PDA

View Full Version : ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΑΠΙΟΥ



Σελίδες : [1] 2

ageloss
11/09/2019, 09:51
Καλησπέρα παιδες.Εχω μπει στην διαδικασια να αγορασω ενα παπι για να κινουμαι στην πολη πιο ανετα (λογω δουλειας στο κεντρο κυριως).
Εχω δει διαφορα μοντελα και διαθετω 1500 μαξ(θεωρω πως παραπανω για παπια ειναι too much).Οποτε σας παραθετω το εξης διλημα και θελω βοηθεια:
Να παρω daytona sprinter 125 κουτα η να κοιταξω σε κανενα innova μεταχερισμενο?Για innova ξερω οτι ειναι κορυφη.Εχει κανεις εμπειρια με το sprinter?Οποιαδηποτε αλλη προταση εχετε καλοδεχουμενη.
Eυχαριστω και περιμενω τις απαντησεις σας.:):)

Bowleno
11/09/2019, 10:34
Κάνε έναν κόπο, πάτα το κουμπί αναζήτηση, γράψε "αγορά παπιου" (χωρίς εισαγωγικά) και θα σου βγάλει άπειρα θέματα...
Πάντως απέφυγε το 125 είναι ένα μεγαλωμένο 110 και το κομβίο της μπιελας δεν το σηκώνει. Πάρε το 110

TsoliasGR
11/09/2019, 11:58
Πουλάω το δικό μου 600 ευρώ.Sym magic 125 με εγγυηση 10 μηνες ακόμα.Μπες και διάβασε το ριβιου που έχω κάνει στην κατηγορία μοντέλα πρώτα.

jawaforever
11/09/2019, 12:01
Πάρε το keeway target 125i. Ανώτερο από το sprinter σε όλες τις συγκρίσεις.
Πολυ σωστά βάζεις όριο τα 1500€ για παπί.
Μεταχειρισμένο innova να μην πάρεις.
Α) Είναι λιωμένα στο delivery
B) Αν δεν είναι επισκευασμενα από μπιέλα, θα πληρώσεις εσύ για να το επισκευάσεις.
Γ) Αν δεν έχεις κλειστό χωρο να το φυλάς, απλά ξέχασε το.

BLiTzER
11/09/2019, 12:02
Εκτός αν είσαι ντελιβεράς, πάρε σκούτερ. Με ευχαριστείς μετά.

JasonEV
11/09/2019, 13:45
Ποιος ειναι αυτος που λεει οτι τα innova ειναι κορυφη;

TsoliasGR
11/09/2019, 16:40
Ποιος ειναι αυτος που λεει οτι τα innova ειναι κορυφη;

Tα ψεκαστά μια χαρά ειναι.Όχι τα καρμπυρατερ.

JasonEV
11/09/2019, 16:47
Tα ψεκαστά μια χαρά ειναι.Όχι τα καρμπυρατερ.
Δεν διαφωνω για το ψεκαστο. Αλλα το μια χαρα απο το κορυφη ειναι μεγαλη αποσταση

TsoliasGR
11/09/2019, 17:06
Δεν διαφωνω για το ψεκαστο. Αλλα το μια χαρα απο το κορυφη ειναι μεγαλη αποσταση

Ναι ειναι σχεδον κορυφη για την εποχη του.Αν και προτιμώ το wave.

Nospecialname
11/09/2019, 19:05
Μια χαρά είναι το σπριντερ , το ταργκετ το έχω οδηγήσει καμία 10αρια φορές και είναι σαν ψεύτικο και δεν μου φάνηκε ποιοτικό , εγώ προσωπικά συνηστω το βέλος το οποίο αγόρασα και είναι άριστο , στα 7.000χλμ πλέον

Το innova μόνο αν θες να κάνεις τρομοκρατική καμικάζι επίθεση

TsoliasGR
12/09/2019, 10:42
Το innova μόνο αν θες να κάνεις τρομοκρατική καμικάζι επίθεση

Γιατί το λες αυτό για το ινοβα;

o_gavros
12/09/2019, 11:34
Δε σταματά να μου προκαλεί αρνητικη εντύπωση η άνεση με την οποία κάποιοι προτείνουν κινεζιες,όταν πρόκειται για ξένη τσέπη.

Και όταν ακόμα και εδώ μέσα έχουν γράψει κάτοχοι το πόσο τριμπουρδελα είναι τα κάθε λογής κινεζοπαπα.

Μετα, δεκα+ χρόνια βρωμάει η πιάτσα για το ποιόν των ιννοβα, και εμείς εδώ που τάχα το επικοινωνούμε κιόλας το πράμα συνεχίζουμε και τα προτείνουμε, τις λαδιερες.

Αναλογιστειτε πως θα σας φαινόταν εσάς να ρωτάτε και να σας προτείνουν να αγορασετε σαπακια

TsoliasGR
12/09/2019, 12:19
Δε σταματά να μου προκαλεί αρνητικη εντύπωση η άνεση με την οποία κάποιοι προτείνουν κινεζιες,όταν πρόκειται για ξένη τσέπη.

Και όταν ακόμα και εδώ μέσα έχουν γράψει κάτοχοι το πόσο τριμπουρδελα είναι τα κάθε λογής κινεζοπαπα.

Μετα, δεκα+ χρόνια βρωμάει η πιάτσα για το ποιόν των ιννοβα, και εμείς εδώ που τάχα το επικοινωνούμε κιόλας το πράμα συνεχίζουμε και τα προτείνουμε, τις λαδιερες.

Αναλογιστειτε πως θα σας φαινόταν εσάς να ρωτάτε και να σας προτείνουν να αγορασετε σαπακια

Βασικά υπάρχει το Innova και το Innova i.
Δεν έχω ακούσει κάτι αρνητικό για το ψεκαστό οπότε αν έχεις υπόψιν σου αρνητικά σε παρακαλώ να με διαφωτήσεις.Γιατί μετά το modenas και μόλις διώξω το Sym το σκεφτόμουν για το ψεκαστό.(Γιατί είναι ακόμα ακριβό το super cub 125i το άτιμο...)

Σε ότι αφορά τα κινέζικα που λές...έλεγα...μέχρι πρότεινος...Για αγορά μέχρι 1500 κούτα και στα 2 χρόνια να το στείλεις καλό θα είναι.Μετα το magic...για κανένα λόγο πλέον κινέζο...

doctoras
12/09/2019, 12:56
Εκτός αν είσαι ντελιβεράς, πάρε σκούτερ. Με ευχαριστείς μετά.
Θελω να σε ευχαριστήσω εγω και ας μην αγοράζω :) . Θελεις να αναπτύξεις τα συγκριτικα προτερήματα?

Panos76
12/09/2019, 13:43
Εειι doc, μεταξύ κατεργαρέων..

Πέραν του αισθητικού, του κόστους συντήρησης και της οικονομίας καυσίμου- τα σκούτερ υπερτερούν σε όλα τα υπόλοιπα.

(Αφήνω εκτός τον οδηγικό τομέα, αμορτισέρ, κλπ, διότι εκεί πρέπει να το πιάσουμε ξεχωριστά για το κάθε μηχανάκι)

29 γκόμινες και 60 μαθητάδες συνιστούν σκούτερ :cry:

BLiTzER
12/09/2019, 13:46
Θελω να σε ευχαριστήσω εγω και ας μην αγοράζω :) . Θελεις να αναπτύξεις τα συγκριτικα προτερήματα?

Αν εξαιρέσεις την απόλυτη οικονομία, στην οποία δεν έχουν αντίπαλο τα παπιά (αλλά μικρή σημασία έχει αφού τα ποσά είναι αστεία σε κάθε περίπτωση), σε οτιδήποτε άλλο υπερτερούν τα σκούτερ. Έχουν περισσότερους και πρακτικότερους χώρους, καλύτερες σέλες, καλύτερη κάλυψη, είναι αυτόματα, το οποίο σημαίνει, εκτός των προφανών, ότι μπορείς να βάλεις κι ό,τι παπουτσάκι γουστάρεις, χωρίς να χρειάζεται να το πετάξεις μετά από 10 μέρες χρήσης... γενικά όταν μπαίνει ο παράγοντας "άνεση εντός πόλης" στο παιχνίδι, τα σκούτερ νικούν κατά κράτος. Μπορώ, φυσικά, να αναφέρω τα καλύτερα φώτα, καλύτερα φρένα και ένα σωρό ακόμα, αλλά το παιχνίδι έχει ήδη τελειώσει στην άνεση. ;)

Αναφέρομαι πάντα σε σκουτεράκια 125-200cc (κύρια ζητούμενα η οικονομία κι η άνεση στην πόλη), όχι σε βάρκες.

MAIK72
12/09/2019, 14:03
Ισχύει ότι είπε πάνω ο πλίτσερ ,εκτός της συντήρησης . Το παπί έχει χαμηλότερη συντήρηση και δεν ζητάει σχεδόν τίποτα.
Πάντως με 1500 ευρώ μπάτζετ για παπί ,δεν μπορώ να προτείνω κάτι παρά μόνο Κινέζο. Οπότε δεν είναι too much να διαθέσεις 500 ευρώ ακόμα για ένα ποιοτικό παπί ,πχ honda. Ακόμα και να πάρω ένα μεταχειρισμένο χόντα 10ετίας με 500 700 ευρώ και να το συμμαζέψω μου φαίνεται πολύ πιο δελεαστικό από το οποιοδήποτε ινόβα ντειτόνα και σιμ

Nospecialname
12/09/2019, 14:44
Γιατί το λες αυτό για το ινοβα;

Γιατί ανατινάζονται

kostas_1100gs
12/09/2019, 15:07
address 125. Να δεις την 3η στο σασμαν και χτύπατο. Εγώ το ξαναπήρα.

buckley
12/09/2019, 15:17
Αν εξαιρέσεις την απόλυτη οικονομία, στην οποία δεν έχουν αντίπαλο τα παπιά (αλλά μικρή σημασία έχει αφού τα ποσά είναι αστεία σε κάθε περίπτωση), σε οτιδήποτε άλλο υπερτερούν τα σκούτερ. Έχουν περισσότερους και πρακτικότερους χώρους, καλύτερες σέλες, καλύτερη κάλυψη, είναι αυτόματα, το οποίο σημαίνει, εκτός των προφανών, ότι μπορείς να βάλεις κι ό,τι παπουτσάκι γουστάρεις, χωρίς να χρειάζεται να το πετάξεις μετά από 10 μέρες χρήσης... γενικά όταν μπαίνει ο παράγοντας "άνεση εντός πόλης" στο παιχνίδι, τα σκούτερ νικούν κατά κράτος. Μπορώ, φυσικά, να αναφέρω τα καλύτερα φώτα, καλύτερα φρένα και ένα σωρό ακόμα, αλλά το παιχνίδι έχει ήδη τελειώσει στην άνεση. ;)

Αναφέρομαι πάντα σε σκουτεράκια 125-200cc (κύρια ζητούμενα η οικονομία κι η άνεση στην πόλη), όχι σε βάρκες.

Εγώ ξέρω ότι στα δίτροχα πρέπει ο αναβάτης να είναι ελεύθερος να αγοράζει με την καρδιά και όχι με το μυαλό.Οι νεολαίοι όπως ο μπλιτς έχουν μεγαλώσει μάλλον με την εικόνα των σκούτερς και δεν τους χαλάει.Άλλους σαν την αφεντιά μου τους κάθονται πολύ πολύ στραβά.
ΥΓ Παράκληση λοιπόν, μην προτείνετε σε κόσμο σκούτερ ,αρκετά κυκλοφορούν πια ρε :sick:

BLiTzER
12/09/2019, 15:29
Εγώ ξέρω ότι στα δίτροχα πρέπει ο αναβάτης να είναι ελεύθερος να αγοράζει με την καρδιά και όχι με το μυαλό.Οι νεολαίοι όπως ο μπλιτς έχουν μεγαλώσει μάλλον με την εικόνα των σκούτερς και δεν τους χαλάει.Άλλους σαν την αφεντιά μου τους κάθονται πολύ πολύ στραβά.
ΥΓ Παράκληση λοιπόν, μην προτείνετε σε κόσμο σκούτερ ,αρκετά κυκλοφορούν πια ρε :sick:

Υπάρχουν οχήματα που τα αγοράζεις για την απόλαυση και υπάρχουν οχήματα που τα αγοράζεις για τη μετακίνηση/πρακτικότητα. Ο συγκεκριμένος αναζητά ξεκάθαρα το 2ο.

Για το ΥΓ συμφωνώ, αλλά δε φταίνε τα σκούτερ. Και μπούσα να καβαλούσαν, το ίδιο θα ήταν, πιθανότατα και χειρότερα. ;)

George_M.
12/09/2019, 15:41
Πάρε ενα τετοιο κ δεν θα ξανασχοληθεις ποτε με παπι...https://www.car.gr/24044464-yamaha-crypton-r

https://www.car.gr/24003056-yamaha-crypton-r-t110-crypton

https://www.car.gr/23869984-yamaha-crypton-crypton-t-110

https://www.car.gr/24045895-yamaha-crypton-r

o_gavros
12/09/2019, 16:23
Βασικά υπάρχει το Innova και το Innova i.
Δεν έχω ακούσει κάτι αρνητικό για το ψεκαστό οπότε αν έχεις υπόψιν σου αρνητικά σε παρακαλώ να με διαφωτήσεις.Γιατί μετά το modenas και μόλις διώξω το Sym το σκεφτόμουν για το ψεκαστό.(Γιατί είναι ακόμα ακριβό το super cub 125i το άτιμο...)

Σε ότι αφορά τα κινέζικα που λές...έλεγα...μέχρι πρότεινος...Για αγορά μέχρι 1500 κούτα και στα 2 χρόνια να το στείλεις καλό θα είναι.Μετα το magic...για κανένα λόγο πλέον κινέζο...

Για τα ιννόβα, ιτζέξια ή μη, δεν έχεις ακούσει ότι το λάδι το πίνουν σαν Σκανδιναβοί φοιτητές σε πενταήμερη;

Για τα κινέζικα τωρα που είναι και το θέμα που κυρίως με νοιάζει.
Το ποστ μου απευθυνόταν και σε σένα, αλλά όχι μόνο σε σένα ;) και φυσικά δεν είναι επειδή έχω κάτι μαζί σου/σας.
Δεν πάει πολύ καιρός, αν δε με απατά η μνήμη, που εδώ μέσα γράφατε σελίδες ολόκληρες που προσπαθούσατε να δικαιολογήσετε την προτίμηση ή την επιλογή σας να πάτε σε ντεητόνα/φριγουεη/τριγουεη/βιτζιεη και δενξερωκαιγωτι αλλη σαβούρα κυκλοφορεί.
Εσύ ο ίδιος (και προς τιμήν σου φυσικά) στο θρεντ που άνοιξε αναφέρεις προβλήματα που ένα σοβαρό μηχανάκι εργάτης δεν θα έπρεπε ποτέ να δει!
Αντ'αυτού θυμάμαι να γίνεται αντίλογος και να σας αναφέρουν οι "πολέμιοι" όλα τα πιθανά προβλήματα αξιοπιστίας. Η απάντηση ήταν ναι αλλά για τοσα λίγα λεφτά παίρνεις καινούριο με εγγύηση και λαλαλα...
Τι να το κάνω το φτηνό και με εγγύηση αν κάθε τρεις και λίγο δεν ξέρω αν θα με πάει στη δουλειά μου ή (ακόμα χειρότερα) δεν θα με κρεμάσει στη δουλειά μου αν αυτή εξαρτάται άμεσα απο αυτό;;;
Και βλέπω τώρα εδώ να προτείνονται με περισπούδαστο ύφος σε κάποιον που δεν γνωρίζει και ζητά συμβουλές, τα τριμπούρδελα αυτά.
Και καλά εσύ που είσαι και παραπάνω ψημένος αναγνώρισες τη μαλακία σου και λες να το πουλήσω να πάρω ένα σοβαρό εργαλείο να ησυχάσω.
Οι υπόλοιποι που συνήθως είναι και νουμπάδες γενικώς, ε πως διάολο εκφέρουν τόσο απόλυτη άποψη ρε φίλε;
Μην παρεξηγηθεί το ύφος. Αγανάκτηση είναι, όχι θυμός.
Δε μπορεί να έχεις "γράψει" μόλις 10Κ χλμ με πάπια (και μηχανάκι γενικότερα) και να δίνεις συμβουλές σε άλλους.Και μάλιστα συμβουλές για σαπάκια. Σόρρυ αλλά όχι.
Προσέξτε, δεν λέω ότι απαγορεύεται. Δε μιλάω σα διαχειριστής. Σαν κάθε άλλος χρήστης το λέω γιατί το σιχάθηκα πλέον να το βλέπω.



Καλησπέρα παιδες.Εχω μπει στην διαδικασια να αγορασω ενα παπι για να κινουμαι στην πολη πιο ανετα (λογω δουλειας στο κεντρο κυριως).
Εχω δει διαφορα μοντελα και διαθετω 1500 μαξ(θεωρω πως παραπανω για παπια ειναι too much).Οποτε σας παραθετω το εξης διλημα και θελω βοηθεια:
Να παρω daytona sprinter 125 κουτα η να κοιταξω σε κανενα innova μεταχερισμενο?Για innova ξερω οτι ειναι κορυφη.Εχει κανεις εμπειρια με το sprinter?Οποιαδηποτε αλλη προταση εχετε καλοδεχουμενη.
Eυχαριστω και περιμενω τις απαντησεις σας.:):)
Μείνει μακριά απο κινέζικα και ίννοβα φίλε.
Στα λεφτά που κοιτάς, θα βρεις κάποιο αξιοπιστο γιαπωνέζικο σίγουρα.
Αν δε, αναθεωρήσεις την (κατ'εμέ λανθασμένη) άποψη οτι εναμιση χιλιάρικο είναι υπερβολή για παπια (μάλλον γιατι δεν έχεις εικόνα πόσα μπορεί να σε γλιτώσει η παπια) τότε με λίγα παραπάνω μπορείς και καινούριο ακόμα. ενδεικτικά (https://www.car.gr/13901251-yamaha-crypton-crypton-s-115-euro4).

kostaskk
12/09/2019, 18:49
το sprinder μοιαζει η καλητερη επιλογη.. 1500 και εχεις καινουριο με εγγυηση.
κυκλοφορουν πολλα και δεν εχω ακουσει κατι κακο. σπασμενα μοτερ,κομενα πλαισια,καμμένα πηνεια,προβληματα τροφοδοσίας η σοβαρα προβληματα.. το να τριζουν τα πλαστικα δεν ειναι κατι σοβαρο και μπορει να το συναντήσεις και σε honda.

αλλιως honda 20ετιας. c50,glx,astrea,supra τα καινουρια ειναι σαν κινεζικα αλλα ακριβα λογο ονοματος honda.. φτιαχνονται και στις ιδιες ή κοντινες περιοχες με τα κινεζικα.
δεν νομιζω να υπαρχει σημερα honda παπι που να γραφει made in japan.

τα innova δεν φαινονται και πολυ ποιοτικα και καποια βαρουσαν μπιελα ανα 30.000χιλιομετρα. τα καρμπ? ενω τα injection μου φαινονται πολυ αδύναμα,και σιγουρα ακριβα και σαν μεταχειρισμενα

απο yamaha, townmade που κυκλοφορανε ακομα σε αρκετους αριθμους, crypton r αν δεν καιει λαδια.
και kaze r... αυτα θεωρω ποιο αξιοπιστα σαν μεταχειρισμενα.

zx130 ή αλλα καινουρια kawasaki εχω ακουσει για προβληματα τροφοδοσίας, δεν δουλευε καλα κρυο,εσβινε στα φαναρια η σε πορεια.
crypton x ακριβο αλλα δυσκολα χαλαει
τα καινουρια honda ειναι κ αυτα πανάκριβα. helm in,supra, και yamaha crypton s.

αν θες καλη οδική συμπεριφορά και συχρονες τεχνολογιες θα πληρωσεις και θα πληρωσεις και μετα την εγγυηση. γιατι και οι μπουκαλες καποια στιγμη θα χρειαστουν υγρα και τσιμουχες,και τα φρενα θα χρειαστουν υγρα,τσιμουχακια η εξαερώσεις ή θα παρουν υγρασια,και ο δισκος ειναι ακριβος,και το injection μπορει να βουλωσει ή να καει η τρομπα του με ακριβο κοστος,ενω και αν θες να ρυθμισεις παλι δεν μπορεις χωρις κοστος,οι διαφοροι αισθητηρες και ηλεκτρικα επισης. ενω το παλιο παπι δεν τα εχει ολα αυτα και αρα δεν χαλανε.

doctoras
12/09/2019, 21:14
Υπάρχει στα 1800 καινούργιο γιαπωνέζικο παπι. Μαλιστα και με πισω δισκόφρενο, μονοσοκ, κανονικο πιρούνι μοτοσυκλετας και πολυ μεγαλο χωρο (για παπι)κατω απο την σελα.
Αναρωτιέστε ακόμη??
Οριστε:
http://www.kawasaki.gr/el/products/SCOOTER/2017/Athlete_125/overview?Uid=088DWlxcDF0MC1tYUFoOXFwNUQpQCV5RCwpbW19RWApYWQo

Kickstart
12/09/2019, 21:18
Υπάρχει στα 1800 καινούργιο γιαπωνέζικο παπι. Μαλιστα και με πισω δισκόφρενο, μονοσοκ, κανονικο πιρούνι μοτοσυκλετας και πολυ μεγαλο χωρο (για παπι)κατω απο την σελα.
Αναρωτιέστε ακόμη??
Οριστε:
http://www.kawasaki.gr/el/products/SCOOTER/2017/Athlete_125/overview?Uid=088DWlxcDF0MC1tYUFoOXFwNUQpQCV5RCwpbW19RWApYWQo
Έχεις δίκιο ρε φίλε.. Όντως είναι τρελά τα περιφερειακά του αλλά τι ασχήμια είναι αυτή ρε παίδες... Το βλέπω καμία φορά στο δρόμο και λυπάμαι τον τύπο που το καβαλάει... Σαν πατημενη κατσαρίδα ειναι... Λίγο το ντιζάιν να πρόσεχε η καβασω θα εκα ε παπάδες με αυτό το μηχανάκι.

SONone
12/09/2019, 21:23
Υπάρχει στα 1800 καινούργιο γιαπωνέζικο παπι. Μαλιστα και με πισω δισκόφρενο, μονοσοκ, κανονικο πιρούνι μοτοσυκλετας και πολυ μεγαλο χωρο (για παπι)κατω απο την σελα.
Αναρωτιέστε ακόμη??
Οριστε:
http://www.kawasaki.gr/el/products/SCOOTER/2017/Athlete_125/overview?Uid=088DWlxcDF0MC1tYUFoOXFwNUQpQCV5RCwpbW19RWApYWQo

και που θα βαζει ο ντελιβερυ μποϋ την τσαντουλα/ παγουρινο με τους καφεδες? αυτο δεν εχει χωρο αναμεσα στα ποδια.:D

TKM
12/09/2019, 21:26
Απλώς δεν θα αγόραζα ποτέ μεταχειρισμένο παπί, διότι εδώ έχω καεί από αγορά μεγαλύτερης μεταχειρισμένης (Honda Transalp 600) από σοβαρό άνθρωπο, ο οποίος δεν με κορόιδεψε - κι όμως σε ένα χρόνο μέσα η μηχανή ζήτησε σχεδόν άλλη μια φορά την αξία της (ασφαλώς είμαι κι εγώ ψείρας και δεν μπορώ να βλέπω κάτι να έχει χαλάσει και να το αφήνω!) και τελικά την πούλησα και έμεινα ένα χρόνο χωρίς μηχανή μέχρι να ξανααγοράσω (καινούρια!).

Θα έκανα ό,τι μπορούσα να πάρω ή το Honda Astrea ή το Yamaha Crypton καινούρια στα 2.250 ευρώ.

Δεν συμφωνώ με τη λογική "μέχρι 1.500 ευρώ δίνω για παπί", διότι... τα παραπάνω που θα δώσεις αν τελικά πάρεις τα καινούρια που προανέφερα, θα τα γλιτώσεις επειδή δεν θα είσαι υποχρεωμένος να τρέχεις για ό,τι θα σου βγάλει το μεταχειρισμένο και εννοείται ότι το καινούριο θα το χαρείς πολύ περισσότερο! Και φυσικά θα έχεις απείρως καλύτερη μεταπώληση όταν έρθει η ώρα... δεν θα χάσεις δηλαδή.

Βέβαια, αν δεν υπάρχουν με τίποτα παραπάνω από τα 1.500 ευρώ (απολύτως σεβαστό!) αλλάζει το πράγμα... σε αυτή την περίπτωση θα πήγαινα πάλι σε καινούριο, δηλαδή σε Daytona Velos ή Keeway Target κάνοντας παράλληλα την προσευχή μου... Και πάλι καλύτερα από μεταχειρισμένο ωστόσο.

kostaskk
12/09/2019, 21:27
Υπάρχει στα 1800 καινούργιο γιαπωνέζικο παπι. Μαλιστα και με πισω δισκόφρενο, μονοσοκ, κανονικο πιρούνι μοτοσυκλετας και πολυ μεγαλο χωρο (για παπι)κατω απο την σελα.
Αναρωτιέστε ακόμη??
Οριστε:
http://www.kawasaki.gr/el/products/SCOOTER/2017/Athlete_125/overview?Uid=088DWlxcDF0MC1tYUFoOXFwNUQpQCV5RCwpbW19RWApYWQo

με αυτο δεν μπορεις να φυγεις απο τα ελτα με κουτι μισου κυβικου μετρου αναμεσα στα ποδια καπνιζοντας τσιγαρο

TKM
12/09/2019, 21:29
με αυτο δεν μπορεις να φυγεις απο τα ελτα με κουτι μισου κυβικου μετρου αναμεσα στα ποδια καπνιζοντας τσιγαρο

Ε θα του βάλεις και μια σχάρα και θα μπορείς! Αν αντέχεις την εμφάνισή του, είναι μια καλή λύση!

Iaswnas1988
12/09/2019, 21:55
Μονο εμένα μ αρέσει το kawasaki athlete;;Σαν γυμνό είναι μπροστά

doctoras
12/09/2019, 21:55
Λίγο το ντιζάιν να πρόσεχε η καβασω θα εκα ε παπάδες με αυτό το μηχανάκι.

Εμ γι'αυτό κανει 1790, αλλιως θα πήγαινε στα 2500 ανετα.

Απο την αλλη δεν ειναι τιποτα τρελο, ενα σωστο για τις αναλογιες του φαναρι και ενα τιμόνι αντι των γκριπς και θα'ναι μπόμπα.

doctoras
12/09/2019, 21:59
με αυτο δεν μπορεις να φυγεις απο τα ελτα με κουτι μισου κυβικου μετρου αναμεσα στα ποδια καπνιζοντας τσιγαρο
Αν ειναι ετσι καλυτερα σκουτερ να φορτώσεις και σακι πατατες εκει μπροστα.

Ομως το ρεζερβουαρ που ειναι εκει μπροστα σε κανει να μη χρειαζεται να κατεβαίνεις απο το παπι στους ανεφοδοασμους

SONone
12/09/2019, 22:14
Αν ειναι ετσι καλυτερα σκουτερ να φορτώσεις και σακι πατατες εκει μπροστα.

Ομως το ρεζερβουαρ που ειναι εκει μπροστα σε κανει να μη χρειαζεται να κατεβαίνεις απο το παπι στους ανεφοδοασμους

:nono: πρεπει να κατευεις shell και bp στο επιβάλουν πλέον. ο αλλος μπορει να ειναι κουλος και να σε κανει μπανιο με την μανικα.

jawaforever
12/09/2019, 22:59
Για τα ιννόβα, ιτζέξια ή μη, δεν έχεις ακούσει ότι το λάδι το πίνουν σαν Σκανδιναβοί φοιτητές σε πενταήμερη;

Για τα κινέζικα τωρα που είναι και το θέμα που κυρίως με νοιάζει.
Το ποστ μου απευθυνόταν και σε σένα, αλλά όχι μόνο σε σένα ;) και φυσικά δεν είναι επειδή έχω κάτι μαζί σου/σας.
Δεν πάει πολύ καιρός, αν δε με απατά η μνήμη, που εδώ μέσα γράφατε σελίδες ολόκληρες που προσπαθούσατε να δικαιολογήσετε την προτίμηση ή την επιλογή σας να πάτε σε ντεητόνα/φριγουεη/τριγουεη/βιτζιεη και δενξερωκαιγωτι αλλη σαβούρα κυκλοφορεί.
Εσύ ο ίδιος (και προς τιμήν σου φυσικά) στο θρεντ που άνοιξε αναφέρεις προβλήματα που ένα σοβαρό μηχανάκι εργάτης δεν θα έπρεπε ποτέ να δει!
Αντ'αυτού θυμάμαι να γίνεται αντίλογος και να σας αναφέρουν οι "πολέμιοι" όλα τα πιθανά προβλήματα αξιοπιστίας. Η απάντηση ήταν ναι αλλά για τοσα λίγα λεφτά παίρνεις καινούριο με εγγύηση και λαλαλα...
Τι να το κάνω το φτηνό και με εγγύηση αν κάθε τρεις και λίγο δεν ξέρω αν θα με πάει στη δουλειά μου ή (ακόμα χειρότερα) δεν θα με κρεμάσει στη δουλειά μου αν αυτή εξαρτάται άμεσα απο αυτό;;;
Και βλέπω τώρα εδώ να προτείνονται με περισπούδαστο ύφος σε κάποιον που δεν γνωρίζει και ζητά συμβουλές, τα τριμπούρδελα αυτά.
Και καλά εσύ που είσαι και παραπάνω ψημένος αναγνώρισες τη μαλακία σου και λες να το πουλήσω να πάρω ένα σοβαρό εργαλείο να ησυχάσω.
Οι υπόλοιποι που συνήθως είναι και νουμπάδες γενικώς, ε πως διάολο εκφέρουν τόσο απόλυτη άποψη ρε φίλε;
Μην παρεξηγηθεί το ύφος. Αγανάκτηση είναι, όχι θυμός.
Δε μπορεί να έχεις "γράψει" μόλις 10Κ χλμ με πάπια (και μηχανάκι γενικότερα) και να δίνεις συμβουλές σε άλλους.Και μάλιστα συμβουλές για σαπάκια. Σόρρυ αλλά όχι.
Προσέξτε, δεν λέω ότι απαγορεύεται. Δε μιλάω σα διαχειριστής. Σαν κάθε άλλος χρήστης το λέω γιατί το σιχάθηκα πλέον να το βλέπω.



Μείνει μακριά απο κινέζικα και ίννοβα φίλε.
Στα λεφτά που κοιτάς, θα βρεις κάποιο αξιοπιστο γιαπωνέζικο σίγουρα.
Αν δε, αναθεωρήσεις την (κατ'εμέ λανθασμένη) άποψη οτι εναμιση χιλιάρικο είναι υπερβολή για παπια (μάλλον γιατι δεν έχεις εικόνα πόσα μπορεί να σε γλιτώσει η παπια) τότε με λίγα παραπάνω μπορείς και καινούριο ακόμα. ενδεικτικά (https://www.car.gr/13901251-yamaha-crypton-crypton-s-115-euro4).


Μια ερώτηση, με όλο το σεβασμό.
Innona injection είχες ποτέ;;;
Κινέζικο παπί είχες ποτέ;;;
Αδελφικός σου φίλος, είχε Κινέζικο παπί ποτέ;;;

Επειδή ΕΙΧΑ, ΝΑΙ ΕΓΩ Ο ΙΔΙΟΣ, Innona injection και μάλιστα αγορά 2ο χέρι, θα σου πω ότι δεν τραβούσε λάδι. Οκ, το καρμπ είναι άλλη περίπτωση. Όντως είχαν σοβαρά θέματα με την κατανάλωση λαδιού. Και τα άλλαζε, στο ψεκαστό, ο προηγούμενος κάθε 2.000χλμ χωρίς συμπληρώματα κλπ ιστορίες. Όπως κι εγώ.

Επειδή ΕΙΧΑ, ΝΑΙ ΕΓΩ ΠΑΛΙ, Κινέζικο παπί και αυτό αγορά 2ο χέρι, μάρκα Jianshe, ναι αυτή που φτιάχνει τα crypton t110,το New ybr αλλά και το νέο μικρό crypton αν δεν κάνω λάθος, θα σου πω ότι ήταν σκυλί.
Το πρόσεχα βέβαια, όμως δεν έκανα οικονομία στα χλμ... Και για μπάνιο πήγαινα με αυτό και βόλτες και τελικές στο πήγαινε έλα Αθήνα - Ψάθα, Ψάθα - Αθήνα.

Επειδή ΑΔΕΛΦΙΚΟΣ φίλος αγόρασε πριν πολλά χρόνια NEW, Κινέζικο παπί των 800€, ναι υπήρχαν και αυτά, στα 110cc, 107 για την ακρίβεια και παρά το ανελέητο σκίσιμο κάθε μέρα, μιλάμε για άνθρωπο σιδεροφαγο, το φτηνιάρικο shineray, έβγαλε 40.000χλμ σε 3 χρόνια μέχρι να βαρέσει σασμαν. Όπως έλεγε ο ίδιος, "αυτό τα έβγαλε τα λεφτά του". Στο τέλος το έδωσε 250€ σε κάποιον που ήθελε την άδεια στην ουσία. Το παπί αυτό έβγαζε μεροκάματο, όχι αστεία. Φορτωμένο με εργαλεία σε μεταλλικές βαλίτσες κάθε μέρα να τρέχει αριστερά και δεξιά. A, να μην ξεχάσω. Τα εργαλεία ήταν 30 με 40 κιλά και ο φίλος (και αναβάτης) 130!!!

Αν μιλάς από προσωπική εμπειρία, οκ, να το δεχτώ. Και πάλι όμως, υπάρχουν και οι εμπειρίες άλλων. Αν τις σέβεσαι είναι άλλο θέμα. Όμως αν μιλάς από όσα είπε ο ξάδερφος του γαμπρού του κουμπάρου που έχει έναν κολλητό με έναν θείο του οποίου ο μπατζανάκης είχε ένα που ήταν χαρβαλο, τότε πες το μας.

Vrasidas
12/09/2019, 23:25
Έχω γυρίσει όλη την Ελλάδα με ένα χρέπι κινέζικο παπί του 1000άρικου που αγόρασα καινούργιο. Άρα ότι γράψω δεν είναι βάση τι μου είπαν ή διάβασα, αλλά εμπειρία δοκιμασμένη στην πράξη.

Διαβάζοντας όλα τα παραπάνω νομίζω πως έχει χαθεί η ουσία από πολλούς. Δεν έχει τόση σημασία τι προέλευση παπί θα πάρεις, όσο τι είσαι διατεθειμένος να κάνεις σε αυτό αμέσως με την αγορά του ώστε να το προστατέψεις από βέβαιες ζημιές και κινδύνους στα σημεία που πάσχουν όλα τα παπιά.
Π.χ. με την αγορά του είσαι διατεθειμένος ΑΜΕΣΩΣ να του βάλεις καλής ποιότητας ψυγείο λαδιού (είτε είναι Κινέζικο είτε Ιαπωνίας) ?
Είσαι διατεθειμένος να του πετάξεις αμέσως τα μαμά τακάκια φρένου και να βάλεις τακάκια ποιότητας ?
Να βελτιώσεις αμέσως τις αναρτήσεις με βάση τη χρήση και τα κιλά σου ? Να ξοδέψεις χρόνο για "στρώσιμο" κινητήρα με ουσία ?

Αν είσαι διατεθειμένος για κάτι τέτοιο αγοράζεις ένα φτηνό κινέζικο ... ξοδεύεις ελάχιστα χρήματα για τη βελτίωσή του και την προστασία του ... και έχεις ένα πιστό και τίμιο παπί για πολλά πολλά χλμ ...

(Υ.Γ. και Ιαπωνίας να έπαιρνα, ακριβώς τα ίδια θα έκανα όπως στο Κινέζικο)

TsoliasGR
13/09/2019, 01:26
Για τα ιννόβα, ιτζέξια ή μη, δεν έχεις ακούσει ότι το λάδι το πίνουν σαν Σκανδιναβοί φοιτητές σε πενταήμερη;

Για τα κινέζικα τωρα που είναι και το θέμα που κυρίως με νοιάζει.
Το ποστ μου απευθυνόταν και σε σένα, αλλά όχι μόνο σε σένα ;) και φυσικά δεν είναι επειδή έχω κάτι μαζί σου/σας.
Δεν πάει πολύ καιρός, αν δε με απατά η μνήμη, που εδώ μέσα γράφατε σελίδες ολόκληρες που προσπαθούσατε να δικαιολογήσετε την προτίμηση ή την επιλογή σας να πάτε σε ντεητόνα/φριγουεη/τριγουεη/βιτζιεη και δενξερωκαιγωτι αλλη σαβούρα κυκλοφορεί.
Εσύ ο ίδιος (και προς τιμήν σου φυσικά) στο θρεντ που άνοιξε αναφέρεις προβλήματα που ένα σοβαρό μηχανάκι εργάτης δεν θα έπρεπε ποτέ να δει!
Αντ'αυτού θυμάμαι να γίνεται αντίλογος και να σας αναφέρουν οι "πολέμιοι" όλα τα πιθανά προβλήματα αξιοπιστίας. Η απάντηση ήταν ναι αλλά για τοσα λίγα λεφτά παίρνεις καινούριο με εγγύηση και λαλαλα...
Τι να το κάνω το φτηνό και με εγγύηση αν κάθε τρεις και λίγο δεν ξέρω αν θα με πάει στη δουλειά μου ή (ακόμα χειρότερα) δεν θα με κρεμάσει στη δουλειά μου αν αυτή εξαρτάται άμεσα απο αυτό;;;
Και βλέπω τώρα εδώ να προτείνονται με περισπούδαστο ύφος σε κάποιον που δεν γνωρίζει και ζητά συμβουλές, τα τριμπούρδελα αυτά.
Και καλά εσύ που είσαι και παραπάνω ψημένος αναγνώρισες τη μαλακία σου και λες να το πουλήσω να πάρω ένα σοβαρό εργαλείο να ησυχάσω.
Οι υπόλοιποι που συνήθως είναι και νουμπάδες γενικώς, ε πως διάολο εκφέρουν τόσο απόλυτη άποψη ρε φίλε;
Μην παρεξηγηθεί το ύφος. Αγανάκτηση είναι, όχι θυμός.
Δε μπορεί να έχεις "γράψει" μόλις 10Κ χλμ με πάπια (και μηχανάκι γενικότερα) και να δίνεις συμβουλές σε άλλους.Και μάλιστα συμβουλές για σαπάκια. Σόρρυ αλλά όχι.
Προσέξτε, δεν λέω ότι απαγορεύεται. Δε μιλάω σα διαχειριστής. Σαν κάθε άλλος χρήστης το λέω γιατί το σιχάθηκα πλέον να το βλέπω.


Nομίζω οτι κάπου με παρεξήγησες.Δεν έχω υποστηρήξει τα κινέζικα (με μοναδική εξαίρεση το wolf 250 Που είναι αξιόπιστο -αν και όχι στα επίπεδα της χόνδα η γιαμάχα).Και ειδικά μετά το στραπάτσο που έφαγα με το ρδέλο το μάτζικ απο την πρώτη μέρα και την σκατά εξυπηρέτηση των εξουσιοδοτημένων και της αντιπροσωπείας (αν θυμάσαι έσκουζα σαν γρούνι που το σφάζουν γιατί πατινάρει απο την πρώτη μέρα και δεν μου αλλάζουν δισκάκια) λέω όχι στα κινέζικα.Τα daytona απο την άλλη έχουν βελτιωθεί αρκετά αλλά πάσχουν απο πολλά προβλήματα.Πχ το velos 125R i είναι στα πλαίσια ανάκλησης αβαβα για φλασάρισμα εγκεφάλου γιατί πολλές φορές κόλλαγε το γκάζι απο εντολή εγκεφάλου με βάση τα όσα μου είπε ένας αντιπρόσωπος.
Το μόνο σίγουρο είναι οτι σαν τις 4 (2μισι πλέον) γιαπωνέζες που βγάζουν παπιά δεν υπάρχει ανταγωνισμός.Ναι οκ παίρνεις πιο οικονομικά κάτι ΑΛΛΑ θα το πλερώσεις εν ευθέτω χρόνο σε σέρβις.Και το χιλιάρικο και το πεντακοσάρικο που ίσως αρχικά γλιτώσεις.
Τώρα όσον αφορά το ινόβα αν θες να σου πώ την αλήθεια...Είχα την εντύπωση ΧΩΡΙΣ να είμαι κάτοχος βέβαια οτι το ψεκαστό είχε διορθώσει τα προβλήματα του καρμπυρατερατου.Δεν γνωριζω οτι καίει λάδια το ψεκαστό και μάλιστα γλυκοκοίταζα κάποια για να γλιτώσω απο την μάστιγα του κρυπτονΧ.

Και να σου δικαιολογήσω γιατί δεν θέλω κρυπτονΧ αν και μάλλον εκεί θα καταλήξω.
Τα κρυπτονΧ αποτελούν Νο1 στόχο διότι ακόμα και να μην έχουν παραγγελία για το συγκεκριμένο μηχανάκι,θα βρούν να δώσουν τα κομμάτια που έχουν πάρει.Το μοτέρ του δεν έχει νούμερο.Το έχουν όλοι οι πιτσιρικάδες και το σπάνε και ζητάνε κλεμμένα γιατί είναι πιο φτηνά.Άρα κινδυνεύει την ώρα που δεν είμαι μπροστά.
Τα κρύπτονΧ έχουν θέμα με την ανάρτηση πίσω ενεκα μονοσοκ
Τα κρύπτονΧ έχουν θέμα με τις ζάντες πίσω στην φωλιά στα ρουλεμάν (αν και δεν ξέρω αν είναι μόνο οι χρυσές ακα σπεσιαλ εντισιον η όλες) και αν θα βάλω άλλες θα προκαλώ να το σηκώσουν.
Εν πάση περιπτώση θα ξανακαταλήξω οτι δεν προτείνω κινέζικο εκτός απο το λύκο τον 250.Αλλά και τα μεταχειρισμένα είναι λαχείο.Προτιμιτέο είναι να βρείς κάποιο να βαράει μπιέλα και να το πάρεις φτηνα να το επισκευάσεις και να ξέρεις τι έχει παρα ένα υποτιθέμενο καλό και να σου βγεί φόλα.

TsoliasGR
13/09/2019, 01:48
Και να μην παρεξηγηθώ έ;ΔΕΝ ειναι το πρώτο μου παπί η μικρό μοτοσυκλετάκι το ματζικ.
4 Kawasaki Kaze-r,1 euromotors Jinlun JL 125R,1 honda wave,2 Honda super cub 50 (6+12V),1 Sym magic 125R,1 lifan Type Z,1 glx 80cc,1 Yamaha town mate,1 kawasaki ZX 130,1 modenas KrissII 125 έχουν περάσει απο τα χέρια μου.Σε διάφορες χρονικές περιόδους και φύγανε για διάφορους λόγους απο τα χέρια μου.Μακράν το χειρότερο ήταν το Jinlun που όταν έβρεχε έβαζε νερό απο το ντεπόζιτο (στην τάπα δεν είχε καν λαστιχάκι μόνωσης και τα νερά μπαίναν μέσα και απο το χείλος και την τρύπα που έχει για να μπαίνει πάλι η βενζίνα σε περίπτωση υπερχείλησης),για τις 13.000 χλμ που ήθελε σινεμπλόκ ψαλιδιού κα ιο αντιπρόσωπος εκεί στο νέο κόσμο μου είπε παει πακέτο με το ψαλίδι δώσε 130 ευρώ,για την μάσκα που κάθε βδομάδα έσπαγε απο τους κραδασμούς και τον είχα πλουτίσει....Αν και με πήγε Αθήνα Καλαμάτα αυγουστιάτικη νυχτα με φεγγάρι...Και το δεύτερο χειρότερο είνα το ματζικ της συμ(φοράς).Το λιφάν τυπου Ζ δεν το πρόλαβα πολύ....2 βδομάδες το είχα πριν μου το κλέψουν και με πήγαινε κάθε μέρα Καλλιθέα Κορωπί απροβλημάτιστα.Το ΖΧ 130 πάλι δεν το χάρηκα παρά μόνο 2 κόντρες που μουσπασε μοτέρ μιας και είχε φτάσει 170 κυβικά (έχει κύλινδρο γορίλα βλέπεις)...Τα στρογγύλια το ένα κάπου είνα παρατημένο στο πατρικό της μάνας μου τα άλλα τα έδωσα.Τα καζέρια είναι με τα αστρα η επιτομή της αξιοπιστίας.Το wave έφυγε νωρίς σε εξαιρετική κατάσταση απο τα χέρια μου για λόγους που με ξεπερνούσαν αλλά με είχε παραδόξως αφήσει άφωνο απο τις επιδόσεις του.με μόνο μείον το πίσω φρένο που δεν το μπορούσα και ήθελα δισκόφρενο.Το μοντενας το έχω πληρώσει και το κάνω δευτέρα μεταβίβαση στο όνομα μου και μένει να δούμε τι σοι πράμα ειναι αυτό αν και ακούω καλά λόγια.

o_gavros
13/09/2019, 09:12
το sprinder μοιαζει η καλητερη επιλογη.

Δεν απαντώ αποκλειστικά σε σένα, συνδυαστικά πάει και για τους υπόλοιπους.
Αυτό το περίφημο σπριντερ λοιπόν που ναι είναι τζάμπα,έχει 2 χρόνια εγγύηση κλπ "μπένεφιτς" με το οποίο το φτιασιδώνετε αρκετοί, εγώ το είδα με τα μάτια ΜΟΥ να έχει κόψει σε μηχανάκι συναδέλφου (που το είχε πάει για απλό σέρβις) σταυρό(είχε μείνει μόνο μια φλίδα λιγότερο απο εκατοστό να το κρατάει)! Σαν βούτυρο κόπηκε το ψευτοκράμα του. Ηταν τυχερός ο άνθρωπος που ετυχε και το πήγε εκείνη τη μέρα για σέρβις. Αν επέλεγε να το παει την επόμενη, το πιθανότερο είναι ότι θα είχε τσακιστεί γιατί θα είχε κοπεί τελείως!
Την ημέρα που το είχε στο συνεργείο του είχα δανείσει το κρύπτονΧ μου για να δουλέψει τη βάρδια του (διανομή σε καφέ).Το παπί μου τότε ήθελε αλλαγή στα τακάκια του απαραιτήτως και τον προειδοποίησα να έχει το νου του ότι δε φρενάρει σωστά. Όταν μου το επέστρεψε μου λεει ρε συ το δικό μου φρενάρει έτσι με καινούρια τακάκια!
Επίσης όταν μιλάμε για εργάτη, μάγκες σόρρυ αλλά τα χιλιόμετρα που ακούγονται ότι βγάζουν βλάβες ή αποσύρονται τέτοια μηχανάκια είναι αστεία. Διαβάζουμε κάτι 30Κ κάτι 40Κ ή 50Κχλμ και με πιάνουν τα γέλια, με την επιμονή κυρίως κάποιων να παρουσιάσουν το σκατό σαν γαλλικό κρουασάν. Ε όσο ζάχαρη και να του ρίξεις το σκατό, σκατό θα παραμείνει.
Το παλιό μου καζερ, παίζει να είχε κοντά (μπορεί και παραπανω) στα 200Κ χλμ και όσο κι αν είχε βαρύνει ο σκύλος ο μαύρος θα με πήγαινε στην άκρη του κόσμου αν του το ζητούσα.
Το τωρινό κρυφτονΧ έχει 140Κ χλμ μέσα σε 7-8 χρόνια και ξέρω ότι δε θα με κρεμάσει! (εννοείται ότι η συντήρηση είναι ευλαβική,αλλιώς ότι και να χεις θα το πάρεις στο χέρι).
Πόσοι κάτοχοι ντεητονα μηγουεη φρηγουεη σιγουεη κοιμόνται και ξυπνάνε με αυτή τη σιγουριά;



Απλώς δεν θα αγόραζα ποτέ μεταχειρισμένο παπί, διότι εδώ έχω καεί από αγορά μεγαλύτερης μεταχειρισμένης (Honda Transalp 600) από σοβαρό άνθρωπο
αυτό δεν είναι λογική όμως, είναι η δική σου πρακτική (και καλά κάνεις αν έτσι νιώθεις), απλώς να τα διαχωρίζουμε.


Μια ερώτηση, με όλο το σεβασμό.


Αρχικά φίλε, να αποσυμφορήσουμε λίγο τον αέρα γιατί μοιάζει σα να τσακωνόμαστε, πολλές φορές με τα πλήκτρα δεν μεταφέρεται πάντα σωστό το ύφος μας. Κουβέντα κάνουμε, ετσι;
Αν φάνηκε ότι δεν σέβομαι την άποψη των άλλων, δεν ήταν απο πρόθεση και ζητώ συγνώμη για αυτό.

Στο ζουμί τώρα.
Επιπλέον αυτών που έγραψα πιο πάνω, ναι σαφώς και μιλάω απο προσωπική εμπειρία. Οδηγάω παπάκια 20 χρόνια τώρα,έχω δουλέψει διανομέας αρκετές φορές(με την τελευταία να είναι και πολύ σκληρή καθώς βάραγα σταθερά 13-14-15ωρα),έχω δουλέψει σε εταιρεία οπτικών όπου παρέδιδα με το μηχανάκι σε όλη την Αθηνα φακούς, στην τωρινή μου δουλειά κινούμαι σε όλη σχεδόν την Αττική με το παπί μου και μια τσάντα εργαλεία στην πλάτη.
Όλα αυτά δεν είναι για να σου παίξω το χαρτί "ξέρεις ποιος είμαι γω",ούτε καν!
Τα λέω για να σου δείξω ότι (μιας και δεν γνωριζόμαστε) μάλλον εχω καλό δείγμα απο παπάκια,γιατί σε όλες τις ανωτέρω δουλειές πάντα ήμασταν πολλοί οι υπάλληλοι με πληθώρα μοντέλων. Δεν μιλάω καν για μηχανάκια φίλων.ΜΙλάω για περιπτώσεις όπου το παπί θα εμπαινε σε δουλειά.
Ποτέ και σε καμία περίπτωση, δεν πέτυχα θετικά σχόλια για τα μη τζαπάν.
Ακόμα και για κάποια τζαπάν πέφτει σκατό.Δεν κράζω το ιννοβα τυχαία.
Δε μιλάω για το τρίξιμο των πλαστικών.αυτό στα μάτια μου δεν είναι βλάβη.
Αλλά δεν γίνεται να πίνουν λάδι μηχανάκι με 20 και 30Κ χλμ. Δεν γίνεται να βαράνε μπιέλες σαν να είναι καμπάνες τη σαρακοστή.
Τα κινέζικα τωρα.
όπως εσύ αναφέρεις για αυτό των 800€,αντίστοιχα έχω κοντινό μου θείο που κάνουμε το ίδιο επάγγελμα. Είχε πάει κι είχε πάρει ένα τέτοιο και ακόμα θυμάμαι το σιχτιρισμα που έριχνε όταν χωρίς υπερβολή κάθε 3η με 4η βδομάδα κάτι χάλαγε στο μπουρδέλο και δεν μπορούσε να πάει για δουλειά! Πήρε δηλαδή φτηνά κάτι για να κάνει τη δουλειά αλλά αυτό όχι μονο του κόστιζε με τις βλάβες του αλλά τον ζημείωνε εξτρα μιας και δεν είχε όχημα να εξυπηρετηθεί.
Αντιλαμβάνεσαι ότι μάλλον πολέμιος των κινέζικων είμαι.
Για να το μαζεύω λοιπόν, θεωρώ ότι όταν μιλάμε για παπάκι που προορίζεται να εκτελεί χρέη εργάτη (όχι απαραίτητα ντελίβερι,δεν το περιορίζω) τότε κακώς προτείνουμε σε κάποιον αυτά τα υποδεέστερης ποιότητας οχήματα.
Γιατι ο έτσι ρωτάει εμάς που τάχα ξέρουμε. Σου λέει μοτοφόρουμ είναι, δείχνουν να ξέρουν τι λένε, τα γράφουν και με περισσή σιγουριά οπότε μπορεί να μασήσει.
Δεν ξέρει να αξιολογήσει ότι ο κάθε "γαυρος" έχει τάδε προϋπηρεσία σε παπάκια ή ο δείνα "νοσπεσιαλνεημ" είναι νουμπάς.
Εκεί ήταν η ένσταση εξαρχής!
Αυτό κρατείστε και προσπαθήστε να μη ζώνεστε φυσεκλίκια κάθε φορά που γράφεται κάτι που κοντράρει την άποψη σας.

...
έχεις μια φυσική ροπή προς τα σεντόνια ε; :p

ageloss
13/09/2019, 09:15
Ωραιο το κρυπτον δεν λεω..αλλα στην αθηνα τα βουτανε ...με ολα αυτα που ακουω για κινεζικα δεν νομιζω να προβω σε αγορα..(το daytona φαινοταν ακρως δελεαστικο πακετο)...μαλλον θα παω σε ινοβα που ειναι στο ματζετ μου...αλλα οσοι λενε μακρια απο ιννοβα γατι το λετε?

o_gavros
13/09/2019, 09:19
ρε φίλε όλα τα βουτάνε.
το κρύπτον το πήρα γιατί μου κλέψανε το καζερ το οποίο αν το πούλαγα τότε, ούτε 500€ δεν έπιανε.
Συνεχίζω και παρκάρω στο πεζοδρόμιο της πολυκατοικίας μου πάντως.
Είναι ένα ρίσκο,το αν θα το πάρεις είναι άλλη κουβέντα.

Ακεπούστε;
Δεν λέω επουδενί πάρτε όλοι κρυπτονΧ

katsar
13/09/2019, 10:20
Εγώ μια απορία έχω διαβάζοντας όλα αυτά και συγνώμη αν είναι οφτοπικ.
Διαβάζω για τόσα θέματα σε ''επώνυμα'' και μη παπάκια,τι άλλαξε τόσο;
Όταν είχα το Τ50(80) και οι κολλητοί μου τα c,glx,astra,max100 τα σκίζαμε σε δουλειά και βόλτες,βόλτες,εποχές που η διασκέδαση μας ήταν να γεμίσουμε βενζίνη και να γυρνάμε μέχρι να αδειάσουν.
Ειλικρινά σε συνεργείο με βλάβη δεν θυμάμαι κάποιον από εμάς ,όσο για συντήρηση ε.....αλλάζαμε και κανα λάδι.

buckley
13/09/2019, 11:02
Εγώ μια απορία έχω διαβάζοντας όλα αυτά και συγνώμη αν είναι οφτοπικ.
Διαβάζω για τόσα θέματα σε ''επώνυμα'' και μη παπάκια,τι άλλαξε τόσο;
Όταν είχα το Τ50(80) και οι κολλητοί μου τα c,glx,astra,max100 τα σκίζαμε σε δουλειά και βόλτες,βόλτες,εποχές που η διασκέδαση μας ήταν να γεμίσουμε βενζίνη και να γυρνάμε μέχρι να αδειάσουν.
Ειλικρινά σε συνεργείο με βλάβη δεν θυμάμαι κάποιον από εμάς ,όσο για συντήρηση ε.....αλλάζαμε και κανα λάδι.

Ρε πλάκα μας κάνεις όλα μα όλα τα σύγχρονα οχήματα συσκευές εργαλεία κλπ κλπ είναι για καμμιά 10-15ετία max.
Όταν ας πούμε κατασκευάζεται κάθε μερικά δευτερόλεπτα ένα golf από τις γραμμές της VW πρέπει αυτοί να πουλάνε αντίστοιχα γρήγορα και εσένα που το διάλεξες να σε ξανακάνουν πελάτη σε καμμιά 10 χρονάκια όχι σε 30+ ;)
Δείτε λίγο φωτό κομπρεσερ σύγχρονου (2 μηνών) και άλλου 40+ ετών.Το κόκκινο άρχισε να σκορπάει από την συναρμολόγηση :moutza:
409799
409800
409801

TsoliasGR
13/09/2019, 11:05
έχεις μια φυσική ροπή προς τα σεντόνια ε; :p

Φταίει το οτι έβαλα μπουγάδα να ξεπλύνω το συμ.

kostas_1100gs
13/09/2019, 11:16
Εγώ μια απορία έχω διαβάζοντας όλα αυτά και συγνώμη αν είναι οφτοπικ.
Διαβάζω για τόσα θέματα σε ''επώνυμα'' και μη παπάκια,τι άλλαξε τόσο;
Όταν είχα το Τ50(80) και οι κολλητοί μου τα c,glx,astra,max100 τα σκίζαμε σε δουλειά και βόλτες,βόλτες,εποχές που η διασκέδαση μας ήταν να γεμίσουμε βενζίνη και να γυρνάμε μέχρι να αδειάσουν.
Ειλικρινά σε συνεργείο με βλάβη δεν θυμάμαι κάποιον από εμάς ,όσο για συντήρηση ε.....αλλάζαμε και κανα λάδι.

Δεν υπάρχει αυτό σήμερα. Τα μηχανάκια αυτα (όπως και αυτοκίνητα) δεν υπάρχουν σήμερα. ΟΛΑ έχουν βλάβες γιατί έτσι υπάρχει δουλειά, ανταλλακτικά κλπ.

JasonEV
13/09/2019, 11:40
Εγώ μια απορία έχω διαβάζοντας όλα αυτά και συγνώμη αν είναι οφτοπικ.
Διαβάζω για τόσα θέματα σε ''επώνυμα'' και μη παπάκια,τι άλλαξε τόσο;
Όταν είχα το Τ50(80) και οι κολλητοί μου τα c,glx,astra,max100 τα σκίζαμε σε δουλειά και βόλτες,βόλτες,εποχές που η διασκέδαση μας ήταν να γεμίσουμε βενζίνη και να γυρνάμε μέχρι να αδειάσουν.
Ειλικρινά σε συνεργείο με βλάβη δεν θυμάμαι κάποιον από εμάς ,όσο για συντήρηση ε.....αλλάζαμε και κανα λάδι.

Τα πραγματα ειναι απλα. https://www.google.com/url?q=https://m.youtube.com/watch%3Fv%3DmtlPUmP6M1g&sa=U&ved=2ahUKEwjN-7WYwM3kAhWJDOwKHdOYA0kQtwIwAHoECAYQAQ&usg=AOvVaw3-I22KUv5gRujxe3JTCsn_

Panos76
13/09/2019, 11:59
Τα πραγματα ειναι απλα. https://www.google.com/url?q=https://m.youtube.com/watch%3Fv%3DmtlPUmP6M1g&sa=U&ved=2ahUKEwjN-7WYwM3kAhWJDOwKHdOYA0kQtwIwAHoECAYQAQ&usg=AOvVaw3-I22KUv5gRujxe3JTCsn_

Έτσι ακριβώς είναι, μόνο που υπολογίζαμε χωρίς τον ξενοδόχο και έχουμε οδηγηθεί - μέσω του δυτικού προτύπου - σε μία αέναη κατανάλωση με δραματικές συνέπειες για την επιβίωσή μας σε αυτόν τον πλανήτη.

kostas_1100gs
13/09/2019, 12:13
Έτσι ακριβώς είναι, μόνο που υπολογίζαμε χωρίς τον ξενοδόχο και έχουμε οδηγηθεί - μέσω του δυτικού προτύπου - σε μία αέναη κατανάλωση με δραματικές συνέπειες για την επιβίωσή μας σε αυτόν τον πλανήτη.

Πολύ σωστός. Ο αμαζόνιος κάηκε για να γίνουν μονάδες βοοειδών και εργοστάσιο ενέργειας. Ο Αρχηγός τους έλεγε, δεν θέλω ενέργεια, θέλω τα νερά να υπάρχουν και να ``παράγουν`` τροφή.

jawaforever
13/09/2019, 14:04
Δεν απαντώ αποκλειστικά σε σένα, συνδυαστικά πάει και για τους υπόλοιπους.
Αυτό το περίφημο σπριντερ λοιπόν που ναι είναι τζάμπα,έχει 2 χρόνια εγγύηση κλπ "μπένεφιτς" με το οποίο το φτιασιδώνετε αρκετοί, εγώ το είδα με τα μάτια ΜΟΥ να έχει κόψει σε μηχανάκι συναδέλφου (που το είχε πάει για απλό σέρβις) σταυρό(είχε μείνει μόνο μια φλίδα λιγότερο απο εκατοστό να το κρατάει)! Σαν βούτυρο κόπηκε το ψευτοκράμα του. Ηταν τυχερός ο άνθρωπος που ετυχε και το πήγε εκείνη τη μέρα για σέρβις. Αν επέλεγε να το παει την επόμενη, το πιθανότερο είναι ότι θα είχε τσακιστεί γιατί θα είχε κοπεί τελείως!
Την ημέρα που το είχε στο συνεργείο του είχα δανείσει το κρύπτονΧ μου για να δουλέψει τη βάρδια του (διανομή σε καφέ).Το παπί μου τότε ήθελε αλλαγή στα τακάκια του απαραιτήτως και τον προειδοποίησα να έχει το νου του ότι δε φρενάρει σωστά. Όταν μου το επέστρεψε μου λεει ρε συ το δικό μου φρενάρει έτσι με καινούρια τακάκια!
Επίσης όταν μιλάμε για εργάτη, μάγκες σόρρυ αλλά τα χιλιόμετρα που ακούγονται ότι βγάζουν βλάβες ή αποσύρονται τέτοια μηχανάκια είναι αστεία. Διαβάζουμε κάτι 30Κ κάτι 40Κ ή 50Κχλμ και με πιάνουν τα γέλια, με την επιμονή κυρίως κάποιων να παρουσιάσουν το σκατό σαν γαλλικό κρουασάν. Ε όσο ζάχαρη και να του ρίξεις το σκατό, σκατό θα παραμείνει.
Το παλιό μου καζερ, παίζει να είχε κοντά (μπορεί και παραπανω) στα 200Κ χλμ και όσο κι αν είχε βαρύνει ο σκύλος ο μαύρος θα με πήγαινε στην άκρη του κόσμου αν του το ζητούσα.
Το τωρινό κρυφτονΧ έχει 140Κ χλμ μέσα σε 7-8 χρόνια και ξέρω ότι δε θα με κρεμάσει! (εννοείται ότι η συντήρηση είναι ευλαβική,αλλιώς ότι και να χεις θα το πάρεις στο χέρι).
Πόσοι κάτοχοι ντεητονα μηγουεη φρηγουεη σιγουεη κοιμόνται και ξυπνάνε με αυτή τη σιγουριά;

Αρχικά φίλε, να αποσυμφορήσουμε λίγο τον αέρα γιατί μοιάζει σα να τσακωνόμαστε, πολλές φορές με τα πλήκτρα δεν μεταφέρεται πάντα σωστό το ύφος μας. Κουβέντα κάνουμε, ετσι;
Αν φάνηκε ότι δεν σέβομαι την άποψη των άλλων, δεν ήταν απο πρόθεση και ζητώ συγνώμη για αυτό.

Στο ζουμί τώρα.
Επιπλέον αυτών που έγραψα πιο πάνω, ναι σαφώς και μιλάω απο προσωπική εμπειρία. Οδηγάω παπάκια 20 χρόνια τώρα,έχω δουλέψει διανομέας αρκετές φορές(με την τελευταία να είναι και πολύ σκληρή καθώς βάραγα σταθερά 13-14-15ωρα),έχω δουλέψει σε εταιρεία οπτικών όπου παρέδιδα με το μηχανάκι σε όλη την Αθηνα φακούς, στην τωρινή μου δουλειά κινούμαι σε όλη σχεδόν την Αττική με το παπί μου και μια τσάντα εργαλεία στην πλάτη.
Όλα αυτά δεν είναι για να σου παίξω το χαρτί "ξέρεις ποιος είμαι γω",ούτε καν!
Τα λέω για να σου δείξω ότι (μιας και δεν γνωριζόμαστε) μάλλον εχω καλό δείγμα απο παπάκια,γιατί σε όλες τις ανωτέρω δουλειές πάντα ήμασταν πολλοί οι υπάλληλοι με πληθώρα μοντέλων. Δεν μιλάω καν για μηχανάκια φίλων.ΜΙλάω για περιπτώσεις όπου το παπί θα εμπαινε σε δουλειά.
Ποτέ και σε καμία περίπτωση, δεν πέτυχα θετικά σχόλια για τα μη τζαπάν.
Ακόμα και για κάποια τζαπάν πέφτει σκατό.Δεν κράζω το ιννοβα τυχαία.
Δε μιλάω για το τρίξιμο των πλαστικών.αυτό στα μάτια μου δεν είναι βλάβη.
Αλλά δεν γίνεται να πίνουν λάδι μηχανάκι με 20 και 30Κ χλμ. Δεν γίνεται να βαράνε μπιέλες σαν να είναι καμπάνες τη σαρακοστή.
Τα κινέζικα τωρα.
όπως εσύ αναφέρεις για αυτό των 800€,αντίστοιχα έχω κοντινό μου θείο που κάνουμε το ίδιο επάγγελμα. Είχε πάει κι είχε πάρει ένα τέτοιο και ακόμα θυμάμαι το σιχτιρισμα που έριχνε όταν χωρίς υπερβολή κάθε 3η με 4η βδομάδα κάτι χάλαγε στο μπουρδέλο και δεν μπορούσε να πάει για δουλειά! Πήρε δηλαδή φτηνά κάτι για να κάνει τη δουλειά αλλά αυτό όχι μονο του κόστιζε με τις βλάβες του αλλά τον ζημείωνε εξτρα μιας και δεν είχε όχημα να εξυπηρετηθεί.
Αντιλαμβάνεσαι ότι μάλλον πολέμιος των κινέζικων είμαι.
Για να το μαζεύω λοιπόν, θεωρώ ότι όταν μιλάμε για παπάκι που προορίζεται να εκτελεί χρέη εργάτη (όχι απαραίτητα ντελίβερι,δεν το περιορίζω) τότε κακώς προτείνουμε σε κάποιον αυτά τα υποδεέστερης ποιότητας οχήματα.
Γιατι ο έτσι ρωτάει εμάς που τάχα ξέρουμε. Σου λέει μοτοφόρουμ είναι, δείχνουν να ξέρουν τι λένε, τα γράφουν και με περισσή σιγουριά οπότε μπορεί να μασήσει.
Δεν ξέρει να αξιολογήσει ότι ο κάθε "γαυρος" έχει τάδε προϋπηρεσία σε παπάκια ή ο δείνα "νοσπεσιαλνεημ" είναι νουμπάς.
Εκεί ήταν η ένσταση εξαρχής!
Αυτό κρατείστε και προσπαθήστε να μη ζώνεστε φυσεκλίκια κάθε φορά που γράφεται κάτι που κοντράρει την άποψη σας.

έχεις μια φυσική ροπή προς τα σεντόνια ε; :p

Σκατά, ζάχαρη, λουκουμάδες, ειρωνείες, γέλια με την άποψη των άλλων. Ωραίος είσαι εσύ. Γουστάρω πάντως που οι εμπειρίες των άλλων δεν σου λένε τπτ, στα παπάκια σου όπως έχουμε μάθει να λέμε, όμως οι δικές σου είναι οι κορυφαίες και αυτές που όλος ο υπόλοιπος κόσμος πρέπει να έχει κατά νου.

Σωστός, δε λέω. Μόνο που να, είσαι 20 χρόνια σε μηχανάκια και είμαι 43 ετών και από τα 16 στα μηχανάκια. Με κοντά 30 χρόνια εμπειρίας, θα μου επιτρέψεις, ελπίζω δλδ να μου επιτρέψει η αφεντιά σου με την τεράστια εμπειρία, να έχω διαφορετική γνώμη. Μπορώ;;; Αν δεν μπορώ όμως να μου(μας) το πεις. Να ζητήσουμε και μια συγνώμη βρε αδερφέ.

jawaforever
13/09/2019, 14:11
Καλησπέρα παιδες.Εχω μπει στην διαδικασια να αγορασω ενα παπι για να κινουμαι στην πολη πιο ανετα (λογω δουλειας στο κεντρο κυριως).
Εχω δει διαφορα μοντελα και διαθετω 1500 μαξ(θεωρω πως παραπανω για παπια ειναι too much).Οποτε σας παραθετω το εξης διλημα και θελω βοηθεια:
Να παρω daytona sprinter 125 κουτα η να κοιταξω σε κανενα innova μεταχερισμενο?Για innova ξερω οτι ειναι κορυφη.Εχει κανεις εμπειρια με το sprinter?Οποιαδηποτε αλλη προταση εχετε καλοδεχουμενη.
Eυχαριστω και περιμενω τις απαντησεις σας.:):)

Όπως κατάλαβες, στα φόρουμ ελάχιστοι απαντάνε όπως πρέπει. Είπες για παπί new στα 1500 ή used ιννοβα και πήρες απαντήσεις στο ξεκάρφωτο.

Όσοι απάντησαν για το ιννοβα τυχαίνει να μην το έχουν, όμως ακούνε από διάφορους ότι καίνε (τα injection) λάδια. Κάτι που διαψεύδουν όσοι το είχαν. Ακούς για Κινεζικα και πάλι οι απόψεις αυτών που τα είχαν ή ακόμα τα έχουν, ξανά μανά δεν μετράνε... Εδώ ζήτησες παπί και σε παροτρύνουν να αγοράσεις σκουτερ. Έβαλες ταβάνι τα 1500 για new και σου λένε να πάρεις used ή να ξοδέψεις περισσότερα.
Δλδ να κάνω εγώ κουμάντο στην τσέπη σου... Καλό!!!

sapila racing
13/09/2019, 14:15
Σκατά, ζάχαρη, λουκουμάδες, ειρωνείες, γέλια με την άποψη των άλλων. Ωραίος είσαι εσύ. Γουστάρω πάντως που οι εμπειρίες των άλλων δεν σου λένε τπτ, στα παπάκια σου όπως έχουμε μάθει να λέμε, όμως οι δικές σου είναι οι κορυφαίες και αυτές που όλος ο υπόλοιπος κόσμος πρέπει να έχει κατά νου.

Σωστός, δε λέω. Μόνο που να, είσαι 20 χρόνια σε μηχανάκια και είμαι 43 ετών και από τα 16 στα μηχανάκια. Με κοντά 30 χρόνια εμπειρίας, θα μου επιτρέψεις, ελπίζω δλδ να μου επιτρέψει η αφεντιά σου με την τεράστια εμπειρία, να έχω διαφορετική γνώμη. Μπορώ;;; Αν δεν μπορώ όμως να μου(μας) το πεις. Να ζητήσουμε και μια συγνώμη βρε αδερφέ.

Aυτό κατάλαβες απο αυτα που έγραψε ο gavros? :confused:

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορείς και λές οτι το τάδε φτηνό κινέζικο που βάρεσε κιβώτιο στις 40.000 χλμ είναι τίμιο.
Γιατι απ την στιγμή που βάρεσε κιβώτιο παει το μοτέρ στα σκουπίδια σε αυτα τα μηχανάκια. Αρα μας λές οτι ενα μηχανάκι που πεθαίνει στις 40.000 χλμ ειναι τίμιο αφού ήταν φτηνό.
Ε δεν βγάζει νόημα, sorry κιόλας και εφ όσον έχεις αυτα τα κριτήρια δεν έχει καμμία απολύτως σχέση αν είχες 2 ή 36 μηχανάκια μέχρι τώρα γιατί είναι πλέον θέμα λογικής κι όχι εμπειρίας.

jawaforever
13/09/2019, 14:25
Aυτό κατάλαβες απο αυτα που έγραψε ο gavros? :confused:

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορείς και λές οτι το τάδε φτηνό κινέζικο που βάρεσε κιβώτιο στις 40.000 χλμ είναι τίμιο.
Γιατι απ την στιγμή που βάρεσε κιβώτιο παει το μοτέρ στα σκουπίδια σε αυτα τα μηχανάκια. Αρα μας λές οτι ενα μηχανάκι που πεθαίνει στις 40.000 χλμ ειναι τίμιο αφού ήταν φτηνό.
Ε δεν βγάζει νόημα, sorry κιόλας και εφ όσον έχεις αυτα τα κριτήρια δεν έχει καμμία απολύτως σχέση αν είχες 2 ή 36 μηχανάκια μέχρι τώρα γιατί είναι πλέον θέμα λογικής κι όχι εμπειρίας.

Στο 1/3 της τιμής του επωνύμου της εποχής, πόσο θα περίμενε ένας άνθρωπος λογικός να κρατήσει. Και μιλάμε για ιδιοκτήτη σιδεροφαγο!
Δικαβαλος/μονοκαβαλος, με 3η στα 60,αν έπεφτε στα 55 κατέβαζε 2α.

Πάντως είναι ακραία ενδιαφέρον το ότι το Κινέζικο των 800€ που μετά από 40.000 χλμ ήταν για πέταμα επειδή βάρεσε σασμάν , ενώ για παράδειγμα το adress της suzuki αν και 3 φορές ακριβότερο, αν και βαρουσε σασμάν σε λιγότερα χλμ, ΔΕΝ ήταν για πεταμα..

Όπως δεν είναι για πεταμα τα καρμπ ιννοβα. 3 φορές ακριβότερο και στα 40.000 χλμ βαρουσε μπιέλα. Τουλάχιστον το φτηνιάρικο Κινέζικο (όχι φθηνό, ΦΤΗΝΙΑΡΙΚΟ) ναι μεν είχε βαρέσει 2α,όμως συνέχισε να δουλεύει με ότι είχε απομείνει...

Εντάξει, κατάλαβα ποια είναι τα δικά σου κριτήρια, ποια η εμπειρία εμπειρία και ποια τα στάνταρ σου. Μην πεις τπτ άλλο, με κάλυψες.

panavour
13/09/2019, 14:26
Aυτό κατάλαβες απο αυτα που έγραψε ο gavros? :confused:

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορείς και λές οτι το τάδε φτηνό κινέζικο που βάρεσε κιβώτιο στις 40.000 χλμ είναι τίμιο.
Γιατι απ την στιγμή που βάρεσε κιβώτιο παει το μοτέρ στα σκουπίδια σε αυτα τα μηχανάκια. Αρα μας λές οτι ενα μηχανάκι που πεθαίνει στις 40.000 χλμ ειναι τίμιο αφού ήταν φτηνό.
Ε δεν βγάζει νόημα, sorry κιόλας και εφ όσον έχεις αυτα τα κριτήρια δεν έχει καμμία απολύτως σχέση αν είχες 2 ή 36 μηχανάκια μέχρι τώρα γιατί είναι πλέον θέμα λογικής κι όχι εμπειρίας.

Αν το πηρες 700 ευρω τιμιο ειναι.Αν το πηρες 1500 οχι.Ο μεσος ορος χιλιομετρων του μεσου αναβατη ειναι 5-7 χιλιαδες χιλιομετρα τον χρονο,Αρα 700 ευρω για 5,5-7,5 χρονια χρησης ειναι καλη επιλογη.Αρκει να μην παρουσιαζει κι αλλες βλαβες στο ενδιαμεσο και εισαι καθε μερα συνεργειο.

sapila racing
13/09/2019, 14:35
Εντάξει, κατάλαβα ποια είναι τα δικά σου κριτήρια, ποια η εμπειρία εμπειρία και ποια τα στάνταρ σου. Μην πεις τπτ άλλο, με κάλυψες.

Δεν σε βολεύουν αυτα που γράφω και γίνεσαι εριστικός. Κακώς. :nono:

Ομως δεν θα σου κάνω την χάρη και θα συνεχίσω.

Το να συγκρίνεις τις γνωστές πατάτες των Γιαπωνέζων με το παράδειγμα του 'τίμιου' κινέζικου που ειναι για πέταμα στις 40.000 χλμ δεν έχει πραγματικό νόημα.
Να το συγκρίνεις με τα αποδεδειγμένα παπιά που αντέχουν. Το Crypton, το KazeR, τα πιο παλιά Honda αν θέλεις.
Τα Adress, Innova κλπ προβληματικά είναι επίσης για πέταμα, που είδες να έγραψα οτι δεν είναι?

Επίσης παίζει μεγάλο ρόλο οτι αν ενα ποιοτικό παπί παρουσιάσει πρόβλημα φτιάχνεται και αξίζει να φτιαχτεί και μπορεί να το έχει κάποιος όσα χρόνια θέλει.
Και 200.000 χλμ κάνουν τα ποιοτικά παπιά με το ίδιο μοτέρ. Δεν είναι αναλώσιμα σαν αυτό που περιγράφεις εσυ σαν 'τίμιο'.
Το φτηνιάρικο κινέζικο οταν βαρέσει το μοτέρ/κιβώτιο αν το ανοίξεις και δείς πως έχει γίνει, δεν φτιάχνεται καν. Δεν αξίζει να ασχοληθεί κανείς, απλά αν αντέχει ακόμα το υπόλοιπο βαζουν άλλο μοτέρ αλλιώς παει στα σκουπίδια.

jawaforever
13/09/2019, 14:46
Δεν σε βολεύουν αυτα που γράφω και γίνεσαι εριστικός. Κακώς. :nono:

Ομως δεν θα σου κάνω την χάρη και θα συνεχίσω.

Το να συγκρίνεις τις γνωστές πατάτες των Γιαπωνέζων με το παράδειγμα του 'τίμιου' κινέζικου που ειναι για πέταμα στις 40.000 χλμ δεν έχει πραγματικό νόημα.
Να το συγκρίνεις με τα αποδεδειγμένα παπιά που αντέχουν. Το Crypton, το KazeR, τα πιο παλιά Honda αν θέλεις.
Τα Adress, Innova κλπ προβληματικά είναι επίσης για πέταμα, που είδες να έγραψα οτι δεν είναι?

Επίσης παίζει μεγάλο ρόλο οτι αν ενα ποιοτικό παπί παρουσιάσει πρόβλημα φτιάχνεται και αξίζει να φτιαχτεί και μπορεί να το έχει κάποιος όσα χρόνια θέλει.
Και 200.000 χλμ κάνουν τα ποιοτικά παπιά με το ίδιο μοτέρ. Δεν είναι αναλώσιμα σαν αυτό που περιγράφεις εσυ σαν 'τίμιο'.
Το φτηνιάρικο κινέζικο οταν βαρέσει το μοτέρ/κιβώτιο αν το ανοίξεις και δείς πως έχει γίνει, δεν φτιάχνεται καν. Δεν αξίζει να ασχοληθεί κανείς, απλά αν αντέχει ακόμα το υπόλοιπο βαζουν άλλο μοτέρ αλλιώς παει στα σκουπίδια.

Εριστικός είσαι εσύ όταν λες για τα κριτήρια των άλλων και τις γνώσεις τους. Την ώρα που στην ουσία σου εξηγούν τι σημαίνει τίμιο, εσύ λες τα δικά σου με ειρωνικό ύφος. Δλδ ο Κωστάκης, άλλο φιλαράκι, που είχε αγοράσει από τα alex pack ένα παπί cheetah baotian, στα 650-700 αν θυμάμαι καλά, το είχε για χρόνια και με 50.000 χλμ χωρίς προβλήματα και θα το είχε μέχρι σήμερα αν δεν κλαδευε ένας κόπανος ένα στοπ, είχε κάνει μαλακία αγορά;;; Μήπως τον πιάσανε κότσο;;; Λες την άποψη σου. Δεκτο. Όμως αν ρωτήσεις αυτούς τους 2 ανθρώπους που τα είχαν, θα πάρεις τελείως διαφορετική άποψη και απάντηση από τη δική σου. Φυσικά και δεν περιμένω να τη δεχτείς. Δεν μπορείς να τη δεχτείς. Γιατί;;; Γιατί δεν είναι αυτό που έχεις μάθει να λες αριστερά κ δεξιά. Κάτι είπες για κόστος. 70€ του ζητούσαν για να φτιάξουν το σασμάν. Δεν τα έδωσε απλά γιατί μέχρι να φτάσει στις 40.000, ο φίλος είχε κάνει ότι μπορούσε να κάνει για να το διαλύσει.

sapila racing
13/09/2019, 14:59
Εριστικός είσαι εσύ όταν λες για τα κριτήρια των άλλων και τις γνώσεις τους. Την ώρα που στην ουσία σου εξηγούν τι σημαίνει τίμιο, εσύ λες τα δικά σου με ειρωνικό ύφος. Δλδ ο Κωστάκης, άλλο φιλαράκι, που είχε αγοράσει από τα alex pack ένα παπί cheetah baotian, στα 650-700 αν θυμάμαι καλά, το είχε για χρόνια και με 50.000 χλμ χωρίς προβλήματα και θα το είχε μέχρι σήμερα αν δεν κλαδευε ένας κόπανος ένα στοπ, είχε κάνει μαλακία αγορά;;; Μήπως τον πιάσανε κότσο;;; Λες την άποψη σου. Δεκτο. Όμως αν ρωτήσεις αυτούς τους 2 ανθρώπους που τα είχαν, θα πάρεις τελείως διαφορετική άποψη και απάντηση από τη δική σου. Φυσικά και δεν περιμένω να τη δεχτείς. Δεν μπορείς να τη δεχτείς. Γιατί;;; Γιατί δεν είναι αυτό που έχεις μάθει να λες αριστερά κ δεξιά. Κάτι είπες για κόστος. 70€ του ζητούσαν για να φτιάξουν το σασμάν. Δεν τα έδωσε απλά γιατί μέχρι να φτάσει στις 40.000, ο φίλος είχε κάνει ότι μπορούσε να κάνει για να το διαλύσει.

Δεν μίλησα για τις γνώσεις σου και τα παραδείγματα που έφερες.
Εγραψα οτι το κριτήριό σου κατα την γνώμη μου δεν έχει λογική. Είναι διαφορετικό αυτό, μπορείς να το καταλάβεις?
Αν δεν μπορεις παω πασο. :wave2:

Το ποιός είναι εριστικός νομίζω οτι το καταλαβαίνει οποιοσδήποτε διαβάζει.


Εγώ προσωπικά ποτέ δεν θα αγόραζα ενα μηχανακι που μπορεί στα καλά καθούμενα να κόψει σταυρό τιμονιού χωρίς να έχει τρακάρει και να τσακιστεί ο αναβάτης (Daytona Sprinter το εχω δει με τα ματια μου, βάρεσε και κιβώτιο στις 50.000 το συγκεκριμένο με σωστή χρήση).
Ο καθένας βέβαια έχει άλλα κριτήρια.
Εδώ γράφουμε υποτίθεται για να βοηθηθεί ο χρήστης που ρώτησε ποιό παπί αξίζει.
Κατ εσένα ειναι το Baotian/Cheetah η οποιοδήποτε φτηνό παπί που αντέχει 40.000 χλμ.
Κατ εμένα αυτά είναι για τα σκουπίδια και σωστό παπί ειναι ενα παπί που θα αντέξει στον χρόνο.
Το καινούριο παπί που θα αντέξει στον χρόνο είναι ακριβό, αλλά κατα την γνώμη μου ένα τέτοιο σωστά μεταχειρισμένο παπί είναι καλύτερο από ένα καινούριο στην ίδια τιμή που θα είναι σύντομα για πέταμα και δεν θα το αγοράζει και κανένας.

o_gavros
13/09/2019, 15:13
Σκατά, ζάχαρη, λουκουμάδες, ειρωνείες, γέλια με την άποψη των άλλων. Ωραίος είσαι εσύ. Γουστάρω πάντως που οι εμπειρίες των άλλων δεν σου λένε τπτ, στα παπάκια σου όπως έχουμε μάθει να λέμε, όμως οι δικές σου είναι οι κορυφαίες και αυτές που όλος ο υπόλοιπος κόσμος πρέπει να έχει κατά νου.

Σωστός, δε λέω. Μόνο που να, είσαι 20 χρόνια σε μηχανάκια και είμαι 43 ετών και από τα 16 στα μηχανάκια. Με κοντά 30 χρόνια εμπειρίας, θα μου επιτρέψεις, ελπίζω δλδ να μου επιτρέψει η αφεντιά σου με την τεράστια εμπειρία, να έχω διαφορετική γνώμη. Μπορώ;;; Αν δεν μπορώ όμως να μου(μας) το πεις. Να ζητήσουμε και μια συγνώμη βρε αδερφέ.

:facepalm::plaf::a018:




Εδώ γράφουμε υποτίθεται για να βοηθηθεί ο χρήστης που ρώτησε ποιό παπί αξίζει.

Πολλοί δείχνουν αδυναμία να κατανοήσουν ότι εδώ δεν είμαστε φατσοτέφτερο όπου το κάθε ποστ μας μπαίνει στο κυνήγι των likes, και πως σκοπός του μέσου είναι να βοηθήσει όχι μόνο αυτόν που ρωτάει αρχικά αλλά και τους επόμενους που ενδεχομένως βρεθούν στο ίδιο ή παρόμοιο δίλημμα.
Ως εκ τούτου, δεν έχει νόημα να γράφονται ανακρίβειες (ηθελημένα ή μη) και να μένουν αναπάντητες.

jawaforever
13/09/2019, 15:15
Δεν μίλησα για τις γνώσεις σου και τα παραδείγματα που έφερες.
Εγραψα οτι το κριτήριό σου κατα την γνώμη μου δεν έχει λογική. Είναι διαφορετικό αυτό, μπορείς να το καταλάβεις?
Αν δεν μπορεις παω πασο. :wave2:

Το ποιός είναι εριστικός νομίζω οτι το καταλαβαίνει οποιοσδήποτε διαβάζει.


Εγώ προσωπικά ποτέ δεν θα αγόραζα ενα μηχανακι που μπορεί στα καλά καθούμενα να κόψει σταυρό τιμονιού χωρίς να έχει τρακάρει και να τσακιστεί ο αναβάτης (Daytona Sprinter το εχω δει με τα ματια μου, βάρεσε και κιβώτιο στις 50.000 το συγκεκριμένο με σωστή χρήση).
Οπ καθένας βέβαια έχει άλλα κριτήρια.
Εδώ γράφουμε υποτίθεται για να βοηθηθεί ο χρήστης που ρώτησε ποιό παπί αξίζει.
Κατ εσένα ειναι το Baotian/Chhtah η οποιοδήποτε φτηνό παπί που αντέχει 40.000 χλμ.
Κατ εμένα αυτά είναι για τα σκουπίδια και σωστό παπί ειναι ενα παπί που θα αντέξει στον χρόνο.
Το καινούριο παπί που θα αντέξει στον χρόνο είναι ακριβό, αλλά κατα την γνώμη μου ένα τέτοιο σωστά μεταχειρισμένο παπί είναι καλύτερο από ένα καινούριο στην ίδια τιμή που θα είναι σύντομα για πέταμα και δεν θα το αγοράζει και κανένας.

Ξανά. Απαντώ στον γαυρο, ο οποίος κατά την άποψή μου, χρησιμοποιεί απαράδεκτες εκφράσεις (εκεί πήγαιναν τα σκατά, οι ζάχαρες και όλα αυτά τα όμορφα) και πετάγεσαι ΕΣΥ να απαντήσεις ΣΕ ΕΜΕΝΑ με ειρωνικό ύφος.
Και το συνεχίζεις κιόλας! Και που καταλήγεις; Ότι όσοι έχουν μια διαφορετική άποψη περί του τιμίου, έχουν χαμηλά στάνταρ.
Σου είναι ολοκληρωτικά αδύνατο να δεχτείς μια άλλη άποψη γιατί στο μυαλό σου, δεν υπάρχει άλλη άποψη. Μόνο η δική σου.
Μόνο η δική σου είναι λογική. Μόνο η δική σου βγάζει νόημα.
Ξεκινάς με το να μου απαντάς χωρίς να έχω απευθυνθεί σε εσένα και καταλήγεις να λες ότι όσοι έχουν μια άλλη άποψη, έχουν χαμηλά στάνταρ. Κατά τη γνώμη σου μάλλον έχουν και χαμηλή νοημοσύνη.
Ειλικρινά , δεν μπορώ να σε πείσω, όσο απλό και λογικό κι αν είναι αυτό που λέω.

o_gavros
13/09/2019, 15:18
Γραφεις σε δημόσιο φόρουμ μάστορα, δεν χρειάζεται κανένας ιδιαίτερη πρόσκληση για να σου απαντήσει ευθέως.
Συνέχισε πάντως, καλά το πας...
Το καλό με τα γραπτά, είναι ότι μένουν.

jawaforever
13/09/2019, 15:20
Το έχουν (τα γραπτά) αυτό το καλό.

panavour
13/09/2019, 15:21
Verba volant, scripta manent

sapila racing
13/09/2019, 15:28
Ξανά. Απαντώ στον γαυρο, ο οποίος κατά την άποψή μου, χρησιμοποιεί απαράδεκτες εκφράσεις (εκεί πήγαιναν τα σκατά, οι ζάχαρες και όλα αυτά τα όμορφα) και πετάγεσαι ΕΣΥ να απαντήσεις ΣΕ ΕΜΕΝΑ με ειρωνικό ύφος.
Και το συνεχίζεις κιόλας! Και που καταλήγεις; Ότι όσοι έχουν μια διαφορετική άποψη περί του τιμίου, έχουν χαμηλά στάνταρ.
Σου είναι ολοκληρωτικά αδύνατο να δεχτείς μια άλλη άποψη γιατί στο μυαλό σου, δεν υπάρχει άλλη άποψη. Μόνο η δική σου.
Μόνο η δική σου είναι λογική. Μόνο η δική σου βγάζει νόημα.
Ξεκινάς με το να μου απαντάς χωρίς να έχω απευθυνθεί σε εσένα και καταλήγεις να λες ότι όσοι έχουν μια άλλη άποψη, έχουν χαμηλά στάνταρ. Κατά τη γνώμη σου μάλλον έχουν και χαμηλή νοημοσύνη.
Ειλικρινής, δεν μπορώ να σε πείσω, όσο απλό και λογικό να είναι αυτό που λέω.

Μα ο καθένας έχει την γνώμη του.
Την γνώμη μου γράφω, sorry αν δεν συμβαδίζει με την δική σου αλλά ο καθένας έχει δικαίωμα να γράφει την γνώμη του εδώ μέσα και ο καθένας που διαβάζει αποφασίζει αν συμφωνεί η όχι και βγάζει δικό του συμπερασμα. Αυτό είναι και το νόημα ενός φόρουμ
Δεν χρειάζεται να απευθυνθείς σε εμένα για να απαντήσω. Σε φόρουμ είμαστε, κάτι δεν έχεις καταλάβει.

Εγώ απλά γράφω την γνώμη μου μέχρι τώρα αλλά εσύ υποτιμάς την δική μου νοημοσύνη με αυτά που έγραψες και ξεκινάς μια επίθεση σε εμένα προσωπικά απλά επειδή δεν ασπάζομαι τις απόψεις σου.

Δεν έγραψα πουθενά ούτε υπονόησα κατι ούτε για νοημοσύνη ούτε για χαμηλά στανταρ, αυτα τα έγραψες εσυ και καλό θα ήταν να αλλάξεις τον τρόπο σου γιατί έχεις ξεφύγει λίγο.
Παρτο και σαν προειδοποίηση αν θέλεις.

jawaforever
13/09/2019, 15:42
Μα ο καθένας έχει την γνώμη του.
Την γνώμη μου γράφω, sorry αν δεν συμβαδίζει με την δική σου αλλά ο καθένας έχει δικαίωμα να γράφει την γνώμη του εδώ μέσα και ο καθένας που διαβάζει αποφασίζει αν συμφωνεί η όχι και βγάζει δικό του συμπερασμα. Αυτό είναι και το νόημα ενός φόρουμ
Δεν χρειάζεται να απευθυνθείς σε εμένα για να απαντήσω. Σε φόρουμ είμαστε, κάτι δεν έχεις καταλάβει.

Εγώ απλά γράφω την γνώμη μου μέχρι τώρα αλλά εσύ υποτιμάς την δική μου νοημοσύνη με αυτά που έγραψες και ξεκινάς μια επίθεση σε εμένα προσωπικά απλά επειδή δεν ασπάζομαι τις απόψεις σου.

Δεν έγραψα πουθενά ούτε υπονόησα κατι ούτε για νοημοσύνη ούτε για χαμηλά στανταρ, αυτα τα έγραψες εσυ και καλό θα ήταν να αλλάξεις τον τρόπο σου γιατί έχεις ξεφύγει λίγο.
Παρτο και σαν προειδοποίηση αν θέλεις.

Α μάλιστα. Οκ, θα το έχω κατά νου.
Το πας αλλού και όχι εκεί που πρέπει.
Θα δώσω για άλλη μια φορά το παράδειγμα γιατί ακόμα δεν έχεις καταλάβει.
Ο φίλος που διέλυσε το Κινέζικο, έδωσε 800€. Καλά μέχρι τώρα;
Ο φίλος αυτός, δεν είχε 2500 για επώνυμο, υποτίθεται αξιόπιστο, της εποχής. Αν πήγαινε για επώνυμο, θα έπαιρνε κάποιο, πάντα στα 800€,με πολλά πολλά χλμ, αμέτρητες φθορές, πιθανότατα από κάποιο αρκουδιαρη που το είχε στιψει. Να είσαι σίγουρος πως τα ίδια, βασικά και χειρότερα θα είχε πάθει το ήδη διαλυμένο επώνυμο. Με αυτό, έδωσε 800€,το έλιωσε και μετά από μερικά χρόνια πήρε 250€. Όχι κι άσχημα αν σκεφτείς ότι το μόνο που ζήτησε ήταν ένας ανορθωτής με κόστος 5€.

Ο φίλος που πήρε το τσιταχ, την ίδια χρήση θα έκανε και στο επώνυμο. Θα είχε δώσει όμως περίπου 2.000 παραπάνω. Πρόσεξε, η χρήση θα ήταν η ίδια. Σπίτι δουλειά, δουλειά σπίτι, κάνα καφεδάκι και το καλοκαίρι αντε για κάνα μπανακι. Το συγκεκριμένο αποδείχθηκε η επιτομή του τιμίου.

Αυτό εξηγώ τόση ώρα. Ανάλογα με τη χρήση/δουλειά που το θέλεις και τα λεφτά που διαθέτεις, υπάρχουν κι άλλες επιλογές πλην του ακριβού ή used επωνύμου. Δεν είναι άσχετοι ούτε έχουν χαμηλά στάνταρ και κριτήρια όσοι επιλέγουν κάποιο φθηνό, Κινέζικο μέσο μεταφοράς.
Καλή τύχη να έχεις και να έχεις πάντα το μυαλό ανοιχτό σε νέες και διαφορετικές απόψεις.

sapila racing
13/09/2019, 15:47
Καλή τύχη να έχεις και να έχεις πάντα το μυαλό ανοιχτό σε νέες και διαφορετικές απόψεις.

Κι εσυ το ίδιο αγαπητε! :wave2:

toyar
13/09/2019, 16:15
Ο ένας θεωρεί το κινέζικο τίμιο σκυλί για τα λεφτά του και ο άλλος ρημαδι.
Και οι δυο έχουν πραγματικά παραδείγματα....
Αυτό είναι το πρόβλημα με τα κινέζικα
Μπορεί να πάρεις δύο ίδια και να είναι δύο σκυλιά δύο ρημαδια η ένα κι ένα
Αυτό οφείλεται στον ελλιπή ποιοτικο έλεγχο για να μειωθεί η τιμή
Όποιος θέλει το ρισκάρει....
Η όποιος δεν έχει άλλη επιλογη
Φυσικά μετράει και η χρήση....
Δεν θα κάνω delivery με πάπι των 800 αλλά δε χρειάζεται να δώσω 3200 για κρυπτόν για να πηγαίνω στο φούρνο για ψωμι

panavour
13/09/2019, 16:18
Ο ένας θεωρεί το κινέζικο τίμιο σκυλί για τα λεφτά του και ο άλλος ρημαδι.
Και οι δυο έχουν πραγματικά παραδείγματα....
Αυτό είναι το πρόβλημα με τα κινέζικα
Μπορεί να πάρεις δύο ίδια και να είναι δύο σκυλιά δύο ρημαδια η ένα κι ένα
Αυτό οφείλεται στον ελλιπή ποιοτικο έλεγχο για να μειωθεί η τιμή
Όποιος θέλει το ρισκάρει....
Η όποιος δεν έχει άλλη επιλογη
Φυσικά μετράει και η χρήση....
Δεν θα κάνω delivery με πάπι των 800 αλλά δε χρειάζεται να δώσω 3200 για κρυπτόν για να πηγαίνω στο φούρνο για ψωμι

+100000:beer:τα ειπες ως εχουσιν

Bowleno
13/09/2019, 16:39
Τα είπε ο (κατά oldman :lol: ) τογιάριος......Στο ΙΔΙΟ εργοστάσιο που φτιάχνουν η yamaha, h honda, η καβάσω, τα παπιά τους, φτιάχνουν και οι κινέζοι τις αντιγραφές.
Οι διαφορές τους είναι: άλλα μέταλλα απαιτούν οι επώνυμοι και άλλα βάζουν στις αντιγραφές.
Στα επώνυμα ελέγχονται π.χ. οι ραφές του σκελετού ενώ στην κινέζικη αντιγραφή "ντάξ μωρέ με 2 κολλήσεις μια χαρά είναι" (εξ ου και το κόψιμο του σταυρού που αναφέρει ο σαπίλας διότι εγώ έχω τον πρώην μου μπατατζνάκη που έχει το ίδιο και το δουλεύει ΟΛΗ μέρα διανομή χωρίς να κάνει κιχ εδώ και 7 χρόνια αλλά με τις προβλεπόμενες συντηρήσεις)
Εν ολίγοις το Κινέζικο είναι λαχείο, μπορεί να βγει τίμιο και παλικάρι μπορεί και όχι (με συνηθέστερο, δυστυχώς, το 2ο......) Αυτό προσπαθούν να πουν ο σαπίλας και ο γαύρος,
το ότι οι πιθανότητες να βγει πατάτα το κομμάτι που θα σου τύχει είναι υπέρ το δέον μεγάλες, μας αποτρέπει από τέτοιες αγορές......
Οκ, σεβαστό και απόλυτα κατανοητό στην εποχή μας το "τόσα έχω, αυτό μπορώ να πάρω" αλλά μην προσπαθούμε να κάνουμε δια τούτου δοθέντος, τα φύκια μεταξωτές κορδέλες...ΔΕΝ γίνεται!
Η φράση του τογιάριου "Δεν θα κάνω delivery με πάπι των 800 αλλά δε χρειάζεται να δώσω 3200 για κρυπτόν για να πηγαίνω στο φούρνο για ψωμι" τα λέει ΟΛΑ. :wave2:

TKM
13/09/2019, 16:57
Φτάσατε στα άκρα... τα σημερινά καινούρια κινέζικα παπιά και μάλιστα ας πούμε "επώνυμα" δεν είναι όπως τα μηχανάκια που πούλαγε κάποτε το Άλεξ Πακ. Ασφαλώς είναι καλύτερα. Όμως τα καινούρια Honda και Yamaha είναι ακόμα καλύτερα και πιστεύω ότι τα παραπάνω λεφτά που θα δώσεις, θα τα "πάρεις πίσω" στην πορεία, μέσω των λιγότερων βλαβών και της πολύ καλύτερης μεταπώλησης. Επίσης, ένα κριτήριο για μένα (φυσικά όχι το μόνο) είναι τι βλέπω να κυκλοφορεί συχνά στο δρόμο και... οι ερωτήσεις που έχω κάνει σε όσους βλέπω πάνω σε κάποιο μοντέλο που με ενδιαφέρει: βλέπω λοιπόν πάρα πολλά Sprinter και όσους έχω ρωτήσει (διότι είχα περιέργεια επειδή μου άρεσε η εμφάνιση του Sprinter) μου έχουν πει καλά λόγια.

Επίσης... ασφαλώς ο καθένας έχει τη δική του υποκειμενική λογική βάσει των εμπειριών του και με αυτή προσπαθεί να απαντήσει. Δεν ισχυρίζομαι δηλαδή ότι είμαι... γκουρού και τα ξέρω όλα. Η εμπειρία μου όμως λέει ότι κάποια στιγμή αγόρασα μια από τις θεωρούμενες πιο αξιόπιστες μεταχειρισμένες μοτοσυκλέτες (Transalp 600) και δεν θα το ξαναέκανα. Ένας άλλος στη θέση μου μπορεί να θεωρούσε ασήμαντα αυτά που εμένα με εκνεύρισαν και να το ξανάκανε, δεν θα μαλώσουμε κιόλας!

Τέλος... ασφαλώς δεν κάνω κουμάντο στην τσέπη του παιδιού που έθεσε το ερώτημα. Του λέω μόνο τη γνώμη μου και ότι αν τελικά το μπάτζετ του δεν μπορεί να ανεβεί (είπαμε, απολύτως σεβαστό), εγώ στη θέση του θα πήγαινα σε καινούριο.

o_gavros
13/09/2019, 17:35
Υπαρχει καποιος που να γνωριζει εστω μια περίπτωση κρυπτον που έκοψε σταυρό (εννοείται χωρίς στουκα ) ;
Γιατί εδώ, ήδη δύο ανθρωποι το καταθέτουν ως μαρτυρία για τα...τίμια σπριντερ.
Είναι αλήθεια, μια πιθανότητα με την ύπαρξη της οποίας θα ρισκαρατε;;;;
Θα τρελαθούμε εδώ μέσα. ..

doctoras
13/09/2019, 17:53
Το εξάντλησατε το θεμα, ολοι εχετε το δίκιο σας απο το πρίσμα σας, θα μπορουσετε και πιο χαλαρα χωρις να παρεξηγήστε.

sapila & gayros στις προτροπές σας καλύτερα επώνυμό μεταχ.(απο καινουργιο κινεζικο)προσθεστε απο ανθωπο που ξερει και μπορει να επιλέξει σωστο μεταχειρισμένο.
Διοτι εαν ο ενδιαφερόμενος δεν γνωριζει την αγορα μεταχειρισμενου (ειδικοτερα παπιων που εκτελουν επαγγελματικη χρηση) τοτε το ρισκο ενδέχεται μεγαλυτερο απο καινουργιο κινεζο.

Παράλληλα προσθέστε στα στατιστικά σας και αυτο, το νούμερο ενα παπι σε πωλήσεις '18 και μαλλον '19 ειναι το dy125 της Daytona. 1400 ευρω. Τα τεραστια εμπορικα νούμερα για τα δεδομένα εκτιμώ οτι προέρχονται μαζικα για επαγγελματική χρηση.
Τα επαγγέλματα των μοτοδιανομων κλειστα εαν ειχε βγει βρωμα οτι "πανε μαστορα" δεν θα τα ακουμπουσε κανεις τους. Για να πουλαει παει να πει οτι παει καλα στον τομεα ικανοποίησης πελατη.
Η μπενελι και η κιγουει ενω κινεζικη αλλα επώνυμη με προδιαγραφές στον χωρο ενδέχεται να μπορει να φτιαξει κατι που να αντέχει
Εντάξει η πατεντα ειναι σπασμένη και διαθεσιμη στην αγορά για 50χρονια οριζόντιος κυλινδρος, αερο,διβαλβιδο, ημιαυτοματο σιγα το δυσκολο
Μου κανουν εντύπωση τα προβλήματα της sym που αναφερει ο τσολιας ενω η εταιρεία τα παει πριμα στα σκουτερ
JasonEV thanks για το βιντεο

Acacius
13/09/2019, 21:54
Νομίζω ότι το έχω ξανασχολιάσει εδώ μέσα, αλλά το Ηράκλειο είναι γεμάτο ντελιβεράδικα Daytona Nova. 2-3 άτομα που ρώτησα ήταν πολύ ευχαριστημένοι, μόνο ένας όμως το είχε πολύ καιρό - και τα πλαστικά είχαν γίνει κ@λος. Δεν ξέρω αν έχει κάποια σοβαρή διαφορά, αλλά το ίδιο ουσιαστικά παπί με αυτοκόλλητο Dayang (του εργοστασίου δηλαδή) ξεκινάει στο car.gr από 1260€

Καλύτερο value for money θεωρώ ότι είναι το Athlete, αλλά μάλλον δε βολεύει για δουλειά και έτσι λίγο που πούλησε αναρωτιέμαι για την εύρεση/τιμή ανταλλακτικών σε μερικά χρόνια.

TsoliasGR
14/09/2019, 00:45
Φτάσατε στα άκρα... τα σημερινά καινούρια κινέζικα παπιά και μάλιστα ας πούμε "επώνυμα" δεν είναι όπως τα μηχανάκια που πούλαγε κάποτε το Άλεξ Πακ. Ασφαλώς είναι καλύτερα. Όμως τα καινούρια Honda και Yamaha είναι ακόμα καλύτερα και πιστεύω ότι τα παραπάνω λεφτά που θα δώσεις, θα τα "πάρεις πίσω" στην πορεία, μέσω των λιγότερων βλαβών και της πολύ καλύτερης μεταπώλησης. Επίσης, ένα κριτήριο για μένα (φυσικά όχι το μόνο) είναι τι βλέπω να κυκλοφορεί συχνά στο δρόμο και... οι ερωτήσεις που έχω κάνει σε όσους βλέπω πάνω σε κάποιο μοντέλο που με ενδιαφέρει: βλέπω λοιπόν πάρα πολλά Sprinter και όσους έχω ρωτήσει (διότι είχα περιέργεια επειδή μου άρεσε η εμφάνιση του Sprinter) μου έχουν πει καλά λόγια.

Επίσης... ασφαλώς ο καθένας έχει τη δική του υποκειμενική λογική βάσει των εμπειριών του και με αυτή προσπαθεί να απαντήσει. Δεν ισχυρίζομαι δηλαδή ότι είμαι... γκουρού και τα ξέρω όλα. Η εμπειρία μου όμως λέει ότι κάποια στιγμή αγόρασα μια από τις θεωρούμενες πιο αξιόπιστες μεταχειρισμένες μοτοσυκλέτες (Transalp 600) και δεν θα το ξαναέκανα. Ένας άλλος στη θέση μου μπορεί να θεωρούσε ασήμαντα αυτά που εμένα με εκνεύρισαν και να το ξανάκανε, δεν θα μαλώσουμε κιόλας!

Τέλος... ασφαλώς δεν κάνω κουμάντο στην τσέπη του παιδιού που έθεσε το ερώτημα. Του λέω μόνο τη γνώμη μου και ότι αν τελικά το μπάτζετ του δεν μπορεί να ανεβεί (είπαμε, απολύτως σεβαστό), εγώ στη θέση του θα πήγαινα σε καινούριο.

Θες να αγοράσεις το δικό μου;Το πήρα 7/18 1800 και τ δίνω με 11500 σήμερα 600.Και με λάατιχα michelin city pro με 10000χλμ πάνω και όχι λιωμένα.Αν το θές πές μου.Η τιμή είναι VFM.Αλλά είνα κινέζικο.SYM γαρ....
Απλά να ξέρεις...πατινάρει.Μερικές μέρες ακόμα έχει μέχρι να μείνει και θέλει δισκάκια.Και κομπλερ μιζας που αυτο θα το πάω δευτέρα για σέρβις.Εντός εγγύησης.
Αλλα θα σε βοηθησει να κάνεις νέους φίλους.Τους μαστόρους.Αλλα είναι τίμιο στα 600 ευρω βρε αδερφέ.Έλα να το πάρεις να κάνουμε μεταβίβαση.

MAIK72
14/09/2019, 01:24
Θες να αγοράσεις το δικό μου;Το πήρα 7/18 1800 και τ δίνω με 11500 σήμερα 600.Και με λάατιχα michelin city pro με 10000χλμ πάνω και όχι λιωμένα.Αν το θές πές μου.Η τιμή είναι VFM.Αλλά είνα κινέζικο.SYM γαρ....
.

Οχι ! Δεν θα πω για το δικό σου sym magic αλλά για συναδέλφου τι του έβγαλε στα 2 χρόνια εγγύηση. Εγκέφαλο, κοντέρ, μάσκα φαναριού, ρουλεμάν πίσω τροχού που διέλυσε ζάντα δαγκάνα δίσκο και όλο το σύστημα πίσω .Και νομίζω και αναρτήσεις .Επίσης δίσκους, :redcard:

mia_zoi_kawa
14/09/2019, 06:41
Ο ένας θεωρεί το κινέζικο τίμιο σκυλί για τα λεφτά του και ο άλλος ρημαδι.
Και οι δυο έχουν πραγματικά παραδείγματα....
Αυτό είναι το πρόβλημα με τα κινέζικα
Μπορεί να πάρεις δύο ίδια και να είναι δύο σκυλιά δύο ρημαδια η ένα κι ένα
Αυτό οφείλεται στον ελλιπή ποιοτικο έλεγχο για να μειωθεί η τιμή
Όποιος θέλει το ρισκάρει....
Η όποιος δεν έχει άλλη επιλογη
Φυσικά μετράει και η χρήση....
Δεν θα κάνω delivery με πάπι των 800 αλλά δε χρειάζεται να δώσω 3200 για κρυπτόν για να πηγαίνω στο φούρνο για ψωμι

Ακριβως. Στα κινεζικα δεν υπαρχει αυστηρος ποιοτικος ελεγχος. Δηλαδη βγαινουν απο την παραγωγη προς στις σαλες των εμπορων και μηχανακια που εχουν αστοχιες σε κολησεις ,ανοχες και επιμερους εξαρτηματα. Αυτο ειναι ενας απο ους λογους που το κοστος ειναι χαμηλο.

Τωρα οσον αφορα το innova το carb που ετυχε να το ειχα στην κατοχη μου και που το ειχα αγορασει με 70κ και εκανα 45κ ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΑ μεχρι να χτυπησει μπιελα εγω το εκτιμησα ιδιαιτερα. Περα απο τα επιμερους χαρακτηριστικα, δηλαδη δυναμη στις μεσαιες, χωρους ανεση βελουδινη λειτουργία τουριστικες δυνατοτητες το παπακι αυτο με βοηθησε να ξαναορθοποδηδω στην ζωη μου ΚΥΡΙΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΕΙΨΗ ΑΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΩΝ ΒΛΑΒΩΝ. Δηλαδη ΔΕΝ ΕΧΑΣΑ ΟΥΤΕ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΟ για ψηλου πηδημα και αυτο για την εργασια μου ηταν πολυ σημαντικο. Την μπιελα την περιμενα και οταν ηρθε δεν με ενοχλησε γιατι τα ειχε βγαλει τα λεφτα του...

TKM
14/09/2019, 09:49
Θες να αγοράσεις το δικό μου;Το πήρα 7/18 1800 και τ δίνω με 11500 σήμερα 600.Και με λάατιχα michelin city pro με 10000χλμ πάνω και όχι λιωμένα.Αν το θές πές μου.Η τιμή είναι VFM.Αλλά είνα κινέζικο.SYM γαρ....
Απλά να ξέρεις...πατινάρει.Μερικές μέρες ακόμα έχει μέχρι να μείνει και θέλει δισκάκια.Και κομπλερ μιζας που αυτο θα το πάω δευτέρα για σέρβις.Εντός εγγύησης.
Αλλα θα σε βοηθησει να κάνεις νέους φίλους.Τους μαστόρους.Αλλα είναι τίμιο στα 600 ευρω βρε αδερφέ.Έλα να το πάρεις να κάνουμε μεταβίβαση.

Πρώτα - πρώτα άλλαξε λίγο το ύφος σου, διότι σε λίγο θα μου γράψεις ότι... εγώ φταίω που σου έβγαλε όλα αυτά τα προβλήματα το SYM Magic.

Δεύτερον... το συγκεκριμένο μοντέλο της SYM βγήκε προβληματικό. Δεν έγραψα όμως ότι ΟΛΑ τα κινέζικα είναι καλά, πρέπει να ψάξει κανείς αν αγοράσει καινούριο να δει ποιο βγάζει πολλά προβλήματα και ποιο όχι. Και ένα κριτήριο είναι και το ποια είναι τα περισσότερο επιτυχημένα εμπορικά. Το SYM Magic δεν ήταν και τόσο επιτυχημένο.

Τρίτον... από την αρχή πρότεινα στο παιδί που άνοιξε το τόπικ να πάρει καινούριο γιαπωνέζικο και έγραψα για ποιο λόγο το πρότεινα.

Τέταρτον... όπως είναι ρίσκο να πάρεις καινούριο κινέζικο, επίσης είναι ρίσκο να πάρεις οποιοδήποτε μεταχειρισμένο. Χρειάζεται να γράψω τους λόγους; δε νομίζω. Τους γνωρίζουμε όλοι.

buckley
14/09/2019, 10:35
Ακριβως. Στα κινεζικα δεν υπαρχει αυστηρος ποιοτικος ελεγχος. Δηλαδη βγαινουν απο την παραγωγη προς στις σαλες των εμπορων και μηχανακια που εχουν αστοχιες σε κολησεις ,ανοχες και επιμερους εξαρτηματα. Αυτο ειναι ενας απο ους λογους που το κοστος ειναι χαμηλο.

Τωρα οσον αφορα το innova το carb που ετυχε να το ειχα στην κατοχη μου και που το ειχα αγορασει με 70κ και εκανα 45κ ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΑ μεχρι να χτυπησει μπιελα εγω το εκτιμησα ιδιαιτερα. Περα απο τα επιμερους χαρακτηριστικα, δηλαδη δυναμη στις μεσαιες, χωρους ανεση βελουδινη λειτουργία τουριστικες δυνατοτητες το παπακι αυτο με βοηθησε να ξαναορθοποδηδω στην ζωη μου ΚΥΡΙΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΕΙΨΗ ΑΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΩΝ ΒΛΑΒΩΝ. Δηλαδη ΔΕΝ ΕΧΑΣΑ ΟΥΤΕ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΟ για ψηλου πηδημα και αυτο για την εργασια μου ηταν πολυ σημαντικο. Την μπιελα την περιμενα και οταν ηρθε δεν με ενοχλησε γιατι τα ειχε βγαλει τα λεφτα του...
Το καταλαβαίνουμε και από το νικνεημ σου άλλωστε :tooth:

mia_zoi_kawa
14/09/2019, 13:26
Το καταλαβαίνουμε και από το νικνεημ σου άλλωστε :tooth:

Εγω απανταω μόνο στον πραγματικό Buckley και αυτός ως γνωστόν έχει αποχωρήσει...:lol:

Vrasidas
14/09/2019, 23:11
Τα πραγματα ειναι απλα. https://www.google.com/url?q=https://m.youtube.com/watch%3Fv%3DmtlPUmP6M1g&sa=U&ved=2ahUKEwjN-7WYwM3kAhWJDOwKHdOYA0kQtwIwAHoECAYQAQ&usg=AOvVaw3-I22KUv5gRujxe3JTCsn_

Επανειλημμένως φωνάζω πως ακολουθώντας το προγραμματισμένο σέρβις των εργοστασίων, με μαθηματική ακρίβεια θα βγουν συγκεκριμένες βλάβες, σε συγκεκριμένα χιλιόμετρα, σε συγκεκριμένο χρόνο, ανάλογα βέβαια με τον τρόπο και τη χρήση του οχήματος. Κάθομαι και χαζεύω αυτούς που αμέσως λοιδορούν αυτή την άποψη και κατανοώ πλήρως γιατί τα εργοστάσια τρίβουν τα χέρια τους ...

Επιμένω στην (δοκιμασμένη για εμένα) άποψη πως αγοράζεις κάτι σχετικά φτηνό και καινούργιο και κάνοντας ουσιαστικές αλλά φτηνές επεμβάσεις, έχεις ένα αξιόπιστο μηχανάκι για πολλά πολλά χρόνια ... Βρίσκεις που πάσχουν και γιατί και τα διορθώνεις ... Οι ψαγμένοι και σωστοί μάστορες τα γνωρίζουν και ενημερώνουν τους πελάτες τους. Αλλά όταν το χρήμα είναι Θεός ....

Acacius
15/09/2019, 00:06
Οι Ιάπωνες κυριάρχησαν γιατί εκεί που για να πας βόλτα έπρεπε πρώτα να πάρεις τηλέφωνο το μηχανικό σου να σε περιμένει, προσέφεραν μηχανήματα με λογικό κόστος που ζουν 20-25 χρόνια στο δρόμο μόνο με τυπικό σέρβις. Πολλές ιστορικές βιομηχανίες κλεισαν όχι γιατί δεν ήθελαν να φτιάξουν κάτι εξίσου αξιόπιστο αλλά γιατί δε μπορούσαν. Τα ίδια προβλήματα ισχύουν ακόμα, απλά τα οχήματα έχουν γίνει σαφώς πιο πολύπλοκα. Και οι Ιάπωνες πιο ακριβοί, με την αξία τους.

Κατανοώ το planned obsolescence αλλά το ζήτημα δεν είναι τόσο απλό. Μεγάλο δε ρόλο παίζει το κόστος και το πόσο τσίπης είναι ο μέσος καταναλωτής (καλή ώρα).

Όσο για παπί, όποιος θέλει αγοράζει αυτό (https://www.car.gr/21774830-jincheng-fire-110-110) και του κάνει τις απαραίτητες επεμβάσεις και όποιος θέλει δίνει σχεδόν τα τριπλάσια και έχει δύο νούμερα μικρότερα παπάρια από το πρήξιμο. Τα γράφω δε αυτά ανήκοντας περισσότερο στην πρώτη κατηγορία, αλλά εγώ αναγνωρίζω ότι είμαι ελαφρά (...) ιδιόρρυθμος.

buckley
15/09/2019, 06:51
Οι Ιάπωνες κυριάρχησαν γιατί εκεί που για να πας βόλτα έπρεπε πρώτα να πάρεις τηλέφωνο το μηχανικό σου να σε περιμένει, προσέφεραν μηχανήματα με λογικό κόστος που ζουν 20-25 χρόνια στο δρόμο μόνο με τυπικό σέρβις. Πολλές ιστορικές βιομηχανίες κλεισαν όχι γιατί δεν ήθελαν να φτιάξουν κάτι εξίσου αξιόπιστο αλλά γιατί δε μπορούσαν. Τα ίδια προβλήματα ισχύουν ακόμα, απλά τα οχήματα έχουν γίνει σαφώς πιο πολύπλοκα. Και οι Ιάπωνες πιο ακριβοί, με την αξία τους.

Κατανοώ το planned obsolescence αλλά το ζήτημα δεν είναι τόσο απλό. Μεγάλο δε ρόλο παίζει το κόστος και το πόσο τσίπης είναι ο μέσος καταναλωτής (καλή ώρα).

Όσο για παπί, όποιος θέλει αγοράζει αυτό (https://www.car.gr/21774830-jincheng-fire-110-110) και του κάνει τις απαραίτητες επεμβάσεις και όποιος θέλει δίνει σχεδόν τα τριπλάσια και έχει δύο νούμερα μικρότερα παπάρια από το πρήξιμο. Τα γράφω δε αυτά ανήκοντας περισσότερο στην πρώτη κατηγορία, αλλά εγώ αναγνωρίζω ότι είμαι ελαφρά (...) ιδιόρρυθμος.

Εναλλακτικά παίρνεις 2 από αυτά ένα μπλε ένα κόκκινο.Του πούστη μαζί θα χαλάσουν λες ? :p
Πλάκα κάνω βασικά και γω μικρότερος έκανα ξεχωριστές αγορές απλά τις μισές φορές την πάταγα :D

Acacius
15/09/2019, 10:04
Εναλλακτικά παίρνεις 2 από αυτά ένα μπλε ένα κόκκινο.Του πούστη μαζί θα χαλάσουν λες ? :p
Πλάκα κάνω βασικά και γω μικρότερος έκανα ξεχωριστές αγορές απλά τις μισές φορές την πάταγα :D

Το μπλε κοστίζει έξτρα γιατί είναι στο σωστό χρώμα για θάλασσα οπότε γλυτώνεις ένα βήμα στη διαδικασία (πώς λέμε ready to race) :lol:

Επειδή είχα πολύ λίγα οχήματα στην κατοχή μου, δεν την έχω πατήσει αρκετά και το χούι δε μου έχει φύγει. Και ναι μεν μου αρέσει η ιδέα του να βάζω χέρι, αλλά ξέρω ότι το ξεβόλεμα και το κόστος σε χρόνο-χρήμα δεν το αξίζουν - ειδικά αν πρέπει να βασίζεσαι σε αυτό που αγόρασες.

bruno
15/09/2019, 14:47
Nα τα λεμε και αυτά,τα Κινεζικα με τον καιρο αλλαζουν ,μαλλον απαλλάσσονται πλαστικων,σε κατι rat-rust cafe race..

panagiotisX
31/10/2019, 16:59
Κάθησα και διάβασα όλο το νήμα και έχω ένα μόνο να πω.
Ευτυχώς που το 2015 με φώτισε ο μεγαλοδύναμος Αλλάχ και πήρα αντι 2725 ευρώ το cryptonX.
Σώθηκα που πήρα γιαμάχα, ούτε Σκουριές ,ούτε βλάβες στα φρένα ,ούτε φρένα ποδηλάτου ,ούτε λάδια καίει, ούτε νεράκια στο κοντέρ ,ούτε τριξίματα ,ούτε πεταξαν οι τσιμουχες των καλαμιών,ούτε τίποτα.
Κάτι τέτοια μου έλεγαν κι εμένα και έφαγα το παστό μαζί με το μπρόκολο φλαμπέ.
Τα σοβαρά γιαπωνέζικα σκυλιά παπιά που γαμάνε....τον αγοραστή τους.
Made in Thailand σοβαρό παπί.
Ξέρω,ξέρω αστοχία υλικού, μου το παν στην αντιπροσωπεία.
Θέλω ένα μηχανάκι έως 200 cc που να μη βγάλει φίδια κι ας είναι και από Μοζαμβίκη.Ζητάω πολλά;

jawaforever
31/10/2019, 19:17
Κάθησα και διάβασα όλο το νήμα και έχω ένα μόνο να πω.
Ευτυχώς που το 2015 με φώτισε ο μεγαλοδύναμος Αλλάχ και πήρα αντι 2725 ευρώ το cryptonX.
Σώθηκα που πήρα γιαμάχα, ούτε Σκουριές ,ούτε βλάβες στα φρένα ,ούτε φρένα ποδηλάτου ,ούτε λάδια καίει, ούτε νεράκια στο κοντέρ ,ούτε τριξίματα ,ούτε πεταξαν οι τσιμουχες των καλαμιών,ούτε τίποτα.
Κάτι τέτοια μου έλεγαν κι εμένα και έφαγα το παστό μαζί με το μπρόκολο φλαμπέ.
Τα σοβαρά γιαπωνέζικα σκυλιά παπιά που γαμάνε....τον αγοραστή τους.
Made in Thailand σοβαρό παπί.
Ξέρω,ξέρω αστοχία υλικού, μου το παν στην αντιπροσωπεία.
Θέλω ένα μηχανάκι έως 200 cc που να μη βγάλει φίδια κι ας είναι και από Μοζαμβίκη.Ζητάω πολλά;

Τι έπαθε ο κρυπτονας;;;

Αν θέλεις μηχανή έως 200cc και που να αξίζει τα λεφτά της, πάρε το bajaj pulsar 200. Στο 3χιλιαρο παίρνεις 25 αλογάκια (το μοτέρ αυτό πλην της κεφαλής, είναι το ίδιο με το μοτέρ του ktm duke 200,βασικά και οι 2 μηχανές είναι made in India by bajaj) και έχεις υποστήριξη από το επίσημο δίκτυο ktm.

kirkinezi
12/02/2020, 07:57
Για να μην ανοίξω καινούργιο θέμα για παπιά, έχοντας στον παρελθόν μόνο κινέζικα και κορεάτικα, θέλω να πάρω πλέον ένα από τα παρακάτω καινούργιο.
Yamaha crypton 115
Honda astrea 110
Honda supra 125
Τα δύο πρώτα στα 2300 περίπου, ενώ το τρίτο 2700. Από άποψη τιμής φυσικά τα δύο πρώτα. Αν τώρα το τρίτο είναι εξωφρενικά ανωτέρω των δύο πρώτων, θα το σκεφτόμουν. Θεωρείται ότι έχουν σημαντικές διαφορές και πόσο καλύτερα είναι από daytona και kymco που είχα στο παρελθόν;

Thakokk6
14/02/2020, 12:23
Από αυτά τα τρία καλύτερο κινητήρα έχει το yamaha

GRR
15/02/2020, 20:28
Από αυτά τα τρία καλύτερο κινητήρα έχει το yamaha

Για ποιον λόγο έχει καλύτερο κινητήρα το Yamaha από αυτά τα τρία?

Thakokk6
15/02/2020, 23:07
Είναι πιο νέος έχει καλύτερο θάλαμο καύσης έχει ομαλή λειτουργία σε όλο το φάσμα των στροφων και πιο αποδοτικός σε ευρο3 έχει 10 άλογα ιπποδύναμη με αυτό τον κινητήρα η yamaha κέρδισε το Asian duck cup πριν λίγα χρόνια στιν κατηγορία του

GRR
16/02/2020, 05:29
Είναι πιο νέος έχει καλύτερο θάλαμο καύσης έχει ομαλή λειτουργία σε όλο το φάσμα των στροφων και πιο αποδοτικός σε ευρο3 έχει 10 άλογα ιπποδύναμη με αυτό τον κινητήρα η yamaha κέρδισε το Asian duck cup πριν λίγα χρόνια στιν κατηγορία του

Όλα τα παπάκια πάνω-κάτω έχουν τις ίδιες επιδόσεις, πολύ ελάχιστες διαφορές.Εκτός από τo Crypton x 135,το FX το Suzuki,το Ζακι της Yamaha, το GTR 150 και το VF 185

Thakokk6
16/02/2020, 06:55
Mην μπερδεύεις τα υδροψυκτα με τα απλά πάπια. Όταν λέμε παπι μιλάμε για αεροψυκτο διβαλβιδο κινητήρα με ημιαυτόματο σαζμαν. Από όλα αυτά το yamaha έχει τον καλύτερο κινητήρα

GRR
16/02/2020, 08:18
Mην μπερδεύεις τα υδροψυκτα με τα απλά πάπια. Όταν λέμε παπι μιλάμε για αεροψυκτο διβαλβιδο κινητήρα με ημιαυτόματο σαζμαν. Από όλα αυτά το yamaha έχει τον καλύτερο κινητήρα

Οι αντιπροσωπείες της Yamaha είναι καλύτερες από της Honda στην Ελλάδα?

doctoras
16/02/2020, 08:35
Είναι πιο νέος έχει καλύτερο θάλαμο καύσης έχει ομαλή λειτουργία σε όλο το φάσμα των στροφων και πιο αποδοτικός σε ευρο3 έχει 10 άλογα ιπποδύναμη με αυτό τον κινητήρα η yamaha κέρδισε το Asian duck cup πριν λίγα χρόνια στιν κατηγορία του

Ήθελες να πεις euro4
Ενώ επίσης η ιπποδύναμη που δηλώνει ο κατασκευαστής είναι 8,6 για astrea, 9 crypton, 9.25 για supra




Για μένα τα νουμερα που είναι εντελώς παραπλήσια δεν έχουν καμία σημασία, astrea & crypton μοιάζουν τόσο σαν να τα φτιάχνει ένας προμηθευτής για λογαριασμό των κορυφαίων κατασκευαστών.
Το supra είναι λίγο πιο καλα ραφιναρισμένο με καλό χώρο κάτω απο την σέλα (για να μη χρειαστεί να βάλει κάποιος το κουτί πίσω) ενώ συγκριτικά με τα άλλα δύο διαθέτει δισκόφρενο πίσω.
Για μένα το μέγιστο κριτήριο είναι πιο σου κάθετε πιο καλά στο μάτι αυτό να πάρεις

Thakokk6
16/02/2020, 08:56
Δεν ειθελα να πω ευρο4 μιλάω για τιν Ασία πού βγενει ευρο3 έχει όντως 10 άλογα. Το ακριβό το χοντα στα 2800 δεν αξίζει πολλά τα λεφτά. Για το φθηνό τώρα αν τα βάλεις δίπλα με το, yamaha είναι καλύτερο το παπι των τριών διαπασων

Alexinhogr
16/02/2020, 09:24
Πάνε δες καβασακι athlete είναι φτηνό κ άσχημο, για μένα βλέπετε και έχει καλύτερο στήσιμο.

doctoras
16/02/2020, 12:00
Δεν ειθελα να πω ευρο4 μιλάω για τιν Ασία πού βγενει ευρο3 έχει όντως 10 άλογα. Το ακριβό το χοντα στα 2800 δεν αξίζει πολλά τα λεφτά. Για το φθηνό τώρα αν τα βάλεις δίπλα με το, yamaha είναι καλύτερο το παπι των τριών διαπασων

βρε μάστορα μας, ο άνθρωπος παραπάνω που ρωτάει θα πάρει απο την ελληνική αγορά όχι απο την Μογγολία και φαντάζομαι οι τιμές αναφέρει θα τους της έδωσαν έμποροι..

Απο την αλλη αυτά που λες ελέγχονται.... Γιατί το euro3 (με καρπυρατερ) το είχαν αρκετοί εδώ μέσα και μας έχουν αναφέρει τα χαρακτηριστικά του. Αξιόπιστο βγήκε γρήγορο δεν έλεγες, νορμάλ όπως όλα τα άλλα ναι.
Απο την άλλη οι εντυπώσεις των ιδιοκτητών λένε οτι το νεότερο (Injection) είναι γρηγορότερο απο το παλιό(καρπυρατέρισιο).

Οσο για το αν αξίζει το supra....
2300 εναντι 2700 = 400 ευρώ η διαφορά
το supra χωράει fullface κρανος απο κάτω που σημαίνει γλυτώνεις σχάρα και μπαγαζιερα(200ρι) + βάλε και ένα 200ρι ακόμη εάν πας να αγοράσεις δίσκο, τρόμπα, σωληνάκια για να αντικαταστησεις το ταμπουρο
Θεωρώ οτι αξίζει


τώρα για τον φίλο που ρωτάει συγκριτικά κινεζο-κορεο-ταιβανέζικα, και αυτά καλά είναι, την κάνουν την δουλειά και ενδέχεται κάποια μοντέλα να είναι αξιόπιστα εφάμιλλα των ιαπώνων...Αυτό που είναι όμως σίγουρο είναι για τα 800 παραπάνω(η διαφορά 1500-2300) αγοράζεις εργοστάσιο/υποστήριξη/brand name/μεταπώληση. Αν τα έχεις τα φράγκα τα δίνεις, αν δεν τα εχεις αγοράζεις κάτι απο τα πιο "κάτω ράφια"......

GRR
16/02/2020, 12:09
βρε μάστορα μας, ο άνθρωπος παραπάνω που ρωτάει θα πάρει απο την ελληνική αγορά όχι απο την Μογγολία και φαντάζομαι οι τιμές αναφέρει θα τους της έδωσαν έμποροι..

Απο την αλλη αυτά που λες ελέγχονται.... Γιατί το euro3 (με καρπυρατερ) το είχαν αρκετοί εδώ μέσα και μας έχουν αναφέρει τα χαρακτηριστικά του. Αξιόπιστο βγήκε γρήγορο δεν έλεγες, νορμάλ όπως όλα τα άλλα ναι.
Απο την άλλη οι εντυπώσεις των ιδιοκτητών λένε οτι το νεότερο (Injection) είναι γρηγορότερο απο το παλιό(καρπυρατέρισιο).

Οσο για το αν αξίζει το supra....
2300 εναντι 2700 = 400 ευρώ η διαφορά
το supra χωράει fullface κρανος απο κάτω που σημαίνει γλυτώνεις σχάρα και μπαγαζιερα(200ρι) + βάλε και ένα 200ρι ακόμη εάν πας να αγοράσεις δίσκο, τρόμπα, σωληνάκια για να αντικαταστησεις το ταμπουρο
Θεωρώ οτι αξίζει


τώρα για τον φίλο που ρωτάει συγκριτικά κινεζο-κορεο-ταιβανέζικα, και αυτά καλά είναι, την κάνουν την δουλειά και ενδέχεται κάποια μοντέλα να είναι αξιόπιστα εφάμιλλα των ιαπώνων...Αυτό που είναι όμως σίγουρο είναι για τα 800 παραπάνω(η διαφορά 1500-2300) αγοράζεις εργοστάσιο/υποστήριξη/brand name/μεταπώληση. Αν τα έχεις τα φράγκα τα δίνεις, αν δεν τα εχεις αγοράζεις κάτι απο τα πιο "κάτω ράφια"......

Πιστεύω ότι η Yamaha είναι πολύ ανώτερη από την Honda στις αντιπροσωπείες στην Ελλάδα.Αυτός είναι και ένας λόγος που δεν θα αγόραζα ξανά Honda μηχανάκι.

Thakokk6
16/02/2020, 12:39
! Άκου δόκτορα αυτές οι εξυπνάδες περί Μογγολίας καλύτερα να λοιπουν για να κρατηθεί το επίπεδο του φόρουμ σε ένα ύψος μάλλον δεν το χεις το θέμα με τα πάπια το ς115 κυκλοφορεί στιν Ασία με 10 άλογα αυτό δεν έχει έρθει στιν Ελλάδα άρα δεν το ξέρεις για πιο παλιό μιλάς αυτό το αναφέρω για να δείξω τις δυνατότητες του μοτέρ όσο για το χονδα μια βόλτα στα συνεργεία θα δεις πολλά με κατέβασμα να μοτερ εξάλλου ένας φίλος εδώ μέσα έχει πει τα σχετικά για αυτή τη χαρχαλα που τρίζει

GRR
16/02/2020, 12:43
! Άκου δόκτορα αυτές οι εξυπνάδες περί Μογγολίας καλύτερα να λοιπουν για να κρατηθεί το επίπεδο του φόρουμ σε ένα ύψος μάλλον δεν το χεις το θέμα με τα πάπια το ς115 κυκλοφορεί στιν Ασία με 10 άλογα αυτό δεν έχει έρθει στιν Ελλάδα άρα δεν το ξέρεις για πιο παλιό μιλάς αυτό το αναφέρω για να δείξω τις δυνατότητες του μοτέρ όσο για το χονδα μια βόλτα στα συνεργεία θα δεις πολλά με κατέβασμα να μοτερ εξάλλου ένας φίλος εδώ μέσα έχει πει τα σχετικά για αυτή τη χαρχαλα που τρίζει

Ακόμη και τα κινέζικα όταν συντηρούνται με λεπτομέρεια δεν βγάζουν προβλήματα στην μηχανή.Έχω πετύχει daytona sprinter 125 με 90000 χιλιόμετρα χωρίς να ανοιχτεί το μοτέρ.Εγώ έχω το innova το καρπυρατεράτο με 113000 χιλιόμετρα και δεν βάρεσε μπιέλα ακόμη, παρόλο που είναι πολύ συνηθισμένο πρόβλημα

Thakokk6
16/02/2020, 12:48
Συμφονω μαζί σου και γω κινέζικο έχω και του βάζω το καλύτερο λαδι

GRR
16/02/2020, 12:49
Συμφονω μαζί σου και γω κινέζικο έχω και του βάζω το καλύτερο λαδι

Τι μάρκα και ποιο μοντέλο?Πόσα χλμ έχεις κάνει?'Εχει ανοιχτεί ποτέ το μοτέρ?