PDA

View Full Version : Αλλαγή ΜΟΝΟ τελικού εξάτμισης



Nospecialname
31/08/2019, 18:43
"Αν αλλάξουμε όλη την εξάτμιση , θέλει και ρύθμιση Injection πολλά λεφτά κλπ αλλιώς θα πάθει ζημιά ο κινητήρας αν τον αφήσουμε έτσι...

Αν όμως αλλάξουμε μόνο το τελικό , δεν χρειάζεται να πειράξουμε τίποτα άλλο και γλυτώνουμε και ένα σωρό λεφτα , βελτιώνετε ΜΟΝΟ ο ήχος και δεν χάνετε η αξιοπιστία του κινητήρα , μηδαμινή διαφορά στις επιδώσεις"

ΙΣΧΎΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΠΆΝΩ?

Αν ναι , παρακαλώ πολύ προτείνετε τελικά εξατμίσεων για παπί , Ευχαριστω

BLiTzER
31/08/2019, 18:48
Μιλάμε για κανονικές μοτοσικλέτες ή παπιά μόνο;

Βάζουν ολόσωμες και σε παπιά; :lol:

Nospecialname
31/08/2019, 19:36
Μιλάμε για κανονικές μοτοσικλέτες ή παπιά μόνο;

Βάζουν ολόσωμες και σε παπιά; :lol:

Για παπιά μόνο

Ναι βάζουν

Bob_o_mastoras
31/08/2019, 19:51
Στα παπια οι περισσοτερες ολοωσομες ειναι νομιζω, το κοστος ειναι μικρο ουτως ή αλλως.
Βαλε αφοβα, να γουσταρεις, να ταιριαζει και με το κωλοφαναρο το σπεσιαλ!

o_gavros
31/08/2019, 19:52
...γίνε ένας ακόμα παπάκιας που σπάει αρχίδια, μπορείς.
Δεν παλιώνει ποτέ...

Bob_o_mastoras
31/08/2019, 20:05
Ρε, αφηστε ρε το παιδι να εκφραστει, ρε!
























































































Ρε!

o_gavros
31/08/2019, 20:17
ας εκφραστεί όσο θέλει.
"εγώ" να μην εκφραστώ;

πι.ες: μετά το βιντεάκι "ρεεε κανε στην άκρη ρεεε", δεν μπορώ να δω/ακούσω κανένα "ρε" διαφορετικά :lol:

MAIK72
31/08/2019, 21:33
ΜΙλάμε για την εξάτμιση που περιμένεις κανα λεπτό μήπως περάσει κανα dragster στις 18000 στροφές,και τελικά είναι το παπί το καγκούρικο που περνάει με 40 απο φανάρι σε φανάρι? Κάνει και σκασίματα για εξομoίωση afterburner?:lol: Αυτό λέγεται βελτίωση ήχου ή ηχορρύπανση?

Nospecialname
31/08/2019, 21:53
Στα παπια οι περισσοτερες ολοωσομες ειναι νομιζω, το κοστος ειναι μικρο ουτως ή αλλως.
Βαλε αφοβα, να γουσταρεις, να ταιριαζει και με το κωλοφαναρο το σπεσιαλ!

Άφοβα ολόσωμη?Η τελικό?

Nospecialname
31/08/2019, 21:54
ΜΙλάμε για την εξάτμιση που περιμένεις κανα λεπτό μήπως περάσει κανα dragster στις 18000 στροφές,και τελικά είναι το παπί το καγκούρικο που περνάει με 40 απο φανάρι σε φανάρι? Κάνει και σκασίματα για εξομoίωση afterburner?:lol: Αυτό λέγεται βελτίωση ήχου ή ηχορρύπανση?

Θέλω μια εξάτμιση που έχει μπάσο ήχο χωρίς να ενοχλεί η να είναι παράνομη , όχι σαν αυτή που λες

teogtp
31/08/2019, 22:01
Θέλω μια εξάτμιση που έχει μπάσο ήχο χωρίς να ενοχλεί η να είναι παράνομη , όχι σαν αυτή που λες

Για να το αποκτησεις αυτό, παρε ενα, xt600 και φόρεσε του μια supertrapp.
Με την πάπια, σαν βελτιωμένο ποτιστικο θα ακούγεσαι.

Nospecialname
31/08/2019, 22:39
Για να το αποκτησεις αυτό, παρε ενα, xt600 και φόρεσε του μια supertrapp.
Με την πάπια, σαν βελτιωμένο ποτιστικο θα ακούγεσαι.

Δεν το κάνουν αυτό που λέω οι VRP?

Οι apido από ότι ξέρω το κάνουν πολύ αποτυχημένα , ποιες άλλες μάρκες είναι καλές;

Επίσης πως βάζω μόνο το τελικό?Μπορώ μόνος η θελει μάστορα και πόσο κοστίζει αυτός;

Bob_o_mastoras
01/09/2019, 02:15
Για να το αποκτησεις αυτό, παρε ενα, xt600 και φόρεσε του μια supertrapp.


Ρε, αυτες δεν εχουν τρυπα να ουμ!!

teogtp
01/09/2019, 10:10
Ρε, αυτες δεν εχουν τρυπα να ουμ!!

Ναι, αλλά αυτές κάνουν ΠΡΑΑΑΑΑΟΥ, όχι πρρρρρρρρρρ.
Μπορεί όμως να βάλει προβολέα ξενον με κόκκινο δαχτυλίδι φωτιζόμενο για να εξισορροπησει την floros to kanguras ratio.

katsar
01/09/2019, 11:52
Ένα honda gtr 150 πάντως που βλέπω συχνά με apido μια χαρά ακούγεται.

leo1964
01/09/2019, 12:18
ΜΙλάμε για την εξάτμιση που περιμένεις κανα λεπτό μήπως περάσει κανα dragster στις 18000 στροφές,και τελικά είναι το παπί το καγκούρικο που περνάει με 40 απο φανάρι σε φανάρι? Κάνει και σκασίματα για εξομoίωση afterburner?:lol: Αυτό λέγεται βελτίωση ήχου ή ηχορρύπανση?

Αυτό λέγεται,μοτοσυκλετιστική παιδεία

Vice
02/09/2019, 10:13
καλύτερο ήχο έχει χωρίς εξάτμιση. Απλά το αναφέρω

MAIK72
02/09/2019, 12:23
Αυτό λέγεται,μοτοσυκλετιστική παιδεία

Η μηχανή που κουρεύω το γκαζόν μου έχει καλύτερη παιδεία. :p

Nospecialname
02/09/2019, 18:11
Παιδιά πάντως μια ερώτηση έκανα και όλες οι απαντήσεις σας είναι μη σοβαρές και κοροϊδίες

Ευχαριστώ

Bowleno
02/09/2019, 18:39
Παιδιά πάντως μια ερώτηση έκανα και όλες οι απαντήσεις σας είναι μη σοβαρές και κοροϊδίες

Ευχαριστώ

Αν θέλεις σοβαρές απαντήσεις, κάνε σοβαρές ερωτήσεις......αυτό προσπαθούν να σου πουν τα παιδιά από πάνω. (οκ, δεν είναι και τόσο κομψός ο τρόπος.....:D )

doctoras
02/09/2019, 19:36
λογικά θα υπάρχουν καλής ποιότητας αφτεράδικες εξατμίσεις όπως και στις μοτοσυκλέτες είτε ταπωμένες, είτε να βγαίνουν χωρίς ρυθμίσεις σχετικά ήσυχες(σε σχέση με τα χωνιά των κάγκουρων πάντα) απελευθερωνοντας λίγα περισσότερα db παραπάνω απο την εργοστασιακή
καλύτερα να κινηθείς βλέποντας επώνυμα προιόντα με σημείο αναφοράς τα παραγόμενα ντεσιμπελ σε σχέση με την μαμα εξάτμιση, αν κάνεις καγκουριά θα σε καταριούνται απο όσα οικοδομικά τετράφωνα διασχίζεις.

Σχετικά με την ποιότητα λειτουργίας του μοτερ σίγουρα με την μαμα εξάτμιση θα αποδίδει καλύτερα σε ολες τις στροφές, συνήθως και γενικώς δεν παθαίνουν κάτι απο ενα πιο ελεύθερο τελικό, όμως πάντα υπάρχει πιθανότητα καψίματος βαλβίδας απο μπερδεμένη καύση

Bob_o_mastoras
02/09/2019, 19:58
Eγω σοβαρα σου απαντησα!
Σου ειπα βαλε ολοσωμη αφοβα, δεν παθαινει κατι, κινητηρας παπιου ειναι.
Εγω που εχω Apido στο παπι μια χαρα ειναι σαν εξατμιση, απλα προσεξε να ειναι σφιχτες οι βιδες στο σιγαστηρα πισω ή και γενικα. Εγω εχασα μια.

Nospecialname
03/09/2019, 01:32
λογικά θα υπάρχουν καλής ποιότητας αφτεράδικες εξατμίσεις όπως και στις μοτοσυκλέτες είτε ταπωμένες, είτε να βγαίνουν χωρίς ρυθμίσεις σχετικά ήσυχες(σε σχέση με τα χωνιά των κάγκουρων πάντα) απελευθερωνοντας λίγα περισσότερα db παραπάνω απο την εργοστασιακή
καλύτερα να κινηθείς βλέποντας επώνυμα προιόντα με σημείο αναφοράς τα παραγόμενα ντεσιμπελ σε σχέση με την μαμα εξάτμιση, αν κάνεις καγκουριά θα σε καταριούνται απο όσα οικοδομικά τετράφωνα διασχίζεις.

Σχετικά με την ποιότητα λειτουργίας του μοτερ σίγουρα με την μαμα εξάτμιση θα αποδίδει καλύτερα σε ολες τις στροφές, συνήθως και γενικώς δεν παθαίνουν κάτι απο ενα πιο ελεύθερο τελικό, όμως πάντα υπάρχει πιθανότητα καψίματος βαλβίδας απο μπερδεμένη καύση

Με λίγα λόγια την αφήνω όπως είναι..

Nospecialname
03/09/2019, 01:34
Eγω σοβαρα σου απαντησα!
Σου ειπα βαλε ολοσωμη αφοβα, δεν παθαινει κατι, κινητηρας παπιου ειναι.
Εγω που εχω Apido στο παπι μια χαρα ειναι σαν εξατμιση, απλα προσεξε να ειναι σφιχτες οι βιδες στο σιγαστηρα πισω ή και γενικα. Εγω εχασα μια.

Γιατί δεν παθαίνει κάτι το παπί με ολόσωμη; Επειδή δεν είναι κινητήρας με πολλές απαιτήσεις?Δεν υπάρχουν ούτε μικροφθορες?γενικά κανένα αρνητικό σε ιντζεκτιον

Εσένα είναι ιντζεκτιον η καρμπιρατέρ?

Bowleno
03/09/2019, 09:04
Με λίγα λόγια την αφήνω όπως είναι..

Aν έψαχνες λιγγάκι στα θέματα εδώ μέσα που αφορούν τα παπιά, (βελτιώσεις, εξατμίσεις, της Παναγιάς τα μάτια....) όλοι λέμε το ίδιο σχεδόν: αφήστε τα παπιά στην ησυχία τους..... είναι πεταμένα λεφτά!
Εξ ου και το δούλεμα που έφαγες, δεν είναι επί προσωπικού.

katsar
03/09/2019, 09:19
Ρε παιδιά λίγη ψυχραιμία με το θέμα.
Δηλαδή όσοι βάλαμε εξάτμιση στα μεγάλα το κάναμε για τις επιδόσεις;Πήγαν δηλαδή από τα 97 στα 99 άλογα και χέστηκε η φοράδα στο αλώνι.
Τι κόλλημα είναι αυτό με το μη βάλεις εξάτμιση στο παπάκι, τζεσους δηλαδή.
Σιγά τα πεταμένα λεφτά δηλαδή τα 50-60 ε.
Στα άλλα,τι να πάθει ρε φίλος το παπάκι με αλλαγή εξάτμισης;Ο μόνος θα είσαι;Εκατοντάδες παπάκια με αλλαγμένη λες να έβαλαν και παουερ κομαντερ για να φτιάξουν το μείγμα;
Ε ρε γεροπαράξενοι σας χαλάει και ο θόρυβος τώρα :D:beer:

Nospecialname
03/09/2019, 12:38
Ρε παιδιά λίγη ψυχραιμία με το θέμα.
Δηλαδή όσοι βάλαμε εξάτμιση στα μεγάλα το κάναμε για τις επιδόσεις;Πήγαν δηλαδή από τα 97 στα 99 άλογα και χέστηκε η φοράδα στο αλώνι.
Τι κόλλημα είναι αυτό με το μη βάλεις εξάτμιση στο παπάκι, τζεσους δηλαδή.
Σιγά τα πεταμένα λεφτά δηλαδή τα 50-60 ε.
Στα άλλα,τι να πάθει ρε φίλος το παπάκι με αλλαγή εξάτμισης;Ο μόνος θα είσαι;Εκατοντάδες παπάκια με αλλαγμένη λες να έβαλαν και παουερ κομαντερ για να φτιάξουν το μείγμα;
Ε ρε γεροπαράξενοι σας χαλάει και ο θόρυβος τώρα :D:beer:

Δεν βάζουν power commander??

sniper
03/09/2019, 13:17
Δεν βάζουν power commander??

Lol ρε αδερφέ... PC + Ολόσωμη παίζει να κάνουν πιο πολλά από το παπί.

Αν ειναι Injection, ίσως μπερδεύει σε κάποιο σημείο, αλλά κλάιν, μήπως θα πας για ΤΤ;

o_gavros
03/09/2019, 16:17
Αυτό που ρωτάτε μαλακίες και εκνευριζεστε όταν σας πιάνουν στο χαβαλε, έχει αρχίσει και κουράζει.
Νοσπεσιαλνεημ, δεν αφορά μόνο εσένα αυτό που λέω.το βλέπουμε συνέχεια.
Γενικός κανόνας: μη ρωτάς μαλακίες για να μη σου λένε μαλακίες.
Και στην τελική αν δεν ανοιγατε ένα εκατομμύριο θρεντ ο καθένας για το παπάκι του και τη βιόλα του,αλλά δουλευατε λίγο την αναζήτηση θα διαπιστωνατε ότι έχουν χιλιοαπαντηθει όλα αυτά.