PDA

View Full Version : Ο δασκαλος μου ζηταει εξτρα λεφτα



ridah_da_fresh
11/09/2019, 12:17
Εχοντας προγραμματισει να δωσω στις 18, με παιρνει τηλεφωνο σημερα ο δασκαλος και μου λεει οτι πρεπει να δωσω 100 ευρω (οσα μου ειχαν πει αρχικα), αλλα θα πρεπει να δωσω αλλα 100 ευρω, μετρητα μονο, γιατια μου λεει μου κανανε καλυτερη τιμη για καποια μαθηματα.

Τι παιζει? Πως να προχωρησω? Συνολικα με αυτα που ζηταει και με παραβολα κλπ θα εχω δωσει 450 ευρω.

Εντιτ: Ο δασκαλος με χρεωσε στα κρυφα εξτρα μαθηματα

teogtp
11/09/2019, 12:23
Πόσα χρήματα είχατε συνεννοηθεί για όλο το πακέτο (μαθήματα-παραβολα);

BLiTzER
11/09/2019, 12:24
...θα πρεπει να δωσω αλλα 100 ευρω, μετρητα μονο, γιατια μου λεει μου κανανε καλυτερη τιμη για καποια μαθηματα.

Wat. Σου έκαναν καλύτερη τιμή, οπότε σου ζητάνε τη διαφορά πίσω; :lol:

Bladerunner
11/09/2019, 12:24
Είχατε συμφωνήσει σε κάποιο συνολικό ποσό πριν ξεκινήσεις τα μαθήματα; Τόσο για την σχολή, τόσο για τα παράβολα κλπ;

ridah_da_fresh
11/09/2019, 12:28
μεχρι στιγμης εχω:

παραβολα: ~100
Προκαταβολη: 150
υπολοιπο: 100
εξτρα που ζητησε σημερα: 100

Συνολο 450.

Οταν γραφομουν ομως ειχε πει 250 ευρω χωρις τα παραβολα.

ridah_da_fresh
11/09/2019, 12:29
Wat. Σου έκαναν καλύτερη τιμή, οπότε σου ζητάνε τη διαφορά πίσω; :lol:

Δεν καταλαβα τι εχει παιχτει, εγω ναι ναι του ελεγα γιατι ειμαι δουλεια, θα παω μετα το σχολασμα απο το γραφειο του να δω αν με κλεβει

S705
11/09/2019, 12:30
Μόνο μετρητά? :confused: άρα μαύρα, άρα έχεις δικαίωμα να μην πληρώσεις!
Ζήτησε με ευγένεια να σου δικαιολογησει τα έξτρα 100 ευρώ, άμα σου απαντήσει κάτι λογικό και βασιμο οκ, αλλά και πάλι θα του πεις ότι πληρώνεις ΜΌΝΟ ΜΕ ΚΆΡΤΑ. Πρόσεχε το θα σου κόψω άλλη μέρα απόδειξη, δεν θα σου κόψει ΠΟΤΈ.

ridah_da_fresh
11/09/2019, 12:33
Το οτι θα ειναι μαυρα θα ειναι. Θελω να ξερω αν ο μαμακας μιλαει για λαδωμα, γιατι εγω το εχω απορριψει απο τη πρωτη μερα, η απλα θελει να τσεπωσει 100 ευρω τζαμπα, η οτιδιποτε αλλο υποπτο, δεδομενου οτι ποτε δεν μου ειπανε οτι θα πληρωσω ενα εξτρα κατοσταρι.

Bladerunner
11/09/2019, 12:35
μεχρι στιγμης εχω:
Οταν γραφομουν ομως ειχε πει 250 ευρω χωρις τα παραβολα.

350€ συνολικά δηλαδή. Πόσα του έχεις δώσει μέχρι τώρα;

ridah_da_fresh
11/09/2019, 12:37
350€ συνολικά δηλαδή. Πόσα του έχεις δώσει μέχρι τώρα;

150 προκαταβολη, τα παραβολα τα εβγαλα μονος μου

BLiTzER
11/09/2019, 12:38
Το οτι θα ειναι μαυρα θα ειναι. Θελω να ξερω αν ο μαμακας μιλαει για λαδωμα, γιατι εγω το εχω απορριψει απο τη πρωτη μερα, η απλα θελει να τσεπωσει 100 ευρω τζαμπα, η οτιδιποτε αλλο υποπτο, δεδομενου οτι ποτε δεν μου ειπανε οτι θα πληρωσω ενα εξτρα κατοσταρι.

Καλή κομπίνα πάντως. Ζητάς 100€ μαύρα λίγες μέρες πριν τις εξετάσεις. Ο υποψήφιος αναγκάζεται να τα δώσει, γιατί φοβάται ότι αλλιώς θα κοπεί (σίγουρα έχει τις γνωριμίες ο δάσκαλος). Καλά ξεμπερδέματα!

Εγώ θα πήγαινα, θα του έδινα τα λεφτά κανονικά, με κάποιον κρυμμένο αστυνομικό/υπάλληλο ΣΔΟΕ τριγύρω, και ας πρόσεχε. :smokin:

Φυσικά όλα αυτά σε περίπτωση που είχατε συμφωνήσει διαφορετικά και τώρα στα αλλάζει.

Le_Tana
11/09/2019, 12:38
Δηλαδή είχατε συμφωνήσει στα 100 για τα μαθήματα και τώρα σου ζητάει άλλα 100 γιατί θεώρησε ότι έκανε κακό deal ?

Εκτός αυτού το "μετρητά μόνο" είναι από μόνο του ύποπτο,εκτός αν είχατε συμφωνήσει για μαύρα(σε τέτοια περίπτωση έχεις περιθώρια να κινηθείς διαφορετικά).

Από την άλλη τα 450 δεν είναι και υπερβολικό ποσό και εγώ τόσα είχα δώσει πάνω κάτω για το ελάχιστο των μαθημάτων-παράβολα.

Τώρα ή δίνεις το 100άρι και προχωράς ως έχει ή του τραβάς χαλί,παίρνεις καρτέλα και δίνεις με άλλη σχολή (αφού βεβαιωθείς ότι είναι κομπλέ η καρτέλα με τις ώρες μαθημάτων).

ridah_da_fresh
11/09/2019, 12:52
Ετσι εγινε, αλλα ειχαμε συμφωνησει... θα περασω απο κει να τον ρωτησω, και να βγαλω μια ακρη..... χωρις τσαμπουκα αρχικα, αλλα μετα ποιος ξερει

sniper
11/09/2019, 12:56
Ετσι εγινε, αλλα ειχαμε συμφωνησει... θα περασω απο κει να τον ρωτησω, και να βγαλω μια ακρη..... χωρις τσαμπουκα αρχικα, αλλα μετα ποιος ξερει

Με τσαμπουκά και μαύρα, καταλαβαίνεις ότι μπορεί να τα χάσεις όλα.

ridah_da_fresh
11/09/2019, 13:00
Με τσαμπουκά και μαύρα, καταλαβαίνεις ότι μπορεί να τα χάσεις όλα.

Οτι εχω δωσει μεχρι τωρα, ηταν με καρτουλα και αποδειξουλα.
ΑΠλα δε γουσταρω ρε γαμωτο να συντελεσω και γω στην λαμογια των παλιων γεννιων (παππους ειναι ο δασκαλος)

KotsosDR
11/09/2019, 13:10
Οτι εχω δωσει μεχρι τωρα, ηταν με καρτουλα και αποδειξουλα.
ΑΠλα δε γουσταρω ρε γαμωτο να συντελεσω και γω στην λαμογια των παλιων γεννιων (παππους ειναι ο δασκαλος)

Άρα τι μαύρα;

ridah_da_fresh
11/09/2019, 13:14
Μου ζηταει να πληρώσω αλλα 100 με καρτα, και αλλα 100 μετρητά (μαυρα)

Pew
11/09/2019, 13:15
Ωραια, αφου δεν γουσταρεις και καλα κανεις, τα υπολοιπα ειναι απλα.
Του ζητας ενα χρονικο περιθωριο 5-6 ημερων γιατι τα οικονομικα σου ειναι πιο στενα και απο παρθενα.
Επισκεπτεσαι το ΣΔΟΕ και ζητας (προσημειωμενα χαρτονομισματα? καταγγελια? whatever...) ... οδηγιες γενικα για το πως θα κινηθεις.
Και πραττεις αναλογως.

Εαν ολα αυτα σου φαινονται βουνο, παιρνεις την καρτελα σου και πας αλλου.

Bladerunner
11/09/2019, 13:28
Μου ζηταει να πληρώσω αλλα 100 με καρτα, και αλλα 100 μετρητά (μαυρα)

Με τι δικαιολογία; Βάση της συμφωνίας του οφείλεις 100€ για την εξόφληση.
Πώς προέκυψε η αύξηση; Δε μπορεί, κάποια δικαιολογία θα σκαρφίστηκε.
(Μήπως δε θυμάται ότι τα έχεις ήδη πληρώσει τα παράβολα; )

Kickstart
11/09/2019, 13:43
Να μην δεχτείς φίλε μου τα μαύρα και τις παπατζες που σου λέει ο μπάρμπας... Αυτοί μας φτάσανε εδώ που είμαστε και ο λογαριασμός ήρθε σε εμάς τους μισθωτούς που δεν μπορούμε να σηκώσουμε κεφάλι από τους φόρους και τις περικοπές... Τα λαμογια έχουν το θράσος να κάνουν ακόμα και σήμερα τα ίδια..

vaska
11/09/2019, 13:45
Λόγω του ότι η κόρη έδωσε πρόσφατα έμαθα ότι οι σχολές χρεώνουν 100 € για την ασφάλιση αυτοκινήτου κι εξεταστών και 100 € για την ασφάλιση μοτο κι εξεταστών, τα οποία τα επιβαρύνεται ο υποψήφιος. Δεν υπήρχε μέχρι πρότινος αυτή η χρέωση, απλά είχαν ασφαλισμένα τα οχήματα σε ειδική κατηγορία. Δεν το έψαξα ιδιαιτέρα αλλά με μια πρόχειρη έρευνα βεβαιώθηκα ότι ισχύει. Μου το επιβεβαίωσε και ο ασφαλιστής μου. Υπάρχουν βέβαια κάποιες σχολές που τα 100 τα κάνουν 150 και βάζουν τα 50 τσέπη.
Βεβαιώσου ότι δεν είναι κάτι τέτοιο, τα εξτρα 100 δλδ να είναι για την ασφάλεια και να μην στα είχε αναφέρει.

ridah_da_fresh
11/09/2019, 13:49
Δεν ειναι για την ασφάλισης διοτι
α) δινουμε με το παλιο συστημα
β) μου ειπε οτι ειναι για κάποια εξτρα μαθήματα που μου τα εκανε και καλα σε μειωμένη τιμη... Εγω βεβαια σα μλκς που ειμαι δεν μετραγα τις ωρες μου αλλα περιμενα οτι θα με ειδοποιουσε αν ξεπερασα το οριο. Εγώ ζήτησα 2 εξτρα μαθηματα, δεν νομιζω οτι αυτα ειναι που τα χρεωνει τοσο.
Λαμόγια παντου, τι να πω. Θα ενημερωσω οταν περασω απο το γραφειο του και του πω 2 κουβεντες...

ridah_da_fresh
11/09/2019, 13:55
Να μην δεχτείς φίλε μου τα μαύρα και τις παπατζες που σου λέει ο μπάρμπας... Αυτοί μας φτάσανε εδώ που είμαστε και ο λογαριασμός ήρθε σε εμάς τους μισθωτούς που δεν μπορούμε να σηκώσουμε κεφάλι από τους φόρους και τις περικοπές... Τα λαμογια έχουν το θράσος να κάνουν ακόμα και σήμερα τα ίδια..

Ε αυτο ειναι που με καιει, οχι το κατοσταρι... Με βλεπω να το δινω επειδη σε αυτη τη χωρα για να σε χειριστουν δικαια πρεπει ο ιδιος να εισαι τραμπουκος και λαμογιο...

Και φυσικα να τον επισκεφτω μετα το διπλωμα...

Billymuse
11/09/2019, 14:16
Αυτο που είπε ο Βάσκας ειναι κατι καινούργιο και όντως ισχύει, πήγαινε να μάθεις ακριβώς τι παίζει και ελα να μας πεις για να το γνωρίζουν και αλλοι στο μέλλον αν τους τύχει παρόμοιο σκηνικό.

DRAKONET
11/09/2019, 15:13
Εαν ειναι για την ασφαλεια...κανε κρατει μεχρι να ψηφιστει ...εαν δεν εχει γινει ηδη ψαξτο !!

https://www.newsit.gr/ellada/diploma-odigisis-telos-sto-xaratsi-ton-180-eyro-me-ton-neo-nomo-12/2861850/

sapila racing
11/09/2019, 15:28
Δεν ειναι για την ασφάλισης διοτι
α) δινουμε με το παλιο συστημα
β) μου ειπε οτι ειναι για κάποια εξτρα μαθήματα που μου τα εκανε και καλα σε μειωμένη τιμη... Εγω βεβαια σα μλκς που ειμαι δεν μετραγα τις ωρες μου αλλα περιμενα οτι θα με ειδοποιουσε αν ξεπερασα το οριο. Εγώ ζήτησα 2 εξτρα μαθηματα, δεν νομιζω οτι αυτα ειναι που τα χρεωνει τοσο.
Λαμόγια παντου, τι να πω. Θα ενημερωσω οταν περασω απο το γραφειο του και του πω 2 κουβεντες...

Νομίζω οτι καλό θα ήταν να το έχεις ξεκαθαρίσει πριν αρχίσεις να τον αποκαλείς λαμόγιο.

Ανοίγεις νέο θέμα με τον πιασάρικο τίτλο: 'Ο δασκαλος μου ζηταει εξτρα λεφτα'

Tώρα λές οτι ζήτησες κι έκανες extra μαθήματα.
Δεν είναι λογικό να πληρώσεις extra λεφτά αφού ζήτησες κι έκανες extra μαθήματα? :confused:

ridah_da_fresh
11/09/2019, 15:48
Δεν ζητησα, του ειπα στο τηλεφωνο οτι θα ηθελα να κανω 2 μαθηματα παραπανω ΜΕΤΑ απο οταν νου ζητησε το μαυρο , μη συμφωνηθεν κατοσταρακι.

Οπως ειπα θα παω να τα ξεκαθαρησουμε απο κοντα γιατι απο το τηλ εγινε η ολη φαση

Nostradamus
11/09/2019, 15:57
Τα μπερδευεις πολυ γραφωντας μισα εδω και προσθετεις επιπλεον πραγματα οσο ανοιγει η κουβεντα... Πηρες την πληροφορια για πιθανες εξτρα νεες χρεωσεις ασφαλισης.

Πηγαινε, μιλα ομορφα και ωραια για να καταλαβεις πρωτα ακριβως τι θα σου πει και μετα ελα εδω να παρεις καμια επιλεον γνωμη με σωστη και ολοκληρωμενη τοποθετηση απο την πλευρα σου.

:wave2:

ridah_da_fresh
11/09/2019, 16:02
Αντε να δουμε... Εμενα λαμογια μου μυρισε η ολη φαση αλλα ελπιζω να ειμαι λαθος και στην τελικη να μη χρειαστεί να δωσω το κατοσταρικακι

Pew
11/09/2019, 17:22
Σε πολλες περιπτωσεις λαθος συννενοησης φταινε ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΠΛΕΥΡΕΣ.
Ο μεν που δεν ζητησε ακριβως τι θελει, ο δε, που δεν ξηγηθηκε ξεκαθαρα επιβεβαιωνοντας ξανα και ξανα.

Υπαρχουν πολλοι αμορφωτοι (δεν το λεω κακοπροαιρετα, ειναι η αληθεια) που εαν πραξεις οπως σου ζητησουν, δεν παιζει να γινει σωστα ουτε το 1/10 της δουλειας.

Acacius
11/09/2019, 18:52
Το πιο πιθανό είναι ότι θα σκάσεις το κατοσταρικάκι ασχέτως εξηγήσεων, διότι καίγεσαι να πάρεις το δίπλωμα και αν αρνηθείς θα σου κοστίσει και σε χρόνο και, πιθανότατα, περισσότερο σε χρήμα.

450€ με τα παράβολα πάντως δε μου φαίνονται παράλογα, ακόμα και χωρίς έξτρα μαθήματα. Κάπου τόσο μου στοίχισε το απεριόριστο, πριν από δε*γκούχου*α χρόνια.

Πήγαινε συζήτησέ το ήρεμα πάντως, κάπου πρέπει να έχει γίνει κακή συνεννόηση. Η όλη κατάσταση μου φαίνεται κάπως περίεργη.

vaska
11/09/2019, 19:20
Τα της ασφάλειας που είπα ισχύουν κανονικά εδώ και καιρό, δεν υπάρχει κάτι να περιμένουμε να ψηφιστεί.

ridah_da_fresh
11/09/2019, 19:51
Γυρισα λοιπον απο τον δασκαλο, και τα 100 μαυρα ηταν λεει για εξτρα μαθηματα που ηδη εκανα. Τωρα εγω α) νομιζα ειναι 22 ωρες τα μαθηματα αντι για 14 και β) νομιζα οτι θα με ειδοποιουσανε οταν εφτασε το οριο. Τι να πω, πιαστηκα κοροιδο σαν πρωταρης. Οχι οτι θα εκανα λιγοτερα μαθηματα διαφορετικα, αλλα το θεωρω πιο εντιμο ο αλλος να σε προετοιμαζει για το εξτρα εξοδο, κοπιαζουμε για τα λεφτα μας.
Οπως και να εχει, ειχα λαθος, ο καμμενος φυσα και το γιαουρτι, και παρακαλω τους συντονισται να σβησουν το θρεντακι :facepalm::look:

Οσο για το επιμαχο ασφαλιστρο, μου το επιβεβαιωσαν οτι δεν το πληρωνουμε απο τις 31 Αυγουστου

βλεπε:
https://www.capital.gr/epikairotita/3379369/katargeitai-to-xaratsi-ton-180-euro-gia-tis-exetaseis-odigisis

vaska
11/09/2019, 20:24
Επανέρχομαι με νεότερα από ασφαλιστή. Όντως καταργήθηκε το έξτρα ασφαλιστρο και περιμένουν εντός εξαμήνου να κατατεθεί νέο νομοσχέδιο. Τι να πω. Άτυχη η κόρη μου που το πλήρωσε επί 2 και για αυτοκίνητο και για μοτο

alexandrosgs
11/09/2019, 21:28
Γυρισα λοιπον απο τον δασκαλο, .... Τι να πω, πιαστηκα κοροιδο σαν πρωταρης. ...
Οπως και να εχει, ειχα λαθος, ...]

Τελικά πιάστηκες κορόιδο ή είχες λάθος;
Και τα δύο μαζί δεν γίνεται.

Acacius
11/09/2019, 21:54
Προτείνω να μη σβηστεί, πιθανόν κάποιος να το βρει χρήσιμο και να μην την πατήσει με τον ίδιο τρόπο.

Αν ο "μάστορας" σε χρέωσε έξτρα μαθήματα στα μουλωχτά χωρίς να σου πει τίποτα, του αξίζει μια καταγγελία για τα μαύρα- με το δίπλωμα στο χέρι πρώτα, κατά προτίμηση.

ridah_da_fresh
11/09/2019, 23:34
Τελικά πιάστηκες κορόιδο ή είχες λάθος;
Και τα δύο μαζί δεν γίνεται.

Πιαστηκα κοροιδο με την εννοια οτι δεν μετραγα τις ωρες μου και βρηκε ευκαιρια να με χρεωσει εν αγνοια μου. Πες ρε φιλε οτι αποφασισα να κανω αλλη μια βδομαδα μαθηματα, θα μου εφερνε λογαριασμο 300 ευρω.

Εκανα λαθος με την εννοια οτι δεν ειναι λαδωμα εν αγνοια μου η καθαρο τσεπωμα. Βεβαια και αυτο παιζεται επειδη δεν εχω καθαρη εικονα για τις ωρες που εκανα.

toyar
12/09/2019, 01:09
ειναι προτιμοτερο και ευκολοτερο να ειμαστε συγκεντρωμενοι και οργανωμενοι στις συναλλαγες μας παρα να ειμαστε χυμα και μετα να απευθυνομαστε σε fora για συμβουλες απο αγνωστους

annateo
12/09/2019, 13:01
Και γιατί τα θέλει μαύρα;

KotsosDR
12/09/2019, 13:12
Και γιατί τα θέλει μαύρα;

Γιατί του έκανε καλύτερη τιμή .... :lol:


Φίλε ridah_da_fresh , δηλώνοντας αυτό : "δε γουσταρω ρε γαμωτο να συντελεσω και γω στην λαμογια των παλιων γεννιων" ξέρεις ότι πρέπει να επιμείνεις να τον πληρώσεις με κάρτα και απόδειξη και ας βγεί στο τέλος το ποσό παραπάνω από τα 100 ευρώ μαύρα ..... :rolleyes:

ptc
12/09/2019, 13:38
ειναι προτιμοτερο και ευκολοτερο να ειμαστε συγκεντρωμενοι και οργανωμενοι στις συναλλαγες...

Eιναι προτιμοτερο και πολυ πιο αποτελεσματικο σιγουρα. Εδω που τα λεμε ομως ειναι ευκολοτερο απλα να γκρινιαζουμε στο φορουμ.

Δεν εχω καταλαβει τι τον χαλασε παντως, αφου τα εξτρα μαθηματα τα χρειαζοταν ετσι κι αλλιως στο τελος θα πληρωνε παραπανω. Επρεπε να εχει app η σχολη για να βλεπει ανα πασα στιγμη το υπολοιπο δηλαδη; :p

Acacius
12/09/2019, 19:13
Δεν εχω καταλαβει τι τον χαλασε παντως, αφου τα εξτρα μαθηματα τα χρειαζοταν ετσι κι αλλιως στο τελος θα πληρωνε παραπανω. Επρεπε να εχει app η σχολη για να βλεπει ανα πασα στιγμη το υπολοιπο δηλαδη; :p

Άποψή μου, αν ρωτήσεις σε σχολή πόσο θα κοστίσει να βγάλεις δίπλωμα, σου πουν ΧΧΧ και μετά δεν σε ειδοποιήσουν ότι το συμφωνηθέν ποσό θα ανέβει επειδή ξεκινάς επιπλέον μαθήματα, κάνουν poostιά άσχετα αν χρειάζεσαι τις έξτρα ώρες.

ridah_da_fresh
12/09/2019, 21:01
Με καλυψε ο προλαλησαντας. Οπως και να εχει, αντι για 100 καθαρα και 100 μαυρα τον πληρωσα 250 καθαρα.
Δεν νιωθω τοσο καλα οσο θα νομιζα...

Kickstart
18/09/2019, 07:59
καλημέρα, η λύση είναι μια παιδιά//

με το καλημέρα που μπαίνετε στα.."λημέρια τους" να διευκρινίζετε ότι προτίθεστε να πληρώσετε μόνο με κάρτα και τίποτα άλλο..

ΤΕΛΟΣ

δεν θα δουλεύουμε εμείς 10ωρα για να θησαυρίζουν τα λαμόγια του "χωρίς απόδειξη"

νισάφι πια, 40 χρόνια μεταπολίτευση φάγανε μέχρι σκασμού.

teogtp
18/09/2019, 08:28
Εναλλακτικά σκας μύτη με 500ευρω μονοπολης και του ζητάς ρέστα......