PDA

View Full Version : Αναζήτηση ανοιχτού συνεργείου αυτήν την βδομάδα (σε βόρεια προάστια ή μη)



helix
12/08/2019, 19:02
Χαιρετώ,

Έχω ένα crypton του 2000 και πήρα πρέφα οτι το κόκκαλο της γκαζιέρας έχει κοπεί σχεδόν το μισό (βλέπεις το σίδερο του τιμονιού από μέσα από την εγκοπή που έχει σχηματιστεί) περιμετρικά, από την πολυκαιρία υποθέτω. Είναι ξεραμένο και γενικώς άθλιο. Σάββατο φεύγω διακοπές σε νησί μαζί του, και φοβάμαι οτι η στραβή θα γίνει όταν είμαι στο πουθενά μέσα στα δάση και μετά θα κλαίνε μανούλες.

Παίρνω σήμερα από το πρωί σε οτι συνεργείο μου βγάζει το google σε βόρεια προάστια, όλοι είναι διακοπές. Ο μηχανικός που το πηγαίνω συνήθως λείπει και αυτός. Μπας και ξέρει κάποιος κάποιον που να είναι ανοιχτός αύριο/μεθαύριο/Παρασκευή να προλάβω να αλλάξω το κόκκαλο και μια ντίζα γκαζιού; Αν είναι και βόρεια προάστια ακόμα καλύτερα.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις.

telegonos
12/08/2019, 19:28
Τογελος, Στελπετ και παρομοιοι εμποροι, θα παραμεινουν ανοικτοι, πηγαινε παρε το ανταλλακτικο και αλλαξε το μονος σου

helix
12/08/2019, 19:40
Μωρέ αν ένιωθα άνετα να το κάνω μόνος μου θα το έκανα. Αλλά δεν το έχω ξανακάνει και φοβάμαι μην κάνω καμιά πατάτα και μετά μου μείνει στο χέρι τίποτα, ή δεν δουλέυει όπως θα έπρεπε. Θεωρητικά θα είναι εύκολο, αλλά πχ στην αλλαγή λαδιών μπερδεύω τις βίδες και ξεβιδώνω κάθε φορά λάθος βίδα.

BLiTzER
12/08/2019, 20:02
Τογελος, Στελπετ και παρομοιοι εμποροι, θα παραμεινουν ανοικτοι, πηγαινε παρε το ανταλλακτικο και αλλαξε το μονος σου

Πέρασα από stelpet Θησέως σήμερα, για κάτι που ήθελα, και ήταν κλειστό.

katsar
12/08/2019, 20:04
προβολάκια;

BLiTzER
12/08/2019, 20:05
Μπλε. :lol:

telegonos
12/08/2019, 21:22
Πέρασα από stelpet Θησέως σήμερα, για κάτι που ήθελα, και ήταν κλειστό.

Το θησεως εχει κλεισει, το πειραιως ειναι ανοικτο.

bulmont
12/08/2019, 21:33
Πέρασα από stelpet Θησέως σήμερα, για κάτι που ήθελα, και ήταν κλειστό.

Παρμπρίζ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

borgiriadis1
12/08/2019, 23:37
Πηγαινε αγορασε το ανταλακτικο να το χεις στα χερια σου και σε οποιον μαστορα βρεις σταματα. Σε 10 λεπτα θα εισαι ετοιμος (με το αναλογο κοστος βεβαια). Δεν ειναι κτ τρομερο αλλα αν δεν εχεις εμπιστοσυνη στις γνωσεις σου (δεν ειναι κακο, μπορει να μην πιανουν τα χερια σου) ο μαστορας ειναι η "δουλεια" του (εδω γελαμε, αλλα ειναι τοσο απλο που και μονοφθαλμος θα το καταφερει).

helix
12/08/2019, 23:57
Μωρέ σε άλλους τομείς πιάνουν μια χαρά τα χέρια μου, αλλά στις μηχανές έχω έναν φόβο οτι άμα κάνω μαλακία παίζει να το πληρώσω με την σωματική μου ακεραιότητα, γι'αυτό δεν το ρισκάρω εύκολα. Αν δηλαδή έβρισκα ένα βιντεάκι ή έστω ένα κείμενο με 5 φωτογραφίες για αλλαγή κόκκαλου γκαζιού και ντίζας σε crypton-r 105 θα το έκανα μόνος μου. Αλλά έτσι στα τυφλά και χωρίς εμπειρία μπορεί να πηδήσω κάποιο βήμα που χρειάζεται (πχ λάδωμα της νέας ντίζας ή ρύθμιση αυτής).

Γενικώς είμαι από τους ανθρώπους που τους αρέσει να φτιάχνουν πράγματα και να μαθαίνουν πως λειτουργούν. Αλλά στις μηχανές έχω την παραπάνω φοβία που προφανώς οφείλεται στην έλλειψη εμπειρίας.

Bowleno
13/08/2019, 03:00
Πέρασα από stelpet Θησέως σήμερα, για κάτι που ήθελα, και ήταν κλειστό.

Πουλάνε εκεί ανταλλακτικά για Φορντ;:lol:

raccoon
13/08/2019, 08:39
Πάρε πρώτα το ανταλλακτικό. Αν δεν βρεις κάποιον εδώ να στο περάσει, όταν θα πας στο νησί, πήγαινε σε έναν με ενοικιάσεις μοτο, να στο περάσει εκείνος. Φυσικά πρώτα ρωτάς πόσο κοστίζει η δουλειά του.

Panos76
13/08/2019, 10:49
Αυτούς εδώ (http://motorium.gr/) το google τους δείχνει ανοιχτούς μέχρι τις 6.

Λευκάδιος
13/08/2019, 12:55
Τογελος, Στελπετ και παρομοιοι εμποροι, θα παραμεινουν ανοικτοι, πηγαινε παρε το ανταλλακτικο και αλλαξε το μονος σου

Τόγελος κλειστός

raccoon
13/08/2019, 14:24
Καλογρέζα Βυζαντίου ο Λουκάς κλειστός

borgiriadis1
13/08/2019, 14:59
Μωρέ σε άλλους τομείς πιάνουν μια χαρά τα χέρια μου, αλλά στις μηχανές έχω έναν φόβο οτι άμα κάνω μαλακία παίζει να το πληρώσω με την σωματική μου ακεραιότητα, γι'αυτό δεν το ρισκάρω εύκολα. Αν δηλαδή έβρισκα ένα βιντεάκι ή έστω ένα κείμενο με 5 φωτογραφίες για αλλαγή κόκκαλου γκαζιού και ντίζας σε crypton-r 105 θα το έκανα μόνος μου. Αλλά έτσι στα τυφλά και χωρίς εμπειρία μπορεί να πηδήσω κάποιο βήμα που χρειάζεται (πχ λάδωμα της νέας ντίζας ή ρύθμιση αυτής).

Γενικώς είμαι από τους ανθρώπους που τους αρέσει να φτιάχνουν πράγματα και να μαθαίνουν πως λειτουργούν. Αλλά στις μηχανές έχω την παραπάνω φοβία που προφανώς οφείλεται στην έλλειψη εμπειρίας.

Ειναι Τριτη αν πιαστεις σμρ το τελειωνεις και εχεις 3 μερες να το δοκιμασεις. Στην τελικη το χειροτερο που μπορει να παθεις ειναι να μεινεις απο γκαζι. Δν θα κολλησει κανενας τροχος ας πουμε για να κινδυνευει η ακεραιοτητα σου.
Αν και θα το ξαναπω δεν ειναι και καμια επιστημη να αλλαξεις γκαζιερα.
Ή οπως ειπε ο raccoon παρε το ανταλακτικο και στην χειρωτερη στο αλλαζουν στο νησι.

helix
13/08/2019, 21:33
Ευχαριστώ όσους προσπαθούν να βοηθήσουν, αλλά δυστυχώς και stelpet κλειστό (και τα δυο) και τα συνεργεία στο google γράφουν μεν ανοιχτά αλλά όλα είναι κλειστά. Είχα πάρει ήδη τηλ σε καμιά δεκαριά από το google maps πριν ποστάρω εδώ μέσα.

Οπότε καβάλησα τον πάπιο και κατέβηκα Λιοσίων (από Πεντέλη) στο nakassomething αφού πήρα τηλ να δω οτι όντως είναι ανοιχτά και έχουν τα συγκέκριμενα parts (αφού τσέκαρα κωδικούς στο site τους με τους κωδικούς της yamaha και ήταν κομπλέ). Φυσικά όμως επειδή είμαστε Ελλάδα και στο κόκκαλο και στην ντίζα δεν είχε τους κωδικούς που έγραφε στο site ως διαθέσιμα αλλά παρόμοιους κωδικούς για άλλα μοντέλα που μάλλον είναι συμβατά. Αυτό με πείραξε πολύ, μιας και είχα πάρει και τηλ και είχα ρωτήσει κιόλας, αλλά μιας και είχα κάνει ολόκληρο ταξίδι μέσα στον ήλιο τα πήρα και είπα και ένα τραγούδι.

Αύριο θα κάτσω να δοκιμάσω να αλλάξω το κοκκάλο και την ντίζα απλά θα την έχω μαζί μου μπας και. Ένα ξεβίδωμα δυο βίδες εκεί στην δεξιά βάση με τους διακόπτες, ξεμαγκώνεις βαρελάκι ντίζας, τραβάς έξω το παλιό, χώνεις το καινούριο, περνάς βαρελάκι και κλείνεις την βάση με τις βίδες και είσαι οκ; Θέλει κάτι λάδωμα, βούτυρο, μαρμελάδα;

lykourgi
14/08/2019, 11:15
Τα καταστήματα της Μοτοδυναμικής σε Αγ. Παρασκευή και Μεσογείων, δεν είναι ανοιχτά;
Μιλάω για αγορά ανταλλακτικού μόνο, σε περίπτωση που δεν κάνει αυτό που πήρες.

o teos
14/08/2019, 11:37
Δες και μοτοδυναμικη Καλλιρρόης αν μπορούν να σε εξυπηρετήσουν...

George_Sp
14/08/2019, 11:55
Ρίξε ένα τηλέφωνο και ζήτα τον Μάηκ εδώ
https://kickstartmoto.gr/
Θα είναι ανοιχτός αυτές τις ημέρες εκτός από αύριο και θα μπορέσει να σου κάνει και τοποθέτηση

helix
15/08/2019, 18:38
Κάθισα χτες και άλλαξα μόνος το κόκκαλο της γκαζιέρας, όλα κομπλέ. Αν και χρειάστηκε να το ξαναλύσω και να βάλω WD40 στην ντίζα και μέσα στο κόκκαλο, γιατί δεν είχε σχεδόν επαναφορά. Είχε δηλαδή αλλά πολύ αργή και με το ζόρι. Μετά το WD40 γυρνάει και επανέρχεται βούτυρο. Υποθέτω οτι καλύτερα θα ήταν να έβαζα γράσο αλλά δεν είχα πρόχειρο.

Ευχαριστώ όσους βοήθησαν.

Για να μην ανοίγω νέο topic, αν ξέρει κανείς να προτείνει και ένα ζευγάρι grips/χειρολαβές κλειστές στην άκρη ώστε να αλλάξω την ανοιχτή που έχει η νέα γκαζιέρα και την αριστερή μου που είναι προπολεμική και φαγωμένη ας προτείνει. Ψάχνω κάτι minimal, μονόχρωμο μαύρο ξέρω γω, vfm να αντέχει κακουχίες και ήλιο/κρύο.

George_Sp
15/08/2019, 18:48
για γκριπ value for money και αντοχής μόνο playlife
409197