PDA

View Full Version : :(((



wolfman13
12/03/2004, 05:37
to xeirotero pragma pou mporei na tixi se anthropo einai na 3emeinei apo doulia skeftite ligo ti sas prosferei i doulia sas esto kai an den sas aresei!!exo 3emini edo kai kai 3 mines apo doulia kai den mporo na kano tipota oute ti mixani na sikoso sta podia tis oute gia ena kafe ma oute kai tin agapimeni mou na ti vgalo e3o kai na tin euxaristiso!!exo pesei se axristila............:bigcry:

periklisk
12/03/2004, 07:34
Δεν είναι το χειρότερο.....


Είναι όμως ένα από τα χειρότερα........ και δυστυχώς σε τρώει άσχημα!!!! Ψάξου λίγο και όλο και κάτι θα βρεις... από το τίποτα......

milaber
12/03/2004, 07:34
Γάμησε τα...
:( :( :(
Συμπάσχω μιας και είμαι και εγώ στην αναζήτηση...
Τουλάχιστον έχω και τους γονείς να δίνουν κάτι...
:) ;) :)
Κάνε οικονομίες και κυνήγα ότι ευκαιρία δεις!
Έτσι που μας έχουν καταντήσει, δεν έχεις άλλη επιλογή...
:mad: :mad: :mad:

bikersonly
12/03/2004, 14:46
Κοίτα οι καιροί είναι δύσκολοι για δουλειές γενικά.Οι απαιτήσεις από τους εργοδότες ακόμα περισσότερες και οι μισθοί σχετικοί!

Τώρα από την άλλη να δουλεύεις σε μια δουλειά που είτε δεν σου αρέσει,είτε κατά την άποψη σου δεν έχει περιθώρια να ανέβεις, είτε δεν πληρώνουν π.χ υπερωρίες, είτε δεν σε πληρώνουν στην ώρα σου δεν έχει νόημα.Το καλύτερο είναι να παραμείνεις σε αυτή την δουλειά μόνο και μόνο μέχρι να βρεις την επόμενη!

Σίγουρα το να ξεμείνεις από δουλειά είναι από τα χειρότερα γιατί σου δένει τα χέρια στην ουσία!

Αφού δεν δουλεύεις έχεις τουλάχιστον άπλετο χρόνο, υποθέτω για να βρεις δουλειά!Πάρε μια χρυσή ευκαιρία και κάτσε σημείωνε ποιες σε ενδιαφέρουν!Στείλε σε όσες περισσότερες μπορείς βιογραφικό και παράλληλα παίρνε τους και κάνα τηλέφωνο.Σημασία έχει να περάσεις από εκεί να σε δουν αλλά και να τους δεις, και είναι πολύ καλύτερο από το να στείλεις απλά βιογραφικό.Τουλάχιστον έχεις την ευχαίρια να πηγαίνεις σε συνεντεύξεις ότι ώρα σου πουν και όσες είναι. :winka:

Αν δεν βρίσκεις στον τομέα σου συνέχιζε στέλνε βιογραφικά αλλά θα σε συμβούλευα να έβρισκες μια δουλειά ότι και αν ήταν αυτή, αφού έχεις ξεμείνει από λεφτά.

Δουλειές υπάρχουν.Ίσως δυσκολευτείς να βρεις στον τομέα σου αλλά αν είσαι σε δύσκολη θέση πήγαινε αλλού.Π.Χ στο ΠΛΑΙΣΙΟ παίρνουν αβέρτα κουβέρτα!!Στείλε βιογραφικό θα σε πάρουν τηλέφωνο Standard και είναι σίγουρο χαρτί!!!Πίστεψε με!! Δεν έχουν τρελλές απαιτήσεις!!!Τουλάχιστον θα παίρνεις κάποια λεφτά βρε αδερφέ και δεν θα σκάβεις!Πωλητής θα είσαι.Δεν είναι και ότι χειρότερο για την περίπτωση σου.Ίσα ίσα. www.plaisio.gr είναι η ιστοσελίδα και έχει να συμπληρώσεις Online βιογραφικό.Το βλέπουν την ίδια μέρα και αν όχι την ίδια άντε την επόμενη θα σου τηλεφωνήσουν!!Σαν λεφτά παίζουν από 160.000 μέχρι 180.000δρχ για αρχή!Και πάντα στην ώρα τους τα λεφτά! Απλά μια ιδέα σου έδωσα γιατί το έχω κάνει και έχω δουλέψει εκεί για 2 χρόνια περίπου!Σίγουρα θα υπάρχουν και άλλες αντίστοιχες.Π.χ Κωτσόβολος,Ράδιο Κορασίδης,Γερμανός κτλ κτλ που στις ιστοσελίδες τους συμπληρώνεις Online βιογραφικό! :winka:

Καλή τύχη!!!Και προσπάθησε να μην σε πάρει από κάτω, όσο δύσκολο και αν είναι.Πρέπει να έχεις καθαρό μυαλό!!Συνέχιζε με τον ίδιο ρυθμό να ψάχνεις και που θα πάει θα βρεις αυτό που θέλεις!!Σήκω από την αχρηστίλα που λες ότι έχεις πέσει, στηρίξου στις δυνάμεις σου, πίστεψε σε σένα ΚΑΙ ΟΡΜΑ!!!Και να είσαι σίγουρος ότι κάποια στιγμή θα τα καταφέρεις!!!Αλλά θέλει αγώνα και πολλές φορές σκληρό και υπομονή!

Ελπίζω να βοήθησα! :)

almalibera
12/03/2004, 15:01
...δουλεύω εδώ και 2 χρόνια σε κατασκευαστική εταιρεία.
Τα εργα τελειώνουν και μετά το 2004 δεν θα υπάρχει τίποτα. Οι δημοπρασίες ολο και λιγοστεύουν. Τα έργα θα πηγαίνουν στις μεγάλες κατ/κες εταιρειες όπου υπάρχουν οι κλίκες.
Το θεμα ειναι οτι τους τελευταίους 6 μήνες εδώ σε μας έχει αρχίσει ο κατήφορς. Τι εννοώ? Υποπληρωνόμαστε>>με αποτέλεσμα την μη συνέχιση των εργων>>Παραίτηση των εργαζομενων (απο Εργοταξιάρχες μέχρι απλοί υπάλληλοι)>> Γ@μησε τα!!

Και σε ρωτώ..ξέρεις πως είναι να δουλεύεις σε μια εταιρεια που αποδεκατίζεται ???


Εν πασει περιπτώσει, για μενα δουλειες υπάρχουν. Στραβές και αναποδες μεν αλλα με μισθό.
Οπως λεει και ο Μιχαλης, παρε μια Χρυση ευκαιρία΄ή αναζήτησε δουλεια στο νετ... ψαξε και ολο και κατι θα βρεις. Μπορει οχι αμεσως αυτο που ζητας αλλα κατι ωστσε να μην μείνεις έτσι.
Καλη τύχη σου εύχομαι..:winka:

darkCount
12/03/2004, 15:06
Το θεμα ειναι οτι τους τελευταίους 6 μήνες εδώ σε μας έχει αρχίσει ο κατήφορς. Τι εννοώ? Υποπληρωνόμαστε>>με αποτέλεσμα την μη συνέχιση των εργων>>Παραίτηση των εργαζομενων (απο Εργοταξιάρχες μέχρι απλοί υπάλληλοι)>> Γ@μησε τα!! Και σε ρωτώ..ξέρεις πως είναι να δουλεύεις σε μια εταιρεια που αποδεκατίζεται ???

Re sy...sthn idia etairia douleuoume?:hypnotize :wacko: :sick: :cry:

Mallon to fainomeno 8a einai genikotero e?:wave2:

jimbar
12/03/2004, 15:39
Αν μου επιτραπεί η ταπεινή μου γνώμη, θα σου έλεγα ΣΠΡΩΞΕ όπου μπορείς. ΜΗΝ ΚΑΘΕΣΕ!!

Και θα σου πω το γιατί το λέω:

Ανήκω σε αυτούς που δεν έχουν γονείς, δηλαδή είναι εν ζωή οι άνθρωποι απλά δεν με μεγαλώσανε. Έμαθα λοιπόν ότι, όταν θέλεις κάτι πρέπει να το κηνιγίσεις μόνος σου και να μην βασιστείς σε άλλους είτε αυτοί είναι οικογένεια είτε γνωστοί ή φίλοι.

Και το παράδειγμά μου είναι ζωντανό διότι είμαι εδώ για να το λέω.

Έφτασα στην Ελλάδα από γαλλία το καλοκαίρι του 92, και φυσικά έψαχνα μια δουλειά που να συνδιάζει [για την εποχή έτσι], φαγητό, μπάνια, χαβαλέ, sex, λεφτά και γκόμενες. Ποια δουλειά σου τα δίνει όλα αυτά; Τουριστικά. Ξενοδοχεία. Μετά τους τρεις μήνες εργασίας μου δεν ήθελα να ξαναφύγω και έτσι έκανα ΑΥΤΟ που σου λέω να κάνεις. ΨΑΞΕ.

Έμπαινα στις διάφορες εργασίες και έλεγα:«γειά χαρά, είμαι ο Μήτσουλας και ψάχνω για εργασία. Έχετε κάτι για μένα…» και αυτοί μου απαντούσαν: «ποιος σας στέλνει?» τέλος πάντων για να καταλήξω και ίσως σου ανεβάσω, σας ανεβάσω, το ηθικό.

Μπήκα σε ένα κτήριο που είχε αγάλματα και που βρίσκετε ακόμα στην οδό Αγ. Κωνσταντίνου. Λεγότανε «Εθνικό Θέατρο». Μπήκα με το τελευταίο μου βιογραφικό και ρώτησα για την διοίκηση. Έμαθα λοιπόν ότι η Διευθύντρια, ονόματη Ντόρα Τσάτσου [να είναι καλά εκεί πάνω που με κοιτά], μηλούσε γαλλικά. Έτσι στίθηκα μπροστά στο γραφείο της από την επομένη στις 6:30 μέχρι της 16:30 που βγήκε η γυναίκα για να φύγει. Της είπα ότι ψάχνω για μια εργασία και της έδωσα το βιογραφικό. Ως εκείνες τις μέρες έτρωγα φριγανιές μουσκεμένες με ζάχαρη. Καφές; Έξοδος; Γκόμενες; Τι είναι αυτά; Δεν υπήρχαν τότε.

Μια εβδομάδα μετά και αφού ήμουν έτοιμος να ξαναεπιστρέψω στην γαλλία με δανεικούλια, με πήρε τηλέφωνο και βρεθήκαμε στην οδό Μιχαήλ Βόδα. Εκεί μου έδωσε τα κλειδια από το πατρικό της [ήταν το σπίτι του Προέδρου Τσάτσου και πατέρα της] κει έμεινα εκεί για 2 χρονάκια ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΕΝΙΚΟΙΟ!!! Και με έβαλε στο Εθνικό Θέατρο για εργασία. Μετά ήρθε και ο Ελληνικός στρατός και μετά η αοριστία μου στο Πολιτισμού. Άσχετα αν ο μισθός μου είναι 600.00€ [200.000 δρχ] έχω να συντηρίσω εκτός από τον εαυτό μου και τους παππούδες αλλά είμαι ευγνόμον σε αυτή την γυναίκα που μου έδωσε εργασία χωρίς να με ξέρει. Αν δεν είχα πάει όμως τι θα γινόμουν;

Συμπέρασμα, θεωρώ τιμήν σου να ψάχνεις από μόνος σου και όχι να τα περιμένεις από τρίτους.

Σας εύχομαι να μου είστε καλά και να περνάτε ακόμα καλύτερα.

jimbar
12/03/2004, 15:43
Αν και γραμμένο στο word είναι χωρίς λεξικό …

almalibera
12/03/2004, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από darkCount
Re sy...sthn idia etairia douleuoume?:hypnotize :wacko: :sick: :cry:

Mallon to fainomeno 8a einai genikotero e?:wave2:


Ποουου..δουλεύεις εσυ??

XTMPAM
12/03/2004, 16:09
ΟΧΙ ΝΑ ΧΕΤΕ ΚΑΙ ΣΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΣΥΓΧΩΝΕΥΣΕΙ 10 ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΕΧΕΤΕ ΠΑΡΕΙ, ΠΑΙΡΝΕΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΕΡΓΑ??
ΑΣ ΜΙΛΗΣΟΥΝ ΟΙ ΜΙΚΡΕΣ, ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΑΣ ΜΗ ΜΙΛΗΣΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΙΑΤΙ ΦΤΑΙΝΕ ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΕΡΓΑ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ!!!

ΦΙΛΕ WOLFMAN MHN ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΤΩ ΒΡΕΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΝ ΜΗ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΑΛΛΑ ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΟΝΤΑΣ ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΤΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ!!ΜΙΛΑΩ ΕΚ ΠΕΙΡΑΣ ΓΙΑΤΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΔΕΝ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΨΑΧΝΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ!!ΓΕΓΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΑΓΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΣΤΑΥΡΩΜΕΝΑ ΤΑ ΧΕΡΙΑ!!!

darkCount
12/03/2004, 19:01
Bre kala ta les....apo to poly to ΣΥΓΧΩΝΕΥΣΕΙ ΣΥΓΧΩΝΕΥΣΕΙ exoume perasei sth syrriknwsh twra. Exei fygei kosmos kai kosmakhs kai synexizoun na feugoun!! Kai oxi oiki8elws etsi...ton poulo dhl:beer:

O kwstakhs ta leei ta kala logia gia thn etairia mas?:rotflmao:

Gia na deis poso exoun sfyksei ta louria...rwta ton kwstakh pou brhke tous kourampiedes kai ta melomakarona to afentiko tou fetos :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :wacko:


Axaxaxaxaxaxa gelasa kai simera....

XTMPAM
12/03/2004, 20:03
Ο ΚΩΣΤΗΣ ΕΓΩ ΤΑ ΛΕΩ!!!ΓΙΑ ΠΕΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΟΥΡΑΜΠΙΕΔΕΣ??ΚΑΛΑ ΤΩΡΑ ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΤΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΣΕΙΣ ΤΙ ΝΑ ΠΩ!ΠΑΩ ΠΑΣΟ!!!

darkCount
12/03/2004, 20:05
An sto pw egw giorgo 8a xalasei! Rwta ton esy apo konta gia na deis kai th mourh tous!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: axaxaxaxaxa
Ola ta lefta!!! Pes tou..."pou brhke to afentiko sou tous kourampiedes kai ta melomakarona fetos" kai koita antidrash!:lol:

Pantws xwris plaka...sfiggoun ta louria. Teliwnoun ta Olympiaka erga kai 8a kanoume oloi to sk@to mas paksimadi.

XTMPAM
12/03/2004, 20:14
ΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΕΡΓΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΟΛΟ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ!!

ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΟΣΤ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΔΑΥΡΟ?ΑΙΝΤΕ ΚΤΜΑ!!

wolfman13
12/03/2004, 22:56
paidia sas euraristo olous distixos den meno athina gia na paro xrisis eukairia kai i patra kai den exei polles eukairies den to exo valei kato apla exo pesei afou leo kamia fora oti an imoun alvanos pio grigora tha evriska doulia!!!to thema einai oti psaxnome an kai exo teliosei gimnasio kai gnorizo apo pc!kai to korifeo einai oti piga se plintirio autokiniton kai mou zitisan viofrafiko........tespa den to vazo kato apla ta pragmata einai diskola kai prepei na vro ati grigora eidi piran gia ta gramatia tis mixanis ase pou einai kai aragmeni gia ti den pezoun kafa na ti ftia3o kai den exo tous goneis tou plousious oste na voithisoun kai trepome na zhtao kai mou pernoun apo monis tous tsigara ante na mou afisoun kai gia kana kafe tipota parapano!!tespa thnx all u guys and wish me good luck!!!

flavor
12/03/2004, 23:06
έχω φίλους στην πάτρα και γνωρίζω ότι το μεγαλύτερο της πρόβλημα είναι η ανεργία και ειδικά για τους νέους.
πολλοί από από αυτούς την καλοκαιρινή σεζόν κατεβαίνουν στο νησί μου την κεφαλονιά,στην ζάκυνθο η και στα γύρω τουριστικά μέρη για δουλειά.είναι μιά καλύ λύση όχι μόνιμη βέβαια αλλά με καλά λεφτά.

Electra
12/03/2004, 23:11
...τα EVEREST στη Πάτρα λογικά τα ξέρεις...
Γιαααααα πήγαινε μια βολτα απο κεί να κάνεις μια ερωτησούλα!!!

NLS
12/03/2004, 23:32
υγεία πρώτα και μετά όλα τα άλλα

είναι άσχημο να μην έχεις δουλειά, αλλά είναι όταν αποκτάς υποχρεώσεις...

δάνεια, δόσεις, φώτα, νερά, τηλέφωνα... και η λέξη κλειδί: παιδιά

εκεί να δεις τι γίνεται :(

nikoscb
13/03/2004, 08:46
FILARAKI MH XALIESAI
KATHE EMPODIO GIA KALO.EGW PRIN TRIA XRONIA
BRHKA THN DULEIA TWN ONEIRWN MOU,KALA FRAGA STON TOMEA MOY AKRIBWS.ANOIXTIKA KAI PHRA KAI MOTO TOTE.META APO 2 MHNES EKLEISE STO KSAFNIKO KAI EMEINA ME TA GRAMMATIA STO XERI:look: APO TOTE KATHOMUN 1 MISH XRONO KAI MONO TH DOSH THS MHXANHS EIXA NA DWSW.EKANA OTI DULEIA THES
DILIVERY,ERGOSTASIO,EKDOTIKOS OIKOS,KAI TELIKA EDW KAI 10
MHNES BRHKA AYTO POY HTHELA.METRIA LEFTA ALLA STON TOMEA
MU.

SYMPERASMA:MH MASAS KANE YPOMONH KAI PSAKSE OSO MPOREIS KAI KATI THA ERTHEI.NA EISAI SIGOUROS GIAYTO:) :)

NLS
13/03/2004, 16:49
φαντάσου όμως να έχεις και 900 ευρώ τη δόση του σπιτιού...

wolfman13
15/03/2004, 05:06
pali kala den exo dosei spitiou alla exo tis mixanis kai prepei na dino kai kana frago sto spiti!!!ase maniki exo anevei ligo vevaia as einai kala to moro mou pou me anevazei ma kai oloi eseis pou voithate proti fora niotho xoris na 3ero kanenan oti eisaste pio konta san fili!!!kai apo tous filous mou edo na eisaste kala!!!
;) (agapoula se eyxaristo pou irthes sti zoi mou)

NLS
15/03/2004, 05:11
α μην ανησυχείς, εκτός από το σπίτι 900 έχω και τη μηχανή 200 (nice?) και τις κάρτες...

ναι όλοι δίπλα σου είμαστε εννοείται, αλλά αν σου έδεινε και κανείς δουλειά, ακόμα καλύτερα

αλήθεια τι κάνεις; να ξέρουμε να κοιτάμε