PDA

View Full Version : Αγορά μηχανής 50cc



Sapoyniss
10/08/2019, 21:01
Καλησπέρα σε όλους, από τον τίτλο έχετε ήδη καταλάβει για το πού πηγαίνει αυτή η ανάρτηση.
Είμαι 17 χρονών (παρά έναν μήνα) και ψάχνω μηχανάκι , σε λίγο καιρό βγαίνει το δίπλωμα μου. Στο μυαλό μου έχω Daytona Hobby ή Sprinter σαν 50αρια. Γνωρίζω ότι το Hobby δεν είναι τόσο αγαπητό και αγαπημένο από πολλούς αλλά προσωπικά μου αρέσει αφού έχει το naked στυλ. Γνωρίζω ότι δεν είναι δυνατό αλλά δεν ψάχνω κάτι για να οδηγάω δικάβαλο. Είμαι 1,84 και 75 κιλά και θέλω το μηχανάκι που θα έχω για έναν χρόνο+ (μέχρι να βγει το δίπλωμα για 125) να το έχω για πρακτικούς λόγους (σχολείο/φροντιστήριο/γυμναστήριο και βόλτες). Δεν έχω μεγάλη γνώση στα 50αρια για αυτό είμαι ανοιχτός σε κάθε πρόταση για μηχανάκι.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. :ufo:

(Μικρή πρόσθεση) Επειδή είμαι καινούργιος στο forum μπορεί το θέμα να μην είναι στο σωστό μέρος και ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη.

JasonEV
10/08/2019, 21:42
Προσωπικα δεν μου αρεσει το hobby. 12αρες ζαντες και ασχημο για μενα γενικα συνολο. Μιλαμε για καινουργιο η μεταχειρισμενο;

Sapoyniss
10/08/2019, 21:44
Προσωπικα δεν μου αρεσει το hobby. 12αρες ζαντες και ασχημο για μενα γενικα συνολο. Μιλαμε για καινουργιο η μεταχειρισμενο;
Δεν έχω σκεφτεί ακόμα γιατί δεν έχω θέμα μιας και είναι φθηνό μηχανάκι, γνωρίζω ότι είναι πολλοί που δεν τους αρέσει αλλά εμένα μου αρέσει το look που έχει. Βέβαια δεν είμαι και απόλυτος,θα ήθελα να ακούσω γνώμες/προτιμήσεις και οποιαδήποτε αναφορά σε άλλα 50αρια που είναι καλά στην αγορά.

mikes
10/08/2019, 22:59
καλως τον!

το hobby ειναι χαμηλο μηχανακι και πιθανων να μη σε βολεψει με το υψος σου...
γνωμη μου δες για κανα εντουρακι η μοταρντακι οπως το derbi senda πχ..

Sapoyniss
10/08/2019, 23:03
καλως τον!

το hobby ειναι χαμηλο μηχανακι και πιθανων να μη σε βολεψει με το υψος σου...
γνωμη μου δες για κανα εντουρακι η μοταρντακι οπως το derbi senda πχ..

Καλώς σας βρήκα! Συμφωνώ με αυτό που λες ότι δεν είναι ψηλό μηχανάκι αλλά από reviews και μια φορά που βρέθηκα δίπλα από ένα μου φάνηκε νορμάλ. Μερικοί λένε ότι φαίνεται κοντό αλλά είναι σε νορμάλ ύψος παπιου,βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν ! Για μοταρντακια σκεφτόμουν , όπως aprilia sx 50 αλλά δεν είμαι σίγουρος ως προς την κατανάλωση τους και την τιμή στα ανταλλακτικά τους προς παν ενδεχόμενο (μακριά από εμάς πάντα !)

Nospecialname
11/08/2019, 16:47
Sprinter το οποίο μετά θα κάνεις 125

Sapoyniss
11/08/2019, 16:50
Sprinter το οποίο μετά θα κάνεις 125

Το μηχανάκι που θα πάρω δεν θα το κρατήσω για 125, θα πάρω άλλο μηχανάκι όταν κλείσω 18!

Nospecialname
11/08/2019, 19:36
Το μηχανάκι που θα πάρω δεν θα το κρατήσω για 125, θα πάρω άλλο μηχανάκι όταν κλείσω 18!

Γιατί να πάρεις άλλο μηχανάκι όταν μπορείς με 300€ να αλλάξεις μοτέρ??

Sapoyniss
11/08/2019, 19:54
Γιατί να πάρεις άλλο μηχανάκι όταν μπορείς με 300€ να αλλάξεις μοτέρ??

Γιατί κανένα από τα δύο δεν με τρελαίνει ώστε να τα κρατήσω όταν κλείσω 18 και νόμιμα πλέον θα μπορώ να έχω ένα 125

jawaforever
11/08/2019, 20:51
Γιατί κανένα από τα δύο δεν με τρελαίνει ώστε να τα κρατήσω όταν κλείσω 18 και νόμιμα πλέον θα μπορώ να έχω ένα 125

Μπράβο λεβέντη. Μπράβο που θέλεις να είσαι νόμιμος και σωστός.
Το να παροτρύνουν ένα νέο παιδί να κυκλοφορεί με ένα μαιμουδιασμενο-παρανομο όχημα, είναι τουλάχιστον θλιβερό.

Sapoyniss
11/08/2019, 20:56
Μπράβο λεβέντη. Μπράβο που θέλεις να είσαι νόμιμος και σωστός.
Το να παροτρύνουν ένα νέο παιδί να κυκλοφορεί με ένα μαιμουδιασμενο-παρανομο όχημα, είναι τουλάχιστον θλιβερό.

Ευχαριστώ πολύ! Πρώτα η ασφάλεια και η νομιμότητα και μετά η ευχαρίστηση που θα μου προσφέρουν οι μηχανές. Ούτως ή άλλως χρόνια έχω μπροστά μου για να απολαύσω οποιοδήποτε όχημα είτε αμάξι είτε μηχανή, για τώρα πρέπει να έχω κάτι που απλώς θα με διευκολύνει στην καθημερινότητα μου και τίποτα παραπάνω. Δεν θέλω να κάνω την κλασική κίνηση που κάνουν όλοι στην ηλικία μου όπου οδηγάνε 125 ενώ έχουν δίπλωμα για 50αρι.

Nospecialname
11/08/2019, 23:47
Μπράβο λεβέντη. Μπράβο που θέλεις να είσαι νόμιμος και σωστός.
Το να παροτρύνουν ένα νέο παιδί να κυκλοφορεί με ένα μαιμουδιασμενο-παρανομο όχημα, είναι τουλάχιστον θλιβερό.

Αδερφε δεν είπα να κάνει κάτι παράνομο , του είπα να βάλει 125αρι μοτέρ στα 18 όπως ορίζει ο νόμος , δεν είπα κάτι κακο..

sapila racing
12/08/2019, 08:24
Αδερφε δεν είπα να κάνει κάτι παράνομο , του είπα να βάλει 125αρι μοτέρ στα 18 όπως ορίζει ο νόμος , δεν είπα κάτι κακο..

Σε μηχανάκι 50cc δεν μπαίνει με καμμία παναγία νόμιμα μοτέρ 125. :nono:
Συγκεντρώσου πριν δώσεις και συμβουλές σε άλλους.

p@nos
12/08/2019, 09:11
τα 50αρια δεν εχουν καν κανονικη αδεια κυκλοφοριας, ειναι μοτοποδηλατα...

στο φιλο τωρα, θα σου ελεγα να κανεις υπομονη ενα χρονο ακομα και να παρεις καποιο μεγαλυτερο μηχανακι στης κατηγορια μεταξυ 125-250κε...αν θα ειναι μοτο με συμπλεκτη η σκουτερ/παπι ειναι δικη σου αποφαση...εξαλλου ενας χρονος ακομα δεν ειναι πολυ και θα περασει πριν το καταλαβεις...

τα 50αρια ειναι σαν κατηγορια απομειναρια απο παλιοτερες εποχες, και δε νομιζω να καταφερεις να το πουλησεις και ευκολα οταν θα ερθει η ωρα...και πρακτικα πλεον πλην αποκλειστικα αστικων μετακινησεων με χαμηλες ταχυτητες ειναι εντελως αχρηστα...

andreastwin
12/08/2019, 09:12
Σε μηχανάκι 50cc δεν μπαίνει με καμμία παναγία νόμιμα μοτέρ 125. :nono:
Συγκεντρώσου πριν δώσεις και συμβουλές σε άλλους.

ΤΟ ΑΥΤΟ.:a21:

Sapoyniss
12/08/2019, 09:32
τα 50αρια δεν εχουν καν κανονικη αδεια κυκλοφοριας, ειναι μοτοποδηλατα...

στο φιλο τωρα, θα σου ελεγα να κανεις υπομονη ενα χρονο ακομα και να παρεις καποιο μεγαλυτερο μηχανακι στης κατηγορια μεταξυ 125-250κε...αν θα ειναι μοτο με συμπλεκτη η σκουτερ/παπι ειναι δικη σου αποφαση...εξαλλου ενας χρονος ακομα δεν ειναι πολυ και θα περασει πριν το καταλαβεις...

τα 50αρια ειναι σαν κατηγορια απομειναρια απο παλιοτερες εποχες, και δε νομιζω να καταφερεις να το πουλησεις και ευκολα οταν θα ερθει η ωρα...και πρακτικα πλεον πλην αποκλειστικα αστικων μετακινησεων με χαμηλες ταχυτητες ειναι εντελως αχρηστα...

Ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες τις συμβουλές σε τόσο σύντομο χρόνο! Γνωρίζω και μόνος μου ότι τα 50αρια , είναι 50αρια και δεν αξίζουν αλλά λόγω του που μένω και των καθημερινών μου δραστηριοτήτων χρειάζομαι ένα μέσο να μετακινούμαι, γιατί πάντα έτρεχαν τα αδέλφια μου να με πάνε από εδώ και από εκεί, αυτός είναι ο μόνος λόγος που θα ήθελα να πάρω τώρα και ας ξέρω ότι δεν αξίζουν σχεδόν καθόλου.

p@nos
12/08/2019, 13:36
Ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες τις συμβουλές σε τόσο σύντομο χρόνο! Γνωρίζω και μόνος μου ότι τα 50αρια , είναι 50αρια και δεν αξίζουν αλλά λόγω του που μένω και των καθημερινών μου δραστηριοτήτων χρειάζομαι ένα μέσο να μετακινούμαι, γιατί πάντα έτρεχαν τα αδέλφια μου να με πάνε από εδώ και από εκεί, αυτός είναι ο μόνος λόγος που θα ήθελα να πάρω τώρα και ας ξέρω ότι δεν αξίζουν σχεδόν καθόλου.

αν θες ντε και καλα να παρεις κατι τωρα θα σου ελεγα να κοιταξεις απλα σε παλιο 50αρι παπι...στρογγυλοφαναρο φυσικα να ειναι ο τοπ υποψηφιος...επισης θα σου προτεινα να βουτηξεις στην παρανομια :lol: και να βρεις καποιο που να ειναι ηδη 70αρι, μιας και κανει πολυ μεγαλη διαφορα, ανεβαινει ανηφορες ευκολα κλπ...φυσικα μαλλον τα περισσοτερα μηχανακια αυτα ειναι ηδη 70αρια, απλα αν το παρεις θα εχεις ενα οχημα που θα εχει ηδη καποια ''εμπορικη'' αξια, αλλα και χρησιμοτητα μιας και πιθανοτατα δε θα χρειαστει να το πουλησεις...εγω εχω ακομα το δικο μου μιας και ειναι ακομα χρησιμο, και με ενα ζευγαρακι λαστικα και φρεσκες σιαγονες στα ταμπουρακια του ειναι αξιοπρεπεστατο για πολιτισμενη καθημερινη χρηση

Sapoyniss
12/08/2019, 13:41
αν θες ντε και καλα να παρεις κατι τωρα θα σου ελεγα να κοιταξεις απλα σε παλιο 50αρι παπι...στρογγυλοφαναρο φυσικα να ειναι ο τοπ υποψηφιος...επισης θα σου προτεινα να βουτηξεις στην παρανομια :lol: και να βρεις καποιο που να ειναι ηδη 70αρι, μιας και κανει πολυ μεγαλη διαφορα, ανεβαινει ανηφορες ευκολα κλπ...φυσικα μαλλον τα περισσοτερα μηχανακια αυτα ειναι ηδη 70αρια, απλα αν το παρεις θα εχεις ενα οχημα που θα εχει ηδη καποια ''εμπορικη'' αξια, αλλα και χρησιμοτητα μιας και πιθανοτατα δε θα χρειαστει να το πουλησεις...εγω εχω ακομα το δικο μου μιας και ειναι ακομα χρησιμο, και με ενα ζευγαρακι λαστικα και φρεσκες σιαγονες στα ταμπουρακια του ειναι αξιοπρεπεστατο για πολιτισμενη καθημερινη χρηση

Θα το έχω στο νου μου! Ευχαριστώ πολύ για τις ιδέες και απόψεις!

jawaforever
12/08/2019, 13:54
Αδερφε δεν είπα να κάνει κάτι παράνομο , του είπα να βάλει 125αρι μοτέρ στα 18 όπως ορίζει ο νόμος , δεν είπα κάτι κακο..

Το να μην ξέρεις, δεν είναι κακό.
Κακό είναι να μην ξέρεις ότι δεν ξέρεις.
Ακόμα μεγαλύτερο κακό είναι να συμβουλεύεις ενώ δεν ξέρεις.

jawaforever
12/08/2019, 14:02
Ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες τις συμβουλές σε τόσο σύντομο χρόνο! Γνωρίζω και μόνος μου ότι τα 50αρια , είναι 50αρια και δεν αξίζουν αλλά λόγω του που μένω και των καθημερινών μου δραστηριοτήτων χρειάζομαι ένα μέσο να μετακινούμαι, γιατί πάντα έτρεχαν τα αδέλφια μου να με πάνε από εδώ και από εκεί, αυτός είναι ο μόνος λόγος που θα ήθελα να πάρω τώρα και ας ξέρω ότι δεν αξίζουν σχεδόν καθόλου.

Επειδή, όπως λες, θα το κρατήσεις μονό ένα χρόνο, ίσως να πρέπει να ψάξεις για κάποιο μεταχειρισμένο 50αρι.
Τουλάχιστον έτσι θα χάσεις ελάχιστα χρήματα, ίσως και καθόλου, οταν το δώσεις μετά 12 μήνες.
Σε καινούριο η χασούρα θα φτάσει στην καλύτερη τα 300€. Και αυτό αφού αλλάξεις τα συνήθως άθλια ελαστικά που έχουν από καινούρια τα Κινέζικα 50αρια παπάκια.

Sapoyniss
12/08/2019, 14:33
Επειδή, όπως λες, θα το κρατήσεις μονό ένα χρόνο, ίσως να πρέπει να ψάξεις για κάποιο μεταχειρισμένο 50αρι.
Τουλάχιστον έτσι θα χάσεις ελάχιστα χρήματα, ίσως και καθόλου, οταν το δώσεις μετά 12 μήνες.
Σε καινούριο η χασούρα θα φτάσει στην καλύτερη τα 300€. Και αυτό αφού αλλάξεις τα συνήθως άθλια ελαστικά που έχουν από καινούρια τα Κινέζικα 50αρια παπάκια.

Κατάλαβα, ούτως ή άλλως αυτό προσπαθώ,να πάρω ένα μεταχειρισμένο και όχι καινούργιο!