PDA

View Full Version : Ducati multistrada 1200 DVT 2015+



lospsi
02/08/2019, 18:31
Τι γνώμη έχετε για το "νέο" Multistrada 1200 με τον μεταβλητό χρονισμό στις βαλβίδες (DVT).
Διαβάζω σχόλια ότι είναι καλό, αλλού ότι έχει έντονο σκαλοπάτι. Αλλού πάλι για τσιμπιμένη κατανάλωση λαδιού....
Είναι τελικά καλύτερο το μοτέρ από το προηγούμενο 2μπουζο? Δικαιολογεί τα επιπλέον χρήματα?
Ευχαριστώ!

karellen
02/08/2019, 19:12
Καμμία σχέση με το προηγούμενο τραχύ δούλεμα του παλιού.Ομαλότερη λειτουργία σε όλο το εύρος στροφών και επιτέλους στρωτό και σε συνθήκες πόλης.Μερικοί σκληροπυρηνικοί μάλιστα το κατηγορούν ότι Γιαπωνεζο-φέρνει ^--^.

lospsi
03/08/2019, 22:22
Δυστυχώς δεν έχει τύχει να οδηγήσω κανένα multistrada 1200. Είχα αρκετά V2 βέβαια και μόνο θετικό βρίσκω να μην έχει την γνωστή τραχύτητα στα χαμηλά (που συνήθως έχουν τα ιταλικά 2κυλινδρα).
Για την κατανάλωση λαδιού ή την απότομη μετάβαση στο dvt γνωρίζεις κάτι ή τα παραλένε στα φόρουμ?

Johny the Fox
05/08/2019, 10:06
Το μονομπουζο σκορτσαρει.
Το διμπουζο σκορτσαρει λιγοτερο.
Το dvt δεν σκορτσαρει καθολου
Ο κατασκευαστης στο dvt συνιστα περιοδικη παρακολουθηση της σταθμης λαδιου λογω καποιας καταναλωσης.
Σkαλοπατι ισχυος δεν υπαρχει /καμμια σχεση το dvt με το vtec της χοντα/.

lospsi
05/08/2019, 11:35
Το μονομπουζο σκορτσαρει.
Το διμπουζο σκορτσαρει λιγοτερο.
Το dvt δεν σκορτσαρει καθολου
Ο κατασκευαστης στο dvt συνιστα περιοδικη παρακολουθηση της σταθμης λαδιου λογω καποιας καταναλωσης.
Σkαλοπατι ισχυος δεν υπαρχει /καμμια σχεση το dvt με το vtec της χοντα/.

Ωραίος! Να σε ρωτήσω αν ξέρεις αν τα 15αρια έχουν quicksifter ή αν υπάρχει σαν extra εξοπλισμός?

Juohmaru!
05/08/2019, 14:16
Τι γνώμη έχετε για το "νέο" Multistrada 1200 με τον μεταβλητό χρονισμό στις βαλβίδες (DVT).
Διαβάζω σχόλια ότι είναι καλό, αλλού ότι έχει έντονο σκαλοπάτι. Αλλού πάλι για τσιμπιμένη κατανάλωση λαδιού....
Είναι τελικά καλύτερο το μοτέρ από το προηγούμενο 2μπουζο? Δικαιολογεί τα επιπλέον χρήματα?
Ευχαριστώ!

Τέρμα η πίστα;;;;

lospsi
05/08/2019, 16:01
Τέρμα η πίστα;;;;
Με την συχνότητα που πάω πλέον πίστα αλλά και με τα γυρολόγια που έχω, το Multistrada θα είναι μια χαρά, αν καταφέρω τελικά να το πάρω!
Εδώ που τα λέμε, οποιαδήποτε στρητ μηχανάκι μια χαρά θα είναι αλλά είπα να προσπαθήσω να κάνω την υπέρβαση...

contes di Zante
02/11/2019, 05:47
Τελικά το πήρες το multi? Εγώ την έκανα, ας είναι καλά η γυναίκα που με έπεισε λέγοντάς μου ότι μηχανή και γυναίκα διαλέγουμε αυτή που μας 'φτιάχνει' !!

bros400pgm
02/11/2019, 11:10
Τελικά το πήρες το multi?

Αυτός παίζει να το έχει δώσει κιολας...

doctor_john
02/11/2019, 12:33
Τελικά το πήρες το multi? Εγώ την έκανα, ας είναι καλά η γυναίκα που με έπεισε λέγοντάς μου ότι μηχανή και γυναίκα διαλέγουμε αυτή που μας 'φτιάχνει' !!

:priest: Έυγε Διονύση! δύο στα δύο! :priest:

fatsas35
13/04/2020, 16:10
Γειά σας παιδιά.. Μετά από αλλαγή γνώμης για πολλές μοτο (Tiger 1050,smt 990,turismo veloce 800, κτλ) κατέληξα στο multistrada 1200..
Μπορει να μου πει κάποιος κάθε πόσα Χιλ είναι τα σέρβις κ ιδιαίτερα τα μεγάλα σέρβις? Κάπου διάβασα κάθε 12000 το μικρό κ κάθε 24000 το μεγάλο.. Ισχύει? Δλδ αν κάποιος το πάρει καινούργιο θα κάνει το πρώτο μεγάλο σέρβις στις 24000 το δεύτερο στις 48000 κτλ? Επίσης διάβασα ότι απο το 2013 φορανε 2 μπουζί η καθε κεφαλή κ είναι γενικά καλύτερες οι μοτο.. Ισχύει κ αυτό? Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντησεις