ενωσω;

Volpad
04/08/2019, 12:28
Πιστεύω ότι με 7Χ0.3 θα είναι κομπλε...

https://eu.nkon.nl/accessories/battery-solder-strip/nikkel-weldingstrip-7mm-0-20mm.html

bros400pgm
04/08/2019, 16:33
Πιστεύω ότι με 7Χ0.3 θα είναι κομπλε...

https://eu.nkon.nl/accessories/battery-solder-strip/nikkel-weldingstrip-7mm-0-20mm.html

Έγινε η παραγγελία... Μένει να δούμε εάν θα τα καταφέρω να ανακατασκευασω την μπαταρια :lol:

Ps. Και η ευκολότερη συναλλαγή που έχω κάνει με eShop για απαλλαγή από ΦΠΑ.

daz
04/08/2019, 23:35
Να απλώσεις σεντόνι.



Παρασύρθηκα λίγο! :cry:

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=157242

bros400pgm
23/08/2019, 12:52
Έγινε η παραγγελία... Μένει να δούμε εάν θα τα καταφέρω να ανακατασκευασω την μπαταρια :lol:

Ps. Και η ευκολότερη συναλλαγή που έχω κάνει με eShop για απαλλαγή από ΦΠΑ.


Eτσι για την ιστορια και μονο, το εφτιαξα το pack με κολλητηρι (δεν ξερω ποσο θα αντεξει) και δουλευει μια χαρα η μπαταρια. Την δοκιμασα με ενα makita multitool και εκοψα μια ξυλινη πορτα (ξυλο και καρφακια) που ειχε κρεμασει και εβρισκε στο πλακακι, μεχρι που λαμπαδιασε το εργαλειο. :D
Νομιζω θα φτιαξω και τις αλλες 2 παλιες 3αρες που εχω αλλα αυτη τη φορα θα αγορασω μεταλλικα λαμακια που πιανουν ανα 2 τις μπαταριες για να γλιτωσω ογκο στο πλατος (ειναι και πιο ευκολο να κολληθουν αφου εχουν τρυπες ;)

Ευχαριστω απαντες για τις απαντησεις :beer:

OldMan
23/08/2019, 13:28
ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ....!!!!

Μην κολλατε μπαταριες με κολλητηρια..!!!

Μονο μηχανικο πονταρισμα στους πολους..

bros400pgm
23/08/2019, 14:41
ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ....!!!!

Μην κολλατε μπαταριες με κολλητηρια..!!!

Μονο μηχανικο πονταρισμα στους πολους..


Καλα τα λες, αλλα πες περισσοτερα να μαθαινουμε.
Παντως πολλα τα λεφτα για ενα spot welder για περιστασιακη χρηση :(

daz
23/08/2019, 16:53
Είναι εύκολο να φτιάξεις!

bros400pgm
23/08/2019, 16:55
Είναι εύκολο να φτιάξεις!

Για πες

vaska
23/08/2019, 18:10
Καλα τα λες, αλλα πες περισσοτερα να μαθαινουμε.
Παντως πολλα τα λεφτα για ενα spot welder για περιστασιακη χρηση :(


Η ηλεκτροπόντα του φτωχού είναι να χρησιμοποιήσεις τους λεγόμενους ως super capacitors

https://www.youtube.com/watch?v=cPnL0OvNMnY&t=40s

Για την χρήση που κουβεντιάζουμε εδώ μια χαρά είναι. Και σούπερ οικονομικοί.

bros400pgm
23/08/2019, 18:25
Kοστος και που στην Πατρα;
Το εχεις δοκιμασει; :confused:

vaska
23/08/2019, 18:43
Kοστος και που στην Πατρα;
Το εχεις δοκιμασει; :confused:

Τα πήρα από ebay γιατί εδώ ζήταγαν ότι ήθελαν. Πήρα 2 πυκνωτές προς 4,5 ευρώ ο ένας

bros400pgm
23/08/2019, 18:45
Τα πήρα από ebay γιατί εδώ ζήταγαν ότι ήθελαν. Πήρα 2 πυκνωτές προς 4,5 ευρώ ο ένας

7.66€ συν μεταφορικα τον βρισκω Ελλαδα. Να ξεμπερδευω. Θα επανελθω ειτε με επιτυχια ειτε με κανα μπαμ :lol:

bros400pgm
23/08/2019, 19:08
Δεν ειπατε ομως γιατι spot welding και οχι με κολλητηρι; :beer:

vaska
24/08/2019, 01:01
Το κολλητήρι αναπτύσσει μεγάλα θερμικά φορτία στους πόλους της μπαταρίας που δεν κάνουν και πολύ καλό στην ζωούλα της. Σε αντίθεση με την ηλεκτροποντα που τα φορτία είναι ελάχιστα και τοπικά. Κάπου παίζει ένα βίντεο στον σουληνα τραβηγμένο με θερμική κάμερα. Αν το βρω θα το ποσταρω


Edit
Το βρήκα
https://www.youtube.com/watch?v=byvr-dwwao4&feature=youtu.be

bros400pgm
26/08/2019, 19:45
Η ηλεκτροπόντα του φτωχού είναι να χρησιμοποιήσεις τους λεγόμενους ως super capacitors

https://www.youtube.com/watch?v=cPnL0OvNMnY&t=40s

Για την χρήση που κουβεντιάζουμε εδώ μια χαρά είναι. Και σούπερ οικονομικοί.


Ποση ωρα κανει να φορτισει και ποσα "πατηματα"¨κανει;

vaska
27/08/2019, 14:09
Ποση ωρα κανει να φορτισει και ποσα "πατηματα"¨κανει;


https://www.youtube.com/watch?v=j7CQM2YAZzQ&t=1s

vaska
08/11/2019, 21:00
Για την ιστορία μιας και όταν δουλεύω συνήθως δεν έχω άτομο να βγάζει φωτό την διαδικασία, το εργαλείο αναβαθμίστηκε, μπήκαν νέες μπαταρίες 2Χ18350 @1200mAh και τροποποιήθηκε ο δικός του φορτιστής (ουσιαστικά κρατήθηκε μόνο η βάση). Τώρα έχει δυνατότητα να φορτίσει από αυτόνομο δικό του φορτιστή, από φορτιστή κινητού αλλά και από usb θύρα. Ο μόνος συμβιβασμός που έγινε είναι ότι πρέπει να μπαίνει στην βάση του κατά έναν τρόπο βάσει πολικότητας. Αν μπει αλλιώς (και είναι δυνατόν να γίνει αυτό) έχουμε μάλλον καμπούμ. Τες πα θα υπάρξει σήμανση και πάνω στο εργαλείο και πάνω στον φορτιστή για να αποφύγουμε το ήχος και φως. Στο δια ταύτα τώρα, δουλεύει καλύτερα από πριν, πιο ισχυρό, περισσότερες στροφές και οι μπαταρίες κρατούν πολύ περισσότερο. Επίσης απέκτησε αυτονομία φόρτισης μιας και φορτίζει πια με κοινούς φορτιστές κινητών. Γενικά ήταν μια επιτυχημένη και low cost αναβάθμιση. Δεν έγινε καμία κακοποίηση στην μπαταριοθήκη (λαβή του εργαλείου), έκλεισε όπως πρέπει και όπως ήταν από το εργοστάσιο. Επόμενο βήμα να μπει μικρό balancer γιατί οι μπαταρίες είναι σε παράλληλη σύνδεση και πρέπει να εξασφαλίσουμε την σωστή φόρτιση και των δύο.


412537

412538

vaska
10/11/2019, 19:34
Έχω και εγώ ενα παρόμοιο B&D και μου έδωσες ιδέες να το ανοίξω να το δω.

Να την κάνεις την μετατροπή αξίζει τον κόπο. Είναι οικονομική και αλλάζει δραματικά προς το καλύτερο τα χαρακτηριστικά του εργαλείου. Σήμερα που είχα χρόνο και διάθεση πήρα 10 νοβοπανοβιδες 25 χιλιοστά και πειραματιστηκα. Τις πήγε όλες τέρμα ξεκούραστα και χωρίς ιδιαίτερο ζόρι, η θερμοκρασία των μπαταριών δεν ανέβηκε σημαντικά και η λειτουργία του ήταν ομαλοτατη. Να σημειώσω εδώ ότι δεν είχα προ τρυπήσει το mdf. Με τις παλιές μπαταρίες ακόμα και όταν ήταν ολοκαίνουριο και αυτές πλήρως φορρισμενες στις πρώτες 3 - 4 στροφές της βίδας σταματούσε κι έπρεπε να το κλειδώσεις και να συνεχίσεις μανιουαλυ. Τώρα τις πηγαίνει κοπίδι. Θερμοκρασία μοτέρ δεν μπόρεσα να ελέγξω. Φαντάζομαι να είναι οκ και να μην παραδοσει πνεύμα. Άλλωστε δεν το προορίζω για τέτοια χρήση, έχω αλλά κατσαβίδια γι αυτή τη δουλειά. Τεστ έκανα.

OldMan
11/11/2019, 14:28
Επόμενο βήμα να μπει μικρό balancer γιατί οι μπαταρίες είναι σε παράλληλη σύνδεση και πρέπει να εξασφαλίσουμε την σωστή φόρτιση και των δύο.

Γουσταρεις μπλεξιματα ομορφουλη, εεε..???

STF
13/12/2019, 21:15
Ερώτησις: Μπαταρία 18650 που βρίσκουμε σε καλές τιμές; Πρόταση για συγκεκριμένη επώνυμη εταιρεία με σκοπό την μακροζωία;

JNP
13/12/2019, 21:53
Ερώτησις: Μπαταρία 18650 που βρίσκουμε σε καλές τιμές; Πρόταση για συγκεκριμένη επώνυμη εταιρεία με σκοπό την μακροζωία;

Για τι δουλειά την θες;
Σε τι εργαλείο θα την βάλεις;
LG, Sanyo, Sony, Samsung, Nitecore και Panasonic είναι καλές επιλογές.
Εγω εχω πάρει από https://eu.nkon.nl/ σε καλές τιμές.
Aν δεν έχεις συγκεκριμένη δουλειά στο μυαλό σου :
https://eu.nkon.nl/rechargeable/li-ion/18650-size/lg-18650-hg2-without-warning.html
με αρκετή χωρητικότητα και ρεύμα εκφόρτισης 20Α.
Προσοχη αν πρέπει να έχει κουμπάκι στον + πόλο ή όχι.
https://eu.nkon.nl/rechargeable/li-ion/18650-size/lg-18650-hg2-button.html

Volpad
13/12/2019, 23:02
Η nitecore κάνει μόνο rewrap. Δεν κατασκευάζει μπαταρίες.

Η LG hg2 που πόσταρε ο φίλος από πανω, είναι εξαιρετική μπαταρία. Βάσει προσωπικής εμπειρίας, έχει το μεγαλύτερο χρόνο ζωής έναντι του ανταγωνισμού. (Τουλάχιστον για τη χρήση που τους κάνω εγώ.)

Το nkon.nl είναι αξιόπιστο site που έχει μόνο original μπαταρίες και δεν έχεις κανένα φόβο.

Προσωπικά έχω παραγγείλει πάνω από 15 φορές από εκεί.

Acacius
14/12/2019, 00:33
ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ....!!!!

Μην κολλατε μπαταριες με κολλητηρια..!!!

Μονο μηχανικο πονταρισμα στους πολους..

Μηχανικό, δηλαδή χωρίς θερμοκρασία/ρεύμα πώς γίνεται; Ή εννοείς ηλεκτροπόντα;

ioannispar
14/12/2019, 14:04
Λογικα αυτο εννοει. Κανονικα τις μπαταριες τις κολλαμε με ηλεκτροποντα η οποια δημιουργει πολυ μεγαλη θερμοκρασια, αλλα στιγμιαια. Το κολλητηρι απο την αλλη ζεσταινει περισσοτερο την μπαταρια και μπορει να κανει πολυ ευκολα μπαμ ή να παρει φωτια. Βεβαια μπορουμε να κολλησουμε και με κολλητηρι αν γνωριζουμε καλα και χρησιμοποιουμε σωστα τοσο το κολλητηρι και την μπαταρια οσο και την παστα και το καλλαι.

STF
14/12/2019, 14:52
Για τι δουλειά την θες;
Σε τι εργαλείο θα την βάλεις;
LG, Sanyo, Sony, Samsung, Nitecore και Panasonic είναι καλές επιλογές.
Εγω εχω πάρει από https://eu.nkon.nl/ σε καλές τιμές.
Aν δεν έχεις συγκεκριμένη δουλειά στο μυαλό σου :
https://eu.nkon.nl/rechargeable/li-ion/18650-size/lg-18650-hg2-without-warning.html
με αρκετή χωρητικότητα και ρεύμα εκφόρτισης 20Α.
Προσοχη αν πρέπει να έχει κουμπάκι στον + πόλο ή όχι.
https://eu.nkon.nl/rechargeable/li-ion/18650-size/lg-18650-hg2-button.html

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Για φακό την θέλω. Κοίταγα για φακό από Ευρώπη αλλά δε στέλνουν όταν έχουν μπαταρίες στη συσκευασία, οπότε θα χρειαστεί να την αγοράσω συμπληρωματικά και ήθελα να ξέρω. Διαβάζοντας είδα ότι και η Panasonic 3400 είναι καλή και μία που είχες βάλει εσύ που μάλλον είναι η ίδια αλλά χωρίς την ετικέτα της Panasonic https://m.banggood.com/2PCS-NCR18650B-3400mAh-3_7V-Rechargeable-Pointed-Head-Li-ion-Battery-p-909137.html?currency=EUR&utm_source=criteo&utm_medium=cpc&utm_content=all&utm_campaign=lights-and-lighting-EU-English

JNP
14/12/2019, 15:36
Panasonic NCR 3400Ah έχω τρεις και είναι πολύ καλές.Έχουν ρεύμα εκφορτισης 5-10 Α.
Η LG που σου πρότεινα όμως έχει υψηλό ρεύμα εκφορτισης και είναι καλύτερη σε φακούς με δέσμη πάνω από 1000LM.
Αν όμως ο φακός σου είναι μέχρι 1200LM τότε και η Panasonic NCR είναι οκ.
Ποιον φακό σκέφτεσαι να πάρεις;

STF
14/12/2019, 18:02
Panasonic NCR 3400Ah έχω τρεις και είναι πολύ καλές.Έχουν ρεύμα εκφορτισης 5-10 Α.
Η LG που σου πρότεινα όμως έχει υψηλό ρεύμα εκφορτισης και είναι καλύτερη σε φακούς με δέσμη πάνω από 1000LM.
Αν όμως ο φακός σου είναι μέχρι 1200LM τότε και η Panasonic NCR είναι οκ.
Ποιον φακό σκέφτεσαι να πάρεις;

Μία σκέψη είναι.... τι να γράφω τώρα, μας έχεις καταστρέψει... :D


Αν κάποιος ενδιαφέρεται για έναν EDC με μπαταρία 18650 στο μικρότερο δυνατό μέγεθος ας δει αυτόν :
https://youtu.be/9_Vq1JcHxcU
[45,52€]LUMINTOP EDC18 3x XPL HI 2800LM ANDÚRIL UI Compact EDC Flashlight Flashlight from Lights & Lighting on banggood.com
https://banggood.app.link/7Ll9upts91
Η Lumintop με το πράσινο κουνέλι της έφτιαξε κάτι αξιόλογο!

ή τον EDC05 που παίρνει 14500 και ΑΑ.

daz
14/12/2019, 19:25
Από nkon αγοράζω και γω.

Για μάρκες, φορτίσεις εκφορτίσεις κτλ μη τα ξαναλέμε..

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=157242

Δεν υπάρχουν ούτε nitecore, ούτε olight, ούτε τίποτα. Μονο sony/murata, sanyo, panasonic, lg και samsung. όλες οι άλλες είναι, λίγο πολύ, γουρούνι στο σακί. Ακόμα και μερικές nitecore.

STF
14/12/2019, 19:44
Από nkon αγοράζω και γω.

Για μάρκες, φορτίσεις εκφορτίσεις κτλ μη τα ξαναλέμε..

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=157242

Δεν υπάρχουν ούτε nitecore, ούτε olight, ούτε τίποτα. Μονο sony/murata, sanyo, panasonic, lg και samsung. όλες οι άλλες είναι, λίγο πολύ, γουρούνι στο σακί. Ακόμα και μερικές nitecore.

Μου αρέσει ο πρόλογος σου στο πρώτο σχόλιο....

...μετά ακολούθησε ο κλασικός daz!

:lol:

JNP
14/12/2019, 20:22
Μία σκέψη είναι.... τι να γράφω τώρα, μας έχεις καταστρέψει... :D



ή τον EDC05 που παίρνει 14500 και ΑΑ.

Ωραίος ο EDC05.
Οι μικροί που παίρνουν 14500 και ΑΑ είναι η σωστή εκκίνηση. Μικροί και όποτε χρειαστεί δυνατοί.
Lumintop Tool AA 2.0 650 lm στα 20 ευρώ. Αυτόν κουβαλάω πάνω μου κάθε μέρα.
Μπαταρία 14500 καλή βρίσκεις και εδώ(Fenix).
Οι 18650 είναι για το αυτοκίνητο ή το σπίτι.
Κοίτα και αυτόν στα 15 ευρω:
Sofirn SP10S LED Flashlight AA 14500 Pocket Light 90 CRI LH351D 800lm Keychain

vaska
15/05/2021, 21:35
Επανέρχομαι σχεδόν δυο χρόνια μετά για το θέμα του spot welding γιατί με τους σούπερ πυκνωτές άκρη δεν βγήκε, Είτε έκαναν πολύ αδύναμη κόλληση είτε δεν έκαναν καθόλου. Αποφάσισα λοιπόν να επενδύσω μερί τα 25 € και να πάρω ένα τέτοιο κινεζοργαλείο "Portable Transistor Mini Spot Welding Welder Machine LCD Display DIY DC 12V B."
Ζητάει μπαταρία αυτοκινήτου (δεν ξέρω αν θα δουλέψει με μπαταρία από UPS που θα ήταν και το ιδανικό για μένα) και μετά από 20 δοκιμές που έκανα είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, Ρυθμίζεις ακόμα και την ένταση του ρεύματος. Αψογοτατότατο για την δουλειά που το θέλω. Αρκεί να έχει και μια αξιοπιστία και να μην παραδώσει πνεύμα γρήγορα.

428043

κι εδώ μια πρώτη εντύπωση της δουλειάς του

428044


edit: Με Μπαταρία UPS 9Ah δεν δουλεύει, είναι πολύ αδύναμη η κόλληση σχεδόν ανεπαίσθητη

daz
16/05/2021, 00:54
Επανέρχομαι σχεδόν δυο χρόνια μετά για το θέμα του spot welding γιατί με τους σούπερ πυκνωτές άκρη δεν βγήκε, Είτε έκαναν πολύ αδύναμη κόλληση είτε δεν έκαναν καθόλου. Αποφάσισα λοιπόν να επενδύσω μερί τα 25 € και να πάρω ένα τέτοιο κινεζοργαλείο "Portable Transistor Mini Spot Welding Welder Machine LCD Display DIY DC 12V B."
Ζητάει μπαταρία αυτοκινήτου (δεν ξέρω αν θα δουλέψει με μπαταρία από UPS που θα ήταν και το ιδανικό για μένα) και μετά από 20 δοκιμές που έκανα είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, Ρυθμίζεις ακόμα και την ένταση του ρεύματος. Αψογοτατότατο για την δουλειά που το θέλω. Αρκεί να έχει και μια αξιοπιστία και να μην παραδώσει πνεύμα γρήγορα.

428043

κι εδώ μια πρώτη εντύπωση της δουλειάς του

428044


edit: Με Μπαταρία UPS 9Ah δεν δουλεύει, είναι πολύ αδύναμη η κόλληση σχεδόν ανεπαίσθητη

Ω μη γμσω.. πότε πέρασαν 2 χρόνια ρε? :cry::lol:

Βασίλη έχεις βάλει χρώμα γραμματοσειράς μαύρο αντί για αυτόματο και όσοι έχουν μαυρο φόντο δε βλέπουν όλα όσα έγραψες.

vaska
17/05/2021, 11:18
Ω μη γμσω.. πότε πέρασαν 2 χρόνια ρε? :cry::lol:

Βασίλη έχεις βάλει χρώμα γραμματοσειράς μαύρο αντί για αυτόματο και όσοι έχουν μαυρο φόντο δε βλέπουν όλα όσα έγραψες.

Το διορθώνω άμεσα, παίζει όμως να βιάστηκα να μιλήσω. Το π@παράκι έκανε 5-6 κολλήσεις και τώρα δεν. Θα τσεκάρω καλώδια μέχρι το απόγευμα και θα έχω πληρέστερη εικόνα οπότε θα ενημερώσω