PDA

View Full Version : Θόρυβος στο μπροστινό στην κίνηση..



dimitrisag
26/08/2019, 19:28
Καλησπέρα!
Τον τελευταίο καιρό μου έχει παρουσιαστεί ένα περίεργο θέμα... Ακούω έναν θόρυβο από το μπροστινό της μηχανής που δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι. Ξαφνικά στην κίνηση μου κάνει ένα συνεχόμενο "χρακ χρακ χρακ" σε ρυθμο ανάλογο με την ταχύτητα που πάω.
Το περίεργο είναι το εξής: μου το παρουσίασε σε μια φάση μέσα στο καλοκαίρι, μετά σταμάτησε και τώρα από χθες που επέστρεψα από ταξίδι μου το ξαναπαρουσιασε στην εθνική και από τότε δεν έχει σταματήσει με τπτ!!
Ρουλεμάν τιμονιού; Αμορτισέρ; ρουλεμάν ρόδας;;;
Α, το μηχανάκι είναι cbf500. Επίσης όταν κάνω αμολυτη δεν είναι ότι πάει πολύ πέρα δώθε το τιμόνι. Όμως έναν μικρό κραδασμό τον νιώθω. Σαν να χτυπάει στο χέρι. Αλλά όχι πολύ. Πιο πολύ θόρυβο κάνει.
Επίσης δεν φαίνεται να έχει θέμα στην δισκοπλακα, αλλά σαν να ακούγεται και από τα φρένα....
Έχω μπερδευτεί γιατί δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς από που βγαίνει ο θόρυβος...

alexandrosgs
26/08/2019, 19:50
Πιθανές βλάβες:
1. Ντίζα κοντέρ ή ατέρμονας. Επηρεάζεται συχνά από υγρασία.
2. Ρολεμάν τροχού
3. Κάτι στα φρένα. Αν πατάς φρένο όμως θα έπρεπε να σταματάει να το κάνει.

Το κάνει πάντα ή ξεκινάει και σταματάει;

MAIK72
26/08/2019, 19:53
Δισκος τακάκια,δαγκάνα Αν έχει θέμα η δισκόπλακα δεν φαίνεται πάντα με γυμνό μάτι .
Στον ατέρμονα θα έκανε σσσχχραακ χρακ χρακ.....σσχρακ στα φιδίσια :lol:

dimitrisag
26/08/2019, 20:06
Δισκος τακάκια,δαγκάνα Αν έχει θέμα η δισκόπλακα δεν φαίνεται πάντα με γυμνό μάτι .
Στον ατέρμονα θα έκανα σσσχχραακ χρακ χρακ.....σσχρακ στα φιδίσια :lol:

Κάπως έτσι κάνει... Καλή ζημιά;;

alexandrosgs
26/08/2019, 20:10
Αν στράβωσε η δισκόπλακα θα πρέπει να προηγήθηκε συμβάν. Π.χ. να ξεκινήσεις με κλειδαριά επάνω.

Αν δε συνένη τίποτα τι έγινε;

Μόνη της στράβωσε;

dimitrisag
26/08/2019, 20:15
Δεν έγινε κάτι. Ούτε ξεκίνησα με κλειδαριά γιατί δεν έχω κλειδαριά :p

Κάτι στο τιμόνι είναι ρε γμτ... Η μέσα στον τροχό...

Volpad
26/08/2019, 20:16
Αν στράβωσε η δισκόπλακα θα πρέπει να προηγήθηκε συμβάν. Π.χ. να ξεκινήσεις με κλειδαριά επάνω.

Αν δε συνένη τίποτα τι έγινε;

Μόνη της στράβωσε;



Ναι αμέ...
Πχ ήταν ζεστή από βόλτα και έπεσαν κρύα νερά πάνω της...

dimitrisag
26/08/2019, 21:20
Δύσκολο. Δεν είναι αυτό. Λέτε να είναι τακάκια...; Τι στο καλό... Γίνεται να είναι ρουλεμάν τροχού;

Volpad
26/08/2019, 21:27
Άμα είναι δίσκος ή τακάκια, τότε θα σταματάει (ή θα αλλάζει κάπως) όταν πατάς φρένο.
Άν δεν σταματάει, τότε μπορεί να είναι και ρουλεμάν τροχού.
Μπορεί να είναι και κάτι άλλο...

Δυστυχώς το χράκ χράκ χράκ, δεν μπορεί να αποδοθεί σωστά απο το γραπτό λόγο...

viper1
26/08/2019, 21:47
Τσέκαρε τα ρουλεμάν τροχού

dimitrisag
26/08/2019, 21:56
Τσέκαρε τα ρουλεμάν τροχού

Πώς να τα τσεκαρω;

panavour
26/08/2019, 21:57
σε μαστορα

viper1
26/08/2019, 22:11
Πώς να τα τσεκαρω;

Πιάνουν τα χέρια σου κατά προτίμηση εργαλεία?

dimitrisag
26/08/2019, 22:33
Πιάνουν τα χέρια σου κατά προτίμηση εργαλεία?

Έτσι λέω αλλά δεν το έχω ξανακάνει αυτό

karellen
26/08/2019, 22:46
Ρουλεμάν τροχού έτριζε προσφάτως σε βστρόμ φίλου από υπερβολικό σφίξιμο του μπουλονιού (με αερόκλειδο!!).Δεν πιστεύω να είχες πάει σε βουλκανιζατουέρ μέσα στο καλοκαίρι.

dimitrisag
26/08/2019, 23:07
Όχι ρε παιδιά ούτε καν

GiorgosLa
26/08/2019, 23:36
Αν σηκώσεις το μπροστινό και γυρίζεις τον τροχό δεν θα σε οδηγήσει κάπου?

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
27/08/2019, 06:03
Αν σηκώσεις το μπροστινό και γυρίζεις τον τροχό δεν θα σε οδηγήσει κάπου?

Προσφατα αντιμετωπισα το ιδιο προβλημα.Σηκωσα λοιπον τη μηχανη στο διπλο σταντ και γυρισα τον τροχο.Ειδα οτι εβρισκε λιγακι το φτερο στο ελαστικο.Ειχε ξεσφηξει μια πλαινη βιδα που το κρατουσε.

viper1
27/08/2019, 06:12
Αν το μηχανάκι έχει διπλό σταντ βάλτο στο διπλό λύσε τις δαγκάνες από το πιρούνι και γύρνα τον τροχό και εμπρός και πίσω . Αν ακούσεις εκεί κάποιον θόρυβο είναι ρουλεμάν. Αν Δεν ακούσεις κάτι κάνε έναν οπτικό έλεγχο στις δαγκάνες τακάκια εμβολακια γλυστρες.
Αν ούτε εκεί βρεις κάτι βγάλε τροχό και κάνε έλεγχο στα ρουλεμάν με το δάχτυλο. Δεν ξέρω πόσα ρουλεμάν έχει ο τροχός. Κάποια μοντέλα έχουν 3 .

raccoon
27/08/2019, 09:50
Πιθανότητες - λύση:
1) ατέρμονας ντιζα κοντέρ. Βάζεις διπλό Σταντ, γυρνάς τροχό, ξεβιδωνεις την ντιζα από τον ατέρμονα, γυρνάς ξανά τροχό. - αν σταματήσει ο θόρυβος αυτό είναι, απλά βάζεις γράσο στον ατέρμονα και λάδι στην ντιζα.
2) φρένα. Λύνεις δαγκάνες, βάζεις διπλό Σταντ, γυρνάς τροχό, ελέγχεις τακάκια και γενικά αν όλα ήταν σωστά στην θέση τους, ότι δεν είχε κάτι ξένο μέσα ( π.χ. καμία πετρα) - απλά τα τοποθετείς όλα σωστά.
3) ρουλεμάν τροχού. Αν την ώρα που τα έχεις όλα λυμένα ( δαγκάνες φρένων και ντιζα κοντέρ) είσαι με διπλό Σταντ, γυρνάς τροχό και ακούγεται είναι ρουλεμάν τροχού. - βάζεις καινούρια ή μόνος ή σε μάστορα.

katsar
27/08/2019, 09:58
Η δικιά μου κάνει επίσης θόρυβο εκεί μπροστά,τον ακούω όταν την κουνάω σταματημένη,κάτι σαν τακ-τακ-τακ-τακ,το έκανε αρχικά με κομμένο το τιμόνι.
Μάστορας που το άκουσε μου είπε ότι και τα παιδιά,ατέρμονας-ντίζα κοντέρ.Έριξα λάδι στην ντίζα κάτω χαμηλά,δεν σταμάτησε.Μου είπε δεν υπάρχει πρόβλημα σοβαρό και δεν το έφτιαξα ακόμα.

borgiriadis1
27/08/2019, 11:21
Να ρωτήσω κτ? Η αλυσίδα είναι λαδωμένη? Σε φίλου που έκανε θόρυβο κ νομίζαμε ότι το ακούμε από το τιμόνι είχε τόσο στεγνή αλυσίδα που χτύπαγε κ αποσυντονισμό έφτανε μέχρι το τιμόνι. Απλά ενημερωτικά.

dimitrisag
27/08/2019, 11:37
Ο δόκτωρ μου είναι κλειστός μέχρι και 1η Σεπτέμβρη...
Εμένα δεν κάνει απλά τακ τακ κάνει σαν να τρώει κάτι. Πλαστικά δεν είναι τα τσεκαρα. Φρένα δε νομίζω να είναι γιατί δε φρενάρει όταν κινείται. Θα λαδοσω ντιζα και ατέρμονα και θα δω...

alexandrosgs
27/08/2019, 11:42
... Θα λαδοσω ντιζα και ατέρμονα και θα δω...

Βγάλε την ντίζα και γράσαρε σε όλο το μήκος.
Το πιθανότερο να φταίει αυτή ή ο ατέρμονας.
Η ντίζα κάνει πολύ θόρυβο. Μπορεί να χρειάζεται και αντικατάσταση.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
27/08/2019, 11:49
Ο δόκτωρ μου είναι κλειστός μέχρι και 1η Σεπτέμβρη...
Εμένα δεν κάνει απλά τακ τακ κάνει σαν να τρώει κάτι. Πλαστικά δεν είναι τα τσεκαρα. Φρένα δε νομίζω να είναι γιατί δε φρενάρει όταν κινείται. Θα λαδοσω ντιζα και ατέρμονα και θα δω...

Προσεχε με το λαδι εκει μπροστα:wave2:

katsar
27/08/2019, 11:55
ισχύει,εγώ την λάδωσα και για καμιά βδομάδα μετά ξερνούσε λάδι κάτω χαμηλά.

Volpad
27/08/2019, 12:21
Ο δόκτωρ μου είναι κλειστός μέχρι και 1η Σεπτέμβρη...
Εμένα δεν κάνει απλά τακ τακ κάνει σαν να τρώει κάτι. Πλαστικά δεν είναι τα τσεκαρα. Φρένα δε νομίζω να είναι γιατί δε φρενάρει όταν κινείται. Θα λαδοσω ντιζα και ατέρμονα και θα δω...

To "δε φρενάρει όταν κινείται" δεν είναι σωστό.
Δεν θα φρέναρε σε τέτοια περίπτωση...

Δες αν σταματάει ή αλλάζει ο ήχος όταν φρενάρεις.
Άν δεν σταματάει ή δεν αλλάζει, τότε δεν είναι απο τα φρένα.

Εγώ πάντως, πραγματικά πιστεύω οτι είναι απο εκεί.

toyar
27/08/2019, 13:48
Δεν έχεις αναφέρει αν σταματάει με το φρενάρισμα
Αν σταματάει τότε θέλουν καθάρισμα και λίπανση οι οδηγοί της δαγκάνας σου

dimitrisag
27/08/2019, 14:51
Ναι μια χαρά φρενάρει! Δεν έχει το παραμικρό στο φρενάρισμα. Άρα να λύσω δαγκάνα να δω μήπως δεν επανέρχονται τα πιστονακια;

MAIK72
27/08/2019, 15:00
Αν σηκώσεις το μπροστινό και γυρίζεις τον τροχό δεν θα σε οδηγήσει κάπου?


@dimitrisag κάνε αυτό πριν αρχίσεις το λύσιμο.

MAIK72
27/08/2019, 15:05
Τώρα είδα ότι δεν έχει κεντρικό σταντ. Με παρέα τότε να στο τσουλήσει μπρος πίσω.

toyar
27/08/2019, 15:13
Ναι μια χαρά φρενάρει! Δεν έχει το παραμικρό στο φρενάρισμα. Άρα να λύσω δαγκάνα να δω μήπως δεν επανέρχονται τα πιστονακια;

ναι και να καθαρισεις-λιπανεις τις γλυστρες και τα λαμακια που ακουμπαν τα τακακια

dimitrisag
27/08/2019, 18:35
Και τώρα την πήγα βόλτα και δεν μου κάνει τίποτα... Για το Θεό δλδ. Να θες να βρεις το πρόβλημα και να μην μπορείς...

viper1
28/08/2019, 00:09
Και τώρα την πήγα βόλτα και δεν μου κάνει τίποτα... Για το Θεό δλδ. Να θες να βρεις το πρόβλημα και να μην μπορείς...

Ξεμάτιασμα ήθελε

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
28/08/2019, 05:38
Και τώρα την πήγα βόλτα και δεν μου κάνει τίποτα... Για το Θεό δλδ. Να θες να βρεις το πρόβλημα και να μην μπορείς...

Βρε εδω λεμε να μου κανει ενα προβλημα σηνεχεια και να τη πηγαινω στο μαστορα να τη δη και να σταματαει.Αληθεια:lol:

Bowleno
28/08/2019, 12:47
Ξεμάτιασμα ήθελε

Εγώ κάνω ευχέλαιο.....:D

OldMan
28/08/2019, 13:03
Ξεμάτιασμα ήθελε

Πας καλα , ρεεε..??? :eek:
(ποιος ματιαζει CBF500..????)

dimitrisag
28/08/2019, 18:08
Πας καλα , ρεεε..??? :eek:
(ποιος ματιαζει CBF500..????)

Καλά πολλοί γενικά!
Λοιπόν και σήμερα δεν έκανε τπτ ως τώρα!
Τι να πω... Τι μπορεί να ήταν τώρα...

michael 75
28/08/2019, 18:37
ο απο πανω ξερει απλα δεν σου λεει:p

viper1
29/08/2019, 05:23
Πας καλα , ρεεε..??? :eek:
(ποιος ματιαζει CBF500..????)

Αυτά ματιαζονται από μόνα τους. Αφού δεν τα βλέπει κανένας

Volpad
29/08/2019, 07:44
Να δεις που τελικά ο θόρυβος ερχότανε από τον μπροστινό και όχι από το μπροστινό...

dimitrisag
29/08/2019, 09:01
Καλά για το cbfακι δε σηκώνω κουβέντα. Κουκλί είναι! True στρογγυλοματα Γιαπωνέζα.

Λοιπόν σήμερα όπως πήγαινα δουλειά πάλι μου έκανε τον θόρυβο αλλά για λίγο... Μετά σταμάτησε... Δεν ξέρω...
Αν ρηξω λάδι στις τρύπες που έχει η ζάντα και βλέπουν τα ρουλεμάν θα κάνω πατάτα...;

kordix
29/08/2019, 09:13
Καλά για το cbfακι δε σηκώνω κουβέντα. Κουκλί είναι! True στρογγυλοματα Γιαπωνέζα.

Λοιπόν σήμερα όπως πήγαινα δουλειά πάλι μου έκανε τον θόρυβο αλλά για λίγο... Μετά σταμάτησε... Δεν ξέρω...
Αν ρηξω λάδι στις τρύπες που έχει η ζάντα και βλέπουν τα ρουλεμάν θα κάνω πατάτα...;

Χοντρή, γιατί το λάδι θα πάει στις δισκόπλακες, στα τακάκια και μετά θα έχεις κι άλλο θέμα.

Βγάλε τροχό, βγάλε τους αποστάτες του άξονα και τσέκαρε με το χέρι αν κάποιο ρουλεμάν έχει τζόγο. Αν δεν έχουν, οπότε δεν θα χρειαστούν αλλαγή, βάλε λίγο γράσο.

Kickstart
29/08/2019, 10:46
ΟΧΙ λάδια γύρω από τον τροχό ετσι στην τυχη..

αυξάνεις την πιθανότητα αιφνίδιας σαβούρας.

από αυτά που διάβασα ή στραβή δισκοπλακα έχεις (το πιο πιθανό κατά την γνώμη μου) ή θες ρουλεμάν τροχού...

εγώ θα σήκωνα με κάποιο τρόπο μπροστινό τροχό στον αέρα (βρες τρόπο αφού δεν υπάρχει κεντρικό σταντ) θα ερχόμουν μπροστά φάτσα στη μηχανή με το τιμόνι ίσιο θα έπαιρνα με τα δυο χέρια τον τροχό και χωρίς να φεύγει το τιμόνι δεξιά αριστερά θα προσπαθούσα να δω αν έχει μπόσικα στον άξονα του κουνώντας τον ελαφρώς προς τα αριστερά και προς τα δεξιά...αν εκεί αισθανθείς το παραμικρό τικ...τα ρουλεμάν τροχού εκλασαν και πιθανώς να βρεθείς κοντά στη λύση του προβλήματος..

thanosgp
29/08/2019, 23:21
εμένα μου΄κανε θορυβο μεταλλικο όταν ειχαν φθαρει τα τακακια

dimitrisag
30/08/2019, 17:23
εμένα μου΄κανε θορυβο μεταλλικο όταν ειχαν φθαρει τα τακακια
Συνεχόμενο όμως ή ανάλογα με την ταχύτητα που πήγαινες;

dimitrisag
02/09/2019, 14:40
Doctor απεφάνθη!
Ρουλεμάν τροχού. Κουνουσαμε τον μπροστινό τροχό και έκανε οκταρια!!!

karateo
02/09/2019, 14:52
Επειδή την έχω πάθει με ρουλεμάν τιμονιού να μπλοκάρει το τιμόνι όταν πατάω μπροστινό,
θεωρώ τα προβλήματα των ρουλεμάν πολύ επικίνδυνα.

Του τύπου το κουνάω μόνο για να το πάω στο συνεργείο.
Είσαι τυχερός που δεν έτυχε καμιά στραβή ειδικά αφού μιλάμε για το μπροστινό.

Τέλος καλό, όλα καλά :)

MG-KTiNoS
02/09/2019, 19:49
Doctor απεφάνθη!
Ρουλεμάν τροχού. Κουνουσαμε τον μπροστινό τροχό και έκανε οκταρια!!!

Μου λύνεις μια απορία ρε μεγάλε....
Έρχεσαι δω και ρωτάς... (και καλά κάνεις)
Σου απαντάει ο άλλος κοίτα τον τροχό.
4 μέρες μετά επιστρέφεις και λες ο μάστορας απεθάνθη
που πάει να πει ότι δεν το έκανες εσύ.

Οπότε ρωτάω...
Γιατί ρωτάς αφού δεν ακούς?
Από περιέργεια.
:cool:

Αν κάνω κάπου λάθος διόρθωσε με

dimitrisag
03/09/2019, 18:27
Μου λύνεις μια απορία ρε μεγάλε....
Έρχεσαι δω και ρωτάς... (και καλά κάνεις)
Σου απαντάει ο άλλος κοίτα τον τροχό.
4 μέρες μετά επιστρέφεις και λες ο μάστορας απεθάνθη
που πάει να πει ότι δεν το έκανες εσύ.

Οπότε ρωτάω...
Γιατί ρωτάς αφού δεν ακούς?
Από περιέργεια.
:cool:

Αν κάνω κάπου λάθος διόρθωσε με

Εύκολη απάντηση. Μηδέν ευρηματικότητα!! Χαχα! Προσπαθούσα να βρω τρόπο να σηκώσω το μηχανάκι από το μπροστινό και όχι απλά να δω το μποσικο της ρόδας!!!
Καλά όχι. Το είχα τσεκαρει αλλά η αλήθεια είναι ότι το τελευταίο διήμερο η κατάσταση είχε επιδυνωθει οπότε και όταν το πήγα στο μάστορα έκανε έναν τρελό θόρυβο.
Σκεφτείτε ότι όταν έβγαλε το 1 ρουλεμάν διαλύθηκε.
Παίζει δλδ αν δεν το πήγαινα να είχα πολύ σοβαρό πρόβλημα!!!!

Α και προφανώς ήταν όλες οι απαντήσεις πολύ χρήσιμες!!! Αν και προσωπικά πιστεύω ότι μέσα από εδώ πιο πολύ συλλέγεται εμπειρία για όλους μας! Και ας μην ακούμε μερικές φορές όλα στο 100%!!!

viper1
03/09/2019, 22:07
Εύκολη απάντηση. Μηδέν ευρηματικότητα!! Χαχα! Προσπαθούσα να βρω τρόπο να σηκώσω το μηχανάκι από το μπροστινό και όχι απλά να δω το μποσικο της ρόδας!!!
Καλά όχι. Το είχα τσεκαρει αλλά η αλήθεια είναι ότι το τελευταίο διήμερο η κατάσταση είχε επιδυνωθει οπότε και όταν το πήγα στο μάστορα έκανε έναν τρελό θόρυβο.
Σκεφτείτε ότι όταν έβγαλε το 1 ρουλεμάν διαλύθηκε.
Παίζει δλδ αν δεν το πήγαινα να είχα πολύ σοβαρό πρόβλημα!!!!

Α και προφανώς ήταν όλες οι απαντήσεις πολύ χρήσιμες!!! Αν και προσωπικά πιστεύω ότι μέσα από εδώ πιο πολύ συλλέγεται εμπειρία για όλους μας! Και ας μην ακούμε μερικές φορές όλα στο 100%!!!

Το θέμα είναι ότι ενώ θα μπορούσες να ελέγχεις πολύ εύκολα τον τροχό ο οποίος ήταν και ο πρώτος ύποπτος το άφησες και συνέχιζες να την χρησιμοποιείς με κίνδυνο την σωματική σου ακεραιότητα. Αυτό βέβαια είναι προσωπική σου επιλογή αλλά ο κτήνος έχεις δίκιο. Διαφορετικά ρωτάς τον μηχανικό σου απευθείας να γλιτώσουμε κι εμείς φαιά ουσία :wave2:

dimitrisag
03/09/2019, 22:54
Το θέμα είναι ότι ενώ θα μπορούσες να ελέγχεις πολύ εύκολα τον τροχό ο οποίος ήταν και ο πρώτος ύποπτος το άφησες και συνέχιζες να την χρησιμοποιείς με κίνδυνο την σωματική σου ακεραιότητα. Αυτό βέβαια είναι προσωπική σου επιλογή αλλά ο κτήνος έχεις δίκιο. Διαφορετικά ρωτάς τον μηχανικό σου απευθείας να γλιτώσουμε κι εμείς φαιά ουσία :wave2:

Είναι μια αλήθεια! Ευτυχώς τέλος καλό όλα καλά (εκτός από το budget μου)

o_gavros
04/09/2019, 11:28
Από καθαρή περιεργεια, τι σε χρέωσε για να σου αλλάξει ρουλεμάν;

OldMan
04/09/2019, 17:22
Εργατωρα, χρηση εξολκεα, αξια ρουλεμαν, καφε, τηλεφωνο, κ.λ.π.
(χρηση γερμανοπολυγωνων, κατσαβιδιων, κ.λ.π. δωρεαν - για να γλυτωσει και το ΦΠΑ..)

o_gavros
04/09/2019, 21:41
σε μπιμπικικίνια πόσο τον δάγκωσε ήτο η απορία σεβάσμιε κουρού (ναι,κουρού :p ) των ΜΕΚ .
α, και νομίζω βρήκα μια πρόσφατη φωτογραφία σου :D

409589

MG-KTiNoS
04/09/2019, 22:45
Από καθαρή περιεργεια, τι σε χρέωσε για να σου αλλάξει ρουλεμάν;

κάνα 60 υπολόγισε

dimitrisag
05/09/2019, 01:03
Τόσο. Τα ρουλεμάν έναν 23€ έκαστο.
Όμως άλλη μηχανή ρε παιδιά... Τσουλαει! Χαχα

kordix
05/09/2019, 12:02
Τόσο. Τα ρουλεμάν έναν 23€ έκαστο.
Όμως άλλη μηχανή ρε παιδιά... Τσουλαει! Χαχα

Μη το ξανα-αφήσεις σε τέτοια κατάσταση και κυρίως μη το οδηγάς, γιατί μπορεί να σου χαλάσει η φωλιά που πατάνε τα ρουλεμάν, να φαγωθούν μονόπαντα τα τακάκια και οι δίσκοι και στη χειρότερη να σου μπλοκάρει ο μπροστινός τροχός με τις γνωστές συνέπειες.

(Συνήθως παίζει απογείωση από τη μηχανή με άγνωστο Χ το σημείο προσγείωσης).

dimitrisag
05/09/2019, 16:20
Ισχύει. Ήταν μεγάλο λάθος που το κινούσα στην κατάσταση αυτή. Αφού είδα τα ρουλεμάν και το ένα ειδικά είχε γίνει κομμάτια.
Πάνω απ' όλα η ασφάλεια παιδιά!!!

vaska
10/09/2019, 23:25
Μη το ξανα-αφήσεις σε τέτοια κατάσταση και κυρίως μη το οδηγάς, γιατί μπορεί να σου χαλάσει η φωλιά που πατάνε τα ρουλεμάν, να φαγωθούν μονόπαντα τα τακάκια και οι δίσκοι και στη χειρότερη να σου μπλοκάρει ο μπροστινός τροχός με τις γνωστές συνέπειες.

(Συνήθως παίζει απογείωση από τη μηχανή με άγνωστο Χ το σημείο προσγείωσης).
Κοινώς κάνεις τον Ζουπερμαν αλλά μετά συνήθως πονάει