PDA

View Full Version : Πρόβλημα με suzuki gsr 600



vasilhs77
11/09/2019, 22:04
Καλησπέρα στην παρέα.Θα ήθελα να μου πει οποίος μπορεί και ξέρει τι γνώμη του σχετικά με ένα πρόβλημα, που αντιμετωπίζω στο μηχανάκι μου αρκετό καιρό τώρα!Εκεί που πηγαίνω στο δρόμο,ξαφνικά μου σβήνει,και μου ανάβει το λαμπάκι του immobilizer!Μετά από προσπάθεια μπορεί να ξανά πάρει μπροστά μπορεί και όχι(με μάζευε μεταφορική).Το πήγα στο μάστορα δεν μπορουσε να βρει τι έχει τα έψαξε όλα, μου άλλαξε τα μπουζι και ξαφνικά για λίγες μέρες λύθηκε το πρόβλημα!Μετά με ξανά αφήνει στο φανάρι!Ευτυχώς ξανά πήρε μπροστά και κατάφερα να φτάσω μέχρι το σπίτι μου!Επίσης παρατηρώ και κάτι άλλο ,όταν πηγαίνω με δευτέρα η Τρίτη και κρατάω συμπλέκτη πατημένο σβήνει,και μόλις τον ξανά αφήνω παίρνει μπρος εν κίνηση πάλι!Του άλλαξα μέχρι και εγκέφαλο μήπως ήταν αυτό το πρόβλημα αλλά τίποτα!Τι μπορεί να φτεει??Είχε καποιως ανάλογη εμπειρία?Έχω χαλάσει πολλά λεφτά και δουλειά δεν έκανα! Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και ελπίζω να μη σας κούρασα!Οποιαδήποτε γνώμη θα είναι καλοδεχούμενη!!

vasilhs77
11/09/2019, 22:13
Να προσθέσω επίσης ότι άλλαξα και την κεραία από το immobilizer αλλά και πάλι,μαντεψτε....Τίποτα!

o_gavros
11/09/2019, 23:04
Σου αναβε το ιμομπιλαηζερ και σου άλλαξε τα μπουζί;
Εγώ νομίζω ότι μια αλλαγή μάστορα ίσως βοηθούσε περισσότερο(ηλεκτρολόγος ίσως? ).
Αν βρεις λύση πάντως, γραψτην εδώ.
Ίσως βοηθήσεις κάποιον μελλοντικά.

vasilhs77
12/09/2019, 00:02
Το immobilizer πάντως μου είπαν ότι δεν είναι!!Γιατί αν ήταν αυτό δεν θα ξανά επερνε μπροστά!Στο ψάχνοντας το πήγαινε για να αποκλείσουμε πιθανότητες...Αφού τα είχε ψάξει όλα και δεν βρήκε τίποτα,μου άλλαξε και τα μπουζί!Επίσης να πω ότι κάποιες φορές που έσβηνε το λαμπάκι του immobilizer συνέχιζε να μην παίρνει μπρος.

MAIK72
12/09/2019, 01:18
Το καλύτερο που μπόρεσα να βρω είναι αυτό .https://www.gixerboyz.co.uk/forum/viewtopic.php?f=21&t=32809. Κάτι απλό όπως είναι ο tip off sensor ο οποίος η δουλειά του είναι να σβήνει το μηχανάκι όταν πέφτει κάτω.
Απ΄όσο κατάλαβα το πρόβλημα πολύ πιθανόν να μην είναι στο immobilizer μιας και ανάβει όυτως ή άλλως όταν το μηχανάκι σβήνει, αλλά κάπου αλλού στο κύκλωμα όπως πχ στον πλαγιοστάτη.
¨Οπως είπαν ,αλλάζεις τον μάστορα με έναν ηλεκτρολόγο και τσουυυπ ,το πρόβλημα πάααει ..που λέει και ο Τόνι :lol:

telegonos
12/09/2019, 05:17
Καθαρισμο πεταλουδων και αυλων ψεκασμου, και γενικοτερα πληρες σερβις, εχει κανει απο ποτε;

Οταν σου σβηνει, και ξαναπατας το κουμπι της μιζας, η μιζα γυρναει με την κανονικη της ταχυτητα ή σαν να βαριεται, σαν να ξεψυχαει;

Κανενα ιμομπιλαιζερ ποτε σε κανενα οχημα, δεν σβηνει τον κινητηρα. Το ιμομπιλαιζερ ελεγχει μονο στην εκκινηση, απο κει και μετα, δεν παιζει ρολο στο συστημα, μεχρι να σβησουμε τελειως το οχημα.

Bowleno
12/09/2019, 06:16
Από μπαταρία πως πάμε; Αν είναι στα τελευταία της και δεν κρατάει σωστά βολτ κάνει τέτοια κουλά... Εγώ θα ξεκινούσα από εκεί μαζί και με όσα λέει ο από πάνω

vasilhs77
12/09/2019, 06:39
Καλημέρα!Καθαρισμό έκανε ο μάστορας μου είπε σε μπεκ σωληνάκια βενζίνης κτλ.Οχι η μίζα δεν έχει κανένα πρόβλημα γυρνάει κανονικά.Γιατι όμως εξαφανίστηκε το πρόβλημα για λίγο καιρό όταν μου άλλαξε τα μπουζί αυτό δεν καταλαβαίνω!Και γιατί μου ανάβει το λαμπάκι του immobilizer αφού δεν φτεει αυτό?Φοβάμαι να το ξανά πάω οπουδήποτε αλλού,για να μη μου φάει τα λεφτά πάλι και δουλειά δεν κάνει!

vasilhs77
12/09/2019, 06:43
Η μπαταρία όταν μου το έκανε το πρόβλημα ήταν καινούργια.Τώρα έχει πέσει λίγο αλλά όταν τη φορτίζω ξανά παίρνει τα πάνω της!Δεν νομίζω να φτεει η μπαταρία...

vasilhs77
12/09/2019, 06:44
Υπάρχει περίπτωση να είναι ο πολλαπλασιαστής??

panavour
12/09/2019, 07:58
μηπως πρεπει να το πας σε επισημη ΣΟΥΖΟΥΚΙ?

Pew
12/09/2019, 08:58
Σχετικα με τα σβησιματα, πολυ πιθανον να ευθυνεται ο συγχρονισμος σωματων ή/και βαλβιδες ή/και η ρυθμιση του ρελαντι.
Υπαρχει συγκεκριμενος τροπος που ολα αυτα γινονται σωστα και με τη σειρα που πρεπει, αλλιως ουσιαστικα μπαλωνεις προβληματα.

billy84
12/09/2019, 09:32
Παρόμοια συμπτώματα παίζουν όταν έχει πρόβλημα το TPS. Δεν είναι κάτι που έχω ακούσει σε gsr αλλά δεν αποκλείεται.

telegonos
12/09/2019, 10:06
Το οτι κανει ρισετ το ιμομπιλαιζερ στο σβησιμο-ξαναξεκινημα(αν καταλαβα καλα), δυο περιπτωσεις: ή ετσι πρεπει να κανει οπως το εχει φτιαξει η σουζουκι ή δεν πρεπει να κανει ετσι, κ δειχνει καποιο ηλεκτρικο προβλημα αυτο. Δεν ξερω νασου πω, δεν ξερω απο gsr.

Το σβησιμο, αν δεν ειναι ηλεκτρικο προβλημα, μπορει να γινεται απο βρωμικους αυλους-πεταλουδες, χαλασμενο tps, αρυθμιστο μοτερ απο βαλβιδες-συχρονισμο πεταλουδων.

Το οτι με νεα μπουζι σου δουλεψε για λιγο, μου φωναζει αρυθμιστο μοτερ, στο οποιο μιγμα-συμπιεση-χρονισμος ειναι εκτος, και τα καινουρια μπουζι απλα μπαλωσαν για λιγο την κατασταση, μεχρι που βρωμισαν κι αυτα.

Πως κανει και σβηνει; μια και εξω σαν να εκλεισες διακοπτη ή πεφτουν οι στροφες , αγκομαχαει λιγο κ σβηνει;

vasilhs77
12/09/2019, 12:29
Μα το μηχανάκι έχει 26.000 χλμ πως γίνεται να ξεσυγχρονηστικε?Ναι πρώτα αγκομαχαει και μετά σβήνει!!Και μετά όταν το παιδεύω να πάρει μπρος εκεί που μιζαρει ακούγεται ένα τσαφ στο ενδιάμεσο ότι πάει να πάρει αλλά δεν παίρνει!!Και το ότι μου σβήνει εν κινήσει με πατημένο συμπλέκτη τη μπορεί να είναι?

TONYBANDIT
12/09/2019, 16:17
Μου δείχνει για βουλωμένο φίλτρο-τρομπα βενζίνης.Αν φοράει ίδια τρόμπα με bandit vstrom θέλει το φιλτρακι αλλαγή.Ποσα χλμ έχει συνολικά?

TONYBANDIT
12/09/2019, 16:21
Για τα χμ το είδα μετά sorry.Το φίλτρο αλλάζεται κάθε 20000 αλλά αν δεν έχει αλλαχθεί ποτέ θέλει σίγουρα αλλαγή.