PDA

View Full Version : Αλλαγή πλαισίου



kyriakosdx
24/08/2019, 19:13
Καλησπέρα σας και πάλι,έχω ένα Yamaha Z125.τελικά απορρίπτεται η επισκευή του πλαισίου γιατί άνοιξε και άλλο ο σκελετός και κόπηκε τελείως,και βρήκα ένα μεταχειρισμένο με χαρτιά.Ποια είναι η διαδικασία όμως? Εφόσον αγοράζω ένα πλαίσιο μεταχειρισμένο από κάποιον με άδεια είναι λες και αγοράζω μοτό? Χρειάζεται μεταβίβαση για να είναι στο όνομα μου όταν με σταματησουν? ,Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

MAIK72
24/08/2019, 19:19
Ακριβώς είναι σαν να αγοράζεις άλλο μηχανάκι. Αλλιώς δεν θα χρειαζόταν χαρτιά. Καταθέτεις πινακίδες για το κομμένο και κάνεις διαγραφή. Κάνεις μεταβίβαση στο όνομά σου,δηλώνεις και αλλαγή χρώματος στο καινούριο και είσαι έτοιμος

borgiriadis1
24/08/2019, 20:16
Τι χαρτια καταθετεις? Ο αριθμος κινητηρα μενει ιδιος.
Εγω καποια στιγμη που ειχα παει για αλλαγη αριθμου κινητηρα επειδη ειχα καψει τον προηγουμενο ειχα φαει 3 μερες και τελικα δεν εβγαλα ακρη. Ειναι λιγο μπελαλιδες σε τετοια θεματα. Ελπιζω να μην ταλαιπορηθεις.

MAIK72
24/08/2019, 20:25
Τι χαρτια καταθετεις? Ο αριθμος κινητηρα μενει ιδιος.
Εγω καποια στιγμη που ειχα παει για αλλαγη αριθμου κινητηρα επειδη ειχα καψει τον προηγουμενο ειχα φαει 3 μερες και τελικα δεν εβγαλα ακρη. Ειναι λιγο μπελαλιδες σε τετοια θεματα. Ελπιζω να μην ταλαιπορηθεις.

Πινακίδες είπα καταθέτεις .Που λέω χαρτιά.? Αν ο κινητήρας είναι ίδιου τύπου , κυβικά και μπαίνει χωρίς μετατροπές δεν δηλώνει τίποτα. Αν πήγες από 90 να βάλεις 125cc από άλλο παπί προφανώς και θα έχεις πρόβλημα αν σε σταματήσουν !

JasonEV
24/08/2019, 21:14
Η αδεια του οχηματος παει πακετο με τον αριθμο πλαισιου. Αν ομως παρεις τον κινητηρα απο το αλλο μηχανακι ο αριθμος του κινητηρα δεν θα ειναι αυτος που αναγραφεται στην αδεια κυκλοφοριας και αυτο ειναι προβλημα. Θα πρεπει να ρωτησεις τι διαδικασια χρειαζεται για να περαστει ο καινουργιος αριθμος κινητηρα.

kouk
24/08/2019, 21:44
Οι άδειες πλέον δεν γράφουν αριθμό κινητήρα. Τον τύπο αναφέρουν.

MAIK72
24/08/2019, 21:47
Η τοποθέτηση κινητήρα του ιδίου τύπου με αυτόν που αναγράφεται στον αριθμό κυκλοφορίας δεν θεωρείται αλλαγή κινητήρα!!

The end

borgiriadis1
24/08/2019, 21:47
Οι πινακιδες δεν πανε πακετο με την αδεια κυκλοφοριας?
Και στη δικια μου περιπτωση ο κινητηρας ειναι ακριβως ο οδιος αλλα γραφει αλλο αριθμο πανω.
Στην περιπτωση του παιδιου θα παρει ενα πλαισιο με την αδεια του και θα βαλει τον δικο του κινητηρα. Θα διαγραψει την παλια αδεια οπου γραφει τον αριθμο του κινητηρα του επισης. Μετα πως θα κυκλοφπρει?
Εγω δεν εβγαλα ακρη (τα παρατησα οταν αρχισαν να μου λεν κτ αρλουμπες οτι φταιει το πλαισιο που εκαψε τον κινητηρα και εφυγα οσο ακομα ειχα μαλια).Η διαδικασια δεν γνωριζω ποια ειναι αλλα λογικα θα μπλεξει με τους τυπους στο συγκοινωνιων.

Η δικια μου αδεια βγηκε τελος του 18 και γραφει αριθμο κινητηρα. Αν λογο τυπου δεν χρειαζεται αλλαγη οκ

kyriakosdx
24/08/2019, 22:18
Οπότε καταθέτω τις πινακίδες του παλιού πλαισίου δηλώνω διαγραφή και μετά αγοράζω το άλλο πλαίσιο κάνω την μεταβίβαση βάζω όλα τα πράγματα επάνω από το μηχανάκι στο καινούριο πλαισιο και δηλώνω αλλαγή χρώματος και κυκλοφορώ κανονικά :)

kyriakosdx
24/08/2019, 22:21
Και μια ερώτηση,άμα βρω κάποιο πλαισιο χωρίς χαρτια? Ποια είναι η διαδικασία? Πρέπει να βγάλω καινούρια άδεια για το πλαίσιο νομιζω και να χτυπήσω τα νούμερα?

MAIK72
24/08/2019, 22:27
Οπότε καταθέτω τις πινακίδες του παλιού πλαισίου δηλώνω διαγραφή και μετά αγοράζω το άλλο πλαίσιο κάνω την μεταβίβαση βάζω όλα τα πράγματα επάνω από το μηχανάκι στο καινούριο πλαισιο και δηλώνω αλλαγή χρώματος και κυκλοφορώ κανονικά :)

Λίγο ανάποδα: Θα βεβαιωθείς πρώτα ότι δεν χρωστάει τέλη και ότι δεν έχει τίποτα πρόστιμα στην εφορία για ασφάλεια και σήματα ;) Αν χρωστάει της μιχαλούς ,μεταβίβαση γιοκ αν δεν πληρωθούν.Μετά μπορείς να κάνεις ότι θέλεις

MAIK72
24/08/2019, 22:28
Και μια ερώτηση,άμα βρω κάποιο πλαισιο χωρίς χαρτια? Ποια είναι η διαδικασία? Πρέπει να βγάλω καινούρια άδεια για το πλαίσιο νομιζω και να χτυπήσω τα νούμερα?

πας μέσα για πολλά και διάφορα. Και ότι προκύψει:lol:

borgiriadis1
25/08/2019, 09:55
Αμα ηταν να χτυπας αριθμο πλαισου μονος σ τι συζηταμε τοση ωρα. Πηγαινε κ χτυπα τον παλιο σ αριθμο πανω στο καινουριο πλαισιο κ τελειωσε η υποθεση. Γλυτωνεις απο ολα. :lol:

kyriakosdx
25/08/2019, 10:50
Το ρώτησα γιατί δεν βρίσκω ευκολα με χαρτιά,χωρίς χαρτια υπάρχουν αρκετοί σκελετοί και δεν έχω επιλογή σιγά σιγά

Acacius
25/08/2019, 16:50
Δε γίνεται να αγοραστεί πλαίσιο με υπεύθυνη δήλωση ("καθαρό" νομικά και φορολογικά) και να περαστεί στο μηχανολογικό σαν αλλαγή;

telegonos
25/08/2019, 18:00
Τα έχουμε ξαναπεί τόσες φορές αυτά κύριοι.

Πλαίσιο, ΝΟΜΙΜΑ, με το ελληνικό σύστημα αλλάζει σε όχημα ΜΕΧΡΙ 10 ετών, ΜΙΑ φορά. Μετά τα 10 χρόνια, ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ νόμιμη αλλαγή πλαισίου.

Η προβλεπόμενη διαδικασία είναι: αγοράζεις το ανταλλακτικό πλαίσιο ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ, χτυπιέται πάνω ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ του οχήματος το οποίο και γίνεται ο νέος αριθμός πλαισίου. Αλλάζει η άδεια με νέα που αναγράφει τον νέο αριθμό πλαισίου και περνιώνται όλα τα πράγματα πάνω, έτοιμο.

Στην πράξη όλο αυτό είναι ακριβό, ταλαιπωρεία, περιοριστικό, και δεν το κάνει κανείς.

Πολλές αντιπροσωπείες, πάνε ΓΥΡΩ από τον νόμο, σπας εσύ το πλαισιό σου σε ατύχημα, πας στην αντιπροσωπεία, σου παίρνει τον λαιμό του πλαισίου με τον αριθμό και το καταστρέφει, σου φέρνει η αντιπροσωπεία ΝΕΟ πλαίσιο με τον παλιό αριθμό, τα περνάς όλα απάνω, τέλος. Αυτό έχει γίνει σε δικό μου όχημα, που το πλαίσιο ήταν προβληματικό και διαλυόταν.


Στην περίπτωση του φίλου που ρωτάει, ή χτίζεις πάνω σε ένα άλλο πλαίσιο ΜΕ άδεια και όλα του χαρτιά εντάξει, τα πράγματα από το παπί σου, και διαγράφεις το παλιό, οπότε στην ουσία αποκτάς ΑΛΛΟ παπί αλλά είσαι νόμιμος ή χτυπάς ΕΣΥ τα νούμερα της υπάρχουσας άδειας σε άλλο πλαίσιο με κίνδυνο αν φτάσει κάποια στιγμή το πράγμα σε έλεγχο να βρεθείς κλέφτης, τρομοκράτης κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο.

Υπόψιν, χτυπημένα νούμερα, σε πλαίσιο από ιδιώτη, ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ αν για κάποιο λόγο φτάσουμε να το ψάξει η ασφάλεια, με ειδικό μηχάνημα ακτίνων Χ, που βλέπει τα ίχνη στο μέταλο, μέχρι και που βρίσκει τον σβησμένο αριθμό. Κι αν ο σβησμένος αριθμός ''απασχολεί'' καλά ξεμπερδέματα.

MAIK72
25/08/2019, 21:49
Υπόψιν, χτυπημένα νούμερα, σε πλαίσιο από ιδιώτη, ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ αν για κάποιο λόγο φτάσουμε να το ψάξει η ασφάλεια, με ειδικό μηχάνημα ακτίνων Χ, που βλέπει τα ίχνη στο μέταλο, μέχρι και που βρίσκει τον σβησμένο αριθμό. Κι αν ο σβησμένος αριθμός ''απασχολεί'' καλά ξεμπερδέματα.

Και του το φύλαγα για έκπληξη όταν πάει για κανά κΤΕΟ ή του αλλάξουν αφιλοκερδώς και σασί και πλαίσιο σε κανα μπλόκο :lol: