PDA

View Full Version : Κράνος 5ετίας



Lamnian
12/09/2019, 14:13
Καλησπέρα στην παρέα !

Ηθελα τα φώτα σας για την αγορά ενός κράνους .

Η αγορά αφορά παιδικό κράνος της MT , το οποίο έχει ημερομηνία κατασκευής 2014 , είναι καινούριο και βρισκόταν στην αποθήκη του μαγαζιού .
Το υλικό είναι Thermoplastic . Δεν το έχει δει φως ηλίου και βρισκόταν πάντα στην θήκη του στην κούτα .
Ο πωλητής μου κάνει μια γενναία έκπτωση λόγω παλαιότητας .
Ο μικρός έχει περίμετρο 54cm που σημαίνει ότι οριακά θα το φορέσει φέτος και από του χρόνου πάμε σε XS ενηλίκων .

Ο προβληματισμός μου λοιπόν είναι , εαν είναι ασφαλές να το αγοράσω και εαν επηρεάζεται τελικά το υλικό κατασκευής μόνο με την πάροδο του χρόνου .

Εχετε άποψη από έρευνες που έχουν γίνει ?

Ευχαριστώ προκαταβολικά .

-- Η χρήση θα είναι Σπίτι - Σχολείο απόσταση 200μ - το αναφέρω απλώς γνωρίζοντας βέβαια ότι λίγη σημασία εώς καθόλου έχει η απόσταση χρήσης --

MAIK72
12/09/2019, 14:31
Να στο θέσω αλλιώς . Θα αγόραζες ποτέ λάστιχα του 2014 ,μας τυχαίας μάρκας , για χρήση ενός χρόνου κι ας μην είχαν δει ποτέ το φως του ήλιου? Μάλλον..... όχι

sapila racing
12/09/2019, 14:32
Εγώ δεν θα το έπαιρνα.
Αυτό που έκανα εγώ είναι οτι πήρα ενα σχετικά καλό κράνος XS για τα παιδιά.

BLiTzER
12/09/2019, 14:32
Σύμφωνα με τα στοιχεία που δίνεις, κι αν το κόστος είναι σημαντικά χαμηλότερο, εγώ θα του έκανα έναν καλό έλεγχο και θα το αγόραζα, για χρήση 1 έτους.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω, βέβαια, είναι γιατί χρησιμοποιείτε μηχανάκι για 200μ.

Lamnian
12/09/2019, 14:33
Να στο θέσω αλλιώς . Θα αγόραζες ποτέ λάστιχα του 2014 ,μας τυχαίας μάρκας , για χρήση ενός χρόνου κι ας μην είχαν δει ποτέ το φως του ήλιου? Μάλλον..... όχι

Σίγουρα όχι , αλλά δεν είναι το ίδιο υλικό . Θεωρείς ότι το Thermoplastic επηρεάζεται από την πάροδο του χρόνου ?

Lamnian
12/09/2019, 14:35
Εγώ δεν θα το έπαιρνα.
Αυτό που έκανα εγώ είναι οτι πήρα ενα σχετικά καλό κράνος XS για τα παιδιά.

Εχω XS Arai αλλά του είναι λίγο μεγάλο . Μόνο αν φοράει κάποια μπαλακλάβα ή κουκούλα από μπουφάν μπορείς να πεις ότι κάθεται καλά . Οριακά και πάλι .

basilis_k6
12/09/2019, 14:39
δεν υπάρχουν επαρκείς έρευνες πάνω στο θέμα. Αν βρείς στείλτες και σε μένα btw. Εχει γίνει μια σε ποδηλατικά κράνη και στα 20 έτη εμφανίζουν 95% τις ίδιες ιδιότητες που είχαν σαν καινούργια. Για μένα παρτο, δεν εχει καμια διαφορά απο το να ήταν καινούργιο.

Lamnian
12/09/2019, 14:43
Αυτό σκέφτηκα και γω . 10% να έχει χάσει από την αρχική του ιδιότητα το πλαστικό , δεν χαρακτηρίζει το συγκεκριμένο κράνος ληγμένο , οπότε για πέταμα .
Βέβαια η σκέψη χωρίς να είμαι ειδικός ή χημικός .

@Blitzer - Σχεδόν 60% κάτω στην τιμή . Πολύ σωστός σαν έμπορος . Αλλοι ίσως να μην το ανέφεραν καν ..

Lamnian
12/09/2019, 14:47
Αυτό που δεν καταλαβαίνω, βέβαια, είναι γιατί χρησιμοποιείτε μηχανάκι για 200μ.

Κουδούνι 08:00 - 08:15 και γω πρέπει να είμαι δουλειά 08:30 . Συνήθως τον πάει η γυναίκα αλλά πέρσι χρειάστηκε να τον πάω και γω καμιά 20ρια φορές . Φέτος σίγουρα παραπάνω . Επίσης να διευκρινίσω ότι πάμε με παπάκι και όχι με το ΚΤΜ :D

ptc
12/09/2019, 14:53
Ο προβληματισμός μου λοιπόν είναι , εαν είναι ασφαλές να το αγοράσω...

Αυτο δεν μπορει να το απαντησει κανενας.

Αυτο που μπορουμε να πουμε ειναι μονο αν θα το παιρναμε στη θεση σου. Εγω λοιπον θα το επαιρνα.

*να σημειωσω βεβαια οτι δεν εχω παιδια, αν παιζει καποιο ρολο

basilis_k6
12/09/2019, 14:53
Αυτό σκέφτηκα και γω . 10% να έχει χάσει από την αρχική του ιδιότητα το πλαστικό , δεν χαρακτηρίζει το συγκεκριμένο κράνος ληγμένο , οπότε για πέταμα .
Βέβαια η σκέψη χωρίς να είμαι ειδικός ή χημικός .

@Blitzer - Σχεδόν 60% κάτω στην τιμή . Πολύ σωστός σαν έμπορος . Αλλοι ίσως να μην το ανέφεραν καν ..

αμφιβάλω αν -χωρίς κάποια χημικά στις κόλλες που αποφέυγουν πλεον οι κατασκευαστες- χάνει το 10% στα 150 χρόνια.

ακόμη και να υπαρξει κρούση το eps κάνει τη δουλεια στις χαμηλες ταχύτητες. Το μόνο που θα μπορούσε να αποτυχει να προστατεψει το πλαστικο ειναι η διάτρηση. Εξαιρετικά απιθανο να συμβει κατι τετοιο απο το σπιτι μεχρι το σχολείο.

George_M.
12/09/2019, 15:46
ΟΧΙ.
Το εσωτερικο του υλικο εχει ηδη πολυμεριστει...
Για το παιδι σου μιλαμε!

SONone
12/09/2019, 16:55
παρτο ριχτου μια με ενα σφυρι αν δεν παθει κατι πηγαινε παρε το ιδιο γιατι δεν θα έδινες στο παιδι σου να βαλει αυτο που βαραγες εσυ με το σφυρι πριν. :D

περα απο την πλακα.
οι απόψεις διίστανται οπως βλεπεις αλλα ολες ειναι προσωπικές αποψεις και δεν στηρίζετε ουτε σε έρευνα ουτε σε απτες αποδείξεις

το δικο σου κρανος το εχεις 5 χρονια ακριβως?
εναν ακομα χρονο θα το φορούσες?

εχουμε και λεμε
1) το εξωτερικό υλικο ειναι θερμοπλαστικο οκ. ημερομηνία παραγωγής λοιπόν μονο, απο παλαιότητά/ πολυμερισμό μπορει να παθει το εξής
α) πιθανότητα στην πτωση/ πρωτη κρουση ακομα και απο τα χερια να σου πεσει να ανοίξει στην ένωση του καλουπιών. νομιζω οτι η ΜΤ ακομα και η ΖΕΝ, ΖEUS που ειναι κινεζικες εχουν ενιαίο καλουπι και η έγχυση του υλικου γινετε απο μεσα προς τα εξω καιι απο το κεντρο προς τα εξω.
β) αν πεσει σε κογχη να γινει τρύπα. να μην αντέξοι δεσμοι του υλικου και να τρυπήσει δλδ.

2) το εσωτερικο eps ειναι ιδιο σε ολα αυτο το συμπιεσμένο αφρολεξ, διαφέρουν λιγο οι ακριβες μαρκες στις στρώσεις, αυτο απορροφάει τον κραδασμό.
πιθανότητα απο παλαιότητα (πολυμερισμό οπως λεμε) την στιγμη της κρούσης να ανοίξει και να σπάσει εσωτερικά ενα κομματι και να ειναι καπως ακανόνιστη η απορρόφηση, σαν να φορούσε λιγο μεγαλύτερο κράνος δλδ. κατι σε φαση μισο νουμερο ή οπως γινετε το κρανος μας στην 3ετια απο τα χαλαρα μαξιλαρακια.

3) τα μαξιλαράκια προσφέρουν ανεση και κρατούν σωστά το κεφάλι ωστε στην κρούση το eps εσωτερικό υλικό να κανει την δουλειά του
(αυτα μπορεις να τα δεις σε τι κατασταση ειναι)

μονος σου λοιπον κρίνεις αν αξίζει για 1 χρονο να φοράει αυτο ή το arai που του ειναι μεγαλο, ή τιποτα.


αν ειχα παιδι θα το επαιρνα και ιδικά για 1 χρονο δεν θα το σκεφτόμουν καν. ίσως και 2 αλλα ειναι προσωπική μου άποψη μονο.

basilis_k6
12/09/2019, 17:14
1) το εξωτερικό υλικο ειναι θερμοπλαστικο οκ. ημερομηνία παραγωγής λοιπόν μονο, απο παλαιότητά/ πολυμερισμό μπορει να παθει το εξής
α) πιθανότητα στην πτωση/ πρωτη κρουση ακομα και απο τα χερια να σου πεσει να ανοίξει στην ένωση του καλουπιών. νομιζω οτι η ΜΤ ακομα και η ΖΕΝ, ΖEUS που ειναι κινεζικες εχουν ενιαίο καλουπι και η έγχυση του υλικου γινετε απο μεσα προς τα εξω καιι απο το κεντρο προς τα εξω.
β) αν πεσει σε κογχη να γινει τρύπα. να μην αντέξοι δεσμοι του υλικου και να τρυπήσει δλδ.

2) το εσωτερικο eps ειναι ιδιο σε ολα αυτο το συμπιεσμένο αφρολεξ, διαφέρουν λιγο οι ακριβες μαρκες στις στρώσεις, αυτο απορροφάει τον κραδασμό.
πιθανότητα απο παλαιότητα (πολυμερισμό οπως λεμε) την στιγμη της κρούσης να ανοίξει και να σπάσει εσωτερικά ενα κομματι και να ειναι καπως ακανόνιστη η απορρόφηση, σαν να φορούσε λιγο μεγαλύτερο κράνος δλδ. κατι σε φαση μισο νουμερο ή οπως γινετε το κρανος μας στην 3ετια απο τα χαλαρα μαξιλαρακια.



κέλυφος και eps ειναι πολυμερή. Αυτο που παθαίνουν λέγετε degradation και δεν ειναι κάτι που συμβαινει έυκολα. η έκθεση τους στον αέρα δεν τους κάνει τίποτα για πολλα...πολλά χρόνια. Το eps δεν διαφέρει απο ακριβο σε φθηνο κράνος/μαρκα, μονο απο επιλογή του εκάστοτε κατασκευαστη (layers και density) που εχει να κάνει με το κέλυφος, το μέγεθος και άλλα χαρακτηριστικά που δεν ενδιαφέρουν συνήθως τον χρηστη. Αν ένα κράνος που κάθετε σε μια γωνια ειναι ανασφαλές στα 5 χρόνια, ενα κράνος που το βλεπει ήλιος, χτυπάει, πεφτει νερο πανω του κτλ θα ειναι ανασφαλές πολύ νωριτερα. Δεν συμβαινει αυτο. Δυστυχως για το περιβάλλον τα πλαστικά ειναι too hard to die.

Kickstart
12/09/2019, 17:59
Πάρτο φίλε.

Και μπράβο σου που έψαξες κράνος για το παιδί έστω και για αυτή την ελάχιστη απόσταση, γιατί πολλοί καραγκιόζηδες ειδικά με σκούτερ... έχουν τα παιδιά ξεκρανωτα και ότι να ναι πάνω στα μηχανάκια και πολλές φορές και τρικαβαλο την ευτραφή κυρά από πίσω.

alexandrosgs
12/09/2019, 18:28
Οσοι έχετε βεβαιότητες για το θέμα στηρίζεστε σε κάποιες μελέτες - αποδείξεις;

Ανεξάρτητες.
Όχι από κατασκευαστές ούτε από τη μαρτυρία του έμπορου.

Ειδικά ο φίλος παραπάνω που αναλύει τους τρόπους κατασκευής και παραθέτει και ανάλυση για το τι θα συμβεί ανάλογα με το κοπάνημα έχει κάποια εξειδίκευση πάνω σ' αυτό;
Αν ναι πάσο...

Εγώ προσωπικά αν και πιστεύω ότι και 50 χρόνια να ήταν στο σκοτάδι δε θα πάθαινε τίποτα, δεν θα το έπαιρνα για ψυχολογικούς λόγους και μόνο.
Προφανώς όμως δεν έχω ιδέα για τις αντοχές του θερμοπλαστικού και των λοιπών υλικών που συνθέτουν ένα κράνος κατά την πάροδο του χρόνου.

Acacius
12/09/2019, 18:31
Αν ήταν σε αποθήκη και όχι εκτεθειμένο στον ήλιο, είμαι και εγώ της άποψης ότι το κράνος θα είναι μια χαρά και σαν καινούργιο.


Δυστυχως για το περιβάλλον τα πλαστικά ειναι too hard to die.

Το ζουμί

SONone
12/09/2019, 19:29
Οσοι έχετε βεβαιότητες για το θέμα στηρίζεστε σε κάποιες μελέτες - αποδείξεις;

Ανεξάρτητες.
Όχι από κατασκευαστές ούτε από τη μαρτυρία του έμπορου.

Ειδικά ο φίλος παραπάνω που αναλύει τους τρόπους κατασκευής και παραθέτει και ανάλυση για το τι θα συμβεί ανάλογα με το κοπάνημα έχει κάποια εξειδίκευση πάνω σ' αυτό;
Αν ναι πάσο...

Εγώ προσωπικά αν και πιστεύω ότι και 50 χρόνια να ήταν στο σκοτάδι δε θα πάθαινε τίποτα, δεν θα το έπαιρνα για ψυχολογικούς λόγους και μόνο.
Προφανώς όμως δεν έχω ιδέα για τις αντοχές του θερμοπλαστικού και των λοιπών υλικών που συνθέτουν ένα κράνος κατά την πάροδο του χρόνου.

o φιλος παραπάνω ειμαι εγω και δεν εχω εξειδίκευση απλα βαζω το χειρότερο σενάριο που μπορει να συμβεί στο υλικο και ο καθένας κρίνει τι θέλει να κάνει.
εχω εργαστεί σε εργοστάσιο που έβγαζε πλαστικούς κουβάδες απορριμάτων οικιακούς απο ABS και για πλακα προσπαθουμε να σπάσουμε εναν μετα απο 10 χρονια που καθόταν στην αποθήκη και δεν έσπαγε ουτε τρύπαγε οταν τον πετούσαμε σε μυτερή βέργα εκανε γκελ και αναπηδούσε. βέβαια δεν ειχε κεφαλι μέσα αλλα ο αλλος που ηταν 6 ωρες στον ηλιο για 6 χρονιά στην πρωτη σφυριά έσπασε σε κομμάτια.

οποτε αρχικά δεν ειναι βεβαιότητα, δεν ειναι απο μελέτη, ειναι εμπειρικη άποψη, οποτε μην βαζεις λεξεις που δεν αναφέρθηκαν πουθενά χρεώνοντας τες σε εμενα.

ακομα μια εμπειρία εχω απο το παλιό μου ls2 στην 7ετια που αποφάσισα να το αλλαξω το κοπάνισα με σφυρι να δω τι θα γινει (οπως τα γνωστα βιντεο ) και δεν έπαθε τίποτα. αναμενω για ενα zen που εχω να κάνω το ιδιο να δω.

εσυ προσωπικά τι κρανος εχεις? ποτε το αγόρασες, τι υλικο ειναι και εως ποτε θα το φοράς? θα το αλλαξεις αυστηρά στην 5ετια?

alexandrosgs
12/09/2019, 19:46
Όχι δεν θα το άλλαζα στην πενταετία.
Αυτό αφορά εμένα βέβαια.
Δεν είμαι βέβαιος ότι έχω δίκιο που φοράω παλιό κράνος.


Πιο πάνω παραθέτεις κάποιες περιπτώσεις.
Πουθενά δεν υπάρχει η λέξη "νομίζω", "πιστεύω", "υποθέτω" η κάτι τέτοιο. Σαν αναγνώστης έμεινα με την εντύπωση της βεβαιότητας.

Το να συγκρίνεις πλαστικούς κουβάδες με κράνη νομίζω ότι είναι ατυχές. Σόρρυ.

panavour
12/09/2019, 19:49
Όχι δεν θα το άλλαζα στην πενταετία.
Αυτό αφορά εμένα βέβαια.
Δεν είμαι βέβαιος ότι έχω δίκιο που φοράω παλιό κράνος.


Πιο πάνω παραθέτεις κάποιες περιπτώσεις.
Πουθενά δεν υπάρχει η λέξη "νομίζω", "πιστεύω", "υποθέτω" η κάτι τέτοιο. Σαν αναγνώστης έμεινα με την εντύπωση της βεβαιότητας.

Το να συγκρίνεις πλαστικούς κουβάδες με κράνη νομίζω ότι είναι ατυχές. Σόρρυ.

η συγκριση εγινε για το φαινομενο του πολυμερισμου απο τον ηλιο στο πλαστικο ABS.
και εγω παντως νομιζω οτι αν δεν εχει δει το κρανος το φως ,να το παρεις αφοβα.

alexandrosgs
12/09/2019, 19:50
Αποπολυμερισμού.

panavour
12/09/2019, 19:53
Αποπολυμερισμού.

αν το ξερεις σιγουρα ,ετσι θα ειναι.

alexandrosgs
12/09/2019, 19:54
Έτσι είναι.

SONone
12/09/2019, 19:58
Όχι δεν θα το άλλαζα στην πενταετία.
Αυτό αφορά εμένα βέβαια.
Δεν είμαι βέβαιος ότι έχω δίκιο που φοράω παλιό κράνος.


Πιο πάνω παραθέτεις κάποιες περιπτώσεις.
Πουθενά δεν υπάρχει η λέξη "νομίζω", "πιστεύω", "υποθέτω" η κάτι τέτοιο. Σαν αναγνώστης έμεινα με την εντύπωση της βεβαιότητας.

Το να συγκρίνεις πλαστικούς κουβάδες με κράνη νομίζω ότι είναι ατυχές. Σόρρυ.


αρχικά λοιπόν ενα κράνος φορεμένο πανω απο 5ετια ειναι χειρότερο απο ενα που ειναι στην αποθήκη 5ετια και αυτο το λενε ολοι κατασκευστες και μη.
στις παραπάνω περιπτώσεις που αναφέρω το ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ σενάριο όπως το να σου πέσει το κράνος και να ανοίξει στα 2 δεν χρειαζετε να ειναι προσωπική μου πεποίθηση ή υπόθεση.
και το να συγκρίνω παρόμοια υλικα και της αντοχές τους επειτα απο εκθεση στον ηλιο δεν ειναι καθόλου ατυχες ,

αλλα όπως πολοι άλλοι εχεις μια εμμονη εδω και 2 ποστ να προσθέτεις λογια που δεν ειπα, δεν σύγκρινα ποτε κράνη με πλαστικούς κουβάδες. έκανα ενα πείραμα με το ls2 μου που ειχα 7 χρονια και ειδα οτι αντεξε σε μια κρούση.

telegonos
12/09/2019, 19:59
Αποπολυμερισμού.

Να κι ένας που πρόσεχε λίγο στην Χημεία. Αποπολυμερισμός μάγκες, πολυμερισμός είναι η δημιουργία του πλαστικού, αποπολυμερισμός είναι η διάλυσή του.

ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ. Εξαιρούμε τα κράνη που είχαν ατύχημα. ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ, γιατί τα αλλάζεις κάποια στιγμή; Γιατί παρτιάλασε από την χρήση, πατήθηκαν με τα χρόνια τα φελιζόλ μέσα, σκίσαν οι επενδύσεις, χαλάσαν τα λουράκια, ο μηχανισμός της ζελατίνας κ.ο.κ. ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ, δεν παρατήρησε μείωση της αντοχής στο κέλυφος, και να το πέταξε για αυτό.

Συμπέρασμα, εκ κοινής λογικής, ΠΑΡΤΟ! Δεν θα έχει ΚΑΜΙΑ διαφορά από το ίδιο σε φρέσκο.

panavour
12/09/2019, 20:05
[QUOTE=telegonos;3009253]Να κι ένας που πρόσεχε λίγο στην Χημεία. Αποπολυμερισμός μάγκες, πολυμερισμός είναι η δημιουργία του πλαστικού, αποπολυμερισμός είναι η διάλυσή του.


Με το ζορι την περασα στην 6η γυμνασιου.Δεν ειχαμε λυκειο τοτενες,με βαση το 10,πηρα 9,5.:lol::lol:

SONone
12/09/2019, 20:07
Να κι ένας που πρόσεχε λίγο στην Χημεία. Αποπολυμερισμός μάγκες, πολυμερισμός είναι η δημιουργία του πλαστικού, αποπολυμερισμός είναι η διάλυσή του.

ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ. Εξαιρούμε τα κράνη που είχαν ατύχημα. ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ, γιατί τα αλλάζεις κάποια στιγμή; Γιατί παρτιάλασε από την χρήση, πατήθηκαν με τα χρόνια τα φελιζόλ μέσα, σκίσαν οι επενδύσεις, χαλάσαν τα λουράκια, ο μηχανισμός της ζελατίνας κ.ο.κ. ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ, δεν παρατήρησε μείωση της αντοχής στο κέλυφος, και να το πέταξε για αυτό.

Συμπέρασμα, εκ κοινής λογικής, ΠΑΡΤΟ! Δεν θα έχει ΚΑΜΙΑ διαφορά από το ίδιο σε φρέσκο.

οχι αποδόμηση πολυμερών? :D

το επόμενο κρανος που θα ειναι για αλαγη ο θανατος του θα τραβηχτεί σε βίντεο πράγμα που μετανιώνω που δεν εκανα με το ls2

alexandrosgs
12/09/2019, 20:10
Μια φορά πριν από 7 χρόνια πήρα ένα Schuberth C2 καινούριο στο κουτί του.
Το κράνος ήταν καινούριο, τουλάχιστον έτσι φαίνονταν.
Και η τιμή σούπερ.

Μετά από 1 χρόνο
1. Η εσωτερική επένδυση είχε διαλυθεί.
2. Από τη ζελατίνα ξεφλούδισε η αντιθαμβωτική επίστρωση
3. Τα μάγουλα έκατσαν και νόμιζα ότι φορούσα κατσαρόλα. Όταν το πήρα μου ήταν κομματάκι στενό.
4. Το λάστιχο που είναι υπεύθυνο για τη στεγανότητα του κράνους και βρίσκεται σε επαφή με τη ζελατίνα ξέφτισε. Οπότε άρχισε να μπάζει και νερό.

Σε κρούση δεν τεσταρίστικε ποτέ με καμία από τις επιστημονικές μεθόδους που αναφέρονται πιο πάνω οπότε δεν έχω γνώμη για την αντοχή του κελύφους.

Οι προσφορές πολλές φορές είναι συμφέρουσες.
Άλλες κρύβουν παγίδες.

SONone
12/09/2019, 20:13
Μια φορά πριν από 7 χρόνια πήρα ένα Schuberth C2 καινούριο στο κουτί του.
Το κράνος ήταν καινούριο, τουλάχιστον έτσι φαίνονταν.
Και η τιμή σούπερ.

Μετά από 1 χρόνο
1. Η εσωτερική επένδυση είχε διαλυθεί.
2. Από τη ζελατίνα ξεφλούδισε η αντιθαμβωτική επίστρωση
3. Τα μάγουλα έκατσαν και νόμιζα ότι φορούσα κατσαρόλα. Όταν το πήρα μου ήταν κομματάκι στενό.
4. Το λάστιχο που είναι υπεύθυνο για τη στεγανότητα του κράνους και βρίσκεται σε επαφή με τη ζελατίνα ξέφτισε. Οπότε άρχισε να μπάζει και νερό.

Σε κρούση δεν τεσταρίστικε ποτέ με καμία από τις επιστημονικές μεθόδους που αναφέρονται πιο πάνω οπότε δεν έχω γνώμη για την αντοχή του κελύφους.

Οι προσφορές πολλές φορές είναι συμφέρουσες.
Άλλες κρύβουν παγίδες.

το οτι κανεις flaming το καταλαβαίνεις?

panavour
12/09/2019, 20:15
το οτι κανεις flaming το καταλαβαίνεις?

επι τω αγγλικωτερον -ριχνεις λαδι στην φωτια

alexandrosgs
12/09/2019, 20:21
επι τω αγγλικωτερον -ριχνεις λαδι στην φωτια

Εντάξει ρε παιδιά.
Πως θα πω ευγενικά ότι η επίθεση με σφυριά και λοιπά αιχμηρά αντικείμενα δεν είναι απόδειξη της αντοχής ή μή ενός κράνους (ή ενός κουβά)

JasonEV
12/09/2019, 20:30
Βασικα ενα καλο κρανος θα πρεπει να κανει οντως τρυπα με μια σφυρια αποροφωντας την δυναμη της κρουσης.

SONone
12/09/2019, 20:31
Εντάξει ρε παιδιά.
Πως θα πω ευγενικά ότι η επίθεση με σφυριά και λοιπά αιχμηρά αντικείμενα δεν είναι απόδειξη της αντοχής ή μή ενός κράνους (ή ενός κουβά)

οχι φυσικά. το μοναδικο τεστ ειναι να το βαλεις στο κεφαλι σου και να φουντάρεις. αλλα δεν θα το κανει κανείς.

αλλα θα μπορούσες να εισαι ευγενής και να τηρήσεις τους "κανόνες" ενος διάλογου χωρις ειρωνείες , σπόντες και αλλαγη των φράσεων του αλλου, ομως επέλεξες να μην το κάνεις.

οπως και το να εχεις και να εκφράζεις μια άποψη οταν ο ιδιος δεν την τηρείς.
το να λες οχι να μην παρει το κράνος αλλα εγω το δικο μου το εχω πανω απο 5 χρονια και το φοράω ειναι αντιφατικό.

προσωπικά δεν εχω κανένα θεμα μαζι σου και ουτε σε ξερω καν, μπορεί εξω να τα λεμε μια χαρα, αλλα ηταν η κακιά στιγμη του σιγκεκριμενου ποστ.

SONone
12/09/2019, 20:33
Βασικα ενα καλο κρανος θα πρεπει να κανει οντως τρυπα με μια σφυρια αποροφωντας την δυναμη της κρουσης.

οχι τρυπα. λαβουκα. υπαρχουν σχετικα βιντεο με κρανη και με κουβαδες που τα πουλανε για κρανη

alexandrosgs
12/09/2019, 20:39
Προφανώς και δεν υπάρχει κάτι το προσωπικό.

Κατά τα άλλα θεωρώ ότι οι σοβαρές εταιρίες κάνουν και σοβαρές προσομοιώσεις και δεν βιαιοπραγούν εναντίων αθώων κρανών με πρωτόγονα μέσα.

Τέλος λέω πιο πάνω ότι έχω κράνος παλαιότερο της πενταετίας και ΔΕΝ είμαι βέβαιος ότι κάνω σωστά. Διάβασε.

SONone
12/09/2019, 20:41
snell testing

https://www.youtube.com/watch?v=jY-BubRxXm4


και οι σφυριες
https://www.youtube.com/watch?v=NTBQHJ7e0e8

alexandrosgs
12/09/2019, 20:49
Το πρώτο βίντεο έχει κάποιες δοκιμές σε εργαστήριο. Φαίνεται να ξέρουν τι κάνουν. Αν και φαντάζομαι ότι στην Shoei ξέρουν καλύτερα.

Το δεύτερο είναι λίγο μπρουτάλ :D


Τέλος πάντων εμείς στο σπίτι με εργαλεία τύπου σφυρί, πρόκες και κουζινομάχαιρα δεν θεωρώ ότι μπορούμε να ισχυριζόμαστε ούτε την επάρκεια ούτε το αντίθετο.

Αυτά.

SONone
12/09/2019, 21:13
στην shoei και κάθε μάρκα δεν ξέρουν την τύφλα τους.

οι Αμερικανοί ισχυρίζονται οτι το snell ειναι καλύτερο του dot (ειναι πιστοποιησεις ασφαλείας) και εν μερη εχουν δικιο αν σκεφτείς οτι to snell ειναι ποιο πρόσφατο σε σχέση με το dot που ειναι του 1980 σε καποια θέματα και δεν έχουν ανανεωθεί.

αν ξέρει κάποιος καλύτερα απο ολους ειναι η FIM που ελεγχει τα κράνη αυτων που τρεχουν στα moto gp. πληρώνετε απο τους οδηγούς και τις ομάδες (αν δεν κανω λαθος αν ξερει κανεις να με διωρθωσει παρακαλω) και ελεγχει αν ενα κράνος συγκεκριμένο κιολας μέγεθος ειναι ασφαλές για motogp ταχύτητες κτλπ κτλπ. αλλα εκει παμε σε πολύ ψιλα γραμματα.

alexandrosgs
12/09/2019, 21:16
στην shoei και κάθε μάρκα δεν ξέρουν την τύφλα τους.

....

:uplate:

Ε δε νομίζω...

basilis_k6
12/09/2019, 21:20
τα σφυρια και τα καλέμια ειναι για μπακάληδες που δεν ξερουν φυσική. Δεν λεει τιποτα το αν σπαει με σφυρι ενα κράνος. μια κατσαρολα που εχω εδω και την πληρωσα 220ευρω δεν σπαει με κανενα σφυρι. ειναι καλη? ναι κάνει καλο φαι. Σιγουρα δεν κανει για κράνος παντως. Το σνελ τεστ ηταν μια σαχλαμαρα της εποχης που εχει ηδη αναθεωρηθει. τα τεστ πλεον γινονται με βαρος μεσα στο κρανος και το κράνος πεφτει σε ενα αιχμηρο αντικειμενο. Δεν ειναι θέμα το αν σπαει αλλα το πότε σπαει, με ποση δυναμη σπαει και ποση δυναμη περναει μεσα.

SONone
12/09/2019, 21:28
τα σφυρια και τα καλέμια ειναι για μπακάληδες που δεν ξερουν φυσική. Δεν λεει τιποτα το αν σπαει με σφυρι ενα κράνος. μια κατσαρολα που εχω εδω και την πληρωσα 220ευρω δεν σπαει με κανενα σφυρι. ειναι καλη? ναι κάνει καλο φαι. Σιγουρα δεν κανει για κράνος παντως. Το σνελ τεστ ηταν μια σαχλαμαρα της εποχης που εχει ηδη αναθεωρηθει. τα τεστ πλεον γινονται με βαρος μεσα στο κρανος και το κράνος πεφτει σε ενα αιχμηρο αντικειμενο. Δεν ειναι θέμα το αν σπαει αλλα το πότε σπαει, με ποση δυναμη σπαει και ποση δυναμη περναει μεσα.

απο ποιους και ποια θεωρούνται έγκυρα?

δλδ ποιον να συμβουλευτούμε τωρα?

πες την sharp να παω να κανω χαρακιρι τωρα. :D

alexandrosgs
12/09/2019, 21:30
τ... μια κατσαρολα που εχω εδω και την πληρωσα 220ευρω δεν σπαει με κανενα σφυρι. ειναι καλη? ναι κάνει καλο φαι. Σιγουρα δεν κανει για κράνος παντως. ....

Αυτό είναι το θέμα.
Τα μελετημένα κράνη είναι σχεδιασμένα ώστε να αποροφούν μέρος της ενέργειας κατά την κρούση (όση τελοσπάντον είναι εφικτό) με αποτέλεσμα να καταπονηθεί ο εγκέφαλος το δυνατόν λιγότερο.
Ένα σκληρό γενικά κράνος δεν αποροφά ενέργεια. Μπορεί να αντέχει σε σφυριά και σε γκαζμάδες αλλά τη δουλειά που θέλουμε πιθανόν να μην την κάνει.
Άρα τέστ αντοχής τέτοιου είδους είναι ναι μεν θεαματικά αλλά αμφιβόλου αξίας τελικά.

Το θέμα στο παρόν νήμα είναι εαν αυτές οι ιδιότητες (η ικανότητα δηλ. να αποροφάται ενέργεια) φθίνουν με τον χρόνο. Και αν ναι πόσο.

Το σφυρί δε βοηθάει.

basilis_k6
12/09/2019, 21:35
απο ποιους και ποια θεωρούνται έγκυρα?

δλδ ποιον να συμβουλευτούμε τωρα?

πες την sharp να παω να κανω χαρακιρι τωρα. :D

μεγάλη κουβεντα....

η ασφαλεια δεν ειναι μηδεν και ενα. ουτε ολοι οι φορεις βλεπουν την ασφαλεια απο μια σκοπια μονο. ορεξη να εχεις να διαβαζεις, μελετες και τεστ γινονται συχνα. Ειναι λιγο οφ τοπικ ομως η ασφαλεια γενικως.




Το θέμα στο παρόν νήμα είναι εαν αυτές οι ιδιότητες (η ικανότητα δηλ. να αποροφάται ενέργεια) φθίνουν με τον χρόνο. Και αν ναι πόσο.

είπαμε ενα κλειστο κρανος δεν χαλαει. βασικα οποιος εχει απορια ας σκεφτει πως θα μπορουσε να χαλαει η ας ψαξει να βρει ενα αρθρο που να λεει οτι το ταδε πλαστικο πχ η πολυστερινη χανει τις ιδιοτητες της. βεβαια πρεπει να γνωριζει λεπτομερως τι εχει το κρανος πανω του. πραγμα μαλλον απιθανο.

alexandrosgs
12/09/2019, 21:35
απο ποιους και ποια θεωρούνται έγκυρα?

δλδ ποιον να συμβουλευτούμε τωρα?

...

Έλα ντε!!!

Αυτό λέμε εξ αρχής.

Υπάρχει μελέτη που συγκρίνει δύο κράνη ίδια ένα παλιό και ένα καινούριο και να συγκρίνει επιταχύνσεις (του κλούβιου μας του κεφαλιού που θα κουνηθεί);;;;

Αν υπάρχει που ειναι; Τί λέει;

Παράθεση επιχειρημάτων με σφυριά και κουβάδες δε γίνεται δεκτή.:p
Ευχαριστώ!

SONone
12/09/2019, 21:39
Έλα ντε!!!

Αυτό λέμε εξ αρχής.

Υπάρχει μελέτη που συγκρίνει δύο κράνη ίδια ένα παλιό και ένα καινούριο και να συγκρίνει επιταχύνσεις (του κλούβιου μας του κεφαλιού που θα κουνηθεί);;;;

Αν υπάρχει που ειναι; Τί λέει;

οχι δεν υπάρχει.
ξερεις γιατι πιθανολογώ?
γιατι θα δείξει την ιδια αντοχή στο καινουργιο και στο 10ετιας και πως θα πουλάνε κρανος οι εταιριες που δεν ξέρουν την τύφλα τους. ιδικά αυτες που πουλήθηκαν σε foundations και κοιτάνε μονο νούμερα.

basilis_k6
12/09/2019, 21:41
οχι δεν υπάρχει.
ξερεις γιατι πιθανολογώ?
γιατι θα δείξει την ιδια αντοχή στο καινουργιο και στο 10ετιας και πως θα πουλάνε κρανος οι εταιριες που δεν ξέρουν την τύφλα τους. ιδικά αυτες που πουλήθηκαν σε foundations και κοιτάνε μονο νούμερα.

δεν υπαρχει γιατι δεν εχει νοημα. πρεπει να γνωριζεις ακριβως τι υλικο εχει ενα κρανος για να βγαλεις συμπερασμα και επισης αυτα τα τεστ στοιχιζουν. ποιος θα κανει μια τετοια ερευνα για κατι που απλα λυνετε με το "οταν ειναι φθαρμενο παρε αλλο". Οι εταιριες λενε 5 years of use. τοσο απλα

alexandrosgs
12/09/2019, 21:41
...
ξερεις γιατι πιθανολογώ?
γιατι θα δείξει την ιδια αντοχή στο καινουργιο και στο 10ετιας και πως θα πουλάνε κρανος οι εταιριες που δεν ξέρουν την τύφλα τους. ιδικά αυτες που πουλήθηκαν σε foundations και κοιτάνε μονο νούμερα.

Που το ξέρεις ότι θα δείξει το ίδιο;

Για να σε προλάβω εγώ δεν έχω ιδέα τι θα μπορούσε να δείξει.

Δεν μπορώ όμως να πω όμως με τη δική σου βεβαιότητα ούτε ότι θα δείξει το ίδιο ούτε ότι θα δείξει χειρότερα αποτελέσματα.

SONone
12/09/2019, 21:43
δεν υπαρχει γιατι δεν εχει νοημα. πρεπει να γνωριζεις ακριβως τι υλικο εχει ενα κρανος για να βγαλεις συμπερασμα και επισης αυτα τα τεστ στοιχιζουν. ποιος θα κανει μια τετοια ερευνα για κατι που απλα λυνετε με το "οταν ειναι φθαρμενο παρε αλλο". Οι εταιριες λενε 5 years of use. τοσο απλα

μην ξεχνας κατι το 5 χρόνια ειναι και για τα ανταλλακτικα. επιβεβλημένο απο EU και USA. δεν μπορεί να δώσει εγγύηση και να μην βγαζει ανταλλακτικά. οποτε παλι μπαίνει το κόστος , ποσο συμφέρει να βγαζει ανταλακτικα για ενα μοντελο που δεν πουλαει πλεον

SONone
12/09/2019, 21:45
Που το ξέρεις ότι θα δείξει το ίδιο;

Για να σε προλάβω εγώ δεν έχω ιδέα τι θα μπορούσε να δείξει.

Δεν μπορώ όμως να πω όμως με τη δική σου βεβαιότητα ούτε ότι θα δείξει το ίδιο ούτε ότι θα δείξει χειρότερα αποτελέσματα.

εχεις λιγο θεμα με τις λεξεις ε??? "πιθανολογώ- κάνω πιθανές υποθέσεις για ένα θέμα, εικάζω"

alexandrosgs
12/09/2019, 21:52
εχεις λιγο θεμα με τις λεξεις ε??? "πιθανολογώ- κάνω πιθανές υποθέσεις για ένα θέμα, εικάζω"

Με τις λέξεις διατυπώνουμε τα επιχειρήματα.
Δε βλέπω πειστικό επιχείρημα στον ισχυρισμό σου ότι ένα παλιό κράνος προσφέρει την ίδια ασφάλεια με ένα νέο.
Οι εταιρίες ισχυρίζονται το αντίθετο.
Μπορεί να είμαι καχύποπτος (έχω το δικαίωμα) αλλά δεν μπορώ να προβάλλω επιχείρημα για το αντίθετο.

SONone
12/09/2019, 22:09
Με τις λέξεις διατυπώνουμε τα επιχειρήματα.
Δε βλέπω πειστικό επιχείρημα στον ισχυρισμό σου ότι ένα παλιό κράνος προσφέρει την ίδια ασφάλεια με ένα νέο.
Οι εταιρίες ισχυρίζονται το αντίθετο.
Μπορεί να είμαι καχύποπτος (έχω το δικαίωμα) αλλά δεν μπορώ να προβάλλω επιχείρημα για το αντίθετο.


ενα παλιό κράνος δεν προσφέρει την ιδια ασφάλεια με ενα νεο. ομως ενα κράνος που ειναι σε μια αποθήκη ειναι ασφαλέστερο απο ενα που ειναι τα ιδια χρόνια στον δρόμο.
αυτο λεω απο το πρωτο μου ποστ. και ο καθένας κρίνει τι πρέπει να κάνει.
ξέρεις γιατι δεν συνεννοούμαστε?? γιατι δεν θες. θες άπλα να εχουμε αντίθετη άποψη και με το ζορι θες να εχω απόλυτη γνωμη με σφραγίδα για να μου πεις οτι κάνω λαθος. δεν θα παίξω τέτοιο παιχνίδι. οποίος ξερει ανάγνωση μπορεί να καταλάβει τι λέω και εννοω.

raccoon
12/09/2019, 22:38
Δεν έχω διαβάσει όλες τις γνώμες που έχουν γραφτεί, εγώ θα πω την δική μου. Δεδομένου ότι το κράνος είναι καινούριο, ήταν στο κουτί, και θα φορεθεί ένα χρόνο, εγώ θα το έπαιρνα. Υπάρχουν πολλοί που έχουν ακριβα κράνοι άνω των 5 ετών, και το φοράνε κάθε μέρα, το βλέπει ήλιος, έχει μικροφθορές, κτλ. Φυσικά κάποιοι σκέφτονται αντικατάσταση, κάποιοι όχι ακόμα.
Δεν πιστεύω ότι ένα ολοκαίνουργιο κράνος, που θα φορεθεί από το 5ο έως το 6ο έτος κατασκευής του θα είναι λιγότερο ασφαλή.
Φυσικά δεν θα το έπαιρνα αν είχε μεγαλύτερο ορίζοντα χρήσης. Για 1 χρόνο, θα το έπαιρνα.

o_gavros
13/09/2019, 08:29
Κυριιιιιες μουυυ,
Να τελειώσει το σπαμ εδώ,ολραη;

Lamnian
13/09/2019, 08:30
Ειρήνη υμίν !

Από τα λεγόμενα της πλειοψηφίας και σύμφωνα και με την δικη μου κρίση κατάλαβα ότι το κράνος θα είναι εξ ίσου ασφαλές με ένα φρέσκο και πάντα με την προυπόθεση να φορεθεί
για ένα με δύο χρόνια .
Για να πω και γω την αμαρτία μου , το κράνος που φοράω είναι ARAI RX7 nakano shuriken 10 -12 ετών αλλά το φυλάω σαν τα μάτια μου. Εχω αλλάξει τα εσωτερικά του αλλά μέχρι εκεί . Ηταν και είναι το καθημερινό μου , βροχές , ήλιος , εκδρομές τα πάντα όλα . Θα έπρεπε να το έχω αλλάξει αλλά τα τελευταία 5 χρόνια απέκτησα 2 παιδιά και χρησιμοποιώ μηχανή για δουλειά - σπίτι 6 χλμ . Το έχω αμελήσει αφενός λόγω μικρής διαδρομής και αφετέρου λόγω οικονομικών . Αυτό ναι , πρέπει να αλλαχτεί πλέον άμεσα , οπότε μεσα από την κουβέντα για τον μικρό βγήκε άλλο ένα πόρισμα .

Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές και τις προτάσεις σας .

Μπορούμε βέβαια να συνεχίσουμε την κουβεντούλα .. :beer:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
13/09/2019, 12:56
Συμφωνω. Όλα για τη μάσα..,..

ridah_da_fresh
13/09/2019, 13:28
Εχοντας ψαξει πολυ για αυτό το θεμα, αυτο που αποκομισα ειναι οτι με την παροδο του χρονου (3-4 χρονια) ο εσωτερικός αφρος EPS σκληραίνει και χανει την ιδιοτητα του "φρενου" με αποτέλεσμα σε μια σύγκρουση να δεχτεις μια ελάχιστα μειωμενη δυναμη προσκρουσης, δηλαδη καπουτ.

Το κελυφος εχει αντοχες στο χρονο, δεδομενου οτι δεν ειναι θερμοπλαστικο, αλλα η δουλεια του ειναι να απλωνει την δυναμη προσκρουσης σε μεγαλυτερη επιφανεια( αν εχεις aramid η fiberglass).

Ο αφρος την μειωνει, αρα μην χρησιμοποιησεις το κρανος. Εγω δεν θα το χρησιμοποιούσα, ειναι το ενα θεμα στο οποιο οι τσιγκουνιες απαγορευονται

basilis_k6
13/09/2019, 13:58
Εχοντας ψαξει πολυ για αυτό το θεμα, αυτο που αποκομισα ειναι οτι με την παροδο του χρονου (3-4 χρονια) ο εσωτερικός αφρος EPS σκληραίνει και χανει την ιδιοτητα του "φρενου" με αποτέλεσμα σε μια σύγκρουση να δεχτεις μια ελάχιστα μειωμενη δυναμη προσκρουσης, δηλαδη καπουτ.

Το κελυφος εχει αντοχες στο χρονο, δεδομενου οτι δεν ειναι θερμοπλαστικο, αλλα η δουλεια του ειναι να απλωνει την δυναμη προσκρουσης σε μεγαλυτερη επιφανεια( αν εχεις aramid η πλεξιγκλας).

Ο αφρος την μειωνει, αρα μην χρησιμοποιησεις το κρανος. Εγω δεν θα το χρησιμοποιούσα, ειναι το ενα θεμα στο οποιο οι τσιγκουνιες απαγορευονται

που τα διάβασες αυτα? aramid?! plexi?!

ridah_da_fresh
13/09/2019, 15:50
https://www.youtube.com/watch?v=lwwlvi1hf10

απο το 1:25

fiberglass* οχι πλεξ :tooth:

Acacius
13/09/2019, 16:02
Το κράνος που συζητάμε έχει θερμοπλαστικό κέλυφος, αραμίδια, φαϊμπεργλάσια και υπόλοιπα κομποσίτια είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Τα θερμοπλαστικά μπορεί να είναι φθηνότερα, αλλά είναι πολύ σταθερά (υποπτεύομαι περισσότερο από τις ρητίνες των composites, αλλά δεν είμαι χημικός).

Αυτό που θέλω να ξέρω εγώ είναι πού διάβασες ότι το διογκωμένο πολυστυρένιο χάνει τις ιδιότητές του με την πάροδο του χρόνου

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26902784

basilis_k6
13/09/2019, 16:06
https://www.youtube.com/watch?v=lwwlvi1hf10

απο το 1:25

fiberglass* οχι πλεξ :tooth:

το ξέρω το βιντεο. Καλό για μπουσουλας αλλα μεχρι εκει. το aramid γενικως δεν λεει κατι και αυτο που βαζουν οι εταιρίες και ονομαζουν aramid δεν ειναι εκει για την κρούση. Βασικα ειναι εκει κυριως γιατι ειναι πιασάρικο ονομα.
Πάντως στο βιντεο δεν λεει τιποτα για eps που σκληραινει και για αντοχη θερμοπλαστικου. Πέρα απο το οτι σπαει σε μεγάλα κομματια αλλα ελαχιστα κράνη ειναι απλως θερμοπλαστικα, ειναι polycarbonate.

ridah_da_fresh
13/09/2019, 17:55
Εγω απαντησα στο που ειδα την ορολογια. Ο ιδιος τυπος σε καποιο βιντεακι εξηγει για την ημερομηνία ληξης κράνους. Ειμαι απο κινητό οποτε δεν θα το ψαξω

telegonos
13/09/2019, 18:05
Δεν υπάρχει ημερομηνία λήξης στα κράνη. Δεν είναι γιαούρτι να λήγει. Εϊναι γνωστός ΜΥΘΟΣ η όλη ιστορία με την ημερομηνία λήξης.

Η ΕΕ απαίτησε σε κάποια φάση, να υπάρχουν κάποια νούμερα σε ταμπελάκι στο κράνος που δείχνουν διάφορα πράγματα, όπως σε ποιά χώρα της ΕΕ πήρε έγκριση κυκλοφορίας το κράνος, μια κωδικοποιημένη ημερομηνία παραγωγής κ.ο.κ. Δώσανε και οι εταιρίες η κάθε μία, μια ΣΥΝΙΣΤΩΜΕΝΗ διάρκεια ζωής, άλλος 5 χρόνια, άλλος 3 χρόνια κ.ο.κ. και πλακώσανε οι ''γνώστες'' και αρχίσαν να λένε για ημερομηνίες λήξεως.

Δεν υπήρξε ποτέ ημερομηνία λήξεως στα κράνη. Μην συζητάτε για ανύπαρκτα πράγματα.

alexandrosgs
13/09/2019, 18:53
Το ζήτημα είναι εαν κάποια από τα υλικά που αποτελούν ένα κράνος αποπολυμερίζονται.

Εαν ναι τότε υπάρχει θέμα με την αντοχή του στο χρόνο.
Εάν όχι δεν υπάρχει.

Ποιός ξέρει ακριβώς από ποια υλικά αποτελείται το κάθε κράνος που κυκλοφορεί στο εμπόριο;
Αυτός ίσως θα μπορούσε να απαντήσει στο ερώτημα.

SONone
13/09/2019, 20:42
Το ζήτημα είναι εαν κάποια από τα υλικά που αποτελούν ένα κράνος αποπολυμερίζονται.

Εαν ναι τότε υπάρχει θέμα με την αντοχή του στο χρόνο.
Εάν όχι δεν υπάρχει.

Ποιός ξέρει ακριβώς από ποια υλικά αποτελείται το κάθε κράνος που κυκλοφορεί στο εμπόριο;
Αυτός ίσως θα μπορούσε να απαντήσει στο ερώτημα.

αποδόμηση πολυμερών Είναι μία μη αναστρέψιμη διαδικασία. συμβαίνει παντού και πάντα. οι εξωτερικές συνθήκες βοηθούν και επιταχύνουν την διαδικασία.

κανένας και καμια εταιρία κατασκευής δεν θα κάτσει να σου πει απο τι αποτελούνται ακριβώς.

το θέμα εδω είναι το πότε παύει να ειναι ασφαλές.
παύει να ειναι ασφαλές στην 5ετια ακόμα κιαν ειναι κλεισμένο στο κουτί του? η όχι?

ridah_da_fresh
15/09/2019, 20:18
https://youtu.be/_nbQsnUvlo4?t=179

Acacius
16/09/2019, 00:08
https://youtu.be/_nbQsnUvlo4?t=179

Δεν το λες κι επιστημονικό το πείραμα... ακόμα κι αυτός πάντως ισχυρίζεται ότι ένα κράνος είναι εντάξει για οκτώ χρόνια από την ημερομηνία κατασκευής, αν δεν έχει χρησιμοποιηθεί.

ridah_da_fresh
16/09/2019, 01:09
Σωστο, αλλα το ελληνικο κλιμα ειναι αρκετα ζεστο, επιταχυνοντας την εξατμιση των ελαιων υποθετω, οποτε καντα 5 χρονια (ο τυπος ειναι Καναδα). Οπως και να εχει, δεν νομιζω να ειναι δα και αναξιοπιστος. Και το κρανος ειναι ενα τοπικ στο οποιο εγω δεν θα τζογαρα.

montechristo
16/09/2019, 11:50
... ελαχιστα κράνη ειναι απλως θερμοπλαστικα, ειναι polycarbonate.

Θερμοπλαστικα ειναι ΟΛΑ τα κρανη της κατηγοριας αυτης, με την πλειοψηφια αυτων να ειναι δυστυχως ABS, κι οχι polycarbonate. Για να βεβαιωθειτε απο τι υλικο ειναι κατασκευασμενο το κελυφος, αν αναφερεται απλα Thermoplastic ειναι ABS. Αν ειναι polycarbonate, το αναφερουν, μιας και ειναι σκαλες ποιοτικοτερο κι ανθεκτικοτερο...

Lamnian
16/09/2019, 12:47
Για αυτό το κράνος έγινε η αρχική ερώτηση :

http://mthelmets.com/en/family/thunder-kid/?selected_model=803&selected_style=993

Εδώ μίνι χαρακτηριστικά :

Main Features / Caracterísitcas Principales
EN 1 Size shell. ECE, DOT, NBR, NTC.
ES 1 Tamaño de calota. ECE, DOT, NBR, NTC.
Liner / Interior
EN Removable and washable lining. Inner ventilation.
ES Interior desmontable y lavable. Ventilación interna.
Security / Seguridad
EN Quick release micrometric buckle.
ES Cierre micrométrico.
Visor / Visor
EN Optical polycarbonate anti-scratch visor. MT-V-12 Visor.
ES Pantalla en policarbonato óptico antirayaduras. Visor

basilis_k6
16/09/2019, 14:30
Σωστο, αλλα το ελληνικο κλιμα ειναι αρκετα ζεστο, επιταχυνοντας την εξατμιση των ελαιων υποθετω, οποτε καντα 5 χρονια (ο τυπος ειναι Καναδα). Οπως και να εχει, δεν νομιζω να ειναι δα και αναξιοπιστος. Και το κρανος ειναι ενα τοπικ στο οποιο εγω δεν θα τζογαρα.
πολυ αξιόπιστος και σοβαρος αλλα δεν ξερω για ποια ελαια μιλάει. το eps δεν γνωριζω να εχει κατι τέτοιο. Ούτε ποτε κανένας οργανισμος ασφάλειας έκανε λόγο ποτε για ληξη του eps. Στο κέλυφος όντως υπήρχαν κάποια υλικα που με τον χρονο μπορούσαν να αλλοιώσουν το πλαστικο. Δεν νομίζω οτι πλεον χρησιμοποιούνται. Πιστευω το οποιοδήποτε "στέγνωμα" επηρεάζει την ασφάλεια σε πολύ μικρο βαθμό μιας που ο λόγος που το eps είναι -ακόμη- το καλυτερο υλικο για να χτύπησεις το κεφάλι σου ειναι οτι το 95% του ειναι αέρας, με μια επιφύλαξη το ποσοστο διοτι δεν εχω προχειρο το άρθρο. Καθαρός κανονικός αέρας. Διαφωνω με την λογική 5 χρόνια χρησης αλλαζω κράνος λόγω ασφάλειας. Δεν υπάρχει κάποιος λογος επιβεβαιωμένος για να κάνεις κατι τέτοιο. Παρόλα αυτα στα 5-6 χρονια χρησης θα έχει γινει λίγο χάλια μεσα, θα εχει πεσει και 2-3 φορες οποτε ειναι πολύ λογικο να πρεπει να αλλαχτει. Σε ενα άλλο βιντεο αναφέρει ο παρουσιαστής οτι ο κύριος λογος που ειναι καλό να το αλλάξει κάποιος στα 5 χρόνια ειναι ο χρήστης και όχι το κράνος. Κάπου θα σου πέσει, δεν θα αλλάξεις εσωτερικο άρα θα εχει μεγαλώσει, θα φθαρούν τα αφρολεξάκια (αν έχει) κάτω απο το eps κτλ.


Θερμοπλαστικα ειναι ΟΛΑ τα κρανη της κατηγοριας αυτης, με την πλειοψηφια αυτων να ειναι δυστυχως ABS, κι οχι polycarbonate. Για να βεβαιωθειτε απο τι υλικο ειναι κατασκευασμενο το κελυφος, αν αναφερεται απλα Thermoplastic ειναι ABS. Αν ειναι polycarbonate, το αναφερουν, μιας και ειναι σκαλες ποιοτικοτερο κι ανθεκτικοτερο...
Σωστός.
Όλα ειναι θερμοπλαστικά, πολλές φορες ο όρος polycarbonate μπαίνει και για τα απλώς θερμοπλαστικά (κακώς). Δεν ειναι ομως το ίδιο πράγμα. Πχ το abs ειναι thermoplastic, το lexan ειναι polycarbonate, και τα δυο υπάρχουν σε κράνη.


Για αυτό το κράνος έγινε η αρχική ερώτηση :

http://mthelmets.com/en/family/thunder-kid/?selected_model=803&selected_style=993

Εδώ μίνι χαρακτηριστικά :

Main Features / Caracterísitcas Principales
EN 1 Size shell. ECE, DOT, NBR, NTC.
ES 1 Tamaño de calota. ECE, DOT, NBR, NTC.
Liner / Interior
EN Removable and washable lining. Inner ventilation.
ES Interior desmontable y lavable. Ventilación interna.
Security / Seguridad
EN Quick release micrometric buckle.
ES Cierre micrométrico.
Visor / Visor
EN Optical polycarbonate anti-scratch visor. MT-V-12 Visor.
ES Pantalla en policarbonato óptico antirayaduras. Visor

το thunder ειναι polycarbonate, το thunder kids υποθέτω ειναι το ίδιο. Αλλωστε δεν ειναι και πολύ φθηνο για να ειναι thermoplastic. Βεβαια αυτο δεν σημαινει τίποτα. Τα θερμοπλαστικά κράνη ΔΕΝ ειναι κακά κράνη. Ειδικά για απλή χρηση.
Εσύ ρωτησες αν το στοκ κράνος ειναι κακή αγορά. Για την χρήση και τον χρονο που το θές, δεν υπάρχει καμια περίπτωση να βρεις επίσημα την απάντηση "ειναι κακό κράνος ή χαλασμένο". Δεν ξέρει κανένας τι υλικά έχει ενα κράνος εκτός απο αυτόν που το έφτιαξε. Ούτε ξερει κανένας αν ηταν σωστα αποθηκευμένο. Όμως , η ασφάλεια ενος κράνους εξαρτάται κυρίως απο την εφαρμογη. Η πιθανότητα να πάρεις ενα ece κράνος που δεν θα σε προστατέψει σε πτωση ειναι απειροελάχιστη. Εξω στο δρομο υπάρχουν άπειροι με πολύ φθηνα θερμοπλαστικά κράνη σε όλο τον κοσμο. Αν ήταν ανασφαλή θα το ξέραμε πλεον. Μιλάμε για κράνη που κατασκευάζονται έτσι απο το '70.

karateo
16/09/2019, 15:21
η διογκωμένη πολυστερίνη όταν εκτίθεται στο περιβάλλον χαλάει
για αυτό μπαίνει άνθρακας για να αυξήσει τις αντοχές της και γίνεται γκρί
αυτά για τις εξωτερικές θερμοπροσόψεις που είχα ψάξει

τώρα στα 5 χρόνια μέσα στην αποθήκη δε νομίζω να έχει πάθει τίποτα
υποθέτω είναι μέσα σε πλαστική σακούλα και μέσα σε χάρτινο κουτί

αν θα το αγόραζα? ανάλογα τη διαφορά τιμής μόνο και μόνο για τον ψυχολογικό παράγοντα

SONone
16/09/2019, 15:23
γιατι κανένας δεν εχει κάνει τεστ στο ιδιο κράνος, φρέσκο, 5ετια αποθήκευση και 5ετια χρήση?

τι μας κρύβουν?|!!!1111!!??1?!?1

basilis_k6
16/09/2019, 15:51
γιατι κανένας δεν εχει κάνει τεστ στο ιδιο κράνος, φρέσκο, 5ετια αποθήκευση και 5ετια χρήση?

τι μας κρύβουν?|!!!1111!!??1?!?1

ποιο κράνος? που ηταν 5 χρόνια? τι χρήση έκανες 5 χρόνια?
Ακόμη και να ειχες ενα ανεξαρτητο εργαστήριο με τα χρήματα και την διάθεση να κάνει τεστ που θα εξαγει ασφαλή συμπεράσματα (πολλα samples, πολλα τεστ), αν έβρισκες οτι πχ τα 8/10 κράνη μετά απο 5 χρόνια ειναι μια χαρα θα μπορούσες να το δημοσιεύσεις αλλα κανένας οργανισμος δεν θα το υιοθετούσε. Τον λόγο τον ανέφερα πιο πάνω. Αν εγω πιστευω οτι μετα απο 10 χρόνια το κράνος μου ειναι οκ και το φοράω ενω έχει γινει σωβρακο μεσα και μου έχει πεσει και απο το χέρι 5-6 φορες στο πεζοδρόμιο θα κινδυνεύσω σε πτωση γιατι δεν διαβασα τα ψιλα γραμματα. Αν ας πουμε αράι που ειναι πολύ μεγαλο ονομα πιστευε οτι ενα στοκ κράνος δεν ειναι καλο κράνος θα ανάγκαζε τους εμπορους της να τα φερνουν πίσω ή θα διαβαζες καπου μια αντίστοιχη οδηγια. Δεν ρισκαρει κανενας το ονομα του για τα ελάχιστα στοκ κράνη που πουλάει. Εννοείτε οτι σαν στοκ θεωρούμε τα 4-5 χρόνια στο ράφι.

btw σε λίγο ερχονται τα ece-22.06 και fim-02.

SONone
16/09/2019, 16:11
ποιο κράνος? που ηταν 5 χρόνια? τι χρήση έκανες 5 χρόνια?
Ακόμη και να ειχες ενα ανεξαρτητο εργαστήριο με τα χρήματα και την διάθεση να κάνει τεστ που θα εξαγει ασφαλή συμπεράσματα (πολλα samples, πολλα τεστ), αν έβρισκες οτι πχ τα 8/10 κράνη μετά απο 5 χρόνια ειναι μια χαρα θα μπορούσες να το δημοσιεύσεις αλλα κανένας οργανισμος δεν θα το υιοθετούσε. Τον λόγο τον ανέφερα πιο πάνω. Αν εγω πιστευω οτι μετα απο 10 χρόνια το κράνος μου ειναι οκ και το φοράω ενω έχει γινει σωβρακο μεσα και μου έχει πεσει και απο το χέρι 5-6 φορες στο πεζοδρόμιο θα κινδυνεύσω σε πτωση γιατι δεν διαβασα τα ψιλα γραμματα. Αν ας πουμε αράι που ειναι πολύ μεγαλο ονομα πιστευε οτι ενα στοκ κράνος δεν ειναι καλο κράνος θα ανάγκαζε τους εμπορους της να τα φερνουν πίσω ή θα διαβαζες καπου μια αντίστοιχη οδηγια. Δεν ρισκαρει κανενας το ονομα του για τα ελάχιστα στοκ κράνη που πουλάει. Εννοείτε οτι σαν στοκ θεωρούμε τα 4-5 χρόνια στο ράφι.

btw σε λίγο ερχονται τα ece-22.06 και fim-02.

εντωμεταξύ ξέρεις γιατι δεν υπάρχουν ουτε στατιστικές αν ενα κράνος εκανε καλα την δουλειά του στον δρομο ιδικά στην ελλαδα. γιατι σχεδόν κανένας δεν φοράει απο αυτούς που τρώνε τούμπα οποτε και κουβά σφουγγαρισματος να φορανε κατι λιγότερο θα παθαιναν

basilis_k6
16/09/2019, 16:42
εντωμεταξύ ξέρεις γιατι δεν υπάρχουν ουτε στατιστικές αν ενα κράνος εκανε καλα την δουλειά του στον δρομο ιδικά στην ελλαδα. γιατι σχεδόν κανένας δεν φοράει απο αυτούς που τρώνε τούμπα οποτε και κουβά σφουγγαρισματος να φορανε κατι λιγότερο θα παθαιναν

Η Ελλάδα δεν νομιζω οτι εχει τετοια εργαστηρια να κάνει μελέτη. Δεν ξερω κιολας... Πάντως υπάρχει απο την ΕΕ μια τετοια στατιστική που μας περιλαμβάνει αν θυμαμαι καλα. Οπως επισης υπαρχει μελετη που λεει οτι σε αρκετες περιπτώσεις το κράνος έφυγε απο το κεφάλι κατα την κρούση η ακόμη και πριν απο αυτη.

SONone
16/09/2019, 17:00
Η Ελλάδα δεν νομιζω οτι εχει τετοια εργαστηρια να κάνει μελέτη. Δεν ξερω κιολας... Πάντως υπάρχει απο την ΕΕ μια τετοια στατιστική που μας περιλαμβάνει αν θυμαμαι καλα. Οπως επισης υπαρχει μελετη που λεει οτι σε αρκετες περιπτώσεις το κράνος έφυγε απο το κεφάλι κατα την κρούση η ακόμη και πριν απο αυτη.

εργαστήρια για να μετρήσουν στατιστικές?
εννοειτε οτι έφυγε το κράνος. αφου πολλούς που βλέπω εγω στον δρόμο το έχουν λυτό. και αλλοι ποσοι που μπορει να το εχουν δεμένο αλλα φορούν μεγάλο νούμερο γιατι τους πιέζει. να μην μετρήσουμε και αυτους που βάζουν μονο jet γιατι εχουν "κλειστοφοβία"

basilis_k6
16/09/2019, 17:23
εργαστήρια για να μετρήσουν στατιστικές?
ε πως? πρεπει να ελένξεις τα κράνη, τα θυματα, τις συνθηκες ατυχηματος κτλ. Ενα κράνος μπορει να έκανε καλα την δουλεια του ακομη και αν τελικα δεν σε εσωσε. δεν ειναι ευκολο αυτο που λες. αν ηταν θα ειχαμε ηδη πολύ ασφαλη κράνη.

STF
16/09/2019, 18:27
Δε πιστεύω πως τα κράνη ως εξωτερικό περίβλημα χαλάνε εύκολα αν έχουν σωστλη χρήση και δεν εκτίθονται άσκοπα σε ήλιο ή κρύο. Το θέμα είναι πως έχουν μια φυσική φθορά στο εσωτερικό τους και εκεί αρχίζει η εφαρμογή τους να φθίνει και να μην είναι η ιδανική για να υποδεχθεί μια πρόσκρουση και να είναι σωστά ασφαλισμένο το κεφάλι μας.

Επίσης δε πιστεύω πως τα "εξωτικά" κράνη προσφέρουν επιπλέον ασφάλεια από κράνη μεσαίας κατηγορίας, π.χ. Arai vs Nolan. Άλλα πράγματα μπορεί να προσφέρουν όπως μελέτες αεροδυναμικής, ποιοτικά εσωτερικά υλικά, καλύτερο βάρος και εφαρμογή κτλ.

Οπότε είμαι της άποψης -και δε χρειάζομαι κανέναν οίκο και κανέναν επιστήμονα για να τη σχηματίσω- πως ένα κράνος των 200-300 ευρώ κάθε 5 χρόνια είναι μια τίμια επένδυση για το κεφάλι μου/μας. Είναι και λίγο αστείο να αναλύουμε το θέμα της επάρκειας του όταν οι περισσότεροι αλλάζουν κινητό τηλέφωνο ίδιας ή και μεγαλύτερης αξίας κάθε 2 χρόνια....

Αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη που δεν βασίζεται στην επιστήμη αλλά στη δική μου λογική σκέψη.