PDA

View Full Version : 125 κυβικά για ταξίδια ή όχι?



ludvihoscar
17/08/2019, 11:35
Καλησπέρα παιδιά,

Νέο μέλος στην σελίδα σας και αυτό είναι το πρώτο μου ποστ.

Μετά από 10 χρόνια συνύπαρξης με ένα kymko agility 125, λέω να πάρω νέο μηχανάκι και προσανατολίζομαι σε καποιο καλύτερο και πιο ταξιδιάρικο. Το κυμκο με έβγαλε απροβλημάτιστα τόσα χρόνια (χωρίς μακρινά ταξίδια αλλά με αρκετα ταξίδια Βολος-Πηλιο) και ήρθε η ώρα να επιλέξω γον αντικαταστάτη του, με μια διαφορά όμως. Αυτή τη φορά η επιλογή μου έχει να κάνει με την θέληση για πιο μακρινά ταξίδια. Βολος-Κωνσταντινουπολη, Βολος-Βουδαπέστη κτλ.

Το δίπλωμα μου είναι για 125 και δεν σκοπεύω να το αλλάξω μιας και δεν θέλω να πάρω μεγαλύτερο μηχανάκι. Από συμπλέκτη στα μηχανάκια δεν γνωρίζω, αλλά δεν πιστεύω να είναι και κάτι υπερβολικά δύσκολο.

Θα ήθελα την άποψη σας επι του θέματος, σαν πιο ειδικοί.
Είναι βολικό το cbf για μακρινά ταξίδια? Είναι αξιόπιστο?

ΥΓ1 Μπορεί ένα μηχανάκι 125 να κάνει τοσο μακρινά ταξίδια?
ΥΓ2 Κοιτούσα και την Brixton 125 λόγω ομορφιάς αλλά μαλλον θα την απορρίψω.

Και κάτι άλλο που ξέχασα. Το ύψος μου είναι 1.62. Θα έχω θέμα?

lleonidas
17/08/2019, 12:16
Καλωσόρισες φίλε μου!
Αφού έχεις τέτοια έντονη επιθυμία να ταξιδέψεις πάνω σε δίτροχο, γιατί δε θέλεις να βγάλεις απεριόριστο δίπλωμα ή έστω Α2 και να κινείσαι πολύ πιο άνετα και κυρίως ασφαλέστερα στις μακρινές αυτές διαδρομές που αναφέρεις;
Υπάρχουν ίσως αναβάτες που γυρίζουν την Ευρώπη με vespa ή με ένα 125άρι αλλά η άποψή μου είναι ότι τα 125 cc εκ των πραγμάτων δεν μπορούν να σε καλύψουν σε τόσο μεγάλα ταξίδια, χωρίς φυσικά αυτό να σημαίνει ότι πρέπει να πάρεις 1000+cc.

ludvihoscar
17/08/2019, 12:23
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Η επιθυμία μου για ταξίδια είναι τωρινή και φοβάμαι να δώσω πολλά χρήματα για μηχανή και για δίπλωμα γιατί ισως να μου περάσει. Νομιζω πως ένα δυο ταξιδάκια μπορώ να τα κανω και με 125 κι ας κουραστώ λίγο περισσότερο. Αν συνεχιστεί το πάθος για ταξίδια στο μέλλον, το ξανά κοιτάζω για κάτι καλύτερο με περισσότερα κυβικά.

Coyote.V
17/08/2019, 12:28
Για τέτοια περίπτωση είναι το varadero 125 που είναι δικύλινδρο, έχει βάλει όμως και αυτό τα χρονάκια του και δεν πωλείται καινούργιο.

lleonidas
17/08/2019, 12:35
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Η επιθυμία μου για ταξίδια είναι τωρινή και φοβάμαι να δώσω πολλά χρήματα για μηχανή και για δίπλωμα γιατί ισως να μου περάσει. Νομιζω πως ένα δυο ταξιδάκια μπορώ να τα κανω και με 125 κι ας κουραστώ λίγο περισσότερο. Αν συνεχιστεί το πάθος για ταξίδια στο μέλλον, το ξανά κοιτάζω για κάτι καλύτερο με περισσότερα κυβικά.

Να είσαι καλά!
Εσύ ξέρεις καλύτερα τον εαυτό σου και πώς θα το διαχειριστείς.Προτεινω μόνο το εξής:μη φύγεις απευθείας για τόσο μεγάλο ταξίδι, κάνε πρώτα 1-2 μικρότερα να τσεκάρεις αντοχές :)

o teos
17/08/2019, 12:44
Cbf 125 ίσως??δεν μου έρχεται κάτι άλλο αξιόπιστο και 125 για τόσο μεγάλο ταξίδι...

ludvihoscar
17/08/2019, 12:49
Σας ευχαριστώ όλους παιδιά για το ενδιαφέρον.

Χρειάζομαι ένα μηχανάκι με χαμηλή σέλα, είμαι 1.62. Νομιζω πως οι varadero είναι για ψηλότερους bikers.

Την cbf γλυκοκοίταζω αλλά πρέπει να ανέβω επάνω της να δω αν την φτάνω.

MG-KTiNoS
17/08/2019, 13:42
Ότι μηχανάκι και να πάρεις ταξίδι θα πας
από σένα εξαρτάτε (και όχι απ το μηχανάκι)
Α και πούσαι άλλο μεταφορά, άλλο τουρισμός κι άλλο ταξίδι

JasonEV
17/08/2019, 14:01
Εγω θα ελεγα να ααρεος το Α2 και να βρεις ενα 250αρι. Θα ανεβεις λιγο σε κοστος χρησης αλλα θα σε βγαλει πιο ανετα σε ταξιδι

taisteal
17/08/2019, 14:15
Ότι μηχανάκι και να πάρεις ταξίδι θα πας
από σένα εξαρτάτε (και όχι απ το μηχανάκι)


Αυτό.

ΤάκηςΜπ
17/08/2019, 14:17
Το ταξίδι γίνεται. Θα ταλαιπωρηθείς αρκετά όμως, αυτό είναι δεδομένο. Έχω κάνει κάποια ταξιδάκια με το cbf(μαξ 250χλμ/ημέρα) και αν εξαιρέσεις το δεξί χέρι (δεν είχα τεμπέλη τότε) πιάνονται λίγο κωλος και γόνατα (είμαι 1.85). Το μηχανάκι αξιοπρεπεστατο,αλλά όταν το πουλάνε 1200-1500 ευρώ και με τόσα παίρνεις kle, εμένα λίγα μου λέει. 300 ευρώ κοστίζει η ανανέωση του διπλώματος, βγαλ'το, πάρε κάτι μεγαλύτερο και αν δεν σου αρέσει το ξανά δίνεις. Θα χάσεις ένα 200αρι από μεταβιβάσεις και σερβις, απειροελαχιστο πόσο σε σύγκριση με το να κάνεις 1000χλμ με 125. Σε περίπτωση που αποφασίσεις να διανυκτερευσεις κάπου ενδιάμεσα αλλάζει το πράγμα εννοείται.

zoslen
17/08/2019, 15:31
Σκέφτεσαι για καινούριο ή μεταχειρισμένο;; Τι μπάτζετ υπάρχει;;

Τa cbf και ybr - ys ειναι ότι πιο απλό και αξιόπιστο υπάρχει, χωρίς πολλά τσιμπιμπλίκια πάνω.
Ειναι οι επιλογες αρκετών που κάνουν το γυρο του κοσμου
Όχι στο Brixton, δεν ειναι δοκιμασμενο, δεν εχει καν υποδοχη για σχαρα, η θεση οδηγησης ειναι για χαλαρη βολτα.

Για μένα μήν πέσεις στην παγιδα του να ανεβεις κυβικα, για μεγάλα ταξιδια θα ανεβάσει στο διπλάσιο το κοστος.

Το ύψος της σελας ειναι γυρω στα 780-800 χιλ σε αυτα τα μοτοσυκλετακια, νομιζω δεν θα εχεις θεμα.
Ο συμπλέκτης δεν ειναι κάτι, το μαθαίνεις ευκολα, μη σε απασχολεί.

Προχώρα άφοβα! Welcome to the club και μην αμελήσεις σε παρακαλώ να ανεβάσεις εδω τα ταξίδια σου!

ludvihoscar
17/08/2019, 16:04
Σας ευχαριστώ όλους παιδιά για ακόμα μια φορά για το ομαδικο πνεύμα και την διάθεση για βοήθεια.

Πραγματι θα κουραστώ σε ένα μεγάλο ταξίδι, αλλά χαλάλι. Μπροστά στην περιπέτεια, δεν μετράει η κούραση. Άλλωστε, αυτό που θα μου μείνει στο τέλος θα είναι οι αναμνήσεις και όχι η κούραση. Για καινούριο έλεγα αλλά τι να πω, έχω μια λάτρεια στις ντουκατι από μικρός, πάντα τις έβλεπα σαν άπιαστο όνειρο γιατί ποτέ δεν ήθελα μεγάλου κυβισμού μηχανές (φοβάμαι το γκάζι που είναι γλυκό, έχω και 2 παιδιά πλέον...). Έψαξα για μεταχειρισμένες monster και ψιλοπορωθηκα, όμως και πάλι ο στόχος μου είναι κάτι μικρό, σαν το cbf για αρχή (είπαμε, μπορεί να κανω ένα ταξίδι στην Τουρκία και μετά να τα παρατήσω).

Κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω. Παω να συγκρίνω σε διαφορά σαιτ το ύψος της σέλας του kykmo agility που έχω με το cbf 125 και βλέπω πως το ύψος της σέλας είναι πιο μεγάλο στο κυμκο από ότι στο cbf. Εγώ στο κυμκο κάθομαι αρκετα μπροστά, γιατί όσο πίσω παω, τόσο λιγότερο το φτάνω (μπροστά είναι χαμηλό και πίσω πολύ ψηλό). Όταν αναφέρουν το ύψος σέλας στα χαρακτηριστικά του κυμκο, εννοούν το μπροστινό κομμάτι σέλας (που το φτάνω άνετα) ή το πίσω?

ΤάκηςΜπ
17/08/2019, 16:08
Η λογική λέει ότι το ύψος σέλας μετριέται στην φυσική θέση που πρέπει να κάθεται ο οδηγός και όχι στο υψηλότερο σημείο της. Βέβαια, το cbf είναι πάρα πολύ κοντό,μην παραξενεύεσαι.

kyo
17/08/2019, 16:13
Δεν θα έχεις πρόβλημα με το ύψος.Ελαφρια μηχανάκια είναι τα 125.Πατας λίγο στο ένα πόδι στα ξεκινήματα σταματηματα.

panavour
17/08/2019, 17:22
το 125 σε μοτοσυκλετα δεν θα σου προσφερει τιποτα παραπανω σε ταξιδι ασε που μπορει να ειναι χειροτερο απο το σκουτερ που ειχες,Η λυση για ποιο ανετο ταξιδι ειναι τα παραπανω κυβικα ολα τα υπολοιπα ειναι χαμενος κοπος και λεφτα

basilis_k6
17/08/2019, 18:51
125 κυβικα για ταξιδι πηλιο βουδαπεστη? Πολλα ειναι ρε συ γιατι να παρεις τοσο γρηγορο μηχανακι?

Η εχουμε πηξει στα τρολλ η εγω ειμαι πολυ παραξενος

viper1
17/08/2019, 20:07
Βουδαπέστη και Κωνσταντινούπολη μπορείς να πας με τρένο και το κατεβάζεις εκεί και κανείς τις βόλτες σου . Οδικώς το ξεχνάς. Θα σε πάρει από κάτω καμμία νταλίκα η θα βρεθείς σε κανένα χαντάκι. Με 125cc μείνε καλύτερα στην ελληνική επικράτεια. Για καλό δικό σου και των 2 παιδιών σου

taisteal
17/08/2019, 20:24
Φίλε,σου γράφω από τον παράδεισο,ταξίδεψα με 125 και αποδήμησα εν Κυρίω :lol:
Και δεν ήταν και μοτοσικλετάκι,αλλά σφούχτερ
Σταματήστε την κινδυνολογία ρε σεις,και μην κρίνετε από αυτά που θα κάνατε ή δεν θα
κάνατε εσείς.
Το ταξίδι με λίγα κυβικά είναι εφικτό και προσωπικά για μένα απολαυστικό,ίσως ο φίλος
να θέλει να το δοκιμάσει,αν του αρέσει καλώς αν όχι πάλι καλώς.
Με προσοχή και σωστό πλάνο όλα γίνονται.
Πάρε και μια φωτό από Βουδαπέστη που σου αρέσει απ'ότι κατάλαβα

409212

toyar
17/08/2019, 20:24
Φίλε μου είναι σαν να θες από χαλαρή βόλτα να κάνεις μαραθώνιο αλλάζοντας απλά μάρκα σαγιοναρες
Δεν υπάρχει 125 που να φτιάχτηκε για αυτό που θες να κανεις

Vstrommer71
17/08/2019, 21:39
Το ταξίδι είναι στο μυαλό.Να σου αρέσει και να σε τραβάει ο δρόμος μπροστά.
Το καλύτερο μέσο?Τα δυό σου πόδια,δυό ρόδες με ένα πεντάλ,ένα παπάκι,ένα αυτοκίνητο,ένα λεωφορείο.Ότι έχεις.
Εξάλλου το ταξίδι ειναι που μετράει,όχι το μέσο.
Απλά ανάλογα το μέσο,τον διαθέσιμο χρόνο και τα χρηματα στην τσέπη κάνεις αντίστοιχο σχεδιασμό.

katsar
17/08/2019, 22:12
Εγώ πάντως φέτος είδα στην Πύλο έναν Ιταλό με beverly 200 ,ο φίλος του... BMW GS 1200,ήρθαν παρέα από Ιταλία.
Αν έχεις χρόνο και το δεις χαλαρά,επαρχιακό και δεν είσαι ανυπόμονος γίνεται.
Συμφωνώ πάντως πως δεν είναι το καταλληλότερο όχημα και τα cbf δεν είναι και τόσο άνετα όσο ένα σκουτερ 125.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
17/08/2019, 22:25
Φυλε κοιτα και το βαραντερο 125 που σου ειπαν και πιο πανω.Πιο ξεκουραστο απο το cbf αλλα σαφως πιο ψοφιο.
Και εγω ψηφιζω οτι γινεται αυτο που θες να κανεις και σου λεω οτι θα καραγουσταρεις και θα συνεχισεις.

Bob_o_mastoras
17/08/2019, 22:39
Kαλυτερα με το σκουτερ. Λιγοτερο θα ζοριστει και αυτο και εσυ και φορτωνεται και πολυ ευκολοτερα. Αν βαρεθηκες το Kymco παρε απλα ενα αλλο καινουργιο ή μεταχειρισμενο σκουτερ. Εχεις πολλες αξιολογες επιλογες.
Ενα καλο σερβις και ελεγχο πριν φυγεις και βουρ. :vroum:

Cpt. Haddock
18/08/2019, 05:51
[...](φοβάμαι το γκάζι που είναι γλυκό, έχω και 2 παιδιά πλέον...). [...]

Μην πας πουθενα :wave2:

KotsosDR
18/08/2019, 10:08
Υπάρχει και το sym wolf 125 (δεν ξέρω από αξιοπιστία τι λέει)
Προτείνω μεγάλο δίπλωμα και το λιγότερο 250cc , πχ suzuki inazuma 250 ή κάτι ανάλογο αφού δεν θες "ψηλό" ή "μεσαίο" σε cc

ΤάκηςΜπ
18/08/2019, 12:47
Υπάρχει και το sym wolf 125 (δεν ξέρω από αξιοπιστία τι λέει)

ό,τι χειρότερο

andreastwin
18/08/2019, 14:21
https://www.zougla.gr/automoto/moto/nea/article/taksidi-stin-germania-me-floret-tou-1964
με οτι θελεις ταξιδευεις και ξεκιναμε απο το ποδηλατο. απο εκει και περα ειναι θεμα του ποσο χρονο εχεις και κατα ποσο αντεχεις την κοπωση.

Glxakiasz
22/08/2019, 19:53
Για 125 νομιζω είναι λιγα κυβικά και αν παίρνεις μαζί σου αποσκευές και τέτοια θα ζοριζεται παραπανω οποτε δεν νομιζω να είναι κατάλληλα για ταξίδια και μακρινά ιδίως όσο αφαρο το υψος σου πιστεύω μπορεί να εχεις ενα μικρο θέματακι όταν ειναι να σταματας σε φανάρια λογο του οτι η μηχανή είναι ψηλή αλλά αν την χαμηλωσεις πισετθω θα είναι καλύτερα

alexis72
22/08/2019, 21:16
ειναι ανάλογα στό ατομο αν το εχει η οχι ,ανεξαρτήτως κυβικών κ διάθεσης πάντα , αν αντέχεις εθνική με 80χλμ μέσο ορο ,κ εχεις μαλακή σέλα η σκληρά οπίσθια ...πάς παντού κ με 125cc ,εδώ ο αλλος απο κέρκυρα με 125 σκούτερ (yamaha μού φαίνεται ) εκανε 7.000 χλμ κ πήγε ρωσσία εχει foto κλπ ,εγω εχω ενα serow225 καλοσυντηρημένο κ αμάξι ,για προσωπικούς λόγους πηγαίνω μέρα παρα μέρα στη σαρωνίδα το απόγευμα κ με βραδυνή επιστροφή την ιδια μέρα ,πήγα μιά δυό φορές με το serow, φοβήθηκα κυριολεκτικά απο αυτοκίνητα κ μοτο πού τρέχουν σαν δαιμονισμένοι με επικίνδυνες σφήνες η κάνουν κόντρες μεταξύ τους ,ειδικά μετά τήν λίμνη τής βουλιαγμένης...(ενώ κ η σέλα τού serow ειναι για ...τιμωρία οταν το οδηγείς πολύ ωρα) ,πήγα με το αμάξι τα ιδια , τα 2 τελευταία χρόνια κάνω το εξής ,πάω στο μετρό τού ελληνικού παίρνω το 122 λεωφορείο ,φοράω τα ακουστικά κ ακούω την μουσικούλα μου ανετα ομορφα ξεκούραστα κ με ασφάλεια το ιδιο κ στην επιστροφή ,γιατί η διαδρομή ειναι 70 λεπτά περίπου , πού καταλήγουμε ,κ σαρωνίδα ανετα πάω κ με ποδήλατο η με 50 κυβικά κ με 125 κυβικά ...αλλά θέλω να πάω ξεκούραστα κ με ασφάλεια κ οχι να φθάσω εκεί κ να ειμαι ετοιμος για ...λιποθυμία...

viper1
22/08/2019, 22:04
ειναι ανάλογα στό ατομο αν το εχει η οχι ,ανεξαρτήτως κυβικών κ διάθεσης πάντα , αν αντέχεις εθνική με 80χλμ μέσο ορο ,κ εχεις μαλακή σέλα η σκληρά οπίσθια ...πάς παντού κ με 125cc ,εδώ ο αλλος απο κέρκυρα με 125 σκούτερ (yamaha μού φαίνεται ) εκανε 7.000 χλμ κ πήγε ρωσσία εχει foto κλπ ,εγω εχω ενα serow225 καλοσυντηρημένο κ αμάξι ,για προσωπικούς λόγους πηγαίνω μέρα παρα μέρα στη σαρωνίδα το απόγευμα κ με βραδυνή επιστροφή την ιδια μέρα ,πήγα μιά δυό φορές με το serow, φοβήθηκα κυριολεκτικά απο αυτοκίνητα κ μοτο πού τρέχουν σαν δαιμονισμένοι με επικίνδυνες σφήνες η κάνουν κόντρες μεταξύ τους ,ειδικά μετά τήν λίμνη τής βουλιαγμένης...(ενώ κ η σέλα τού serow ειναι για ...τιμωρία οταν το οδηγείς πολύ ωρα) ,πήγα με το αμάξι τα ιδια , τα 2 τελευταία χρόνια κάνω το εξής ,πάω στο μετρό τού ελληνικού παίρνω το 122 λεωφορείο ,φοράω τα ακουστικά κ ακούω την μουσικούλα μου ανετα ομορφα ξεκούραστα κ με ασφάλεια το ιδιο κ στην επιστροφή ,γιατί η διαδρομή ειναι 70 λεπτά περίπου , πού καταλήγουμε ,κ σαρωνίδα ανετα πάω κ με ποδήλατο η με 50 κυβικά κ με 125 κυβικά ...αλλά θέλω να πάω ξεκούραστα κ με ασφάλεια κ οχι να φθάσω εκεί κ να ειμαι ετοιμος για ...λιποθυμία...

Κάνουν ακόμα κόντρα στα λιμανάκια τα κ@λοπαιδα? Και σφηνες?
Πουθενά αστυνομία Ε?

doctoras
22/08/2019, 22:32
Και εγω ειμαι της άποψης οτι εισαι συνειδητοποιημένος και γνώστης του εγχειρήματος μπορεις με οτι θελεις.

Το cbf125 για καινούργιο η μεταχειρισμένο? Πλέον ο αντικαταστάτης του αλλαξε κωδικο ονόματος σε cb125f.
Για τους βιρτουόζους της κατηγοριας υπαρχουν μοτοσυκλετες με το ανωτατο οριο επιδοσεων δηλαδη 15hp(αντι των 10 του αεδοψυκτου διβαλβιδου cbf).
Και ειναι τα: gsxs125/z125/mt-125/cb125r.
Τα 90km/h ταχυτητα ταξιδιου τα εχουν ευκολα

katsar
23/08/2019, 00:00
15hp ε;Στα γούστα η νεολαία...

slzr
23/08/2019, 00:36
Ρε παιδιά.. Αν είσαι πιτσιρικάς και δεν υπάρχει μια, πας παντού με το 125.. Λόγω κάβλας!

Αν μπορείς να πάρεις κάτι καλύτερο, δεν το συζητάμε!

viper1
23/08/2019, 00:46
Ρε παιδιά.. Αν είσαι πιτσιρικάς και δεν υπάρχει μια, πας παντού με το 125.. Λόγω κάβλας!

Αν μπορείς να πάρεις κάτι καλύτερο, δεν το συζητάμε!

Πιτσιρικάς με 2 παιδιά που φοβάται τα πολλά κυβικά αλλά δεν φοβάται να πάει Βόλο Βουδαπέστη με 125cc. Ναι οκ

slzr
23/08/2019, 02:46
Πιτσιρικάς με 2 παιδιά που φοβάται τα πολλά κυβικά αλλά δεν φοβάται να πάει Βόλο Βουδαπέστη με 125cc. Ναι οκ

Όπως τα λες :beer:

noodles
27/08/2019, 16:29
μια χαρα πας παντου, το θεμα ειναι ποσο αντεχει ο κ@λος και το σωμα σου.

εχω γυρισει τη μιση ελλαδα με το 250 και ειναι πιο ξεκουραστο απο 600ss.

ναι με 125αρι θα κουραστεις, ισως "κινδυνεψεις" λιγακι αλλα οκ αν ειναι ετσι δε πας πουθενα και αραζεις στον καναπε.
απο τη στιγμη που δεν υπαρχει η δυνατοτητα για κατι καλυτερου (για τους δικους σου λογους) πας με 125αρι, cbf ειναι καλη επιλογη.
καλο σχεδιασμο-προετοιμασια και πολυ υπομονη να εχεις.
καλες βολτες ;)

basilis_k6
27/08/2019, 18:22
εχω γυρισει τη μιση ελλαδα με το 250 και ειναι πιο ξεκουραστο απο 600ss.

δικάβαλος μήπως? γιατι μόνος σου αυτο που λες απλα δεν παιζει. ουτε race ready μηχανάκι δεν σε κουράζει οσο το να πηγαινεις σαν κοτα και να κάνεις το ταξιδι πιο αργα απο το κτελ.

alexandrosgs
27/08/2019, 18:30
Ρε παιδιά ο τύπος που άνοιξε το νήμα λέει κάτι για Βουδαπέστη και Κωσταντινούπολη...
Έχει πάει κανείς οδικώς Βουδαπέστη π.χ. απ' αυτούς που λένε ότι πάει το 125ρακι;;;

Με μοναδική προϋπόθεση την αντοχή του κώλου και την κάβλα;;;;

Διαβάζει και κόσμος...

taisteal
27/08/2019, 18:33
Ρε παιδιά ο τύπος που άνοιξε το νήμα λέει κάτι για Βουδαπέστη και Κωσταντινούπολη...
Έχει πάει κανείς οδικώς Βουδαπέστη π.χ. απ' αυτούς που λένε ότι πάει το 125ρακι;;;

Με μοναδική προϋπόθεση την αντοχή του κώλου και την κάβλα;;;;

Διαβάζει και κόσμος...

Θα σου απαντούσα αλλά δεν έχεις δει όλο το θέμα,και με gs στο nickname σου δεν μπαίνω στον κόπο

:lol:

alexandrosgs
27/08/2019, 18:36
Το έχω δει το θέμα και δεν είχα πάντα gs
Παλιά κάναμε ταξίδια με π.χ. 250cc όλη την Ελλάδα αλλά οι ταχύτητες ήταν άλλες.
Τώρα ούτε θα καταλάβεις από που θα σού 'ρθει.:p

taisteal
27/08/2019, 18:43
Το έχω δει το θέμα και δεν είχα πάντα gs
Παλιά κάναμε ταξίδια με π.χ. 250cc όλη την Ελλάδα αλλά οι ταχύτητες ήταν άλλες.
Τώρα ούτε θα καταλάβεις από που θα σού 'ρθει.:p

Είμαι από αυτούς που του είπα ότι μπορεί να πάει,και έχω πάει οδικώς με 125 σε πολλά μέρη, εκτός Ελλάδας.
Δεν κινδυνεψα ποτέ.
Και μια μπύρα γιατί δεν τσίμπησες :D

:beer:

alexandrosgs
27/08/2019, 18:48
Το ζήτημα είναι ότι οι δρόμοι π.χ. για Βουβαπέστη είναι όλοι ταχείας. Και δε νομίζω να υπάρχουν και εναλλακτικές.
Δεν ξέρω τη νομοθεσία αλλά δεν είμαι και βέβαιος ότι επιτρέπονται 125 σε τέτοιους δρόμους.

Σε κάθε περίπτωση θεωρώ ότι οι πιο έμπειροι οφείλουν να βάζουν φρένο κάπου κάπου στους νεώτερους και καβλωμένους.
Όλοι περάσαμε από αυτή τη φάση άλλωστε.

taisteal
27/08/2019, 19:06
Συνήθως υπάρχουν εναλλακτικές οδοί,για να μην πω πάντα.
Σεβαστή η άποψη σου, αλλά τελικά εχουμε πατήσει τόσο πολύ φρένο που δεν κινείται
σχεδόν τίποτα πια..

alexandrosgs
27/08/2019, 19:15
Μπορεί να χεις και δίκιο.

alexis72
27/08/2019, 20:51
φίλε ελα το βρήκα - εδώ εισαι .... 6.000 χλμ μέσα σε 16 ημέρες ...εκανε λέει 600 χλμ την ημέρα ...
αρχεισε το διάβασμα κ καλά ταξίδια σού ευχομαι ,κύταξε που εφθασε ο φίλος με scooter yamaha nmax 125cc ,
https://advride.gr/threads/%CE%91%CE%B8%CE%BB%CE%BF%CF%82-scooter-%CE%88%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B4%CE%B1-%CE%A1%CF%89%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-125-%CE%BA%CF%85%CE%B2%CE%B9%CE%BA%CE%AC.8969/

doctoras
28/08/2019, 09:28
Είναι διαδεδομένο στην ευρώπη ότι περιπετειώδη ταξίδι είναι με μικρά κυβικά, διάβαζα ενα ταξιδιωτικό βιβλίο γερμανού αναβάτη που έκανε 5500χλμ ανα την ευρώπη σε σέλα ενός 50cc.
Προαπαιτουμενο γι'υτούς είναι το χαμηλό βάρος η ευκολία επισκευής οι χαμηλές ταχύτητες ταξιδιού 40-70km/h, σιδεροκωλίαση και άριστες γνώσεις των διαδρομών πως θα αποφεύγονται επικίνδυνες καταστάσεις σε δρόμους ταχείας κυκλοφορίας.
Για τέτοιους αναβάτες το αθήνα-βουκουρέστη γίνεται έυκολα και με ποδήλατο, οπότε μη σκίζετε ιμάτια δεν είναι για όλους, κάποιοι όμως το έχουν τρόπο ζωής.

Απλα φίλε εάν είσαι ένας απο αυτούς διάλεξε ότι θέλεις και φύγε και ανέβασε μας φωτό να γουστάρουμε

alexis72
28/08/2019, 14:42
φίλε ελα το βρήκα - εδώ εισαι .... 6.000 χλμ μέσα σε 16 ημέρες ...εκανε λέει 600 χλμ την ημέρα ...
αρχεισε το διάβασμα κ καλά ταξίδια σού ευχομαι ,κύταξε που εφθασε ο φίλος με scooter yamaha nmax 125cc ,
https://advride.gr/threads/%CE%91%CE%B8%CE%BB%CE%BF%CF%82-scooter-%CE%88%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B4%CE%B1-%CE%A1%CF%89%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-125-%CE%BA%CF%85%CE%B2%CE%B9%CE%BA%CE%AC.8969/
συγνώμη μιά διόρθωση ,ο φίλος με το yamaha nmax125 εκανε ΣΥΝΟΛΙΚΑ 7.500 χλμ κ ΟΧΙ 6.000 χλμ :eyepop::eyepop:

THEOD
28/08/2019, 15:06
Καλησπέρα παιδιά,

Νέο μέλος στην σελίδα σας και αυτό είναι το πρώτο μου ποστ.

Μετά από 10 χρόνια συνύπαρξης με ένα kymko agility 125, λέω να πάρω νέο μηχανάκι και προσανατολίζομαι σε καποιο καλύτερο και πιο ταξιδιάρικο. Το κυμκο με έβγαλε απροβλημάτιστα τόσα χρόνια (χωρίς μακρινά ταξίδια αλλά με αρκετα ταξίδια Βολος-Πηλιο) και ήρθε η ώρα να επιλέξω γον αντικαταστάτη του, με μια διαφορά όμως. Αυτή τη φορά η επιλογή μου έχει να κάνει με την θέληση για πιο μακρινά ταξίδια. Βολος-Κωνσταντινουπολη, Βολος-Βουδαπέστη κτλ.

Το δίπλωμα μου είναι για 125 και δεν σκοπεύω να το αλλάξω μιας και δεν θέλω να πάρω μεγαλύτερο μηχανάκι. Από συμπλέκτη στα μηχανάκια δεν γνωρίζω, αλλά δεν πιστεύω να είναι και κάτι υπερβολικά δύσκολο.

Θα ήθελα την άποψη σας επι του θέματος, σαν πιο ειδικοί.
Είναι βολικό το cbf για μακρινά ταξίδια? Είναι αξιόπιστο?

ΥΓ1 Μπορεί ένα μηχανάκι 125 να κάνει τοσο μακρινά ταξίδια?
ΥΓ2 Κοιτούσα και την Brixton 125 λόγω ομορφιάς αλλά μαλλον θα την απορρίψω.

Και κάτι άλλο που ξέχασα. Το ύψος μου είναι 1.62. Θα έχω θέμα?

Δεν διάβασα τι σου έχουν απαντήσει στις προηγούμενες σελίδες, αλλά κατά την γνώμη μου ταξίδια με 125 κυβικά είναι ταλαιπωρία και μόνο για τους λάτρεις της σιδερόκωλης περιπέτειας.
Για "ανθρώπινα" ταξίδια χρειάζεσαι μηχανάκι που να μπορεί να κρατάει συνεχώς και ασχέτως συνθηκών μια ταχύτητα min 120 χλμ/ώρα - δεν είναι ότι καλύτερο και ασφαλέστερο να σέρνεσαι στους αυτοκινητόδρομους με 80-90 χλμ/'ωρα με όλη την υπόλοιπη κίνηση να βρίσκεται 40-50 παραπάνω. Και να την κρατάει χωρίς να είναι στα όριά του για λόγους κατανάλωσης, αξιοπιστίας κλπ. Και να έχει και ένα μικρό έστω περιθώριο για παραπάνω για να τα βγάλει πέρα σε ανηφόρες, αέρηδες, συνεπιβάτη, φορτίο κλπ.
Εκ των πραγμάτων τα 125 κυβικά είναι λίγα. Χρειάζεσαι κατ' ελάχιστον τα 2πλάσια

andreastwin
28/08/2019, 16:21
Δεν διάβασα τι σου έχουν απαντήσει στις προηγούμενες σελίδες, αλλά κατά την γνώμη μου ταξίδια με 125 κυβικά είναι ταλαιπωρία και μόνο για τους λάτρεις της σιδερόκωλης περιπέτειας.
Για "ανθρώπινα" ταξίδια χρειάζεσαι μηχανάκι που να μπορεί να κρατάει συνεχώς και ασχέτως συνθηκών μια ταχύτητα min 120 χλμ/ώρα - δεν είναι ότι καλύτερο και ασφαλέστερο να σέρνεσαι στους αυτοκινητόδρομους με 80-90 χλμ/'ωρα με όλη την υπόλοιπη κίνηση να βρίσκεται 40-50 παραπάνω. Και να την κρατάει χωρίς να είναι στα όριά του για λόγους κατανάλωσης, αξιοπιστίας κλπ. Και να έχει και ένα μικρό έστω περιθώριο για παραπάνω για να τα βγάλει πέρα σε ανηφόρες, αέρηδες, συνεπιβάτη, φορτίο κλπ.
Εκ των πραγμάτων τα 125 κυβικά είναι λίγα. Χρειάζεσαι κατ' ελάχιστον τα 2πλάσια

και ο σεργιος δικαβαλος εχει κανει 180.000χιλ αφρικη, και λατ.αμερικη με 200cc.βεσπα. αυτος σιδηροκολος δεν ειναι!! καποτε φιλε σηναντισα στον δεληολανη στην νεα φιλαδελφια 2 ολλανδους που απο ολλανδια πηγεναν ινδια με τι!!!!! sachs 50cc. με δυο ταχυτητες στο χερι. τι να λεμε. με οτι θελεις ταξιδευης, ορεξι και κουραγια να εχεις. και μη κρινουμε εξ ιδιον αν μπορουμε εμεις να το κανουμε, εμεις μπορει να μην μπορουμε καποιοι αλλοι ομως πανε και με 125cc. ταιλανδη. και εννοειτε οτι με 125 δεν πας με 120 χιλ. την ωρα, θα πας με 70-80 και μπορεις να δεις ανετα τον τοπο που ταξιδευεις, και ασφαλες ειναι.

THEOD
28/08/2019, 17:31
και ο σεργιος δικαβαλος εχει κανει 180.000χιλ αφρικη, και λατ.αμερικη με 200cc.βεσπα. αυτος σιδηροκολος δεν ειναι!! καποτε φιλε σηναντισα στον δεληολανη στην νεα φιλαδελφια 2 ολλανδους που απο ολλανδια πηγεναν ινδια με τι!!!!! sachs 50cc. με δυο ταχυτητες στο χερι. τι να λεμε. με οτι θελεις ταξιδευης, ορεξι και κουραγια να εχεις. και μη κρινουμε εξ ιδιον αν μπορουμε εμεις να το κανουμε, εμεις μπορει να μην μπορουμε καποιοι αλλοι ομως πανε και με 125cc. ταιλανδη. και εννοειτε οτι με 125 δεν πας με 120 χιλ. την ωρα, θα πας με 70-80 και μπορεις να δεις ανετα τον τοπο που ταξιδευεις, και ασφαλες ειναι.

Συνάδελφε, μόνο του Σπανού τα γένια δεν γίνονται... Φυσικά και υπάρχουν άνθρωποι που έχουν γυρίσει τον πλανήτη με 50άρες βέσπες. Όπως και υπάρχουν αυτοί που πηδάνε από γέφυρες ή κολυμπάνε με καρχαρίες. Κατά την γνώμη μου όμως (και δέχομαι ότι αυτό είναι υποκειμενικό) το να ταξιδεύεις στην Ευρώπη με 125 δεν είναι ταξίδι αλλά άσκηση ταλαιπωρίας. Αν θες συνηδειτά να το κάνεις ως εμπειρία περιπέτειας τότε πάσο. Αν θες όμως η λέξη ταξίδι να έχει το νόημα όπως το εννοεί τον 99% των μοτοσικλετιστών στον κόσμο τότε δεν μπορείς παρά να συμφωνήσεις μαζί μου...
Τέσπα, όπως είπα και στην αρχή, όλα γίνονται και όλα δεν γίνονται. Απόψεις λέμε...

andreastwin
28/08/2019, 17:46
Συνάδελφε, μόνο του Σπανού τα γένια δεν γίνονται... Φυσικά και υπάρχουν άνθρωποι που έχουν γυρίσει τον πλανήτη με 50άρες βέσπες. Όπως και υπάρχουν αυτοί που πηδάνε από γέφυρες ή κολυμπάνε με καρχαρίες. Κατά την γνώμη μου όμως (και δέχομαι ότι αυτό είναι υποκειμενικό) το να ταξιδεύεις στην Ευρώπη με 125 δεν είναι ταξίδι αλλά άσκηση ταλαιπωρίας. Αν θες συνηδειτά να το κάνεις ως εμπειρία περιπέτειας τότε πάσο. Αν θες όμως η λέξη ταξίδι να έχει το νόημα όπως το εννοεί τον 99% των μοτοσικλετιστών στον κόσμο τότε δεν μπορείς παρά να συμφωνήσεις μαζί μου...
Τέσπα, όπως είπα και στην αρχή, όλα γίνονται και όλα δεν γίνονται. Απόψεις λέμε...

μαζι σου και εγω, εγω κοιταω να τρωω χιλιομετρα γρηγορα για να απολαυσω το μερος που θα παω πιο πολυ.αλλα υπαρχει και το αλλα, αν δεν εχει να παρει κατι μεγαλητερο λογο χρηματων, λογο διπλωματος, μπορει να εχει αντοχες,να ειναι πολυ, μα πολυ σιδηροκολος, οποτε το κανει με 125. καποτε τα εκανα και εγω αυτα και δεν καταλαβαινα τιποτα, τωρα!! αντε για.

panavour
28/08/2019, 20:10
Ολα γινονται, και ολα δεν γινονται αναλογως τι θελει ,και τι μπορει ο καθενας.Απλως στα λιγα κυβικα κατω απο παλαια μοντελα 500,κατω απο νεα μοντελα 300 θα κουραστεις και πρεπει να εισαι νεος και σιδηροκωλος.Επισης σε ευρωπαικους αυτοκινητοδρομους ειναι και λιγο επικινδυνο λογω της διαφορας ταχυτητος.Αλλωστε νομιζω οτι δεν επιτρεπονται 125 κυβικα.Αν πας απο επαρχιακο δικτυο το μονο που σε περιοριζει ειναι οι αντοχες σου.Προχωρα αν το γουσταρεις και μπορεις:wave2:

mia_zoi_kawa
28/08/2019, 21:41
Συνάδελφε, μόνο του Σπανού τα γένια δεν γίνονται... Φυσικά και υπάρχουν άνθρωποι που έχουν γυρίσει τον πλανήτη με 50άρες βέσπες. Όπως και υπάρχουν αυτοί που πηδάνε από γέφυρες ή κολυμπάνε με καρχαρίες. Κατά την γνώμη μου όμως (και δέχομαι ότι αυτό είναι υποκειμενικό) το να ταξιδεύεις στην Ευρώπη με 125 δεν είναι ταξίδι αλλά άσκηση ταλαιπωρίας. Αν θες συνηδειτά να το κάνεις ως εμπειρία περιπέτειας τότε πάσο. Αν θες όμως η λέξη ταξίδι να έχει το νόημα όπως το εννοεί τον 99% των μοτοσικλετιστών στον κόσμο τότε δεν μπορείς παρά να συμφωνήσεις μαζί μου...
Τέσπα, όπως είπα και στην αρχή, όλα γίνονται και όλα δεν γίνονται. Απόψεις λέμε...

Εχω συναντησει πολυ κοσμο τα τελευταια χρονια που αν τους μιλησεις για ενα μεγαλο ταξιδι με μοτοσυκλετα (και οχι μονο αλλα ακομα και με αμαξι...) θα σε πουνε τρελο και οτι ταξιδευουν μονο με αεροπλανο...

Αυτο μου θυμισε το ποστ σου.

Για να γυρισω στο θεμα του νηματος τα ταξιδια με τα λιγα κυβικα εχουν την δικη τους ομορφια.

Απαιτουν απο τον αναβατη την πνευματικη δυναμη να μην σκεφτεται αγχωμενα τον προορισμό αλλα να απολαμβάνει καθε στιγμη της διαδρομης. Ο σχεδιασμος του ταξιδιου ειναι ποιο δυσκολος και απαιτει μια σαλαμοποιηση των διαδρομων και πολυ καλη διαχειρηση του χρονου οδηγησης ακομα και σε αποστασεις πχ 200 χλμ . Οι ασκησεις κουρασης οπως τις ονομαζεται δεν ειναι τιποτα αλλο απο την αμεση αισθηση του δρομου πανω στο σωμα του αναβατη λογω του ελαφρου βαρους του δικυκλου... και αυτη η αισθηση του δρομου μερικες φορες προσθετει στην μοτοσυκλετιστικη ευτυχία (πχ στα κλειστα κοματια ενα δικυκλο που ζυγιζει 120 κιλα ειναι αναμφισβήτητα ποιο διασκεδαστικο απο καποιο που ζυγιζει 240). Οσο και αν φαινεται επίσης περιεργο ενα παναλαφρο μοτοσυκλετακι 125 κυβικων υπερτερει σε καποιους (προσοχη καποιους) τομεις ασφαλειας απο μια μεγαλη μοτοσυκλετα. Δηλαδη ενω σε εναν αυτοκινητοδρομο μειονεκτει εχει μεγαλυτερα περιθωρια ασφαλειας σε ενα επαρχιακο δικτυο η μεσα σε μια πολη....

Κλεινοντας θα ελεγα οτι θα ηταν πολυ ενδιαφερον να ειχαμε μια εκδηλωση σιδεροκωλη σε στυλ 36ωρο για μικρα κυβικα στην Ελλαδα η οποια θα ηταν και γιατι οχι και επαναλαμβανομενη με ετησιο τρόπαιο.

doctoras
28/08/2019, 21:58
Μετα απο ολα αυτα ο ενδιαφερόμενος αγορασε κουτι και γραφει στο αντιστοιχο car φορουμ τα πλανα του για το Βουκουρέστι

STF
28/08/2019, 22:14
Κάποτε ο μοτοσυκλετισμός δεν ήταν ο προορισμός αλλά το ταξίδι...

Δε συμφωνώ ότι πρέπει να είσαι σιδερόκωλος για να πας ένα ταξίδι στην Ευρώπη με μια μικρή μοτοσυκλέτα. Συμφωνώ πως ένα τέτοιο ταξίδι απαιτεί καλύτερο σχεδιασμό.
Το θέμα είναι -κατά τη γνώμη μου- πως όπως έχουν γίνει σήμερα τα πράγματα, περισσότερο ευτυχισμένος θα είναι αυτός που εκπλήρωσε το ταξίδι του "υποχρεωμένος" να ταξιδεύσει στο επαρχιακό δίκτυο με της ατελείωτες ομορφιές της Ελλάδας γιατί όχι και της Ευρώπης. Και γράφω όπως έχουν γίνει σήμερα τα πράγματα γιατί πολύ φοβάμαι ότι υπάρχει άγνοια για πολλούς τρόπους με τους οποίους μπορείς να αισθανθείς ευτυχισμένος.

Ευτυχία είναι και το πως στρίβει το "στημένο", δεν αντιλέγω. Ευτυχία είναι και το πως "ανεβάζει" το γμμν... δεν αντιλέγω. Αλλά τουλάχιστον για μένα, η απόλαυση της "ανάγνωσης" ενός ταξιδιού είναι μακράν η μεγαλύτερη ευτυχία.

p@nos
29/08/2019, 17:55
ειχα παει μια φορα πατρα με το σκουτερ απο αθηνα...τρομερη εμπειρια δε λεω, αλλα το γυρισα με τρειλερ...δεν αντεχα τοση συγκινηση δευτερη φορα :lol:

thanosgp
29/08/2019, 22:45
Αξιοπρεπές ταξίδι με 125 προυποθέτει ζελατίνα οπωσδήποτε και μια καλή σέλα. Με αρκετές στάσεις φτάνεις όπου θες ,αλλά με μωτ 85!