PDA

View Full Version : Διακοπές με camper



Juohmaru!
10/08/2019, 13:01
Είναι μια ιδέα που τριγυρνάει καιρό στο μυαλό μου, όμως με τη γέννηση της κόρης μου, νομίζω οτι πρέπει να μπει πλεόν σε εφαρμογή!
Σχεδιάζω μια εξόρμηση καμιά βδομάδα σε πρώτη φάση στην Ιταλία για του χρόνου αργά την άνοιξη ή νωρίς το καλοκαίρι.
Μ' ενδιαφέρει η ενοικίαση ελαφριού τύπου campervan (όπως της φωτό παρακάτω αλλά νεώτερο), για λόγους οικονομικούς (περίπου 600€/βδομάδα βλέπω τιμές) αλλά και ευελιξίας σε επαρχιακούς δρόμους.

409002

Παρακαλώ όσοι έχετε κάνει διακοπές με αυτοκινούμενο (ή ακόμα και τροχόσπιτο), ιδιόκτητο ή νοικιασμένο, αυστηρά σε roadtrip (και όχι αράζω κανα μήνα σε μια παραλία), παρακαλώ να καταθέσετε την εμπειρία σας, θετικά - αρνητικά, βολικός πρόσθετος εξοπλισμός κλπ. Αν είχατε και παιδί(α) μαζί σας ακόμα καλύτερα...

Υ.Γ. Εγώ και η γυναίκα μου έχουμε μακρά εμπειρία camping (και σε πιο... hardcore συνθήκες), η μικρή θα αποκτήσει την πρώτη της οσονούπω...

tsiggeno
10/08/2019, 18:10
καλησπέρα.
αν και οι πληροφορίες που δίνεις είναι πολύ γενικές, θα μπορούσα να σε πληροφορήσω πως στο roadtrip που σχεδιάζεις να κάνετε με την οικογένεια σου, αν επιλέξετε να κοιμάστε σε οργανωμένα camperstop (μιας και η Ιταλία έχει κάμποσα απο αυτά) δεν θα αντιμετωπίσετε κανένα πρόβλημα μιας και θα έχετε άμεση πρόσβαση σε νερό και ρεύμα.Η ασφάλεια του χώρου σε αυτά τα μέρη τη θεωρώ δεδομένη οπότε....
Βέβαια αυτό κοστίζει (αναφέρεις και το οικονομικό). Αν αποφασίσετε να κάνετε το roadtrip στην Ιταλία και να βρίσκεται διάφορα μέρη σε χωριά ή πόλεις για διανυκτέρευση, τότε υπάρχουν αρκετοί παράμετροι που θα πρέπει να λάβετε υπόψιν σας μιας και αναφέρεις και μικρό παιδί.(να έχει νερό το τροχόσπιτο, να μην είσαι κοντα σε ''μεγάλο'' δρόμο με αποτέλεσμα το θόρυβο κατα τη διάρκεια της νύχτας, και άλλα πολλά).
Τα τροχόσπιτα είναι στενάχωρα απο τη κατασκευή τους μιας και πρέπει να χωρέσει ένα σπίτι σε 10 τ.μ. αλλά αν υπάρχει αγάπη ,κατανόηση, υπομονή και τάξη εντός του, τότε θα περάσετε υπέροχες οικογενειακές διακοπές.
Ελπίζω να βοήθησα και ότι χρειαστείς στην διάθεση σου.

Cpt. Haddock
10/08/2019, 23:47
:evil::evil::evil::evil::evil:

409010

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
11/08/2019, 06:54
Τροχοσπιτο η βαν?Κανω διακοπες με βανακι και μπορω να σου πω 2 πραγματα...

Juohmaru!
11/08/2019, 09:47
καλησπέρα.
αν και οι πληροφορίες που δίνεις είναι πολύ γενικές, θα μπορούσα να σε πληροφορήσω πως στο roadtrip που σχεδιάζεις να κάνετε με την οικογένεια σου, αν επιλέξετε να κοιμάστε σε οργανωμένα camperstop (μιας και η Ιταλία έχει κάμποσα απο αυτά) δεν θα αντιμετωπίσετε κανένα πρόβλημα μιας και θα έχετε άμεση πρόσβαση σε νερό και ρεύμα.Η ασφάλεια του χώρου σε αυτά τα μέρη τη θεωρώ δεδομένη οπότε....
Βέβαια αυτό κοστίζει (αναφέρεις και το οικονομικό). Αν αποφασίσετε να κάνετε το roadtrip στην Ιταλία και να βρίσκεται διάφορα μέρη σε χωριά ή πόλεις για διανυκτέρευση, τότε υπάρχουν αρκετοί παράμετροι που θα πρέπει να λάβετε υπόψιν σας μιας και αναφέρεις και μικρό παιδί.(να έχει νερό το τροχόσπιτο, να μην είσαι κοντα σε ''μεγάλο'' δρόμο με αποτέλεσμα το θόρυβο κατα τη διάρκεια της νύχτας, και άλλα πολλά).
Τα τροχόσπιτα είναι στενάχωρα απο τη κατασκευή τους μιας και πρέπει να χωρέσει ένα σπίτι σε 10 τ.μ. αλλά αν υπάρχει αγάπη ,κατανόηση, υπομονή και τάξη εντός του, τότε θα περάσετε υπέροχες οικογενειακές διακοπές.
Ελπίζω να βοήθησα και ότι χρειαστείς στην διάθεση σου.

Τι ακριβώς εννοείς είναι τα camperstop; Τυπικά οργανωμένα camping, που έχουν και την απαραίτητη(;) υποδομή να φιλοξενήσουν και campers ή απλά χώροι στάθμευσης δίπλα σε δρόμο που σου δίνουν τη δυνατότητα να "αδειάσεις" την τουαλέτα, να βάλεις καθαρό νερό και ίσως ρεύμα (νομίζω ότι έχω δει τέτοια σήματα στην autostrada, αλλά δεν είχα δώσει ποτέ τη δέουσα σημασία);

Το πλάνο λίγο-πολύ είναι να νοικιάσω ένα camper πιθανότατα από Ρώμη και να κατέβω προς Νότια Ιταλία, να φτάσω μέχρι και Σικελία αν ο χρόνος ενοικίασης γίνει 2 εβδομάδες. Το όχημα, όπως προείπα, θα είναι campervan μεγέθους Transporter ή Transit, κάτι σχετικά απλό και compact δηλαδή, χωρίς τουαλέτα ή ντουζ, μόνο με δυνατότητα ύπνου και κουζινάκι-ψυγείο. Ο λόγος είναι να μπορεί να κινειται σε μικρούς επαρχιακούς δρόμους μέσα από χωριά, όπως ένα απλό αυτοκίνητο. Σαφώς κάποιες διανυκτερεύσεις θα γίνουν σε οργανωμένα camping με όλες τις παροχές που προαναφέραμε αλλά θα ήθελα να μπορώ να αράξω και στα περίχωρα ενός χωριού ή να βγω λίγο έξω από το δρόμο και να σταματήσω σε ένα ωραίο σημείο (σε ταξίδι μου πριν χρόνια στο Βόρειο Ακρωτήριο με μηχανή, έβλεπα camper να είναι αραγμένα σε μια σπιθαμή γης στην άκρη των φιόρδ και τους ζήλευα). Είναι εφικτό αυτό; Θα έχω γκρίνια από τους ντόποιους; Είναι ασφαλές; Τι άλλες παραμέτρους θα πρέπει να λάβω υπόψη όπως λες;

Τα 10τμ χώρου μη σου πω ότι μου φαίνονται και πολυτέλεια, όταν (εγώ κι γυναίκα μου) έχουμε συνηθίσει όλο μας το βιος για κάμπιγκ μιας βδομάδας να χωράει πάνω σε μια μηχανή ή μέσα σε δύο σακίδια πλάτης....

Juohmaru!
11/08/2019, 09:55
:evil::evil::evil::evil::evil:

409010

Γιατί μπαν ρε καπετάνιο;;;
Άλλωστε Off-topic το βαλα....
Μη σου πω οτι το ταξίδι σου στη χώρα των Βάσκων και στα Πυρηναία, με βάζει σε σκέψεις....

Αλήθεια, δεδομένου ότι οι Γάλλοι έχουν μεγάλη παράδοση σε τέτοιου τύπου διακοπές, τι πλεονεκτήματα θα είχε αν ένα τέτοιο ταξίδι, με τις παραμέτρους που περιέγραψα παραπάνω, γινόταν στην γαλλική επαρχία; :D

νεοσσός
11/08/2019, 09:56
...θα ήθελα να μπορώ να αράξω και στα περίχωρα ενός χωριού ή να βγω λίγο έξω από το δρόμο και να σταματήσω σε ένα ωραίο σημείο (σε ταξίδι μου πριν χρόνια στο Βόρειο Ακρωτήριο με μηχανή, έβλεπα camper να είναι αραγμένα σε μια σπιθαμή γης στην άκρη των φιόρδ και τους ζήλευα).
...

Τα 10τμ χώρου μη σου πω ότι μου φαίνονται και πολυτέλεια, όταν (εγώ κι γυναίκα μου) έχουμε συνηθίσει όλο μας το βιος για κάμπιγκ μιας βδομάδας να χωράει πάνω σε μια μηχανή ή μέσα σε δύο σακίδια πλάτης....
Σας θαυμάζω. Εύγε!

Juohmaru!
11/08/2019, 09:57
Τροχοσπιτο η βαν?Κανω διακοπες με βανακι και μπορω να σου πω 2 πραγματα...

Με βανάκι... με βανάκι...
Οχί μόνο 2, και 3 και 5 και 100 να πεις...!!!

Cpt. Haddock
11/08/2019, 11:20
Γιατί μπαν ρε καπετάνιο;;;
Άλλωστε Off-topic το βαλα....
Μη σου πω οτι το ταξίδι σου στη χώρα των Βάσκων και στα Πυρηναία, με βάζει σε σκέψεις....

Αλήθεια, δεδομένου ότι οι Γάλλοι έχουν μεγάλη παράδοση σε τέτοιου τύπου διακοπές, τι πλεονεκτήματα θα είχε αν ένα τέτοιο ταξίδι, με τις παραμέτρους που περιέγραψα παραπάνω, γινόταν στην γαλλική επαρχία; :D

To μονο πλεονεκτημα ειναι τα μπινελικια που ακους απο μηχανες και αυτοκινητα οταν παιρνεις τις στροφές με 20χλμ και πισω εχει μια ουρα...

Ασε που στη γαλλια ο κλασσικος καμπεράς ειναι ενας συνταξιούχος με κοιλια, φανελα και παντόφλα και μια γυναικα που του μοιαζει σε όλα και πιανουν χωρο παντου, στα βενζιναδικα, στο καμπινγκ, στο δρομο, στα παρκινγκ...

Θανατος στους καμπερς ρε :lol:

Σε μια πόλη εδω κοντα που μενω εχει ενα μεγαλο χωρο σταθμευσης για τετοια κατασκευάσματα, καθε φορα που περναω τα ονειρευομαι να καιγονται :D

(το μπαν παει για τα οχηματα οχι για το τοπικ :beer: )


Περαν πλακας, το βανακι (στυλ VW Wstfalia) ειναι αλλη φαση (βαλε και δυο σανιδες σερφ πανω - ειδικα αν ερθεις γαλλια)

tsiggeno
11/08/2019, 13:54
τα camperstop είναι χώροι σταθμευσης για αυτοκινούμενα τροχόσπιτα που σου δίνει τη δυνατότητα να βάλεις καθαρό νερό , να αδειάσεις τα βρώμικα, πιθανών και ρεύμα, δεν βγάζεις τραπεζάκια έξω, δεν τρως έξω, δεν έχει εγκαταστάσεις (τουαλέτα,ντουζ) . υπάρχει όμως περίφραξη και φύλακας.
Αν πρόκειται η εκδρομή σου να έχει διάρκεια δύο εβδομάδων καλό θα ήταν να υπήρχε τουαλέτα ,ντουζ στο τροχόσπιτο αλλιώς οι περισσότερες μέρες σου θα είναι σε κάμπιγκ και ότι αυτό συνεπάγεται. (δλδ μία απο τα ίδια) Μια απο τις χαρες που σου δίνει ο τουρισμός με αυτοκινούμενο είναι ότι σταματάς όπου σου αρέσει και αν δεν σου αρέσει φεύγεις.
Μπορείς να αράξεις όπου σου αρέσει αρκεί να επιτρέπεται το παρκάρισμα και φυσικά αν είσαι στην εξοχή τρως ,πίνεις ,χορεύεις στο τέλος καθαρίζεις και είσαι άρχοντας.
Γκρίνια δεν πρόκειται να έχεις απο κανέναν και για κανέναν λόγο εφόσον σέβεσαι το μέρος , δεν το βρωμίζεις, δεν παρανομείς.(στην Νορβηγία δεν απαγορεύεται το ελεύθερο κάμπιγκ).
Η ασφάλεια πάντα είναι ενα θέμα αλλά αν σταθμέυεις σε καλα φωτιζόμενα μέρη, όσο πιο κοντά σε πλατείες με κόσμο, αστυνομικά τμήματα, σε δημόσιες υπηρεσίες και γενικά σε μέρη που δεν σου προκαλούν "ανατριχίλα", όλα θα πάνε καλά.(προσωπικά αν και δεν μου έτυχε ποτέ τίποτα κουβαλάω πάντα πάνω μου λεφτά, διαβατήρια και χαρτιά οχήματος).
Υπάρχουν εφαρμογές στο νετ που σου δείχνει πάρα πολλές θέσεις για διανυκτέρευση ανα περιοχή που κινήσε με φωτογραφίες και διάφορα άλλα tip.
Σημαντικό είναι να ξέρεις πως με το αυτοκινούμενο δεν μπορεις να κινήσε όπου γουστάρεις όπως κάνεις με το μηχανάκη σου ,οπότε θα πρέπει να είστε έτοιμοι για περπάτημα και χρήση Μ.Μ.Μ..Δεν είναι όχημα ευέλικτο όσο μικρό και να το διαλέξεις. Μια καλή λυση είναι το ποδήλατο αλλά δεν ξέρω αν μπορούν να στο παρέχουν σε ενοικιαζόμενο.
Οσο για την πολυτέλεια του χώρου που αναφέρεις δεν θα πω τίποτα αλλά κράτα μικρό καλάθι. Καμία σχέση διακοπές με μηχανάκη. προσωπική άποψη είναι πως δεν μπορούν να συγκριθούν σε κανένα επίπεδο.
Επίσης προσωπική άποψη είναι πως το μέγεθος δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο στην κίνηση σε δρόμους ή χωριά αλλά παίζει ρόλο στην ταχύτητα που θα ταξιδεύεις.
Ελπίζω να καταφέρετε να κάνετε το ταξίδι σας με τροχόσπιτο και να "γευτείτε" και αυτή τη μορφή τουρισμού, του περιοδεύοντα τουρισμού που για μένα είναι με διαφορά ο καλύτερος.

kordix
11/08/2019, 16:05
Σημαντικά μειονεκτήματα είναι:

- καίνε αρκετά, αφού τα μοτέρ τους είναι 2λιτρα και πάνω
-πολύ ακριβά στα διόδια αφού "τα έχουν" σε κατηγορία πιο ακριβή από τα απλά ιχ
-δυσκολο να βρεις στην Ελλάδα προς ενοικίαση τελευταία στιγμή, θέλει ψάξιμο και κλείσιμο από νωρίς
-πανακριβα στην Ελλάδα και για αγορά και για ενοικίαση

Το είχα κοιτάξει κάποιο φεγγάρι και απογοητεύτηκα. Μου αρέσει πολύ σαν ιδέα και σίγουρα θα ενοικιάζα κάποιο σε ένα άλλο σύμπαν με καλύτερα οικονομικά.

Juohmaru!
11/08/2019, 16:35
τα camperstop είναι χώροι σταθμευσης για αυτοκινούμενα τροχόσπιτα που σου δίνει τη δυνατότητα να βάλεις καθαρό νερό , να αδειάσεις τα βρώμικα, πιθανών και ρεύμα, δεν βγάζεις τραπεζάκια έξω, δεν τρως έξω, δεν έχει εγκαταστάσεις (τουαλέτα,ντουζ) . υπάρχει όμως περίφραξη και φύλακας.
Άρα είναι διαφορετικό του καμπινγκ, ξέρεις τιμες/διανυκτέρευση κατά μέσο όρο (σε σχέση με το κάμπινγκ); Βέβαια αν δεν παρέχει τη δυνατότητα τουαλέτας, ντουζ και ίσως ούτε ρεύμα, δε βλέπω τον λόγο να το προτιμήσει κάποιος με ένα basic camper σαν αυτό που λέω απ' το να μείνει κάπου εκτός στην εξοχή... (νερό θα μπορέις να βάλεις φαντάζομαι και σε κάποιο βενζινάδικο).

Αν πρόκειται η εκδρομή σου να έχει διάρκεια δύο εβδομάδων καλό θα ήταν να υπήρχε τουαλέτα ,ντουζ στο τροχόσπιτο αλλιώς οι περισσότερες μέρες σου θα είναι σε κάμπιγκ και ότι αυτό συνεπάγεται. (δλδ μία απο τα ίδια) Μια απο τις χαρες που σου δίνει ο τουρισμός με αυτοκινούμενο είναι ότι σταματάς όπου σου αρέσει και αν δεν σου αρέσει φεύγεις.
Το καμπινγκ δεν είναι απαραίτητα κακό, κατά τη γνώμη μου, ούτε μια από τα ίδια (αφού δεν έχεις το στήσε-ξεστήσε κάθε μέρα, όπως όταν ταξιδεύεις με μηχανή ή αυτοκίνητο. Το ιδανικό(;) πιθανόν είναι να μια μέρα σε κάμπινγκ (για ρεύμα, ντουζ και κανονική τουαλέτα) μια εκτός... στη φύση.

Μπορείς να αράξεις όπου σου αρέσει αρκεί να επιτρέπεται το παρκάρισμα και φυσικά αν είσαι στην εξοχή τρως ,πίνεις ,χορεύεις στο τέλος καθαρίζεις και είσαι άρχοντας.
Γκρίνια δεν πρόκειται να έχεις απο κανέναν και για κανέναν λόγο εφόσον σέβεσαι το μέρος , δεν το βρωμίζεις, δεν παρανομείς.(στην Νορβηγία δεν απαγορεύεται το ελεύθερο κάμπιγκ).
Η ασφάλεια πάντα είναι ενα θέμα αλλά αν σταθμέυεις σε καλα φωτιζόμενα μέρη, όσο πιο κοντά σε πλατείες με κόσμο, αστυνομικά τμήματα, σε δημόσιες υπηρεσίες και γενικά σε μέρη που δεν σου προκαλούν "ανατριχίλα", όλα θα πάνε καλά.(προσωπικά αν και δεν μου έτυχε ποτέ τίποτα κουβαλάω πάντα πάνω μου λεφτά, διαβατήρια και χαρτιά οχήματος).
Τη δεοντολογία του κάμπινγκ τη γνωρίζω, άλλο όμως είναι διανυκτερεύω κάπου στη φύση και άλλο πχ παρκάροντας δίπλα στην πλατεία ενός χωριού... Αυτό το δεύτερο μου ακούγεται επίσης καταπληκτικό, μπορεί να γίνει;;;

Υπάρχουν εφαρμογές στο νετ που σου δείχνει πάρα πολλές θέσεις για διανυκτέρευση ανα περιοχή που κινήσε με φωτογραφίες και διάφορα άλλα tip.
Αλήθεια;;; Πες κάποιο τέτοιο site ή εφαρμογή, θα είχε πολύ ενδιαφέρον...

Σημαντικό είναι να ξέρεις πως με το αυτοκινούμενο δεν μπορεις να κινήσε όπου γουστάρεις όπως κάνεις με το μηχανάκη σου ,οπότε θα πρέπει να είστε έτοιμοι για περπάτημα και χρήση Μ.Μ.Μ..Δεν είναι όχημα ευέλικτο όσο μικρό και να το διαλέξεις. Μια καλή λυση είναι το ποδήλατο αλλά δεν ξέρω αν μπορούν να στο παρέχουν σε ενοικιαζόμενο.
Οσο για την πολυτέλεια του χώρου που αναφέρεις δεν θα πω τίποτα αλλά κράτα μικρό καλάθι. Καμία σχέση διακοπές με μηχανάκη. προσωπική άποψη είναι πως δεν μπορούν να συγκριθούν σε κανένα επίπεδο. Επίσης προσωπική άποψη είναι πως το μέγεθος δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο στην κίνηση σε δρόμους ή χωριά αλλά παίζει ρόλο στην ταχύτητα που θα ταξιδεύεις.
Δε το συγκρίνω σε καμια περίπτωση με τη μηχανή, όμως και τα αυτοκινούμενα έχουν πολλές κατηγορίες... Δε θέλω κάποιο μεγάλο σαν αυτά που λέει ο Captain πιο πάνω, που δεν μπορούν ουσιαστικά να κινηθούν στους "κίτρινους" δρόμους του χάρτη. Θυμάμαι την ιστορία ενός φίλου που είχε (κακώς) νοικιάσει ένα τέτοιο για την τετραμελή του οικογένεια από Μόναχο και σε έναν αντίστοιχο δρόμο (διπλά κακώς) αντιλήφθηκε τελευταία στιγμή οτι δεν χωρούσε να περάσει κάτω από μια γέφυρα... Γι'αυτό σκέφτομαι κάτι που δεν θα διαφέρει σε όγκο από ένα κανονικό αυτοκίνητο, θυσιάζοντας την ευκολία (και την έξτρα βαβούρα ίσως) του ντουζ και της τουαλέτας... Το αν αυτό βέβαια θα μας κάνει να πρέπει να μείνουμε σε κάμπινγκ ΚΑΘΕ βράδυ είναι μια συζήτηση...

Ελπίζω να καταφέρετε να κάνετε το ταξίδι σας με τροχόσπιτο και να "γευτείτε" και αυτή τη μορφή τουρισμού, του περιοδεύοντα τουρισμού που για μένα είναι με διαφορά ο καλύτερος.

Θέλω πολύ να το δοκιμάσω στην Ιταλία και αν μας αρέσει/βολέψει... ποιος ξέρει μετά!

Jimmu
11/08/2019, 16:41
Σημαντικά μειονεκτήματα είναι:

- καίνε αρκετά, αφού τα μοτέρ τους είναι 2λιτρα και πάνω
Yπάρχουν και μικρότερα (πχ το δικό μου,1.6td μοτέρ.Απελπιστικά αργό όμως.Στα περισσότερα Τ3 βέβαια το μοτέρ τους έχει αντικατασταθεί με το 1.9 tdi το οποίο κινεί αξιοπρεπέστατα το όχημα και καίει και λιγότερο από το 1.6.Κατανάλωση 7 - 7,5 lt/100km φορτωμένο το 1,6 και 6 - 6,5lt /100 km το 1.9.
-πολύ ακριβά στα διόδια αφού "τα έχουν" σε κατηγορία πιο ακριβή από τα απλά ιχ
Στα διόδια η χρέωση είναι χρέωση ΙΧ εκτός η και το ύψος υπερβαίνει τα 2.30μ(υπερυψωμένη μόνιμη οροφή κι όχι σχάρα με τop box.Στη δεύτερη περίπτωση η χρέωση είναι πάλι ΙΧ)Αυτό επίσης δεν ισχύει στην εγνατία οδό όπου το όριο ύψους ανέρχεται στα 2,70μ(πράγμα απίθανο σε Τ3-τ4-τ5 κτλ) παρά μόνο σε Ιόνια και ολυμπία οδό.Στην Ευρώπη ισχύει το όριο ύψους που ισχύει σε ΙΟΝΙΑ - ΟΛΥΜΠΙΑ οδό.
-δυσκολο να βρεις στην Ελλάδα προς ενοικίαση τελευταία στιγμή, θέλει ψάξιμο και κλείσιμο από νωρίς
Σωστός
-πανακριβα στην Ελλάδα και για αγορά και για ενοικίαση
Στην Ελλάδα άστο καλύτερα για αγορά...Ζητάνε μαλλιά..... Το κόστος εισαγωγής - εκτελωνισμού καθιστά την αγορά από το εξωτερικό "μονόδρομο".Κάθε άλλο παρά απαγορευτικό είναι όμως εφόσον μπορείς, αν το ψάξεις, να φέρεις αξιοπρεπέστατο όχημα με συνολικό κόστος που δεν υπερβαίνει τις 6-7.000€ ανάλογα με την κατάσταση)

Το είχα κοιτάξει κάποιο φεγγάρι και απογοητεύτηκα. Μου αρέσει πολύ σαν ιδέα και σίγουρα θα ενοικιάζα κάποιο σε ένα άλλο σύμπαν με καλύτερα οικονομικά.


Τώρα,όσον αφορά τον εξοπλισμό:

- Εφόσον θα έχεις μαζί σου γυναίκα η χημική τουαλέτα είναι ψιλοmust εκτός η και η δικιά σου δεν έχει πρόβλημα να παίρνει τα όρη τα βουνά κάθε φορά που θέλει πιπί..
- Το μπάνιο είναι ένα μεγάλο θέμα το οποίο όμως λύνεται εύκολα με ένα απλό solar shower με μικρό σχετικά κόστος
- Ψυγείο είναι MUST και δη τους καλοκαιρινούς μήνες.Προτίμησε (αν πρόκειται για αγορά) 12βολτο με κομπρέσορα κι όχι ρέυματος-γκαζιού που διέθεταν τα εργοστασιακά westfalia λόγο τρομερής διαφοράς στην απόδοση.
- Φωτοβολταϊκό (για επαναφόρτιση 2ης μπαταρίας) & inverter (για παροχή 220v) είναι επίσης must.(φόρτιση κινητών,χρήση σεσουάρ κτλ).

Aν έχεις καλύψει τα παραπάνω μπορείς πολύ εύκολα να σταματάς όπου θες για ύπνο (σα να είχες ΙΧ) χωρίς την ανάγκη ύπαρξης οργανωμένου κάμπινγκ ή camper stop (αυτά κατά τη γνώμη μου απευθύνονται σε υπερήλικες κυρίως που αποζητούν extra ασφάλεια-ανέσεις κτλ).
Εφόσον όμως τη βγάζατε με backpack και μηχανάκι δε νομίζω να σου φανούν απαραίτητα (εκτός των περιπτωσεων που θα χρειαστεί να αδειάσεις τη χημική τουαλέτα).

Για οτιδήποτε άλλο θες, ρώτα:beer:

ΥΓ
Aντιπαραθέτω ως κάτοχος VW Τ3 1.6 td (που έχει πλέον μοτερ 1.9 tdi).:beer:

Juohmaru!
11/08/2019, 16:56
Σημαντικά μειονεκτήματα είναι:

- καίνε αρκετά, αφού τα μοτέρ τους είναι 2λιτρα και πάνω
-πολύ ακριβά στα διόδια αφού "τα έχουν" σε κατηγορία πιο ακριβή από τα απλά ιχ
-δυσκολο να βρεις στην Ελλάδα προς ενοικίαση τελευταία στιγμή, θέλει ψάξιμο και κλείσιμο από νωρίς
-πανακριβα στην Ελλάδα και για αγορά και για ενοικίαση

Το είχα κοιτάξει κάποιο φεγγάρι και απογοητεύτηκα. Μου αρέσει πολύ σαν ιδέα και σίγουρα θα ενοικιάζα κάποιο σε ένα άλλο σύμπαν με καλύτερα οικονομικά.

Όχι και τόσο άσχημα Κώστα!!!

Τα μοτέρ είναι δίλιτρα όντως αλλά diesel χαμηλής απόδοσης με ροπή... με ότι αυτό συνεπάγεται...

Τα διόδια είναι όντως ακριβά (για οχήματα πάνω από 2,20μ αν δε κάνω λάθος) στην Ελλάδα, δεν ξέρω αν οι κατηγορίες είναι οι ίδιες ακριβώς και στην Ευρώπη.
Όμως πρώτον με ενδιαφέρει ένα ελαφριού τύπου camper (σαν της φωτο του πρώτου ποστ) με pop-up οροφή που δεν ξεπερνάει αυτό το ύψος. Δεύτερον έχω σκοπό να κινούμαι σε επαρχιακούς δρόμους χωρίς διόδια, εκεί είναι οι ομορφιές και όλη η ουσία του ταξιδιού...

Δεν έχω σκοπό να το νοικιάσω από Ελλάδα, αλλά με ένα φθηνό αεροπορικό εισιτήριο, από Ρώμη, Μιλάνο, Μόναχο ή αλλού ανάλογα με την περιοχή που θέλω να περιηγηθώ.
(Με ένα γρήγορο ψάξιμο, ένα αντίστοιχο camper από Ρώμη με επιστροφή εκεί, κοστίζει 560€ για την τελευταία εβδομάδα του Σεπτεμβρίου!).

Για αγορά δεν το έχω (προς το παρόν) σκοπό, όμως υπάρχουν ευκαιρίες στο car.gr που ξεκινάν από 4-5000 (για οχήματα 25-30 ετών βέβαια αλλά μικρή συγκριτικά φθορά λόγω χρήσης).

Δε χάνουμε τίποτα να το δοκιμάσουμε... αυτή είναι η γνώμη μου!

EDIT: Τώρα είδα το ποστ του Jimmu που επιβεβαιώνει λίγο-πολύ τα παραπάνω... Όταν θα το σκεφτώ για αγορά θα τον συμβουλευτώ!

tsiggeno
11/08/2019, 18:28
- Το νερό είναι κάτι σαν κυνήγι θησαυρού ας πούμε. Ναι στο βενζινάδικο βάζεις.
- Είναι διαφορετικό του κάμπιγκ αλλά πολλές φορές απαραίτητο αν θέλεις να είσαι ας πούμε κοντά στο κέντρο και δεν υπάρχει άλλος χώρος. Κόστος από 10 ευρώ έως και 25 ευρώ ανάλογα την πόλη-χώρα
- Το κάμπιγκ δεν είναι κακό απλά ανεβάζει το κόστος διακοπών σου.
- Μπορείς να σταθμεύσεις και δίπλα σε πλατείες (σίγουρα όχι στο κέντρο της Ρώμη) αλλά ναι μπορείς σε πολλές πλατείες
- Μια πολύ καλή εφαρμογή είναι park4night (για laptop : park4night.com)
- Το μέγεθος το διαλέγεις ανάλογα με τις ανάγκες σου, οπότε ….
- Έτοιμος είσαι να ξες!

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
11/08/2019, 22:28
Τωρα ειδα οτι μιλας για εξωτερικο και εκει δεν εχω γνωσεις απλα θα σου πω δυο πραγματα σε περιπτοση που μηνεις εκτος καμπινκ.
Κοιτα να δεις που θα αραξεις.Κοιτα που ειναι η ανατολη του ηλιου και αραξε αντιθετα.Δε θες βα σε ξυπναει ο ηλιος το πρωι.
Αν δεν εχει το βανακι κουρτινες για σησκοτιση φτιαξε εση αυτοσχεδιες με ηλιοπροστασια πετσετες η καποια ρουχα.Εγω βαζω πετσετες.
Εχε παντα μπολικο νερο για λατρα περισοτερο απο οτι χρειαζεσαι.
Προτιμησε τα σκουπιδια σου να τα βαζεις σε μικρες τσαντες απο αυτες που βαζουμε τα ψωνια στο μαρκετ και οχι σε μεγαλες σακουλες σκουπιδιων.Μαζευονται σφηκες και ποντικια.Οποτε το πεταγμα των σκουπιδιων πρεπει να ειναι συχνο.
Τουαλετα παρε χημικη σε περιπτωση που μηνεις σε καμπινκ θα εχεις που να την αδιαζεις αλλα οταν κανεις "ελευθερο" δεν μπορεις να μοληνεις το περιβαλον με τα χυμικα.Παρε ενα κουβα απο πλαστικο χρωμα.Απο τους μεγαλους.Παρε ενα σοληνα απο αφρωδες υλικο απο αυτους που παιρνουν τα παιδια στη θαλασσα και μαθενουν να κολυμπανε.Κοπτον με τη φαλτσετα κατα μηκος και βαλτον πανω στο χειλος του κουβα.Απο πανω βαλε σακουλα απο ψωνια και εχεις μια ετοιμη τουαλετα.Κανεις τη δουλεια σου και μετα τη δενεις και τη πετας.Αυτο εκανα εγω πριν χρονια.Τωρα εχω παρει χημικη και τη λειτουργω με τον ιδιο τροπο.Χωρις χυμικα.Με σακουλα.
Παρε αντικουνουπικα,φαρμακειο με παυσιπονα,αταραξ για τις αλεργειες,αλειφη για εγκαυμα κ.α.
Προσεχε το γαλα.Μη ρηξεις καθολου κατω.Εαν σου πεσει καθαρισε το η παρε το χωμα και πετα το.Μη το σκεπασεις.Ειναι μαγνητης για τα φιδια.

Αυτα.Δε μου ερχεται κατι αλλο τωρα.Οτι θες ρωτα.Τα πιο πολλα τα ειπανε και τα παιδια παραπανω


Υ.Γ.renault scenic 1600.Διακοπες καθε χρονο με 4 με 3 και τωρα με 2 παιδια:D

Cpt. Haddock
12/08/2019, 06:25
Τα διόδια είναι όντως ακριβά (για οχήματα πάνω από 2,20μ αν δε κάνω λάθος) στην Ελλάδα, δεν ξέρω αν οι κατηγορίες είναι οι ίδιες ακριβώς και στην Ευρώπη.

Μικρέ, αθώε και άδολε νεανια :a9:


[QUOTE=Juohmaru!;3004850]Όμως πρώτον με ενδιαφέρει ένα ελαφριού τύπου camper (σαν της φωτο του πρώτου ποστ) με pop-up οροφή που δεν ξεπερνάει αυτό το ύψος. Δεύτερον έχω σκοπό να κινούμαι σε επαρχιακούς δρόμους χωρίς διόδια, εκεί είναι οι ομορφιές και όλη η ουσία του ταξιδιού...
!

Να, αυτα δε μπορώ... Πατε στους επαρχιακους, κινειστε με 30 χλμ στις στροφές για να μην πεσουν τα κατσαρολικα και μας γαμειτε τις βόλτες :a38:

Cpt. Haddock
12/08/2019, 06:26
Προτιμησε τα σκουπιδια σου να τα βαζεις σε μικρες τσαντες απο αυτες που βαζουμε τα ψωνια στο μαρκετ

Σε. πολλές χωρες τετοιες σακουλες δεν υπαρχουν πλέον

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
12/08/2019, 08:06
Σε. πολλές χωρες τετοιες σακουλες δεν υπαρχουν πλέον

Δε το ξερω αυτο.Εγω δουλευω σκλαβενιτη και εχουμε τετοιες.

Juohmaru!
12/08/2019, 08:12
Τωρα ειδα οτι μιλας για εξωτερικο και εκει δεν εχω γνωσεις απλα θα σου πω δυο πραγματα σε περιπτοση που μηνεις εκτος καμπινκ.
Κοιτα να δεις που θα αραξεις.Κοιτα που ειναι η ανατολη του ηλιου και αραξε αντιθετα.Δε θες βα σε ξυπναει ο ηλιος το πρωι.
Αν δεν εχει το βανακι κουρτινες για σησκοτιση φτιαξε εση αυτοσχεδιες με ηλιοπροστασια πετσετες η καποια ρουχα.Εγω βαζω πετσετες.
Εχε παντα μπολικο νερο για λατρα περισοτερο απο οτι χρειαζεσαι.
Προτιμησε τα σκουπιδια σου να τα βαζεις σε μικρες τσαντες απο αυτες που βαζουμε τα ψωνια στο μαρκετ και οχι σε μεγαλες σακουλες σκουπιδιων.Μαζευονται σφηκες και ποντικια.Οποτε το πεταγμα των σκουπιδιων πρεπει να ειναι συχνο.
Τουαλετα παρε χημικη σε περιπτωση που μηνεις σε καμπινκ θα εχεις που να την αδιαζεις αλλα οταν κανεις "ελευθερο" δεν μπορεις να μοληνεις το περιβαλον με τα χυμικα.Παρε ενα κουβα απο πλαστικο χρωμα.Απο τους μεγαλους.Παρε ενα σοληνα απο αφρωδες υλικο απο αυτους που παιρνουν τα παιδια στη θαλασσα και μαθενουν να κολυμπανε.Κοπτον με τη φαλτσετα κατα μηκος και βαλτον πανω στο χειλος του κουβα.Απο πανω βαλε σακουλα απο ψωνια και εχεις μια ετοιμη τουαλετα.Κανεις τη δουλεια σου και μετα τη δενεις και τη πετας.Αυτο εκανα εγω πριν χρονια.Τωρα εχω παρει χημικη και τη λειτουργω με τον ιδιο τροπο.Χωρις χυμικα.Με σακουλα.
Παρε αντικουνουπικα,φαρμακειο με παυσιπονα,αταραξ για τις αλεργειες,αλειφη για εγκαυμα κ.α.
Προσεχε το γαλα.Μη ρηξεις καθολου κατω.Εαν σου πεσει καθαρισε το η παρε το χωμα και πετα το.Μη το σκεπασεις.Ειναι μαγνητης για τα φιδια.

Αυτα.Δε μου ερχεται κατι αλλο τωρα.Οτι θες ρωτα.Τα πιο πολλα τα ειπανε και τα παιδια παραπανω


Υ.Γ.renault scenic 1600.Διακοπες καθε χρονο με 4 με 3 και τωρα με 2 παιδια:D

Είσ' ωραίος...! Και με ένα απλό πολυμορφικό, ούτε καν βανάκι!!!

Juohmaru!
12/08/2019, 08:21
Να, αυτα δε μπορώ... Πατε στους επαρχιακους, κινειστε με 30 χλμ στις στροφές για να μην πεσουν τα κατσαρολικα και μας γαμειτε τις βόλτες :a38:

Ρε καπετάνιε, πάλι τα ίδια θα λέμε...; Δε καταλαβαίνω πόσο περισσότερο ζορίζεσαι να προσπεράσεις ένα Transporter από ένα απλό ΙΧ σε έναν επαρχιακό δρόμο;!;!;!
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Έλα... πες αλήθεια... Φοβάσαι μη διαβάζει η κυρά στα κρυφά το φόρουμ και του χρόνου σου ζητήσει camper...! Έτσι δεν είναι;:D
:beer::beer:

Juohmaru!
12/08/2019, 08:43
Τώρα,όσον αφορά τον εξοπλισμό:

- Εφόσον θα έχεις μαζί σου γυναίκα η χημική τουαλέτα είναι ψιλοmust εκτός η και η δικιά σου δεν έχει πρόβλημα να παίρνει τα όρη τα βουνά κάθε φορά που θέλει πιπί..
- Το μπάνιο είναι ένα μεγάλο θέμα το οποίο όμως λύνεται εύκολα με ένα απλό solar shower με μικρό σχετικά κόστος
- Ψυγείο είναι MUST και δη τους καλοκαιρινούς μήνες.Προτίμησε (αν πρόκειται για αγορά) 12βολτο με κομπρέσορα κι όχι ρέυματος-γκαζιού που διέθεταν τα εργοστασιακά westfalia λόγο τρομερής διαφοράς στην απόδοση.
- Φωτοβολταϊκό (για επαναφόρτιση 2ης μπαταρίας) & inverter (για παροχή 220v) είναι επίσης must.(φόρτιση κινητών,χρήση σεσουάρ κτλ).

Aν έχεις καλύψει τα παραπάνω μπορείς πολύ εύκολα να σταματάς όπου θες για ύπνο (σα να είχες ΙΧ) χωρίς την ανάγκη ύπαρξης οργανωμένου κάμπινγκ ή camper stop (αυτά κατά τη γνώμη μου απευθύνονται σε υπερήλικες κυρίως που αποζητούν extra ασφάλεια-ανέσεις κτλ).
Εφόσον όμως τη βγάζατε με backpack και μηχανάκι δε νομίζω να σου φανούν απαραίτητα (εκτός των περιπτωσεων που θα χρειαστεί να αδειάσεις τη χημική τουαλέτα).

Για οτιδήποτε άλλο θες, ρώτα:beer:

ΥΓ
Aντιπαραθέτω ως κάτοχος VW Τ3 1.6 td (που έχει πλέον μοτερ 1.9 tdi).:beer:

Μεσ' το μυαλό μου είσαι...

Ακριβώς επειδή υπάρχει μακρά εμπειρία (και ελεύθερου) κάμπινγκ, πιστεύω οτι χρησιμοποιώντας εναλλάξ κάμπινγκ-φύση για διανυκτέρευση, η χημική τουαλέτα μάλλον δε θα χρειαστεί (αν και μπορείς να νοικιάσεις μια -ως επιπλέον εξοπλισμός- με την ενοικίαση του camper). Το ίδιο και για ένα ντουζάκι ενίοτε, ένας απλός ασκός νερού πιθανόν να επαρκεί (στη Σαμοθράκη κάναμε μια βδομάδα μπάνιο με μπουκάλια με νερό που αφήναμε από το πρωί στον ήλιο). Σε κάθε περιπτωση, μια διερευνητική πρώτη εξόρμηση θα μας πείσει για τον απαιτούμενο εξοπλισμό άνεσης... Αν κάτι μας λείπει ή το βρίσκουμε επιτόπου ή κάνουμε συχνότερη την παραμονή μας σε κάμπινγκ... Δε χάλασε κι ο κόσμος!

Όσο για τα υπόλοιπα που λες (φωτοβολταικά κλπ), αν δεν υπάρχουν ήδη, είναι εξοπλισμός που βάζεις σε ιδιόκτητο όχημα (όπως και η πατέντα για εξωτερικό ντουζ που απ' ότι ξέρω είναι από τις πρώτες που βάζουν οι έλληνες campers)...
:beer::beer::beer:


Y.Γ. Συνολικό ποσό 6-7000€ για εκτελωνισμένο camper από το εξωτερικό...;;;; Για πες λεπτομέρειες (ενδεικτικά μοντέλα, χρονολογία, εξοπλισμό, αξία εκτελωνισμού κπλ)... :hmm:

Juohmaru!
12/08/2019, 09:18
- Το νερό είναι κάτι σαν κυνήγι θησαυρού ας πούμε. Ναι στο βενζινάδικο βάζεις.
- Είναι διαφορετικό του κάμπιγκ αλλά πολλές φορές απαραίτητο αν θέλεις να είσαι ας πούμε κοντά στο κέντρο και δεν υπάρχει άλλος χώρος. Κόστος από 10 ευρώ έως και 25 ευρώ ανάλογα την πόλη-χώρα
- Το κάμπιγκ δεν είναι κακό απλά ανεβάζει το κόστος διακοπών σου.
- Μπορείς να σταθμεύσεις και δίπλα σε πλατείες (σίγουρα όχι στο κέντρο της Ρώμη) αλλά ναι μπορείς σε πολλές πλατείες
- Μια πολύ καλή εφαρμογή είναι park4night (για laptop : park4night.com)
- Το μέγεθος το διαλέγεις ανάλογα με τις ανάγκες σου, οπότε ….
- Έτοιμος είσαι να ξες!

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες σου...
Μ' έχετε ψήσει τόσο πολύ, που δε ξέρω πως θα περιμένω μέχρι του χρόνου!!!

Καλά το site τα σπάει!!!
:beer::beer:

Cpt. Haddock
12/08/2019, 12:59
Ρε καπετάνιε, πάλι τα ίδια θα λέμε...; Δε καταλαβαίνω πόσο περισσότερο ζορίζεσαι να προσπεράσεις ένα Transporter από ένα απλό ΙΧ σε έναν επαρχιακό δρόμο;!;!;!
Έλα... πες αλήθεια... Φοβάσαι μη διαβάζει η κυρά στα κρυφά το φόρουμ και του χρόνου σου ζητήσει camper...! Έτσι δεν είναι;:D
:beer::beer:

Καλα, η αληθεια ειναι οτι κανω και λιγο πλάκα. Το προβλημα δε ειναι τα βανακια, τα γουστάρω κιόλας, ειναι πιο ελευθερη "χιππικη" φαση, τα μεγαλα καμπερς με τους συνατξιουχους ειναι που δε μπορω.

Το προβλημα προφανως δεν ειναι στο να προσπεράσεις ενα καμπερ (ή βαν) με μηχανη. Το προβλημα ειναι οτι πισω απο ενα τετοιο (κυριως τα καμπερς εννοειται), υπάρχει μια ουρα 10-20 αυτοκινητων που πρέπει να προσπερασεις επισης.

Συμβουλη: Αν κινουμενος βλεπεις οτι εχεις μαζεψει κοσμο πισω (κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος να κινειται γρηγορα εννοειται), στο πρωτο ανοιγμα κανε δεξια και ασε τους να σε περασουν. Εκτιμειται αφανταστα

:beer:

Υ.Γ. Η συντροφος δε διαβαζει καθότι γαλλις :D Αλλα ναι, ειχε κατα καιρους πει "καλα λογια" για καμπερς κλπ αλλα της πέρασε (αφου επανέλαβα αρκετες φορες τη φραση "τα ομορφα καμπερς ομορφα καιγονται" :lol:

mia_zoi_kawa
12/08/2019, 19:25
Αν δεν σε ενδιαφερει να εχεις στυλ δες και φιατ skudo και doblo....χωρανε τα παντα και εχουν συμπαθητικες τιμες..

kordix
13/08/2019, 08:57
Τώρα,όσον αφορά τον εξοπλισμό:

- Εφόσον θα έχεις μαζί σου γυναίκα η χημική τουαλέτα είναι ψιλοmust εκτός η και η δικιά σου δεν έχει πρόβλημα να παίρνει τα όρη τα βουνά κάθε φορά που θέλει πιπί..
- Το μπάνιο είναι ένα μεγάλο θέμα το οποίο όμως λύνεται εύκολα με ένα απλό solar shower με μικρό σχετικά κόστος
- Ψυγείο είναι MUST και δη τους καλοκαιρινούς μήνες.Προτίμησε (αν πρόκειται για αγορά) 12βολτο με κομπρέσορα κι όχι ρέυματος-γκαζιού που διέθεταν τα εργοστασιακά westfalia λόγο τρομερής διαφοράς στην απόδοση.
- Φωτοβολταϊκό (για επαναφόρτιση 2ης μπαταρίας) & inverter (για παροχή 220v) είναι επίσης must.(φόρτιση κινητών,χρήση σεσουάρ κτλ).

Aν έχεις καλύψει τα παραπάνω μπορείς πολύ εύκολα να σταματάς όπου θες για ύπνο (σα να είχες ΙΧ) χωρίς την ανάγκη ύπαρξης οργανωμένου κάμπινγκ ή camper stop (αυτά κατά τη γνώμη μου απευθύνονται σε υπερήλικες κυρίως που αποζητούν extra ασφάλεια-ανέσεις κτλ).
Εφόσον όμως τη βγάζατε με backpack και μηχανάκι δε νομίζω να σου φανούν απαραίτητα (εκτός των περιπτωσεων που θα χρειαστεί να αδειάσεις τη χημική τουαλέτα).

Για οτιδήποτε άλλο θες, ρώτα:beer:

ΥΓ
Aντιπαραθέτω ως κάτοχος VW Τ3 1.6 td (που έχει πλέον μοτερ 1.9 tdi).:beer:

Δεν γνώριζα πως υπάρχουν κατηγορίες σε αυτά τα οχήματα. Αν είναι όπως τα λες είναι υποφερτό το κόστος.

Και γω μισώ τα διόδια και τις εθνικές οδούς αλλά αν είναι να φύγεις εκτός συνόρων αναγκαστικά θα κάνεις κάποια τέτοια κομμάτια εκτός κι αν υπάρχει χρόνος.

Μου αρέσει και μένα πολύ σαν ιδέα, ίσως και για πιο μετά που θα δυσκολεύομαι με τη μηχανή, στα 90 με 110 μου. :D

Στο παρελθόν, είχαμε κάνει ελεύθερο σπαρτιάτικο κάμπινγκ, με τους γονείς μου με το τρανσπορτερ δεύτερης γενιάς που είχε τότε ο πατέρας μου, το θρυλικό βιοκλίν (η εταιρεία που το αγόρασε). Του είχε κάνει κάτι μετατροπές με τη βοήθεια φίλου μαραγκού και μας ταξίδεψε σε πολλά μέρη.

Όρεξη να υπάρχει και βουρ.

Cpt. Haddock
13/08/2019, 11:25
Y.Γ. Συνολικό ποσό 6-7000€ για εκτελωνισμένο camper από το εξωτερικό...;;;; Για πες λεπτομέρειες (ενδεικτικά μοντέλα, χρονολογία, εξοπλισμό, αξία εκτελωνισμού κπλ)... :hmm:

Στη γαλλια παντως κυκλοφορουν πολλα βανακια σε μεγεθος τρανσπορτερ ή μερτσεντες βιβο ή αναλγα. Επισης πολλα φορτηγακια μετασκευασμενα (camions amenagés). Δες στο leboncoin.fr (το αντιστοιχο της χρυσης ευκαιριας) μηπως συμφερει η αγορά απο εδω.

Δεν εχω ιδεα απο τιμες. Προσοχη στις μετατροπες πολλα δεν ειναι ομολογκαρισμενα και δεν περνανε κτεο.

Juohmaru!
13/08/2019, 13:10
Στη γαλλια παντως κυκλοφορουν πολλα βανακια σε μεγεθος τρανσπορτερ ή μερτσεντες βιβο ή αναλγα. Επισης πολλα φορτηγακια μετασκευασμενα (camions amenagés). Δες στο leboncoin.fr (το αντιστοιχο της χρυσης ευκαιριας) μηπως συμφερει η αγορά απο εδω.

Δεν εχω ιδεα απο τιμες. Προσοχη στις μετατροπες πολλα δεν ειναι ομολογκαρισμενα και δεν περνανε κτεο.

Καλά δε φτάσαμε στην αγορά ακόμη... Ας νοικιάσω ένα γι'αρχή και μετά βλέπουμε...

Πάντως έχουν πολύ ενδιαφέρον οι τιμές που ανέφερε παραπάνω ο jimmu, αν συμπεριλαμβάνουν και τον εκτελωνισμό ειδικά!
Δεν ξέρω αν καλύτερη αγορά είναι αυτή της Γαλλίας, της Γερμανίας ή του Βελγίου για τέτοιου είδους οχήματα, όμως αν είναι να το φέρεις απ' έξω νομίζω ότι έχει νόημα μόνο για όχημα που βγάνει έτσι από το εργοστάσιο ή φέρει κάποια ολοκληρωμένη μετατροπή πχ τύπου Westfalia (αυτό που λες για το ΚΤΕΟ δε το γνωρίζω). Αν είναι να πάρεις βανάκι και να το "χτίσεις" εσύ, υπάρχουν και εδώ Ελλάδα αρκετές επιλογές φθηνών μεταχειρισμένων.

Παρεπιπτόντως υπάρχουν στο car.gr και κάποια αυτοκινούμενα που πωλούνται με ξένες πινακίδες (μη εκτελωνισμένα δηλαδή). Τι γίνεται με αυτά; Αν κάποιος τα αγοράσει πως γίνεται η μεταβίβαση της άδειας; Μπορεί να τα κυκλοφορεί εδώ Ελλάδα ή εκτός με ξένες πινακίδες; Πόσο επιπλέον θα κοστίσει ο εκτελωνισμός;

Στα παραπάνω καυτά ερωτήματα, παρακαλώ οι γνώστες (και ιδιαίτερα ο Jimmu που έβαλε τη φωτιά) να απαντήσουν...

Juohmaru!
13/08/2019, 14:05
Αν δεν σε ενδιαφερει να εχεις στυλ δες και φιατ skudo και doblo....χωρανε τα παντα και εχουν συμπαθητικες τιμες..

Ανοίγεις μεγάλη κουβέντα τώρα...

Για όλα αυτά της κατηγορίας, δηλαδή Fiat Doblo, Citroen Berlingo, Peugeot Partner, κλπ, κυκλοφορούν αρκετές λύσεις ώστε να χρησιμοποιηθούν ως "όχημα αναψυχής", είτε έτοιμα (ακριβά) κιτ από διάφορους κατασκευαστές είτε πολλές (φθηνές και απλές) ιδιοκατασκευές (το youtube αφθονεί από τέτοια, αν βάλεις πχ Doblo camper ή κάτι παρόμοιο).
Μάλιστα έχοντας τη δεύτερη περίπτωση στο μυαλό, πέρσι αμφιταλαντεύτηκα αρκετά για την αγορά ενός τέτοιου μεταχειρισμένου, ως το ένα και μοναδικό αυτοκίνητο της οικογένειας, το οποίο για το μεγαλύτερο μέρος του χρόνου θα είχε τη συμβατική χρήση, θα μπορούσε όμως να μετατραπεί ενίοτε και σε "κάτι σαν" τροχόσπιτο...

Έλα όμως που αυτό το "κάτι σαν" παραείναι μεγάλος σαν συμβιβασμός...
Τι θέλω να πω... ουσιαστικά όλες οι παραπάνω λύσεις συντείνουν (άλλες περισσότερο άλλες λιγότερο επιτυχημένα) στην διαμόρφωση μιας επίπεδης επιφάνειας, πάνω στα πίσω καθίσματα (αν αυτά διπλωθούν ή αφαιρεθούν τελείως) και με τα μπροστινά πεσμένα εμπρός, διαστάσεων όσο το πλάτος του αυτοκινήτου και μήκους έως 190εκ στην καλύτερη περίπτωση, επί της οποίας απλά θα κοιμηθεί ένα ζευγάρι (δύσκολα συν ένα μικρό παιδί), χωρίς χώρο για τίποτα άλλο και με οριακό χώρο πάνω από τα κεφάλια για να είσαι πχ καθιστός πάνω στο "κρεβάτι". Σε κάποιες περιπτώσεις, υπάρχει η δυνατότητα σε συρτάρι κάτω απ' το "κρεβάτι" και με πρόσβαση από την πίσω πλευρά, να τοποθετηθεί μικρό ψυγείο με τροφοδοσία από τη μπαταρία του αυτοκινήτου και ένα μάτι κουζίνας με μικρή φιάλη γκαζιού. Όπως καταλαβαίνεις, η χρήση ενός τέτοιου οχήματος είναι αρκετά περιορισμένη (ακόμη και από δύο μόνο άτομα). Επιλέγεις το σημείο που θα σταματήσεις, "στρώνεις" το κρεβάτι, μαγειρεύεις ουσιαστικά εκτός του αυτοκινήτου και μπαίνεις στο αυτοκίνητο ΜΟΝΟ για να κοιμηθείς καθώς η παραμονή σου εκεί αν πχ έξω βρέχει είναι αρκετά... στενάχωρη. Εκτός των άλλων, όλα τα παραπάνω σε κάθε στήσιμο-ξεστήσιμο προϋποθέτουν την μεταφορά τσαντών και εξοπλισμού στους ήδη ελάχιστους αποθηκευτικούς χώρους! Πραγματικά πιστεύω ότι είναι απλούστερο να έχω μια σκηνή στο πορτπαγκάζ...

Από την άλλη, τα camper για τα οποία άνοιξα το παρόν thread τον μόνο συμβιβασμό που έχουν είναι η έλλειψη τουαλέτας και ντουζ, διατηρώντας όμως τα θετικά του μικρού όγκου στο δρόμο, λίγο περισσότερο από ένα Doblo. Από την άλλη έχουν ικανό ύψος (είτε με υπερυψωμένη οροφή είτε καλύτερα με pop-up) ωστε να στέκεσαι ΟΡΘΙΟΣ μέσα για να μαγειρέψεις πχ το φαγητό σου, υπάρχει μεγαλύτερο ψυγείο-κουζίνα-πάγκος, τα μπροστά καθίσματα στις περισσότερες περιπτώσεις γυρνάνε προς τα πίσω απέναντι από τον καναπέ (που γίνεται κρεβάτι), συν οι περισσότεροι αποθηκευτικοί χώροι, συν το μικρότερο κρεβάτι στην υπερυψωμένη οροφή. Μπορείς με δυο λόγια να μείνεις περισσότερη ώρα και μέσα στο όχημα, να φας κπλ αν το θελήσεις, σαν τροχόσπιτο.

Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός, θα προσπαθήσω να βάλω σχετικές φωτογραφίες το βραδάκι...

bmwr1100gs
13/08/2019, 14:06
Καλησπέρα και από εμένα,

Διακοπές με αυτοκινούμενο είναι όνειρο ζωής. Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου το σκεφτομαι συνέχεια, αλλά πάντα τελικά δεν γίνεται, ούτε οι διακοπές ούτε η απόκτησή του.

Στο μυαλό μου αποτελεί την απόλυτη έκφραση της ελευθερίας και "φοβάμαι" πως εάν το κάνω μια φορά θα εξαφανιστώ από τον "συμβατικό" τρόπο ζωής. Άσχετο με το forum, αλλά πέρσυ το καλοκαίρι είχα δει στο you tube τα videακια "την εκπομπή με το τροχόσπιτο" του Βαγιάτα και μου ξαναζωντάνεψε "το όνειρο".

Δυστυχώς η οικογένεια (γυναίκα και μικρό κοριτσάκι), η έλειψη παρέασ και ο συμβατικό τρόπος ζωής με τις δουλειές και τις λοιπές υπποχρεώσεις που έχω φορτωθεί με κάνουν να πιστεύω πως θα παραμείνει όνειρο θερινής νυκτός...

Τουλάχιστον πηγαίνεται εσείς και να βγάζεται καμία φωτό και βιντεάκια για να "ταξιδεύουμε" και εμείς...


https://www.youtube.com/watch?v=llTQ9wv9Vn8

bmwr1100gs
13/08/2019, 14:48
Ανοίγεις μεγάλη κουβέντα τώρα...

Για όλα αυτά της κατηγορίας, δηλαδή Fiat Doblo, Citroen Berlingo, Peugeot Partner, κλπ, κυκλοφορούν αρκετές λύσεις ώστε να χρησιμοποιηθούν ως "όχημα αναψυχής", είτε έτοιμα (ακριβά) κιτ από διάφορους κατασκευαστές είτε πολλές (φθηνές και απλές) ιδιοκατασκευές (το youtube αφθονεί από τέτοια, αν βάλεις πχ Doblo camper ή κάτι παρόμοιο).
Μάλιστα έχοντας τη δεύτερη περίπτωση στο μυαλό, πέρσι αμφιταλαντεύτηκα αρκετά για την αγορά ενός τέτοιου μεταχειρισμένου, ως το ένα και μοναδικό αυτοκίνητο της οικογένειας, το οποίο για το μεγαλύτερο μέρος του χρόνου θα είχε τη συμβατική χρήση, θα μπορούσε όμως να μετατραπεί ενίοτε και σε "κάτι σαν" τροχόσπιτο...

Έλα όμως που αυτό το "κάτι σαν" παραείναι μεγάλος σαν συμβιβασμός...
Τι θέλω να πω... ουσιαστικά όλες οι παραπάνω λύσεις συντείνουν (άλλες περισσότερο άλλες λιγότερο επιτυχημένα) στην διαμόρφωση μιας επίπεδης επιφάνειας, πάνω στα πίσω καθίσματα (αν αυτά διπλωθούν ή αφαιρεθούν τελείως) και με τα μπροστινά πεσμένα εμπρός, διαστάσεων όσο το πλάτος του αυτοκινήτου και μήκους έως 190εκ στην καλύτερη περίπτωση, επί της οποίας απλά θα κοιμηθεί ένα ζευγάρι (δύσκολα συν ένα μικρό παιδί), χωρίς χώρο για τίποτα άλλο και με οριακό χώρο πάνω από τα κεφάλια για να είσαι πχ καθιστός πάνω στο "κρεβάτι". Σε κάποιες περιπτώσεις, υπάρχει η δυνατότητα σε συρτάρι κάτω απ' το "κρεβάτι" και με πρόσβαση από την πίσω πλευρά, να τοποθετηθεί μικρό ψυγείο με τροφοδοσία από τη μπαταρία του αυτοκινήτου και ένα μάτι κουζίνας με μικρή φιάλη γκαζιού. Όπως καταλαβαίνεις, η χρήση ενός τέτοιου οχήματος είναι αρκετά περιορισμένη (ακόμη και από δύο μόνο άτομα). Επιλέγεις το σημείο που θα σταματήσεις, "στρώνεις" το κρεβάτι, μαγειρεύεις ουσιαστικά εκτός του αυτοκινήτου και μπαίνεις στο αυτοκίνητο ΜΟΝΟ για να κοιμηθείς καθώς η παραμονή σου εκεί αν πχ έξω βρέχει είναι αρκετά... στενάχωρη. Εκτός των άλλων, όλα τα παραπάνω σε κάθε στήσιμο-ξεστήσιμο προϋποθέτουν την μεταφορά τσαντών και εξοπλισμού στους ήδη ελάχιστους αποθηκευτικούς χώρους! Πραγματικά πιστεύω ότι είναι απλούστερο να έχω μια σκηνή στο πορτπαγκάζ...

Από την άλλη, τα camper για τα οποία άνοιξα το παρόν thread τον μόνο συμβιβασμό που έχουν είναι η έλλειψη τουαλέτας και ντουζ, διατηρώντας όμως τα θετικά του μικρού όγκου στο δρόμο, λίγο περισσότερο από ένα Doblo. Από την άλλη έχουν ικανό ύψος (είτε με υπερυψωμένη οροφή είτε καλύτερα με pop-up) ωστε να στέκεσαι ΟΡΘΙΟΣ μέσα για να μαγειρέψεις πχ το φαγητό σου, υπάρχει μεγαλύτερο ψυγείο-κουζίνα-πάγκος, τα μπροστά καθίσματα στις περισσότερες περιπτώσεις γυρνάνε προς τα πίσω απέναντι από τον καναπέ (που γίνεται κρεβάτι), συν οι περισσότεροι αποθηκευτικοί χώροι, συν το μικρότερο κρεβάτι στην υπερυψωμένη οροφή. Μπορείς με δυο λόγια να μείνεις περισσότερη ώρα και μέσα στο όχημα, να φας κπλ αν το θελήσεις, σαν τροχόσπιτο.

Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός, θα προσπαθήσω να βάλω σχετικές φωτογραφίες το βραδάκι...


Σε αυτά που λες έχεις δίκιο, αλλά το θετικό στην λύση τύπου Doblo, είναι πως έχεις ένα αυτοκίνητο το οποίο χρησιμοποιείς σαν τροχόσπιτο, στις διακοπές και σαν συμβατικό αυτοκίνητο τις υπόλοιπες 350 μέρες του έτους, που μεταξύ μας είναι και απίστευτα πρακτικό. Αντίθετα με το αυτοκινούμενο ή με το τύπου Τ3, που στην ουσία θες και δεύτερο αυτοκίνητο για τις καθημερινές ανάγκες, οπότε αυξάνεις το συνολικό κόστος.

Για μένα η λύση Doblo, είναι ιδανική για μία δοκιμαστική περίοδο, ωστε να βιώσει κάποιος την φάση του camper, χωρίς να θυσιάσει σημαντικό κεφάλαιο αλλά ούτε και την πρακτικότητα στην καθημερινή διαβίωση. Εάν αυτή η περίοδος είναι θετική τότε μπορεί να προχωρήσει σε πιο εξειδικευμένες λύσεις, εάν τον παίρνει οικονομικά, διαφορετικά έχει ένα πολύ πρακτικό αυτοκίνητο.

Το πρόβλημα σε εμένα είναι πως στα μάτια της γυναίκας τα αυτοκίνητα τύπου "Doblo" είναι πολύ φορτηγά για καθημερινό αυτοκίνητο... είναι που έχω σκίσει την γάτα...

ΥΓ: τα αυτοκίνητα τύπου 'Doblo' βγαίνου και σχετικά υπερυψωμένα, αλλά φαντάζομαι μπορείς να βάλεις με μετατροπή οροφή pop-up.

Panos76
13/08/2019, 14:54
Άσχετη ερώτηση:

Επειδή πάντα μου άρεσαν και εμένα τα τροχόσπιτα (τα ρυμουλκούμενα) με τά όποια + και - , γιατί δεν μπαίνουν στην κουβέντα; Λόγω πρακτικότητας;

Βλέπω ότι με λίγα χρήματα σε μτχ οι επιλογές είναι πολλές και ευρύχωρες - όπως και το κόστος συντήρησης υποθέτω.

buckley
13/08/2019, 15:15
Άσχετη ερώτηση:

Επειδή πάντα μου άρεσαν και εμένα τα τροχόσπιτα (τα ρυμουλκούμενα) με τά όποια + και - , γιατί δεν μπαίνουν στην κουβέντα; Λόγω πρακτικότητας;

Βλέπω ότι με λίγα χρήματα σε μτχ οι επιλογές είναι πολλές και ευρύχωρες - όπως και το κόστος συντήρησης υποθέτω.

Έχω μπανίσει πριν χρόνια το κατάνα των ρυμουλκούμενων .Αμφιβάλω αν ποτέ εισήχθει Ελλάδα.

bmwr1100gs
13/08/2019, 15:34
Καλησπέρα,

Νομίζω πως το τροχόσπιτο είναι σχετικά δεσμευτικό ως προς την περιήγηση. Για μένα είναι περισσότερο να το πάω σε ένα camping και να είναι ως βάση για κοντινές εξορμήσεις με το αυτοκίνητο, όπου αυτό είναι εφικτό.

Επιπρόσθετα χρειάζεσαι τόσο κατάλληλο αυτοκίνητό, πολλά κυβικά, όσο και ειδικό χώρο που θα το παρκάρεις στην περίοδο των "μη διακοπών".

Θεωρώ πως το τροχόσπιτο είναι το εναλλακτικό του εξοχικού.

bmwr1100gs
13/08/2019, 15:39
Έχω μπανίσει πριν χρόνια το κατάνα των ρυμουλκούμενων .Αμφιβάλω αν ποτέ εισήχθει Ελλάδα.

Πιο είναι; βάλε κανένα link.

Για μένα τα πιο όμορφα είναι τα Airstream

buckley
13/08/2019, 15:53
Πιο είναι; βάλε κανένα link.

Για μένα τα πιο όμορφα είναι τα Airstream

Εννοείται αλλά από σύγχρονο και οικονομικά εφικτό βάλε t@b 400 της tabbert.

bmwr1100gs
13/08/2019, 16:00
Εννοείται αλλά από σύγχρονο και οικονομικά εφικτό βάλε t@b 400 της tabbert.

Πολύ ιδιαίτερο και όμορφο, αλλά νομίζω πως για να κερδίσει σε αεροδυναμικό συντελεστή, χάνει σε ύψος άρα και σε πρακτικότητα.

MG-KTiNoS
13/08/2019, 16:15
409157

Τι σχεση έχει το φόρουμ μοτοσυκλέτας τώρα με το γαμωκάμπερ ακατανόητο....

Panos76
13/08/2019, 17:34
Αυτός ένωσε 3 civic σε ένα :bawl:

Juohmaru!
13/08/2019, 18:56
Άσχετη ερώτηση:

Επειδή πάντα μου άρεσαν και εμένα τα τροχόσπιτα (τα ρυμουλκούμενα) με τά όποια + και - , γιατί δεν μπαίνουν στην κουβέντα; Λόγω πρακτικότητας;

Βλέπω ότι με λίγα χρήματα σε μτχ οι επιλογές είναι πολλές και ευρύχωρες - όπως και το κόστος συντήρησης υποθέτω.

Πράγματι αν κάποιος θέλει τροχόσπιτο, υπάρχουν πάρα πολλές και φθηνές επιλογές! Όμως για έναν άλλο τύπο χρήσης...
Το παρόν νήμα, από το πρώτο ποστ, στήθηκε πάνω στην ιδέα υλοποίησης ενός ROADTRIP με camper, δηλαδή με ένα σχετικά μαζεμένο και ευέλικτο αυτοκινούμενο όχημα, που συνδυάζει τα θετικά και των δύο κόσμων, και ενός συμβατικού αυτοκινήτου και ενός τροχόσπιτου....

Juohmaru!
13/08/2019, 19:06
Ανοίγεις μεγάλη κουβέντα τώρα...

Για όλα αυτά της κατηγορίας, δηλαδή Fiat Doblo, Citroen Berlingo, Peugeot Partner, κλπ, κυκλοφορούν αρκετές λύσεις ώστε να χρησιμοποιηθούν ως "όχημα αναψυχής", είτε έτοιμα (ακριβά) κιτ από διάφορους κατασκευαστές είτε πολλές (φθηνές και απλές) ιδιοκατασκευές (το youtube αφθονεί από τέτοια, αν βάλεις πχ Doblo camper ή κάτι παρόμοιο).
Μάλιστα έχοντας τη δεύτερη περίπτωση στο μυαλό, πέρσι αμφιταλαντεύτηκα αρκετά για την αγορά ενός τέτοιου μεταχειρισμένου, ως το ένα και μοναδικό αυτοκίνητο της οικογένειας, το οποίο για το μεγαλύτερο μέρος του χρόνου θα είχε τη συμβατική χρήση, θα μπορούσε όμως να μετατραπεί ενίοτε και σε "κάτι σαν" τροχόσπιτο...

Έλα όμως που αυτό το "κάτι σαν" παραείναι μεγάλος σαν συμβιβασμός...
Τι θέλω να πω... ουσιαστικά όλες οι παραπάνω λύσεις συντείνουν (άλλες περισσότερο άλλες λιγότερο επιτυχημένα) στην διαμόρφωση μιας επίπεδης επιφάνειας, πάνω στα πίσω καθίσματα (αν αυτά διπλωθούν ή αφαιρεθούν τελείως) και με τα μπροστινά πεσμένα εμπρός, διαστάσεων όσο το πλάτος του αυτοκινήτου και μήκους έως 190εκ στην καλύτερη περίπτωση, επί της οποίας απλά θα κοιμηθεί ένα ζευγάρι (δύσκολα συν ένα μικρό παιδί), χωρίς χώρο για τίποτα άλλο και με οριακό χώρο πάνω από τα κεφάλια για να είσαι πχ καθιστός πάνω στο "κρεβάτι". Σε κάποιες περιπτώσεις, υπάρχει η δυνατότητα σε συρτάρι κάτω απ' το "κρεβάτι" και με πρόσβαση από την πίσω πλευρά, να τοποθετηθεί μικρό ψυγείο με τροφοδοσία από τη μπαταρία του αυτοκινήτου και ένα μάτι κουζίνας με μικρή φιάλη γκαζιού. Όπως καταλαβαίνεις, η χρήση ενός τέτοιου οχήματος είναι αρκετά περιορισμένη (ακόμη και από δύο μόνο άτομα). Επιλέγεις το σημείο που θα σταματήσεις, "στρώνεις" το κρεβάτι, μαγειρεύεις ουσιαστικά εκτός του αυτοκινήτου και μπαίνεις στο αυτοκίνητο ΜΟΝΟ για να κοιμηθείς καθώς η παραμονή σου εκεί αν πχ έξω βρέχει είναι αρκετά... στενάχωρη. Εκτός των άλλων, όλα τα παραπάνω σε κάθε στήσιμο-ξεστήσιμο προϋποθέτουν την μεταφορά τσαντών και εξοπλισμού στους ήδη ελάχιστους αποθηκευτικούς χώρους! Πραγματικά πιστεύω ότι είναι απλούστερο να έχω μια σκηνή στο πορτπαγκάζ...

Από την άλλη, τα camper για τα οποία άνοιξα το παρόν thread τον μόνο συμβιβασμό που έχουν είναι η έλλειψη τουαλέτας και ντουζ, διατηρώντας όμως τα θετικά του μικρού όγκου στο δρόμο, λίγο περισσότερο από ένα Doblo. Από την άλλη έχουν ικανό ύψος (είτε με υπερυψωμένη οροφή είτε καλύτερα με pop-up) ωστε να στέκεσαι ΟΡΘΙΟΣ μέσα για να μαγειρέψεις πχ το φαγητό σου, υπάρχει μεγαλύτερο ψυγείο-κουζίνα-πάγκος, τα μπροστά καθίσματα στις περισσότερες περιπτώσεις γυρνάνε προς τα πίσω απέναντι από τον καναπέ (που γίνεται κρεβάτι), συν οι περισσότεροι αποθηκευτικοί χώροι, συν το μικρότερο κρεβάτι στην υπερυψωμένη οροφή. Μπορείς με δυο λόγια να μείνεις περισσότερη ώρα και μέσα στο όχημα, να φας κπλ αν το θελήσεις, σαν τροχόσπιτο.

Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός, θα προσπαθήσω να βάλω σχετικές φωτογραφίες το βραδάκι...

Επειδή μια εικόνα ίσον χίλιες λέξεις...

Η μετατροπή ενός Citroen Berlingo (αντίστοιχο του Doblo σε κατηγορία - μέγεθος):
409164

Και το εσωτερικό (κοιτώντας από τα μπροστά καθίσματα προς τα πίσω) ενός υπερυψωμένου Fiat Ducato (ίδια κατηγορία με VW Transporter):
409165
....για την ακρίβεια αυτού που βρήκα προς ενοικίαση προς 539€ (τώρα!) για τη τελευταία βδομάδα του Σεπτέμβρη!!!
https://indiecampers.com/booking/rome-fco/rome-fco/2019-09-22/2019-09-29

doctoras
14/08/2019, 07:15
Εαν το κοστος αγορας ειναι περιορισμένο γιατι να μη δεις και την ιδεα της τροχοσκηνης που δεν θα εχεις προβλημα βαρους μιας και ειναι ρυμουλκησιμη με οποιοδηποτε αυτοκινητο μπορεις να κανεις ευκολη περιήγηση με μονο περιορισμό στη διανονη που πρεπει να μπαινεις ειτε σε καμπινκ ειτε σε χωρους που επιτρέπεται κατασκηνωση
409169

MG-KTiNoS
14/08/2019, 09:05
409170

Juohmaru!
14/08/2019, 09:50
Εαν το κοστος αγορας ειναι περιορισμένο γιατι να μη δεις και την ιδεα της τροχοσκηνης που δεν θα εχεις προβλημα βαρους μιας και ειναι ρυμουλκησιμη με οποιοδηποτε αυτοκινητο μπορεις να κανεις ευκολη περιήγηση με μονο περιορισμό στη διανονη που πρεπει να μπαινεις ειτε σε καμπινκ ειτε σε χωρους που επιτρέπεται κατασκηνωση
409169


409170

Ρε μη σπαμάρετε το θέμα...
Αντικείμενό του δεν είναι ούτε η σκηνή, ούτε το (ρυμουλκούμενο) τροχόσπιτο, πόσο μάλλον ο (αποτυχημένος κατ' εμέ) συνδυασμός των δύο...

Cpt. Haddock
14/08/2019, 11:17
Ρυμουλκουμενα τροχοσπιτα... Ισως ο χειροτερος συνδυασμος και το οχημα που θελω να καταστρεψω πιο πολυ κι απο τα καραβανς...


Μιλωντας για συνδυασμους που λετε πιο πανω και για να σπαμαρω λιγο, στις προσφατες διακοπες ειδα δυο κορυφαια:

α)Μεγαλο καμπερ φτανει στο καμπινκ και πισω ρυμουλκα με ντουκατι μονστερ... Λογικο βεβαια, που να κανει χλμ το ντουκατι :a014:

β) Μεγαλο καμπερ στο δρομο και πισω ρυμουλκα με...Smart! ΕΛΕΟΣ!!! :moutza:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
15/08/2019, 06:28
Καλημερα.Αυτη τη στιγμη ειμαι μεσα στο scenic και η γυναικα και το παιδι(απο φετος ακολουθει μονο η μικρη) κοιμουνται.Ειμαι απο τη τριτη σε οργανομενο.Θα φυγω σημερα.Μολις μπορεσω θα παραθεσω μια φωτο μπας και σε βοηθησω λιγακι.

Juohmaru!
15/08/2019, 12:17
Καλημερα.Αυτη τη στιγμη ειμαι μεσα στο scenic και η γυναικα και το παιδι(απο φετος ακολουθει μονο η μικρη) κοιμουνται.Ειμαι απο τη τριτη σε οργανομενο.Θα φυγω σημερα.Μολις μπορεσω θα παραθεσω μια φωτο μπας και σε βοηθησω λιγακι.

Καλά θα κάνεις... ΚΑΛΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ !!!

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
16/08/2019, 05:51
Δε μπορω να στειλω τις φωτο.Απο αυτο το κινητο που εχω τωρα ειναι αδυνατο.Θα δω τι θα κανω απο κανενα αλλο κινητο.

yannis24
16/08/2019, 18:32
Μεγάλο camper με ρυμουλκά smart , εχω δει και εγω ..... ψάχνω φωτο να ποστάρω ....

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
06/09/2020, 06:25
Το τελευταίο camping της χρονιάς. Το τέταρτο.
Εγώ η γυναίκα και η μικρή.
Και του χρόνου με υγεία σε όλους...
420703
420704

Sebastian1980
06/09/2020, 08:50
Η καλυτερη λύση.
Οχι να στήσεις σκηνή, να ξεστησεις, να κοιτάξεις το έδαφος να είναι ίσιο, το υπόστρωμα ψιλό, να μην έχει μυρμήγκια, το πρωι ψυχρα και σηκώνεσαι σαν "S" απο το πιάσιμο κτλ.
Ενώ έτσι, πετάς ενα στρώμα και δυο μαξιλάρια πισω και έφυγες.
Ξεκουραστα.
Επίσης δεν κινδυνεύεις με πρόστιμο απο το Λιμενικό, γιατί αν δεν πας σε οργανωμένο camping το ελεύθερο απαγορεύεται στην Ελλάδα. Λέμε τώρα...

STF
06/09/2020, 22:37
Το τελευταίο camping της χρονιάς. Το τέταρτο.
Εγώ η γυναίκα και η μικρή.
Και του χρόνου με υγεία σε όλους...
420703
420704

Δικός μου είσαι εσύ!
Κι εγώ έτσι ταξιδεύω, ενίοτε και με σκηνές. Η αλήθεια είναι πως έχω πολλές εναλλακτικές μεθόδους ταξιδιού με το ίδιο αυτοκίνητο αλλά του έχω κάνει τις κατάλληλες μετατροπές και οι προδιαγραφές του είναι έτοιμες για το γύρο της Ελλάδας ή και της Ευρώπης με πολλούς σταθμούς και υψηλές μέσες ωριαίες ταχύτητες (όπου επιτρέπετε).
Είναι ο λόγος που απέρριψα τα μικρά κάμπερ τελικά, αν και θα μου ταίριαζαν σε μεγάλο βαθμό. Οδήγησα το 1.9 VW Camper και φορτωμένο σέρνεται, είναι πολύ βαρύ αυτοκίνητο. Κολλητός μου από Γερμανία που σχεδόν κάθε χρόνο κάνουμε μαζί διακοπές έχει το VW Multivan με κινητήρα 2.5 και καμιά 170ριά άλογα (άλλο πράγμα). Στην Ελλάδα δεν μπορείς να το συντηρήσεις με νορμάλ μισθούς.

420717

bmwr1100gs
07/09/2020, 00:21
Δικός μου είσαι εσύ!
Κι εγώ έτσι ταξιδεύω, ενίοτε και με σκηνές. Η αλήθεια είναι πως έχω πολλές εναλλακτικές μεθόδους ταξιδιού με το ίδιο αυτοκίνητο αλλά του έχω κάνει τις κατάλληλες μετατροπές και οι προδιαγραφές του είναι έτοιμες για το γύρο της Ελλάδας ή και της Ευρώπης με πολλούς σταθμούς και υψηλές μέσες ωριαίες ταχύτητες (όπου επιτρέπετε).
Είναι ο λόγος που απέρριψα τα μικρά κάμπερ τελικά, αν και θα μου ταίριαζαν σε μεγάλο βαθμό. Οδήγησα το 1.9 VW Camper και φορτωμένο σέρνεται, είναι πολύ βαρύ αυτοκίνητο. Κολλητός μου από Γερμανία που σχεδόν κάθε χρόνο κάνουμε μαζί διακοπές έχει το VW Multivan με κινητήρα 2.5 και καμιά 170ριά άλογα (άλλο πράγμα). Στην Ελλάδα δεν μπορείς να το συντηρήσεις με νορμάλ μισθούς.

420717

Καλημέρα,

Εάν επιτρέπεται, τι αυτοκίνητο έχεις και τι μετατροπές του έχεις κάνεις;

STF
07/09/2020, 01:27
Καλημέρα,

Εάν επιτρέπεται, τι αυτοκίνητο έχεις και τι μετατροπές του έχεις κάνεις;

Είναι ένα πενταθέσιο Ford S-max. Αν και τα επταθέσια δίνονταν με ειδική παραγγελία ελάχιστα κυκλοφόρησαν τελικά ως πενταθέσια. Συνήθως το αγοράζουν πολύτεκνοι. Εγώ το αγόρασα από την αρχή με κύρια στόχευση τη χρήση κάμπινγκ, με ενδιέφερε να έχω περισσότερο διαθέσιμο χώρο στο πορτμπαγκάζ.

Κατ' αρχάς το παρήγγειλα λευκό και με έξτρα (τότε) το θερμοανακλώμενο παρμπρίζ για να δουλεύει και να αποδίδει όσο το δυνατόν πιο σωστά το κλιματιστικό.

Έβαλα εργοστασιακό συρόμενο δάπεδο στο πορτμπαγκάζ το οποίο φέρνει σε ευθεία τα αναδιπλούμενα καθίσματα και γίνεται εύκολα σωστή κρεββατοκάμαρα. Επίσης μπορείς στην έκταση του συρόμενου δάπεδον να φορτώσει βαριά αντικείμενα βάρους μέχρι 150 κιλών και να τα τοποθετήσεις χωρίς προβλήματα μέσης αφού δε χρειάζεται να σκύψεις. Τα φορτώνεις και μετά σπρώχνεις το δάπεδο μέσα (περίπου όπως στις νεκροφόρες :) ). Το ίδιο παίζει ρόλο τραπεζιού όταν είναι σε έκταση με μερικές καρέκλες τριγύρω.
Έχω φτιάξει στρώματα από πυκνό αφρολέξ που βρίσκονται μόνιμα μέσα στο αυτοκίνητο. Το ένα αποθηκεύεται στα πλατοκαθίσματα και το άλλο στο δάπεδο του πορτμπαγκάζ. Ενώνονται μεταξύ τους με ένα φερμουάρ όταν χρειαστεί και έχουν αφαιρούμενο κάλυμμα για πλύσιμο.

Σε συνδυασμό με τα εργοστασιακά φιμέ κρύσταλλα έχω βάλει κάποιους ανεμοθραύστες μόνο στις πίσω πόρτες, ώστε κατεβάζοντας ένα δάχτυλο το τζάμι να μη φαίνεται ανοιχτό από έξω (σημαντικό για τις διανυκτερεύσεις εντός του αυτοκινήτου).

Έχω βάλει ειδική πρίζα στο προφυλακτήρα και μόνιμα τοποθετημένο φορτιστή στο χώρο του κινητήρα. Όταν το βάζω στη μπρίζα έχω παροχή 220-240 στα εσωτερικό του αυτοκινήτου -με πρίζα συγκεκριμένων προδιαγραφών- για κεραμικό αερόθερμο, ψυγείο με κομπρέσορα, φόρτιση κινητών, ράδιο κτλ αλλά ταυτοχρόνως φορτίζω και τη μπαταρία του αυτοκινήτου. Αυτό το έκανα γιατί το συγκεκριμένο αυτοκίνητο το χρησιμοποιώ 3 μήνες το χρόνο και στο γκαράζ φροντίζω η μπαταρία του να είναι πάντα φορτισμένη.

Ο κοτσαδόρος που έβαλα είναι της Westfalia και συνδέεται στον εγκέφαλο του αυτοκινήτου. Στη περίπτωση που ρυμουλκήσω οτιδήποτε (π.χ. τροχόσπιτο) σε δυνατούς ανέμους -που μπορεί να επηρεάσουν το ρυμουλούμενο- ενεργοποιεί το ESP του αυτοκινήτου.

Έχω μπαγκαζιέρα οροφής όπου βάζω όλη την επίπλωση του κάμπινγκ και τις σκηνές.

Τέλος του έβαλα ένα σύστημα multimedia με πλοηγό και κάμερα οπισθοπορείας και για να μπορεί να βλέπει το παιδί ταινίες στο κάμπινγκ όταν και αν θέλει (δεν έχει συμβεί μέχρι τώρα και ευτυχώς τελικά γιατί περνάει πολύ όμορφα). Το αυτοκίνητο είναι μοντέλο 2008.

Δε θυμάμαι κάτι άλλο πρόχειρα. Μερικές φωτό από ένα αυτοκίνητο που αγαπάω πολύ.

420719

420721

420723

420724

420725

420726

420729

420730

420731

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
07/09/2020, 06:46
Δικός μου είσαι εσύ!
Κι εγώ έτσι ταξιδεύω, ενίοτε και με σκηνές. Η αλήθεια είναι πως έχω πολλές εναλλακτικές μεθόδους ταξιδιού με το ίδιο αυτοκίνητο αλλά του έχω κάνει τις κατάλληλες μετατροπές και οι προδιαγραφές του είναι έτοιμες για το γύρο της Ελλάδας ή και της Ευρώπης με πολλούς σταθμούς και υψηλές μέσες ωριαίες ταχύτητες (όπου επιτρέπετε).
Είναι ο λόγος που απέρριψα τα μικρά κάμπερ τελικά, αν και θα μου ταίριαζαν σε μεγάλο βαθμό. Οδήγησα το 1.9 VW Camper και φορτωμένο σέρνεται, είναι πολύ βαρύ αυτοκίνητο. Κολλητός μου από Γερμανία που σχεδόν κάθε χρόνο κάνουμε μαζί διακοπές έχει το VW Multivan με κινητήρα 2.5 και καμιά 170ριά άλογα (άλλο πράγμα). Στην Ελλάδα δεν μπορείς να το συντηρήσεις με νορμάλ μισθούς.

420717

Όχι ρε φίλε.Δεν είμαι δικός σου. Ούτε εσύ δικός μου. Εσύ είσαι ΆΡΧΟΝΤΑΣ. Είσαι τρομερός. Έχεις κάνει πολύ καλή οργάνωση (κάτι που είδα και στο εντουρο σου. Οπότε το χει ο άνθρωπος).Εγώ απλά φουσκωνω ένα στρώμα βγάζω τα καθίσματα και κοιμάμαι. Τοσα χρόνια κοιμόμουν με τους δύο γιους στη σκηνή και η γυναίκα με τις δύο κόρες στο άμαξι. Με τα χρόνια άρχισαν τα παιδιά να μην ακολουθούν και έτσι τώρα έχουμε μείνει με τη μικρή και μπορώ και εγώ να κοιμάμαι χωρίς να στήνω σκηνη. Από ρεύμα έχω μία μπαταρία αυτοκινήτου 55 αμπερ που την έχω συνδεδεμένη σε ένα μπουστερ και έτσι έχω φώς,τρόμπα,ρεύμα με υποδοχή αναπτήρα αυτοκινήτου και ανεμιστήρα 12βολτο από αυτά που έχουν οι φορτηγατζιδες. Τουαλέτα έχω πάρει μια χημική πού τη λειτουργώ χωρίς χημικά με σακούλα χοντρή. Παλιά εστηνα σκηνή για τη τουαλέτα αλλά μου την έσκισε ο αέρας. Τώρα ανοίγω τη πόρτα βάζω μία πετσέτα και κάνουμε τη δουλειά μας.
Τώρα βέβαια βρίσκομαι σε οργανωμένο που θα έρθω τουλάχιστον 2 φορές το χρόνο.

Juohmaru!
07/09/2020, 07:38
Χαίρομαι που το θέμα... αναθερμάνθηκε!
Στέφανε και Παπασούζα προφανώς το να έχεις ένα "κανονικό" αυτοκίνητο που χρησιμοποιείς όλο το χρόνο και με μερικές εύκολες (και όχι απαραίτητα μόνιμες) μετατροπές να το μεταμορφώνεις σε camper είναι η πιο ορθολογική και οικονομική λύση.... αρκεί να είναι και αρκούντως βολικό!
Με τη γυναίκα μου κάνουμε χρόνια κάμπινγκ (με σκηνή), παλιότερα και ελεύθερο, τώρα οργανωμένο. Φέτος και η κόρη μου 1,5 έτους πήρε το βάπτισμα του πυρός με 2 εβδομάδες κάμπινγκ στην Παλαιόχωρα Χανίων. Θέλω να πω οτι έχουμε φιλοσοφία κάμπινγκ και δεν ψάχνουμε περιττές ανέσεις. Μένοντας σε ένα κάμπινγκ για 2-3 μέρες τουλάχιστον η σκηνή είναι σαφώς βολικότερη (αρκεί να μη στήνεις καμιά "έπαυλη" κάθε φορά). Σε ένα road trip όμως το αυτοκίνητο θα δούλευε σούπερ! Έχω όμως 2 επιφυλάξεις...
Πρώτον όλα τα πράγματα με τα οποία είναι φορτωμένο το αυτοκίνητο, πρέπει κάπου να τα "βολέψεις" κάθε βράδυ που στρώνεις κρεβάτι. Η μπαγκαζιέρα οροφής είναι μια λύση, αλλά αρκεί; Και θα την έχεις κενή για να την φορτώνεις το βράδυ ή θα απλώνεις όλα τα πράγματα τριγύρω από το αυτοκίνητο; Και καλά αν είσαι στη φύση, αν όμως έχεις ξεμείνει για χ λόγους σε ένα πάρκινγκ και πρέπει να κάνεις αυτό που λένε οι αμερικάνοι stealth camping;
Δεύτερον και ίσως ακόμα περισσότερο σημαντικό... το μήκος του "κρεβατιού". Έχω ένα Opel Meriva. Τα πίσω καθίσματά του πέφτοντας, η πλάτη τους είναι απολύτως (σκεδόν) επίπεδη με το χώρο του πόρτ παγκάζ. Όμως ακόμα και με τα εμπρός καθίσματα τελείως μπροστά και πεσμένα και ίσως βάζοντας κάτι στον χώρο των ποδιών των πίσω επιβατών, η επιφάνεια που δημιουργείται μπορεί να φιλοξενήσει 2 ενήλικες και ένα μικρό παιδί κατά πλάτος, όμως το μήκος της δεν είναι σε καμιά περίπτωση τουλάχιστον 1,90μ ώστε να μπορώ κι εγώ (1,85) να κοιμηθώ κανονικά. Σε σας πόσο είναι το μήκος του κρεβατιού;
Πολλά ζητάω...;

STF
07/09/2020, 09:14
Χαίρομαι που το θέμα... αναθερμάνθηκε!
Στέφανε και Παπασούζα προφανώς το να έχεις ένα "κανονικό" αυτοκίνητο που χρησιμοποιείς όλο το χρόνο και με μερικές εύκολες (και όχι απαραίτητα μόνιμες) μετατροπές να το μεταμορφώνεις σε camper είναι η πιο ορθολογική και οικονομική λύση.... αρκεί να είναι και αρκούντως βολικό!
Με τη γυναίκα μου κάνουμε χρόνια κάμπινγκ (με σκηνή), παλιότερα και ελεύθερο, τώρα οργανωμένο. Φέτος και η κόρη μου 1,5 έτους πήρε το βάπτισμα του πυρός με 2 εβδομάδες κάμπινγκ στην Παλαιόχωρα Χανίων. Θέλω να πω οτι έχουμε φιλοσοφία κάμπινγκ και δεν ψάχνουμε περιττές ανέσεις. Μένοντας σε ένα κάμπινγκ για 2-3 μέρες τουλάχιστον η σκηνή είναι σαφώς βολικότερη (αρκεί να μη στήνεις καμιά "έπαυλη" κάθε φορά). Σε ένα road trip όμως το αυτοκίνητο θα δούλευε σούπερ! Έχω όμως 2 επιφυλάξεις...
Πρώτον όλα τα πράγματα με τα οποία είναι φορτωμένο το αυτοκίνητο, πρέπει κάπου να τα "βολέψεις" κάθε βράδυ που στρώνεις κρεβάτι. Η μπαγκαζιέρα οροφής είναι μια λύση, αλλά αρκεί; Και θα την έχεις κενή για να την φορτώνεις το βράδυ ή θα απλώνεις όλα τα πράγματα τριγύρω από το αυτοκίνητο; Και καλά αν είσαι στη φύση, αν όμως έχεις ξεμείνει για χ λόγους σε ένα πάρκινγκ και πρέπει να κάνεις αυτό που λένε οι αμερικάνοι stealth camping;
Δεύτερον και ίσως ακόμα περισσότερο σημαντικό... το μήκος του "κρεβατιού". Έχω ένα Opel Meriva. Τα πίσω καθίσματά του πέφτοντας, η πλάτη τους είναι απολύτως (σκεδόν) επίπεδη με το χώρο του πόρτ παγκάζ. Όμως ακόμα και με τα εμπρός καθίσματα τελείως μπροστά και πεσμένα και ίσως βάζοντας κάτι στον χώρο των ποδιών των πίσω επιβατών, η επιφάνεια που δημιουργείται μπορεί να φιλοξενήσει 2 ενήλικες και ένα μικρό παιδί κατά πλάτος, όμως το μήκος της δεν είναι σε καμιά περίπτωση τουλάχιστον 1,90μ ώστε να μπορώ κι εγώ (1,85) να κοιμηθώ κανονικά. Σε σας πόσο είναι το μήκος του κρεβατιού;
Πολλά ζητάω...;

Είναι μόνο θέμα αυτοκινήτου Αλέξανδρε. Το S-max έχει περισσότερο μήκος από 2 μέτρα στο εσωτερικό του με πεσμένα καθίσματα. Για να καταλάβεις τα στρώματα που έχω φτιάξει είναι συνολικά 2 μέτρα x 1,40 στις πόρτες και x 1,10 στο χώρο του πορτμπαγκλαζ, ενωμένα έχω περίπου τις διαστάσεις ενός υπέρδιπλου κρεβατιού και έχω πρόσβαση στους χώρους που σε κανονική θέση είναι τα πόδια μας για να βάζω διάφορα μικροαντικείμενα πρώτης ανάγκης.

Η χρήση γίνεται πάντα σε οργανωμένο κάμπινγκ οπότε τραπέζια, καρέκλες, ψυγεία κτλ μένουν κανονικά έξω, ουσιαστικά γλιτώνεις το στήσιμο ξεστήσιμο της σκηνής. Εγώ για να πω την αλήθεια αυτή τη χρήση τη κάνω συνήθως σε μικρές διήμερες ή τριήμερες εκδρομές.

Όταν βγαίνω εξωτερικό έχω πολλές από τις περιττές ανέσεις, χα χα χα. Άλλη σκηνή για Ελλάδα και άλλη σκηνή για Ευρώπη. Στήνω το νοικοκυριό και μετά με την οικογένεια κάνουμε ανά δεύτερη ημέρα εκδρομές σε ακτίνες μέχρι και 150-200 χιλιόμετρα με συνηθέστερες αυτές των 100 χλμ πήγαινε-έλα.

420735

420736

buckley
07/09/2020, 09:49
Είναι μόνο θέμα αυτοκινήτου Αλέξανδρε. Το S-max έχει περισσότερο μήκος από 2 μέτρα στο εσωτερικό του με πεσμένα καθίσματα. Για να καταλάβεις τα στρώματα που έχω φτιάξει είναι συνολικά 2 μέτρα x 1,40 στις πόρτες και x 1,10 στο χώρο του πορτμπαγκλαζ, ενωμένα έχω περίπου τις διαστάσεις ενός υπέρδιπλου κρεβατιού και έχω πρόσβαση στους χώρους που σε κανονική θέση είναι τα πόδια μας για να βάζω διάφορα μικροαντικείμενα πρώτης ανάγκης.

Η χρήση γίνεται πάντα σε οργανωμένο κάμπινγκ οπότε τραπέζια, καρέκλες, ψυγεία κτλ μένουν κανονικά έξω, ουσιαστικά γλιτώνεις το στήσιμο ξεστήσιμο της σκηνής. Εγώ για να πω την αλήθεια αυτή τη χρήση τη κάνω συνήθως σε μικρές διήμερες ή τριήμερες εκδρομές.

Όταν βγαίνω εξωτερικό έχω πολλές από τις περιττές ανέσεις, χα χα χα. Άλλη σκηνή για Ελλάδα και άλλη σκηνή για Ευρώπη. Στήνω το νοικοκυριό και μετά με την οικογένεια κάνουμε ανά δεύτερη ημέρα εκδρομές σε ακτίνες μέχρι και 150-200 χιλιόμετρα με συνηθέστερες αυτές των 100 χλμ πήγαινε-έλα.

420735

420736

Το μηχανάκι χωράει μέσα ρε ? :p

Parking
07/09/2020, 10:03
εφιάλτης....
:uplate:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
07/09/2020, 10:11
Χαίρομαι που το θέμα... αναθερμάνθηκε!
Στέφανε και Παπασούζα προφανώς το να έχεις ένα "κανονικό" αυτοκίνητο που χρησιμοποιείς όλο το χρόνο και με μερικές εύκολες (και όχι απαραίτητα μόνιμες) μετατροπές να το μεταμορφώνεις σε camper είναι η πιο ορθολογική και οικονομική λύση.... αρκεί να είναι και αρκούντως βολικό!
Με τη γυναίκα μου κάνουμε χρόνια κάμπινγκ (με σκηνή), παλιότερα και ελεύθερο, τώρα οργανωμένο. Φέτος και η κόρη μου 1,5 έτους πήρε το βάπτισμα του πυρός με 2 εβδομάδες κάμπινγκ στην Παλαιόχωρα Χανίων. Θέλω να πω οτι έχουμε φιλοσοφία κάμπινγκ και δεν ψάχνουμε περιττές ανέσεις. Μένοντας σε ένα κάμπινγκ για 2-3 μέρες τουλάχιστον η σκηνή είναι σαφώς βολικότερη (αρκεί να μη στήνεις καμιά "έπαυλη" κάθε φορά). Σε ένα road trip όμως το αυτοκίνητο θα δούλευε σούπερ! Έχω όμως 2 επιφυλάξεις...
Πρώτον όλα τα πράγματα με τα οποία είναι φορτωμένο το αυτοκίνητο, πρέπει κάπου να τα "βολέψεις" κάθε βράδυ που στρώνεις κρεβάτι. Η μπαγκαζιέρα οροφής είναι μια λύση, αλλά αρκεί; Και θα την έχεις κενή για να την φορτώνεις το βράδυ ή θα απλώνεις όλα τα πράγματα τριγύρω από το αυτοκίνητο; Και καλά αν είσαι στη φύση, αν όμως έχεις ξεμείνει για χ λόγους σε ένα πάρκινγκ και πρέπει να κάνεις αυτό που λένε οι αμερικάνοι stealth camping;
Δεύτερον και ίσως ακόμα περισσότερο σημαντικό... το μήκος του "κρεβατιού". Έχω ένα Opel Meriva. Τα πίσω καθίσματά του πέφτοντας, η πλάτη τους είναι απολύτως (σκεδόν) επίπεδη με το χώρο του πόρτ παγκάζ. Όμως ακόμα και με τα εμπρός καθίσματα τελείως μπροστά και πεσμένα και ίσως βάζοντας κάτι στον χώρο των ποδιών των πίσω επιβατών, η επιφάνεια που δημιουργείται μπορεί να φιλοξενήσει 2 ενήλικες και ένα μικρό παιδί κατά πλάτος, όμως το μήκος της δεν είναι σε καμιά περίπτωση τουλάχιστον 1,90μ ώστε να μπορώ κι εγώ (1,85) να κοιμηθώ κανονικά. Σε σας πόσο είναι το μήκος του κρεβατιού;
Πολλά ζητάω...;

Και εγώ χαίρομαι που συζητάμε για camper.
Έχω ένα αυτοκίνητο για όλες τις δουλειές.
Για ψώνια για νπηγαίνει η γυναίκα τα παιδιά σχολείο για βόλτες για ταξίδια και για κάμπινγκ. Το να κάνω το αμάξι υπνοδωμάτιο προϋποθέτει ότι όλα τα πράγματα που κουβαλάω πηγαίνουν στα μπροστινά καθίσματα και τα καθίσματα του αυτοκινήτου πάνω στην οροφή. Οπότε καταλαβαίνεις ότι το να μετακινησω το αμάξι είναι δύσκολο. Όχι όμως ακατόρθωτο. Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι σε οργανωμένο στην Ιεράπετρα. Αν θέλω για κάποιο λόγο να μεταφερθω βγάζω από την οροφή τα καθίσματα και από το μπροστινό κάθισμα πράγματα και οδηγώ .

Το μήκος του στρώματος πρέπει να είναι 1.90.Για να χωρέσει τραβάω τα καθίσματα μπροστά. Εγώ είμαι 1.82 και χωράω ίσα ίσα με τα πέλματα μου να βρίσκουν στη πόρτα του πορτ-μπαγκάζ. Μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις τα μαξιλάρια ανάποδα. Δηλαδή το κεφάλι σού να είναι στη πόρτα του πορτ-μπαγκάζ και τα πόδια σου από τη μεριά του καθίσματος. Σίγουρα θα βρεις έτσι χώρο να απλώσεις τα πόδια σου. Δοκίμασε το.


Ήσουν Παλαιόχωρα ρε θηρίο?Εισουν Γραμμένο?Σού αρέσε?

STF
07/09/2020, 10:30
Το μηχανάκι χωράει μέσα ρε ? :p

Άμα βγάλω μπροστά τροχό θα μπει σίγουρα! :D

Juohmaru!
07/09/2020, 12:01
@STF Στέφανε την fast-and-light νοοτροπία την έχεις μόνο για τη μηχανή, ε; :p
Γιατί βλέπω ολόκληρο εξοχικό σηκώνεις στο κάμπινγκ... Κι εγώ που θεωρούσα "υπερβολή" μια igloo 4 ατόμων που πήρα για κάμπινγκ με το μωρό... Πιο πριν ήμασταν με μια ορειβατική marmot με τη γυναίκα μου! :D
Σοβαρά τώρα, το αυτοκίνητο το έχω στο μυαλό μου για χρήση ως camper. Δηλαδή να κάνω τον πχ τον γύρο της Πελοποννήσου, να αράξω σε μια σκιά, να κατεβάσω απλά τραπέζι, καρέκλες και τη 3άρα φιάλη υγραερίου για μαγείρεμα και αύριο αλλού.... κάθε 2-3 μέρες και σε οργανωμένο... και αυτό να είναι εύκολο για γρήγορο! Πριν καταλήξω σε κάτι αμιγώς επιβατικό, σκέφτηκα πολύ το Fiat Doblo ως ένα όχημα που εξυπηρετούσε καλύτερα μια τέτοια φάση... Ίδωμεν!

@ Παπασούζα Ναι, στο Γραμμένο κάμπινγκ 2 εβδομάδες μέσα Ιούλη. Ήταν τέλεια! Πολλές σκιές από κέδρους και αρμυρίκια + extra καλαμωτές, πεντακάθαρες τουαλέτες, ένα μικρό καφέ στην άκρη που δούλευε -χωρίς φασαρία- από το πρωί μέχρι το βράδυ και σέρβιρε και φαγητό (εμείς μαγειρεύαμε), και μια απίστευτη θάλασσα μπροστά!!! Δεν ήθελα/χρειαζόμουν τίποτα άλλο... θα μπορούσα να μείνω εκεί και να μην κουνήσω ρούπι! Από τα καλύτερα (για τα δικά μου γούστα) κάμπινγκ που έχω πάει στην Ελλάδα...

STF
07/09/2020, 12:18
@STF Στέφανε την fast-and-light νοοτροπία την έχεις μόνο για τη μηχανή, ε; :p
Γιατί βλέπω ολόκληρο εξοχικό σηκώνεις στο κάμπινγκ... Κι εγώ που θεωρούσα "υπερβολή" μια igloo 4 ατόμων που πήρα για κάμπινγκ με το μωρό... Πιο πριν ήμασταν με μια ορειβατική marmot με τη γυναίκα μου! :D
Σοβαρά τώρα, το αυτοκίνητο το έχω στο μυαλό μου για χρήση ως camper. Δηλαδή να κάνω τον πχ τον γύρο της Πελοποννήσου, να αράξω σε μια σκιά, να κατεβάσω απλά τραπέζι, καρέκλες και τη 3άρα φιάλη υγραερίου για μαγείρεμα και αύριο αλλού.... κάθε 2-3 μέρες και σε οργανωμένο... και αυτό να είναι εύκολο για γρήγορο! Πριν καταλήξω σε κάτι αμιγώς επιβατικό, σκέφτηκα πολύ το Fiat Doblo ως ένα όχημα που εξυπηρετούσε καλύτερα μια τέτοια φάση... Ίδωμεν!


Αλέξανδρε η εμπειρία με δίδαξε...
Δεν υπάρχει καλοκαίρι που να μη φάγαμε βροχή στην Αυστρία και έπρεπε να υπάρχει χώρος να κάτσεις να περάσεις την ώρα σου διαβάζοντας, παίζοντας ή χαζεύοντας στο διαδίκτυο. Η μισή είναι σκηνή, το άλλο μισό είναι τέντα με παράθυρα για να χαζεύεις τη βροχή :)

420742


Να είσαι σίγουρος πως κουβαλάω μόνο fast-and-light αντικείμενα, θα έπρεπε να τα δεις από κοντά (εξαίρεση η σκηνή γιατί είμαι σχολαστικός στο καθάρισμα της κατά το μάζεμα). Για το μόνο που έχω μετανιώσει -μερικώς- είναι για το ψυγείο που παρασύρθηκα και το πήρα 45άρι ενώ υπήρχε και 35άρι και η αντικατάσταση του είναι πολύ ακριβή υπόθεση. Θα ήμουν πιο άνετος με το 35άρι αν και βολεύω πλέον και το 45άρι πίσω από το κάθισμα μου.

Αν κάνεις συχνά κάμπινγκ δεν υπάρχει περίπτωση να μετανιώσεις με ένα αυτοκίνητο τέτοιας μορφής. Δες και τη σειρά το Ford Tourneo Connect, έχουν σαλόνι που θυμίζει έντονα κανονικό αυτοκίνητο, πράγμα που θα εκτιμήσεις στη χρήση του ως IX. Σε μεταχειρισμένο υπάρχουν πολλές επιλογές στη κατηγορία.

buckley
07/09/2020, 12:38
:p

420744

STF
07/09/2020, 13:30
:p

420744

Εσύ το έβαλες για να χαμογελάσουμε αλλά έπεσες μέσα. Όλα έχουν την εξήγηση τους φίλε...

Σε δυο τέτοια μεγάλωσα (εντάξει περίπου, γιατί το χρώμα εχμ... είναι κάπως). Ένα πορτοκαλί και αργότερα ένα ασπρο-κόκκινο (και τα δυο ήταν Τ2).
Όντας ο κινητήρας πίσω, το πορτμπαγκαζ ήταν υπερυψωμένο και ο πατέρας μου συνέχιζε από το ίδιο ύψος μια ξύλινη κατασκευή ντυμένη με μοκέτα και δημιουργούσε μια τεράστια κρεβατοκάμαρα. Όταν άνοιγες τη συρόμενη πόρτα είχες στο πάνω μέρος κρεββάτι και στο κάτω την αποθήκη των αποσκευών. Τη δεκαετία του '70 ερχόμασταν με αυτά από Γερμανία (εκεί γεννήθηκα και μεγάλωσα) για διακοπές στην Ελλάδα διασχίζοντας την Γιουγκοσλαβία που μου φαινόταν ατελείωτη... Πόσο ωραία ήταν.

Οι φωτό από το διαδίκτυο...

420748 420747

buckley
07/09/2020, 13:50
Εσύ το έβαλες για να χαμογελάσουμε αλλά έπεσες μέσα. Όλα έχουν την εξήγηση τους φίλε...

Σε δυο τέτοια μεγάλωσα (εντάξει περίπου, γιατί το χρώμα εχμ... είναι κάπως). Ένα πορτοκαλί και αργότερα ένα ασπρο-κόκκινο (και τα δυο ήταν Τ2).
Όντας ο κινητήρας πίσω, το πορτμπαγκαζ ήταν υπερυψωμένο και ο πατέρας μου συνέχιζε από το ίδιο ύψος μια ξύλινη κατασκευή ντυμένη με μοκέτα και δημιουργούσε μια τεράστια κρεβατοκάμαρα. Όταν άνοιγες τη συρόμενη πόρτα είχες στο πάνω μέρος κρεββάτι και στο κάτω την αποθήκη των αποσκευών. Τη δεκαετία του '70 ερχόμασταν με αυτά από Γερμανία (εκεί γεννήθηκα και μεγάλωσα) για διακοπές στην Ελλάδα διασχίζοντας την Γιουγκοσλαβία που μου φαινόταν ατελείωτη... Πόσο ωραία ήταν.

Οι φωτό από το διαδίκτυο...

420748 420747

:a23:

SeniorCanardo
07/09/2020, 14:37
Food for thought. (Ίσως κάποιος να βρει καμιά καλή ιδέα)

3-4 "σανίδες", 3 μηχανάκια, ζεστό νερό, κουζινάκι, κρεβάτι...

Budget Surf Moto Van Build (https://www.youtube.com/watch?v=ZypKOncEIwA)

basilis_k6
07/09/2020, 14:45
αν και πολύ θα ήθελα ενα doblo (πηγα και το χαζευα...) είμαι ακόμα με σκηνές. οργανωμένο κάνω κάθε χρονο. φέτος μεσσηνία, μαζι με τα canadair.

Πολύ γουστάρω τις μετατροπες που κάνουν για καμπινγκ και μάλιστα έκανα ολόκληρη ανάλυση (για να δω αν με συμφέρει να παρω) για το αν αξιζει να εχεις μεγάλο όχημα να κοιμάσαι μέσα ή τροχοσκηνη σε τρειλερ. βεβαια τελικα αν εισαι του οργανωμένου η σκηνη συμφέρει οικονομικά.

STF
07/09/2020, 15:25
αν και πολύ θα ήθελα ενα doblo (πηγα και το χαζευα...) είμαι ακόμα με σκηνές. οργανωμένο κάνω κάθε χρονο. φέτος μεσσηνία, μαζι με τα canadair.

Πολύ γουστάρω τις μετατροπες που κάνουν για καμπινγκ και μάλιστα έκανα ολόκληρη ανάλυση (για να δω αν με συμφέρει να παρω) για το αν αξιζει να εχεις μεγάλο όχημα να κοιμάσαι μέσα ή τροχοσκηνη σε τρειλερ. βεβαια τελικα αν εισαι του οργανωμένου η σκηνη συμφέρει οικονομικά.

Έχει πολλά πλεονεκτήματα η σκηνή, όσο μεγαλώνει ο αριθμός των ατόμων τόσο και τα πλεονεκτήματα.

Ακόμη και στο κάμπινγκ υπάρχουν διάφοροι τρόποι να κάνεις διακοπές, αναλόγως μέσου διανυκτέρευσης και μετακίνησης.

Στη τροχοσκηνή βρήκα πως έχει παρόμοια έξοδα και κόπο με τη μετακίνηση ενός τροχόσπιτου αν κάποιος έχει ήδη μεγάλο αυτοκίνητο οπότε προτίμησα να παραμείνω στην επιλογή μιας σχετικά καλής σκηνής.

Το minivan αποτελεί μια από τις καλύτερες επιλογές αν και εκεί υπάρχουν κάποιοι συμβιβασμοί. Στην Ελλάδα βλέπω τα τελευταία χρόνια να δημιουργείται μια τάση. Στη Κεντρική Ευρώπη είναι διαδεδομένα πολλά χρόνια τώρα.

STF
07/09/2020, 15:29
Food for thought. (Ίσως κάποιος να βρει καμιά καλή ιδέα)

3-4 "σανίδες", 3 μηχανάκια, ζεστό νερό, κουζινάκι, κρεβάτι...

Budget Surf Moto Van Build (https://www.youtube.com/watch?v=ZypKOncEIwA)

Στην Ελλάδα το μεγάλο πρόβλημα είναι οι προδιαγραφές. Αν δεν είναι π.χ. στα VW η έκδοση Multivan δε μπορείς να πάρεις ένα οποιοδήποτε Transporter και να το χρησιμοποιείς ως ιδιώτης. Είναι ένα μεγάλο πρόβλημα αυτό. Άσε που δεν εισάγονται τα IX μοντέλα γιατί δε τυγχάνουν μεγάλης ανταπόκρισης και έτσι είναι δυσεύρετα και ως μεταχειρισμένα.
Το φθηνότερο ΙΧ VW Multivan καινούριο στοιχίζει περίπου 45.000 ευρώ.... αυτό λέει πολλά.

Αν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας κάτι γίνεται αλλά και πάλι έχεις άλλα ρίσκα.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
20/06/2021, 06:23
Αν και φέτος δε κοιμόμαστε στο αυτοκίνητο και έχουμε σκηνή είπα να το βαλω εδώ.

Πρώτο για φέτος.

Πλέον είμαστε 3ατομα.Ο μικρός που ακολουθούσε μέχρι και πέρυσι τώρα μάς έκανε ναζακια.
Έφτασα να πηγαίνω camping 6 άτομα (4 παιδιά) και τώρα μείναμε 3.
428938

Panos76
22/06/2021, 08:08
Εγώ έχω μείνει πλέον με 2 σκηνές, η μία 3 ατόμων η άλλη 4. Φέτος λέω να πάρω τα μικρά και να πάω Ελαφόνησο (να θυμηθώ και τα νιάτα μου).

Απλά έχω ένα μικρό θέμα. Η σκηνή των 4 ατόμων είναι αυτή που πηγαίναμε οικογενειακώς camping με τους γονείς μου το '78..

Είναι σε άψογη κατάσταση με εξαιρετική ποιότητα κατασκευής και απίστευτους χώρους αλλά ντρέπομαι να τη στήσω πλέον.. (τελευταία την είχα στήσει το 2004 και ένας Γάλλος την κατάλαβε ότι είναι Γαλλική, με κοιτούσε και μου έπιασε την κουβέντα σαν γραφικό, απολειφάδι στο χρόνο κι έτς .. :bawl: )

Για να μην τα πολυλογώ, έχουμε προτάσεις για μεγάλη σκηνή - να στέκεσαι όρθιος αλλά χωρίς να φύγει μια μικρή περιουσία;

:)

doctoras
22/06/2021, 08:17
Εγώ έχω μείνει πλέον με 2 σκηνές, η μία 3 ατόμων η άλλη 4. Φέτος λέω να πάρω τα μικρά και να πάω Ελαφόνησο (να θυμηθώ και τα νιάτα μου).

Απλά έχω ένα μικρό θέμα. Η σκηνή των 4 ατόμων είναι αυτή που πηγαίναμε οικογενειακώς camping με τους γονείς μου το '78..

Είναι σε άψογη κατάσταση με εξαιρετική ποιότητα κατασκευής και απίστευτους χώρους αλλά ντρέπομαι να τη στήσω πλέον.. (τελευταία την είχα στήσει το 2004 και ένας Γάλλος την κατάλαβε ότι είναι Γαλλική, με κοιτούσε και μου έπιασε την κουβέντα σαν γραφικό, απολειφάδι στο χρόνο κι έτς .. :bawl: )

Για να μην τα πολυλογώ, έχουμε προτάσεις για μεγάλη σκηνή - να στέκεσαι όρθιος αλλά χωρίς να φύγει μια μικρή περιουσία;

:)

σχεδιάζω οικογενειακό οδοιπορικό για νότια πελοπόννησο και εγώ για φέτος σε καμπσαιτς και έτσι, μπες στο σκρουτζ να πάρεις μια γέυση, εχεις πολλές επιλογές σε διάταξη.
εγώ προτίμησα αυτές που είναι σα τουνελ, δηλαδή στην μια πλευρά τα παιδιά στην άλλη οι ενηλικες, και στην μέση μας χωρίζει διάδρομος με ύψος ώστε να στέκεσαι όρθιος
για τις προκοπής απο 150 ευρώ και πάνω

panavour
22/06/2021, 08:46
Εγώ έχω μείνει πλέον με 2 σκηνές, η μία 3 ατόμων η άλλη 4. Φέτος λέω να πάρω τα μικρά και να πάω Ελαφόνησο (να θυμηθώ και τα νιάτα μου).

Απλά έχω ένα μικρό θέμα. Η σκηνή των 4 ατόμων είναι αυτή που πηγαίναμε οικογενειακώς camping με τους γονείς μου το '78..

Είναι σε άψογη κατάσταση με εξαιρετική ποιότητα κατασκευής και απίστευτους χώρους αλλά ντρέπομαι να τη στήσω πλέον.. (τελευταία την είχα στήσει το 2004 και ένας Γάλλος την κατάλαβε ότι είναι Γαλλική, με κοιτούσε και μου έπιασε την κουβέντα σαν γραφικό, απολειφάδι στο χρόνο κι έτς .. :bawl: )

Για να μην τα πολυλογώ, έχουμε προτάσεις για μεγάλη σκηνή - να στέκεσαι όρθιος αλλά χωρίς να φύγει μια μικρή περιουσία;

:)

αμα εισαι σκηνιτης,και ντρεπεσαι για την σκηνη σου ,ενω ειναι πληρως λειτουργικη ,τοτε ΔΕΝ κανεις για καμπινγ,πηγαινε σε δωματιο καλυτερα.οι σκηνιτες ΔΕΝ πρεπει να ειναι φασιον βικτιμς.

Panos76
22/06/2021, 08:52
οι σκηνιτες ΔΕΝ πρεπει να ειναι φασιον βικτιμς.

Το αντιλαμβάνομαι αυτό και είμαι μέσα στη νοοτροπία από μωρό (ελεύθερο και οργανωμένο), αλλά 43 ετών σκηνή δεν είναι κάπως;;

PaNick67
22/06/2021, 08:55
Το αντιλαμβάνομαι αυτό και είμαι μέσα στη νοοτροπία από μωρό (ελεύθερο και οργανωμένο), αλλά 43 ετών σκηνή δεν είναι κάπως;;

Γιατι να ειναι καπως;
Αφου ειναι αψογη και λειτουργικη οπως ειπες, τι σημασια εχει η ηλικια της; Οι παλιες σκηνες εχουν θεμα με το ποσο γρηγορα στηνονται, ποσο ογκο πιανουν και ποσο βαρος εχουν. Αν δεν ειναι προβληματα που εχει η δικη σου ποιος ο λογος αλλαγης;

Δεν σου παει ασχημα να την πεταξεις και να παρεις μια αλλη με +150€?

motojojo
22/06/2021, 08:56
Μη μασας, ειναι vintage. Μετράει άσχημα και πολύ θα ζήλευαν.

Panos76
22/06/2021, 08:59
Γιατι να ειναι καπως;
Αφου ειναι αψογη και λειτουργικη οπως ειπες, τι σημασια εχει η ηλικια της; Οι παλιες σκηνες εχουν θεμα με το ποσο γρηγορα στηνονται, ποσο ογκο πιανουν και ποσο βαρος εχουν. Αν δεν ειναι προβληματα που εχει η δικη σου ποιος ο λογος αλλαγης;

Δεν σου παει ασχημα να την πεταξεις και να παρεις μια αλλη με +150€?

Είναι βαμβακερή, πράγματι έχει μεγάλο όγκο και βάρος και δεν έχει σχέση η ποιότητά της με οτιδήποτε κυκλοφορεί τώρα (πιστεύω.

Εντάξει, μάλλον θα πεισθώ, αλλά κανονίστε να περνούν απ'έξω και να μας βλέπουν σαν αξιοθέατο :bawl:

sapila racing
22/06/2021, 09:35
Το αντιλαμβάνομαι αυτό και είμαι μέσα στη νοοτροπία από μωρό (ελεύθερο και οργανωμένο), αλλά 43 ετών σκηνή δεν είναι κάπως;;

Οχι βέβαια, μια χαρα ειναι αν ειναι λειτουργικη.

doctor_john
22/06/2021, 10:01
Σαν αξιοθέατο με προθάλαμο και δύο υπνοδωμάτια εννοείς; που δεν σκύβει κανείς; ανάκτορο λέγεται..

Ένας σάκος σωλήνες, μια βαλίτσα πανιά.. αν τα μεταφέρεις ποιος να σε δει περίεργα, άλλοι που ζουν σκυμμένοι;

Συνδυάζεται και ωραία με ξύλινα έπιπλα, 70ς chic, λίγο σερφ να παίζει μονοφωνικά, θα δέχεσαι επισκέψεις..

Υπάρχει και αντιηλιακό σπρεϋ για τα πανιά ;)

Εγώ ψάχνω μια ολλανδική; μάρκα με έναν γλάρο που είχα μικρός τρίγωνη απο καμβά..

Panos76
22/06/2021, 10:07
Σαν αξιοθέατο με προθάλαμο και δύο υπνοδωμάτια εννοείς; που δεν σκύβει κανείς; ανάκτορο λέγεται..

Ένας σάκος σωλήνες, μια βαλίτσα πανιά.. αν τα μεταφέρεις ποιος να σε δει περίεργα, άλλοι που ζουν σκυμμένοι;

Συνδυάζεται και ωραία με ξύλινα έπιπλα, 70ς chic, λίγο σερφ να παίζει μονοφωνικά, θα δέχεσαι επισκέψεις..

Υπάρχει και αντιηλιακό σπρεϋ για τα πανιά ;)

Εγώ ψάχνω μια ολλανδική; μάρκα με έναν γλάρο που είχα μικρός τρίγωνη απο καμβά..

Πρέπει να με έχεις δει.. :lol: με τη διαφορά ότι οι σωλήνες είναι σε χάρτινο κουτί μακρόστενο και η σκηνή είναι σε σάκο που χωράει άνθρωπος μέσα..

Τα έπιπλα υπάρχουν και αυτά, ένα τραπέζι πτυσσόμενο και 4 καθισματάκια μέσα, καθώς και δύο ντιβάνια, όλα 70ς, αλλά είπαμε.. μην έρθει κ η Δαμανάκη για επίσκεψη ..

Την μάρκα δεν την θυμάμαι, είναι πάντως Γαλλική.

doctor_john
22/06/2021, 10:27
Andre JΑΜΕΤ?
ποια Δαμανάκη.. πλάκα κάνεις, σου έρχεται αυτή σε εικόνα 70ς camping;

Οι σωλήνες τα παρελκόμενα και η τέντα χωράνε σε λουκάνικο, τα πανιά γίνονται πακέτο με ιμάντες.
Με δυο τσαντούλες πας διακοπές :lol:

katsar
22/06/2021, 10:46
Το πρόβλημα με αυτές τις παλιές σκηνές δεν είναι τόσο το λειτουργικό αλλά το πως χρειάζεσαι πολύ χρόνο για το στήσιμο + τα παρελκόμενα πιάνουν πολύ χώρο και βάρος.
Κατά τα άλλα αν έχεις όλα τα κομμάτια (κάνε καλό έλεγχο) και δεν σου λείπει κάτι γιατί όχι,λες να σε κοροιδεύουν οι άλλοι κατασκηνωτές ;;; :wave2:

edit τώρα διάβασα πως μιλάς για σκηνή 4 ατόμων ,νόμιζα πως σε ενδιαφέρει η αγορά μεγάλης 8 ατόμων.

Panos76
22/06/2021, 11:10
Andre JΑΜΕΤ?
ποια Δαμανάκη.. πλάκα κάνεις, σου έρχεται αυτή σε εικόνα 70ς camping;

Οι σωλήνες τα παρελκόμενα και η τέντα χωράνε σε λουκάνικο, τα πανιά γίνονται πακέτο με ιμάντες.
Με δυο τσαντούλες πας διακοπές :lol:

η Ναθαναήλ πάντως σίγουρα όχι :D

Με τρέλανες με τη μάρκα, δεν ξέρω, θα κοιτάξω αλλά η παρακάτω της φέρνει αρκετά

428963


Το πρόβλημα με αυτές τις παλιές σκηνές δεν είναι τόσο το λειτουργικό αλλά το πως χρειάζεσαι πολύ χρόνο για το στήσιμο + τα παρελκόμενα πιάνουν πολύ χώρο και βάρος.
Κατά τα άλλα αν έχεις όλα τα κομμάτια (κάνε καλό έλεγχο) και δεν σου λείπει κάτι γιατί όχι,λες να σε κοροιδεύουν οι άλλοι κατασκηνωτές ;;; :wave2:

edit τώρα διάβασα πως μιλάς για σκηνή 4 ατόμων ,νόμιζα πως σε ενδιαφέρει η αγορά μεγάλης 8 ατόμων.

Ο χρόνος είναι τεράστιο θέμα, θέλει ώρες σε σχέση με αυτή που έχω (των 3 ατόμων) που θέλει λεπτά.

4 ατόμων λέω εγώ πως είναι γιατί 4 μέναμε μέσα :p. Δεν ξέρω αν θεωρείται 6 ή και 8 (έχει 2 δωμάτια και ένα μεγάλο χωλ).

Εγώ δεν ήμουν συμπλεγματικός, οι άλλοι με έκαναν.. (η κοπελιά που είχα τότε και εκείνος ο Γάλλος και όλοι οι υπόλοιποι που την κοιτούσαν) :bawl:

Anyway, νομίζω βγήκαμε λίγο εκτός θέματος. Εντάξει, με πείσατε, θα την πάρω και θα δούμε (αν πάμε τελικά).

katsar
22/06/2021, 11:15
Νομίζω κατάλαβα ποιες εννοείς.
Όντως θέλεις μισή μέρα για στήσιμο :lol:
Από εκεί και πέρα για μια αντίστοιχη σύγχρονη θέλει καλό κομπόδεμα,4-5 κατοστάρικα δεν τα γλιτώνεις !!!

doctor_john
22/06/2021, 11:41
Υπερβολές, σε 15-20' χαλαρά. Διακοπές είσαι..
Το μόνο που θα είχα υπόψιν είναι μην δεσπόζει σε μέρος που ο κόσμος διαχειρίζεται όσο μπορεί χωρίς να το επηρεάζει.
Μη μπαίνει στο πλάνο όλων εννοώ, καλυμμένη απο δέντρο καλύτερα.

Panos76
22/06/2021, 11:43
Μη μπαίνει στο πλάνο όλων εννοώ, καλυμμένη απο δέντρο καλύτερα.

ά τώρα μου το γυρνάς! Άρα παραδέχεσαι ότι θα είμαι ρόμπας, εκτός αν το λες για να μη με ματιάσουν :bawl:

15' θέλω για τη σύγχρονη που έχω, αυτή πίστεψέ με θέλει πάνω από μία ώρα για να στηθεί σωστά με όλα τα αξεσουάρ της!

leftos
22/06/2021, 12:55
Εμένα είναι 3 σάκοι και στην μέση απο τα 2 δωμάτια έχει χώρο για την χημική τουαλέτα και μπροστά χώρο σαλόνι και έξω τέντα φούλ για να κάτσεις!!
Αν είχα ένα καθαρό τριήμερο θα πήγαινα και θα την έστηνα έτσι για το γαμώτο αλλά απο σάββατο μεσημέρι μέχρι κυριακή βράδυ το μόνο που χρειάζομαι είναι μια πετσέτα θαλάσσης πάνω στην άμμο για να κοιμηθώ.

doctor_john
22/06/2021, 13:07
Τι να σου πω, μου φαίνεται πολύ και δεν κάνω οικονομία στα πασαλάκια..

Δεν το γυρνάω, δεν βάζω την σκηνή μπροστά από το "όριο" των ήδη εγκατεστημένων, μεγάλη ή μικρή.
Σε ειδικές περιπτώσεις πχ επίπεδα, αμμόλοφοι κ.λπ. ρωτάω αλλά γενικά αν δεν θα μου άρεσε στην θέση των άλλων δεν την εγκαθιστώ.

Ειδικά με την μεγάλη βρίσκω να καλύπτομαι αλλιώς δίχτυ παραλλαγής η καλύτερη κληματαριά.

Αν βρώ μια με μεγάλες στο Σίμο θα πάθεις πλάκα, τρεις ανα 15μ με βεράντες, νόμιζες ότι ο Κέννεντυ ζει

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
22/06/2021, 15:51
ά τώρα μου το γυρνάς! Άρα παραδέχεσαι ότι θα είμαι ρόμπας, εκτός αν το λες για να μη με ματιάσουν :bawl:

15' θέλω για τη σύγχρονη που έχω, αυτή πίστεψέ με θέλει πάνω από μία ώρα για να στηθεί σωστά με όλα τα αξεσουάρ της!

Ρε συ όντως. Θα γίνεις ρόμπα. Πετα τη καλύτερα.


Μονο πες μού σε ποιον κάδο :lol:

Χωρίς πλάκα τώρα. Αυτές οι σκηνές (είχαμε με τους γονείς μου) το κακό τους ειναι ότι είναι χρονοβόρες στο στήσιμο και πιάνουν πολύ χώρο. Δε συζητάμε για να φορτωθεί σε μηχανή. Ναι μεν το υλικό τους είναι "αντισεισμικο" και για να το βρεις τώρα πρέπει να τα σκάσεις αλλά για διήμερο δεν είναι. Προσωπικά θα την άφηνα και θα την εστηνα σε 4ημερες και πανω.Εγω τώρα ειμουν 5ημερη.Σε 20 λεπτά ειχα τελειώσει. Δε θα με χαλούσε να φαω και μια ώρα στο στήσιμο για να εχω ενα ωραίο αποτέλεσμα. Δεν υπάρχει λόγος ντροπής.
Εμενα η σκηνή που είδες είναι 23 χρονών.

Έχει και το τζάμπο φτηνές σκηνές. Αν δε πας πανω απο 2ημερο δεν αξίζει να σκάσεις ενα κάρο λεφτά για μια νύχτα.

Μια ερώτηση?Στην Ελαφόνησο στη Κρήτη θες να πας?

motojojo
22/06/2021, 16:28
Μια ερώτηση?Στην Ελαφόνησο στη Κρήτη θες να πας?

Στην Κρήτη είναι το Ελαφονήσι.
Η Ελαφόνησος είναι στη νότια Πελοπόνησο, βορεια των Κυθήρων.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
22/06/2021, 19:38
Στην Κρήτη είναι το Ελαφονήσι.
Η Ελαφόνησος είναι στη νότια Πελοπόνησο, βορεια των Κυθήρων.

Ναι ενημερώθηκα με π.μ.

gior-gos
22/06/2021, 20:13
Αν πας στον Δημητριάδη (για το κατάστημα της Αργυρούπολης το ξέρω σίγουρα) έχει πολλές σκηνές διαφόρων μεγεθών και ποιοτήτων στημένες έξω. Βοηθάει πολύ στο να επιλέξεις απ το να "δεις" μια σκηνή απ τα specs.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
25/06/2022, 04:47
Την άλλη βδομάδα απο Παρασκευή έως Δευτέρα πρώτα ο Θεός θα κάνω το πρώτο μού για φέτος! Στο αμάξι μέσα πάλι! Με τη δουλειά τα κανόνισα :beer:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
04/07/2022, 08:58
Λόγω του αερα εδώ κάτω (7 μποφορ δε μπορούσα να στήσω ) και ότι ακολούθησε άλλο ένα παιδί (δε χωράμε στο αμάξι) το τριήμερο δεν αναβλήθηκε αλλά πήρα ξύλινο σπιτάκι στο οργανωμένο που ερχόμαστε!

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
04/07/2022, 09:06
436759

436760

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
08/08/2022, 20:53
Ετοιμαζόμαστε για 5ημερη!Θα παίξει σκηνή και αυτοκίνητο :smokin:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
08/08/2022, 21:05
Θα ρθουν όλοι :D

ratamahatta
10/08/2022, 07:57
Χαμουλης θα γίνεται παντού τέτοια εποχή
Εγώ θα φύγω 3ημερο για λαϊκό προσκύνημα στην χειλιαδου

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
10/08/2022, 11:05
Ναι θα γίνεται της πτνας παντού!