PDA

View Full Version : Zαντες αλουμινίου ή με ακτίνες - Kaze r 115



Pseudonumos
04/09/2019, 17:30
Καλησπέρα,
Επειδή πρέπει να αλλάξω λάστιχα και ζάντες στον εργάτη μου ήθελα να σας ρωτήσω αν αξίζει να βάλω χυτές ζάντες που παίρνουν tubeless λάστιχο όπως αυτές που εμφανισιακά είναι οι πιο αξιοπρεπείς που έχω βρει https://www.car.gr/parts/view/9496367/.

Επίσης, θέλω να ρωτήσω αν μπαίνουν ζάντες από άλλο μοντέλο εκτός από το modenas kriss 115;

Ευχαριστώ

Bob_o_mastoras
04/09/2019, 17:37
Mε ακτινες βαλε. Οι αλλες στραβωνουν πιο ευκολα.

Pseudonumos
04/09/2019, 17:53
Έχει ζάντες με ακτίνες για το kaze r που παίρνουν tubeless λάστιχο;

mikes
04/09/2019, 18:28
η πλειοψηφια των χυτων ζαντων στα παπια, ΔΕΝ παιρνουν αεροστεγη λαστιχα.. πρεπει να βρεις aftermarket με ειδικη πατουρα για tubeless λαστιχα οι οποιες φυσικα θα εχουν και το αναλογο (αρκετα) παραπανω κοστος.. οπως φυσικα και τα αεροστεγη λαστιχα εναντι των κλασικων με σαμπρελα

Pseudonumos
04/09/2019, 18:37
Έχεις δίκιο αλλά αυτές που έβαλα παραπάνω είναι για tubeless.

Pseudonumos
04/09/2019, 18:42
Και αυτές πρέπει να παίρνουν tubeless: https://www.mototrade.gr/el/%CE%B1%CE%BE%CE%B5%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%B1%CF%81/2274-%CE%B6%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B5%CF%82-kawasaki-kazerkriss-rcb-racing-boy-599-%CE%BC%CE%B1%CF%85%CF%81%CE%B5%CF%82-detail

Αλλά εμφανισιακά δεν μου αρέσουν τόσο.

o_gavros
04/09/2019, 21:43
και γιατί το κόλλημα με το τουμπλεςς ελαστικό, αν δεν γίνομαι αδιάκριτος;

S705
04/09/2019, 23:31
Δεν ξέρω τι αντοχές έχουν αυτές που ποσταρες αλλά θα σου πω την δική μου εμπειρία.
Είχα που λες σε ένα crypton κοντά μια 10ετια τις ζάντες της daytona, ε λοιπόν δεν έπαθαν ΤΊΠΟΤΑ, δεν στραβοσαν δεν ξεχειλωσαν οι φωλιές των ρουλεμάν γενικά δεν έπαθαν το παραμικρό.
Ψάξε μήπως βγάζει για το μηχανάκι σου.

Pseudonumos
05/09/2019, 06:10
και γιατί το κόλλημα με το τουμπλεςς ελαστικό, αν δεν γίνομαι αδιάκριτος;

Δεν υπάρχει κόλλημα, απλά αφού ήρθε η ώρα για αντικατάσταση γιατί να μην αναβαθμιστεί;

Bob_o_mastoras
05/09/2019, 09:27
Δεν υπάρχει κόλλημα, απλά αφού ήρθε η ώρα για αντικατάσταση γιατί να μην αναβαθμιστεί;

Kαι γιατι να θεωρεις αναβαθμιση τα tubeless σε ενα παπι? :confused: Πεταμενα λεφτα..

panavour
05/09/2019, 09:41
Το βασικο πλεονεκτημα των tubeless ελαστικων ειναι οτι ακομα και ενα καρφι ή ενα γυαλι να πατησεις δεν ξεφουσκωνει ακαριαία το λαστιχο και δεν μενεις ακαριάια στον δρομο.Μπορεις να κανεις αρκετα χλμ πριν μεινεις τελειως,ή τα ξαναφουσκωνεις και συνεχιζεις.ΑΝ σε συμφερει οικονομικα βρες αντιστοιχες ζαντες και προχωρα.Οσο για την αντοχη σε νορμαλ καταστασεις,σε νορμαλ δρομους δεν θα αντιμετωπισεις προβλημα με χυτες ζαντες.

alexis72
05/09/2019, 11:34
αν θέλεις να αλλάξεις ζάντες γιατί φοβάσαι ΜΗΝ σε πιάσει λάστιχο κ ΜΟΝΟ για αυτό ...ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΛΥΣΗ ,
το εκανε φιλαράκι σε παπί στο χωριό σε ενα αρχαίο cub90 κ ΔΕΝ ξαναέπαθε λάστιχο βλέποντας αυτό το video (τρύπημα σαμπρέλας δηλ. )
αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου ξεκίνα ...
https://www.youtube.com/watch?v=i0LR3ClgIBk

TsoliasGR
07/09/2019, 11:54
αν θέλεις να αλλάξεις ζάντες γιατί φοβάσαι ΜΗΝ σε πιάσει λάστιχο κ ΜΟΝΟ για αυτό ...ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΛΥΣΗ ,
το εκανε φιλαράκι σε παπί στο χωριό σε ενα αρχαίο cub90 κ ΔΕΝ ξαναέπαθε λάστιχο βλέποντας αυτό το video (τρύπημα σαμπρέλας δηλ. )
αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου ξεκίνα ...
https://www.youtube.com/watch?v=i0LR3ClgIBk

Δεν το εμπιστεύομαι διότι...Σε μηχανάκι με τις ταχύτητες που αναπτύσσονται και την τριβή που θα υπάρχει εκεί μέσα βλέπω να κοβονται ταινίες και την λάμα να κοβει λάστιχο.

cityfly
07/09/2019, 13:25
αν θέλεις να αλλάξεις ζάντες γιατί φοβάσαι ΜΗΝ σε πιάσει λάστιχο κ ΜΟΝΟ για αυτό ...ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΛΥΣΗ ,
το εκανε φιλαράκι σε παπί στο χωριό σε ενα αρχαίο cub90 κ ΔΕΝ ξαναέπαθε λάστιχο βλέποντας αυτό το video (τρύπημα σαμπρέλας δηλ. )
αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου ξεκίνα ...
https://www.youtube.com/watch?v=i0LR3ClgIBk

Ω ρε φίλε, προφυλακτήρας σαμπρέλας :p
Τρελός πατεντιάρης ο τύπος αλλά αυτό είναι ποδήλατο άλλα τα δεδομένα. Και πάλιμσε ποδήλατο αν ήταν κανένα γρήγορο θα είχε άλλα θέματα

Pseudonumos
07/09/2019, 20:45
Τελικά έχει κανείς εμπειρία από τις X1r ζάντες;

SONone
08/09/2019, 00:31
ποσα κιλα εισαι, τι ζωρι απο βαρος λακουβες τρωει το μηχανακι σου, εχεις καλες αναρτησεις?

αν απαντήσεις σε αυτα τα ερωτήματα εχεις απαντησει και αν θα σου αντέξουν οι Χ κινέζικες 99% χυτές ζάντες

Pseudonumos
08/09/2019, 08:29
100 κιλά είμαι αλλά μπορεί καμιά φορά να βάλω και συνεπιβάτη 70-80 κιλών. Αναρτήσεις θα αλλάξω και έλεγα να βάλω bull αεριου https://www.car.gr/parts/view/7533191-timoni-anarthsh-amortiser-pisw αλλά άμα έχεις καλύτερη πρόταση την ακούω. Σε πόλη οδηγώ, συνήθως είναι καλό το οδόστρωμα. Η X1r είναι κινεζικες; Δεν βρίσκω και άλλες που να μου αρέσουν.

vaska
10/09/2019, 22:43
Έχω 2 καζερια με ζάντες αλουμινίου. Δεν έχω καταφέρει να βάλω αεροστεγή λάστιχα ποτέ. Κάποια στιγμή μου είπαν για μια άγνωστη σε μένα εταιρία ότι βγάζει σε αυτή τη διάσταση αεροστεγή αλλά δεν την εμπιστεύτηκα.

Ps δεν διάβασα όλο το νήμα

mikes
11/09/2019, 19:53
Έχω 2 καζερια με ζάντες αλουμινίου. Δεν έχω καταφέρει να βάλω αεροστεγή λάστιχα ποτέ. Κάποια στιγμή μου είπαν για μια άγνωστη σε μένα εταιρία ότι βγάζει σε αυτή τη διάσταση αεροστεγή αλλά δεν την εμπιστεύτηκα.

Ps δεν διάβασα όλο το νήμα

αεροστεγη για παπια εχει η michelin το πολυ καλο pilot street και η pirelli το duracity η duratrack αλλα πρεπει να το υποστηριζει και η ζαντα..
αν η ζαντες δεν εχουν δοντι να κουμπωσει το tubeless τοτε ξεχνα τα..

Pseudonumos
11/09/2019, 21:48
Να κάνω και μια ακόμη ερώτηση, ίσως χαζή: αλλάζοντας ζάντες στο Καζε ρ (οχι χυτές αλλά απλές με ακτίνες) μπορώ να βάλω λίγο φαρδύτερο και μεγαλύτερο λάστιχο χωρίς μετατροπές;

mikes
11/09/2019, 22:22
Να κάνω και μια ακόμη ερώτηση, ίσως χαζή: αλλάζοντας ζάντες στο Καζε ρ (οχι χυτές αλλά απλές με ακτίνες) μπορώ να βάλω λίγο φαρδύτερο και μεγαλύτερο λάστιχο χωρίς μετατροπές;

γιατι? για να εχεις παπι 115 κυβικα και να πηγαινει σαν ψοφιο 50αρι? και ζαντες για μεγαλυτερο λαστιχο που θα βρεις? ασε που ειδικα με το πισω θα εχεις προβλημα γιατι θα βρισκει στη κοντρα του ταμπουρου..

SONone
11/09/2019, 22:25
Να κάνω και μια ακόμη ερώτηση, ίσως χαζή: αλλάζοντας ζάντες στο Καζε ρ (οχι χυτές αλλά απλές με ακτίνες) μπορώ να βάλω λίγο φαρδύτερο και μεγαλύτερο λάστιχο χωρίς μετατροπές;

τι εννοεις? τι φοράς τωρα? νομιζω οτι μεχρι 3' μπορεις να βαλεις πισω και μεχτι 2.50' μπροστα χωρις να αλαζεις ζαντες κλτπ κτλπ

o_gavros
11/09/2019, 22:33
ρε Γιωργο μη τον σιγοντάρεις, δεν ξέρει το παιδί.
ο Μικες τα λέει μια χαρά.
Δε θα κερδίσεις τίποτα ψευδώνυμε,μόνο χασούρα θα έχει μια τέτοια κινηση.

Pseudonumos
11/09/2019, 22:34
Προς το παρόν τα πάντα είναι σε εργοστασιακή μορφή. Επειδή θα αλλάξω ζάντες (φυσικά και λάστιχα), ρωτάω αν υπάρχουν ζάντες με ακτίνες πιο φαρδιές που να παίρνουν πιο φαρδιά λαστιχα, χωρίς ωστόσο να προϋποθέτουν μετατροπές σε ψαλίδια και πηρούνια. Δεν αναφέρομαι σε υπερβολές τύπου chopper-παπιά, απλά ένα κλικ πιο φαρδιές από τις εργοστασιακές.

Pseudonumos
11/09/2019, 22:35
Προς Mike's - αν ισχύει αυτό που λες για το ταμπούρο τότε ναι, δεν αξίζει.

SONone
11/09/2019, 22:52
ρε Γιωργο μη τον σιγοντάρεις, δεν ξέρει το παιδί.
ο Μικες τα λέει μια χαρά.
Δε θα κερδίσεις τίποτα ψευδώνυμε,μόνο χασούρα θα έχει μια τέτοια κινηση.

οχι ρε οι εργοστασιακες ζαντες εγω ειχα στο παπι 2,75 πισω αντι για 2,25 που φορούσαν κατι πιτσιρικαδες. αυτο δεν ειναι μετατροπη.