PDA

View Full Version : ΠΡΟΒΛΗΜΑ Ducati



Haga
05/12/2005, 10:47
Καλημερα παιδια εχω το 749 απο το καλοκαιρι και εχω ενα προβλημα μου σβηνει στο ρελαντι ξαφνικα (δεν τρεμοπαιζει και μετα να σβησει ) .Μου αλλαξαν με την εγγυηση τη πιπα του μπροστα κυλινδρου αλλα και παλι μου σβηνει ....τι να κανω μου εχει σπασει τα νευρα!!!!!!!!!!!!

sapila racing
05/12/2005, 11:14
Εχω ακούσει για παρόμοια περιστατικά με 749 αλλά όχι 2005 μοντέλα.

Νομίζω ότι υπάρχει οδηγία για αλλαγή των διάκενων των βαλβίδων.

Καλή τύχη.....

Haga
06/12/2005, 10:22
Πιστευω να το καλυπτει η εγγυηση μη μου πουν οτι θελει ρυθμιση κλπ

GST
06/12/2005, 12:42
για πες λιγο το ιστορικο....στο εκανε αυτο στα πρωτα 1000 πριν πας για το πρωτο ελεγχο; παντως απο προσωπικη εμπειρια ...καμια σχεση βεβαια με 749 ...το προβλημα ειναι στη ρυθμιση με το mathesis ..κατι πειραζουν στη ρυθμιση Co2 ...σε τι στροφες δουλευει στο ρελαντι οταν σου σβυνει ; ...δε νομιζω οτι φταινε τα διακενα θεμα ρυθμισης μου ακουγετε ...μηπως δοκιμαζες καποιο αλλο μαστορα;

sapila racing
06/12/2005, 14:10
Για κοίτα εδώ που συζητήθηκε το ίδιο πρόβλημα.

http://www.southbayriders.com/forums/showthread.php?t=9332&highlight=ducati+749+problem


το ζουμί είναι εδώ
'you have to ask your dealer if he wants to check the valve timing .
we had these problems here in holland as well and after a while we found out that the problem could be solved by setting the timing to factory specifcations .
also the iddeling should be around 1200 rpm .
we also close the air compensation screws so the rpm will not drop after closing the gas
we also set the CO value a little higher to +10 .
for the 749S there are changed valve timings from the factory .
this problem is commen for al 749/999 models .
it has something to do with the shower injection but it can be fixed

and if that doesnt work the are some throttle bodys that are not assembeld correctly .
so in that case let them order a new body .

but the best result we had is by checking the valve timing and set them correctly .'

Ξαναλέω.... καλή τύχη

Haga
07/12/2005, 20:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
για πες λιγο το ιστορικο....στο εκανε αυτο στα πρωτα 1000 πριν πας για το πρωτο ελεγχο; παντως απο προσωπικη εμπειρια ...καμια σχεση βεβαια με 749 ...το προβλημα ειναι στη ρυθμιση με το mathesis ..κατι πειραζουν στη ρυθμιση Co2 ...σε τι στροφες δουλευει στο ρελαντι οταν σου σβυνει ; ...δε νομιζω οτι φταινε τα διακενα θεμα ρυθμισης μου ακουγετε ...μηπως δοκιμαζες καποιο αλλο μαστορα;

Το ρελαντι ειναι στις 1250 στροφες και μερικες φορες ετσι ξαφνικα σβηνει...μου αλλαξαν τη πιπα του μπροστα κυλινδρου αλλα παλι τα ιδια .εχω γυρω στις 3500χλμ και τις βαλβιδες τις ειχαν κοιταξει στα 1500χλμ. το σπαστικο δεν το κανει συνεχεια ομως
Η ρυθμιση με το mathesis τι ειναι;;

GST
08/12/2005, 18:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Haga
Το ρελαντι ειναι στις 1250 στροφες και μερικες φορες ετσι ξαφνικα σβηνει...μου αλλαξαν τη πιπα του μπροστα κυλινδρου αλλα παλι τα ιδια .εχω γυρω στις 3500χλμ και τις βαλβιδες τις ειχαν κοιταξει στα 1500χλμ. το σπαστικο δεν το κανει συνεχεια ομως
Η ρυθμιση με το mathesis τι ειναι;;


συνδεεται με τον εγκεφαλο και σου ρυθμιζει το μειγμα , καυσαερια το ρελαντι ..... εγω λεω να κανεις 2 πραγματα ...να ψαξεις στο νετ απο φορουμ του εξωτερικου για τυχον ανακλησεις στο μοντελο σου ...και να παρεις την εταιρεια στην ελλαδα να της πεις οτι ακριβως εχει συμβει....ελπιζω να βρεις ακρη :smilea:

gmakris
09/12/2005, 07:02
Νικο, ρωτα τον andrian που ειχε αντιμετωπισει προσφατα καποια ηλεκτρικα προβληματα (νομιζω οτι τελικα αλλαξε ηλεκτρονικη) - ισως ξερει κατι περισσοτερο.....

Tigas
09/12/2005, 07:21
Νίκο μάλλον κάτι τρέχει η με τον ψεκασμό η με καμια πεταλούδα και δεν δουλευει σωστα.
Προσπάθησε να το φέρεις σε κανένα στην Αθήνα να στο βρούνε :wave2: