PDA

View Full Version : Δίχρονο ή 4 χρόνο 50cc



Eftime
16/08/2019, 23:18
Σκέφτομαι να αγοράσω ένα 50cc τώρα στα 16 και ειμαι στο εξής δίλλημα. Να πάρω ένα δίχρονο aprilia rs 50 το οποίο θα έχει καλή επιτάχυνση αλλά θα βγάζει την μυρωδια του δίχρονου. Ή ένα 4χρονο hobby το οποίο δεν θ είναι τόσο γρήγορο αλλά δεν θ εχε7 εκείνη την μυρωδια . Επίσης Θ ήθελα να ρωτήσω αν η μυρωδια του δίχρονου είναι όντως τόσο έντονη. Δηλαδή αν ο αναβάτης βρωμάει τηγανιλα ή αν συνέβαινε μόνο παλιά

Pew
17/08/2019, 00:03
Σκέφτομαι να αγοράσω ένα 50cc τώρα στα 16 και ειμαι στο εξής δίλλημα. Να πάρω ένα δίχρονο aprilia rs 50 το οποίο θα έχει καλή επιτάχυνση αλλά θα βγάζει την μυρωδια του δίχρονου. Ή ένα 4χρονο hobby το οποίο δεν θ είναι τόσο γρήγορο αλλά δεν θ εχε7 εκείνη την μυρωδια . Επίσης Θ ήθελα να ρωτήσω αν η μυρωδια του δίχρονου είναι όντως τόσο έντονη. Δηλαδή αν ο αναβάτης βρωμάει τηγανιλα ή αν συνέβαινε μόνο παλιά
Θα μυριζουν τα ρουχα σου.

Οσοι ισχυριζονται για το αντιθετο
1) δεν οδηγησαν παραπανω απο μερικα χιλιομετρα.
2) η μυτη τους δεν λειτουργει.
3) δεν σκαμπαζουν και τους πλασαραν 4χρονο στη ζουλα για τη βολτα.


Εαν εχεις σκοπο να το περιποιηθεις, αγορασε ενα RS 50 με γνωμονα να το κρατησεις 2 χρονακια.
Μοναδικη προυποθεση να ειναι σε καλη κατασταση και να ανεβαζει σωστη συμπιεση.
Δεν αξιζει να ριξεις λεφτα σε κυλινδροπιστονο και να το πουλησεις συντομα.

Eftime
17/08/2019, 08:56
Επειδή πράγματι σκέφτομαι να το κρατήσω 2 χρόνια τι μου προτίνεις; το aprilia είναι το πιο γρήγορο με την καλύτερη επιτάχυνση (50cc)όμως το ότι είναι 2 χρόνο με προβληματίζει

katsar
17/08/2019, 09:04
Βοηθάει κάπως :whistle: Όπως και να έχει την μυρωδιά (και την γκρίνια ίσως) δεν την γλυτώνεις.
Σαν μοτοσυκλέτα τώρα ε είναι γκ@υλ@ το aprilia ,φαντάζομαι δηλαδή να το είχα στα 16 μου αντί για Τ50.Δ
εν ξέρω πως είναι τα μοντέρνα 4τ 50ρια,ένα σκουτερ kymco 50ρι που είχα ένα μεγάλο διάστημα δεν με ενθουσίασε,χίλιες φορές να ήταν ένα DT 50 έστω.
409207

Eftime
17/08/2019, 12:12
Επειδη δν μ αρεσουν τα παπακια θα ελεγα να παρω είτε το aprilia είτε το daytona hobby το οποίο είναι 4χρονο αλλά δεν τραβάει πολύ κ έχει μικρές ρόδες

BLiTzER
17/08/2019, 19:06
Ναι, αλλά αν πάρεις 4χρονο, θα πρέπει να το κρατήσεις 4 χρόνια.

thunder ace
17/08/2019, 19:20
Ναι, αλλά αν πάρεις 4χρονο, θα πρέπει να το κρατήσεις 4 χρόνια.

και να το πουλησει
μετα για 8χρονο;

JasonEV
17/08/2019, 19:26
Εγω θα εκανα υπομονη με το hobby για 2 χρονια και μετα θα το πουλαγα για κατι μεγαλυτερο.

Eftime
17/08/2019, 20:35
Είτε πάρω το aprilia Είτε το hobby Θα το πουλήσω σε δύο χρόνια. Όσον αφορά την τιμή το aprilia ειναι περίπου 100 ευρώ πιο ακριβό το οποίο δεν μου ειναι πρόβλημα. Θα έπαιρνα ξεκάθαρα το aprilia αλλά δεν είναι σίγουρος διότι με ενοχλεί αρκετά ο απαίσιος ήχος αλλά το κυριότερο η μυρωδια που θα μου αφήνει

Alexinhogr
17/08/2019, 21:19
Πάρε ηλεκτρονικό πατίνι αν είναι να πάρεις 4τ 50cc, έλα να βλέπω του τύπου +1 αχαχα

Lioulios
18/08/2019, 00:51
Αν ειναι να παρεις 2χρονο και δεν σου αρεσει ο ηχος ,αστο να το παρει κανενας αλλος .
Αληθεια .

Sebastian1980
18/08/2019, 09:37
Γεια σου φίλε.
Οι δύο μηχανές που σου αρέσουν είναι (αν εξαιρέσεις τον κυβισμό) εντελώς διαφορετικές μεταξύ τους.
Το aprilia έχει πιο επιθετική θέση οδήγησης που για κάθε μέρα δεν είναι και το καλύτερο.
Φυσικά θα το πάρεις μεταχειρισμένο όπως λες με τιμή 1.500€.
Από την άλλη το hobby κοστίζει καινούριο 1.395€ με δύο χρόνια εγγύηση.
Εφόσον θες να το κρατήσεις δύο χρόνια σε συμφέρει να πάρεις το hobby γιατί με την εγγύηση θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για δύο χρόνια,+ καλύτερη θέση οδήγησης για κάθε μέρα,+δεν θα μυρίζεις λαδιλα .
Το rs είναι φυσικά πιο μουρατο και φυσικά σου αρέσει περισσότερο αλλά καλύτερα να σκεφτείς με βάση το συμφέρον σου.
Σε δύο χρόνια μαζεύεις χρήματα , πουλάς το hobby και παίρνεις κάτι μεγαλύτερο.
Προσπάθησε πριν αγοράσεις το hobby να βρεις κάποιον που το έχει καιρό , να μιλήσεις μαζί του αν είναι ευχαριστημένος.
Μεγάλη προσοχή στους δρόμους που θα βγεις , δεν σέβονται όλοι τον Κ.Ο.Κ., δεξιά πάντα και σιγά σιγά θα αποκτήσεις αντίληψη για αυτά που διάβασες στα βιβλία.
Αυτά από εμένα , καλή τύχη ότι και αν πάρεις.

Eftime
18/08/2019, 16:12
Ευχαριστώ για την απάντηση σου . Οποίο και να πάρω Θα είναι μεταχειρισμένο. Έχω βρει το aprilia 1100-1200 και το hobby 900-1000. Έχεις δίκιο στο ότι το hobby είναι πιο άνετο και νομίζω ότι θα είναι και πιο βολικό σε παρκάρισμα και να παίρνας στην κίνηση . Βέβαια έχω ακούσει 2 αρνητικά. 1ον και ποιο προφανές ότι επειδή είναι 4χρονο με αρκετά χαμηλά κυβικά δεν πάει γρήγορα και δυσκολευται στις ανηφόρες και 2ον ότι η σέλα ειναι μικρή για 2ο αναβάτη και δεν αντέχει μέγιστο φορτίο πάνω από 120 κιλά . Γι αυτό δεν ξέρω αν θα μπορώ να πηγαίνω δικαβαλο . Είμαι 183 71 κιλά. Απ την άλλη το aprilia Δεν είναι άνετο έχει έναν κάπως ενοχλητικό ήχο (που δεν με πειράζει πολύ) αλλά η μυρωδια που σου αφήνει είναι τεράστιο μειονέκτημα. Βέβαια έχει καλύτερη επιτάχυνση τελική ταχύτητα design και γενικώς μοιάζει παραπάνω με κανονική μηχανή.

karellen
18/08/2019, 16:56
Το σίγουρο είναι οτι με το aprilia θα βγάλεις γούστα (τηρουμένων των αναλογιών) έστω και απο 50 cc ενώ απο το hobby δεν...

νεοσσός
18/08/2019, 16:58
Για τη μυρωδιά σου ανέφερε πιο πάνω ο katsar τη λύση με τη συνημμένη φωτογραφία. Είναι λάδι για δίχρονο κινητήρα με άρωμα φράουλα. Ο ήχος του δίχρονου κινητήρα αρέσει σε πολλούς. Ίσως τον συνηθίσεις κι εσύ.

Sebastian1980
18/08/2019, 18:56
Ευχαριστώ για την απάντηση σου . Οποίο και να πάρω Θα είναι μεταχειρισμένο. Έχω βρει το aprilia 1100-1200 και το hobby 900-1000. Έχεις δίκιο στο ότι το hobby είναι πιο άνετο και νομίζω ότι θα είναι και πιο βολικό σε παρκάρισμα και να παίρνας στην κίνηση . Βέβαια έχω ακούσει 2 αρνητικά. 1ον και ποιο προφανές ότι επειδή είναι 4χρονο με αρκετά χαμηλά κυβικά δεν πάει γρήγορα και δυσκολευται στις ανηφόρες και 2ον ότι η σέλα ειναι μικρή για 2ο αναβάτη και δεν αντέχει μέγιστο φορτίο πάνω από 120 κιλά . Γι αυτό δεν ξέρω αν θα μπορώ να πηγαίνω δικαβαλο . Είμαι 183 71 κιλά. Απ την άλλη το aprilia Δεν είναι άνετο έχει έναν κάπως ενοχλητικό ήχο (που δεν με πειράζει πολύ) αλλά η μυρωδια που σου αφήνει είναι τεράστιο μειονέκτημα. Βέβαια έχει καλύτερη επιτάχυνση τελική ταχύτητα design και γενικώς μοιάζει παραπάνω με κανονική μηχανή.

Τώρα που μας είπες το ύψος και το βάρος σου έχουμε πλήρη εικόνα.
Αν και σου πρότεινα το hobby αυτά τα δύο μειονέκτημα του δεν τα ήξερα.
Με ύψος 183+(ψηλωνεις ακόμη) δεν νομίζω να είσαι άνετα ούτε στο ένα ούτε στο άλλο που έχεις στο μυαλό σου.
Επειδή στα 50cc οι επιλογές δεν είναι και πολλές θα σου πρότεινα να αλλάξεις κατηγορία και να διαλεξεις κάτι από super motard.
Το Aprilia RX 50 πιστεύω είναι ιδανικό για σένα.
Λόγο ύψους θα κουμπώνεις μια χαρά, αναρτήσεις δεν θα καταλαβαίνεις τίποτα στις λακούβες και έχει αρκετοί δύναμη για να σηκώσει δεύτερο ατομο.
Τωρα για την μυρωδιά , όπως είπαν και τα παιδιά στο φόρουμ θα αγοράσεις λάδι 2Τ με άρωμα φράουλα κ.τ.λ.
Πριν ένα μήνα είχα παρόμοιο μηχανάκι (Daytona Remix 125) και πίστεψέ με αν ήταν 250cc δεν θα το πουλούσα.
Θα βλέπεις σκούτερ και παπια να κοπανιουνται στις λακούβες και έσυ λόγο αναρτήσεων θα περνάς με άνεση.
Βρες ένα μεταχειρισμένο Aprilia RX 50 και πάρτο βόλτα να δεις πως κάθεσαι πάνω. Αν η σέλα του είναι σκληρή , αυτό διορθώνεται εύκολα σε ένα σελα με 70-100€.
Ότι και να διαλέξεις , καλό έλεγχο σε μηχανικό πριν το πάρεις.
Όσον αφορά για τον ήχο που λες ότι δεν σου αρέσει , πίστεψέ με υπάρχουν άνθρωποι που είναι εθισμένη στον ήχο των δίχρονων.
Εννοείται ότι θα αγοράσεις και εξοπλισμό αναβάτη , κράνος (γάντια, μπουφάν, παπούτσια, αδιάβροχο) γιατί όλα χρειάζονται.

Eftime
18/08/2019, 21:00
Ευχαριστώ πολύ. Σίγουρα θα πάρω τον απαραίτητο εξοπλισμό. Ασφάλεια πάνω από όλα. Εξάλλου μόνο για μετακίνηση το θέλω. Δεν μ αρέσουν ούτε οι σουζες ούτε τα κόλπα. Και βασικά αμάξι προτιμώ αλλά επειδή δεν μπορώ από τα 16 αναγκαστηκά θα πάω σε 50cc και βλέπουμε