PDA

View Full Version : Καλώς σας βρήκα... τη βοήθειά σας στην επιλογή παρακαλώ!



TKM
18/08/2019, 22:21
Καλώς σας βρήκα!

Είμαι νέος στο φόρουμ!

Εδώ κι ένα χρόνο είμαι χωρίς μοτοσυκλέτα και κοντεύω να λαλήσω... ήρθε όμως επιτέλους η ώρα να ξαναπάρω!

Αλλά το μπάτζετ είναι περιορισμένο, ως 3.700 ευρώ ΑΥΣΤΗΡΑ (συν τις ασφάλειες, μεταβίβαση ή πινακίδες κλπ.).

Μου αρέσει το στυλ των ρετρό και νεορετρό μοτοσυκλετών.

Περισσότερο με ενδιαφέρει... να είναι όμορφη η μοτοσυκλέτα που θα πάρω και... να μην τρέχω με προβλήματα μετά από την αγορά (αυτός είναι ο λόγος που έμεινα χωρίς μηχανή ένα χρόνο!) - τα κυβικά δεν με ενδιαφέρουν τόσο πολύ. Κυρίως στην πόλη θα τη χρησιμοποιώ.

Ψάχνομαι κατ' αρχάς για τη Daytona Rockstar 400... καινούρια κοστίζει 3.490 ευρώ αλλά είναι αμφίβολο αν υπάρχει ακόμα διαθέσιμη κάποια σε κάποιο μαγαζί κι αν θα την ξαναφέρει ο Γκοργκόλης (επειδή όλα είναι κλειστά λόγω διακοπών δεν έχω σαφή εικόνα... λογικά αυτή τη βδομάδα θα μάθω). Αναρωτιέμαι και για την αξιοπιστία της βέβαια - αν και γνωρίζω ότι στην Ευρώπη κυκλοφορεί με διάφορα ονόματα μάλλον με επιτυχία!

Διαφορετικά υπάρχει η λύση είτε της μεγάλης μεταχειρισμένης, που όμως δύσκολα θα βρεθεί σε καλή κατάσταση ή της μικρής καινούριας!

Από μεγάλες μεταχειρισμένες έχω βρει δυο Moto Guzzi, μια Breva 750 και μια Nevada 750. Έχουν κάνει περίπου 50.000 χιλιόμετρα η καθεμία και θα τις δω αυτή τη βδομάδα.

Υπάρχει και μια Yamaha SR 500 και μια ιαπωνική Estrella 250... είναι όμως πολύ παλιές/ακριβές νομίζω.

Από μικρές καινούριες τώρα... εδώ υπάρχουν πολλές επιλογές, δηλαδή:

Brixton 125. Υπάρχει και η Brixton Glanville 250 η οποία μόλις ήρθε αλλά δεν μου αρέσει οπτικά. Γενικά η 125 έχει καλές κριτικές στα τεστ - από αξιοπιστία όμως σε βάθος χρόνου πώς πάει;

Gemini Scrambler 125... έχει το πλεονέκτημα ότι είναι φθηνότερο της Brixton και θα έλεγα κι ομορφότερο - από ποιότητα δεν ξέρω όμως αν είναι καλύτερο ή χειρότερο.

Gemini Scrambler 250! - μόλις ήρθε κι αυτή, έχει V2 κινητήρα με 18 ίππους και είναι όμορφη (πολύ ομορφότερη του Glanville). Ακριβή όμως... 3.750 ευρώ κοστίζει.

Orcal Astor 125 και Sirio 125... οπτικά είναι πολύ όμορφα αλλά: α) έχω μάθει ότι η γαλλική εταιρία που τα εισάγει είχε προβλήματα με τη Janshe που κατασκευάζει τους κινητήρες τους "σαν Yamaha YBR 125", β) έχουν αντιπροσωπεία μόνο στη Θεσσαλονίκη η οποία δεν έχει συνεργάτη στην Αθήνα!

Athensville 125 - είναι οι μοτοσυκλέτες που φέρνει η "περίεργη" Euromotors. Η γνώση που έχω γι' αυτές είναι... από έναν κάτοχο τον οποίο είχα δει σε μια καφετέρια κι απ' έξω ήταν παρκαρισμένη η μοτοσυκλέτα του! Τον πλησίασα, τον ρώτησα και μου απάντησε ότι "την έχει ένα χρόνο και δεν έβγαλε προβλήματα". Εδώ το πλεονέκτημα είναι... ότι είναι πιο φθηνές απ' όλες του είδους! Και οπτικά δεν δείχνουνε να υστερούν από τις άλλες.

Υπήρχε και η Athensville 250, στην οποία είχε κάνει τεστ το Motosport με καλές κριτικές... όμως δεν είναι διαθέσιμη - το μοντέλο Euro4 "θα έρθει" αλλά... θα αργήσει!

ΤΙ ΛΕΤΕ;

ΠΟΛΥ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΑΤΕ ΜΕ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ!

Και πάλι καλώς σας βρήκα κι ευχαριστώ προκαταβολικά!

toyar
18/08/2019, 22:25
Είπες ότι δεν θες προβλήματα μετά την αγορά και μετά παρέθεσες ότι πιο προβληματικό μπορεί να υπάρξει
Πρώτα όρισε τι χρήση θες να κάνεις και μετά με βάση το μπάτζετ σου αναζήτησε κάτι επώνυμο και δοκιμασμενο

TKM
18/08/2019, 23:30
Τη "χρήση με βάση το μπάτζετ" την έχω ορίσει... βασικά θέλω τη μηχανή για μέσα στην πόλη και ασφαλώς καλό θα είναι να μπορεί να κάνει και κάποια ήσυχα μικρά ταξίδια (αν και ΟΛΕΣ οι μηχανές ταξιδεύουν αν το λέει η καρδιά σου... με YBR 125 είχα πάει μια χαρά Καλαμάτα!) - θέλω όμως να μου αρέσει και εμφανισιακά και... θυσιάζω κάποιες ανέσεις και κάποιο βαθμό υπεραξιοπιστίας γι' αυτό το λόγο (είχα... τρεις Enfield παλιότερα για να καταλάβεις, δυο παλιές, του 1997 και του 2002 και μετά μια νεώτερη, την EFI του 2010)! Μεγάλωσα όμως... και δε θέλω να τρέχω κι όλη την ώρα!

Αυτό λοιπόν είναι το θέμα... τις "επώνυμες και δοκιμασμένες" τις βαριέμαι... θα μπορούσα να αγοράσω μια Yamaha YS 125 (είναι η εξέλιξη της Yamaha YBR 125) ή ένα σκούτερ SYM Symphony 200 ή κάποιο άλλο "επώνυμο και δοκιμασμένο" σκούτερ από τα άπειρα που υπάρχουνε και να "ησυχάσω". Δεν θα ησύχαζα όμως... θα με έτρωγε το σαράκι!

Γι' αυτό ζητάω τη βοήθειά σας για να βρεθεί η χρυσή τομή! Αλλιώς η επιλογή δεν θα ήταν τόσο δύσκολη!

Ωραία και με καλή θέση οδήγησης για τα γούστα μου, μου φαίνεται και η Benelli BN 251, η οποία... οριακά πλησιάζεται ως καινούρια. Τι λέει, είναι κι αυτή προβληματική όμως;

TKM
19/08/2019, 00:10
Τώρα μόλις είδα την αναλυτική κουβέντα που έγινε σε άλλο νήμα για το Rockstar 400 και για τα προβλήματα που βγάζουνε τα ρετρο - Daytona (δηλαδή ένα Rock II 125 το οποίο σκούριασε σε χρόνο ρεκόρ...) και... ξενέρωσα.

Αυτή είναι η χρησιμότητα του φόρουμ όμως... να λέει αλήθειες.

Παρά τις αλήθειες όμως... δεν έχω καταλήξει - για τους λόγους που έγραψα παραπάνω!

Nospecialname
19/08/2019, 02:09
KTM 640 η XTX 660 και άσε τα ρετρό στους καροδρομους της Ελλάδας

Bob_o_mastoras
19/08/2019, 02:15
Ολα αυτα που εγραψες ειναι εντελως αναξιοπιστα και απολυτως ακαταληλα για απροβληματιστη καθημερινη χρηση.
Με το μπατζετ που εχεις και το ειδος μηχανης που θελεις ξεχνας εντελως το καινουργιο και προσανατολιζεσαι αποκλειστικα σε μεταχειρισμενο.
Απο εκει και περα βλεπουμε..

toyar
19/08/2019, 06:57
Δεν έχω αντιληφθεί τα κριτήρια σου
Θες κάτι που να μην τρέχεις αλλά αν είναι να το γουστάρεις ας χαλάει και λίγο;

TKM
19/08/2019, 07:44
Δεν έχω αντιληφθεί τα κριτήρια σου
Θες κάτι που να μην τρέχεις αλλά αν είναι να το γουστάρεις ας χαλάει και λίγο;

Ας το θέσω ως εξής: θέλω κάτι που να μην τρέχω αλλά αν είναι να το γουστάρω ας καίγεται και καμιά λάμπα παραπάνω. Όχι όμως να θέλει ταμπουρογράναζα στα 15.000 χιλιόμετρα.

TKM
19/08/2019, 07:48
Ολα αυτα που εγραψες ειναι εντελως αναξιοπιστα και απολυτως ακαταληλα για απροβληματιστη καθημερινη χρηση.
Με το μπατζετ που εχεις και το ειδος μηχανης που θελεις ξεχνας εντελως το καινουργιο και προσανατολιζεσαι αποκλειστικα σε μεταχειρισμενο.
Απο εκει και περα βλεπουμε..

1) "Απολύτως αναξιόπιστα"! - και το Benelli ακόμα; Φίλος πάντως (όχι από φόρουμ, προσωπικός) που έχει τη Benelli BN 302, δεν έχει παράπονο. Δεν του έχει βγάλει τίποτα. Επίσης σε άλλο φόρουμ, ιδιοκτήτης της Daytona Rockstar 400 δηλώνει κι αυτός ότι δεν έχει παράπονο.

2) Είχα τρεις Enfield παλιότερα, η πρώτη από αυτές (του 1997) μου είχε βγάλει την ψυχή - αλλά την κράτησα 5 χρόνια και τη χρησιμοποιούσα καθημερινά! Οι άλλες δυο ήταν αισθητά καλύτερες. Άρα... είμαι εξασκημένος.

3) Η μεταχειρισμένη Transalp 600 που είχα ως τελευταία μοτοσυκλέτα... δεν μπορώ να πω ότι ήταν ιδιαίτερα αξιόπιστη, όλο κάτι ήθελε. Κι έκαιγε... χειρότερα από αυτοκίνητο. Δεν έφταιγε βέβαια η μηχανή... εγώ έφταιγα που την αγόρασα ενώ ήταν τόσο παλιά. Δεν είναι καθόλου εύκολη η επιλογή μεταχειρισμένου - άλλο τι βλέπεις στις φωτογραφίες κι άλλο η πραγματικότητα!

toyar
19/08/2019, 08:00
Τότε πάρε ότι κινεζικό σου αρέσει με τη μεγαλύτερη εγγύηση που θα βρεις ώστε να γλυτώσεις το άγχος τα πρώτα χρόνια
Πιθανόν όμως μετά να σε καμμία τριετία να ξαναψαχνεις έχοντας εξαντλήσει το σημερινό μπατζετ

Kickstart
19/08/2019, 08:43
θέλει προσοχή τι θα κάνεις..

το δίλημμα σου είναι απ ότι βλέπω ή μεταχειρισμένο που έχει κάποιο επίπεδο ποιότητας και αξιοπιστίας ή καινούργιο κινέζο..
δύσκολο ομολογουμένως.

προσωπικά κινέζικο δεν θα αγόραζα...συνεχίζω προς το παρόν να είμαι προκατειλημμένος...στο μέλλον δεν ξέρω μπορεί να αλλάξω γνώμη αν μας πείσουν οι κινέζοι (που για να τα λέμε όλα έχουν κάνει άλματα τα τελευταία δέκα χρόνια) με τα μοντέλα τους και την αντοχή τους στο χρόνο και την καθημερινή χρήση.

Leon67
19/08/2019, 08:55
Εχω την εντύπωση οτι είσαι μπερδεμένος και πρεπει να δεις αν θελεις μοτοσυκλέτα ή σκούτερ και μετα να αποφασίσεις για Ιαπωνικό, Ευρωπαικό ή Κινέζικο διτροχο της κατηγορίας που αποφάσισες. Εγώ με 3700 θα αγόραζα made in Japan μοτο στην καλύτερη δυνατή κατασταση αλλά από γνωστό και οχι από μαγαζί.

TKM
19/08/2019, 10:35
θέλει προσοχή τι θα κάνεις..

το δίλημμα σου είναι απ ότι βλέπω ή μεταχειρισμένο που έχει κάποιο επίπεδο ποιότητας και αξιοπιστίας ή καινούργιο κινέζο..
δύσκολο ομολογουμένως.


Σωστά το τοποθέτησες... ακριβώς αυτό είναι.

Τα Benelli τα βάζετε στο ίδιο τσουβάλι με τα άλλα κινέζικα; Ναι μεν είναι... ιταλοκινέζικα αλλά έχω την εντύπωση ότι είναι ένα κλικ παραπάνω σε αξιοπιστία από τα υπόλοιπα του είδους.

TKM
19/08/2019, 10:38
Εχω την εντύπωση οτι είσαι μπερδεμένος και πρεπει να δεις αν θελεις μοτοσυκλέτα ή σκούτερ...

Σκούτερ δεν είχα ποτέ. Αντίθετα μοτοσυκλέτες είχα πολλές.

Λόγω ηλικίας όμως, σκέπτομαι και την επιλογή του σκούτερ - για την ακρίβεια σκούτερ με στυλ (=Vespa).

Πιο πολύ όμως σε μοτοσυκλέτα κλίνω.

ptc
19/08/2019, 10:56
Μετά από τόση έρευνα αγοράς που έχεις κάνει για τα κινέζικα (αναφέρομαι στο νήμα σου στο διπλανό φόρουμ) θα είναι πάντως αμαρτία να πάρεις τελικά γιαπωνέζικο. :D

Εγώ μέχρι benelli θα πήγαινα πάντως, με Daytona και λοιπά μ'έκαψες δε θα έμπλεκα.

https://www.car.gr/23780922-benelli-leoncino-251

fatsas35
19/08/2019, 11:09
Tha sumfwnhsw me ton ptc..To benelli leoncino 251 fainetai poiotiko kai omorfo
sto mpatzet pou exeis..An pshnesai kai gia mikro naked to bn251 einai epishs mia kalh protash..

jawaforever
19/08/2019, 12:58
Benelli bn251 και τέλος. Είναι με μειωμένη τιμή από την ώρα που έφτασε το leoncino με το ίδιο μοτέρ.
Στα 2.990€ παίρνεις υπερβολικά πολλά για αυτά που πληρώνεις.

Βλέπω ότι πολλοί προτείνουν με άνεση την αγορά μιας μεταχειρισμένης, ιαπωνεζας συνήθως, μοτοσικλέτας.

Το μεταχειρισμένο είναι ο ορισμός του λαχείου. Όπως μου έλεγε φίλος και μηχανικός, ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΟΤΕΡ, ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ! Ακόμα και κολλητός, αδελφικός φίλος να είναι ο μηχανικός, δεν μπορεί να σε προστατεύσει.

Θα δει κάποια πράγματα, σίγουρα θα εντοπίσει 2-3 φθαρμένα εξαρτήματα αλλά ως εκεί. Μπορεί πχ τα σινεμπλόκ να είναι οκ εκείνη τη στιγμή, όμως δεν θα είναι στην ίδια κατάσταση ένα χρόνο μετά. Και το θέμα είναι ότι πολλά, ΠΆΡΑ ΠΟΛΛΑ πράγματα θα είναι στα όρια τους ένα χρόνο μετά. Και όλα αυτά, θα κοστίσουν πολλά χρήματα για να φτιαχτούν. Χρήματα που είναι λεφτά στη χ€στρα μιας και σε νέα μεταπώληση, ας πούμε 2 χρόνια μετά δεν θα μετράνε μια.

Θυμάμαι όταν έψαχνα μοτο πριν μερικά χρόνια, υπήρχαν φίλοι που τελείως άνετα πρότειναν μεταχειρισμένο. Κάτι που εκείνη την περίοδο είχα αποκλείσει. Βέβαια αυτοί επέμεναν. Όταν ρώτησα "ναι ρε συ, μεταχειρο, αν βγει φολα θα την πληρώσεις εσύ" ;;; Γιατί όποιος προτείνει μεταχειρισμένο σε κάποιον που ψάχνει new, θα πρέπει να είναι και έτοιμος να πληρώσει τα σπασμένα. Anyway, η απάντηση τότε, αλλά και τώρα τα ίδια θα έλεγαν, ήταν "μεταχειρισμένο παίρνεις, έχει το ρίσκο του". Ωραία πράγματα. Φορτώσου εσύ κάποιο σκισμένο - λιωμένο εργαλείο και αν βγει φολα, φάε τα λεφτά σου και το χρόνο σου στα συνεργεία.

Με ξένα λεφτά κάποιοι παριστάνουν τους τζογαδόρους.....

Στο new έχεις 2 χρόνια εγγύηση. Και ας μην γελιόμαστε, σε μάρκες σαν την benelli, τα μόνα που ενδέχεται να σε ταλαιπωρήσουν είναι τπτ ψιλό χαζά όπως καμιά βαλβίδα σταντ, καμία λάμπα και ΑΝ!!!

Οι μηχανές της benelli πωλούνται ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ. Δεν είναι δυνατόν να είναι τα μπορντελα που περιγράφουν κάποιοι...

katsar
19/08/2019, 13:08
1.Κανείς δεν είπε ρδέλα τα Benelli.
2.Με την ίδια άνεση μπορώ και εγώ να πω κάνε το πειραματόζωο εσύ με ένα κινέζο ,έχεις και 2 χρονάκια εγγύηση,να μάθουμε και εμείς τι παίζει με αυτά επιτέλους.
Είναι ρίσκο το μεταχειρισμένο δηλαδή και δεν είναι ο κινέζος.
Ρώτησα πριν καιρό κάποιον που πρότεινε κινέζικα εσύ γιατί φίλε με τα ωραία λεφτουδάκια σου αγόρασες Ιάπωνα έστω σαν όνομα αλλά προτείνεις Zongshen,Ζοντες και CFMoto.
Να τζογάρει άλλος δηλαδή.
Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω γιατί λένε κινέζικο ένα Honda πχ που απλά φτιάχνετε εκεί.Το Ford μου δηλαδή είναι τούρκικο.

jawaforever
19/08/2019, 13:22
Δεν συγκρίνω τα benelli με τα zontes... Δεν τα βάζω στο ίδιο καλάθι.
Τα zontes και τα κάθε zontes, είναι πραγματικά επιλογή με σχετικό ρίσκο.

Υπάρχει το επώνυμο, συνήθως καλό σε ποιότητα κα ταυτόχρονα προσιτό made in China, υπάρχει και το άγνωστο Κινέζικο. Αυτό που δεν υπήρχε σαν ιδέα πριν 10 χρόνια...

Επίσης είναι ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ να συγκρίνουμε used με new!!!
Γνωστός έχει ένα ΑΡΙΣΤΟ honda cb 400 super four!
Το τι τράβηξε για να βρει δισκοπλακες, δεν περιγράφεται. Η μηχανή ήταν πολύ καιρό σε ακινησία εξαιτίας αυτού του θέματος.
Επίσης, το μοτέρ έχει λυθεί και επισκευαστεί γιατί τα νερά, λόγω διαρροής/προβλήματος που δεν κατέχω μιας και δεν είναι δική μου, τρύπησαν τα μέταλλα!!! Έγινε μεταμόσχευση από άλλο που ήταν δότης ανταλλακτικων... Μιλάμε για μηχανή που εμφανισιακά - λειτουργικα, δείχνει 4-5 ετών max και όχι καμιά 25αρια που στην ουσία είναι...

Αυτά τα έχουν στο μυαλό τους όσοι προτείνουν μεταχειρισμένο;;;;
Στην τελική, τo new έχει 2 χρόνια εγγύηση. Και πλέον, μάρκες σαν την benelli που ρίχνουν δις € στην επέκταση της γκάμας τους, δεν κάνουν τσιγκουνιες σε σοβαρά θέματα.

karateo
19/08/2019, 13:26
Οι μηχανές της benelli πωλούνται ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ. Δεν είναι δυνατόν να είναι τα μπορντελα που περιγράφουν κάποιοι...

Το λογικό άλμα που κάνεις δεν ισχύει.
Και το κάπνισμα το κάνει εκατομμύρια κόσμος όπως και τα αναψυκτικά και τα ναρκωτικά.

jawaforever
19/08/2019, 13:30
Το λογικό άλμα που κάνεις δεν ισχύει.
Και το κάπνισμα το κάνει εκατομμύρια κόσμος όπως και τα αναψυκτικά και τα ναρκωτικά.
Εντελώς άστοχη η σύγκριση... Πιο ατυχές παράδειγμα δεν υπάρχει.

karateo
19/08/2019, 14:22
Εντελώς άστοχη η σύγκριση... Πιο ατυχές παράδειγμα δεν υπάρχει.

επίσης

μία μαλακία επιλογή που την κάνουν πολλοί δεν την κάνει καλή επιλογή

πραγματικά ΑΠΕΙΡΑ τα παραδείγματα

karateo
19/08/2019, 14:27
αν σου είναι δύσκολο να το καταλάβεις
πάρε το στους 4 τροχούς

VW τα πιο ζημιάρικα και δεύτερα σε πωλήσεις το 2018


https://www.autotriti.gr/data/news/preview_news/Ereyna-Autocheck-Ta-prwta-fetina-apotelesmata_158219.asp

https://www.autotriti.gr/newcars/bestseller/Index.asp

Bob_o_mastoras
19/08/2019, 14:52
Eτσι παιδια!! Να μην αγοραζει κανενας μεταχειρισμενα να πεσουν οι τιμες στον πατο να τα παιρνουμε εμεις φθηνοτερα!
Ολοι Zontes, Daytona και Beneli παρτε!!

jawaforever
19/08/2019, 15:31
αν σου είναι δύσκολο να το καταλάβεις
πάρε το στους 4 τροχούς

VW τα πιο ζημιάρικα και δεύτερα σε πωλήσεις το 2018


https://www.autotriti.gr/data/news/preview_news/Ereyna-Autocheck-Ta-prwta-fetina-apotelesmata_158219.asp

https://www.autotriti.gr/newcars/bestseller/Index.asp

Ειλικρινά, θεωρώ αστεία την συζήτηση που γίνεται ανελέητη χρήση από παραδείγματα, λινκς κλπ.
Μιας όμως και ετσι πάει, ας πω κι εγώ μερικά χαζά, όχι μόνο να διαβάζω, να λέω κιόλας.
Έχεις μια πορτοκαλάδα lux, ανοιχτή εδώ και καμιά 15αρια μέρες που 40 άνθρωποι έχουν βάλει το στόμα τους και έχουν τραβήξει από μια τζουρα. Έχει μείνει περίπου η μισή. Οκ μέχρι τώρα;
Από την άλλη έχεις τη freeway από τα lidl. Μόλις βγήκε από την παραγωγή, φρέσκια και σφραγισμένη να σε περιμένει.
Είναι δικαίωμα σου να προτιμάς την χρησιμοποιημενη lux, όμως θα αναγνωρίσεις και το δικαίωμα σε άλλους να μην θέλουν να πιουν από εκεί που στην ουσία έχουν φτύσει 40 αλλά και να μην την θεωρούν υγιεινή επιλογή (την used lux που λέγαμε).

Πάμε σε κάτι άλλο.
Έχεις μια νουμ@ρα,θεα από τις λίγες. Έχει όμως ένα κουσούρι αυτή η νουμ@ρα. Πάει κάθε βράδυ και με άλλον χωρίς προφυλάξεις. Την "φτύνουν" όλοι οι λεχριτες που μπορείς να φανταστείς. Μερικοί μάλιστα έχουν και όλα τα αφροδίσια που κυκλοφορούν στην πιάτσα.
Στην απέναντι μεριά, υπάρχει μια συμπαθητική κοπέλα, όχι νουμ@ρα,όμως είναι παρθένα.
Με ποια πας χωρίς προφυλάξεις;
Οκ, εσύ μπορεί να είσαι τρελός και παλαβός για τη νουμ@ρα και να μην φοβάσαι τα αφροδίσια που θα αρπάξεις, ομως και πάλι θα πρέπει να αναγνωρίσεις το δικαίωμα που έχουν οι άνθρωποι να ΜΗΝ ζήσουν με aids τα όσα χρόνια τους χρωστάει η επιλογή τους.
Αν και πάλι δεν το κατάλαβες, λυπάμαι αλλά δεν φταίω εγώ. Δεν μπορώ να στο εξηγήσω πιο απλά.

*** Οταν κάποιος έχει τα φράγκα να πάρει επώνυμο και καινούριο, καλά κάνει και παίρνει το επώνυμο και καινούριο.
Ετσι για να ξέρουμε τι λέμε. Όταν δεν τα έχει, καλό θα είναι να ξέρει που θα μπλέξει με χρησιμοποιημενες νουμ@ρες.

karateo
19/08/2019, 15:34
Προφανώς και δεν διάβασα μετά την 4 σειρά!
Καλή τύχη στη ζωή σου :)

TKM
19/08/2019, 15:37
Ευχαριστώ όσους μπήκαν στον κόπο να βοηθήσουν και μη μαλώνετε πληηηηηηηζζζζ!

Ο κύβος ερρίφθη!

Έκλεισε η μοτοσυκλέτα!

jawaforever
19/08/2019, 15:37
Προφανώς και δεν διάβασα μετά την 4 σειρά!
Καλή τύχη στη ζωή σου :)

Ε καλά, ούτε εγώ διάβασα τα λινκς που έβαλες. Θα ήταν πραγματικά χαζό.

TKM
19/08/2019, 15:52
Όταν είχα πάρει την Transalp 600 που ήταν η τελευταία μου μηχανή, έψαχνα (με μικρότερο βέβαια διαθέσιμο μπάτζετ απ' αυτό που είχα τώρα) για... δυο μήνες περίπου!

Είδα ΑΠΕΙΡΕΣ μηχανές, κυρίως BMW F 650, Suzuki Freewind και Honda Transalp, οι οποίες στις φωτογραφίες ήταν... ολόφρεσκες και λαχταριστές και αυτοί που τις πούλαγαν έγραφαν ΟΛΟΙ ότι ήταν "σε άριστη κατάσταση", "δε θέλει τίποτα" κλπ., κλπ.

Όταν όμως τις έβλεπες από κοντά... σου ερχόταν να βάλεις τα κλάματα!

Με μεγάλη δυσκολία κατέληξα σε εκείνη που αγόρασα, η οποία πραγματικά ήταν προσεγμένη σε σχέση με τις άλλες που είχα δει!

Κι όμως μου έβγαλε κάμποσα μικρά αλλά σπαστικά θεματάκια, μια που κάηκε ο ανορθωτής (διότι ήταν κινέζικος καθώς αυτόν είχε τοποθετήσει ο προηγούμενος όταν του κάηκε κάποια στιγμή ο εργοστασιακός...), μια που διαπίστωσα διαρροή λαδιού από κάπου και χρειάστηκε επισκευή, μια που ήθελε αλλαγή μπροστινής δισκόπλακας, μια που άλλαξα λάστιχα επειγόντως - συν κάτι μικροβαψίματα και επισκευές που κόστισαν μόνο αυτά 250 ευρώ κλπ.!

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΠΛΗ ΥΠΟΘΕΣΗ Η ΑΝΕΥΡΕΣΗ ΚΑΛΟΥ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟΥ ΜΕ ΧΑΜΗΛΟ/ΜΕΤΡΙΟ ΜΠΑΤΖΕΤ!

Τέλος πάντων, είπα παρ' όλα αυτά να ξανακοιτάξω και τώρα για κανένα καλό μεταχειρισμένο - και τα πρώτα που έτυχε να δω ήταν ένα Aprilia Mana GT του 2011 με 22.000 χιλιόμετρα κι ένα Honda Hornet 650S του 2005 με 30.000 χιλιόμετρα.

Για άλλη μια φορά στις φωτογραφίες έλαμπαν και στην πράξη... αφήστε καλύτερα (ειδικά το Honda ήταν πραγματικά για τον παλιατζή).

Μετά διάβασα όλα αυτά που γράφατε για τα κινεζοκινέζικα όπως το Daytona Rockstar 400 και διαπίστωσα κιόλας ότι ο Γκοργκόλης... το παράτησε, δεν θα το ξαναφέρει! Είναι και αμφίβολο αν υπάρχει κάποιο διαθέσιμο - σε όσα καταστήματα ήταν ανοιχτά και ρώτησα, δεν το είχαν παρόλο που υπήρχε στις αγγελίες τους!

Έτσι, μετά απ' όλα αυτά κατέληξα...

... ΣΤΗ BENELLI BN 251 - έχοντας και το παράδειγμα του προσωπικού φίλου μου ο οποίος έχει τη BN 302 και δεν του έχει βγάλει ΤΙΠΟΤΑ (και δεν είναι κι ο καλύτερος χρήστης πρέπει να πω)!

Στα λεφτά που είχε... τη θεωρώ ευκαιρία. Με 2.990 ευρώ δεν βρίσκεις "κανονική" και επώνυμη μηχανή - ίσως όχι Honda, Yamaha, Suzuki, Kawasaki αλλά ένα κλικ αμέσως πιο κάτω απ' αυτές και σίγουρα πιο πάνω από τη Daytona!

Επίσης στην απόφασή μου με οδήγησε... το δικό μου παράδειγμα, δηλαδή ότι σε κάποια άλλη στιγμή είχα αγοράσει, πάλι με χαμηλό μπάτζετ, τη Yamaha YBR 125 καινούρια για να αποφύγω τα μεταχειρισμένα και δεν το μετάνοιωσα καθόλου!

jawaforever
19/08/2019, 15:58
Όταν είχα πάρει την Transalp 600 που ήταν η τελευταία μου μηχανή, έψαχνα (με μικρότερο βέβαια διαθέσιμο μπάτζετ απ' αυτό που είχα τώρα) για... δυο μήνες περίπου!

Είδα ΑΠΕΙΡΕΣ μηχανές, κυρίως BMW F 650, Suzuki Freewind και Honda Transalp, οι οποίες στις φωτογραφίες ήταν... ολόφρεσκες και λαχταριστές και αυτοί που τις πούλαγαν έγραφαν ΟΛΟΙ ότι ήταν "σε άριστη κατάσταση", "δε θέλει τίποτα" κλπ., κλπ.

Όταν όμως τις έβλεπες από κοντά... σου ερχόταν να βάλεις τα κλάματα!

Με μεγάλη δυσκολία κατέληξα σε εκείνη που αγόρασα, η οποία πραγματικά ήταν προσεγμένη σε σχέση με τις άλλες που είχα δει!

Κι όμως μου έβγαλε κάμποσα μικρά αλλά σπαστικά θεματάκια, μια που κάηκε ο ανορθωτής (διότι ήταν κινέζικος καθώς αυτόν είχε τοποθετήσει ο προηγούμενος όταν του κάηκε κάποια στιγμή ο εργοστασιακός...), μια διαπίστωσα διαρροή λαδιού από κάπου και χρειάστηκε επισκευή, μια ήθελε αλλαγή μπροστινής δισκόπλακας, μια που άλλαξα λάστιχα επειγόντως - συν κάτι μικροβαψίματα και επισκευές που κόστισαν μόνο αυτά 250 ευρώ κλπ.!

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΠΛΗ ΥΠΟΘΕΣΗ Η ΑΝΕΥΡΕΣΗ ΚΑΛΟΥ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟΥ ΜΕ ΧΑΜΗΛΟ/ΜΕΤΡΙΟ ΜΠΑΤΖΕΤ!

Τέλος πάντων, είπα παρ' όλα αυτά να ξανακοιτάξω και τώρα για κανένα καλό μεταχειρισμένο - και τα πρώτα που έτυχε να δω ήταν ένα Aprilia Mana GT του 2011 με 22.000 χιλιόμετρα κι ένα Honda Hornet 650S του 2005 με 30.000 χιλιόμετρα.

Για άλλη μια φορά στις φωτογραφίες έλαμπαν και στην πράξη... αφήστε καλύτερα (ειδικά το Honda ήταν πραγματικά για τον παλιατζή).

Μετά διάβασα όλα αυτά που γράφατε για τα κινεζοκινέζικα όπως το Daytona Rockstar 400 και διαπίστωσα κιόλας ότι ο Γκοργκόλης... το παράτησε, δεν θα το ξαναφέρει! Είναι και αμφίβολο αν υπάρχει κάποιο διαθέσιμο - σε όσα καταστήματα ήταν ανοιχτά και ρώτησα, δεν το είχαν παρόλο που υπήρχε στις αγγελίες τους!

Έτσι, μετά απ' όλα αυτά κατέληξα...

... ΣΤΗ BENELLI BN 251 - έχοντας και το παράδειγμα του προσωπικού φίλου μου ο οποίος έχει τη BN 302 και δεν του έχει βγάλει ΤΙΠΟΤΑ (και δεν είναι κι ο καλύτερος χρήστης πρέπει να πω)!

Στα λεφτά που είχε... τη θεωρώ ευκαιρία. Με 2.990 ευρώ δεν βρίσκεις "κανονική" και επώνυμη μηχανή - ίσως όχι Honda, Yamaha, Suzuki, Kawasaki αλλά ένα κλικ αμέσως πιο κάτω απ' αυτές και σίγουρα πιο πάνω από τη Daytona!

Επίσης στην απόφασή μου με οδήγησε... το δικό μου παράδειγμα, δηλαδή ότι σε κάποια άλλη στιγμή είχα αγοράσει, πάλι με χαμηλό μπάτζετ, τη Yamaha YBR 125 για να αποφύγω τα μεταχειρισμένα και δεν το μετάνοιωσα καθόλου!
Εξαιρετική επιλογή. Με το καλό να την πάρεις και να μας πεις τις εντυπώσεις σου.

fatsas35
19/08/2019, 16:25
Όταν είχα πάρει την Transalp 600 που ήταν η τελευταία μου μηχανή, έψαχνα (με μικρότερο βέβαια διαθέσιμο μπάτζετ απ' αυτό που είχα τώρα) για... δυο μήνες περίπου!

Είδα ΑΠΕΙΡΕΣ μηχανές, κυρίως BMW F 650, Suzuki Freewind και Honda Transalp, οι οποίες στις φωτογραφίες ήταν... ολόφρεσκες και λαχταριστές και αυτοί που τις πούλαγαν έγραφαν ΟΛΟΙ ότι ήταν "σε άριστη κατάσταση", "δε θέλει τίποτα" κλπ., κλπ.

Όταν όμως τις έβλεπες από κοντά... σου ερχόταν να βάλεις τα κλάματα!

Με μεγάλη δυσκολία κατέληξα σε εκείνη που αγόρασα, η οποία πραγματικά ήταν προσεγμένη σε σχέση με τις άλλες που είχα δει!

Κι όμως μου έβγαλε κάμποσα μικρά αλλά σπαστικά θεματάκια, μια που κάηκε ο ανορθωτής (διότι ήταν κινέζικος καθώς αυτόν είχε τοποθετήσει ο προηγούμενος όταν του κάηκε κάποια στιγμή ο εργοστασιακός...), μια που διαπίστωσα διαρροή λαδιού από κάπου και χρειάστηκε επισκευή, μια που ήθελε αλλαγή μπροστινής δισκόπλακας, μια που άλλαξα λάστιχα επειγόντως - συν κάτι μικροβαψίματα και επισκευές που κόστισαν μόνο αυτά 250 ευρώ κλπ.!

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΠΛΗ ΥΠΟΘΕΣΗ Η ΑΝΕΥΡΕΣΗ ΚΑΛΟΥ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟΥ ΜΕ ΧΑΜΗΛΟ/ΜΕΤΡΙΟ ΜΠΑΤΖΕΤ!

Τέλος πάντων, είπα παρ' όλα αυτά να ξανακοιτάξω και τώρα για κανένα καλό μεταχειρισμένο - και τα πρώτα που έτυχε να δω ήταν ένα Aprilia Mana GT του 2011 με 22.000 χιλιόμετρα κι ένα Honda Hornet 650S του 2005 με 30.000 χιλιόμετρα.

Για άλλη μια φορά στις φωτογραφίες έλαμπαν και στην πράξη... αφήστε καλύτερα (ειδικά το Honda ήταν πραγματικά για τον παλιατζή).

Μετά διάβασα όλα αυτά που γράφατε για τα κινεζοκινέζικα όπως το Daytona Rockstar 400 και διαπίστωσα κιόλας ότι ο Γκοργκόλης... το παράτησε, δεν θα το ξαναφέρει! Είναι και αμφίβολο αν υπάρχει κάποιο διαθέσιμο - σε όσα καταστήματα ήταν ανοιχτά και ρώτησα, δεν το είχαν παρόλο που υπήρχε στις αγγελίες τους!

Έτσι, μετά απ' όλα αυτά κατέληξα...

... ΣΤΗ BENELLI BN 251 - έχοντας και το παράδειγμα του προσωπικού φίλου μου ο οποίος έχει τη BN 302 και δεν του έχει βγάλει ΤΙΠΟΤΑ (και δεν είναι κι ο καλύτερος χρήστης πρέπει να πω)!

Στα λεφτά που είχε... τη θεωρώ ευκαιρία. Με 2.990 ευρώ δεν βρίσκεις "κανονική" και επώνυμη μηχανή - ίσως όχι Honda, Yamaha, Suzuki, Kawasaki αλλά ένα κλικ αμέσως πιο κάτω απ' αυτές και σίγουρα πιο πάνω από τη Daytona!

Επίσης στην απόφασή μου με οδήγησε... το δικό μου παράδειγμα, δηλαδή ότι σε κάποια άλλη στιγμή είχα αγοράσει, πάλι με χαμηλό μπάτζετ, τη Yamaha YBR 125 για να αποφύγω τα μεταχειρισμένα και δεν το μετάνοιωσα καθόλου!

Φίλος κ γω μια ζωή γιαπωνέζικα κ ευρωπαϊκά μηχανάκια μεταχειρισμένα είχα κ μια ζωή στα συνεργεία έτρεχα.. Πήρα καινούργιο TRK 502 X μπας κ ησυχάσω.. Έκανες πολύ καλή επιλογή βάση μπάτζετ!! Με το καλό να την παραλάβεις!! Περιμένουμε φωτός και εντυπώσεις..

ptc
19/08/2019, 16:49
Eτσι παιδια!! Να μην αγοραζει κανενας μεταχειρισμενα να πεσουν οι τιμες στον πατο να τα παιρνουμε εμεις φθηνοτερα!
Ολοι Zontes, Daytona και Beneli παρτε!!

Κανε ονειρα Bob για φτηνα μεταχειρισμενα στην Ελλαδα των 500€. Ρε θα αγοραζουμε μηχανακια του 2003-06 μεχρι τη Δευτερα Παρουσια λεμε...
Και τα οποια βεβαια θα εχουν παντα 39000χλμ, οσα χρονια και αν περασουν. :lol:



Με το καλο το 251 στον OP. Ειναι οντως εξαιρετικη η τιμη, σου ευχομαι καλους δρομους.

Bob_o_mastoras
19/08/2019, 16:59
Κανε ονειρα Bob για φτηνα μεταχειρισμενα στην Ελλαδα των 500€. Ρε θα αγοραζουμε μηχανακια του 2003-06 μεχρι τη Δευτερα Παρουσια λεμε...
Και τα οποια βεβαια θα εχουν παντα 39000χλμ, οσα χρονια και αν περασουν. :lol:



Με το καλο το 251 στον OP. Ειναι οντως εξαιρετικη η τιμη, σου ευχομαι καλους δρομους.

Αστα να πανε.. :(
Παντως βλεπω οτι πηρε τα πανω της λιγο η αγορα μοτοσυκλετων και επισης σε αρκετα δημοφιλη μοντελα βλεπω οτι τιμες στη Γερμανια πχ δεν διαφερουν και πολυ αν δεν ειναι και ακριβοτερες σε καποιες περιπτωσεις. Τουλαχιστον βεβαια εκει λενε την αληθεια για την κατασταση και τα χιλιομετρα.

TKM
19/08/2019, 17:13
Ευχαριστώ για τις ευχές, μόλις την πάρω στα χέρια μου θα ανεβάσω και φωτό και θα γράψω κι εντυπώσεις - την άλλη Τετάρτη θα την έχω, διότι στο μεταξύ θα λείψω!

Για όποιον ενδιαφέρεται... η προσφορά στη Benelli BN 251 τελειώνει! Αυτή που έκλεισα εγώ ήταν μια από τις τελευταίες με τιμή 2.990 ευρώ - ίσως να υπάρχουν μια-δυο ακόμα. Από δω και μπρος θα κοστίζει 3.590 ευρώ.

Potis
19/08/2019, 17:52
Ευχαριστώ για τις ευχές, μόλις την πάρω στα χέρια μου θα ανεβάσω και φωτό και θα γράψω κι εντυπώσεις - την άλλη Τετάρτη θα την έχω, διότι στο μεταξύ θα λείψω!

Για όποιον ενδιαφέρεται... η προσφορά στη Benelli BN 251 τελειώνει! Αυτή που έκλεισα εγώ ήταν μια από τις τελευταίες με τιμή 2.990 ευρώ - ίσως να υπάρχουν μια-δυο ακόμα. Από δω και μπρος θα κοστίζει 3.590 ευρώ.

Καλησπέρα φίλε ! Με το καλό να χαρείς το εργαλείο . Πιο λίγα λεφτά και από το cf 250 nk το δικό μου . Δέλεαρ τιμή! Ανέφερες στην αρχή για το brixton 250 .. Ήρθε Ελλάδα ; γιατί στο ίντερνετ δεν βλέπω κάτι τέτοιο ..

TKM
19/08/2019, 18:09
Καλησπέρα κι ευχαριστώ!... Μου είπαν ότι έχει έρθει το Glanville - δηλαδή το πιο μοντέρνο από τα δυο. Το πιο κλασσικό, το Saxby, αναμένεται... άγνωστο πότε. Τιμή δεν ξέρω.

Είσαι ευχαριστημένος από τη Cf Moto τη δική σου; την είχα δει αλλά η Benelli ήταν πιο πολύ του στυλ μου.

jawaforever
19/08/2019, 19:37
Ευχαριστώ για τις ευχές, μόλις την πάρω στα χέρια μου θα ανεβάσω και φωτό και θα γράψω κι εντυπώσεις - την άλλη Τετάρτη θα την έχω, διότι στο μεταξύ θα λείψω!

Για όποιον ενδιαφέρεται... η προσφορά στη Benelli BN 251 τελειώνει! Αυτή που έκλεισα εγώ ήταν μια από τις τελευταίες με τιμή 2.990 ευρώ - ίσως να υπάρχουν μια-δυο ακόμα. Από δω και μπρος θα κοστίζει 3.590 ευρώ.

Στα 2.990 είναι Η ευκαιρία. Στα 3.600 τα πράγματα αλλάζουν. Και αλλάζουν γιατί έρχεται πιο κοντά στο leoncino 250 που είναι πιο μουρατο. Ακόμα χειρότερα πλησιάζει επικίνδυνα το bajaj dominar 400 που στα 3.980 είναι απίστευτη περίπτωση.

fatsas35
19/08/2019, 19:59
Αστα να πανε.. :(
Παντως βλεπω οτι πηρε τα πανω της λιγο η αγορα μοτοσυκλετων και επισης σε αρκετα δημοφιλη μοντελα βλεπω οτι τιμες στη Γερμανια πχ δεν διαφερουν και πολυ αν δεν ειναι και ακριβοτερες σε καποιες περιπτωσεις. Τουλαχιστον βεβαια εκει λενε την αληθεια για την κατασταση και τα χιλιομετρα.

Στην Γερμανία μένω φίλος.. Εδώ οι τιμές κ στα μεταχειρισμένα κ στα καινούργια είναι πολύ φθηνότερα κ φυσικά τα μεταχειρο με ελάχιστα χιλιόμετρα κ τα περισσότερα σε πολύ καλή κατάσταση!πχ kawasaki versys 300 x βρίσκεις με 1000 Χιλ πχ στα 3700 ευρώ..

katsar
19/08/2019, 20:03
Το 2001 είχα αγοράσει το ΧΤ μου,μοντέλο 1996,εισαγωγή από Γερμανία.Το κοντέρ έγραφε περίπου 20.000 χλμ,αληθινά-ψεύτικα,έτσι ήρθε.( ο έμπορος πολύ γνωστός μου).
Αρκετοί όταν έβλεπαν τα χλμ μου έλεγαν '' !!!!Δεν είναι καινούργιο;;''

Potis
19/08/2019, 21:10
Καλησπέρα κι ευχαριστώ!... Μου είπαν ότι έχει έρθει το Glanville - δηλαδή το πιο μοντέρνο από τα δυο. Το πιο κλασσικό, το Saxby, αναμένεται... άγνωστο πότε. Τιμή δεν ξέρω.

Είσαι ευχαριστημένος από τη Cf Moto τη δική σου; την είχα δει αλλά η Benelli ήταν πιο πολύ του στυλ μου.

Το μόνο που μου έχει εμφανίσει μέχρι τώρα είναι στην οθόνη όταν βάζω Δευτέρα μου δείχνει 1 . Μου είπαν στο συνεργείο ότι είναι δείκτης ταχυτήτων και περιμένω το ανταλλακτικό 2 με 3 μήνες . Δεν μου εμποδίζει την οδήγηση αλλά αν πάθει κάτι σοβαρό και χρειαστώ ανταλλακτικό θα περιμενω 1 χρόνο δίχως να κινώ το εργαλείο ;; Αυτό με έχει ξενερώσει φίλε ,κατά αλλά το απολαμβάνω στη παραλιακή !! Brixton 125 πάντως βλέπω συνέχεια !! έχει πουλήσει εδώ Ελλάδα ! Το 250 το καλοβλεπω και γω κυρίως για την άνεση του συνεπιβάτη γιατί στο cf χοροπηδάνε .... Μελλοντικά φυσικά....

TKM
19/08/2019, 23:39
Στα 2.990 είναι Η ευκαιρία. Στα 3.600 τα πράγματα αλλάζουν. Και αλλάζουν γιατί έρχεται πιο κοντά στο leoncino 250 που είναι πιο μουρατο. Ακόμα χειρότερα πλησιάζει επικίνδυνα το bajaj dominar 400 που στα 3.980 είναι απίστευτη περίπτωση.

Έχω οδηγήσει τη Bajaj Dominar!

Δεν μπορώ βέβαια να κάνω... συγκριτικό με τη Benelli που αγόρασα, διότι δεν την έχω οδηγήσει - αντί αυτής όμως έχω οδηγήσει την ΒΝ 302!

Μεταξύ Bajaj και ΒΝ 302, η 302 μου φάνηκε πιο "ήρεμη" στη λειτουργία της και σαφώς πιο άνετη, είχε καλύτερους χώρους!

Επίσης πιο άνετη μου φάνηκε ΚΑΤ' ΑΡΧΑΣ... αυτή που αγόρασα, νοιώθεις και σε αυτήν να έχεις περισσότερη "άπλα" πάνω της απ' ό,τι στη Bajaj!

Στη Bajaj μου φάνηκε λίγο περίεργη επίσης η λειτουργία του κινητήρα... όχι ότι είχε κάποιο σοβαρό πρόβλημα ή ότι ήταν ψόφιος (ούτε πολύ δυνατός ήταν βέβαια αλλά ΟΚ πάντως μπορώ να πω ότι ήταν για το είδος της μοτοσυκλέτας) - το θέμα ήταν ότι... έκανε πολύ θόρυβο για την απόδοση που είχε!

Σα... να τον φρέναρε κάτι μυστηριώδες μέσα του!

Πιθανόν μάλιστα... αυτό ακριβώς να συμβαίνει, διότι είναι "μεταρρυθμισμένος" προς το "commutering" κινητήρας από KTM 390!

νεοσσός
20/08/2019, 08:53
Πάλι μέσω του ptc πήρε σωστό δρόμο το νήμα. Πόσο μπροστά είσαι! :a012:

Καλοτάξιδο το Benelli BN251! Μην ξεχάσεις να μας πεις εντυπώσεις μακροπρόθεσμα.

TKM
22/08/2019, 23:26
Η μοτοσυκλέτα παραλήφθηκε και έγινε και η πρώτη βόλτα!

Φωτό και εντυπώσεις την άλλη βδομάδα.

Επιγραμματικά όμως θα πω ότι αν η Ducati ήθελε να μπει σε αυτή την κατηγορία κυβικών για να μαζέψει λεφτά... ακριβώς αυτή τη Benelli BN 251 θα έφτιαχνε!

Είναι η Ducati των φτωχών!

Bob_o_mastoras
23/08/2019, 09:19
Kαλοριζικη και καλοταξιδη!:beer:

fatsas35
23/08/2019, 14:21
Η μοτοσυκλέτα παραλήφθηκε και έγινε και η πρώτη βόλτα!

Φωτό και εντυπώσεις την άλλη βδομάδα.

Επιγραμματικά όμως θα πω ότι αν η Ducati ήθελε να μπει σε αυτή την κατηγορία κυβικών για να μαζέψει λεφτά... ακριβώς αυτή τη Benelli BN 251 θα έφτιαχνε!

Είναι η Ducati των φτωχών!

Kalorizikh filaraki!!Ekanes thn kaluterh epilogh me vash to badjet pou dietheses..Polu omorfh motosukleta!!:beer:

Sebastian1980
23/08/2019, 17:40
Η μοτοσυκλέτα παραλήφθηκε και έγινε και η πρώτη βόλτα!

Φωτό και εντυπώσεις την άλλη βδομάδα.

Επιγραμματικά όμως θα πω ότι αν η Ducati ήθελε να μπει σε αυτή την κατηγορία κυβικών για να μαζέψει λεφτά... ακριβώς αυτή τη Benelli BN 251 θα έφτιαχνε!

Είναι η Ducati των φτωχών!

Καλορίζικο φίλε. Καλά χιλιόμετρα με την καινούργια μοτό σου.
Ducati των φτωχών... Καλό!.
Μάλλον το κόκκινο χρώμα διάλεξες.

TKM
07/09/2019, 01:21
Χαιρετώ όλους τους συναγωνιστές!

Φτάσαμε τα 424 χιλιόμετρα!

Θα γράψω αναλυτικές εντυπώσεις μόλις τελειώσει το στρώσιμο, διότι τη στρώνω by the book και δεν τα έχω δει όλα ακόμα!

Ωστόσο αν ΑΥΤΗ τη στιγμή με βάλετε να γράψω υπέρ και κατά, θα γράψω...

...υπέρ ΟΛΑ...

...κατά ΤΙΠΟΤΑ!

Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος δηλαδή μέχρι τώρα!

Πραγματικά μπράβο στη Benelli, πρόσθεσε μια επιλογή ακόμα στο "τι να πάρουμε" η οποία μάλιστα απευθύνεται στον "κανονικό" κόσμο κι όχι μόνο στους πλούσιους 50+ρηδες!

spiros1973
16/09/2019, 07:04
ακομα δεν το εστρωσες ? περημενω εντιποσεις ...........σκευτομε για το 302




Υ.Γ καλοταξιδη να ειναι

Sebastian1980
16/09/2019, 19:11
ακομα δεν το εστρωσες ? περημενω εντιποσεις ...........σκευτομε για το 302




Υ.Γ καλοταξιδη να ειναι

Περίμενε μερικούς μήνες , έρχεται το νέο 302.
Μάλλον από το καινούριο έτος θα μας έρθει στην Ελλάδα.

TKM
16/09/2019, 20:08
ακομα δεν το εστρωσες ? περημενω εντιποσεις ...........σκευτομε για το 302




Υ.Γ καλοταξιδη να ειναι

Ευχαριστώ... λογικά αυτή τη βδομάδα θα συμπληρωθούν τα 1.000 χιλιόμετρα!