PDA

View Full Version : Bmw f650gs θέμα με το καντραν



Vilanick
02/09/2019, 17:07
Θα ήθελα την βοήθεια σας για ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω με το καντραν της μηχανής μου bmw f650gs 2003, όπου δεν μου δουλεύει ο χιλιομετρητης, μου βγάζει παύλες (-----)..., Ο μερικός χιλιομετρητης λειτουργεί ,αλλά κάθε φορά που σβήνω το μηχανάκι και τον διακόπτη στο off ... μηδενίζει
Έστειλα το καντραν Αθήνα 2 φορές ,σε κάποιον στο Χαϊδάρι ,αλλά τίποτα ...ήρθε το καντραν από επισκευή του μάστορα και έδειχνε κανονικά στο τρίτο σβήσιμο της μηχανής τα ίδια πάλι....!!!
Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω ...τα " φώτα " σας παρακαλώ....

MikeG
02/09/2019, 17:09
Θα ήθελα την βοήθεια σας για ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω με το καντραν της μηχανής μου bmw f650gs 2003, όπου δεν μου δουλεύει ο χιλιομετρητης, μου βγάζει παύλες (-----)..., Ο μερικός χιλιομετρητης λειτουργεί ,αλλά κάθε φορά που σβήνω το μηχανάκι και τον διακόπτη στο off ... μηδενίζει
Έστειλα το καντραν Αθήνα 2 φορές ,σε κάποιον στο Χαϊδάρι ,αλλά τίποτα ...ήρθε το καντραν από επισκευή του μάστορα και έδειχνε κανονικά στο τρίτο σβήσιμο της μηχανής τα ίδια πάλι....!!!
Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω ...τα " φώτα " σας παρακαλώ....


Μεταχειρισμένο... Δυστυχώς, λύση δε θα βρεις.

Vilanick
02/09/2019, 17:25
Στο μεταχειρισμένο φοβάμαι μην το πάρω και το καντραν δουλεύει κανονικά μεν αλλά, ίσως αν έχω κάπου αλλού το πρόβλημα μου κάνει τα ίδια....
Για αυτό και ζητώ την βοήθεια σας, πιθανόν κάποιος να γνωρίζει ή να του έχει ξανατυχει το θέμα , ίσως να μην φταίει το καντραν ,αλλά κάτι άλλο...

MikeG
02/09/2019, 18:45
Στο μεταχειρισμένο φοβάμαι μην το πάρω και το καντραν δουλεύει κανονικά μεν αλλά, ίσως αν έχω κάπου αλλού το πρόβλημα μου κάνει τα ίδια....
Για αυτό και ζητώ την βοήθεια σας, πιθανόν κάποιος να γνωρίζει ή να του έχει ξανατυχει το θέμα , ίσως να μην φταίει το καντραν ,αλλά κάτι άλλο...

Τα όργανα είναι.. Γνωστό θέμα..

Vilanick
02/09/2019, 21:35
Και πώς εξηγείται το γεγονός ότι το στέλνω στον μάστορα, το φτιάχνει ,μου το επιστρέφει, και ξανάγινε το ίδιο....
Και μάλιστα το έστειλα και 2η φορά εξηγώντας του τι συμβαίνει..., Και ξανά τα ίδια...?

doctor_john
06/09/2019, 09:51
Καλά το σκέφτεσαι κατα τη γνώμη μου, ίσως χρειάζεται κάποιο καθαρισμά; σετάρισμα; το κύκλωμα που στέλνει την εντολή.
Έχεις κάποιον να το πάρει από τον μάστορα και να το πάει για ένα τυπικό έλεγχο σε κάποια άλλη μοτό;
Έτσι θα έχεις ασφαλέστερο συμπέρασμα για το που είναι το πρόβλημα.

Γενικά έχεις συντηρίσει ποτέ τα ηλεκτρικά; ο μηχανικός σου ασχολείται με κάτι τέτοιο;

Acacius
06/09/2019, 12:53
Ρίξε μια ματιά εδώ (https://www.f650gs.crossroadz.com.au/ElectronicRepairs.html) μήπως βρεις κάτι που θα σε βοηθήσει (το σύνδεσμο τον βρήκα, δεν διάβασα τη σελίδα)

Το κύκλωμα φαίνεται να είναι ευαίσθητο σε αλλαγές τάσης και γερασμένες μπαταρίες.

Vilanick
10/09/2019, 11:48
Καταρχας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις ,που μου δίνεται.
Ο μάστορας που έστειλα το καντραν ( δύο φορές για τον συγκεκριμένο λόγο) ,είναι ειδικός σε αυτά.
Δυστυχώς δεν έχω την δυνατότητα να το δοκιμάσω και σε άλλο ίδιο μηχανάκι.
Πέρα από τα παραπάνω στην περιοχή που βρίσκομαι (Λάρισα - Θεσσαλονίκη) δεν ξέρω κάποιον μάστορα που να μπορεί να το ελέγξει σε αυτό το επίπεδο
Κάθε βοήθεια - πληροφορική ,φυσικά είναι δεκτή.
Και πάλι σας ευχαριστώ....