PDA

View Full Version : Honda | Yamaha | Sym



ENDCER
08/08/2019, 10:25
Καλησπερα παιδες ,

Θα αγορασω συντομα την πρωτη μου μηχανη (scooter ) και δεν μπορω να αποφασισω ποιο απο τα τρια παρακατω μοντελα να παρω.

1)Honda PCX 125 2019
2)yamaha nmax 125 2019
3) JET14 125 L/C ABS 2019

Το διπλωμα μου ειναι μεχρι 125 cc και θα ανανεωσω μολις παω 24 σε κανα χρονο περιπου . Το ξερω πως Honda k yamaha ειναι ανωτερες ως εταιρειες αλλα το jet 14 μαρεσει πολυ σαν εμφανιση .
Εγω ουσιαστικα θελω κατι για μεσα στην πολη και αντε κανα μικρο ταξιδακι εδω τριγυρω ( Αττικη ) . Ειλικρινα δεν μπορω αλλο με το μετρο .

Επισης να σημειωσω πως θα πληρωσω τα μισα ως προκαταβολη και τα υπολοιπα με δοσεις μεσω τραπεζης για 12 μηνες η λιγοτερο .

Ευχαριστω .

Nospecialname
08/08/2019, 14:49
Καλησπερα παιδες ,

Θα αγορασω συντομα την πρωτη μου μηχανη (scooter ) και δεν μπορω να αποφασισω ποιο απο τα τρια παρακατω μοντελα να παρω.

1)Honda PCX 125 2019
2)yamaha nmax 125 2019
3) JET14 125 L/C ABS 2019

Το διπλωμα μου ειναι μεχρι 125 cc και θα ανανεωσω μολις παω 24 σε κανα χρονο περιπου . Το ξερω πως Honda k yamaha ειναι ανωτερες ως εταιρειες αλλα το jet 14 μαρεσει πολυ σαν εμφανιση .
Εγω ουσιαστικα θελω κατι για μεσα στην πολη και αντε κανα μικρο ταξιδακι εδω τριγυρω ( Αττικη ) . Ειλικρινα δεν μπορω αλλο με το μετρο .

Επισης να σημειωσω πως θα πληρωσω τα μισα ως προκαταβολη και τα υπολοιπα με δοσεις μεσω τραπεζης για 12 μηνες η λιγοτερο .

Ευχαριστω .

Γιατί δεν παίρνεις ένα μεταχειρισμένο πολύ φθηνό παπί για φέτος , και του χρόνου που θα κάνεις την επέκταση να πας για κάτι πιο σοβαρό?

ENDCER
08/08/2019, 14:52
Δεν μαρεσουν καθολου τα παπια ασε που γλιστρανε πολυ ευκολα τον χειμωνα .

Επισης θελω κατι πιο κυριλατο χαχαχ .

Επειδη δεν ξερω απο μηχανες φοβαμαι να παρω γενικα μεταχειρισμενο , τα περισσοτερα μεταχειρισμενα 125 cc ειναι πανακριβα και σε αθλια κατασταση εξωτερικα .

Nospecialname
08/08/2019, 14:54
Δεν μαρεσουν καθολου τα παπια ασε που γλιστρανε πολυ ευκολα τον χειμωνα .

Επισης θελω κατι πιο κυριλατο χαχαχ .

Επειδη δεν ξερω απο μηχανες φοβαμαι να παρω γενικα μεταχειρισμενο , τα περισσοτερα μεταχειρισμενα 125 cc ειναι πανακριβα και σε αθλια κατασταση εξωτερικα .

Πάρε ότι φθηνότερο βρεις για φέτος , και αφού θες οπωσδήποτε σκούτερ πάρε του χρόνου κάνα 400αρι

ENDCER
08/08/2019, 15:03
Εχεις κατι να μου προτεινεις ? Οπως ειπα δεν ξερω απο μηχανες δυστυχως .
Η αληθεια ειναι πως μεσα στην πολη ειναι οτι πρεπει εκτος και αμα βρεχει .

zoslen
08/08/2019, 16:30
Δεν μας ειπες πόσα διαθετεις.
Για το pcx δυσκολα θα ακουσεις παραπονα, αλλα η τιμη του ειναι αλμυρη. Ειδικα αν εχεις σκοπο να πας σε κατι μεγαλυτερο αργοτερα.
Η συμ εχει πολυ καλα σκουτερ για τα χρηματα τους, πολυ vfm.
Alla αν εχεις σκοπο μετα απο λιγο να πας σε μεγαλυτερο, τοτε μονο μεταχειρισμενο.

ENDCER
08/08/2019, 17:31
Σε μεταχειρισμενο μεχρι ποσα χιλιομετρα για sym ? Το jet 14 το αεροψυκτο αξιζει ? https://www.sym.gr/model/jet14-125-new/ ή μονο το υδροψυκτο ?

Καποια στιγμη οταν συνηθισω θελω να παω σε κατι μεγαλυτερο αλλα οταν το μεταχειρισμενο με 70.000 χλμ honda pcx εχει 1.500 ευρω τοτε καινουργιο δαγκωτο .

Τα χρηματα για να τα αγορασω μετρητης τα διαθετω απλα δεν θελω να τα δωσω ολα μπαμ προτιμω τα μισα μετρητης και τα υπολοιπα με δοσεις .

Επισης παιδες το θεμα ειναι πως δεν εχω ξαναπαρει μηχανακι μονο οτι παπακι εχω οδηγησει εδω στην γειτονια μικρος απο φιλους .

billy84
08/08/2019, 18:43
Σε μεταχειρισμενο μεχρι ποσα χιλιομετρα για sym ? Το jet 14 το αεροψυκτο αξιζει ? https://www.sym.gr/model/jet14-125-new/ ή μονο το υδροψυκτο ?

Καποια στιγμη οταν συνηθισω θελω να παω σε κατι μεγαλυτερο αλλα οταν το μεταχειρισμενο με 70.000 χλμ honda pcx εχει 1.500 ευρω τοτε καινουργιο δαγκωτο .

Τα χρηματα για να τα αγορασω μετρητης τα διαθετω απλα δεν θελω να τα δωσω ολα μπαμ προτιμω τα μισα μετρητης και τα υπολοιπα με δοσεις .

Επισης παιδες το θεμα ειναι πως δεν εχω ξαναπαρει μηχανακι μονο οτι παπακι εχω οδηγησει εδω στην γειτονια μικρος απο φιλους .



Για κάποιο λόγο έχει το PCX τόσο.Φίλος με το 125 έκανε 170.000km χωρίς πρόβλημα και το άνοιξε μόνο και μόνο γιατί έκαιγε αρκετό λάδι(λογικό για αυτά τα Km).Εντυπωσιάστηκε απο την ποιότητα κατασκευής του εσωτερικού του αν και σουζουκάκιας(έχει GSXR1000 K4).

Ο φίλος έχει κιλάκια με αποτέλεσμα να πηγαίνει τέρμα γκάζι ουσιαστικά για να τραβήξει το μηχανάκι και γενικά κάνει σκληρή χρήση ακόμη και offroad.Oύτε βίδα δεν έχει φύγει,για δες για τι χρήση μιλάμε.


https://www.youtube.com/watch?v=fzqsHslTDiI

https://www.youtube.com/watch?v=Jpdh2EKTkR4

https://www.youtube.com/watch?v=vouGAGxKQ64

https://www.youtube.com/watch?v=fEwOMY4ynho&t=433s

https://www.youtube.com/watch?v=OAxqJ46DKjs


Εγώ πιστεύω οτι αξίζει μέχρι και το τελευταίο ευρώ.Επίσης πιστεύω οτι στην ίδια χρήση οποιοδήποτε άλλο σκούτερ τύπου SYM θα είχε σκορπίσει.Εδώ τα HD200 βάραγαν μπιέλα μέχρι τα 35.000km 1ο χέρι...

ENDCER
08/08/2019, 18:51
Το pcx ειναι οντως καλο αλλα το θεμα ειναι πως κανει 3.300 και ειναι μονο 125 cc και το προβλημα μου ειναι πως αμα καυλωσω με τις μηχανες και θελω περισσοτερα κυβικα τι κανω ..

Ενα sym jet 14 αεροψυκτο δεν θα κανει για αρχη ? Εδω τριγυρω στην Αττικη πιστευω θα με πηγαινει και κανα 100 χιλιομετρα την ωρα θα τα πιανει και κανει μονο 2.000 .

Αλλα δεν ξερω ρε παιδες αλλοι λενε παρε με abs , αλλοι λενε τι να το κανεις το abs στα 125 cc. Το ιδιο και για υδροψυκτα / αεροψυκτα.. 1000 γνωμες απο παντου και ειλικρινα με εχουν μπερδεψει και δεν ξερω τι να κανω..

S705
08/08/2019, 19:21
Και από εμένα ένα + στο να πάρεις τώρα κάτι οικονομικό, να μάθεις καλά να κυκλοφορείς και σε 1,5 χρόνο πας σε κάτι μεγαλύτερο.
Βέβαια μπορείς και να κρατήσεις το μικρό για εργατη παράλληλα με την μηχανή.

billy84
08/08/2019, 19:35
Το pcx ειναι οντως καλο αλλα το θεμα ειναι πως κανει 3.300 και ειναι μονο 125 cc και το προβλημα μου ειναι πως αμα καυλωσω με τις μηχανες και θελω περισσοτερα κυβικα τι κανω ..

Ενα sym jet 14 αεροψυκτο δεν θα κανει για αρχη ? Εδω τριγυρω στην Αττικη πιστευω θα με πηγαινει και κανα 100 χιλιομετρα την ωρα θα τα πιανει και κανει μονο 2.000 .

Αλλα δεν ξερω ρε παιδες αλλοι λενε παρε με abs , αλλοι λενε τι να το κανεις το abs στα 125 cc. Το ιδιο και για υδροψυκτα / αεροψυκτα.. 1000 γνωμες απο παντου και ειλικρινα με εχουν μπερδεψει και δεν ξερω τι να κανω..


Η απάντηση μου ήταν καθαρά στη σύγκριση με τα υπόλοιπα και στο οτι και 70.000km να έχει είναι περισσότερο αξιόπιστο απο οποιοδήποτε καινούργιο SYM.

Στην περιπτωσή σου ένας φίλος πιο πάνω έδωσε την καλύτερη λύση,μεταχειρισμένο γιαπωνέζικο παπί και τα ρέστα για βενζίνες.Σε ένα δύο χρόνια το πουλάς 100-200 ευρώ κάτω απο οσα έδωσες,μηδενική χασούρα δηλαδή.Αν πέσεις δεν παθαίνει τίποτα,με τα σκούτερ θα σου φύγει το 500αρικο για πλάκα.Επίσης είναι πιο γρήγορο απο τα 125αρια σκούτερ.

ENDCER
08/08/2019, 22:03
Εχεις να μου προτεινεις καποιο συγκεκριμενο ? Δεν εχω ιδεα απο μηχανες .

Και αν μπορεις πες μου μεχρι ποσα χιλιομετρα να ψαχνω . Απο τι εχω δει daytona εχει πολλα , αξιζουν αυτα?

billy84
08/08/2019, 23:53
Εχεις να μου προτεινεις καποιο συγκεκριμενο ? Δεν εχω ιδεα απο μηχανες .

Και αν μπορεις πες μου μεχρι ποσα χιλιομετρα να ψαχνω . Απο τι εχω δει daytona εχει πολλα , αξιζουν αυτα?


Crypton 110-115,Kriss modenas 115,kawasaki kazeR 115.

Daytona ειναι κινέζικα.Μη μπλέξεις.

Nospecialname
09/08/2019, 13:08
Crypton 110-115,Kriss modenas 115,kawasaki kazeR 115.

Daytona ειναι κινέζικα.Μη μπλέξεις.

Daytona είχε φίλος και άλλαξε μοτέρ μετά τα πρώτα 200.000 χλμ , έχω ντελιβεραδες φίλους που τα έχουν χρόνια απροβληματιστα και για αυτόν τον λόγο πηγα και πήρα και εγώ ένα

Δεν ξέρω γιατί τόσο θαψιμο , μια χαρά πάνε

billy84
09/08/2019, 13:14
Daytona είχε φίλος και άλλαξε μοτέρ μετά τα πρώτα 200.000 χλμ , έχω ντελιβεραδες φίλους που τα έχουν χρόνια απροβληματιστα και για αυτόν τον λόγο πηγα και πήρα και εγώ ένα

Δεν ξέρω γιατί τόσο θαψιμο , μια χαρά πάνε


Εχω daytona απο καινούργιο και έφτασε 48.000 όπου κούρεψε σασμάν.Εχω αλλάξει πισω τρομπα φρένου,5 τεπόζιτα επειδή τρυπάνε συνέχεια,το καρμπυρατέρ απο τα 15.000km δε δούλευε σωστά με αποτέλεσμα πολύ υψηλή κατανάλωση(ελάχιστη 4,5 λίτρα)

Τώρα βρίσκομαι στο 2ο μοτερ lifan.


Δεν ξέρω αν ο φίλος σου είναι υπαρκτό πρόσωπο αλλά πες του να πάει να παίξει τζόκερ γιατί θα κερδίσει σίγουρα.:lol:


Υ.Γ:Ειναι η χειρότερη αγορά που έχω κάνει στη ζωή μου και μάλλον όσο και να προσπαθήσω δε γίνεται να κάνω χειρότερη.Την πάτησα όμως επειδή ήταν το μοναδικό με βάση απο το εργοστάσιο και σαν καινούργιο υποτίθεται οτι είχα εγγύηση.Σε 70.000km μου έχει κοστίσει όσο θα μου κόστιζε ένα 110cc καινούργιο τύπου Wave,T110 crypton

Nospecialname
09/08/2019, 13:18
Εχω daytona απο καινούργιο και έφτασε 48.000 όπου κούρεψε σασμάν.Εχω αλλάξει πισω τρομπα φρένου,5 τεπόζιτα επειδή τρυπάνε συνέχεια,το καρμπυρατέρ απο τα 15.000km δε δούλευε σωστά με αποτέλεσμα πολύ υψηλή κατανάλωση(ελάχιστη 4,5 λίτρα)

Τώρα βρίσκομαι στο 2ο μοτερ lifan.


Δεν ξέρω αν ο φίλος σου είναι υπαρκτό πρόσωπο αλλά πες του να πάει να παίξει τζόκερ γιατί θα κερδίσει σίγουρα.:lol:

Αν δεν το προσεχές λογικό να μην σου κράτησε οτι και να ήταν

Τα 5 ντεπόζιτα πως κατάφερες να τα χαλάσεις?Οξύ τους έριχνες αντί για βενζίνη????Πρώτη φορά το ακούω αυτό , μηπως είσαι λίγο σάλτσας?

billy84
09/08/2019, 13:21
Αν δεν το προσεχές λογικό να μην σου κράτησε οτι και να ήταν

Τα 5 ντεπόζιτα πως κατάφερες να τα χαλάσεις?Οξύ τους έριχνες αντί για βενζίνη????Πρώτη φορά το ακούω αυτό , μηπως είσαι λίγο σάλτσας?


Καλά...περίμενε λίγο και τα ξαναλέμε...:lol:

sapila racing
09/08/2019, 13:51
Daytona είχε φίλος και άλλαξε μοτέρ μετά τα πρώτα 200.000 χλμ , έχω ντελιβεραδες φίλους που τα έχουν χρόνια απροβληματιστα και για αυτόν τον λόγο πηγα και πήρα και εγώ ένα

Δεν ξέρω γιατί τόσο θαψιμο , μια χαρά πάνε

Μήπως σε δουλεύουν? 200.000 χλμ Daytona χωρίς αλλαγή μοτέρ δεν υπάρχει καμμία περίπτωση.
Τα έχουν ντελιβεράδες, ισχύει αυτό. Πανω απο τα μισά είναι πλέον με μοτερ Lifan όμως.

Iaswnas1988
09/08/2019, 15:41
Θα σου πρότεινα να πάρεις καινούργιο παπί αν έχεις σκοπό να το αλλάξεις μετά απο λίγο...Πηρα honda sh 150 μεταχειρισμένο και έτρεχα σε συνεργεία συνέχεια μια φλάντζα κεφαλής μια ανορθωτές μια βάρεσε μπιέλα...Μετά απο όλα αυτά το πούλησα και πήρα παπί και ηρέμησα..Κοίτα κανα daytona που είναι τίμια σε λογικές τιμές καινούργια με εγγύηση πάντα

ENDCER
09/08/2019, 18:15
Το θεμα ειναι πως δεν μου αρεσουν τα παπια .

Λογικα θα παω με το sym jet 14 το αεροψυκτο , ειναι και οικονομικο και δεν θα με πολυ νοιαζει αν πεσει και γρατζουνιστει η σπασει κανα πλαστικο οπως με το Honda pcx 125 .

Το μονο παπι που βρισκω εμφανισιακα ωραιο ειναι το crypton x που δεν εχω διπλωμα να οδηγησω :p

Iaswnas1988
09/08/2019, 18:23
Αμα σ αρεσει χτυπατο...Δεν ξεφευγει πολυ σε τιμη και θα το πουλήσεις σαν πρώτο χέρι...Καλορίζικο φίλος

jawaforever
09/08/2019, 19:01
Daytona με 200.000 χλμ;;;;;

Γι'αυτό ουδείς παίρνει στα σοβαρά όσα διαβάζει στο ίντερνετ...
Ειπαμε, τα παραμύθια πάντα έχουν δράκους. Δράκους με 2 κεφάλια όμως που να πετάνε φλόγες από τα αυτιά, σπάνια βλέπουμε...

Sebastian1980
09/08/2019, 20:42
Το θεμα ειναι πως δεν μου αρεσουν τα παπια .

Λογικα θα παω με το sym jet 14 το αεροψυκτο , ειναι και οικονομικο και δεν θα με πολυ νοιαζει αν πεσει και γρατζουνιστει η σπασει κανα πλαστικο οπως με το Honda pcx 125 .

Το μονο παπι που βρισκω εμφανισιακα ωραιο ειναι το crypton x που δεν εχω διπλωμα να οδηγησω :p

Φίλε σου προτείνω να πάρεις καλύτερα σκούτερ με 16αρη τροχό , είναι λίγο καλύτερο στις λακούβες. Το sym jet 14 έχει και τις δύο ζάντες 14αρες.
Για να καταλάβεις είχα το sym gts 300 με 14 μπροστά και 13 πίσω και στις μεγάλες λακούβες κοπανουσε άσχημα.
Εδώ και 600 χιλιόμετρα έχω το sym citycom που έχει 16ρες ζάντες και είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα σε λακούβες.
Κακά τα ψέματα , σαν τις μοτοσυκλέτες δεν έχει, στις αναρτήσεις και σε πολλά άλλα.

Nospecialname
10/08/2019, 05:49
Μήπως σε δουλεύουν? 200.000 χλμ Daytona χωρίς αλλαγή μοτέρ δεν υπάρχει καμμία περίπτωση.
Τα έχουν ντελιβεράδες, ισχύει αυτό. Πανω απο τα μισά είναι πλέον με μοτερ Lifan όμως.

Δεν ξέρω , έναν παππού βρήκα που μου το είπε αυτο και δεν βλέπω τον λόγο να πει ψέματα

Πάντως με την χρήση που κανει ένας 60 χρόνος και cheeta μοτέρ να ήταν δεν θα μου φαινόταν περίεργο να έφτανε τόσα χλμ

atom_smasher
10/08/2019, 08:22
Δεν ξέρω , έναν παππού βρήκα που μου το είπε αυτο και δεν βλέπω τον λόγο να πει ψέματα

Πάντως με την χρήση που κανει ένας 60 χρόνος και cheeta μοτέρ να ήταν δεν θα μου φαινόταν περίεργο να έφτανε τόσα χλμ

Μήπως ήταν και κυνηγός; ...

katsar
10/08/2019, 11:18
Εγώ τι θα έκανα.
Θα έδινα 6-7 κατοστάρικα για ένα Piaggio Typhoon 125 συμμαζεμένο όσο γίνεται και στα 24 θα έπαιρνα μοτοσυκλέτα ή σκούτερ 250-300cc.
Δίχρονο;;; θα μου πεις. Ε ναι ;)
Ξαναλέω,εγώ.

billy84
10/08/2019, 12:05
Δεν ξέρω , έναν παππού βρήκα που μου το είπε αυτο και δεν βλέπω τον λόγο να πει ψέματα

Πάντως με την χρήση που κανει ένας 60 χρόνος και cheeta μοτέρ να ήταν δεν θα μου φαινόταν περίεργο να έφτανε τόσα χλμ

Α ένας παππούς ήταν τελικά? Γιατί στο 1ο ποστ έγραψες ότι ήταν "φίλος που άλλαξε μοτέρ μετα τα 200.000km".:lol::lol::lol:

ENDCER
27/08/2019, 19:46
Παιδες επειδη μιλαγα με κατι φιλαρακια , μου ειπαν να παω για διπλωμα Α2 και να παρω κανα 400 cc να μην παω καν σε 125αρι γιατι οπως λενε ειναι πολυ πιο ασφαλης οι μεγαλες μηχανες .
Επισης μου ειπαν πως για μερικα χρονια δεν θα θελησω περισσοτερα CC .

Εσεις τι λετε ως πιο εμπειροι ?

Το Daytona r 310 λεει για πρωτο μηχανακι ?

jawaforever
27/08/2019, 21:44
Α ένας παππούς ήταν τελικά? Γιατί στο 1ο ποστ έγραψες ότι ήταν "φίλος που άλλαξε μοτέρ μετα τα 200.000km".:lol::lol::lol:

Δεν ήταν 200.000 τα χλμ.. 20.000 ήταν, όμως πάνω από το 60% ΔΕΝ ξέρουν να διαβάσουν το κοντέρ.
Βλέπουν δλδ το κοντέρ που γράφει 35854 και τέρμα δεξιά έχει ένα ακόμα νούμερο (σχεδόν πάντα έχει και άλλο χρώμα για να το καταλαβαίνει και ο πλέον βλακας) , αυτό που ανεβαίνει ανά 100 μέτρα, δλδ γράφει ας πούμε 358547 και νομίζουν ότι έχει κάνει 358 χιλιάδες χλμ.....
Μιλάμε για τραγικά χαμηλό επίπεδο αντιληψης - μόρφωσης.
Δεν μπορούν να καταλάβουν αυτό που βλέπουν.