PDA

View Full Version : Vstrom 650 περίεργος ήχος!



Vstromasss
14/08/2019, 09:52
Καλώς σας βρήκα παιδιά! Ήθελα να μοιραστώ μαζί σας κάποιο θέμα που με ταλαιπωρεί και αν κάποιος από εσάς έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο γιατί με έχει στεναχωρήσει πολύ.. αγοράσα πριν 5 μέρες ένα vstrom 650 2007 74.000χλμ από γνωστό έμπορο στην Αθήνα.. στο μηχανάκι κάτι ακουγόταν γύρο στις 4.500 με 5.500ρπμ και ο τύπος εκεί με καθυσηχασε λέγοντας ότι είναι η καμπάνα και όλα έτσι κάνουν μετά από αυτά τα χιλιόμετρα και τέτοια.. τελικά με έπεισε να το πάρω τ μηχανάκι με την συμφωνία ότι θα πάω σε μάστορα να το κοιτάξω και εγώ μετά .. πήγα σε 5! Μαστόρους οι 2 μου είπαν μπιέλα, ο ένας καδένα εκκεντροφόρου και οι άλλοι δύο δεν μπορούσαν να προσδιορίσουν τι είναι.. όλοι συμφωνούσαν πάντως πως καμπάνα δεν είναι σίγουρα ! Όσοι έχουν vstrom 650 θα παρακαλούσα από εμπειρία τουλάχιστον να μου έλεγαν τι θα μπορούσε να είναι.. η μηχανή δεν καίει λάδια ούτε έχει αλλάξει κάτι στην λειτουργία της ακόμα τουλάχιστον..συγνώμη για το μεγάλο ποστ

borgiriadis1
14/08/2019, 12:02
Τι συμφωνια κανατε δλδ?
Δεν ξερω να σε βοηθησω για το μηχανακι σου. Τα SV που φοραν παρομοιο κινητηρα κανουν εναν θορυβο στην καμπανα ο οποιος αν πατησεις τον συμπλεκτη χανεται. Δοκιμασε να πατησεις συμπλεκτη να ανεβασεις στροφες και ακου τι κανει. Αν συνεχισει να ακουγεται μετα εινα ψιλοαπιθανο να ειναι καμπανα. Μετα χωρις να θελω να σε στεναχωρισω θα πονταρα μπιελα (δεν το εχω ακουσει βεβαια το μηχανακι σου κ ειναι σπανιο να βγαλουν μπιελα.)

Οπως και να εχει πηγαινε σε μαστορα εμοιστοσυνης να σ κανει ενα γενικο σερβις (αυτο ισχυει για την καθε αγορα μεταχειρισμενου).

Bob_o_mastoras
14/08/2019, 12:21
E και 'συ εμπιστευτηκες απο εμπορα μηχανακι που το ακουγες κιολας οτι ειχε θεμα..
Θα ξερεις για την επομενη φορα οτι δεν αγοραζουμε μεταχειρισμενο μηχανακι απο εμπορα ΠΟΤΕ και πριν αγορασουμε μεταχειρισμενο μηχανακι το παμε σε μηχανικο και πληρωνουμε για καλο ελεγχο.
Ας γινει μαθημα για την επομενη αγορα, μην αγχωνεσαι, τουλαχιστον δεν θα την ξαναπατησεις. ;)

karellen
14/08/2019, 12:23
Τα περισσότερα βστρομ τον κάνανε αυτό το θόρυβο και ήταν όντως εγγενές πρόβλημα της καμπάνας στα Κ4 και Κ5.
Φυσικά δεν μπορώ να γνωρίζω ότι λέμε για τον ίδιο ήχο αλλά έχουν υπάρξει πολλές περιπτώσεις σαν κι αυτή.Το δικό σου είναι όντως μοντέλο 2007 ή ημερομηνία πρώτης αδείας?

George_Sp
14/08/2019, 12:46
καταρχάς τα 74.000 είναι 115.000+,

τα χαρτιά που παρέλαβες από τον έμπορα μήπως γράφανε και ΚΤΕΟ διαστήματα και χιλιόμετρα σε κάθε ΚΤΕΟ; Πόσα χέρια άλλαξε το Βεστρόμ πριν από σένα; Δώσε την πινακίδα σε ένα ΚΤΕΟ και θα σε ενημερώσει καλύτερα από τον έμπορα για τα χιλιόμετρα μιας και πλεόν είναι ηλεκτρονικά υποχρεωτικά καταχωρημένα.

επίσης αφού δεις τα πραγματικά χιλιόμετρα πήγαινέ το σε ένα επίσημο suzuki να κουμπώσουν φύσα να δουν πληροφορίες και να ακούσουν και το θόρυβο που λες. Δεν υποτιμώ τα μαστόρια έξω, αλλά ο επίσημος μπορεί καμιά φορά να έχει περισσότερες πληροφορίες αφού ασχολείται μόνο με σουτζούκια.

Vstromasss
14/08/2019, 13:08
Αρχικά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.. πατάω συμπλέκτη και ακούγεται ακόμα ο ήχος από της 4.500ρπμ και μετά για αυτό σε όσους το πήγα Μ είπαν καμπάνα δεν είναι .. αυτό με το ΚΤΕΟ θα το κοιτάξω και αν όντως έχει και κατεβασμένα χιλιόμετρα θα κινηθώ αλλιώς μετά.. απλά ο συγκεκριμένος διάβασα ότι είναι απατεώνας αλλά δεν φανταζομουν τόσο μέχρι και χέρια δώσαμε ότι δεν θα είναι κάτι άλλο εκτός από καμπάνα.. θα σας ενημερώσω τελικά τι και πώς όταν την πάω στον μάστορα να την ανοίξει.. λόγο ενθουσιασμού βιαστικά δυστυχώς ελπίζω στην χειρότερη να είναι καδένα..

borgiriadis1
14/08/2019, 13:30
Τα περισσότερα βστρομ τον κάνανε αυτό το θόρυβο και ήταν όντως εγγενές πρόβλημα της καμπάνας στα Κ4 και Κ5.
Φυσικά δεν μπορώ να γνωρίζω ότι λέμε για τον ίδιο ήχο αλλά έχουν υπάρξει πολλές περιπτώσεις σαν κι αυτή.Το δικό σου είναι όντως μοντέλο 2007 ή ημερομηνία πρώτης αδείας?

Το αυτο. Αλλα με το που πατησεις σταματαειο ηχος.


καταρχάς τα 74.000 είναι 115.000+,

τα χαρτιά που παρέλαβες από τον έμπορα μήπως γράφανε και ΚΤΕΟ διαστήματα και χιλιόμετρα σε κάθε ΚΤΕΟ; Πόσα χέρια άλλαξε το Βεστρόμ πριν από σένα; Δώσε την πινακίδα σε ένα ΚΤΕΟ και θα σε ενημερώσει καλύτερα από τον έμπορα για τα χιλιόμετρα μιας και πλεόν είναι ηλεκτρονικά υποχρεωτικά καταχωρημένα.

επίσης αφού δεις τα πραγματικά χιλιόμετρα πήγαινέ το σε ένα επίσημο suzuki να κουμπώσουν φύσα να δουν πληροφορίες και να ακούσουν και το θόρυβο που λες. Δεν υποτιμώ τα μαστόρια έξω, αλλά ο επίσημος μπορεί καμιά φορά να έχει περισσότερες πληροφορίες αφού ασχολείται μόνο με σουτζούκια.

Αρκετα μαστορια εχουν πλεον φυσα για διαφορα μοντελα. Ουτε εγω υποτιμω τα επισημα σηνεργεια suzuki αλλα την τιμολογιακη πολιτικη τους.

Χωρις να εχω γνωση πανω σε αυτο νομιζω οτι καδενα μπορει να προκαλεσει τετοιο φορυβο που περιγραφεις.

BLiTzER
14/08/2019, 14:07
ο συγκεκριμένος διάβασα ότι είναι απατεώνας αλλά δεν φανταζομουν τόσο..

Δεν πιστεύω να αγόρασες μεταχειρισμένο μηχανάκι από τον Β. :lol:

Σοβαρά τώρα, έκανε ανησυχητικό θόρυβο, από έμπορο που ξέρεις ότι είναι απατεώνας, και παρ'όλα αυτά το αγόρασες επειδή... δώσατε τα χέρια. Σκέψου το αυτό για μια στιγμή.

Αν ο θόρυβος αυξομειώνεται με το γκάζι, μάλλον για μπιέλα πας.

Καλά ξεμπερδέματα.

Vstromasss
14/08/2019, 14:20
Ναι από αυτόν δυστυχώς.. το αγόρασα με την προϋπόθεση ότι είναι αυτό που μου είπε.. λογο φόρτου εργασίας και άμεση ανάγκη αγοράς δίτροχου είπαμε θα το κοιτάξω στην πόλη μου .. θα το πάω και στο ΚΤΕΟ να ρωτήσω και με τα χιλιόμετρα τι παίζει .. έχω ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ 5 μέρες που την έχω δεν μπορώ να την ευχαριστήθω με την σκέψη μόνο ότι μπορεί να είναι κάτι πολύ σοβαρό.. αν μπορω να βοηθήσω και εγώ κάπως θα πω μόνο πως όσα λέγονται για τον συγκεκριμένο έμπορο ισχύουν όλα..ΜΑΚΡΙΑ παιδιά ..

MG-KTiNoS
14/08/2019, 14:39
Δεν πιστεύω να αγόρασες μεταχειρισμένο μηχανάκι από τον Β. :lol: .


Απ το πληκτρολόγιο μου το πήρες?

ΣΟβαρά τώρα μπας πήρες μηχανάκι από τον ....νιο?

karellen
14/08/2019, 16:18
ΣΟβαρά τώρα μπας πήρες μηχανάκι από τον ....νιο?
Νιόνιο? :D

kyo
14/08/2019, 17:07
Φίλε ότι έγινε τώρα έγινε.Να πας και να του απαιτήσεις να φτιάξει το μηχανάκι όπως πρέπει να είναι.Συμβουλεψου και κανά δικηγορο,και από ιδιώτη να αγόραζες δεν μπορεί μέσα σε μια εβδομάδα να δεχτείς να σου βγάλει τόσο σοβαρή βλάβη,αν βέβαια έχει όντως μπιέλα.

p@nos
15/08/2019, 00:03
Περνα απο την αντιπροσωπια να παρεις μια επισημη αναφορα για την πιθανη προελευση του θορυβου, και μετα μιλα με δικηγορο...

o teos
15/08/2019, 09:25
Φίλε ότι έγινε τώρα έγινε.Να πας και να του απαιτήσεις να φτιάξει το μηχανάκι όπως πρέπει να είναι.Συμβουλεψου και κανά δικηγορο,και από ιδιώτη να αγόραζες δεν μπορεί μέσα σε μια εβδομάδα να δεχτείς να σου βγάλει τόσο σοβαρή βλάβη,αν βέβαια έχει όντως μπιέλα.

Μια μέρα μετά ίσως κάτι απαιτήσεις έμπορο η ιδιώτη....Μια βδομάδα μετά περαστικά....που ξέρω εγώ ότι δεν αδειάσε τα λαδια για να κάνει ζημιά η κάτι τέτοιο τέλος πάντων για να απαιτήσει μετά από μένα να του το κάνω καινούριο....ναι εξτριμ παράδειγμα αλλααα... μετά την απομάκρυνση από το ταμείο ουδέν λάθος γίνεται δεκτό ειδικά αν ο φίλος δε το έχει γραπτός το όλο δεν έχει κανένα θέμα είναι άψογο κλπ κλπ...μερικοί έμπορες δίνουν εγγύηση 6 μήνες...Αυτός όχι...στο θέμα Τώρα...φίλε μου περαστικά και αγύριστα...κοίτα να το φτιάξεις ελπίζω να ναι καδενα έτσι το ακούω όπως το λες και να τη γλυτώσεις με κάνα 300αρι η να μπορέσεις να τον κανείς να στο επισκευάσει...δικηγόροι κλπ απλά αστείο....ειπαμε παραπάνω.....αν δεν έχεις εγγράφως αποδεικτικά καλής λειτουργίας η της συμφωνίας που κάνατε με τα χέρια δεν έχει νόημα να τρέχεις εκτός αν έχεις το χρόνο και το χρήμα....θα μπορούσες να κινηθείς στον συνήγορο του καταναλωτή να κανείς μία καταγγελία και βλέπεις από κει....:wave2:

katsar
15/08/2019, 11:41
Χωρίς εγγύηση ή κάποιο χαρτί =
'Εμπορας : ''Μα εγώ του είχα πει ότι έχει κάποια ζημιά'' :whistle:

BLiTzER
15/08/2019, 12:02
Εν τω μεταξύ αν ο συγκεκριμένος είχε μηχανάκι με 74.000 χλμ στο κοντέρ, είχε τουλάχιστον 374.000 στην πραγματικότητα.

o teos
15/08/2019, 12:05
Εν τω μεταξύ αν ο συγκεκριμένος είχε μηχανάκι με 74.000 χλμ στο κοντέρ, είχε τουλάχιστον 374.000 στην πραγματικότητα.

Υπερβολικόυλη σε βρίσκω.....άντε να χε 174.000:lol:

Bob_o_mastoras
15/08/2019, 12:15
Εν τω μεταξύ αν ο συγκεκριμένος είχε μηχανάκι με 74.000 χλμ στο κοντέρ, είχε τουλάχιστον 374.000 στην πραγματικότητα.


Υπερβολικόυλη σε βρίσκω.....άντε να χε 174.000:lol:

O συγκεκριμενος για να αφησει τοσα χιλιομετρα επανω το μηχανακι ειχε τουλαχιστον 1 εκατομυριο, ειχε συγκρουστει με μετεωριτη αφου το χτυπησε κεραυνος λιγο πριν πατησει μια ναρκη και ειχε περασει και 2 χρονια στο βυθο της θαλασσας.

BLiTzER
15/08/2019, 12:21
Αστειεύεσαι, αλλά αυτό είναι πιο πιθανό από το να'χει όντως 74.000.

Bob_o_mastoras
15/08/2019, 12:57
M@λακιες ειναι αυτα..
Το μηχανακι το ειχε απο πρωτο χερι ενας συνταξιουχος ιατρος που δουλευε στα καραβια και το πουλησε επειδη αναχωρει για εξωτερικο να βρει δουλεια. Το χρησιμοποιουσε μονο για να πηγαινει μεχρι την εκκλησια τις Κυριακες.
Δεν εχει βγει ποτε σε βροχη αλλα ουτε και σε ηλιο, μονο με ελαφρυα συνεφια το εβγαζε.

karellen
15/08/2019, 13:50
Δεν εχει βγει ποτε σε βροχη αλλα ουτε και σε ηλιο, μονο με ελαφρυα συνεφια το εβγαζε.
Και με ελαφρά καρδιά γιατί κοπάναγε το μπάτο του :D

Vstromasss
15/08/2019, 14:25
Τον πήρα τηλ και του είπα ότι δεν είναι καμπάνα τελικά, που μου είχε πει και μου λέει δεν ξέρουν αυτοί(οι μάστορες) και άλλος ένας είχε πάρει από εμένα vstrom και και του έλεγε κάτι χτυπάει και ήταν η καμπάνα.. κανόνισα να ανέβω Αθήνα παλι να το δει και κάποιος δικός του που ξέρει

toyar
15/08/2019, 14:42
Πήγαινε σε άλλο κατάστημα της αλυσίδας και πες ότι το πουλας

basilis_k6
15/08/2019, 15:21
Μαγκας...
Ο πωλητης

teogtp
15/08/2019, 18:14
Νομίζω ότι έχεις από το νόμο κάλυψη σε θέμα εγγύησης.
Καλύτερα να συμβουλευτείς ένα δικηγόρο.

Vstromasss
15/08/2019, 19:44
Αύριο θα αφήσω την μηχανή σε μάστορα δικό μου να μου πει με σιγουριά τι είναι.. θα πάω και στο ΚΤΕΟ να δω τι παίζει τελικά και με τα χιλιόμετρα.. αν είναι και τα χιλιόμετρα γυρισμένα τότε θα ρωτήσω δικηγόρο.. δεν ξέρω αν πρέπει να κλαψω η να γελάσω με αυτή την κατάσταση πλέον

toyar
15/08/2019, 19:50
παντως να ξερεις οτι η μπιελα ακουγεται σε ολο το φασμα των στοφων και δυναμωνει οσο ανεβαινουν
αν ο θορυβος σβηνει απο καποιες στροφες και πανω δεν ειναι μπιελα..........

Bob_o_mastoras
15/08/2019, 19:59
H μπιελα αν δεν κανω λαθος κανει ενα διακοπτομενο ηχο και οχι συνεχες. Αν ειναι ηχος σαν συρσιμο, σαν ενα συνεχες γρατζουνισμα ειναι κατι αλλο.

kyo
15/08/2019, 19:59
Αν και δεν νομίζω να είναι αυτό μιας και την έχουν δει μηχανικοί την μηχανή τσεκαρε μήπως δεν είναι καλά σφιγμένο κανένα μπουζί κάνει περίεργο ήχο.

toyar
15/08/2019, 20:10
η μπιελα κανει ενα συνεχες κρρρ που δυναμωνει με τις στροφες

Bob_o_mastoras
15/08/2019, 20:41
η μπιελα κανει ενα συνεχες κρρρ που δυναμωνει με τις στροφες

Δεν κανει ενα κλακλακλακλακλακλακλακλακλακλακ? Σοβαρα ρωταω, απλα δεν μπορω να τον περιγραψω το θορυβο με αλλο τροπο.. :look:

teogtp
15/08/2019, 20:55
Δεν κανει ενα κλακλακλακλακλακλακλακλακλακλακ? Σοβαρα ρωταω, απλα δεν μπορω να τον περιγραψω το θορυβο με αλλο τροπο.. :look:

Όχι, έτσι κάνει το τρύπιο λάστιχο.
Το σωστό είναι κρκρκρκρκρκρκρκρκρκρ μαζί με χρχρχρχρχρχρχρχρ.
50€







:tooth:

toyar
15/08/2019, 20:55
οχι:D

alexis72
15/08/2019, 20:56
καλά ρε φίλε τόσες ΚΑΚΕΣ κριτικές εχουν γράψει για τόν βύ..ο κ εσύ αγόρασες μοτοσυκλέτα ,
κ μάλιστα μετ/νη απο αυτόν ενώ ακουγόταν θόρυβος απο το μοτέρ ??
εχει μέσα το μοτέρ σωστή ποσότητα λαδιών ? τάπωσαν με ενα πανί την εξάτμιση τα 5 μαστόρια που το πήγες για σωστό ελεγχο η εβαλαν ακουστικά για να προσέξουν καλύτερα τον θόρυβο ? το κτεο 100000% θα δείξει γυρισμένα χλμ ...οπότε κατευθείαν τα λεφτά σου πίσω μέσω δικηγόρου βέβαια ...η μπιέλα πάντως ακούγεται σε ολες τίς στροφές κ οχι μόνο σε συγκεκριμένο οριο στροφών , πάντως φιλαράκι πρωτάρης που την πάτησε με ενα χτ600 ενώ ηταν μπιέλα ο ιδιώτης σε συνεργασία με τον δικό του μάστορα τού πωλητή δηλαδή του ειπαν οτι ηθελαν ...ρύθμισμα οι βαλβίδες ,ακρη ποτέ ΔΕΝ εβγαλε κ εβαλε μέσα στο μοτέρ motorkote ο θόρυβος περιορίστηκε παρα πολύ κ το πούλησε κ γρήγορα αλλά κ στα λεφτά που το αγόρασε ...

teogtp
15/08/2019, 20:56
οχι:D

Καλά, δώσε 40€

teogtp
15/08/2019, 20:57
καλά ρε φίλε τόσες ΚΑΚΕΣ κριτικές εχουν γράψει για τόν βύ..ο κ εσύ αγόρασες μοτοσυκλέτα ,
κ μάλιστα μετ/νη απο αυτόν ενώ ακουγόταν θόρυβος απο το μοτέρ ??
εχει μέσα το μοτέρ σωστή ποσότητα λαδιών ? τάπωσαν με ενα πανί την εξάτμιση τα 5 μαστόρια που το πήγες για σωστό ελεγχο η εβαλαν ακουστικά για να προσέξουν καλύτερα τον θόρυβο ? το κτεο 100000% θα δείξει γυρισμένα χλμ ...οπότε κατευθείαν τα λεφτά σου πίσω μέσω δικηγόρου βέβαια ...η μπιέλα πάντως ακούγεται σε ολες τίς στροφές κ οχι μόνο σε συγκεκριμένο οριο στροφών , πάντως φιλαράκι πρωτάρης που την πάτησε με ενα χτ600 ενώ ηταν μπιέλα ο ιδιώτης σε συνεργασία με τον δικό του μάστορα τού πωλητή δηλαδή του ειπαν οτι ηθελαν ...ρύθμισμα οι βαλβίδες ,ακρη ποτέ ΔΕΝ εβγαλε κ εβαλε μέσα στο μοτέρ motorkote ο θόρυβος περιορίστηκε παρα πολύ κ το πούλησε κ γρήγορα αλλά κ στα λεφτά που το αγόρασε ...

Μήπως έσφιξε τα χέρια και αυτός με τον αγοραστή;

toyar
15/08/2019, 21:14
καλα ο αγοραστης πηγε στο μαστορα του πωλητη;
καποτε αγορασα απο πολυ φιλο ενα παρεξηγημενο μηχανακι σε τιμη χαρισμα
ο μηχανικος του μου ειπε πηρες μεγαλο κουμπαρα:lol:
οχι μονο με εβγαλε μια χαρα μια πενταετια αλλα σκυλομετανιωσα κιολας που το πεταξα

kons
15/08/2019, 22:44
Φίλε αν θές πρίν πάς οπουδήποτε τράβα πρώτα από το κεντρικό της Suzuki στην Καλιρρόης, να εύχεσαι να είναι ανοιχτό και να μην έχει άδεια ο κ. Μανώλης ή ο κ. Βασίλης. Αυτούς να ζητήσεις, δεν θα σε χρεώσουν απλά ζήτα τους να δουν το πρόβλημα.

Bob_o_mastoras
16/08/2019, 00:04
Καλά, δώσε 40€

Nα σου δωσω 20€ τωρα και τα υπολοιπα γραμματια?

Vstromasss
17/08/2019, 10:03
Κατά 99% είναι μπιελα.. πρέπει να είχε ρίξει ο μαγκακος μέσα κάτι σαν το motorkote που είπε και ο φίλος πιο πάνω γι αυτό όταν το άκουσα ακουγόταν ο ήχος ελάχιστα και από την αλλαγή λαδιών που του έκανα και μετά ακουγόταν περισσότερο.. από εβδομάδα θα σας πω περισσότερα όταν μηλισω με τον απατεώνα..

Kickstart
17/08/2019, 11:18
Φιλε απλα μια συμβουλή για μελλοντικές αγορες και επειδη την εχω πατησει και με τα δυο...ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ αγορα μεταχειρισμενης μοτοσυκλέτας απο εμπορο ή απο νησί...

ΤΕΛΟΣ.

Οσο για τη βλάβη ψαξτο με ηρεμία και σου εύχομαι να ειναι κατι σχετικά μικρο σε κόστος..αυτα που σου λενε οι φίλοι για δικηγόρους κτλ τα διαβαζω και σκέφτομαι οτι μάλλον και αλλα λεφτα θα πεταξεις σε χρονοβόρες διαδικασίες με αμφίβολα αποτελεσματα υπερ σου...απο τη στιγμη που πηγες στο μαγαζι του και το αγόρασες χωρις εγγύηση χωρις ενα χαρτί καλης λειτουργιας τελοσπάντων...πάει πεταξε το πουλάκι...μην στεναχωριέσαι οσοι εχουμε καποια χρονάκια στη πλατη μας και ισχυριζόμαστε οτι δεν την εχουμε πατησει ποτέ ή λέμε ψέμματα ή ειχαμε μπάρμπα κανα αλητοβιο μηχανοβιο των 80s..

Και επισης να προσθεσω και κλείνω...λίγο ψαξιμο στο ίντερνετ πριν απο αγορες ή ακομα και μια ερωτηση σε ενα φόρουμ που συγκεντρωνει καποια εμπειρία (οπως τουτο εδω που μιλάμε) δεν ειναι κακό ρε παιδιά, μας σωζει απο πατάτες συνηθως..

alexis72
17/08/2019, 11:35
φίλε κυνήγησέ το οσο μπορείς ,
η 100% ελπίδα σου για επιστροφή χρημάτων κλπ ,ειναι το κτεο ,ψάξτο για τα χρόνια που πέρναγε κτεο αν υπάρχουν γυρισμένα χλμ ,θα βρείς 10000% το δίκιο σου ,
πάντα ομως μέσου δικηγόρου , τα εχεις δώσει ΟΛΑ τα χρήματα η το πήρες με δόσεις ? μήν δεχτείς βέβαια να σού το φτιάξουν οι ιδιοι κ να πληρώσεις εσύ τα ανταλ/κά με δωρεάν εργασία δική τους ...πάντως μιλάμε για το number one μαγαζι τής αθήνας (κ ισως ολης της ελλάδος ) σε ....απατεωνιά ,ειδικά σε μεταχ/να για καινούργια δεν ξέρω...

Vstromasss
17/08/2019, 12:13
Πληρωμένο είναι το μηχανάκι και κάθομαι και το κοιτάω.. αν δεν τα βρω μαζί του είτε να μου δωσει τα χρήματα πίσω, είτε να πάρω άλλο μηχανάκι από αυτόν με εξωνιχιστικο έλεγχο πλέον τότε θα κινηθώ νομικά.. σήμερα ήμουν εγώ αύριο θα είναι άλλος δεν είναι το θέμα ότι την πάτησα μόνο εγώ.. αν ο καθένας δεν το άφηνε και το κυνηγαγε δεν νομίζω να συνέχιζε ακόμα αυτή την λαμογια.. δεν νοείται επαγγελματίας να πουλάει βαρεμενο μηχανάκι αν ήξερε ότι θα είχε επιπτώσεις μετά ούτε που θα το σκεφτόταν..

nic mor
17/08/2019, 12:44
Για τον ήχο δεν ξέρω μίας και δεν μπορώ να τον ακούσω..
Οπότε όλα τα σενάρια ανοικτά.

Στο κομμάτι των χμ δυστυχώς όλοι τα γυρνάνε,
Ο δε Β. άστα να πάνε!!
Το Νοέμβριο που έδωσα ανταλλαγή το 650 του 2009
για το 1000 του 2018,σε πολύ γνωστό επίσημο αντιπρόσωπο
και σέρβις σουζουκι, το έδωσα με 82000χμ
και θα το πέρναγε αυτός ΚΤΕΟ σε ένα μήνα που έληγε,
όταν το είδα σε αγγελία μετά με το νέο έτος
Το πούλαγε με 60000κατι χμ
όσο ήταν το προηγούμενο ΚΤΕΟ που ειχα περάσει.
Οπότε καμία εμπιστοσύνη σε κανέναν!!!
Και αν υπάρχει η δυνατότητα πλήρες ιστορικό ΚΤΕΟ και βιβλίο σέρβις!
Πχ στο δικό μου αν έβλεπες ότι το 2016 είχε 60000και το 2018 τα ίδια, λογικά θα σου βρωμαγε.

Τέλος κουβέντα να γίνεται..
άλλο φυντανι της Μιχαλακοπούλου ο "εργοστάσιο" (στα αγγλικά) ,
Όταν έψαχνα να το δώσω του το πήγα,
το έκανε βόλτα, το έβγαλε φυσικα σάπιο ,
παρόλα αυτά μου έδωσε αρκετά καλή τιμή, αλλά!
-βιβλιο σέρβις έχεις;
-φυσικά!
-ναι αλλά εκεί φαίνονται τα χμ (μονολογεί),άστο δεν το θέλω το βιβλίο, δεν χρειάζεται!

basilis_k6
17/08/2019, 13:47
Δεν πιστευω πως ειναι μπιελα. Ποσο το πήρες?

Coyote.V
17/08/2019, 16:41
Για να εντοπίσεις τον θόρυβο σε πιο ακριβώς σημείο είναι θα πάρεις ένα πολύ μεγάλο και μακρύ κατσαβίδι την μύτη θα την ακουμπάς στον κινητήρα και στην λαβή το αυτί σου, το άλλο έχε το βουλωμένο...σε κάποιο σημείο θα ακουστεί περισσότερο ο θόρυβος... ε, σε εκείνο το σημείο είναι και το πρόβλημα.

Κάνε το αν μπορείς και πες μας σε ποιο σημείο ακούγεται. Μπορείς να το κάνεις και με στηθοσκόπιο, απλά ακουμπάς την κάψα , το μέταλλο δεν χρειάζεται να εφαρμόζει όπως στο ανθρώπινο σώμα. Ο θόρυβος θα μεταφερθεί όπως και στο κατσαβίδι.

borgiriadis1
17/08/2019, 16:46
Και εγω δεν εχω ακουσει μπιελα που να χτυπαει πανω απο ρι 5000 στροφες. Βεβαια αν ειναι την εκανες λαχειο.

Δεν ξερω αν θα καταφερεις τπτ για επιστροφη χρηματων κλπ αλλα η ανταμιβη του συγκεκριμενου εμπορου ειναι οτι μεγαλο μερος του αγοραστικου κοινιυ εχει χαθει. Κ πολλοι απο αυτους που πανε τον κανουν τραινο αν ειναι να αγορασουν. Anyway δεν ειναι ολοι οι εμποροι ετσι βεβαια (αλλα ειδικα στην Αθηνα το εχιυν παραξιλωσει).

vaska
19/08/2019, 07:04
Θα επιμείνω να τσεκάρεις τα μπουζί αν είναι καλά σφιγμένα. Φίλος ακύρωσε εκδρομή στο εξωτερικό ενώ ήταν καθ' οδόν, λόγω περίεργου θορύβου. Εφερε το μηχανάκι με οδική Πάτρα ενώ το είχε τσεκάρει μηχανικός στη πόλη που εντόπισε το πρόβλημα και μόλις το άκουσε ο μηχανικός του στην Πάτρα, εσφιξε τα μπουζί και του είπε :Ορίστε έτοιμο. Δεν χάνεις τίποτα να τσεκάρεις

granazi
19/08/2019, 07:59
Ρίξε και μια ματιά στα κάγκελα αν έχει το μηχανάκι. αν είναι καλά σφιγμένα κτλ.

karellen
19/08/2019, 08:12
Θα επιμείνω να τσεκάρεις τα μπουζί αν είναι καλά σφιγμένα. Φίλος ακύρωσε εκδρομή στο εξωτερικό ενώ ήταν καθ' οδόν, λόγω περίεργου θορύβου. Εφερε το μηχανάκι με οδική Πάτρα ενώ το είχε τσεκάρει μηχανικός στη πόλη που εντόπισε το πρόβλημα και μόλις το άκουσε ο μηχανικός του στην Πάτρα, εσφιξε τα μπουζί και του είπε :Ορίστε έτοιμο. Δεν χάνεις τίποτα να τσεκάρεις

Το ίδιο! (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=149483&page=39&p=2798481&viewfull=1#post2798481)

katsar
19/08/2019, 09:53
Να πω και εγω την ιστορια μου,πριν πολλα πολλα χρόνια σε ένα μακρυνό γαλαξία -oh wait, είχα ένα gpz 400.
Μια μέρα ακούω ένα ανατριχιαστικό -κρρρρρ- ,πιο δυνατά όταν έδινα γκάζι,ο μάστορας το ακούει μου λέει μπιέλα με την μία ,άρχισε να λέει για ένα μεταχειρ. μοτέρ που έχει κτλ.
Το πάω και αλλού και τελικά μία βίδα από κάπου είχε φύγει και είχε φωλιάσει κάπου στο μοτέρ,έτριζε από κραδασμούς .
Μακάρι να είναι κάτι τέτοιο σαν και αυτο που είπαν και οι προηγούμενοι...

Vstromasss
19/08/2019, 18:45
Παλικάρια μακάρι να είναι ένα από αυτά που λέτε.. αλλά αν ήταν από τα μπουζί δεν θα άλλαζε κάτι στην λειτουργία η έστω στο ξεκίνημα? Τώρα τ κάνει πιο έντονα όταν είναι ζεστό πάντως.. την άλλη εβδομάδα του το πάω πάνω πάντως..

vaska
19/08/2019, 19:07
Παλικάρια μακάρι να είναι ένα από αυτά που λέτε.. αλλά αν ήταν από τα μπουζί δεν θα άλλαζε κάτι στην λειτουργία η έστω στο ξεκίνημα? Τώρα τ κάνει πιο έντονα όταν είναι ζεστό πάντως.. την άλλη εβδομάδα του το πάω πάνω πάντως..
Πόσο δύσκολο είναι να τσεκάρεις τα μπουζί;; Αν είναι σφιγμένα και δεν έχουν καθόλου τζόγους δεν είναι εκεί το πρόβλημα. Είναι εύκολο να τα τσεκάρεις και θα σου λυθούν οι απορίες. Και όχι δεν είναι ανάγκη να υπάρχει πρόβλημα στην λειτουργία του μοτέρ με χαλαρά τα μπουζί. Τουλάχιστον όταν είναι λίγο χαλαρά και απλά κουδουνιζουν.

KAGOURO
21/08/2019, 10:17
Όλα παίζουν .... αλλά τελευταία η μπιέλα κατα τη γνώμη μου :beer: !

Vstromasss
21/08/2019, 14:11
Βρέθηκαν στα λάδια ρινίσματα τελικά οπότε δεν μένουν πολλές επιλογές για το τι μπορεί να έχει δυστυχώς..

Bob_o_mastoras
21/08/2019, 14:22
Κανε μηνυση για απατη στον νιοσβυ.

o teos
21/08/2019, 15:06
Βρέθηκαν στα λάδια ρινίσματα τελικά οπότε δεν μένουν πολλές επιλογές για το τι μπορεί να έχει δυστυχώς..

Οταν λες ρινισματα??Γιατί Γενικά αν φιλτράρεις τα λάδια μετά από 500-1000 χλμ θα βρεις σίγουρα ένα ελάχιστο αριθμό ρινισματα.....λεγεται τριβές μετάλλων..Τώρα αν έβγαλες τα λάδια και ήταν λες και βγήκε η μπιελα σε κομματάκια αλλάζει....:rolleyes:

MAIK72
21/08/2019, 15:27
Θα έλεγα ακριβώς το ίδιο για τα ρινίσματα ότι μάλλον φαίνεται απίθανο. Θα έλεγα να κοιτάξεις και αυτό https://www.stromtrooper.com/dl650-dl650a-2004-2011/50614-noise-under-load-3.html.
Συνοπτικά :ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και η λύση αν κατάλαβα καλά ήταν χαλαρή και λάθος τοποθέτηση στις προστατευτικές μπάρες του μοτέρ.;)



Ή μάλλον για την τιμονόπλακα λέει τελικά :D

borgiriadis1
21/08/2019, 16:06
Οι ktmαδες βλεπουν ρινισματα και χαιρονται.
Σοβαρα παντως τα ρινισματα δεν αποτελουν προβλημα μπιελας αποκλειστικα.

Vstromasss
21/08/2019, 21:38
Συνοπτικά έχουμε: κάγκελα κινητήρα δεν είναι, γλυστρα, καδένα, τεντωτηρας καδένας δεν είναι, μπουζί είναι όλα σφιγμένα οκ.. έχουμε όμως γυρισμένα χιλιόμετρα λογικά, ίχνη μετάλλων στα λάδια και έναν θόρυβο ο οποίος όταν ζεστενεται το μηχανάκι ψιλοδυναμωνει και έναν έμπορο ο οποίος είναι απατεώνας.. ε δεν μένουν και πολλά για το τι μπορεί να έχει η μηχανή.. αρχικά το μηχανάκι πουλήθηκε εν γνώση του προβλήματος από τον πωλητή και διαστρέβλωσης του με άλλο.. αυτό είναι απάτη.. δεν μπορεί εγώ να αγόρασα μηχανάκι και να τρέχω σε μαστόρους από την δεύτερη μέρα αγοράς.. και να είμαι χωρίς μεταφορικό μέσο μέρες γιορτών .. μην πω για τα αλυσιδογραναζα που μου είπε θα σε βγάλουν μέχρι τον χειμώνα και δεν με έβγαλαν ούτε στα 200χλμ που μένω από την Αθήνα..

p@nos
21/08/2019, 21:56
Ρε φιλε σοβαρα τωρα τι περιμενεις να σου πουμε εμεις; εχεις κανει μια σειρα απο βλακειες, αλλα αυτο δεν ειναι παρανομο, ολοι εχουν δικαιωμα στη βλακεια :lol:

Παρε μια επισημη εκτιμηση του προβληματος απο την αντιπροσωπια και μιλα με ενα δικηγορο. Τα μηχανακια ολα βασει νομου εχουν εγγυηση ακομα και αν ειναι μεταχειρισμενα... Αμα ψαχνεις τι μπαρουφα θα σου πει ο καθενας εδω μεσα ακρη δε θα βγαλεις και το μαγαζι αν οντως εχει κανει μπινια, θα χαιρεται γιατι επιασε αλλο ενα κοροιδο. Κανε τα απολυτως απαραιτητα και προφανη πραγματα που πρεπει να κανεις γιατι ο χρονος περναει, και αυτο οχι μονο δεν ειναι προς το οφελος σου, αλλα συμφερει και τον εμπορο

Vstromasss
21/08/2019, 22:06
Δεν περιμένω να μου πείτε κάτι φίλε μου το ποστ ανοίχτηκε αρχικά μήπως κάποιο μέλος είχε κάποιο παρόμοιο πρόβλημα να με κατατοπισει, δεύτερον για να διαβάσουν μελλοντικά άλλοι που μπορεί να έχουν κάποιο παρόμοιο πρόβλημα και τρίτον να ενημερώσω τον κόσμο να έχει το νου του για τον συγκεκριμένο εμπορο... Το ότι έκανα βλακεία και πολλά άλλα που θα έπρεπε να κάνω προτού πάρω το μηχανάκι δεν πιστεύω πως υπάρχει λόγος να αναφέρονται από την ώρα που το πήρα..

alexis72
22/08/2019, 00:31
Δεν περιμένω να μου πείτε κάτι φίλε μου το ποστ ανοίχτηκε αρχικά μήπως κάποιο μέλος είχε κάποιο παρόμοιο πρόβλημα να με κατατοπισει, δεύτερον για να διαβάσουν μελλοντικά άλλοι που μπορεί να έχουν κάποιο παρόμοιο πρόβλημα και τρίτον να ενημερώσω τον κόσμο να έχει το νου του για τον συγκεκριμένο εμπορο... Το ότι έκανα βλακεία και πολλά άλλα που θα έπρεπε να κάνω προτού πάρω το μηχανάκι δεν πιστεύω πως υπάρχει λόγος να αναφέρονται από την ώρα που το πήρα..
εντάξει φίλε οτι εγινε εγινε ,μήν στενοχωριέσαι κ κύταξε μήπως μέσω πινακίδος βρείς τον προηγούμενο ιδιοκτήτη ,βρές τον κ μίλησε μαζί του ,
αν ηταν τρακαρισμένο - αν ειχε πρόβλημα στο μοτέρ - πόσα χλμ ειχε οταν το πούλησε κλπ ,εισαι τυχερός πού ειναι εμπορος ...αν ηταν ιδιώτης ...απλά το ξεχνούσες ΔΕΝ μπορούσες να του εκανες τίποτα .