PDA

View Full Version : Νέος οδηγος, πρωτο μηχανακι



FoxManGR
08/09/2019, 18:59
Καλησπερα παιδια, ειμαι 22 ετων και αποφασισα αν και αργα(κατα τη γνωμη μου), να βγαλω ενα διπλωμα για μηχανη και να αγορασω το πρωτο μου παπι. Δεν με ενδιαφερουν μηχανες κτλπ μιας και θελω ενα παπι για μετακινηση στην πολη, σχολη κτλπ. Οποτε θεωρω πως ενα παπι μεχρι 150cc ειναι ενταξει. Το προβλημα μου ειναι οτι δεν εχω καθολου γνωση πανω στο αντικειμενο σας. Προσπαθω τον τελευταιο καιρο να μαθω πραγματα πανω στις μηχανες κτλπ, απλως δεν μπορω να ξεχωρισω ποιες μαρκες ειναι καλες, ποιες εχουν μηχανακια τα οποια αντεχουν στην παροδο του χρονου(αν και αυτο εξαρταται κι απο τον τροπο μεταχειρισης της μηχανης που θα του κανω), αλλα γενικοτερα ψαχνω σε ποιες μαρκες να εστιασω σαν νεος οδηγος και κυριως για παπι. Τα χρηματα που ειμαι διαθετιμενος να δωσω ειναι 1500. Ειτε για μεταχιρισμενο ειτε για καινουργιο. Αν εχετε να μου προτεινετε κατι ή καποιο θα ημουν ευγνωμων. Ευχαριστω για τον χρονο σας και καλως ηρθα στον κοσμο των μηχανων !:blush:

JasonEV
08/09/2019, 19:11
Αφου εισαι αρχαριος οπως λες απεφυγε το μεταχειρισμενο η οταν θα πας να το δεις παρε και εναν φιλο σου που να εχει τις σχετικες γνωσεις. Σε καινουργιο βεβαια μονο daytona θα βρεις με 1500€.

rainmike
08/09/2019, 19:13
Αγορίνα μέσα στο πακέτο υπολόγισε τουλάχιστον κρανάκι και μπουφανάκι.
Καλώς ήρθες:beer:

masterone
08/09/2019, 19:16
Αφου εισαι αρχαριος οπως λες απεφυγε το μεταχειρισμενο η οταν θα πας να το δεις παρε και εναν φιλο σου που να εχει τις σχετικες γνωσεις. Σε καινουργιο βεβαια μονο daytona θα βρεις με 1500€.

Μπορεί να δει κ το keeway target 125

doctor_john
08/09/2019, 19:23
Γειά σου Fox,

η ερώτηση σου έχει χιλιάδες λέξεις ως απάντηση και ειλικρινά είναι τρομακτικά δύσκολο να τις κατανοήσεις ακόμα και αν
προσπαθούσε κάποιος να στις γράψει.

Αυτό που θα σου πρότεινα είναι:
α) ξεκίνησε τα μαθήματα έτσι ώστε να έχεις την πρώτη σου επαφή.
β) Αγόρασε ενα περιοδικό μοτοσυκλέτας και διάβασε το ολόκληρο, ακόμα και όσα πιστεύεις ότι είναι περιττή πληροφορία.
γ) μετά απο τα παραπάνω προσπάθησε να δεις αν σου αρέσει η ζωή με μοτοσυκλέτα.

Η ζωή με μια μοτοσυκλέτα είναι ωραία, αν όμως δεν νιώθεις πως είσαι ερωτευμένος με αυτή, είναι πολύ ασφαλέστερο να
σκεφτείς την χρήση άλλων μέσων όπως είναι το αυτοκίνητο και τα μέσα μαζικής μεταφοράς.
Ο σκοπός είναι να ζείς καλά.

Είμαι σίγουρος πως σε προβληματίζουν τα παραπάνω.
Αν κάποιος προσπαθήσει να σου απαντήσει στην ερώτηση σου οι προβληματισμοί χωρίς ουσία θα πολλαπλασιαστούν επί χίλια.

Καλως ήρθες! μη σε ανησυχεί η ηλικία, μη βιαστείς.

ΤάκηςΜπ
08/09/2019, 19:28
Βρες ένα μεταχειρισμένο ιαπωνικό παπί μαξ μέχρι 800 ευρώ και πήγαινε το σε έναν καλό μηχανικό να το δει. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο, θα μάθεις πολλά αφού πάρεις το παπί, πριν είναι πολύ δύσκολο. Μοντέλα που εγώ συμπαθώ είναι το supra, το grand και τα crypton r.

Bob_o_mastoras
08/09/2019, 19:41
Kαλωσηρθες!

Θα αγορασεις ενα καλο μεταχειρισμενο γιαπωνεζικο παπι. Προ της αγορας θα το πας σε ενα μηχανικο επι πληρωμη να στο ελεγξει και να σου δωσει το οκ.
Θα προτεινα Kawasaki KazeR, Yamaha Crypton X 110 ή το παλιο R, Honda Astrea Grand ή Supra ή τα νεoτερα, ψεκαστα Honda Wave ή Αstrea Grand.

Αποφευγεις, ωσαν ο διαολος το θυμιαμα, οποιαδηποτε μεταχειρισμενη ή καινουργια Κινεζια του στυλ Daytona, Jialing, Keeway και διαφορα αλλα περιεργα.
Επιλεγεις μονο Honda, Yamaha, Kawasaki στα παπια.

Κρανος παντα και καλους δρομους! :wave2:

ptc
08/09/2019, 19:49
Αγορίνα μέσα στο πακέτο υπολόγισε τουλάχιστον κρανάκι και μπουφανάκι.




Θα αγορασεις ενα καλο μεταχειρισμενο γιαπωνεζικο παπι. Προ της αγορας θα το πας σε ενα μηχανικο επι πληρωμη να στο ελεγξει και να σου δωσει το οκ.
Θα προτεινα Kawasaki KazeR, Yamaha Crypton X 110 ή το παλιο R, Honda Astrea Grand ή Supra ή τα νεoτερα, ψεκαστα Honda Wave ή Αstrea Grand.

Αποφευγεις, ωσαν ο διαολος το θυμιαμα, οποιαδηποτε μεταχειρισμενη ή καινουργια Κινεζια του στυλ Daytona, Jialing, Keeway και διαφορα αλλα περιεργα.
Επιλεγεις μονο Honda, Yamaha, Kawasaki στα παπια.


Αυτα μπηκα να γραψω κι εγω. Τα 1500 σου φτανουν και σου περισσευουν.
Καλη αρχη.

giovanni
08/09/2019, 21:00
Καλως ηρθες .Καινουργιο παντα παρε το https://www.daytonamotors.gr/model/sprinter-125-injection/
και βαλε 300 ακομα για κρανος και ενα μπουφαν. Αλλιως μην παρεις μηχανακι .οπως ειπε ο φιλος rainmike

mikes
08/09/2019, 21:26
καλως τον... περα απο τις γνωστες κορυφαιες μαρκες χοντα γιαμαχα σουζουκι καβασακι μοντενας κτλ, υπαρχουν και καποιες πιο "δευτερες" (daytona, kymco πχ) οι οποιες ομως παραγουν αρκετα αξιοπρεπη παπια..
αυτα που θα αποφυγεις δια ροπαλου ειναι κατι παπια τα οποια προσπαθωντας να διαβασεις τη μαρκα τους ο ηχος που ακουγεται στη προφορα της μοιαζει με αυτον που κανει ενα τηγανι οταν πεφτει απο μια σκαλα..

Nostradamus
08/09/2019, 22:32
Δεν χρειάζεται ούτε έρωτες, ουτε πάθη για να πάρεις ένα μικρό δίτροχο και να κάνεις την δουλειά σου.

Μια χαρά κεφάλαιο διαθέτεις για βασικό εξοπλισμό και αξιόλογο ιαπωνικό μεταχειρισμένο..

Η σαν δεύτερη επιλογή όπως λέει ο Μικες kymco..

Καλά χιλιόμετρα..

Bob_o_mastoras
08/09/2019, 22:47
Η σαν δεύτερη επιλογή όπως λέει ο Μικες kymco..

Καλά χιλιόμετρα..

Σαν δευτερη επιλογη μαζευεις λιγα περισσοτερα και παιρνεις καινουργιο Ιαπωνικο. Λιγο υπομονη θελει. Ξεχνα τα αλλα, μονο χαμενος θα βγεις μακροπροθεσμα.

slzr
08/09/2019, 22:50
Σαν δευτερη επιλογη μαζευεις λιγα περισσοτερα και παιρνεις καινουργιο Ιαπωνικο. Λιγο υπομονη θελει. Ξεχνα τα αλλα, μονο χαμενος θα βγεις μακροπροθεσμα.

Συμφωνώ! Ο Ιὰπωνας είναι εγγύηση , όπως και να το κάνεις..

FoxManGR
08/09/2019, 23:15
Παιδια σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας! Κρανος εχω λογο του πατερα μου που εχει εξτρα μιας και ειναι κι εκεινος οδηγος μηχανης το οποιο εφαρμοζει μια χαρα και σε μενα. Για εξοπλισμο μπουφαν κτλπ εχω μαζεμενα χρηματα ξεχωριστα για αυτα!
Αν υπαρχει κανας οδηγος online για αρχαριους ή τι να προσεξω σε μηχανες κτλπ, ευπροσδεκτες οι απαντησεις σας! Να στε καλα ολοι!

Bob_o_mastoras
08/09/2019, 23:17
Eννοεις τι να προσεξεις στην οδηγηση?

FoxManGR
08/09/2019, 23:26
Οδηγος εννουσα σε στυλ για τα μηχανικα μερη της μηχανης, πληροφοριες δηλαδη, και στο θεμα τι να προσεξω εννουσα σε περιπτωση που αγορασω καινουργιο/μεταχιρισμενο, να προσεξω τα χλμ που χει(Αν ειναι πολλα ή οχι πως το καταλαβαινω αυτο, π.χ. τα 50.000 ειναι πολλα; ειναι νορμαλ;). Πραγματακια που κοιταμε πριν αγορασουμε καποιο παπι. Για θεμα μηχανικων κτλπ, μου ειπατε μπορω να παω σε εναν μηχανικο να το ελεγξει. Συγνωμη που τα λεω λιγο μπερδεμενα και καπως ακαταλαβιστικα!

ΤάκηςΜπ
08/09/2019, 23:27
Παιδια σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας! Κρανος εχω λογο του πατερα μου που εχει εξτρα μιας και ειναι κι εκεινος οδηγος μηχανης το οποιο εφαρμοζει μια χαρα και σε μενα. Για εξοπλισμο μπουφαν κτλπ εχω μαζεμενα χρηματα ξεχωριστα για αυτα!
Αν υπαρχει κανας οδηγος online για αρχαριους ή τι να προσεξω σε μηχανες κτλπ, ευπροσδεκτες οι απαντησεις σας! Να στε καλα ολοι!

Πράγματα που πρέπει να τσεκάρεις στο μεταχειρισμένο:

Τα σημαντικά:αν είναι ίσιο,αν έχει χτυπήματα που φανερώνουν γερή τούμπα και αν φορτίζει η μπαταρία.
Τα δευτερεύοντα:σε τι κατάσταση είναι τα περιφερειακά του πχ λάστιχα,αλυσιδογράναζα,φρένα.

Έχε στο μυαλό σου ότι ένα μικρό ποσό θα χρειαστεί με το καλημέρα για σέρβις λάδι,φίλτρα,μπουζί.

TsoliasGR
09/09/2019, 00:51
Να αποφύγεις Sym (παπί και ειδικά το magic) και τα κινέζικα.
Να προτιμήσεις στα λεφτά που έχεις ένα honda innova 125 INJECTION ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΡΜΠΥΡΑΤΕΡ με όσο το δυνατόν λιγότερα μπλιπμλίκια μπορείς να βρεις.(Δηλαδή όσο πιο μαμά το βρείς χωρίς εξατμήσεις,φιμέ φλασάκια,φιμέ φανάρια,ανατομικές σέλες,ζάντες αλουμινίου κτλπ) γιατί έχεις λιγότερες και όχι μηδενικές πιθανότητες να είναι καγκουρεμένο και σκισμένο.
Εναλακτικά να δείς kawasaki kaze-r (1999-2002) με τα φλάς πάνω στο τιμόνι και όχι στην ποδιά,yamaha crypton r 110,honda wave που ειναι του 2012 και μετά και παει μια χαρά.Αν θές μπορείς να πάς σε honda super cub 50 που είναι του 80 αλλά με 500 ευρώ το πήρες και με 150 το έκανες καινούριο μηχανικά,yamaha town mate 80 το ίδιο παλιό αλλά πολύ αξιόπιστο επίσης και ειναι με διαφορικό αντι για αλυσίδα.Προσωπικά στην θεση σου θα έβαζα άλλα 200-300 ευρώ και θα αγόραζα ένα honda astrea 110cc injection η yamaha crypton S 110cc μεταχειρισμένο που είναι φρέσκα μηχανάκια και δεν δεν εχουν καγκουρευτεί πολύ ακόμα.Γιατί αν είναι να πας στα 1500 και να έχεις παλιές και επίφοβες επιλογές πιο καλά να βάλεις 2-3 κατοστάρικα ακόμα να πάρεις μηχανάκι 2-3 ετών.

Πρώτον πας σε μηχανικό να το δει/ακούσει.
Εσύ μπορείς να δείς λίγα πράγματα και τα χιλιόμετρα γυρνάνε για πλάκα.Αν και γενικός κανόνας είναι οτι πάνω απο 20.000 ανα έτος το μηχανάκι ήταν ντελιβεράδικο.
Ντελιβεράδικο μηχανάκι σημαίνει οτι είναι ζορισμένο μηχανάκι,αν και συνήθως με σωστή συντήρηση διότι επρεπε να μπορεί να δουλεύει σωστά και να μην μένει.
Να μην ακούς μεταλικούς ήχους μέσα απο το μοτέρ.Να δεις αν τα καλάμια μπροστά χάνουν λαδάκι (αφήνει σημάδι στο μεταλικό εμπρός και μπιχλίτσα)
Να δείς αν όταν σταθμεύσει το μηχανάκι πέφτουν κάτω απο το μοτέρ σταγονίτσες λάδι.
Να δείς τα αλυδογράναζα σε τι κατάσταση είναι.Αν είναι καλά οπτικά ή όχι.Αν το γρανάζι στην πίσω ρόδα έχει παχιά δόντια ή είναι λεπτά και μυτερά.Συνήθως μετά τις 40.000 χλμ με σωστή συντήρηση θές αλλαγή αλυσιδογράναζα.Τα λάστιχα αν ειναι φαγωμένα μονόπαντα ή αν είναι σλικ (φαγωμένα δηλαδή να μην έχουν πλέον ραβδώσεις απο την χρήση)
Να δείς αν χάνει απο την εξάτμιση μπροστά ή αν είναι τρύπια η εξάτμιση καλυπτωντας (ταπώνοντας ουσιαστικά την μπούκα της εξαγωγής και ακούγοντας τον ήχο και βλέποντας αν βγάζει καυσαέρια απο αλλού - δεν πρέπει να βγάζει από αλλού).
Αυτά και άλλα πολλά θα τα δεί ο μηχανικός που πρέπει να τσεκάρει και ΑΝ καίει λαδάκι

karateo
09/09/2019, 10:36
Αφού μιλάμε για τελείως νέος, πιστεύω ότι δε μπορείς να διαλέξεις μόνος σου μεταχειρισμένο σε καμία περίπτωση.
Έλεγχος σε μηχανικό που γνωρίζει ο πατέρας μιας και είναι ήδη μοτοσικλετιστής :)

Glxakiasz
09/09/2019, 16:53
Φιλέ με 1500€ μηχανάκι 150cc καινούργιο είναι πολύ δύσκολο να βρεις μέ αχειρισμενο μπορείς αλλά θέλει μεγάλη προσοχή για τυχών βλάβες και κατά κύριο λογο θα σου πρωτεινα ενα απλό 125cc μηχανάκι που δεν θα είναι τόσο δύσκολο στην οδήγηση μιας και δεν έχει Τισό νεύρο σε σχέση με το 150 και ουτε συμπλέκτη στο χερι

FoxManGR
10/09/2019, 03:50
Παιδια σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!

andreastwin
10/09/2019, 09:12
Μπορεί να δει κ το keeway target 125

το οποιο ειναι πολυ ανθεκτικο. και θα ελεγα οτι μετα τα japan ειναι αυτο.