PDA

View Full Version : SCOOTER VS MOTO



giovanni
12/09/2019, 22:08
Αφορμη τα καινουργια "super scooter" Το sym εχει αλυσιδα.Το θεμα ειναι οτι πολλοι που τα περνουν {και καλα κανουν} δινουν 8-9-10 χιλιαδες ευρω{και καλα κανουν}Για ταξιδια ειναι super και για πολη ετσι-ετσι.Τα παω για το σκοπο που εχουν.ΑΛΛΑ ρε παιδια μην ανεβαζετε βιντεο ,οτι με αυτα ¨πατατατ娨 μοτο ιδιου η μεγαλυτερου κυβισμου.Απλως οι αλλοι :a016::a016::a016:

sory να μεταφερθει στη γενικη συζητηση

BLiTzER
13/09/2019, 02:23
:lol:

airmav
13/09/2019, 06:33
409788

αυτα...καλημερα...

Lioulios
13/09/2019, 11:50
Δεν υπαρχει μοτο που να μπορει να κοντραρει σκουτερ ιδιου κυβισμου .
Οσοι το προσπαθησαν ,εκλαψαν .
Οκ .μπορει να υπαρχει και καμια εξαιρεση ,αλλα δεν μου ερχεται στο μυαλο.

karellen
13/09/2019, 11:55
Το είδα γω το όνειρο.:a014:

BLiTzER
13/09/2019, 11:56
Δεν υπαρχει μοτο που να μπορει να κοντραρει σκουτερ ιδιου κυβισμου .

Αυτό είναι λίγο πρόταση χρησμός Πυθίας. Ο καθένας το διαβάζει όπως θέλει. :D

buckley
13/09/2019, 11:57
Δεν υπαρχει μοτο που να μπορει να κοντραρει σκουτερ ιδιου κυβισμου .
Οσοι το προσπαθησαν ,εκλαψαν .
Οκ .μπορει να υπαρχει και καμια εξαιρεση ,αλλα δεν μου ερχεται στο μυαλο.

Η φωτό πιο πάνω δεν φαίνεται στο pc σου ? :bawl:
Η μοτό είναι η 2η από δεξιά στον κύκλο :p

Nostradamus
13/09/2019, 12:55
Υπαρχει τροπος να καλεσουμε τα παιδια απο το σκουτερ φορουμ να παρουν μερος στην κουβεντα? Εδω μεταξυ μας μονοι μας θα τρωγομαστε...

Κανενας ΙΤ να μας κανει merge για το θεμα αυτο? :lol::lol:

Bob_o_mastoras
13/09/2019, 13:00
Στα πρωτα μετρα και μεχρι να αποσυμπλεξει η μοτο ενα σκουτερ ιδιων ή και λιγοτερων ισως κυβικων θα φυγει λιγο μπροστα λογω cvt. Mετα νομιζω οτι δεν υπαρχει νοημα να συζηταμε.
Φυσικα αν βαλεις κανα gilera gp 800 με με κανα Χαρχαλεϋ ή κατι αντιστοιχο, οκ, εκει παμε πασο.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
13/09/2019, 13:07
Στα πρωτα μετρα και μεχρι να αποσυμπλεξει η μοτο ενα σκουτερ ιδιων ή και λιγοτερων ισως κυβικων θα φυγει λιγο μπροστα λογω cvt. Mετα νομιζω οτι δεν υπαρχει νοημα να συζηταμε.
Φυσικα αν βαλεις κανα gilera gp 800 με με κανα Χαρχαλεϋ ή κατι αντιστοιχο, οκ, εκει παμε πασο.
Η αν βάλεις κανένα gp 800 με κανένα bmw φ800?????:lol::lol::lol:

Panos76
13/09/2019, 13:12
To ιδανικό είναι να υπάρχει και ένα σκουτεράκι 150-300cc στο γκαράζ μαζί με το μηχανάκι. Η ανυπαρξία συμπλέκτη και η βολική του θέση οδήγησης δεν έχει αντίπαλο στην πολη. Μέχρι εκεί όμως.

katsar
13/09/2019, 13:21
Εγώ πάντως όταν είχα το ΧΤ600 μια ψ@λι@ από ένα Gillera runner 180 φτιαγμένο,δεν ξέρω πόσα cc το είχε και τι άλλο είχε αλλάξει, την έφαγα.
Έφυγε στην αρχή,οκ λέω μετα τα 120-130 θα τονεσκίσω,είχα πιάσει 165 κοντέρ και αυτός έφευγε και άλλο.

edit βέβαια μετά το γύρισα για να γλιτώσω λίγο την ξεφτίλα σε ατάκες του στυλ '' ε σιγά και τι έγινε ,πάμε να ρωτήσουμε 10 γκομενάκια με πιο από τα δύο θέλουν βόλτα΄'' κτλ :D

BLiTzER
13/09/2019, 13:22
Ναι, αλλά μιλάμε για μοτοσικλέτες. Το ΧΤ είναι ψηλό παπί.

Panos76
13/09/2019, 13:41
Εγώ πάντως όταν είχα το ΧΤ600 μια ψ@λι@ από ένα Gillera runner 180 φτιαγμένο,δεν ξέρω πόσα cc το είχε και τι άλλο είχε αλλάξει, την έφαγα.
Έφυγε στην αρχή,οκ λέω μετα τα 120-130 θα τονεσκίσω,είχα πιάσει 165 κοντέρ και αυτός έφευγε και άλλο.

edit βέβαια μετά το γύρισα για να γλιτώσω λίγο την ξεφτίλα σε ατάκες του στυλ '' ε σιγά και τι έγινε ,πάμε να ρωτήσουμε 10 γκομενάκια με πιο από τα δύο θέλουν βόλτα΄'' κτλ :D

Βρήκες μηχανάκι και εσύ. Συνάδελφος εν έτη 2001 με ράννερ 180 (δίχρονο έτσι; ) μαμά μου έλεγε ότι πάει 160 κοντερίσια.

panavour
13/09/2019, 14:20
Δεν υπαρχει μοτο που να μπορει να κοντραρει σκουτερ ιδιου κυβισμου .
Οσοι το προσπαθησαν ,εκλαψαν .
Οκ .μπορει να υπαρχει και καμια εξαιρεση ,αλλα δεν μου ερχεται στο μυαλο.

Δεν παιζουν ρολο τα κυβικα, αλλα η σχεση κιλα ανά ιππο.
Επισης τα σκουτερ εχουν το πλενεκτημα οτι λογω συνεχους μεταδοσης εχουν και καλυτερη επιταχυνση γιατι δεν αλλαζεις και ταχυτητες.ΑΝ μαλιστα εχουν και ελαφρωμενες μπιλιες μεχρι τα 100-130 μην τον ειδατε τον παναη

Παντα επι ιδιας σχεσεως κιλων ανα ιππο

Bladerunner
13/09/2019, 14:35
Ναι, οκ... Το πιο γρήγορο στην ευθεία είναι το πιο δυνατό.
Λοιπόν;

STOYBI
13/09/2019, 14:36
Δεν παιζουν ρολο τα κυβικα, αλλα η σχεση κιλα ανά ιππο.
Επισης τα σκουτερ εχουν το πλενεκτημα οτι λογω συνεχους μεταδοσης εχουν και καλυτερη επιταχυνση γιατι δεν αλλαζεις και ταχυτητες.ΑΝ μαλιστα εχουν και ελαφρωμενες μπιλιες μεχρι τα 100-130 μην τον ειδατε τον παναη

Παντα επι ιδιας σχεσεως κιλων ανα ιππο


Να κατι που δεν ειχαν σκεφθει ολοι αυτοι οι κοπανοι σε ολα τα ειδη του μηχανοκινητου αθλητισμου .....

Απο φ1 και gp μεχρι δεν ξερω και εγω τι...:lol::lol: ρε τον παναη :lol:

Ζεύκας
13/09/2019, 15:08
Εγώ πάντως ξέρω ότι πάνω απ'όλα παίζουν ρόλο τα χέρια.

panavour
13/09/2019, 15:13
Να κατι που δεν ειχαν σκεφθει ολοι αυτοι οι κοπανοι σε ολα τα ειδη του μηχανοκινητου αθλητισμου .....

Απο φ1 και gp μεχρι δεν ξερω και εγω τι...:lol::lol: ρε τον παναη :lol:

Φυσικα και το εχουν σκεφθει γι αυτο επι ιδιων κινητηρων κερδιζει παντα αυτος που εχει καλυτερη σχεση κιλων ανα ιππο ,ειτε ειναι αγωνες σκουτερ ή GP ή φορμουλα 1 κλπ.Γι αυτο φροντιζουν να ελαφραινουν το οχημα,και παραλληλα να ενισχυουν τον κινητηρα.:wave2:

STOYBI
13/09/2019, 15:18
Φυσικα και το εχουν σκεφθει γι αυτο επι ιδιων κινητηρων κερδιζει παντα αυτος που εχει καλυτερη σχεση κιλων ανα ιππο ,ειτε ειναι αγωνες σκουτερ ή GP ή φορμουλα 1 κλπ.Γι αυτο φροντιζουν να ελαφραινουν το οχημα,και παραλληλα να ενισχυουν τον κινητηρα.:wave2:

Μα αυτο σου εξηγω....

Επειδη ολοι οι παραπανω εχουν εξαντλησει αναμεταξυ τους την πραξη κιλων ανα ιππο...

Ενας ... Μα ενας δεν σκεφθηκε να ριξει ενα σασμαν..συνεχους μεταδοσης ( να κλεψει λιγο και απο την δοξα του παναη...;) )

panavour
13/09/2019, 15:30
Μα αυτο σου εξηγω....

Επειδη ολοι οι παραπανω εχουν εξαντλησει αναμεταξυ τους την πραξη κιλων ανα ιππο...

Ενας ... Μα ενας δεν σκεφθηκε να ριξει ενα σασμαν..συνεχους μεταδοσης ( να κλεψει λιγο και απο την δοξα του παναη...;) )

1)δεν μπορει γιατι δεν το επιτρεπουν οι κανονισμοι,ομοιομορφιας στους συμμετεχοντες
2)δεν εχουν βγει ακομα ιμαντες που να διαχειριζονται τετοια ισχυ
3)δεν ειπε κανεις οτι τα σκουτερ ειναι δια πασαν νοσον και δια πασαν μαλακιαν
αλλα για ιπποδυναμεις μεχρι 50-60 ιππων ειναι μια χαρα και συνηθως ειναι ταχυτερα απο μια αντιστοιχου δυναμης και κιλων μοτοσυκλεττα.Νομιζω οτι γινομαι κατανοητος και δεν χρειαζεται περαιτερω επεξηγηση.

o_gavros
13/09/2019, 15:36
τι ψάχνουμε να βρούμε παλι ρε σεις;
νέο μέτωπο;
Ειλικρινά, τι θέλει να μας πει αυτό το θρεντ;

Pew
13/09/2019, 16:31
Μπορει καποιος να μου βρει εκεινο το τοπικ, οπου ειχε μπει ενας απο σκουτεροκλαμπ να υποστηριξει το GP800 ενος καγκουρα με φιλτρο σαν μανιταρι μαγικο το οποιο προεξειχε απο τα πλαγια? ??

Bowleno
13/09/2019, 16:44
τι ψάχνουμε να βρούμε παλι ρε σεις;
νέο μέτωπο;
Ειλικρινά, τι θέλει να μας πει αυτό το θρεντ;

Είναι προφανές.... δουλειά δεν έχουν/με, λεφτά για βόλτες δεν έχουν/με, ε, το ρίχνουμε στο ξεκατίνιασμα να περνά η ώρα :D

(και να βάζουν εσένα να σφουγγαρίζεις.....) :lol:

ΤάκηςΜπ
13/09/2019, 16:52
Μα αν όντως ο άλλος με ένα ταπεινό beverly 350 πατάει xt,vstrom,versys(και άλλα μηχανάκια που βλέπουμε κάθε μέρα από 50) από φανάρι σε φανάρι γιατί να μην περηφανευτεί; Αυτός θεωρεί πως πυροβολεί το 90% των δικύκλων που κυκλοφορούν(μόνο on off πετυχαίνει,τι να κάνουμε; ). Αν σου την σπάει που περηφανεύεται μην τον κάνεις παρέα,αλλά αν δεν λέει ψέματα,γιατί σε ενοχλεί; Αυτά είναι δύο από τα χαρακτηριστικά των σκούτερ,ότι από στάση έχουν άρπαγμα και γλιτώνουν τις αλλαγές,so what? Τόσο ηττοπαθής είσαι που θες να πατάς στο φανάρι τα sh300; Ο καθένας εκεί που τον παίρνει.

viper1
13/09/2019, 18:11
To TMAX 530 με akrapovic σας έχει όλους

teogtp
13/09/2019, 18:38
Μπορει καποιος να μου βρει εκεινο το τοπικ, οπου ειχε μπει ενας απο σκουτεροκλαμπ να υποστηριξει το GP800 ενος καγκουρα με φιλτρο σαν μανιταρι μαγικο το οποιο προεξειχε απο τα πλαγια? ??

"Ότι κινείται εκτελείται".....
Πού το θυμήθηκες.....
:lol:

teogtp
13/09/2019, 18:40
τι ψάχνουμε να βρούμε παλι ρε σεις;
νέο μέτωπο;
Ειλικρινά, τι θέλει να μας πει αυτό το θρεντ;

Να χάσουμε κάνα κιλό μπας και πάρουμε τα πόδια μας.


:tooth:

rainmike
13/09/2019, 19:23
Αφορμη τα καινουργια "super scooter" Το sym εχει αλυσιδα.Το θεμα ειναι οτι πολλοι που τα περνουν {και καλα κανουν} δινουν 8-9-10 χιλιαδες ευρω{και καλα κανουν}Για ταξιδια ειναι super και για πολη ετσι-ετσι.Τα παω για το σκοπο που εχουν.ΑΛΛΑ ρε παιδια μην ανεβαζετε βιντεο ,οτι με αυτα ¨πατατατ娨 μοτο ιδιου η μεγαλυτερου κυβισμου.Απλως οι αλλοι :a016::a016::a016:

sory να μεταφερθει στη γενικη συζητηση

Τα κυβικά δεν είναι μέτρο σύγκρισης καν για 2 ιδιας κατηγοριας οχήματα, ποσο μάλλον για 2 διαφορετικά. Εγώ πάντως τις σκουπιδιαρες τις παταω:)

katsar
13/09/2019, 19:27
Επίσης κάτι που λέω πάντα, ''κόντρα είναι όταν το ξέρουν και οι δύο''.

aris xj
13/09/2019, 20:00
συναντας τους μεγαλυτερους μ@λ@κες πανω σε ενα σκουτερ.....(δε λεω εσενα πλιτζ..:lol:)

GiorgosLa
13/09/2019, 20:03
Να χάσουμε κάνα κιλό μπας και πάρουμε τα πόδια μας.


:tooth:

Θα πάρω ένα ΤΜΑΧ με akrapovic και θα σε περνάω σαν σταματημένο...

gio69
13/09/2019, 20:04
Καλησπερα στο φορουμ (πρωτο ποστ) ειχα παλια μοτοσυκλετες μετα εκανα ενα διάλειμμα 20 ετων και ειπα να ξαναμπω στο παιχνιδι των μοτο πηγα και πηρα ενα sym symphony 200 μια χαρα επιταχυνει πολυ καλη πρακτικοτιτα (ο λογος που το πηρα ) ΑΛΛΑ ξενερωσα με τον ελεγχο της ,,, εχει ολο το βαρος πισω και εαν βαλω και δευτερο ατομο πισω στο ξεκινημα παω σαν μεθυσμενος το ιδιο και σε κλειστους ελιγμους πρεπει να παιζω γκαζι-φρενο για να το ισορροπήσω λες και οδηγαω πρωτη φορα ετσι μουρχεται να το δωσω και να παρω την vstrom που ειχα σαν αρχικη επιλογη αλλα με εφαγε η πρακτικοτιτα τρομάρα μου.

panavour
13/09/2019, 20:04
συναντας τους μεγαλυτερους μ@λ@κες πανω σε ενα σκουτερ.....(δε λεω εσενα πλιτζ..:lol:)

Και για τις μηχανες ισχυει, και για τα αυτοκινητα κλπ.Τα ρασα δεν κανουν τον παπά.