PDA

View Full Version : ATHENS FLYING WEEK 2019



g_m900
22/08/2019, 16:32
Οι γνωριζοντες ας ενημερωσουν τι παιζει φετος γιατι ειδα αφισες για 21-22/9.
Λιγο που εψαξα βρηκα οτι θα εχει το Βελγικο F-16, ενα TORNADO της Γερμανικης αεροποριας και φυσικα ακροβατικα σμηνη νομιζω απο Ισπανια.
Μεσα σε αυτα φυσικα το δικο μας ZEYΣ μαζι με αλλα καθως και τα νεαποκτηθεντα ελικοπτερα KIOWA.

AUFGEBRACHT
22/08/2019, 19:24
Αν και μένει ένας μήνας ακριβώς για την τέλεση του show, οι επιβεβαιωμένες συμμετοχές είναι ελάχιστες ακόμα...

Θα είναι παρόντα το ολλανδικό F-16 solo display με τον Vador (όπως και πέρυσι), το ΖΕΥΣ δεν έχει ανακοινωθεί επίσημα αλλά λογικά δεν θα λείπει, τα Kiowa κι ένα ιορδανικό ακροβατικό σμήνος με μικρά ελικοφόρα (έχουν ξανάρθει). Το γερμανικό Tornado θα είναι σε στατική έκθεση μόνο (η γερμανική νομοθεσία απαγορεύει πτητικές επιδείξεις στο εξωτερικό). Προς το παρόν, το μεγάλο όνομα είναι το γαλλικό ακροβατικό σμήνος Patrouille de France, που όμως θα πραγματοποιήσει επίδειξη ΜΟΝΟ την Κυριακή 22/9.

Αναμένουμε περαιτέρω συμμετοχές, αλλά προς το παρόν το μενού δείχνει "φτωχό" και ξαναζεσταμένο...

Edit: Σήμερα ανακοινώθηκε και ένα αυστριακό Saab-105 στο πτητικό πρόγραμμα.

daz
22/08/2019, 23:39
Ρε σεις γιατί δεν το βάλατε στο ιπτάμενο θρεντ?

BLiTzER
23/08/2019, 15:44
Μήπως μπερδευτεί κάνας άλλος, εκτός των 5, και πάει. :lol:

daz
23/08/2019, 15:50
:lol::moutza:

:lol:

AUFGEBRACHT
23/08/2019, 18:13
Μήπως μπερδευτεί κάνας άλλος, εκτός των 5, και πάει. :lol:

4, εγώ να φανταστείς σκέφτομαι να μην πάω...

buckley
23/08/2019, 18:18
4, εγώ να φανταστείς σκέφτομαι να μην πάω...

Μάλλον τους πιλότους εννοούσε ο σουήπη. :p
ΥΓ έλα θα πάμε στο spitfire ρε :smokin:

Grafton 505
23/08/2019, 20:25
Μήπως μπερδευτεί κάνας άλλος, εκτός των 5, και πάει. :lol:

:bawl: :moutza: :bawl: :bawl:


Μάλλον τους πιλότους εννοούσε ο σουήπη. :p
ΥΓ έλα θα πάμε στο spitfire ρε :smokin:


Φωτογραφίες να βγάλετε ....

katsar
24/08/2019, 11:26
Δυστυχώς φέτος λόγο τον εκλογών ακυρώθηκε και το air show στην Καβάλα τον Ιούλιο.
Κρίμα και είχε ωραίες συμμετοχές .

Lumiel
24/08/2019, 13:02
Τι να πάμε να κάνουμε να δούμε τα ίδια και τα ίδια και να πληρώσουμε 15 ευρώ το σουβλάκι (που δεν τρώγεται κιολας)? Ελπίζω να πεθάνει η διοργάνωση μήπως και βάλουνε μυαλό.

Grafton 505
24/08/2019, 16:02
Τι να πάμε να κάνουμε να δούμε τα ίδια και τα ίδια και να πληρώσουμε 15 ευρώ το σουβλάκι (που δεν τρώγεται κιολας)? Ελπίζω να πεθάνει η διοργάνωση μήπως και βάλουνε μυαλό.

Το να εύχεσαι να βελτιωθεί ας πούμε δεν παίζει έτσι ;

Lumiel
24/08/2019, 16:26
Το να εύχεσαι να βελτιωθεί ας πούμε δεν παίζει έτσι ;

Το εύχομαι αλλά δεν το περιμένω. Κάθε χρόνο και χειρότερα είναι, έχει γίνει μια διοργάνωση για να πηγαίνει η οικογένεια βόλτα να περνάει το Σαββατοκύριακο, ο περισσότερος κόσμος πάει για την βόλτα χωρις να ενδιαφέρεται για το τι θα δει. Τα show γίνονται ολοένα και λιγότερα, και πιο βαρετά. Και οι τιμές είναι απαράδεκτες, απο τα σουβλάκια μέχρι τα καπέλα / t-shirt / whatever. Το μόνο που θυμάμαι απο πέρυσι είναι τα αμερικάνικα V22.

Grafton 505
24/08/2019, 20:27
@Lumiel : Καταλαβαίνω τι λες. Αλλά και το ''πονάει δόντι κόβει κεφάλι'' δεν διορθώνει τίποτα. Ας υπάρχει έστω και αυτό και ας μην αγοράσεις σουβλάκια. Γενικά μιλάω.

viper1
24/08/2019, 23:24
Το εύχομαι αλλά δεν το περιμένω. Κάθε χρόνο και χειρότερα είναι, έχει γίνει μια διοργάνωση για να πηγαίνει η οικογένεια βόλτα να περνάει το Σαββατοκύριακο, ο περισσότερος κόσμος πάει για την βόλτα χωρις να ενδιαφέρεται για το τι θα δει. Τα show γίνονται ολοένα και λιγότερα, και πιο βαρετά. Και οι τιμές είναι απαράδεκτες, απο τα σουβλάκια μέχρι τα καπέλα / t-shirt / whatever. Το μόνο που θυμάμαι απο πέρυσι είναι τα αμερικάνικα V22.

Αν το μόνο που θυμάσαι ήταν το v22 μάλλον θα έχεις πάει και σε άλλα μεγαλύτερα show ανά τον κόσμο. Οπότε Ναι. Σε σχέση με άλλα είναι μικρής εμβέλειας

g_m900
25/08/2019, 05:16
Σιγουρα ειναι πιο κατω σε επιπεδο αναλογων Air Show στο εξωτερικο αλλα ειναι οτι πιο κοντινο σε εμας εδω να δουμε πτησεις αγαπημενων αεροσκαφων και γενικα επιδεξη ικανοτητων.
Σιγουρα στην Ελλαδα της κρισης καποιοι θα το εκμεταλλευτουν να βγαλουν απο τη μυγα ξυγκι...νομιζω ειμαστε αρκετα πονηρεμενοι πλεον ωστε να παρουμε κανα σπιτικο τοστακι η μπαγκετα μαζι μας ωστε να μην μας θερισει η πεινα. Σακιδιο με τα απαραιτητα ειναι must.
Απο κει και περα το ανεβασα σαν ποστ γιατι περσι δεν ειχε αναφερθει πουθενα ...ουτε καν διαφημιστηκε και δεν πηγα νομιζωντας οτι ακυρωθηκε.
Φετος φανταστειτε την αφισα την ειδα στην...Καρδιτσα.
Οποτε ας ενημερωθουμε εδω και οποιος θελει ας παει να το χαρει.

viper1
25/08/2019, 09:09
Μάλλον ξεχνάμε ότι βρισκόμαστε σε μια χώρα που αιμορραγεί οικονομικά από το 2008, με ανύπαρκτη αεροπορική νοοτροπία (κρατική και ιδιωτική). Προσωπική μου άποψη λοιπόν είναι ότι όταν ξεκίνησε το AFW ξεκίνησε από το πάθος κάποιων για την αεροπορία.
Εστιάζω περισσότερο στην ασφάλεια πτήσεων του περιμετρικου χώρου επιδείξεων και των θεατών (απαράδεκτη η απόφαση να γίνεται στο Τατόι) παρά στο ποσό πλούσιο θα είναι το μενού στις επιδείξεις.
Να εκτιμάμε λοιπόν τέτοιες κινήσεις γιατί εκτός του ότι υπάρχουν πολλές δυσκολίες στο να επιτευχθεί ένα airshow το κόστος είναι πολύ υψηλό και χρειάζεται πολύ αεροπορικό μεράκι. Και από τους διοργανωτές και από τους συμμετέχοντες.
Όσο για τα σουβλάκια tshirt κλπ. Δεν σε υποχρεώνει κάνεις να τα πάρεις.
Backpack σάντουιτς νερό καπέλο και είσαι μια χαρά. Και μετά Θήβα που έχει απίστευτο σουβλάκι :D

Lumiel
25/08/2019, 11:42
Σύμφωνοι με αυτά που λέτε και πάω κάθε χρόνο και πληρώνω και εγώ και βάζω το λιθαράκι μου, αλλά η τελευταία χρονιά ειδικά μου φάνηκε πολύ βαρετή, αν και μάλλον είχε περισσότερο κόσμο απο ποτέ. Μπορεί να φταίει οτι πάω κάθε χρόνο και περιμένω το κάτι παραπάνω και δεν το βλέπω. Μόνο τα μαγαζιά που πουλάνε παγωτά και t-shirt γίνονται περισσότερα. Τον Αρχάγγελο το 2005 τον θυμάμαι σαν πιο εντυπωσιακή εκδήλωση αν και ήμουν μικρός τότε.

telegonos
25/08/2019, 12:39
ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΓΝΩΜΗ:

Πήγα μια φορά, το 2015, και δεν ξαναπήγα.

Πολύς ο κόπος για να δεις κάτι αεροπλάνα που κάνουν βρουμ-πσσσσσσ ανά μία ώρα. Ναι, και; Ούτε δικά μου είναι, ούτε θα μπορούσαν να γίνουν, ούτε νοιώθω καμιά ταύτιση.

Ειδικά αφού γνώρισα και μερικούς πιλότους τους, ο ένας θεούσος και ζήτωωωω τι καθυστερημένη ατάκα του κόσμου του 1800 θα πει ο κάθε τραγόπαπας εν έτη 2019, και ο άλλος χούντα κι άγιος ο γεώργιος. Νέοι άνθρωποι που πετάνε στον ουρανό ρε πούστη μου, ο ένας έχει και μηχανή.

Να παω να δω αυτούς; Εγώ;

Γύρω-γύρω στο λιοπύρι, όλα μακριά, ορθοστασία και χώμα να το σηκώνει ο αέρας να σου έρχεται στα μούτρα.

Για να τα δεις όλα, πρέπει να πας από τις 10 το πρωί και να φύγεις στις 5 το απόγευμα, ίσως και ακόμα παραπέρα, καθότι όλα έχουν πολύ αργό ρυθμό εξέλιξης. Κανείς σώφρων άνθρωπος δεν το κάνει αυτό...ξανά. Φτιάχτε ένα σόου να αρχίζει και να τελειώνει σε 3 ώρες το πολύ.

Και οι τιμές τραγούδι της Φουρέιρα, στο Θεό με πάει.


Το μόνο καλό τότε που πήγα, οι φωτό που έβγαλα, και η παρέα που είχα και κάναμε ένα κάποιο χαβαλέ.

409355
409356
409357
409358
409359
Όχι, δεν είναι λάθος ο προσανατολισμός της φωτό. Τυχαία δε, ακολουθεί την προηγούμενη φωτό.

409360
Άμα χαλάσει η μίζα, το βάζω μπροστά έτσι λέτε;

409361
409362
''not that door! the OTHER DOOR!!!'' (M:i-5)

409363
409364

Πραγματικά δεν βλέπω τον λόγο, γιατί να πάει κάποιος, το ιντερνετ είναι γεμάτο από πιο εντυπωσιακή και πιο γεμάτη και πιο οργανωμένη πληροφορία για ότι θέλει κανείς από τα αεροπλάνα.

telegonos
25/08/2019, 12:44
409365
409366
409367
409368

Πιο καλά να πάω στο οικόπεδο στην Ανάβυσσο που μαζεύονται οι αερομοντελιστές και οι μηχανοαεροπτεριστές και κάνουν τις πτήσεις τους, είναι και στον δρόμο για Σουνιάδα, τζάμπα, θα πεις και μια κουβέντα αν θέλεις με τους ανθρώπους, άμα θέλεις κάνεις και κονέ να ασχοληθείς ΚΙ ΕΣΥ με τα σπορ αυτά, παρά αυτό το ανούσιο άδειο πράγμα στην Τανάγρα.

409369

Όποιος πάει: Σακίδιο με 3 πράγματα
1-Νερό(μπόλικο και για να πίνετε και για να βρέχεστε που και που) και ίσως κανά σάντουιτς άμα δεν μπορείτε χωρίς φαί.
2-Κυάλια να βλέπετε και φωτογραφική μηχανή με ζουμ. Μην περιμένετε να βγάλετε φωτό που να μην είναι για σβήσιμο με κινητό.
3-Καπέλο-γυαλιά ηλίου-πατάκι να κάθεστε κάτω.

Και να φοράτε ένδυση να καλύπτει το δέρμα. Μακρύ παντελόνι, μακρυμάνικο καλοκαιρινό μπλουζάκι. ΚΑΙ οι μαυριδεροί τύπου ''εγώ δεν έχω ανάγκη''. Οι
Βεδουίνοι στην έρημο δεν είναι χαζοί που καλύπτονται πλήρως, το ντύσιμο φέρνει δροσιά.

AUFGEBRACHT
25/08/2019, 12:46
Σύμφωνοι με αυτά που λέτε και πάω κάθε χρόνο και πληρώνω και εγώ και βάζω το λιθαράκι μου, αλλά η τελευταία χρονιά ειδικά μου φάνηκε πολύ βαρετή, αν και μάλλον είχε περισσότερο κόσμο απο ποτέ. Μπορεί να φταίει οτι πάω κάθε χρόνο και περιμένω το κάτι παραπάνω και δεν το βλέπω. Μόνο τα μαγαζιά που πουλάνε παγωτά και t-shirt γίνονται περισσότερα. Τον Αρχάγγελο το 2005 τον θυμάμαι σαν πιο εντυπωσιακή εκδήλωση αν και ήμουν μικρός τότε.

O Αρχάγγελος δεν πρόκειται να υπάρξει, για τον απλούστατο λόγο ότι δεν ήταν ιδιωτική πρωτοβουλία, αλλά έμποροι που περίμεναν να διαφημίσουν την πολεμική πραμάτεια τους σε καιρούς παχιών αγελάδων... και προκειμένου να διαφημίσουν Rafale, Eurofighter, F-16 κτλ, έβαλαν το χέρι στην τσέπη και απολαύσαμε το πρωτόγνωρο υπερθέαμα...

AUFGEBRACHT
25/08/2019, 13:06
Πραγματικά δεν βλέπω τον λόγο, γιατί να πάει κάποιος, το ιντερνετ είναι γεμάτο από πιο εντυπωσιακή και πιο γεμάτη και πιο οργανωμένη πληροφορία για ότι θέλει κανείς από τα αεροπλάνα.

No offence, αλλά όταν πας σε αεροπορικό show για να βγάλεις φωτό κώλους και μπούτια, είναι λογικό να μη βλέπεις το λόγο γιατί να πάει κάποιος... επίσης, τι σχέση έχει μια επίδειξη με πληροφορίες που αναφέρεις;;; Δεν πάει κάποιος για να μάθει τεχνικά χαρακτηριστικά ή να αποκτήσει γνώσεις... Φαντάσου κάποιος να γράψει "πήγα σε αγώνα MotoGP", μίλησα προσωπικά με τον Iannone και είναι πιο κάγκουρας και τελειωμένος από τον Μήτρογλου, έβγαλα φωτό και τις γκόμενες στο grid, καλό κώλο είχαν, αλλά στο Super Paradise στη Μύκονο έχει καλύτερες γκόμενες. Τώρα το να μην πάει κανείς σε airshow γιατί κάποιοι πιλότοι ήταν θεούσοι και χουντικοί, να μην το σχολιάσω... Φιλικά πάντα φίλτατε, εξέφρασες προσωπική γνώμη, πατάω σε αυτά που έγραψες, no offence όπως έγραψα εξαρχής... :wave2:

viper1
25/08/2019, 15:22
409365
409366
409367
409368

Πιο καλά να πάω στο οικόπεδο στην Ανάβυσσο που μαζεύονται οι αερομοντελιστές και οι μηχανοαεροπτεριστές και κάνουν τις πτήσεις τους, είναι και στον δρόμο για Σουνιάδα, τζάμπα, θα πεις και μια κουβέντα αν θέλεις με τους ανθρώπους, άμα θέλεις κάνεις και κονέ να ασχοληθείς ΚΙ ΕΣΥ με τα σπορ αυτά, παρά αυτό το ανούσιο άδειο πράγμα στην Τανάγρα.

409369

Όποιος πάει: Σακίδιο με 3 πράγματα
1-Νερό(μπόλικο και για να πίνετε και για να βρέχεστε που και που) και ίσως κανά σάντουιτς άμα δεν μπορείτε χωρίς φαί.
2-Κυάλια να βλέπετε και φωτογραφική μηχανή με ζουμ. Μην περιμένετε να βγάλετε φωτό που να μην είναι για σβήσιμο με κινητό.
3-Καπέλο-γυαλιά ηλίου-πατάκι να κάθεστε κάτω.

Και να φοράτε ένδυση να καλύπτει το δέρμα. Μακρύ παντελόνι, μακρυμάνικο καλοκαιρινό μπλουζάκι. ΚΑΙ οι μαυριδεροί τύπου ''εγώ δεν έχω ανάγκη''. Οι
Βεδουίνοι στην έρημο δεν είναι χαζοί που καλύπτονται πλήρως, το ντύσιμο φέρνει δροσιά.

Μιχάλη ή αεροπορία είναι πάθος για κάποιους όπως και οι μοτοσυκλέτες για κάποιους άλλους. Οπότε το να παρευρεθείς σε ένα airshow είναι εις γνώση σου ότι θα φας ταλαιπωρία αλλά θα φύγεις γεμάτος. Και σε καμμία περίπτωση δεν θα μπορούσε να διαρκέσει 3 ώρες. Μεγαλύτερα airshow διαρκούν έως και μια εβδομάδα. Αλλά μπορείς να πας και να μείνεις μόνο για 3 ώρες αν θέλεις.:)

PaNick67
25/08/2019, 16:45
Πριν δύο χρόνια που πήγα πρώτη φορά ήμουν απροετοίμαστος, μόνο καπέλο και νερό. Ο φίλος που με παρακίνησε δεν με είχε ενημερώσει για το πώς και τι. Καθησαμε 4 - 5 ώρες και φύγαμε με τα παιδιά μας κουρασμένα και εμάς σκασμενους από την ζέστη.

Φέτος θα πάω αυτή την φορά με ομπρέλα, καρέκλες, ψυγείο με νερά και σάντουιτς και την οικογένεια μαζί.

Γιατί η αίσθηση του να είσαι εκεί, να δονεισαι από τις μηχανές των αεροσκαφών και ελικοπτέρων όπως και αυτά που κάνουν, είναι ΑΠΕΡΊΓΡΑΠΤΗ!

Είναι όπως και στους αγώνες μοτοσυκλέτας, από τον καναπέ θα δεις όλες τις προσπεράσεις και όλα τα συμβάντα της πίστας. Αν πας όμως μπορεί να δεις μια στροφή και δύο ευθείες, αλλά την αίσθηση της πίστας, τον παλμό του κόσμου καμία τηλεόραση δεν στην δίνει.

telegonos
25/08/2019, 18:12
Μιχάλη ή αεροπορία είναι πάθος για κάποιους όπως και οι μοτοσυκλέτες για κάποιους άλλους. Οπότε το να παρευρεθείς σε ένα airshow είναι εις γνώση σου ότι θα φας ταλαιπωρία αλλά θα φύγεις γεμάτος. Και σε καμμία περίπτωση δεν θα μπορούσε να διαρκέσει 3 ώρες. Μεγαλύτερα airshow διαρκούν έως και μια εβδομάδα. Αλλά μπορείς να πας και να μείνεις μόνο για 3 ώρες αν θέλεις.:)

Όποιος έχει πάθος για κάτι, το κάνει. ΔΙΚΟ ΤΟΥ. Δεν κοιτάει τι κάνουν ΟΙ ΑΛΛΟΙ.

Αν έχω πάθος με πτήσεις, πάω και πετάω αερομοντέλα για αρχή, αιωρόπτερο, παραπέντε, ανεμόπτερο, αν τα έχω τα φράγγα βγάζω και ένα δίπλωμα και πετάω και τσέσνα ερασιτεχνικά.

Αν παρακολουθώ shows και γράφω στο ιντερνετ σε ατέλειωτα ποστ τύπου το F16 κάνει αυτό, το F22 κάνει το άλλο, σας τρέχει το Su-35, δεν είμαι πάθος, ξέρεις τι είμαι; Nerd είμαι.

Τα μεγαλύτερα airshow που κρατάνε βδομάδα, το ημερήσιό τους πρόγραμμα, σε μια μέρα μόνο δλδ, έχει ανά μιάμιση ώρα κι ένα θέμα; Μισή ώρα θέαμα, μια ώρα αναμονή για το επόμενο και όλο αυτό επανάληψη από το πρωί μέχρι το βράδυ; Ή κάποια στιγμή ξεκινάει το κυρίως πρόγραμμα της μέρας, γίνεται το όλο θέαμα, και λήγει σε εύλογο χρόνο;

g_m900
25/08/2019, 18:31
Φιλε μου να σου πω κατι...

Δεν συγκρινεται κανενα βιντεο με το να ξεσβερκιαζεσαι να δεις τα M2000 να περνουν υψος καθετα και να γινονται μικροτερα.
Ουτε με την επίδειξη του AH-64 Apache.
Τωρα αν εσυ συγκρινεις αυτο με απλη παρακολουθηση απο YouTube και επιμένεις να συγκρινεις με αλλα AirShow οκ παω πασο.