PDA

View Full Version : Ηλεκτρικο Scooter Super Soco



yannis24
06/08/2019, 08:07
Χθες που πηγα στο συνεργειο μου για αλλαγη λαδιων στο scooter μου, ειχε φερει εκει ο μαστορας και το παρακατω ηλεκτρικο scoοter το οποιο και μου το εδωσε για test drive, να το δοκιμασω, και νομιζω οτι αποτελει μια καλη εναλλακτικη προταση για καποιον που κινείται εντος πολης ( και οχι για εμενα που κανω 120 κμ την ημερα περιπου).

Ειναι σε συνεργασια της Ducati & Huawei.
Δειχνει πραγματικα αψογο σχεδιαστικα, με πολλες φοβερες σχεδιαστικες λεπτομερειες ( ειδικα τα φωτα ειναι φοβερα).
Εχει 3 set up για να κινείσαι, με το 1ο να σε περιοριζει μεχρι 25κμ την ωρα, και το 3ο μεχρι τα 75κμ την ωρα. Υπαρχει λογισμικο που το παει μεχρι και 90κμ την ωρα.
Ειναι εντελως αθορυβο ( ηλεκτρικο γαρ), και στα φαναρια φευγει πραγματικα σφαιρα. Αν δεν εισαι προετοιμασμενος....την πατας....!!
Κινείσαι πολυ ανετα πραγματια....σαν σκουτερακι κανονικο....δεν εχει σχεση δηλαδη με τα ηλεκτρικα πατινια.....
Η αυτονομια του ειναι στα 75κμ.
Γενικα μου αρεσει παρα πολυ, και σχεδιαστικα με ξετρελανε.
Θελει κανονικα διπλωμα μου ειπε, βγαζει πινακιδες, και κοστιζει €2450. Το κόστος κίνησης ανέρχεται περι των €3 ανα 350 κμ ( μαζί με την φορτιση της μπαταριας!).
Εχει και μπροστα μια βαση, στην οποια και βαζεις και την φωτογραφικη οσυ μηχανη, και την χειριζεσαι απο το τιμονι...

Σας παραθετω καποιες φωτογραφιες του να το δειτε :
408848

408847
408849

yannis24
06/08/2019, 08:08
408850

408851

408852

408853

Bowleno
06/08/2019, 10:30
Πόσες ώρες θέλει η πλήρης φόρτιση; (Με άδεια μπαταρία)

kalimera8764
06/08/2019, 10:39
Χοντρά, ας πούμε ότι θα με έψηνε σαν εναλλακτική του 2ου (παπί - σκούτερ). Αλλά, η μπαταρία σε πόσο καιρό θα τα φτύσει και πόσο κόστος έχει η αλλαγή της; Την εταιρία την έχω ξανακούσει, αλλά δεν έχω δει ούτε ένα super soco, τι παίζει από δίκτυο - ανταλλακτικά υποστήριξη;

yannis24
06/08/2019, 12:30
Πόσες ώρες θέλει η πλήρης φόρτιση; (Με άδεια μπαταρία)

παιδια δεν γνωριζω τοσες λεπτομερειες.... μπορειτε να πατε απο το μαγαζι να το δειτε και να το οδηγησετε αμα θελετε....

yannis24
06/08/2019, 12:30
Χοντρά, ας πούμε ότι θα με έψηνε σαν εναλλακτική του 2ου (παπί - σκούτερ). Αλλά, η μπαταρία σε πόσο καιρό θα τα φτύσει και πόσο κόστος έχει η αλλαγή της; Την εταιρία την έχω ξανακούσει, αλλά δεν έχω δει ούτε ένα super soco, τι παίζει από δίκτυο - ανταλλακτικά υποστήριξη;

δεν γνωριζω τοσες λεπτομερειες.... μπορειτε να πατε απο το μαγαζι να το δειτε και να το οδηγησετε αμα θελετε....

lleonidas
06/08/2019, 12:47
Το scooter (https://scooternet.gr/news/%CE%BD%CE%B5%CE%B1-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%B1/super-soco-cux-%CE%BA%CE%BF%CE%BC%CF%88%CF%8C-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C/) φοράει ηλεκτροκινητήρα Bosch 2700 watt με ροπή 130 Nm και χρησιμοποιεί μπαταρίες λιθίου 30 Ah οι οποίες είναι χαμηλού βάρους (10 kg) και αποσπώμενες, έτσι ώστε να μπορούν να μεταφερθούν για φόρτιση εκτός σκούτερ.

Η αυτονομία του φτάνει τα 80km, με το κόστος κίνησης να ανακοινώνεται σε πολύ χαμηλά επίπεδα από την εταιρία.Οι μπαταρίες του Super Soco CUx είναι ίδιου τύπου με τις μπαταρίες του αυτοκινήτου Tesla S και έχουν χρόνο φόρτισης 3,5 ώρες.

Μια από τις καινοτομίες του Super Soco Cux, είναι η ενσωματωμένη κάμερα Full HD με δυνατότητα καταγραφής και τη νύχτα.

Αισθητήρες ενεργοποιούν αυτόματα την κάμερα όταν το σκούτερ κινείται, στέλνοντας το βίντεο σε κινητό τηλέφωνο.
Το σκούτερ έχει τροχούς 12 ιντσών, δισκόφρενα με σύστημα συνδυαζόμενης πέδησης και στους δυο τροχούς, ενώ διαθέτει ψηφιακή οθόνη υψηλής ανάλυσης, φώτα τύπου LED μεγάλης απόδοσης, θύρα USB κ.α.

To βάρος του φτάνει τα 70 κιλά, ενώ στην Ελλάδα θα διατεθεί σε Λευκό και Γκρι χρώμα.


Εκτός από scooter, υπάρχει και μοτοσυκλετάκι Super Soco TC (https://www.youtube.com/watch?v=y3gT-w_2Apk) .

yannis24
06/08/2019, 13:09
Να και μια με την μπαταρία :

408862

Οντως βγαινει πολυ ευκολα σαν βαλιτσακι....

Nospecialname
06/08/2019, 14:48
Έχω οδηγήσει αντίστοιχο και δεν βλέπω τον λόγο να το αγοράσει κανείς..Σιγά μην περιμένω 3,5 ώρες να φορτίσει η μπαταρία κάθε φορά που κάνω 70χλμ , από αποδόσεις αρχίδια και μέρος για να το φορτίσεις που θα Βρίσκεις κάθε φορά?Ίσως στο μέλλον που θα προχωρήσει η τεχνολογία να έχει ελπίδες , για τώρα όχι

ptc
06/08/2019, 19:12
Αναλογως των συνθηκων και αναγκων μπορει να ειναι απο το ιδανικο οχημα για καποιον μεχρι παντελως αχρηστο. Αν η δουλεια μου ειναι 10χλμ απο το σπιτι μου πχ μπορει να ειναι απο τις πιο βολικες λυσεις. Βλεπω οτι στα μοτοσυκλετακια μπορει να μπει και δευτερη μπαταρια διπλασιαζοντας την εμβελεια. Με τι κοστος αραγε;

Εκτος του Super Soco Tc υπαρχει και το TS (https://www.car.gr/20961544-super-soco-xiaomi-super-soco-ts-1200r).

Pew
06/08/2019, 22:30
Έχω οδηγήσει αντίστοιχο και δεν βλέπω τον λόγο να το αγοράσει κανείς..Σιγά μην περιμένω 3,5 ώρες να φορτίσει η μπαταρία κάθε φορά που κάνω 70χλμ , από αποδόσεις αρχίδια και μέρος για να το φορτίσεις που θα Βρίσκεις κάθε φορά?Ίσως στο μέλλον που θα προχωρήσει η τεχνολογία να έχει ελπίδες , για τώρα όχι

Δεν ξερω σε ποιο πλανητη κατοικεις, ουτε τις αναγκες σου, αλλα θα ριξω ενα αντιλογο για να καταλαβεις οτι σκεφτεσαι ΤΕΛΕΙΩΣ επιφανειακα.

Πολη: Θεσσαλονικη
Κατοικια: Επταπυργιο - οικημα με ιδιωτικο γκαραζ + ρευμα
Εργασια: Αριστοτελους ή περιξ... κεντρο.

Αποσταση: 3,5 με 5km
Round trip δηλαδη, ας βαλουμε μια 8άρα χιλιομετρακια.
Αντι για τα 80Km αυτονομιας, ας βαλουμε μια 50άρα.
Για καποιον λοιπον που κατεβαινει κεντρο 5 φορες την εβδομαδα... η αυτονομια φτανει και περισσευει.
Απαλασσεται απο βενζινες, σερβις και μαλακιες... καθε 2η μερα ή τελος της εβδομαδας το αφηνεις 3μισι ωριτσες να φορτισει.
Αληθεια, κοιμαται καποιος λιγοτερο απο 3μισι ωρες τη μερα, ωστε να μην καταφερει να φορτισει το Battery pack ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ το βραδυ?

Σχετικα με τις ΑΠΟΔΟΣΕΙΣ τωρα.
130Nm ροπης. Nuff said.
Ακομα και με 50χλμ/ω τελικης (με περιορισμο) χαριν ΜΟΤΟΠΟΔΗΛΑΤΟΥ... μια ανηφορα βαρβατη (βλ. Επταπυργιο μεσω Ανω Πολης) την ανεβαινει παλικαρισια και πιστεψε με, σχεδον γρηγοροτερα απο το μεσο Ι.Χ.Ε. που καβλαντιζει με κρεμασμενη 2α μπροστα σου και σου ανεβαζει την πιεση!

Η τεχνολογια μπορει να προχωρησει κι αλλο και καθε χρονο κανει μικρα αλματα.
Εσυ μπορεις να ακολουθησεις τωρα, αυριο, μεθαυριο ή να περιμενεις τα διαστημοπλοια να σε κανουν βολτα στο φεγγαρι.


Εαν η μονη καψα σου ειναι για το που θα το φορτισεις και ποσο γρηγορα, τοτε ο σκοπος ενος ηλεκτρικου δεν σε εξυπηρετει και ουτε προκειται.
Μιλησε μας ωστοσο για το κινητο σου και τη φορτιση του...
Μιλησε μας για οποιοδηποτε ηλεκτρονικο αξεσουαρ μπαταριας....
Η μηπως δεν εισαι fan εν ετει 2019....

yannis24
07/08/2019, 08:17
και κατι αλλο...στην προηγουμενη δουλεια μου, καποιος το φορτιζε στο γκαραζ της δουλειας.....μια χαρα...
παντως, με κοστος σχεδον €3 ανα 350 χλμ, ειναι ιδανικο για μεσες αποστασεις......

δεν ξερω....αν εμενα καπου κοντα στο κεντρο, και εκανα 10 χλμ την ημερα....θα το σκεφτομουνα σοβαρα !

lleonidas
07/08/2019, 08:31
Εννοείται πως μπορεί να φορτίζεται και στο ενδιάμεσο, αν κάποιος έχει αυτή την ευχέρεια στον τόπο εργασίας του.Δεν το έχω οδηγήσει αλλά αν δεν υπάρχει κάποια "παγίδα" σε όλα όσα διαβάζουμε στο διαδίκτυο, πρόκειται για μια πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση για ανθρώπους που μετακινούμαστε από και προς τη δουλειά(και όχι μόνο) σε καθημερινή βάση έχοντας να διανύσουμε αστικούς δρόμους και λεωφόρους (και όχι Εθν.οδούς). Τα 75 χλμ αυτονομίας που αναγράφονται, προφανώς αφορούν άτομα με βάρος κοντά στα 60-70 κιλά, γι'αυτό και υπολογίζω λιγότερα όταν μιλάμε για άντρα κοντά στα 90 κιλά, ενδεχομένως και με κάποια τσάντα πλάτης.
Σε λίγα χρόνια εικάζω πως θα έχουν κατακλύσει την αγορά και θα έχουν αυξηθεί οι αυτονομίες και οι μέγιστες ταχύτητές τους.

p@nos
07/08/2019, 08:32
ωραιο αλλα κλαστιρι...θελουμε ενα μεγκα τετοιο :D

Nospecialname
07/08/2019, 11:39
Δεν ξερω σε ποιο πλανητη κατοικεις, ουτε τις αναγκες σου, αλλα θα ριξω ενα αντιλογο για να καταλαβεις οτι σκεφτεσαι ΤΕΛΕΙΩΣ επιφανειακα.

Πολη: Θεσσαλονικη
Κατοικια: Επταπυργιο - οικημα με ιδιωτικο γκαραζ + ρευμα
Εργασια: Αριστοτελους ή περιξ... κεντρο.

Αποσταση: 3,5 με 5km
Round trip δηλαδη, ας βαλουμε μια 8άρα χιλιομετρακια.
Αντι για τα 80Km αυτονομιας, ας βαλουμε μια 50άρα.
Για καποιον λοιπον που κατεβαινει κεντρο 5 φορες την εβδομαδα... η αυτονομια φτανει και περισσευει.
Απαλασσεται απο βενζινες, σερβις και μαλακιες... καθε 2η μερα ή τελος της εβδομαδας το αφηνεις 3μισι ωριτσες να φορτισει.
Αληθεια, κοιμαται καποιος λιγοτερο απο 3μισι ωρες τη μερα, ωστε να μην καταφερει να φορτισει το Battery pack ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ το βραδυ?

Σχετικα με τις ΑΠΟΔΟΣΕΙΣ τωρα.
130Nm ροπης. Nuff said.
Ακομα και με 50χλμ/ω τελικης (με περιορισμο) χαριν ΜΟΤΟΠΟΔΗΛΑΤΟΥ... μια ανηφορα βαρβατη (βλ. Επταπυργιο μεσω Ανω Πολης) την ανεβαινει παλικαρισια και πιστεψε με, σχεδον γρηγοροτερα απο το μεσο Ι.Χ.Ε. που καβλαντιζει με κρεμασμενη 2α μπροστα σου και σου ανεβαζει την πιεση!

Η τεχνολογια μπορει να προχωρησει κι αλλο και καθε χρονο κανει μικρα αλματα.
Εσυ μπορεις να ακολουθησεις τωρα, αυριο, μεθαυριο ή να περιμενεις τα διαστημοπλοια να σε κανουν βολτα στο φεγγαρι.


Εαν η μονη καψα σου ειναι για το που θα το φορτισεις και ποσο γρηγορα, τοτε ο σκοπος ενος ηλεκτρικου δεν σε εξυπηρετει και ουτε προκειται.
Μιλησε μας ωστοσο για το κινητο σου και τη φορτιση του...
Μιλησε μας για οποιοδηποτε ηλεκτρονικο αξεσουαρ μπαταριας....
Η μηπως δεν εισαι fan εν ετει 2019....

Φίλε αυτό που δεν καταλαβαίνεις είναι ότι το σκούτερ αυτό είναι μόνο για να πας στην δουλειά και να γυρίσεις , τι να το κάνω εγώ όταν με περιορίζει στο να πάω οπουδήποτε λόγο αυτονομίας?Αν μετά την δουλειά δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω για τις επόμενες 3,5 ώρες να μου λείπει , αν Δλδ θέλω να πεταχτω κάπου 30 χλμ πήγαινε και 30 έλα , τι γα γίνει?

Και με 50 χλμ τελική, με τι ασφάλεια μπορείς να λες ότι κίνησε?

viper1
07/08/2019, 11:55
Φίλε αυτό που δεν καταλαβαίνεις είναι ότι το σκούτερ αυτό είναι μόνο για να πας στην δουλειά και να γυρίσεις , τι να το κάνω εγώ όταν με περιορίζει στο να πάω οπουδήποτε λόγο αυτονομίας?Αν μετά την δουλειά δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω για τις επόμενες 3,5 ώρες να μου λείπει , αν Δλδ θέλω να πεταχτω κάπου 30 χλμ πήγαινε και 30 έλα , τι γα γίνει?

Και με 50 χλμ τελική, με τι ασφάλεια μπορείς να λες ότι κίνησε?

Εναλλακτικός τρόπος μετακίνησης λέγεται. Αν εσύ δουλεύεις ντελιβερι δεν σου κάνει. Για κοντινές αποστάσεις είπαμε είναι.

Όσο για τα 50 χλμ ταχύτητας μέσα στην πόλη το όριο είναι 30:D

Nostradamus
07/08/2019, 13:05
Μου αρεσει που 10 μυρια νοματαιοι, συνεχιζουμε να πιστευουμε οτι καθε τι που βγαινει, εχει (η δεν εχει συνηθως) σχεδιαστει με τις αναγκες του μεσου Ελληνα.

Στις περισσοτερες ευρωπαικες πολεις, μια χαρα θα ικανοποιησει τις αναγκες των περισσοτερων. Οπως κυκλοφορουν χιλιαδες ηλεκτρικα ποδηλατα (αγνωστη εννοια εδω) ηλεκτρικα πατινια, και ενα σωρο αλλες μορφες εναλλακτικης μετακινησης. Που τα φορτιζουν στις δουλειες τους, στα παρκινγκ, η στο δρομο.

Σε αυτες τις Μπανανιες που το οριο ειναι 30 η 50 ΑΛΛΑ τηρειται απο τους περισσοτερους (οποτε μια χαρα αρκει η ταχυτητα που αναπτυσει), που σε καποιες απο αυτες, τα δικυκλα εως 50cc , μπορουν να κινουνται στους ποδηλατοδρομους (που υπαρχουν παντου) και γενικα επικρατουν κατι αχαρακτηριστες για τα δεδομενα μας συνθηκες και συνηθειες..

basilis_k6
07/08/2019, 13:08
Φίλε αυτό που δεν καταλαβαίνεις είναι ότι το σκούτερ αυτό είναι μόνο για να πας στην δουλειά και να γυρίσεις , τι να το κάνω εγώ όταν με περιορίζει στο να πάω οπουδήποτε λόγο αυτονομίας?Αν μετά την δουλειά δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω για τις επόμενες 3,5 ώρες να μου λείπει , αν Δλδ θέλω να πεταχτω κάπου 30 χλμ πήγαινε και 30 έλα , τι γα γίνει?

Και με 50 χλμ τελική, με τι ασφάλεια μπορείς να λες ότι κίνησε?

Lol ρε. Πες οτι ηταν φορτισμενο, θα πήγαινες 30+30 με δαυτο? Δεν ειναι προβληματα αυτα οου περιγράφεις. Ειχα 50αρι κοντα δεκα χρόνια σπιτι μου. Πανω απο 20χλμ σε μια μερα δεν εκανε ποτε. Πολλα ειπα, ουτε 10 δεν εκανε.

Pew
07/08/2019, 13:46
Φίλε αυτό που δεν καταλαβαίνεις είναι ότι το σκούτερ αυτό είναι μόνο για να πας στην δουλειά και να γυρίσεις , τι να το κάνω εγώ όταν με περιορίζει στο να πάω οπουδήποτε λόγο αυτονομίας?Αν μετά την δουλειά δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω για τις επόμενες 3,5 ώρες να μου λείπει , αν Δλδ θέλω να πεταχτω κάπου 30 χλμ πήγαινε και 30 έλα , τι γα γίνει?

Και με 50 χλμ τελική, με τι ασφάλεια μπορείς να λες ότι κίνησε?

Aν δεν μπορεις να αγορασεις ενα αεροπλανο, δεν το αγοραζεις. Ειναι πολυ ακριβο για εσενα.
Εαν μπορεις να αγορασεις ενα αεροπλανο και δεν εχεις που να το προσγειωσεις για να μπορεις καθημερινα να πετας απο το σπιτι σου προς την καφετερια και πισω, δεν ειναι το μεταφορικο μεσο που σου χρειαζεται
Ισως θα πρεπει να το δεις για ελικόπτερο ή προσωπικο οδηγο και Luxury sedan.


Αυτο που ΕΣΥ δεν καταλαβαινεις, ειναι οτι κρινεις ενα οχημα που ΔΕΝ ειναι για εσενα και μαλιστα με ΛΑΘΟΣ ΚΡΙΤΗΡΙΑ.
Εαν και παλι δεν καταλαβαινεις, διαβασε το προηγουμενο μου ποστ αλλα και αυτο, μια, δυο, τρεις φορες.... δώστο στην τελικη σε καποιον να σου το διαβασει και να στο εξηγησει ξανα οσες φορες χρειαστει.

Εαν ακομα δεν βγαζεις ακρη δεν πειραζει, καποια στιγμη θα μαθεις.

Υ.Γ. Οταν πας σουπερμαρκετ, θα αγορασεις το ακριβοτερο κωλοχαρτο! ΤΟ ΠΙΟ ΕΛΕΙΝΑ ΚΑΙ ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΑ ΑΚΡΙΒΟ.
Η δουλεια σου θα γινεται με χλιδη και συμφωνα με τα προτυπα που μας αναφερεις δεν παιζει να εχεις προβλημα.

Nospecialname
07/08/2019, 14:03
Lol ρε. Πες οτι ηταν φορτισμενο, θα πήγαινες 30+30 με δαυτο? Δεν ειναι προβληματα αυτα οου περιγράφεις. Ειχα 50αρι κοντα δεκα χρόνια σπιτι μου. Πανω απο 20χλμ σε μια μερα δεν εκανε ποτε. Πολλα ειπα, ουτε 10 δεν εκανε.

Εγώ κάνω και 100 κάθε μέρα μέσα σε πολη οπότε δεν θα με βόλευε καθόλου , δεν μιλάω για όλους , αλλά την πλειοψηφία που όντως μετακινητε πιστεύω δεν θα την βόλευε

toyar
07/08/2019, 17:18
οτι και να λεμε και οτι και αναγκες να εχει ο καθενας η μπαταρια δεν την κοντραρει ακομα την μεκ
εδω στα τφ που παιζουμε ολη μερα φορτιστες ψαχνουμε
ειναι θεμα εξελιξης η εξελιξη θελει χρημα και αυτοι που ψωνιζουν τωρα ηλεκτρικα ειναι οι pioneers που τρωνε τη φολα

Eiver
07/08/2019, 18:04
απο μη κινεζικα ποιες μαρκες βγαζουν ηλεκτρικο σκουτερ-μοτοσυκλετακι;

ΤάκηςΜπ
07/08/2019, 18:43
Η honda δεν βγάζει το pcx σε ηλεκτρικό; ή θα το βγάλει; και διάβασα ένα άρθρο ότι και η yamaha το τρέχει να βγάλει κι αυτή.

Pew
07/08/2019, 19:06
απο μη κινεζικα ποιες μαρκες βγαζουν ηλεκτρικο σκουτερ-μοτοσυκλετακι;

Piaggio Vespa πληρες ηλεκτρικο.

jawaforever
07/08/2019, 20:01
Έχω οδηγήσει αντίστοιχο και δεν βλέπω τον λόγο να το αγοράσει κανείς..Σιγά μην περιμένω 3,5 ώρες να φορτίσει η μπαταρία κάθε φορά που κάνω 70χλμ , από αποδόσεις αρχίδια και μέρος για να το φορτίσεις που θα Βρίσκεις κάθε φορά?Ίσως στο μέλλον που θα προχωρήσει η τεχνολογία να έχει ελπίδες , για τώρα όχι

Ειλικρινά, με συγκινεί ο τρόπος γραφής και έκφρασης ενός νέου παιδιού!
@@ κλπ ωραίες εκφράσεις!
Ακόμα περισσότερο με συγκινεί, με ενθουσιάζει θα έλεγα, ο τρόπος που σκέφτεσαι.
Επειδή δεν ταιριάζει στις ανάγκες σου, σεβαστό απόλυτα αυτό, είναι μια π@π@ρια και μισή.
Σε γενικές γραμμές περιγράφεις μια κατάσταση όπου όποιος αγοράζει ένα τέτοιο όχημα είναι ηλιθιος. Πάνω κάτω βέβαια. Με το δικό σου σκεπτικό μπορεί να είναι από αφελής έως και τέρμα διανοητικά ανάπηρος.

DrBig
07/08/2019, 21:36
απο μη κινεζικα ποιες μαρκες βγαζουν ηλεκτρικο σκουτερ-μοτοσυκλετακι;

Bmw το C κατι πως το λενε...

jawaforever
09/08/2019, 19:09
Αφού το θέμα αφορά ηλεκτρικό σκούτερ, να πούμε αυτό που όλοι οι "ειδικοί" του χώρου αναγνωρίζουν.

Στα ηλεκτρικα οχήματα, οι Κινέζοι αυτή τη στιγμή είναι πολυυυ μπροστά από όλους τους άλλους, Ευρωπαίους ή Ιάπωνες.

Είναι ίσως ο τομέας της αυτοκίνησης - μοτοκινησης που οι Κινέζοι δεν έχουν ανάγκη τους Ευρωπαίους - Ιάπωνες.

S705
09/08/2019, 20:08
Όποιος έχει την εντύπωση ότι το όχημα αυτό δεν είναι εξυπηρετικό για κάποιους ας ρωτήσει αρκετούς γνωστούς του πόσοι από αυτοί μένουν στα 10με15 χλμ από την δουλειά τους και κάνουν 1 ώρα και να φτάσουν σε αυτήν με τα λεωφορεία.
Η γυναίκα μου π. χ δουλεύει στα 13 χλμ (νέα Σμύρνη-Πειραιάς) και θέλει 1,5 ώρα και δύο λεωφορεία.
Να μια τέλεια εφαρμογή του οχήματος αυτού, μιας και τις ώρες που πάει στην δουλειά της ακόμα και οι κεντρικοί δρόμοι είναι φίσκα και δεν τίθεται θέμα να μην επαρκεί το όχημα αυτό.

panavour
09/08/2019, 20:25
Όποιος έχει την εντύπωση ότι το όχημα αυτό δεν είναι εξυπηρετικό για κάποιους ας ρωτήσει αρκετούς γνωστούς του πόσοι από αυτοί μένουν στα 10με15 χλμ από την δουλειά τους και κάνουν 1 ώρα και να φτάσουν σε αυτήν με τα λεωφορεία.
Η γυναίκα μου π. χ δουλεύει στα 13 χλμ (νέα Σμύρνη-Πειραιάς) και θέλει 1,5 ώρα και δύο λεωφορεία.
Να μια τέλεια εφαρμογή του οχήματος αυτού, μιας και τις ώρες που πάει στην δουλειά της ακόμα και οι κεντρικοί δρόμοι είναι φίσκα και δεν τίθεται θέμα να μην επαρκεί το όχημα αυτό.

ολοι αυτοι που αναφερεις θα μπορουσαν να εξυπηρετηθουν και με ενα τετραχρονο 50αρι σκουτερ,ειδικα οι γυναικες που δεν θελουν διχρονο για να μην μυριζουν λαδιλα.

jawaforever
09/08/2019, 20:46
ολοι αυτοι που αναφερεις θα μπορουσαν να εξυπηρετηθουν και με ενα τετραχρονο 50αρι σκουτερ,ειδικα οι γυναικες που δεν θελουν διχρονο για να μην μυριζουν λαδιλα.
Και όλα αυτά που κάνει σήμερα κάποιος με ένα 50αρι, θα μπορούσε να τα κάνει με ένα super soco.
Το πρόβλημα με εμάς, σαν λαό εννοώ, είναι ότι δεν αντιλαμβανομαστε προς τα που πάνε τα πράγματα.
Γι αυτό και θα εξαφανιστούμε.
Στην 20η βιομηχανική επανάσταση να φτάσει η ανθρωπότητα, ο μέσος Έλληνας που αποτελεί το 98% του πληθυσμού της χώρας, θα έχει τη λογική του 1910.

Νομίζω ότι τελικά ο τουρισμός είναι το μόνο που έχει μέλλον σε αυτή τη χώρα. Στο κάτω κάτω δεν θέλει και καμιά φοβερή γνώση για να καθαρίζουμε τα κουραδακια που μας αφήνουν οι ξένοι όταν διακοπαρουν.

Ειλικρινά, αν δεν ανηκαμε στην ΕΕ ώστε να έχουμε οχήματα που υποχρεωτικά εφαρμόζουν την τρέχουσα νομοθεσία για να βγάλουν άδεια, θα είχαμε αυτοκίνητα επιπέδου trabant. Στο κατω κάτω, και το trabant καλό είναι για το πήγαινε έλα στη διαδρομή σπίτι δουλεια, δουλειά σπίτι.
Και κανει (το trabant) και υπέροχα μικρά ταξιδακια. Αργά και δεξιά με 80, παρέα να έχεις και όλα κομπλέ.

Και αν θέλεις να πας πιο μακριά, αφήνεις το trabant και πας με το τρένο. Σοβιετικοκομμουνιστικα πράγματα. Απλά και ξεκάθαρα.

Pew
09/08/2019, 22:16
Νομίζω ότι τελικά ο τουρισμός είναι το μόνο που έχει μέλλον σε αυτή τη χώρα. Στο κάτω κάτω δεν θέλει και καμιά φοβερή γνώση για να καθαρίζουμε τα κουραδακια που μας αφήνουν οι ξένοι όταν διακοπαρουν.


ΟΥΤΕ ΚΑΝ ο τουρισμος.
Ακομα και στον τουρισμο, ηρθε ο ξενος και μας πηρε απο το χερακι για να μας δειξει τα κολπα των συγχρονων μοναδων φιλοξενιας.
Ακομα και στα ξενοδοχειακα ... οι μεγαλοι επενδυτες βιομηχανοποιησαν καπως την κατασταση για να προχωρησει το πραμα.

Ακομα στα rooms to let θα ημασταν. (και απ'οτι φαινεται ειμαστε ακομα!)

toyar
10/08/2019, 05:58
ο ελληνας trabant;
χαχαχα ε οχι...........ολιγαρκεις δεν μας λες:p
εγω ακομα δεν εχω καταλαβει σε τι πλεονεκτει ενα τετοιο ηλεκτρικο σε σχεση με ενα θερμικο 50αρι

DrBig
10/08/2019, 06:42
ο ελληνας trabant;
χαχαχα ε οχι...........ολιγαρκεις δεν μας λες:p
εγω ακομα δεν εχω καταλαβει σε τι πλεονεκτει ενα τετοιο ηλεκτρικο σε σχεση με ενα θερμικο 50αρι

Πολυ πιο ομαλο
Πολυ πιο ροπατο
Ενδεχομενως και πολυ πιο φτηνο στη χρηση (αναλογως την ποιοτητα των μπαταριων)

toyar
10/08/2019, 07:19
ο ηλεκτροκινητηρας ειναι αριστος για χρηση σε οχημα
η αμφιβολιες μου αφορουν τις μπαταριες
με τη σημερινη τεχνολογια δεν ξερω τι διαρκεια ζωης μπορει να εχουν και ποσο γρηγορα θα πεσει η αποδοση τους
ειδικα αν μιλαμε για no name κινεζικα
αλλωστε ποσο πιο φτηνο στη χρηση μπορει να γινει κατι απο ενα 50αρι τετραχρονο
γιατι με λιγα παραπανω χρηματα πας σε 125 και οι συγκρισεις τελειωνουν
εννοειται οτι καποια στιγμη ολα θα ειναι ηλεκτρικα...αλλα πιστευω οτι απεχουμε ακομα

jawaforever
10/08/2019, 07:32
ο ελληνας trabant;
χαχαχα ε οχι...........ολιγαρκεις δεν μας λες:p
εγω ακομα δεν εχω καταλαβει σε τι πλεονεκτει ενα τετοιο ηλεκτρικο σε σχεση με ενα θερμικο 50αρι

Ειπώθηκε και νωρίτερα. Επειδή στην Ελλάδα, την τελευταία τρύπα της φλογέρας, δεν μπορούμε να κατανοήσουμε που πάνε τα πράγματα, δεν σημαίνει ότι το ίδιο συμβαίνει και στον υπόλοιπο κόσμο.
Επειδή στην τελευταία τρύπα της φλογέρας, οι ιθαγενείς Νεάντερταλ δεν σέβονται τπτ, δεν σημαίνει ότι το ίδιο συμβαίνει και στον υπόλοιπο ανεπτυγμένο δυτικό κόσμο.

Στην πολιτισμένη Δύση, οι πολίτες σέβονται τα όρια ταχύτητας εντός πόλεων. Και όπου δεν τα σέβονται, πέφτουν καμπάνες.

Στην τεταρτοκοσμικη Ελλάδα, ο Νεάντερταλ Έλληνας, θεωρεί λογικό και αποδεκτό να γεμίζει την 4η ταχύτητα του αυτοκινήτου του ή της μηχανής του, μέσα στην Πεντέλης ή την Αντιστάσεως ή τη Γούναρη ή τη Βεακη. Και καμαρώνει κιόλας για την λαλακια που τον δέρνει. Γιατί είναι απύθμενη λαλακια να περνάς μέσα από εμπορικούς δρόμους, έξω από σχολεία, πανεπιστήμια κλπ με τέτοιες ταχύτητες.

Στον υπόλοιπο ανεπτυγμένο κόσμο, τα όρια εντός πόλεως στα 30 χλμ, τηρούνται.

Οπότε ένα ηλεκτρικό τύπου soco με τελική στα 50 (με περιορισμό γιατί μπορεί να πάει και παραπάνω) όχι μόνο φτάνει, περισσεύει κιόλας.

Σε άλλα πιο πρακτικά θέματα, το ηλεκτρικό δεν θέλει λάδια, φίλτρα, μπουζί, αλυσίδες, γρανάζια. Θέλει μόνο ελαστικά κάθε 2-3 χρόνια και τακάκια. Αυτά.
Οι μπαταρίες τους συνήθως έχουν κύκλο ζωής περίπου 300-350 φορτίσεις.
Επομένως, αν κάποιος κάνει 15-20 χλμ/ημέρα, θα χρειάζεται να το φορτίζει 2 φορές την εβδομάδα.

Θα χρειαστεί νέα μπαταρία μετά από 3 χρόνια. Έχει ήδη αποσβέσει το κόστος της μπαταρίας συγκριτικά με τα λεφτά που θα είχαν δαπανηθει για τα σέρβις ενός βενζινοκινητου.

Το αν δεν κάνει σε κάποιον επειδή κάνει ας πουμε 80 κάθε μέρα για το πήγαινε έλα στη δουλειά, είναι άλλο θέμα. Πόσοι όμως κάνουν τόσα χλμ;;;
Και τέλος, αυτά τα μηχανάκια κάνουν θραύση σε όλο τον κόσμο. Οι εταιρείες που τα παράγουν ξεφυτρώνουν σαν τα μανιτάρια. Άρα υπάρχει κόσμος που τα θέλει.

toyar
10/08/2019, 07:38
οι κυκλοι φορτισης η διαρκεια ζωης της μπαταριας το κοστος αντικαταστασης η πτωση της αποδοσης παραμενουν γκριζες ζωνες
το κοστος συντηρησης και χρησης ενος τετραχρονου παπιου ειναι απολυτα υπολογισιμο και πρακτικα πολυ μικρο
για τους ιθαγενεις ελληνες γενικα δεν διαφωνω αλλα δεν καταλαβαινω τι σχεση εχει αυτο με την αξιολογηση ενος οχηματος

ΓιώργοςΤΤ
10/08/2019, 07:52
Φίλε toyar καλημέρα!

Το ότι δεν μπορείς να κατανοήσεις την χρησιμότητα ενός ηλεκτροκίνητου σκούτερ είναι φυσιολογικό. Θα σου παραθέσω ορισμένα παραδείγματα.

Φαντάσου να ζεις στον πρώτο όροφο πολυκατοικίας που από κάτω έχει φανάρι. Πόσο ενοχλητικός είναι ο θόρυβος από αυτοκίνητα και μηχανάκια; Φαντάσου όλα αυτά τα οχήματα να ήταν ηλεκτρικά.

Πόσες φορές στην Αθήνα και την Θεσσαλονίκη καίει ο λαιμός από το καυσαέριο; Φαντάσου τους τύπους στα μεγάλα αστικά κέντρα μειωμένους.

Μένω σε επαρχιακή πόλη με στενούς σχετικά μονόδρομους. Τα 50 χλμ/ώρα είναι υπεραρκετά για την ασφαλή μετακίνηση μου. Δυστυχώς πολλοί άνθρωποι κάνουν σύγκριση της κατάστασης με την Αθήνα όπου υπάρχουν μεγάλες λεωφόροι και τα οχήματα αναπτύσσουν ταχύτητες πολύ παραπάνω των 50.

Εμένα δεν με εξυπηρετεί μια Ferrari γιατί έχει μικρό Πορτ μπαγκαζ και δεν μπορώ να πάω με αυτή στο σούπερ μάρκετ. Δεν καταλαβαίνω την χρήση της άρα δεν πρέπει να υπάρχει. Έτσι σκέφτονται οι περισσότεροι για τα ηλεκτρικά οχήματα.

Θυμάμαι σε μια άλλη συζήτηση κάποιος μιλώντας σοβαρά, για τους μικρούς χώρους στα ηλεκτρικά αυτοκίνητα αναρωτιόταν πως θα κουβαλάει λάδια και τυριά από το χωριό του, μιας και αυτή ήταν η χρήση που έκανε με το αυτοκίνητο του. Άρα τα έβγαλε άχρηστα.

Στο εξωτερικό τα ηλεκτρικά και υβριδικά οχήματα τα συναντάς καθημερινά στις πόλεις. Μόναχο και Βερολίνο που γνωρίζω από πρώτο χέρι έχει πάρα πολλά. Θα προσθέσει βέβαια κάποιος ότι εκεί έχει και ρεύμα στις θέσεις πάρκινγκ για την φόρτιση τους. Συμφωνώ και επαυξάνω. Αλλά δεν θεωρώ ότι είναι δύσκολο για κάποιον να βγάλει μια μικρή μπαταρία από μηχανάκι, να την φορτίσει τις ώρες που κοιμάται και το πρωί να πάει κανονικά στη δουλειά του.

toyar
10/08/2019, 08:28
οπως ειπα και πιο πριν ο ηλεκτροκινητηρας ειναι ιδανικος για χρηση σε οχημα
το προβλημα με την υπαρχουσα τεχνολογια ειναι στις μπαταριες
η ηλεκτροκινηση ειναι το μελλον...θεωρω ομως οτι δεν ειναι το παρον ακομα

jawaforever
10/08/2019, 08:45
οπως ειπα και πιο πριν ο ηλεκτροκινητηρας ειναι ιδανικος για χρηση σε οχημα
το προβλημα με την υπαρχουσα τεχνολογια ειναι στις μπαταριες
η ηλεκτροκινηση ειναι το μελλον...θεωρω ομως οτι δεν ειναι το παρον ακομα

Ισχύει το εξής : Ότι πληρώνεις, παίρνεις.
Αν ψαχτείς για ηλεκτρικό και πάρεις το φθηνότερο που υπάρχει στην αγορά, να μην έχεις την απαίτηση να πάνε όλα τέλεια.

Εξάλλου το ίδιο ισχύει και στα βενζινοκινητα. Παίρνεις πχ ένα crypton x με 3 χιλιάρικα και ξέρεις ότι θα σου βγάλει 150.000 χλμ άνετα με σωστή χρήση.

Παίρνεις και ένα daytona ας πούμε. Ε να περιμένεις να βάλεις ένα μοτέρ lifan σε 40.000 αντε 50.000χλμ. Δεν νομίζω να περιμένεις την ίδια ποιότητα στα μισά λεφτά;;;

Παίρνεις το crypton και το σκίζεις ανελέητα και δεν το συντηρείς. Να περιμένεις να διαλυθεί πολύ πιο γρήγορα.

Παίρνεις ηλεκτρικό και το φορτίζεις κάθε μέρα ενώ η μπαταρία είναι στο 50%. Τι κάνεις με αυτό;;; Τρως τους κύκλους φόρτισης. Να περιμένεις να την αλλάξεις πολύ νωρίτερα.

Το είπαμε, αν τα χλμ που κάνει κάποιος καθημερινά είναι πολλά, τότε ναι, δεν του κάνει το ηλεκτρικό. Για κάποιον που κάνει 20,30,40 χλμ, φτάνει και περισσεύει.

Και η ποιότητα πάντα κοστίζει. Έχει φθηνά ηλεκτρικά, έχει και την vespa Electrica. Έχει τα xi-hao-san, έχει όμως και τα super soco που νομίζω είναι και η μάρκα που εμπιστεύεται η ίδια η ducati για να βάλει το όνομα της.

https://www.bikeit.gr/nea-montela-ducati/item/19574-einai-episimo-idoy-to-ilektriko-skoyter-tis-ducati

Μήπως, λέω μήπως, υπάρχουν κάποιες ομοιότητες στο ηλεκτρικό της ducati με το soco??? Μήπως είναι ακριβώς το ίδιο;;;;

Μήπως δεν είναι χαζή η ducati που επενδύει σε ηλεκτρικά σκουτερ;;;

ΓιώργοςΤΤ
10/08/2019, 08:57
Η αλήθεια είναι ότι για τις μπαταρίες των σκούτερ δεν ξέρω τι παίζει γιατί δεν έχω ασχοληθεί. Στα αυτοκίνητα πάντως, η Toyota δίνει 11 χρόνια εγγύηση καλής λειτουργίας. Άρα λοιπόν κάποιος που θα αγοράσει υβριδικό όχημα, για 11 χρόνια ξενοιαζει από το θέμα μπαταρίες.

DrBig
10/08/2019, 08:58
οπως ειπα και πιο πριν ο ηλεκτροκινητηρας ειναι ιδανικος για χρηση σε οχημα
το προβλημα με την υπαρχουσα τεχνολογια ειναι στις μπαταριες
η ηλεκτροκινηση ειναι το μελλον...θεωρω ομως οτι δεν ειναι το παρον ακομα

Νομιζω η εκτιμηση του jawaforever για κυκλο ζωης μπαταριων στους 350 κυκλους ειναι πολυ πεσιμιστικη. Οι τιμες που εχω ακουσει ειναι της ταξης των 800 κυκλων με πτωση χωρητικοτητας στο 80% της αρχικης. Αλλα ακομα και αν υποθεσουμε πως σε καθε 500 κυκλους αντικαθιστας την μπαταρια, και θελεις μια μπαταρια 3kwh για δικυκλο με εμβελεια 100κμ και σεβαστο γκαζι, τοτε ανα μπαταρια καλυπτεις 50,000κμ. Το κοστος μιας τετοιας μπαταριας με πολυ καλα στοιχεια 18650 ανερχεται σε περιπου 1200€ (300 στοιχεια x 4€). Αυτα με τιμες ελλαδας του σημερα.
Για μενα τα ηλεκτρικα 2τροχα για καθημερινες αποστασεις κατω των 100κμ (και 4τροχα για κατω απο 200κμ) ειναι το παρον, οχι το μελλον.

ΓιώργοςΤΤ
10/08/2019, 08:59
Και ένας πλήρης κύκλος φόρτισης είναι από το 0% στο 100%. Από το 50%, 2 φορτίσεις είναι ένας κύκλος.

DrBig
10/08/2019, 09:01
Η αλήθεια είναι ότι για τις μπαταρίες των σκούτερ δεν ξέρω τι παίζει γιατί δεν έχω ασχοληθεί. Στα αυτοκίνητα πάντως, η Toyota δίνει 11 χρόνια εγγύηση καλής λειτουργίας. Άρα λοιπόν κάποιος που θα αγοράσει υβριδικό όχημα, για 11 χρόνια ξενοιαζει από το θέμα μπαταρίες.

Διαβαζα αρθρο πριν λιγο καιρο για ηλεκτρικα ταξι στην ιαπωνια που εχουν κλεισει 10ετια με τις ιδιες μπαταριες και στιλ γκοινγκ στρονγκ.

jawaforever
10/08/2019, 13:50
Και ένας πλήρης κύκλος φόρτισης είναι από το 0% στο 100%. Από το 50%, 2 φορτίσεις είναι ένας κύκλος.

Το τι γίνεται με τις μπαταρίες, είναι κάτι για το οποίο ακούω διάφορες απόψεις.
Κάποιοι λένε ότι οι μπαταρίες αυτές έχουν μνήμη. Συμβαίνει βασικά και σε πολλά κινητά τηλέφωνα. Ένα αρχαίο nokia c3 που έχω τα τελευταία 10+ χρόνια, στο θέμα μπαταρία ακόμα είναι νταμάρι. Το έχω πλέον σαν walkman, παίζει όλη μέρα και η μπαταρία μετά μετά από μερικές χιλιάδες φορτίσεις, πάντα από στεγνό, δεν καταλαβαίνει μια.

Άνθρωπος που ασχολείται με αυτά, μου είπε ότι αυτό συμβαίνει επειδή αυτή η μπαταρία ΔΕΝ έχει μνήμη!!! Έτσι, για να πάψει να φορτίζει, θα πρέπει να φτάσει στο σημείο να καταστραφουν τα στοιχεία της. Χονδρικά τέλος πάντων αυτό πρέπει να συμβεί.

Πάμε τώρα στο ηλεκτρικό. Το βάζουμε να φορτίσει από άδειο ή από το 30%.
Η μπαταρία γράφει ή δεν γράφει μια φόρτιση;;

Θεωρώ ότι η μνήμη της γράφει μια φόρτιση. Αν δεν γράφει, τότε δεν έχει μνήμη. Αν όμως δεν έχει μνήμη, γιατί αναφέρουν 350 φορτίσεις σε φθηνά και περίπου 1000 σε πιο ακριβές κατασκευές;

Volpad
10/08/2019, 14:05
Οι li ion μπαταρίες δεν κρατάνε μνήμη.
Κύκλος φόρτισης θεωρείται από το 0% έως το 100% και πίσω.
Το 0% είναι το χαμηλοτερο επιτρεπτο οριο των προδιαγραφών της μπαταριας, το οποίο ποτέ δεν είναι το ίδιο με το cut off της συσκευής που το χρησιμοποιεί.

Άρα όταν ο κατασκευαστής μιας μπαταριας li ion λέει 500 κύκλους ζωής και όριο τάσης τα 2.5V, ενώ η συσκευή μας, έχει cut off τα 3.2V, στη πραγματικότητα, φορτίζοντας την από τα 3.2 V στο 100%, δεν έχουμε συμπληρώσει 1 ολόκληρο κύκλο.

@jawaforever
2 πιθανοί λόγοι.
1 για λόγους μάρκετινγκ ή
2 γιατί χρησιμοποιούν καλύτερες και κατά συνέπεια ακριβότερες μπαταρίες...

ΓιώργοςΤΤ
10/08/2019, 14:32
Οι μπαταρίες δεν έχουν μνήμη. Αυτό που έχει περάσει στις μέρες μας σαν μνήμη ονομάζεται φαινόμενο μνήμης ( memory effect) .
Σύμφωνα με τον μύθο, αν φορτίσεις μια μπαταρία πριν φτάσει στο 0, πχ στο 20%, τότε αυτή νομίζει ότι το 20% είναι το μηδέν.

Στην πραγματικότητα αυτό αφορά παλιές μπαταρίες δεκαετίας 80 που πέρασαν σαν τεχνολογία σε κάποια από τα πρώτα κινητά. Οι μπαταρίες αυτές είναι τύπου ni-cad ( νικελίου- καδμίου). Για να εμφανιστεί το παραπάνω φαινόμενο πρέπει να γίνει το εξής. Η μπαταρία συστηματικά να φορτίζεται και να εκφορτιζεται στο ίδιο ποσοστό. Δηλαδή να πηγαίνει συνεχώς από το 20% στο 80% και από εκεί ξανά στο 20%. Παρατηρήθηκε πρώτη φορά σε διαστημικό σταθμό όπου φόρτιζε με ηλιακά πάνελ. Η περιοδική κίνηση του σταθμού δεν επέτρεπε στις μπαταρίες να φορτίζουν πλήρως αλλά πάντα μέχρι ένα συγκεκριμένο ποσοστό και τα συστήματα κατανάλωναν την ίδια ενέργεια σε κάθε περίοδο.

Η μνήμη διορθώνει αν φορτίσουμε και αποφορτισουμε πλήρως μερικές φορές την μπαταρία. Πρακτικά καμία μπαταρία σήμερα δεν έχει παρουσιάζει φαινόμενο μνήμης, απλά μας έμεινε ο αστικός μύθος.

Αυτό που λένε οι κατασκευαστές είναι όπως στα κινητά. Ένας κύκλος είναι να πάει από το 0 στο 100. Αν φορτίζω από το 90 στο 100 και το κάνω δέκα φορές τότε έχω γράψει έναν κύκλο.

Οι κύκλοι υπολογίζονται χονδρικά ώστε να έχουμε μια εικόνα της διάρκειας ζωής. Από εκεί και πέρα τα στοιχεία χάνουν τις ιδιότητές τους και η χωρητικότητα μικραίνει. Θεωρητικά δεν έπρεπε να γίνεται αυτό αλλά πρακτικά συμβαίνει. Όπως πχ οι καταλύτες θεωρητικά έπρεπε να λειτουργούν εφόρου ζωής αφού στα τελικά προϊόντα τα μόρια του καταλύτη μένουν ως είχαν στην αρχή της αντίδρασης. Πρακτικά όμως χάνουν τις ιδιότητές τους και δεν μπορούν να φέρουν εις πέρας την χημική αντίδραση για την οποία προορίζονται.

ptc
23/05/2020, 11:16
Υπαρχει καμια πληροφορια παραπανω για το συγκεκριμενο θεμα; Καποιος ιδιοκτητης; Εχω ενα φιλο που μενει εξωτερικο και τον ενδιαφερει μετακινηση απο και προς τη δουλεια (~5χλμ αποσταση σπιτιου-εργασιας). Μου ζητησε τη γνωμη μου για σκουτερ και σκεφτηκα πως για τοσο μικρες αποστασεις το ηλεκτρικο μαλλον θα ηταν καλυτερη λυση. Δεν τον ενδιαφερει καθολου ο μοτοσυκλετισμος ως χομπι, μιλαμε καθαρα για αναγκη μετακινησης-πρακτικοτητα-οικονομια. Super soco και Niu ειναι οι δυο μαρκες που συναντω περισσοτερο online. Η λογικη μου λεει πως ειναι σωστη επιλογη αλλα φοβαμαι λιγο το θεμα αξιοπιστιας, μην τον παρω στο λαιμο μου. Ολα ειναι βαθειας Κινας οπως τα βλεπω.

ΤάκηςΜπ
23/05/2020, 16:44
Υπαρχει καμια πληροφορια παραπανω για το συγκεκριμενο θεμα; Καποιος ιδιοκτητης; Εχω ενα φιλο που μενει εξωτερικο και τον ενδιαφερει μετακινηση απο και προς τη δουλεια (~5χλμ αποσταση σπιτιου-εργασιας). Μου ζητησε τη γνωμη μου για σκουτερ και σκεφτηκα πως για τοσο μικρες αποστασεις το ηλεκτρικο μαλλον θα ηταν καλυτερη λυση. Δεν τον ενδιαφερει καθολου ο μοτοσυκλετισμος ως χομπι, μιλαμε καθαρα για αναγκη μετακινησης-πρακτικοτητα-οικονομια. Super soco και Niu ειναι οι δυο μαρκες που συναντω περισσοτερο online. Η λογικη μου λεει πως ειναι σωστη επιλογη αλλα φοβαμαι λιγο το θεμα αξιοπιστιας, μην τον παρω στο λαιμο μου. Ολα ειναι βαθειας Κινας οπως τα βλεπω.

Δεν θυμάμαι τι είχε ειπωθεί παραπάνω,αλλά πες του είτε να πάρει ηλεκτρικό ποδήλατο με πετάλια και υποβοήθηση είτε να πάρει ένα κανονικό σκούτερ. Γιατί να δώσεις 2.5κ για κινεζιά που απαξ και τελειώσει το range του έμεινες μέσα στην μέση του δρόμου; Ειδικά για τόσο κοντινή απόσταση.

DrBig
23/05/2020, 17:54
Δεν θυμάμαι τι είχε ειπωθεί παραπάνω,αλλά πες του είτε να πάρει ηλεκτρικό ποδήλατο με πετάλια και υποβοήθηση είτε να πάρει ένα κανονικό σκούτερ. Γιατί να δώσεις 2.5κ για κινεζιά που απαξ και τελειώσει το range του έμεινες μέσα στην μέση του δρόμου; Ειδικά για τόσο κοντινή απόσταση.

Πως θα αδειασει η μπαταρια οταν εχεις να κανεις τοσο μικρες αποστασεις, και ποιο ηλ. ποδηλατο δεν ειναι πλεον κινεζια?

ΤάκηςΜπ
23/05/2020, 18:15
Πως θα αδειασει η μπαταρια οταν εχεις να κανεις τοσο μικρες αποστασεις, και ποιο ηλ. ποδηλατο δεν ειναι πλεον κινεζια?

Θεωρώ πιο χρήσιμο να έχεις και πετάλια,ακόμα και με τόσο μικρότερη διαθέσιμη δύναμη,γιατί σου προσφέρει μια παραπάνω ελευθερία σε συνδιασμό με την δυνατότητα του να μπορείς να το βάζεις στα μμμ αν σε πιάσει καμιά πολύ δυνατή βροχή πχ. Δεν διαφωνώ ότι και τα ηλεκτρικά ποδήλατα είναι κινεζιές,απλά παίζουν σε πολύ πιο καλές τιμές. Όσον αφορά το range,φαίνεται πολύ μεγάλο στο super soco,θυμόμουν λάθος.