PDA

View Full Version : Αγορά gs ...1150 η 1200;



dimitrisag
18/08/2019, 11:54
Καλησπέρα σε όλους και όλες!!
Είμαι σε διαδικασία αλλαγής μοτορίου (κάτοχος cbf500). Είχα στο μυαλό μου μήπως αλλάξω κατηγορία και πάω σε κάτι πιο ταξιδιαρικο. Πρόσφατα ένας γνωστός μου είπε για ένα bmw 1150 gs adventure που πουλιέται και με έβαλε σε διαολεμενες σκέψεις.
Πριν από αυτό λίγο σνομπαρα τα συγκεκριμένα μηχανάκια (από αυτούς που λένε αν είναι να πάρεις αμάξι με δυο Ρόδες πάρε με τέσσερεις κλπ...) Όμως μετά από πολλές συζητήσεις και ψάξιμο είδα ότι μάλλον κάνω λάθος.
Ψάχνοντας λοιπόν είδα κάτι το περίεργο και θέλω τη βοήθεια σας. Είδα να παίζουν 1150 μέχρι 4500 5000 και στην ίδια τιμή να παίζουν και τα 1200. Και ακόμα δεν έχω καταλάβει το γιατί.
Επίσης απ' όσους έχω ρωτήσει υπάρχει διχογνωμία: 1150 για την αξιοπιστία, 1200 γιατί είναι πιο σύγχρονο μηχανάκι κλπ.
Ξέρω ότι τώρα ανοίγω ασκούς του Αιόλου, αλλά θέλω μια βοήθεια πριν προχωρήσω σε αγορά...
Αυτό που νομίζω ότι έχει σημασία είναι η αξιοπιστία, η διάρκεια στο χρόνο, η άνεση και προφανώς να μη γίνω κολλητός ούτε του μηχανικού ούτε του βενζινα!

p@nos
18/08/2019, 12:08
Το 1200 ειναι καλυτερο στα παντα... Αν μιλαμε γιαντα ιδοα χρηματα και κατασταση, πηγαινε στο 1200... Η τιμη των 1150 ειναι αυτη γιατι απλα αυτοι που τα εχουν ζητανε αυτα τα λεφτα, και χωρις λογο, κατα την ταπεινη μου αποψη...

Σε καθε περιπτωση, θα απεφευγα τα adventure μοντελα

dimitrisag
18/08/2019, 12:12
Το 1200 ειναι καλυτερο στα παντα... Αν μιλαμε γιαντα ιδοα χρηματα και κατασταση, πηγαινε στο 1200... Η τιμη των 1150 ειναι αυτη γιατι απλα αυτοι που τα εχουν ζητανε αυτα τα λεφτα, και χωρις λογο, κατα την ταπεινη μου αποψη...

Σε καθε περιπτωση, θα απεφευγα τα adventure μοντελα

Γιατί όχι τα adventure;

karellen
18/08/2019, 12:31
Το 1200 ειναι καλυτερο στα παντα... Αν μιλαμε γιαντα ιδοα χρηματα και κατασταση, πηγαινε στο 1200... Η τιμη των 1150 ειναι αυτη γιατι απλα αυτοι που τα εχουν ζητανε αυτα τα λεφτα, και χωρις λογο, κατα την ταπεινη μου αποψη...

Σε καθε περιπτωση, θα απεφευγα τα adventure μοντελα
Ακριβώς αυτά!Το 1200 έχει λυμένα πολλά προβλήματα και είναι και 30 κιλά ελαφρύτερο.
Πάντως πρέπει να ανέβεις στα 6+ χιλιάρικα για να πάρεις αξιοπρεπές 1200 του 2007-2008.

Το adv θα το πάρεις αν έχεις σκοπό να διανύεις 400 χλμ μονοκοπανιά (λογω αυτονομίας) ή αν σε ενδιαφέρει η μόστρα λογω όγκου (ούτε αυτό είναι μεμπτό πάντως).Αν και μετά το cbf ακομα και το απλο gs θα σου φανεί μηχανάρα!

dimitrisag
18/08/2019, 12:38
Η αλήθεια είναι πως το. Budget μου δε θέλω να ξεπερνάει τα 4500. Και έχω βρει και 1200 σε αυτή την τιμή... Το ζήτημα είναι με τόσα ηλεκτρονικά σε σχέση με το παλιό θα είναι αξιόπιστο;

Lioulios
18/08/2019, 12:52
Τα 1200αρια μοντελα πριν το 2007 πωλουνται φθηνοτερα λογω μηχανισμου φρενων που πολλοι αποφευγουν .

Τα ακριβα 1150 ειναι ακριβα γιατι καποιοι ιδιοκτητες τα προσεξαν , εβαλαν πανω και ενα σκασμο λ7 και κοιτανε καπως να παρουν κατι πισω .

Δηλ , ενα καλοσυντηρημενο 1150 με παρα πολλα και χρισημα εξτρα , τα κανει τα 4.5 .

Και εγω παντως αν ηταν να παρω τετοιο μηχανακι , δεν θα επαιρνα το adv . ΠΟΛΥ μαουνα χωρις λογο σε σχεση με το απλο .
Μονο στα μεγαλα ταξιδια υπερτερει σε σχεση με το απλο

p@nos
18/08/2019, 13:16
Τα 1200αρια μοντελα πριν το 2007 πωλουνται φθηνοτερα λογω μηχανισμου φρενων που πολλοι αποφευγουν .

Τα ακριβα 1150 ειναι ακριβα γιατι καποιοι ιδιοκτητες τα προσεξαν , εβαλαν πανω και ενα σκασμο λ7 και κοιτανε καπως να παρουν κατι πισω .

Δηλ , ενα καλοσυντηρημενο 1150 με παρα πολλα και χρισημα εξτρα , τα κανει τα 4.5 .

Και εγω παντως αν ηταν να παρω τετοιο μηχανακι , δεν θα επαιρνα το adv . ΠΟΛΥ μαουνα χωρις λογο σε σχεση με το απλο .
Μονο στα μεγαλα ταξιδια υπερτερει σε σχεση με το απλο



Τα περισσοτερα gs ειχαν εξτρα αξιας πριν 20 χρονια.... Πλεον τα περισσοτερα ειναι τριτοτεταρτα χερια και πωλουνται απο ιδιοκτητες που θελουν να τα πουλησουν οσο τα πηραν, η και περισσοτερο...το να συντηρεις τετοιες λογικες ειναι σιγουρα κακο, οποτε αμα νομιζουν οτι τα μηχανακια αξιζουν τοσο, ας τα κρατησουν μεχρι να αναθεωρησουν...

Στα του adv, τεραστιο τεποζητο χωρις κανενα λογο, αρκετο παραπανω βαρος που μονο προβληματα δημιουργει... Παραπανω υψος με επιπτωσεις στην οδικη συμπεριφορα, και οχι και οτι καλυτερο αν δεν εχεις το απαραιτητο αναστημα

karellen
18/08/2019, 14:35
Η αλήθεια είναι πως το. Budget μου δε θέλω να ξεπερνάει τα 4500. Και έχω βρει και 1200 σε αυτή την τιμή... Το ζήτημα είναι με τόσα ηλεκτρονικά σε σχέση με το παλιό θα είναι αξιόπιστο;
Με 4500 δεν βρίσκεις αξιοπρεπες 1200 και αυτά που υπάρχουν θα χρειαστούν σύντομα λεφτα επιπλεον γιατι ειναι σιγουρο οτι θα γεννησουν,αν σου βγάλει βλάβη στο σερβό ή φαγωμένο δίσκο θα τρέχεις.

Βρες καλυτερα ένα Γιαπωνέζικο,ενα varadero πχ.

bmwr1100gs
18/08/2019, 14:57
Καλησπέρα και από εμένα,

Είχα το 1100 για 5 περίπου χρόνια, είναι ίδιας φιλοσοφίας με το 1150, για εμένα λίγο καλύτερο/αξιόπιστο αλλά είναι προσωπική άποψη.

Το είχα πάρει από ακινησία πολλών ετών με 140.000 χιλιόμετρα και το πούλησα με συνολικά 160.000.

Η συντήρησή του 1100 και του 1150 είναι αστεία και πραγματικά την κάνεις μόνος σου (εννοώ λάδια φίλτρα ακόμα και βαλβίδες). Για του 1200 δεν γνωρίζω καθώς έχει πολλά περισσότερα ηλεκτρικά και έχω την εντύπωση πως είναι πιο ευαίσθητα.

Προσωπικά, από τα 2 θα πήγαινα σε 1150, αλλά θα σε καταλάβω απόλυτα να πας στο 1200.

ΒΑΣΙΚΗ προϋπόθεση ότι και να επιλέξεις, να όσα χιλιόμετρα και να έχει, είναι να έχει αλλάξει συμπλέκτη. Είναι το πιο ακριβό αναλώσιμο και εργασία που υπάρχει. Η αλλαγή είναι κάθε περίπου 80.000 με 100.000, ανάλογα με την χρήση.

DrBig
18/08/2019, 14:57
Μιας και κανεις δεν αναφερει τα + των 1150:

1. Τα 1150 ειναι πιο καλοκατασκευασμενα απο τα 1200 με λιγοτερες αστοχιες.
2. Ταξιδευουν πιο ξεκουραστα λογω μακριας 6ης και μεγαλυτερης ροπης χαμηλα. Στα 150 με 6η το μοτερ γυρναει στις 4000rpm περιπου.
3. Ειναι πιο σταθερα σε μεγαλες ταχυτητες απο τα 1200 ακομα κι αν του φορτωσεις το σπιτι σου. Λιγοτερο μανιτζεβελα, αλλα πιο σταθερα. Δεν εχω οδηγησει αλλο μεγαλο ονοφ που να ανταποκρινεται τοσο καλα στο φορτωμα.
4. Με καταργηση καταλυτη, τελικο remus και bbpower chip ερχονται στα ιδια αλογα και σχεδον ιδια κιλα με τα πρωτα 1200. Αν εχετε ποτε σηκωσει καταλυτη και τελικο απο 1150 θα καταλαβετε.

Προσωπικα μιας και ειχα 1150, αν εψαχνα μηχανακι τερας θα το ξαναπαιρνα ανετα. Πρωτες γενιες 1200 δε θα πλησιαζα, εκτος κι αν ειχα σπονσορα.

Lioulios
18/08/2019, 17:27
Δηλ ρε παιδια...για ενα 1150 που τα εχει απανω ολα και ειναι καλοσυντηρημενο πραγματικα ....4.5 ειναι πολλα ;

karellen
18/08/2019, 18:17
Οχι.

dimitrisag
18/08/2019, 19:12
Δεν ξέρω πολλά για το μοντέλο, αλλά από τα λίγα που ξέρω ένα καλοσυντηρημενο old school μοτέρ σίγουρα μπορεί να σε ξεπληρώσει. Συν του ότι μπορείς να του βάλεις και χέρι. Αν και νομίζω ότι στον μπόξερ ότι και να είναι μέχρι ένα σημείο βάζεις χέρι.
Ερώτηση, επειδή το έβλεπε συνέχεια σε συζητήσεις. Τι είναι το σερβο ρε παιδιά; Το έχει και το 1150; Επίσης στο θέμα κατανάλωσης να φανταστώ ότι το 1200 νικάει ε;

alexandrosgs
20/08/2019, 22:27
...

ΒΑΣΙΚΗ προϋπόθεση ότι και να επιλέξεις, να όσα χιλιόμετρα και να έχει, είναι να έχει αλλάξει συμπλέκτη. Είναι το πιο ακριβό αναλώσιμο και εργασία που υπάρχει. Η αλλαγή είναι κάθε περίπου 80.000 με 100.000, ανάλογα με την χρήση.

καλησπέρα κι από μένα

παρεπιπτόντως δεν έχω αλλάξει συμπλέκτη στα 180.000χλμ που έχω στο κοντέρ στο 1150.
Το μηχανάκι το πήρα δευτερο χέρι το 2006 με 35.000χλμ.

Γενικά είναι αξιόπιστο πολύ οικονομικό στη συντήρηση αλλά και σε βενζίνη στο ταξίδι. Στην πόλη καίει πολύ και είναι δύσχρηστο.
Σαν οδήγηση το 1200 είναι ανώτερο καθότι πιο ελαφρύ και πιο δυνατο.

Γενικά οι τιμές στην Ελλάδα είναι υψηλές για 20ετίας μηχανάκια.
Όποιος πάει σε παλιό μπεμβέ πρέπει να το σκεφτεί δύο φορές.
Είναι αξιόπιστα με μεγάλο προσδόκιμο ζωής αλλά αν βγάλει ζημιά και θέλει ανταλλακτικό κλάφτα.

dimitrisag
20/08/2019, 23:47
Η αλήθεια είναι πως προσωπικά μιλώντας το ότι είναι μεγάλο μηχανάκι εμένα μου αρέσει. Μου προκαλεί ένα δέος.
Όμως το γεγονός ότι είναι 20ετιας κοντά μηχανάκι όντως με κάνει να το σκέφτομαι... Βέβαια ένα καλοσυντηρημενο μηχανάκι νομίζω μπορεί να βγάλει τα λεφτά του και με το παραπάνω!
Για την πόλη πόσο καίει δλδ; Γιατί η αλήθεια είναι ότι εδώ 500αρια και καίνε 6.7/100... Νομίζω ότι είναι ανάλογα και τον τρόπο οδήγησης... Αν το χέρι σου έχει μέτρο δε νομίζω να καίει τόσο τραγικά... Δύο κύλινδροι και ψεκασμός γαρ!
Βέβαια δεν έχω ιδέα! Απλά εικάζω! Ας μιλήσουν οι ειδήμονες

Kickstart
21/08/2019, 08:43
ένα φεγγάρι πέρασα απο τα μοντέλα της εταιρείας (ντακαρ650-f800gs-xcountry-f650gs διμπουζο) και απέκτησα παρέες ιντερνετικες γύρω απο τον έλικα κάνοντας μέσω ενός φόρουμ που δεν υπαρχει πια αρκετά ταξίδια ανά την Ελλάδα τόσο χωμάτινα όσο και ασφαλτινα, έμαθα κάποια πραγματάκια από τους κατόχους..

είχα επίσης την ευκαιρία να οδηγήσω για λίγο το 1150..

λοιπόν όσων αφορά τα μοντέλα με σερβοφρενα.....με μια λέξη ΜΑΚΡΙΑ...

έχεις αφήσει ποτέ χειρόφρενο σε κατηφόρα σε αυτοκίνητο που είναι σβηστός ο κινητήρας και να πατήσεις φρένο;

ξέρεις η αίσθηση που το πετάλι του φρένου είναι κούτσουρο και νιώθεις ότι τα φρένα σου δουλεύουν στο 10% από το κανονικό δάγκωμα τους...

ε αυτό μπορεί να σου κάνει οποιαδήποτε στιγμή της πορείας σου σε δρόμο το συστηματάκι αυτό που έβαλε ο γερμανος σε κάποια μοντέλα από το 2003 μεχρι το 2006 (πάνω-κατω οι χρονιές)..κάποιοι πάνε και απομονώνουν-πειράζουν το κύκλωμα και κυκλοφορούν χωρίς abs, κάποιοι κάνουν κάτι πατέντες με την πλακέτα, και κάποιοι άλλοι πληρώνουν εξωφρενικά ποσά στην bmw για νέα μονάδα...θυμάμαι σαν τωρα ιστοριες φίλων που τα ειχαν να λένε οτι ειχαν ασπρίσει τα μαλλιά τους σε ταξιδια οταν τους ειχε πουλησει το σύστημα φρένων με πολλά χλμ....επίσης υπήρχαν φυσικά και άτομα που δεν είχαν ποτέ πρόβλημα, να το λέμε κι αυτό.

το λεπον αν είσαι συνειδητοποιημένος τι παίρνεις (στα είπαν τα περισσότερα οι από πάνω) 1150 πριν το 2003 και 1200 μετά το 2006.

αυτά από εμένα.

kordix
21/08/2019, 09:01
Το NC 700 ή το varadero δεν σου αρέσουν?

KAGOURO
21/08/2019, 09:47
Με 4500 δεν βρίσκεις αξιοπρεπες 1200 και αυτά που υπάρχουν θα χρειαστούν σύντομα λεφτα επιπλεον γιατι ειναι σιγουρο οτι θα γεννησουν,αν σου βγάλει βλάβη στο σερβό ή φαγωμένο δίσκο θα τρέχεις.

Βρες καλυτερα ένα Γιαπωνέζικο,ενα varadero πχ.

Συμφωνώ απόλυτα ! Παίρνει ΜΚ2 (με έξι ταχύτητες και ψεκασμό) με άπειρα εξτρα και σε άριστη κατάσταση.....! Αν του αρέσει και δεν είσαι και fan του χωματόδρομου είναι πολύ καλή επιλογή.....

p@nos
21/08/2019, 09:52
απο τα μηχανακια εκεινης της εποχης, ηταν καλη επιλογη και το καπονορντ...ειχε καποια χαζοθεματα αλλα φυσιολογικα ολα τα προβληματα πρεπει να ειναι λυμενα μεχρι σημερα

andreastwin
21/08/2019, 11:29
Το NC 700 ή το varadero δεν σου αρέσουν?

nc700 οικονομικο απο ολες τις πλευρες, 4-4,5 στα 100 και σε ταξιδι πεφτι και 3,5. Λαδια καθε 12.000χιλ. μπουζι καθε 48.000 φιλτρο αερα 24.000. και βαλβιδες εχει με κοκκορακια, και οχι με καπελοτα. εχω το 750x dct.

και τα δυο εχουν μοτερ ασπαστα. nc700x. nc750x.

kostas_1100gs
21/08/2019, 11:38
καλησπέρα κι από μένα

παρεπιπτόντως δεν έχω αλλάξει συμπλέκτη στα 180.000χλμ που έχω στο κοντέρ στο 1150.
Το μηχανάκι το πήρα δευτερο χέρι το 2006 με 35.000χλμ.

Γενικά είναι αξιόπιστο πολύ οικονομικό στη συντήρηση αλλά και σε βενζίνη στο ταξίδι. Στην πόλη καίει πολύ και είναι δύσχρηστο.
Σαν οδήγηση το 1200 είναι ανώτερο καθότι πιο ελαφρύ και πιο δυνατο.

Γενικά οι τιμές στην Ελλάδα είναι υψηλές για 20ετίας μηχανάκια.
Όποιος πάει σε παλιό μπεμβέ πρέπει να το σκεφτεί δύο φορές.
Είναι αξιόπιστα με μεγάλο προσδόκιμο ζωής αλλά αν βγάλει ζημιά και θέλει ανταλλακτικό κλάφτα.

Θα συμφωνήσω με τα παραπάνω. Είχα 1100 και 1150 και έχω οδηγήσει αρκετά το 1200 (φίλων). Δίσκος έχει να κάνει με την χρήση και που λειτουργεί η μοτοσυκλέτα. Π.χ. μια μεγάλη ανηφόρα σε πάρκιν και καθημερινή ανάβαση τον στέλνει τον δίσκο. Δύσκολο να βρεις καλό 1150. 1200 θα βρεις περισσότερα. Θα επανέλθω.

alexandrosgs
21/08/2019, 18:33
...
Για την πόλη πόσο καίει δλδ; Γιατί η αλήθεια είναι ότι εδώ 500αρια και καίνε 6.7/100... Νομίζω ότι είναι ανάλογα και τον τρόπο οδήγησης... Αν το χέρι σου έχει μέτρο δε νομίζω να καίει τόσο τραγικά... Δύο κύλινδροι και ψεκασμός γαρ!
...

Καλοκαίρι:
Στο ταξίδι με 120χλμ/ω 5,5λτ/100. Με 140-160χλμ/ω 6λτ/100
Πόλη (Θεσσαλονίκη) γύρω στο 7λτ/100χλμ. Αθήνα λιγότερο γιατί έχει πιο απλωτές διαδρομές

Χειμώνα 0,5 με 1λτ/100 παραπάνω.

Εκτός από το χέρι παίζει ρόλο η θερμοκρασία περιβάλλοντος στην κατανάλωση. Έχω δει μεγάλες αποκλίσεις.
Οι μετρήσεις σε πολλά γεμίσματα και πάντα με καθαρό φίλτρο αέρος

alexandrosgs
21/08/2019, 18:34
απο τα μηχανακια εκεινης της εποχης, ηταν καλη επιλογη και το καπονορντ...ειχε καποια χαζοθεματα αλλα φυσιολογικα ολα τα προβληματα πρεπει να ειναι λυμενα μεχρι σημερα

Ναι, επήλθε η τελική λύση.
Δεν κυκλοφορεί κανένα πια:D

Volpad
21/08/2019, 18:41
Ναι, επήλθε η τελική λύση.
Δεν κυκλοφορεί κανένα πια:D

Λάθος κάνεις.
Έχω ένα φίλο που ο πατέρας του έχει ένα καπονορντ.
Το πηγαίνει από το σπίτι στο συνεργείο και από το συνεργείο στο σπίτι.

Μη γελάς... μαζεύονται τα χιλιόμετρα... :bawl:

alexandrosgs
21/08/2019, 18:42
Λάθος κάνεις.
Έχω ένα φίλο που ο πατέρας του έχει ένα καπονορντ.
Το πηγαίνει από το σπίτι στο συνεργείο και από το συνεργείο στο σπίτι.

Μη γελάς... μαζεύονται τα χιλιόμετρα... :bawl:

Οδηγώντας πάει συνεργείο;:eek:

Volpad
21/08/2019, 18:49
Έχει κατηφόρα από το σπίτι του...

alexandrosgs
21/08/2019, 18:59
Έχει κατηφόρα από το σπίτι του...

Κι εγώ είδα ένα multistrada 1000 προχθές στην Τσιμισκή και νόμιζα ότι έπαθα Deja vu!
Συμβαίνουν αυτά.

Τεσπα,

Συμβουλή προς τον φίλο που ενδιαφέρεται για gs.
Επειδή χάζευα τις προάλλες τις τιμές στο car για δεινόσαυρους φιλοσοφίας της περασμένης χιλιετίας σαν κι αυτό που έχω, θεωρώ ότι οι τιμές στην Ελλάδα είναι, επιεικώς, απαράδεκτα υψηλές και τα μηχανάκια τα περισσότερα λιωμένα. Ισχύει και για varadero και για gs. Εδώ ζητάνε τριχίλιαρα για άφρικες δέκατο χέρι.
Αυτά τα μηχανάκια τα παίρναμε κάποτε που η βενζίνη είχε 80 λεπτά και οι μισθοί ήταν τριπλάσιοι. Και τα χρησιμοποιούσαμε καθημερινά σαν παπί.
Αυτές οι εποχές έχουν περάσει ανεπιστρεπτί.
Εγώ στη θέση σου θα κοίταζα κάτι πιο σύγχρονο.

kordix
21/08/2019, 20:56
Και γω απλό 1150 έχω με 127.000 km και μπορώ να πω ότι το ευχαριστιέμαι ακόμα παντού από καθημερινή χρήση ως ταξίδια κοντινά ή μακρινά. Έχει να δώσει πολλά ακόμα και δεν σκέφτομαι, ούτε μπορώ να πάρω κάτι αντίστοιχο πιο σύγχρονο.

Το πρόβλημα με τα 1150, είναι να βρεις ένα καλοσυντηρημένο και καλοδουλεμένο χωρίς να ζητάν μια μικρή περιουσία. Ειδικά το δεύτερο είναι σημαντικό. Αν είναι καλό θα σου βγάλει άπειρα χιλιόμετρα. Αν είναι ταλαιπωρημένο θα χρειαστεί να δώσεις κάμποσα λεφτά ειδικά στη μετάδοση. Αν θες sony και καλά boxer προχώρα αλλά μπορείς να έχεις τις επιδόσεις του 1150 με ένα NC 700 πχ, με τη μισή βενζίνη με τρομερή αξιοπιστία και μηδαμινή συντήρηση. Δεν θα έχεις βέβαια την αίσθηση του boxer που έχει πολλούς φίλους αλλα κλαϊν μάϊν.

dimitrisag
21/08/2019, 22:33
Ρε παιδιά χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία έχω ακούσει ότι το nc700 είναι μεγάλο ψοφημι και από κάτοχο που το έδωσε. Και μάλιστα επειδή κάποτε με είχε δελεάσει η ιδέα λόγω της οικονομίας του μου είπε ότι ήταν απίστευτα βαρετό μηχανάκι

BLiTzER
21/08/2019, 23:18
το nc700 είναι μεγάλο ψοφημι

Do the math.

kordix
22/08/2019, 07:55
Nα σου πω την αλήθεια δεν έχω οδηγήσει NC 700-750 και θα ήθελα πολύ να δω πως είναι.

Και το 1150 για να πάρει τα πάνω του θέλει δουλειά. Όποτε ή βελτιώνεις ένα 1150 αν βρεις κάποιο καλό αλλά με καλή τιμή ή πας σε 1200 πρώτης γενιάς με σέρβο και ο Θεός βοηθός ή δίνεις κάτι χιλιάρικα παραπάνω και πας σε 1200 από 07 και μετά που είναι η καλύτερη λύση.

Έχε επίσης υπόψιν, πως με αξονάτη μοτοσυκλέτα οδηγάς πιο γλυκά, χωρίς πολύ νευρικά ανοίγματα - κατεβάσματα, αργείς λίγο τις αλλαγές ταχυτήτων, τις κανείς σχεδόν αυτοκινητάδικες, ειδικά στο μέτριο προς κακό κιβώτιο ταχυτήτων του 1150 γιατί διαφορετικά θα χαρχαλέψει.

Το varadero δεν σου αρέσει?

dimitrisag
22/08/2019, 10:05
Το varadero, όχι δεν ξέρω γιατί αλλά δεν μου αρέσει...
Τι βελτιώσεις σηκώνει το gs;

andreastwin
22/08/2019, 10:05
Ρε παιδιά χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία έχω ακούσει ότι το nc700 είναι μεγάλο ψοφημι και από κάτοχο που το έδωσε. Και μάλιστα επειδή κάποτε με είχε δελεάσει η ιδέα λόγω της οικονομίας του μου είπε ότι ήταν απίστευτα βαρετό μηχανάκι

αν καποιος το θελεις το μηχανακι για dragster δεν του κανει,αν το θελει να κανει δουλεια του, βολτα, ταξιδια, και να το κανει εργατη ειναι το ιδανικο. αν βρεις κανενα καβαλισετο να δεις ποσο ψωφημι ειναι!!!!! και παντα μιλαω για την κατηγωρια του. το 4L.στα 100χιλ.και σε ταξιδι εχει πεσει και ποιο κατω, και με τελικη 190 χιλ.κοντερισια μετριμενο με αλλη μοτο διπλα .ΕΕΕ!νομιζω για καποιον που τα μετραει ολα, δεν του περναει απαρατηρητο.

DrBig
22/08/2019, 10:19
Το varadero, όχι δεν ξέρω γιατί αλλά δεν μου αρέσει...
Τι βελτιώσεις σηκώνει το gs;

Καλο και χρυσο το βαραδερνω αλλα καμια σχεση η οδηγικη του συμπεριφορα με το 1150.

Απο βελτιωσεις τα κλασσικα, τσιπακι, φιλτρακι, χοανες απο φιλτροκουτι σε σωματα ψεκασμου, καταργηση καταλυτη και τελικο.
Και φυσικα αναρτησεις, ειδικα το πισω. Το μπροστινο ειναι αρκετα καλο αρκει να μην εχει μαζεψει απειρα χιλιομετρα.

kostas_1100gs
22/08/2019, 11:15
Το 1150 οδηγητικά είναι πολύ καλό. Σε κλειστό στροφηλήκι βάζεις κοντα ςς. Εγώ το είχα μαμά.

alexandrosgs
22/08/2019, 13:29
...

Απο βελτιωσεις τα κλασσικα, τσιπακι, φιλτρακι, χοανες απο φιλτροκουτι σε σωματα ψεκασμου, καταργηση καταλυτη και τελικο.
Και φυσικα αναρτησεις, ειδικα το πισω. Το μπροστινο ειναι αρκετα καλο αρκει να μην εχει μαζεψει απειρα χιλιομετρα.

Αν είναι να κάνεις όλα αυτά και να ξοδευτείς γιατί να μην πάρεις κατευθείαν ένα 1200;;;
Έχεις 20 άλογα περισσότερα και 30 κιλά λιγότερα από μαμά και γλιτώνεις και την ταλαιπωρία με τους μάστορες και τα πειράματα...

Σύν ότι έχεις και καλύτερη κατανάλωση και μεταπώληση.

kostas_1100gs
22/08/2019, 14:55
Αν είναι να κάνεις όλα αυτά και να ξοδευτείς γιατί να μην πάρεις κατευθείαν ένα 1200;;;
Έχεις 20 άλογα περισσότερα και 30 κιλά λιγότερα από μαμά και γλιτώνεις και την ταλαιπωρία με τους μάστορες και τα πειράματα...

Σύν ότι έχεις και καλύτερη κατανάλωση και μεταπώληση.

Μεταπώληση έχει καλύτερη το 1150, είναι λίγα και τα ψάχνουν. Ειδικά αν είναι σε καλή κατάσταση. Εγώ το υπέρ αγάπησα. Αλλά τώρα, με την παρέα κ θέλοντας να κάνω αυτά που έκανα, θα έπαιρνα 1200. Δεν μπορούσα πλέων να είμαι δίπλα τους και κουραζόμουν και κούραζα κ την μοτό. Αν έκανα μόνο χαλαρές βόλτες οκ θα το ξανά αγόραζα. Δύσκολο να βρεις καλό 1150. Ένα τάληρο σε κόβω με 2-3 πράγματα που θα χρειαστεί. Και εγώ σκέφτομαι το 2011 που το έδωσα (ίσως 1 από τα καλύτερα στην Ελλάδα, με πολλά έχτρα, και 85.000 κλμ πραγματικά) 4800 το έδωσα αλλά ούτε αγγελία δεν μπήκε μια που το είπα κ μια που το πούλησα

alexandrosgs
22/08/2019, 15:35
Μεταπώληση έχει καλύτερη το 1150, είναι λίγα και τα ψάχνουν...

Ρε τι έχουμε και δε το ξέρουμε :lol:

Κώστα μου φαίνεται ότι το βλέπεις το θέμα λίγο ρομαντικά. Τα χρόνια περνάνε και τα εργαλεία παλιώνουν. Μαζί με αυτά κι εμείς.
Κι εγώ θυμάμαι με νοσταλγία το κλε500 που είχα κάποτε αλλά επειδή καβάλησα ένα πρόσφατα και έπαθα ψιλοσόκ αναθεώρησα.

Το να βρεις μια καλή 1150 σήμερα είναι δύσκολο.
Αν βρεις το τάληρο (+ τα μαζέματα) που θα σκάσεις θα το κλαψεις γιατί με αυτά τα χρήματα παίρνεις μια μικρότερη μεν αλλα πιο σύγχρονη μοτοσυκλέτα που είναι και κατά 15 χρόνια πιο καινούρια.

15 χρόνια είναι πολύς καιρός.

Στην Ελλάδα λόγω καλού καιρού αλλά και της εποχής 1990 - 2010 όταν δέναμε τα σκυλια με τα λουκάνικα τα μηχανάκια αυτά γράψανε πολλά χιλιόμετρα σε βόλτες και σε πόλη. Μετά το 2010 στην πλειοψηφία τους δεν συντηρήθηκαν σωστά ή εγκαταλήφθηκαν σε ακινησία.

Για κάποιον που πραγματικά θέλει μια καλή σιδερένια gs της παλιάς φιλοσοφίας είναι προτιμότερο να ψάξει στην Γερμανία όπου και καλύτερες τιμές έχει και λιγότερο χρησιμοποιημένα μηχανάκια.

DrBig
22/08/2019, 15:51
Αν είναι να κάνεις όλα αυτά και να ξοδευτείς γιατί να μην πάρεις κατευθείαν ένα 1200;;;
Έχεις 20 άλογα περισσότερα και 30 κιλά λιγότερα από μαμά και γλιτώνεις και την ταλαιπωρία με τους μάστορες και τα πειράματα...

Σύν ότι έχεις και καλύτερη κατανάλωση και μεταπώληση.

Εγω απαντησα στην ερωτηση περι βελτιωσεων, τι προτιμαει ο καθενας ειναι δικο του θεμα. Επισης.....με αυτες τις βελτιωσεις οπως ειπα και πιο πριν το πρωτο 1200 ουτε 30 κιλα λιγοτερα εχει ουτε 20 αλογα περισσοτερα. Και τελος, ενα πιο αδυναμο μοτερ με ρυθμιση ψεκασμου χωρις euro εχει πολυ πιο στρωτη αποδοση απο ενα πιο δυνατο με euro.

kostas_1100gs
22/08/2019, 16:08
Ρε τι έχουμε και δε το ξέρουμε :lol:

Κώστα μου φαίνεται ότι το βλέπεις το θέμα λίγο ρομαντικά. Τα χρόνια περνάνε και τα εργαλεία παλιώνουν. Μαζί με αυτά κι εμείς.
Κι εγώ θυμάμαι με νοσταλγία το κλε500 που είχα κάποτε αλλά επειδή καβάλησα ένα πρόσφατα και έπαθα ψιλοσόκ αναθεώρησα.

Το να βρεις μια καλή 1150 σήμερα είναι δύσκολο.
Αν βρεις το τάληρο (+ τα μαζέματα) που θα σκάσεις θα το κλαψεις γιατί με αυτά τα χρήματα παίρνεις μια μικρότερη μεν αλλα πιο σύγχρονη μοτοσυκλέτα που είναι και κατά 15 χρόνια πιο καινούρια.

15 χρόνια είναι πολύς καιρός.

Στην Ελλάδα λόγω καλού καιρού αλλά και της εποχής 1990 - 2010 όταν δέναμε τα σκυλια με τα λουκάνικα τα μηχανάκια αυτά γράψανε πολλά χιλιόμετρα σε βόλτες και σε πόλη. Μετά το 2010 στην πλειοψηφία τους δεν συντηρήθηκαν σωστά ή εγκαταλήφθηκαν σε ακινησία.

Για κάποιον που πραγματικά θέλει μια καλή σιδερένια gs της παλιάς φιλοσοφίας είναι προτιμότερο να ψάξει στην Γερμανία όπου και καλύτερες τιμές έχει και λιγότερο χρησιμοποιημένα μηχανάκια.

Δεν θα συμφωνήσω στην μεταπώληση, άκουσε με. Καλά 1150 σε 3 μέρες φεύγουν. Ξέρω πού κόσμο στην bmw (χρόνια εκεί στα φόρα και πολλές βόλτες) πόλοι την θέλουν. Πριν 2-3 εβδομάδες, στην Ξανθη ένα καλό και ακριβό, σε 3 μερες πουλήθηκε, μέσα στον Αύγουστο. 1200 υπάρχουν πολλά. Σαν κάτι άφρικες, καλές (την είχα κ θα πω πολύ μέτριο μοτο αλλά όμορφο κ πολλές ζημιές) θέλουν 3000-4000. Και το 1150, έχει έναν πολύ καλό δρόμο, πορεία. Ξεκούραστη και απλή στα πάντα. Τις ψάχνουν ξέρω τι σου λέω. Στην Γερμανία δεν υπάρχει τπτ (γνωστός εισαγωγέας είναι πολύ φίλος και είναι δίπλα μου) και αν βρεις, άστα. Εμένα ηταν 2001 και την πλήρωσα στην Γερμανιά 300ε ακριβότερα από 2003 μοντ. Ο γερμανός μου είπε μίστερ, νο σερβο χαχα. Α και την πλήρωσα ελάχιστα κάτω από την 1200. Στην Γερμανία αυτά. ΑΑΑ το κλε 500 στον μήνα έψαχνα να το δώσω. Για αυτά που ήθελα να κάνω (γιατί σαν μεγάλο παπί είναι το καλύτερο) ήταν κακό.

alexandrosgs
22/08/2019, 16:11
Εγω απαντησα στην ερωτηση περι βελτιωσεων, τι προτιμαει ο καθενας ειναι δικο του θεμα. Επισης.....με αυτες τις βελτιωσεις οπως ειπα και πιο πριν το πρωτο 1200 ουτε 30 κιλα λιγοτερα εχει ουτε 20 αλογα περισσοτερα. Και τελος, ενα πιο αδυναμο μοτερ με ρυθμιση ψεκασμου χωρις euro εχει πολυ πιο στρωτη αποδοση απο ενα πιο δυνατο με euro.

Όλες οι γνώμες σεβαστές.
Εγώ δύσκολα πάντως θα έβαζα χέρι.
Με αυτήν την τακτική δεν είχα ποτέ ζημιές σε μοτέρ σε ότι μηχανοκίνητο και αν είχα στη ζωή μου.
:beer:

alexandrosgs
22/08/2019, 16:15
...Στην Γερμανία δεν υπάρχει τπτ (γνωστός εισαγωγέας είναι πολύ φίλος και είναι δίπλα μου) και αν βρεις, άστα. Εμένα ηταν 2001 και την πλήρωσα στην Γερμανιά 300ε ακριβότερα από 2003 μοντ. Ο γερμανός μου είπε μίστερ, νο σερβο χαχα. Α και την πλήρωσα ελάχιστα κάτω από την 1200. Στην Γερμανία αυτά.

Τα τελευταία χρόνια έχω ζήσει Γερμανία και τώρα πηγαινοέρχομαι.
Μπες mobile.de και θα δεις ότι έχει και φθηνότερα και καλύτερα.
Δε ξέρω βεβαια τι παίζει με το τελωνείο.
Από Ελλάδα ξέρωντας πόσο λιωμένες στη χρήση είναι αυτού του είδους οι μοτο δε θα ακουμπούσα.

kostas_1100gs
22/08/2019, 16:20
Τα τελευταία χρόνια έχω ζήσει Γερμανία και τώρα πηγαινοέρχομαι.
Μπες mobile.de και θα δεις ότι έχει και φθηνότερα και καλύτερα.
Δε ξέρω βεβαια τι παίζει με το τελωνείο.
Από Ελλάδα ξέρωντας πόσο λιωμένες στη χρήση είναι αυτού του είδους οι μοτο δε θα ακουμπούσα.

Εμένα την έφερε ο γνωστός Κώστας, ήταν ψηλά πάνω από Φρανκφούρτη κ κυκλοφορούσε 3-4 μήνες τον χρόνο. Δεν θυμάμαι τότε τι έκανε με το τελωνείο. 6500ε την πλήρωσα και είχε βαλίτσες και 2 προστατευτικά στο ντεπόζιτο (άσχετα αν έβαλα παπάδες εγώ, ααα και ζελατίνα ανβε) και το 1200 τότε έπαιζε 7,500+ (είχαν και τα θέματά τους). Δεν είναι μόνο τελωνείο, είναι κ μεταφορά, να στην πάνε και στην μεταφορική, και καποια ασφάλεια νομίζω ή πινακιδες τσολ, δεν θυμάμαι τώρα, ξεκούτιανα. Ακόμη αν είναι παλιό μοντ, έχει, ίσως να κάνω λάθος εδώ, ίσως να συμβαίνει στα αυτοκίνητα, περισσότερο τελωνείο. Ο ίδιος ο Κώστας Σ...ς μου λέει, δεν συμφαίρει. Τον ρώτησα για r1100s (ίσως το τελειότερο bmw από τα παλιά αλλά εδώ δεν πόυλησε) και έτσι μου είπε.

taisteal
22/08/2019, 19:33
Οι BMW έχουν το πιστό κοινό τους και πάντα θα υπάρχουν αγοραστές.
Το 1150 στους κύκλους των μπεμπέδων έχει πολύ καλή φήμη (δικαίως)και όταν βγαίνει κάποιο καλό για πούλημα φεύγει αμέσως.

karellen
22/08/2019, 19:47
Εμένα την έφερε ο γνωστός Κώστας, ήταν ψηλά πάνω από Φρανκφούρτη κ κυκλοφορούσε 3-4 μήνες τον χρόνο. Δεν θυμάμαι τότε τι έκανε με το τελωνείο. 6500ε την πλήρωσα και είχε βαλίτσες και 2 προστατευτικά στο ντεπόζιτο (άσχετα αν έβαλα παπάδες εγώ, ααα και ζελατίνα ανβε) και το 1200 τότε έπαιζε 7,500+ (είχαν και τα θέματά τους). Δεν είναι μόνο τελωνείο, είναι κ μεταφορά, να στην πάνε και στην μεταφορική, και καποια ασφάλεια νομίζω ή πινακιδες τσολ, δεν θυμάμαι τώρα, ξεκούτιανα. Ακόμη αν είναι παλιό μοντ, έχει, ίσως να κάνω λάθος εδώ, ίσως να συμβαίνει στα αυτοκίνητα, περισσότερο τελωνείο. Ο ίδιος ο Κώστας Σ...ς μου λέει, δεν συμφαίρει. Τον ρώτησα για r1100s (ίσως το τελειότερο bmw από τα παλιά αλλά εδώ δεν πόυλησε) και έτσι μου είπε.
Κώστα εννοείς ότι δε συμφέρει πλέον να φέρεις ενα 1200 απο Γερμανία? Βρίσκω adv του 2014-2015 με 12 έως 14.000 (τα αξιοπρεπή) όταν εδώ ζητάνε 2 και 3 χιλιάρικα επιπλέον.

dimitrisag
22/08/2019, 20:12
Οι BMW έχουν το πιστό κοινό τους και πάντα θα υπάρχουν αγοραστές.
Το 1150 στους κύκλους των μπεμπέδων έχει πολύ καλή φήμη (δικαίως)και όταν βγαίνει κάποιο καλό για πούλημα φεύγει αμέσως.

Υποκειμενικά μιλώντας, νομίζω ότι είναι ένα μηχανάκι που σου προκαλεί δέος. Περισσότερο από τους απογόνους του (εκτός από το 1250 βέβαια) .
Τώρα με βάση λεγόμενα και από εδώ και από άλλους κατόχους μάλλον μιλάμε για ένα πολύ στιβαρό μηχανάκι και απίστευτα άνετο στο ταξίδι αλλά και όχι μόνο!
Βέβαια με το πέρας των διακοπών θα καβαλήσω κι εγώ για να έχω και προσωπική άποψη πριν προχωρήσω σε κάποια αγορά!
Απ' ότι βέβαια καταλαβαίνω το κλειδί είναι να είναι σε καλή κατάσταση και καλοσυντηρημενο..
Πάντως εντάξει, εδώ που τα λέμε ότι μηχανάκι και να πάρεις ιδιαίτερα πριν το 8 είναι λίγο ρίσκο το αν σου βγει καλό το πόσα € θα σκάσεις ή ακόμα και η κατανάλωση. Πχ εγώ με το cbf500 σε θέμα καταναλώσεις είμαι πάνω από 6/100. Ή για παράδειγμα όταν είχα το cbf 250 με το που το πήρα πρόβλημα σε τεντοτιρα, καδένα κλπ μαζί με αλυσίδα πάνε τα 500€+...

Kickstart
22/08/2019, 21:09
Δεν θα συμφωνήσω στην μεταπώληση, άκουσε με. Καλά 1150 σε 3 μέρες φεύγουν. Ξέρω πού κόσμο στην bmw ασχετο και σορι για το οφ τοπικ Κωστα εισαι ο γνωστος Κωστας απο το Λυγουριο;

Αν ναι...πολλα χαιρετίσματα φιλε...ειχαμε κουβεντιασει κάποτε σε αλλο φόρουμ (παλιοτερα που αλλαξα δυο τρια bmw)και νομιζω ειχαμε συναντηθει και σε καποια κοπη πιτας.

kostas_1100gs
23/08/2019, 10:39
Κώστα εννοείς ότι δε συμφέρει πλέον να φέρεις ενα 1200 απο Γερμανία? Βρίσκω adv του 2014-2015 με 12 έως 14.000 (τα αξιοπρεπή) όταν εδώ ζητάνε 2 και 3 χιλιάρικα επιπλέον.

Πρέπει να ρωτήσεις έμπορα, να του πεις μοντ και να στα βάλει κάτω να σου πει.

kostas_1100gs
23/08/2019, 10:44
ασχετο και σορι για το οφ τοπικ Κωστα εισαι ο γνωστος Κωστας απο το Λυγουριο;

Αν ναι...πολλα χαιρετίσματα φιλε...ειχαμε κουβεντιασει κάποτε σε αλλο φόρουμ (παλιοτερα που αλλαξα δυο τρια bmw)και νομιζω ειχαμε συναντηθει και σε καποια κοπη πιτας.

Ναι αυτός είμαι. Ο γνωστός :):) Δεν σε θυμάμαι ρε φίλε, πες περισσότερα. Ελπίζω να σε βοήθησα όταν μιλήσαμε. Και στο κοπή το πίτα ήταν 600 άτομα χαχαχα