PDA

View Full Version : Ερώτηση για εισαγωγή και εκτελωνισμό μοτοσυκλέτας από Γαλλία



mixalakis
13/09/2019, 08:00
Θέλω να φέρω μια BMW K 100 από το Παρίσι και ο εκτελωνιστής μου είπε ότι αρκεί η άδεια και το ιδιωτικό συμφωνητικό πώλησης.
Ξέρει κανείς αν το συμφωνητικό πρέπει να είναι στα γαλλικά ή στα ελληνικά;
Έχει κανείς κάποιο πρότυπο τέτοιου συμφωνητικού;

Ευχαριστώ

buckley
13/09/2019, 08:12
Ο εκτελωνιστής δεν ξέρει ?
Από εδώ θα το χειριστείς το θέμα ή είσαι εκεί ?
Το έχεις ελέγξει το μηχανάκι και συμφέρει η διαδικασία γενικά σε σχέση με τα ντόπια ?
Πινακίδες θα βγάλεις κανονικά να υποθέσω.

turogalos
13/09/2019, 08:34
Βοήθησα έναν φίλο με μια μηχανή που ήθελε να αγοράσει από Φινλανδία και αφού την πήρα στο όνομά μου, του την πούλησα με ιδιωτικό συμφωνητικό στα ελληνικά. Το συμφωνητικό μπορεί να είναι και χειρόγραφο και να λέει ότι εγώ ο τάδε με αυτά τα επίσημα στοιχεία πουλάω στον δείνα με αυτά τα επίσημα στοιχεία το αυτό όχημα με αυτά τα νούμερα/πινακίδα. Υπογραφές και των δύο από κάτω. Η πρώην άδεια φτάνει και καλό είναι να έχουν επιστραφεί οι πινακίδες στην Γαλλία και να έχει γίνει διαγραφή οχήματος από τις εκεί αρχές.

Απ'όλες τις δουλειές που έχω κάνει με ελληνικές αρχές, όλες μα όλες θέλουν επίσημη μετάφραση επικυρωμένη (μερικές φορές και με αποστίλ αν και όχι στην περίπτωσή σου). Ούτε τα αγγλικά δεν τους κάνουν. Στο τελωνείο λες να είναι πιο ελαστικοί; Εγώ δεν ξέρω γαλλικά και ίσως να μην το δεχόμουν.

Επίσης, μετά την είσοδο του οχήματος στην Ελλάδα είχε περιθώριο 3 ημερών να την εκτελωνίσει. Μετά αρχίζουν τα προστίματα.

πυξιδας990
13/09/2019, 08:57
το συμφωνητικο που θα κανεις με το γαλλο θελει επικυρωση στο ελληνικο προξενειο της γαλλιας,οποτε του κανουν και μεταφραδη στα ελληνικα

mixalakis
13/09/2019, 09:44
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.



Ο εκτελωνιστής δεν ξέρει ?
Από εδώ θα το χειριστείς το θέμα ή είσαι εκεί ?
Το έχεις ελέγξει το μηχανάκι και συμφέρει η διαδικασία γενικά σε σχέση με τα ντόπια ?
Πινακίδες θα βγάλεις κανονικά να υποθέσω.

Ο εκτελωνιστής είπε απλώς για ιδιωτικό συμφωνητικό. Δεν είπε για τη γλώσσα ούτε ότι πρέπει να κατατεθούν οι γαλλικές πινακίδες εκεί.
Η μοτοσυκλέτα είναι θείου μου που δεν μπορεί να την οδηγήσει πλέον και ξέρει ότι εγώ θα την προσέξω και θα την αγαπήσω, άρα δεν τίθεται θέμα σύγκριση τα εδώ μοντέλα.
Ναι θέλω να βγάλω κανονικές πινακίδες στην Ελλάδα.

Nostradamus
13/09/2019, 09:51
Εκτελωνισα αυτοκινητο τον Ιανουαριο που μας περασε μεσω εκτελωνιστη. Δεν μου ζητησε τιποτε μεταφρασμενο. Το συμφωνητικο ηταν στα αγγλικα, μεταξυ εμου και ιδιωτη πωλητη. Δεν ηταν καποιο συγκεκριμενο εντυπο.

Ηταν ενα απλο κειμενο με ονομα και αριθμο ταυτοτητας και των δυο, απλη περιγραφη του οχηματος με τον αριθμο κυκλοφοριας που ειχε τοτε και τιμη πωλησης. Υπογραφη και απο τους δυο.

buckley
13/09/2019, 09:52
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.




Ο εκτελωνιστής είπε απλώς για ιδιωτικό συμφωνητικό. Δεν είπε για τη γλώσσα ούτε ότι πρέπει να κατατεθούν οι γαλλικές πινακίδες εκεί.
Η μοτοσυκλέτα είναι θείου μου που δεν μπορεί να την οδηγήσει πλέον και ξέρει ότι εγώ θα την προσέξω και θα την αγαπήσω, άρα δεν τίθεται θέμα σύγκριση τα εδώ μοντέλα.
Ναι θέλω να βγάλω κανονικές πινακίδες στην Ελλάδα.

Ωραία οπότε εφικτό το βλέπω για την χαρτούρα της διαγραφής που θέλει το μηχανάκι στη Γαλλία αφού είναι συγγενικού προσώπου.Τα υπόλοιπα ότι σου είπαν επικυρωμένη μετάφραση για να είσαι σίγουρος.Αν δει το θέμα ο Ηλίας ο ερωτικός μετανάστης μπορεί πιθανόν να σου πει κάτι παραπάνω.Καλή επιτυχία.

buckley
13/09/2019, 09:54
Εκτελωνισα αυτοκινητο τον Ιανουαριο που μας περασε μεσω εκτελωνιστη. Δεν μου ζητησε τιποτε μεταφρασμενο. Το συμφωνητικο ηταν στα αγγλικα, μεταξυ εμου και ιδιωτη πωλητη. Δεν ηταν καποιο συγκεκριμενο εντυπο.

Ηταν ενα απλο κειμενο με ονομα και αριθμο ταυτοτητας και των δυο, απλη περιγραφη του οχηματος με τον αριθμο κυκλοφοριας που ειχε τοτε και τιμη πωλησης. Υπογραφη και απο τους δυο.

Δε δίνεις το τηλ του στο παιδί.
Μιχαλάκη, αν γίνει διαγραφή πινακίδας βάλε αριθμό πλαισίου-κινητήρα.

Cpt. Haddock
13/09/2019, 09:59
Ωραία οπότε εφικτό το βλέπω για την χαρτούρα της διαγραφής που θέλει το μηχανάκι στη Γαλλία αφού είναι συγγενικού προσώπου.Τα υπόλοιπα ότι σου είπαν επικυρωμένη μετάφραση για να είσαι σίγουρος.Αν δει το θέμα ο Ηλίας ο ερωτικός μετανάστης μπορεί πιθανόν να σου πει κάτι παραπάνω.Καλή επιτυχία.

Τζιφος, εγω εκανα το αναποδο....

Σε ποια πολη ειναι το μηχανακι;

Nostradamus
13/09/2019, 10:03
Δε δίνεις το τηλ του στο παιδί.
Μιχαλάκη, αν γίνει διαγραφή πινακίδας βάλε αριθμό πλαισίου-κινητήρα.

Ειναι στον Εβρο ο μεσιες οποτε δεν νομιζω οτι θα μπορει να τον βοηθησει.. αλλιως θα το ειχα κανει ηδη.. :)

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
13/09/2019, 20:58
εκτελωνισμός και πινακίδες μότο απο αγγλια...
Έφερα από Αγγλία μια μότο και για κάθε ενδιαφερόμενο γράφο τι χρειάζεται.
Βέβαια εγώ είχα την μότο στο όνομα μου 14 μήνες όποτε δεν χρειαζόμουν τιμολόγιο αγοράς της μότο. αλλοιως θελει τιμολογιο η ιδιωτικο συμφωνιτικο που να γραφει την τιμη ξεχωριστα και το φπα ξεχωριστα και το συνολικο ποσο που πληρωσες.
Η μότο ήρθε οδικός από Αγγλία .
Με το που μπαίνεις στην Ελλάδα πας στο τελωνείο στα σύνορα να πάρεις Δ.Α.Ο. Πρέπει να έχεις τα χαρτιά ότι είναι δικια σου η μότο και εφόσον ήρθες οδικός να είναι ασφαλισμένη. τότε ένας από το τελωνείο πάει στην μότο να δει ότι αντιστοιχούν τα νούμερα
Παίρνεις το χαρτί ( δαο) και σου λέει ότι μέσα σε 2-3 ημέρες πρέπει να ακινητοποιήσεις την μότο και να βγάλεις της πινακίδες. Σε ρωτάνε σε πιο τελωνείο θα την εκτελωνίσεις . εγώ την εκτελώνισα στο τελωνείο Αθηνών .
Τι έκανα εγώ,
Πηρά το χαρτί από τον προμαχώνα και ήρθα Αθήνα.
2 ημέρες μετά πήγα με την μηχανή στο τελωνείο Αθηνών .
Ανεβαίνεις στον πρώτο όροφο πρώτο γκισέ αριστερά και λες ότι θέλεις να εκτελωνίσεις μότο από ευρωπαϊκή ένωση μεταχειρισμένη. Δίνεις το χαρτί ( δαο) για να κάνεις δήλωση άφιξης στην Αθήνα στο τελωνείο Αθηνών . τότε ένας από το τελωνείο κατεβαίνει στην μότο να δει ότι αντιστοιχούν τα νούμερα.
Σου λένε να πας στον δεύτερο στην γραμματέα να πάρεις μια αίτηση δεν θυμάμαι πως την ζητάς.
Αφού την συμπληρώσεις παίρνεις αριθμό πρωτοκόλλου από δίπλα .
Πας ξανά στον πρώτο και δίνεις την αίτηση ,
Συμπληρώνουν ένα έγγραφο και σου λένε να πας ξανά επάνω να πάρεις μια άλλη αίτηση , την συμπληρώνεις παίρνεις αριθμό πρωτοκόλλου και ξανακατεβαίνεις στον πρώτο.
Αφού τα σφραγίσουν σου λένε ότι πρέπει αν πας στο τελωνείο αξιών στον Πειραιά (δίπλα στο κτίριο του ΟΛΠ )
Με το που μπαίνεις στο πρώτο γκισέ αριστερά δίνεις τα χαρτιά όλα που είχες φτιάξει στο άλλο τελωνείο και σου βγάζει την αξία ποσό πουλιόταν η μότο σου τότε που ερχόταν αυτό το μοντέλο στην Ελλάδα. Μετά σου λέει να πας στο όπως μπήκες τέρμα αριστερά γκισέ να στο σφραγίσει ο προϊστάμενος. Και είσαι έτοιμος.
Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα????
Πρέπει να βρεις έγκριση τύπου της μοτοσικλέτας σου . εγώ πήγα στην Καβασάκι με την άδεια και ρώτησα εάν έχουν έγκριση τύπου για αυτό το μοντέλο (zx600 G 1998) ήμουν τυχερός γιατί ο θεοχαρακης έχει την αντιπροσωπεία από το 1997 και σε 15 λεπτά ξεμπέρδεψα. Πριν την είχε ο καμένος όποτε άντε βρες άκρη που θα την βρεις και εάν υπάρχει.. αλλιώς την έκατσες. ΒΕΒΑΙΑ από τα μοντέλα του 2004 και μετά υπάρχουν όλες οι εγκρίσεις τύπου στο διαδίκτυο όποτε πάτε στην αντιπροσωπεία και σας την κατεβάζουν.
Έχοντας και την έγκριση τύπου στο χέρι ξαναπήγα τελωνείο Αθηνών . μου έδωσαν ένα έντυπο να συμπληρώσω. Δεν έβγαζα άκρη με τους κωδικούς όποτε πάω στο ισόγειο βρίσκω έναν διεκπεραιωτή και του είπα να με βοηθήσει. Μου το συμπλήρωσε συμβουλευόμενος ένα κάρο κιτάπια όταν του είπα να τον πληρώσω δεν ήθελε και του άφησα ένα 10 ευρώ αλλά με κυνήγησε και μου το έδωσε πίσω.
Ξανά στον πρώτο δίνω όλα τα χαρτιά ΕΧΩΝΤΑΣ ΒΓΑΛΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΦΩΤΟΠΥΠΙΑ ( ΜΗΝ ΤΟ ΞΕΧΑΣΕΤΑΙ )
Το έντυπο αυτό που πήρες τελευταία το αντιγράφει ο τελώνης στο σύστημα και σου βγάζει το κόστος που πρέπει να πληρώσεις για τέλη ταξινόμησης. (ζητήστε να τα πληρώσετε εκεί )
Στην συνέχεια σε στέλνουν στο διπλανό γκισέ για το πιστοποιητικό εκτελωνισμού. Σου δίνει ένα χαρτί που πας στο γκισέ στο βάθος και εκείνος σου βγάζει την εντολή πληρωμής . και με αυτή πας στο δίπλα γκισέ (που είναι της τράπεζας) και πληρώνεις. Με την αποδείξει πας στο γκισέ για τα πιστοποιητικά το δίνεις και σου δίνει το πιστοποιητικό και φεύγεις.
Συνέχεια πας κτεο και το περνάς με αριθμό πλαισίου.
Υπουργείο συγκοινωνιών.
Όπως έχεις τα χαρτιά πας στην έκδοση νέων πινακίδων τους τα δίνεις και σου δίνουν ένα χαρτάκι να πας σε μια τράπεζα να κόψεις ένα παράβολο 9 ευρώ. Γυρίζεις στον ίδιο και σου δίνει μια αίτηση. Την συμπληρώνεις και την βγάζεις φωτοτυπία ( πάντα σε όλα ) του τα πας και αφού φτιάξει κάποια έντυπα σε στέλνει αφού τα υπογράψεις να τα βγάλεις φωτοτυπίες και μετά σου λέει να περιμένεις 2 -3 ώρες για να σου βγάλουν την άδεια.

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
13/09/2019, 20:59
Μόλις βγει η άδεια σου δίνει την άδεια και σου λέει σε πια εφορία θα πρέπει να πας να πληρώσεις τα τέλη κυκλοφορίας. Δεν πας σε όποια να είναι μόνο σε αυτήν που θα σου πει.
Αφού πληρώσεις τα τέλη κυκλοφορίας πας υπουργείο του τα δίνεις και σου τα επιστρέφει με την πινακίδα σου.
Στην συνέχεια πρέπει να πας κτεο να σου κολλήσουν το σηματάκι μην το ξεχάσετε…
Έτοιμοι
Καλούς δρόμους να έχουμε
ΥΓ . την μότο την αγόρασα 400 λίρες ( 500 ευρό ) χρόνος εκτελώνισης, τρέχοντας σαν τρελός να προλάβω, σε μια μέρα, κόστος εκτελώνισης 232 ευρό. κτεο 25 ευρό, πινακίδες σε μια ημέρα κόστος 9 ευρό , τέλη κυκλοφορίας 55 ευρό. την πινακίδα θα την στείλω εγώ αγγλια μαζί με αντίγραφο της άδειας και ένα έγγραφο από το υπουργείο ότι έχει κρατηθεί η γνήσια άδεια από αυτούς.
φίλος μηχανικός που το είδε και το άκουσε μου λέει ότι είναι άψογο μηχανικά δεν θέλει τίποτε και γενικά δεν έχει ταλαιπωρηθεί εκτός από τα χρώματα που από της αγγλικές συνθήκες που έχουν ξεθωριάσει.
το ποστ το έβαλα για να δει οποίος θελήσει να φέρει μότο από έξω τι πρέπει να έχει υπ όψιν του να κάνει.409814

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
13/09/2019, 21:04
ενα μηνα μετα εκανα το ιδιο και με το yamaha fzr600r/95 που εφερα αππο αγγλια.
αυτα...409813

panavour
13/09/2019, 21:05
αν μας πεις και τι μηχανακι αγορασες απο αγγλια..........

alexandrosgs
13/09/2019, 21:06
Ρε συ γιαγιά αρκούδα...
τι να πωμ ρισπεκτ.

σκεφτόμουν πραγματικά να φέρω μηχανή από Γερμανία αλλά μετά το πιο πάνω σεντόνι που διάβασα με κάθε ανατριχιαστική λεπτομέρια δεν θα το κάνω.

o_gavros
13/09/2019, 21:24
Δεν ακούγεται και τόσο μανίκι, ότι περιγράφει ο Γιαγια Αρκουδα.
και με 700κατι € έχει μηχανάρα νόμιμα!
Ίσως και να αξίζει τελικά!

alexandrosgs
13/09/2019, 21:27
Ίσως εαν κάποιος αναλαμβάνει την στενή επαφή με το ελληνικό δημόριο με λογικό αντίτιμο.

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
13/09/2019, 21:42
200-300 ευρω περνουν οι εκτελονιστες και 50 ευρω ο διεκπερεοτης για το υπουργειο εσυ μονο κτεο το πας
ανθρωποι υπερχουν που κανουν αυτην την δουλια εσυ τα δεινης?
εγω το εκαν μονος μου.
και εφερα και 3 φορτιγακια απο γερμανια 2 δικα μου και ενα φιλου αλλα τα ανελαβαν εκτελονιστης και διεκπερεωτης γιατι δεν προλαβενα

mixalakis
13/09/2019, 23:03
ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ ήσουν τρομερά αναλυτικός! Σ ευχαριστώ πολύ.
Πότε τα έκανες όλα αυτά; Τώρα ο εκτελωνισμός γίνεται ηλεκτρονικά όμως και γλυτώνεις πολλά.
Σε κάθε περίπτωση εγώ δεν θα τα κάνω όλα αυτά και θα πληρώσω εκτελωνιστή, είχα μόνο απορία για τα έγγραφα που πρέπει να έχει το μηχανάκι

buckley
14/09/2019, 10:41
εκτελωνισμός και πινακίδες μότο απο αγγλια...
Έφερα από Αγγλία μια μότο και για κάθε ενδιαφερόμενο γράφο τι χρειάζεται.
Βέβαια εγώ είχα την μότο στο όνομα μου 14 μήνες όποτε δεν χρειαζόμουν τιμολόγιο αγοράς της μότο. αλλοιως θελει τιμολογιο η ιδιωτικο συμφωνιτικο που να γραφει την τιμη ξεχωριστα και το φπα ξεχωριστα και το συνολικο ποσο που πληρωσες.
Η μότο ήρθε οδικός από Αγγλία .
Με το που μπαίνεις στην Ελλάδα πας στο τελωνείο στα σύνορα να πάρεις Δ.Α.Ο. Πρέπει να έχεις τα χαρτιά ότι είναι δικια σου η μότο και εφόσον ήρθες οδικός να είναι ασφαλισμένη. τότε ένας από το τελωνείο πάει στην μότο να δει ότι αντιστοιχούν τα νούμερα
Παίρνεις το χαρτί ( δαο) και σου λέει ότι μέσα σε 2-3 ημέρες πρέπει να ακινητοποιήσεις την μότο και να βγάλεις της πινακίδες. Σε ρωτάνε σε πιο τελωνείο θα την εκτελωνίσεις . εγώ την εκτελώνισα στο τελωνείο Αθηνών .
Τι έκανα εγώ,
Πηρά το χαρτί από τον προμαχώνα και ήρθα Αθήνα.
2 ημέρες μετά πήγα με την μηχανή στο τελωνείο Αθηνών .
Ανεβαίνεις στον πρώτο όροφο πρώτο γκισέ αριστερά και λες ότι θέλεις να εκτελωνίσεις μότο από ευρωπαϊκή ένωση μεταχειρισμένη. Δίνεις το χαρτί ( δαο) για να κάνεις δήλωση άφιξης στην Αθήνα στο τελωνείο Αθηνών . τότε ένας από το τελωνείο κατεβαίνει στην μότο να δει ότι αντιστοιχούν τα νούμερα.
Σου λένε να πας στον δεύτερο στην γραμματέα να πάρεις μια αίτηση δεν θυμάμαι πως την ζητάς.
Αφού την συμπληρώσεις παίρνεις αριθμό πρωτοκόλλου από δίπλα .
Πας ξανά στον πρώτο και δίνεις την αίτηση ,
Συμπληρώνουν ένα έγγραφο και σου λένε να πας ξανά επάνω να πάρεις μια άλλη αίτηση , την συμπληρώνεις παίρνεις αριθμό πρωτοκόλλου και ξανακατεβαίνεις στον πρώτο.
Αφού τα σφραγίσουν σου λένε ότι πρέπει αν πας στο τελωνείο αξιών στον Πειραιά (δίπλα στο κτίριο του ΟΛΠ )
Με το που μπαίνεις στο πρώτο γκισέ αριστερά δίνεις τα χαρτιά όλα που είχες φτιάξει στο άλλο τελωνείο και σου βγάζει την αξία ποσό πουλιόταν η μότο σου τότε που ερχόταν αυτό το μοντέλο στην Ελλάδα. Μετά σου λέει να πας στο όπως μπήκες τέρμα αριστερά γκισέ να στο σφραγίσει ο προϊστάμενος. Και είσαι έτοιμος.
Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα????
Πρέπει να βρεις έγκριση τύπου της μοτοσικλέτας σου . εγώ πήγα στην Καβασάκι με την άδεια και ρώτησα εάν έχουν έγκριση τύπου για αυτό το μοντέλο (zx600 G 1998) ήμουν τυχερός γιατί ο θεοχαρακης έχει την αντιπροσωπεία από το 1997 και σε 15 λεπτά ξεμπέρδεψα. Πριν την είχε ο καμένος όποτε άντε βρες άκρη που θα την βρεις και εάν υπάρχει.. αλλιώς την έκατσες. ΒΕΒΑΙΑ από τα μοντέλα του 2004 και μετά υπάρχουν όλες οι εγκρίσεις τύπου στο διαδίκτυο όποτε πάτε στην αντιπροσωπεία και σας την κατεβάζουν.
Έχοντας και την έγκριση τύπου στο χέρι ξαναπήγα τελωνείο Αθηνών . μου έδωσαν ένα έντυπο να συμπληρώσω. Δεν έβγαζα άκρη με τους κωδικούς όποτε πάω στο ισόγειο βρίσκω έναν διεκπεραιωτή και του είπα να με βοηθήσει. Μου το συμπλήρωσε συμβουλευόμενος ένα κάρο κιτάπια όταν του είπα να τον πληρώσω δεν ήθελε και του άφησα ένα 10 ευρώ αλλά με κυνήγησε και μου το έδωσε πίσω.
Ξανά στον πρώτο δίνω όλα τα χαρτιά ΕΧΩΝΤΑΣ ΒΓΑΛΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΦΩΤΟΠΥΠΙΑ ( ΜΗΝ ΤΟ ΞΕΧΑΣΕΤΑΙ )
Το έντυπο αυτό που πήρες τελευταία το αντιγράφει ο τελώνης στο σύστημα και σου βγάζει το κόστος που πρέπει να πληρώσεις για τέλη ταξινόμησης. (ζητήστε να τα πληρώσετε εκεί )
Στην συνέχεια σε στέλνουν στο διπλανό γκισέ για το πιστοποιητικό εκτελωνισμού. Σου δίνει ένα χαρτί που πας στο γκισέ στο βάθος και εκείνος σου βγάζει την εντολή πληρωμής . και με αυτή πας στο δίπλα γκισέ (που είναι της τράπεζας) και πληρώνεις. Με την αποδείξει πας στο γκισέ για τα πιστοποιητικά το δίνεις και σου δίνει το πιστοποιητικό και φεύγεις.
Συνέχεια πας κτεο και το περνάς με αριθμό πλαισίου.
Υπουργείο συγκοινωνιών.
Όπως έχεις τα χαρτιά πας στην έκδοση νέων πινακίδων τους τα δίνεις και σου δίνουν ένα χαρτάκι να πας σε μια τράπεζα να κόψεις ένα παράβολο 9 ευρώ. Γυρίζεις στον ίδιο και σου δίνει μια αίτηση. Την συμπληρώνεις και την βγάζεις φωτοτυπία ( πάντα σε όλα ) του τα πας και αφού φτιάξει κάποια έντυπα σε στέλνει αφού τα υπογράψεις να τα βγάλεις φωτοτυπίες και μετά σου λέει να περιμένεις 2 -3 ώρες για να σου βγάλουν την άδεια.

Πες αλήθεια ρε μπαγάσα ότι έχεις κάνει σκονάκι με την κάτοψη των ορόφων και των διαδρόμων (με βελάκια εννοείται) από τότε που πήγες και το χεις στο συρτάρι για μετά ...:bawl:

alexandrosgs
14/09/2019, 10:53
...
ανθρωποι υπερχουν που κανουν αυτην την δουλια εσυ τα δεινης?
...
....

Ναι!!!

Οι μηχανισμοί παράκαμψης των διαδικασιών του δημοσίου ή η εργολαβική ανάθεση της οιποιασδήποτε διεκπαιρέωσης αξίζει πέρα για πέρα τα χρήματα.
Ίσως είναι η πιο value for money υπηρεσία που παρέχεται στη χώρα αυτή.

Αλλού βέβαια βγάζεις πινακίδες αυθημερόν σε λίγη ώρα αλλά ας μη το συζητήσουμε καλύτερα.

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
15/09/2019, 19:43
βασικο προσοχη προσοχη.
να υπαρχει εγκριση τυπου για το μοντελο που θελετε να φερετε.
πριν το αγορασετε προσπαθιστε να βρητε την εγκριση τυπου απο την αντιπροσοποια.
εαν δεν μπορεσεται να την βρητε ΜΗΝ το παρετε.

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
15/09/2019, 19:48
ναι τωρα με το που την αγωραζεις εαν την φερεις οδικος στελνεις στον εκτελονιστη σου φωτο της προσορινης αδειας στο ονομα σου του κρατους που την αγορασες και οταν μπεις πας στο τελονιο ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΕΙΣΟΔΟΥ ΣΟΥ (πχ λιμανι πατρας στο τελονιο εκει ΠΡΟΣΟΧΗ ΧΩΡΕΙΣ ΝΑ ΒΓΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΛΙΜΑΝΙ) δεινης τον αριθμο εισαγογης που σου εχει στηλει ο εκτελονιστης και περνεις Δ.Α.Ο.
εαν την φερεις με φορτοτικη στελενεις το τιμολογιο η αποδιξη αγορας στον εκτελονιστη σου.

Shinigami Ryuk
16/09/2019, 11:21
Να κανω και εγω μια χαζη ερωτηση?

Ας παρουμε το ενδεχομενο οτι αγοραζω μια μηχανη στο εξωτερικο και ερχομαι ελλαδα.Δεν μπορω να ΜΗΝ την εκτελωνισω? Εγω μπορει να θελω να ξαναφυγω γτ θα πρεπει εντος 3 ημερων η μηχανη να ακινητοποιηθει και να βγαλω πινακιδες?

Και αν τελικα αποφασισω να την εκτελωνισω μετα απο 2 μηνες,νομιζω οτι μπορεις να κυκλοφορεις οχημα απο το εξωτερικο για περιπου 6 μηνες αν ειναι νομιμο(αφαλειες,κτεο κλπ.),η διαδιακασια αλλαζει?

buckley
16/09/2019, 11:44
Να κανω και εγω μια χαζη ερωτηση?

Ας παρουμε το ενδεχομενο οτι αγοραζω μια μηχανη στο εξωτερικο και ερχομαι ελλαδα.Δεν μπορω να ΜΗΝ την εκτελωνισω? Εγω μπορει να θελω να ξαναφυγω γτ θα πρεπει εντος 3 ημερων η μηχανη να ακινητοποιηθει και να βγαλω πινακιδες?

Και αν τελικα αποφασισω να την εκτελωνισω μετα απο 2 μηνες,νομιζω οτι μπορεις να κυκλοφορεις οχημα απο το εξωτερικο για περιπου 6 μηνες αν ειναι νομιμο(αφαλειες,κτεο κλπ.),η διαδιακασια αλλαζει?

Είσαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού ?

Cpt. Haddock
16/09/2019, 12:31
Να κανω και εγω μια χαζη ερωτηση?

Ας παρουμε το ενδεχομενο οτι αγοραζω μια μηχανη στο εξωτερικο και ερχομαι ελλαδα.Δεν μπορω να ΜΗΝ την εκτελωνισω? Εγω μπορει να θελω να ξαναφυγω γτ θα πρεπει εντος 3 ημερων η μηχανη να ακινητοποιηθει και να βγαλω πινακιδες?

Και αν τελικα αποφασισω να την εκτελωνισω μετα απο 2 μηνες,νομιζω οτι μπορεις να κυκλοφορεις οχημα απο το εξωτερικο για περιπου 6 μηνες αν ειναι νομιμο(αφαλειες,κτεο κλπ.),η διαδιακασια αλλαζει?


Θεωρητικα (και αν εισαι μονιμος κατοικος ΕΕ και η μηχανη ειναι απο χωρα ΕΕ) δε χρειαζεται αλλαγη. Παλια ισχυε το εξαμηνο, αλλα τωρα που δεν υπαρχουν συνορα δεν αποδεικνυεται. Θα εχεις ομως θεμα με ΚΤΕΟ και με προστιμα αν σε σταματησουν.

Στη Γαλλια αλλαξα πινακιδα γιατι με σταματαγαν συχνα βλεποντας πισω νουμερο που δεν κολλαγε. Βεβαια, μια φορα που εφαγα γρηγορα ενα στοπ (ο κανονισμος εδω λεει οτι πρεπει να βαλεις ποδι κατω και να περιμενεις 3 δευτερολεπτα), τη γλυτωσα γιατι το επαιξα ξενος :lol:

buckley
16/09/2019, 12:46
Θεωρητικα (και αν εισαι μονιμος κατοικος ΕΕ και η μηχανη ειναι απο χωρα ΕΕ) δε χρειαζεται αλλαγη. Παλια ισχυε το εξαμηνο, αλλα τωρα που δεν υπαρχουν συνορα δεν αποδεικνυεται. Θα εχεις ομως θεμα με ΚΤΕΟ και με προστιμα αν σε σταματησουν.

Στη Γαλλια αλλαξα πινακιδα γιατι με σταματαγαν συχνα βλεποντας πισω νουμερο που δεν κολλαγε. Βεβαια, μια φορα που εφαγα γρηγορα ενα στοπ (ο κανονισμος εδω λεει οτι πρεπει να βαλεις ποδι κατω και να περιμενεις 3 δευτερολεπτα), τη γλυτωσα γιατι το επαιξα ξενος :lol:

Εδώ είναι 5, τι όχι ? :bawl:

sapila racing
16/09/2019, 13:24
Τώρα είδα οτι αυτό το θέμα είναι στο section 'Ιστορία και κλασσικές Μοτοσυκλέτες' αλλά δεν έχει σχέση.
μεταφέρεται....

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
17/09/2019, 19:08
Να κανω και εγω μια χαζη ερωτηση?

Ας παρουμε το ενδεχομενο οτι αγοραζω μια μηχανη στο εξωτερικο και ερχομαι ελλαδα.Δεν μπορω να ΜΗΝ την εκτελωνισω? Εγω μπορει να θελω να ξαναφυγω γτ θα πρεπει εντος 3 ημερων η μηχανη να ακινητοποιηθει και να βγαλω πινακιδες?

Και αν τελικα αποφασισω να την εκτελωνισω μετα απο 2 μηνες,νομιζω οτι μπορεις να κυκλοφορεις οχημα απο το εξωτερικο για περιπου 6 μηνες αν ειναι νομιμο(αφαλειες,κτεο κλπ.),η διαδιακασια αλλαζει?

λοιπων
εγω τι εκανα.
για να βγαλω αγγλικες πινακιδες στο ονομα μου εδωσα διευθηνση φιλου στην αγγλια.
ετσι πηρα πινακιδες εγγλικες και την ασφαλισα στην αγγλια. εδωσα email του φιλου αγγλικο και δικο μου ελληνικο στην ασφαλεια για να στελνουν και στα δυο για την ανανεοση συμβολεου.
και εβαζα λευτα και μου στελνανε το νεο συμβολαιο με email.
κανωνικα πρεπει να βγενεις καθε 6 μηνες εξω. αλλα αντε να το διασταυρωσουν....
εγω της ειχα 2 χρωνια εδω. αλοστε εδω δεν σου ζητανε το κτεο το αγγλικο γιατι δεν ξερουν να το διαβασουν μαλων. ουτε και πιο χαρτι ειναι.
μετα απο δυο χρονια βγηκα βουλγαρια για καφε και γυριζοντας πηρα δαο. ετσι εκανα και με το αλλο και της νομιμοποιησα.
αλοστε η ασφαλειες στο εξωτερικο δεν ειναι φτυνες.....

nidok
18/09/2019, 02:08
Να κάνω και εγώ μια ερώτηση. Θέλω να πάρω ένα εντουρο του 11 από Ελλάδα, αλλά το παλικάρι που είναι 2ο χέρι δεν έβγαλε
Ποτέ πινακίδα με αποτέλεσμα τώρα να μη γίνεται του είπαν λέει στο τελώνιο και έτσι θα το πουλήσει με υπεύθυνη δήλωση.
Υπάρχει περίπτωση να καταφέρει να βγάλει άδεια με κάποιο τρόπο το μηχανάκι?

leftos
18/09/2019, 09:35
Μαλλον λογω ρύπων δεν μπορεί ακόμα και να έχεις όλα τα χαρτιά πλέον έχει euro4 και δεν ταξινομείται τίποτα σε παλιότερη προδιαγραφή ρύπων.

doctor_john
18/09/2019, 10:35
Μαλλον λογω ρύπων δεν μπορεί ακόμα και να έχεις όλα τα χαρτιά πλέον έχει euro4 και δεν ταξινομείται τίποτα σε παλιότερη προδιαγραφή ρύπων.

Ξέρεις αν αυτό εφαρμόζει και σε μοτό που έχουν euro 3 και η διαφορά τους με την επόμενη χρονιά που έχει euro 4 είναι μόνο ρυθμίσεις;

πυξιδας990
18/09/2019, 11:01
κατα 99% τα euro δεν παιζουν ρολο

leftos
18/09/2019, 11:55
Doctor αυτο ισχυει μόνο για νέες ταξινομησεις οχι αν έχει ήδη πινακίδες απο άλλη χώρα.
Απ'οσο ξέρω αυτο με τους ρύπους ισχύει αλλα όλα θέλουν ψάξιμο για το κατάλληλο παραθυράκι.
Ίσως κάποιοι διεκπεραιωτές τα βαφτίζουν....

buckley
18/09/2019, 12:26
κατα 99% τα euro δεν παιζουν ρολο

Μακάρι να ταν στη ζωή έτσι τα πράγματα πατριώτη :a022:

Jimmu
18/09/2019, 13:54
Δεν παίζαν ρόλο έως τώρα οι προδιαγραφές euro στη δυνατότητα εισαγωγής.Το νομικό πλαίσιο του εκτελωνισμού οχημάτων γενικότερα, αλλάζει από τέλη του μήνα πάντως.
Κάντε μια αναγωγή σε αυτά (https://www.newsauto.gr/news/etsi-tha-ektelonizonte-ta-isagomena-metachirismena-ix-apo-ton-septemvrio/) που λέει το άρθρο για τα αυτοκίνητα γιατί περίπου τα ίδια θα ισχύσουν και για τις μοτοσυκλέτες.

πυξιδας990
19/09/2019, 08:49
Μακάρι να ταν στη ζωή έτσι τα πράγματα πατριώτη :a022:

και ομως ετσι ειναι μεχρι στιγμης

leftos
19/09/2019, 09:12
Παιδες διαβάστε τι λέμε γιατι ο καθένας απαντάει σε διαφορετικό πράγμα και όλοι έχουμε δίκιο σε αυτό που απαντάμε.
Αλλο ταξινόμηση άλλο εκτελωνισμος, εισαγωγη.
Στην ταξινόμηση που ρώταγε και το αρχικο άτομο παιζουν ρόλο τα euro και δέν μπορείς να ταξινομήσεις μηχανάκι που δεν είναι euro4 βαση νόμου παντα έτσι γιατι έχουμε πει οτι όλα βαφτίζονται...
Στο εκτελωνισμο εισαγωγη για το μόνο που μπορει να παιζουν ρόλο είναι για το τελικό κόστος.

buckley
19/09/2019, 09:22
Παιδες διαβάστε τι λέμε γιατι ο καθένας απαντάει σε διαφορετικό πράγμα και όλοι έχουμε δίκιο σε αυτό που απαντάμε.
Αλλο ταξινόμηση άλλο εκτελωνισμος, εισαγωγη.
Στην ταξινόμηση που ρώταγε και το αρχικο άτομο παιζουν ρόλο τα euro και δέν μπορείς να ταξινομήσεις μηχανάκι που δεν είναι euro4 βαση νόμου παντα έτσι γιατι έχουμε πει οτι όλα βαφτίζονται...
Στο εκτελωνισμο εισαγωγη για το μόνο που μπορει να παιζουν ρόλο είναι για το τελικό κόστος.

O Μπάκλης απλά εννοούσε ότι στη ζωή δυστυχώς παιζουν ρόλο τα euro (όχι φυσικά τα 2,3,4) απλά ο πατριώτης δεν αντελήφθην :wave2:

doctor_john
19/09/2019, 09:38
και ομως ετσι ειναι μεχρι στιγμης

την πάτησα και εγώ :lol: ο μπουκλακιας κάνει χιούμορ με το ευρώ σαν νόμισμα..

Buckley ενα '85 που σαρες!

409966

υγ: δεν σε πρόλαβα..

buckley
19/09/2019, 10:03
την πάτησα και εγώ :lol: ο μπουκλακιας κάνει χιούμορ με το ευρώ σαν νόμισμα..

Buckley ενα '85 που σαρες!

409966

υγ: δεν σε πρόλαβα..

Γιατρέ δεν πας σε κανέναν οφθαλμίατρο λέω γω...:faint:

πυξιδας990
19/09/2019, 10:26
O Μπάκλης απλά εννοούσε ότι στη ζωή δυστυχώς παιζουν ρόλο τα euro (όχι φυσικά τα 2,3,4) απλά ο πατριώτης δεν αντελήφθην :wave2:
ειναι πεμπτη και 11.30...αργουμε να παρουμε μπρος ακομη:D:D

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
19/09/2019, 19:44
ολα αυτα που λεει τα εκανα και εγω οταν εφερα τα φορτιγακια . η μονη διαφορα ειναι τωρα ζητανε και τον επιπλεων εξοπλισμο εαν εχει. στο jumpy ειχε πισω ντουλαπια της sortimo τα οποια τωρα θα πληρωσεις φορο επιπλεων.μην ψαρονετε δεν ειναι πιο δυσκολα. ολα αυτα που ανεφερονται σου τα δινουν απο εξω ετσι και αλλιως. οπως πχ εαν πας να παρεις το γερμανικο βιβλιο σερβις οι εμποροι που τα εισαγουν απο την γερμανια σου λενε οτι δεν το εχουν οτι το κρατισαν στην γερμανια.... παπαριες. εμενα για 3 αμαξια που εφερα γιατι δεν μου τα κρατισαν? τι θα τα κανουν στην γερμανια? προσαναματα? απλα με το βιβλιο φενονται το ποσο χιλιομετρα εχει το αμαξι. ενω χωρεις αυτο το αμαξι ειχε 400.000 χιλιομετρα και σου το κανανε 74-75000 και σου λεγανε οτι ειναι καινουριο.μαλιστα καποιοι εμποροι σου δινουν και εγκυηση χιλιομετρων τετοιο θρασος.
τωρα με το μετρο αυτο το αμαξι θα πρεπει να εχει και το βιβλιο του των σερβις και τα κτεο οποτε δεν μπορουν οι εμποροι να φερουν σαπακια για καινουρια. εαν ομος πας μονος σου δεν θα ψαξεις για σαπακι θα ψαξεις για αστερι
ΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ... για αυτους που εφερναν σαπακια

panos_zip
29/05/2020, 16:57
Το νημα αφορά στην εισαγωγή μοτο αλλά θα κανω την ερώτηση μιας και υπάρχει μαζεμενη αρκετή γνωση!
Προς το παρον ρωτάω για να παρω ας πουμε μια ιδέα. Προφανώς πριν προχωρησω σε αγορά θα ρωτησω το τελωνειο.

Θέλω να φερω ενα αυτοκινητο απο πολωνια. Εχω μιλησει με τον πωλητη, ολα καλα, μου στελνει το αμαξι με πολωνικα χαρτια στο ονομα μου στην ελλαδα.

Ως ναυτικός και σύμφωνα με αυτό
https://www.ektelonistika.gr/view_cat.php?cat_id=541
Μπορώ να το κρατήσω με τα πολωνικα νουμερα αρκει να βγαινω για τουλαχιστον 6 μηνες το χρόνο απο τη χώρα (ευκολάκι). Στην πράξη δεν ξέρω ακριβως πως μεταφράζεται αυτο, αλλα θα το δουμε.

Εάν εγω θελήσω μετα από καποια χρόνια να το εκτελωνίσω θα μου ζητήσουν ιδιωτικο συμφωνητικο και κτεο σε ισχύ;

Χρειαζόμαστε εγκριση τύπου ΚΑΙ πιστοποιητικο συμμόρφωσης;

FotisFz1
08/01/2021, 19:43
Ξεθαβω το θεμα μπας και με βοηθησει κανεις
να μην πληρωσω παραπανω λεφτα χωρις λογο
Υπαρχει καποιος τροπος να μαθουμε ποσα ειναι τα καθαρα χρηματα που πρεπει να πληρωσω για τον εκτελωνισμο συγκεκριμενης μοτοσυκλετα που εχω βρει ηδη και εχω τον αριθμο πλαισιου
ωστε να εχω ενα μπουσουλα
Σε 3 διαφορετικους εκτελωνιστες που ρωτησα μου ειπαν 3 διαφορετικες τιμες με μεγαλη αποκλιση μεταξυ τους κ φυσικα κανενας δεν μου ειπε ποσα πανε στο τελωνειο και ποσα στην τσεπη τους
Καθε βοηθεια δεκτη
ευχαριστω

mixalakis
08/01/2021, 20:38
Να πω απλώς ότι εγώ τελικά έκανα τον εκτελωνισμό με μεγάλη καθυστέρηση.
Μου είχαν πει για περίπου 350€ συνολικά για την K 100 RS του 1989, αλλά επειδή ήταν παλιά και δεν υπήρχαν κατάλογοι τιμών πήγε πολύ πιο ακριβά στα 650€
Ο επίσημος φόρος για την μοτοσυκλέτα ήταν 413€ για φορολογητέα αξία 3.448€ και τα υπόλοιπα φαντάζομαι ήταν όλα τα έξοδα και το κέρδος του εκτελωνιστή.

giorgos.boun
08/01/2021, 20:55
Ξεθαβω το θεμα μπας και με βοηθησει κανεις
να μην πληρωσω παραπανω λεφτα χωρις λογο
Υπαρχει καποιος τροπος να μαθουμε ποσα ειναι τα καθαρα χρηματα που πρεπει να πληρωσω για τον εκτελωνισμο συγκεκριμενης μοτοσυκλετα που εχω βρει ηδη και εχω τον αριθμο πλαισιου
ωστε να εχω ενα μπουσουλα
Σε 3 διαφορετικους εκτελωνιστες που ρωτησα μου ειπαν 3 διαφορετικες τιμες με μεγαλη αποκλιση μεταξυ τους κ φυσικα κανενας δεν μου ειπε ποσα πανε στο τελωνειο και ποσα στην τσεπη τους
Καθε βοηθεια δεκτη
ευχαριστω

παει αναλογα με το κοστος τις μηχανης, χρονολογια κτλ. Δεν ειναι στανταρ ταριφα.
αν δωσεις πληροφοριες παραπανω ισως μπορεσουμε να σου πουμε ποσο πανω κατω + τον εκτελωνιστη

panos_zip
08/01/2021, 21:15
Μεσα στο 2020 είχα βρει ενα λιγο περίεργο αυτοκινητο στην πολωνία και ηθελα να το εισαγω.
Μιλησα με 5 εκτελωνιστές και μου είπε ο καθένας πολύ διαφορετική τιμή.
Φυσικά είχα και αριθμο πλαισίου.
Ωστόσο ο τελευταίος μου είπε να απευθυνθώ στην υπηρεσία αξιών του τελωνείου (καπου στον πειραια αν θυμαμαι καλα) για να μου πουν αυτοι.
Τελικά για διάφορους προσωπικούς λόγους δεν προχώρησα.

karellen
08/01/2021, 22:29
Ξεθαβω το θεμα μπας και με βοηθησει κανεις
να μην πληρωσω παραπανω λεφτα χωρις λογο
Υπαρχει καποιος τροπος να μαθουμε ποσα ειναι τα καθαρα χρηματα που πρεπει να πληρωσω για τον εκτελωνισμο συγκεκριμενης μοτοσυκλετα που εχω βρει ηδη και εχω τον αριθμο πλαισιου
ωστε να εχω ενα μπουσουλα
Σε 3 διαφορετικους εκτελωνιστες που ρωτησα μου ειπαν 3 διαφορετικες τιμες με μεγαλη αποκλιση μεταξυ τους κ φυσικα κανενας δεν μου ειπε ποσα πανε στο τελωνειο και ποσα στην τσεπη τους
Καθε βοηθεια δεκτη
ευχαριστω

Τα πάντα ξεκινάνε από την τιμή που είχε η μοτοσυκλέτα καινούρια όταν και πότε πρωτοκυκλοφόρησε.Βάσει αυτής της τιμής και της παλαιότητας διαμορφώνεται η αξία εκτελωνισμού.
Αντιγράφω από άλλο φόρουμ:

ΤΙ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ: ΔΑΣΜΟΦΟΡΟΛΟΓΙΚΕΣ ΕΠΙΒΑΡΥΝΣΕΙΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΩΝ

Κανονικα σε καινουργιο οχημα πληρωνουμε ΦΠΑ και Τελη Ταξινομησης, ενω αν ειναι και απο 3η χωρα τοτε πληρωνουμε και εισαγωγικο δασμο.

Στην περιπτωση μας ομως (ως μεταχειρ. ΕΕ) εχουμε μονο τα Τελη Ταξινομησης.

Οι μοτοσικλέτες της δασμολογικής κλάσης 87.11 υποβάλλονται σε τέλος ταξινόμησης, ως ακολούθως:

Μέχρι και 125 κ.ε. --> 0%
Από 126 μέχρι 249 κ.ε. --> 2%
Από 250 μέχρι 900 κ.ε. --> 7%

Από 901 μέχρι 1400 κ.ε. --> 12%
Από 1401 μέχρι 1600 κ.ε. --> 14%

Από 1601 μέχρι 1800 κ.ε --> 17%
Από 1801 κ.ε. και πάνω --> 25%

ΦΟΡΟΛΟΓΗΤΕΑ ΑΞΙΑ

Για τον υπολογισμό του τέλους ταξινόμησης, λαμβάνεται υπόψη η φορολογητέα αξία που διαμορφώνεται από τα παρακάτω στοιχεία:

1. Την πράγματι πληρωθείσα ή πληρωτέα αξία για τις καινούργιες μοτοσικλέτες, ενώ για τις μεταχειρισμένες λαμβάνεται υπόψη η τιμή χονδρικής πώλησης του αντίστοιχου τύπου μοτοσικλέτας κατά το χρόνο κυκλοφορίας στη διεθνή αγορά, αφού η τιμή αυτή μειωθεί λόγω φθοράς από συνήθη χρήση ή άλλη αιτία, με βάση τα παρακάτω ποσοστά μείωσης:

Από 1 χρόνο έως και 2 --> 14%

Πάνω από 2 μέχρι και 3 έτη --> 21%
Πάνω από 3 μέχρι και 4 έτη --> 25%

Πάνω από 4 μέχρι και 5 έτη --> 32%
Πάνω από 5 μέχρι και 6 έτη --> 35%

Πάνω από 6 μέχρι και 7 έτη --> 39%
Πάνω από 7 μέχρι και 8 έτη --> 42%

Πάνω από 8 έτη --> 46%

Η τεκμαρτή αξία δεν μπορεί να είναι μικρότερη της πράγματι πληρωθείσας ή πληρωτέας αξίας.

Ένα χιλιάρι μηχανάκι δηλ. έχει ως τέλος ταξινόμησης 12% της τότε εμπορικής του αξίας και με την πάροδο του χρόνου αυξάνεται η έκπτωση σε αυτό το τέλος (αν είναι πχ 5 ετών παλιό η έκπτωση ανέρχεται στο 32% βάσει των πινάκων παραπάνω).
Τι μοτοσυκλέτα ενδιαφέρεσαι?

FotisFz1
08/01/2021, 22:36
Το μηχανακι που κοιταω ειναι ενα KTM 1290 SUPERDUKE GT
μοντελο 2017
με περιπου 20000χλμ
δεν ξερω κατα ποσο αυτα ειναι αρκετα στοιχεια
Ευχαριστω

giorgos.boun
08/01/2021, 22:48
Το μηχανακι που κοιταω ειναι ενα KTM 1290 SUPERDUKE GT
μοντελο 2017
με περιπου 20000χλμ
δεν ξερω κατα ποσο αυτα ειναι αρκετα στοιχεια
Ευχαριστω

πας βελπεις ποσο εκανε το 17 τιμη χονδρικης το μηχανακι.
αφαιρεις απο αυτο το ποσο το επι τις εκατο ποσοστο συμφωνα με τα χρονια του πχ 3-4ετη αρα 25.
Στο ποσο που μενει υπολογιζεις το τελος συμφωνα με τα κυβικα σου πχ το 12% του παραπανω ποσου.
Αυτο ειναι που χοντρικα θα πληρωσεις + τον εκτελωνιστη (200ε νομιζω ειναι οκ)

telegonos
08/01/2021, 22:53
O εκτελωνιστής δεν είναι θεσμικό πρόσωπο. Ένας άνθρωπος ιδιώτης που προσλαμβάνεις να κάνει τις διαδικασίες αντί για εσένα είναι.

Τον εκτελωνισμό μπορείς να τον κάνεις και ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ, ΧΩΡΙΣ εκτελωνιστή.

karellen
08/01/2021, 23:07
Το βασικό είναι η τιμή χονδρικής το 2017 στη βασική έκδοση (χωρίς εξτρά).

Το gs μου μοντ. 2013 κόστισε τέλη εκτελωνισμού + αμοιβή εκτελωνιστή 720€ σύνολο,σχετικά φτηνά.Είχα όμως ως αβάντα την πολιτική της bmw να ξεκινάει τα μοντέλα της με τη βασική έκδοση και μηδέν εξτρά σε τιμές χώμα ώστε να φαίνονται φθηνά (άσχετα αν πας να το ζητήσεις και σου πει ο αντιπρόσωπος ότι δεν υπάρχει και ότι θα έρθει σε χ μήνες,αλλά αν θέλεις ετοιμοπαράδοτο υπάρχει το φουλ εξοπλισμένο με +3.000 επιπλέον! )

Δεν γνωρίζω αν η ΚΤΜ ακολουθεί αυτή την πολιτική ή αν πλασσάρει τα μοντέλα της as is.

FotisFz1
09/01/2021, 01:17
Το βασικό είναι η τιμή χονδρικής το 2017 στη βασική έκδοση (χωρίς εξτρά).

Το gs μου μοντ. 2013 κόστισε τέλη εκτελωνισμού + αμοιβή εκτελωνιστή 720€ σύνολο,σχετικά φτηνά.Είχα όμως ως αβάντα την πολιτική της bmw να ξεκινάει τα μοντέλα της με τη βασική έκδοση και μηδέν εξτρά σε τιμές χώμα ώστε να φαίνονται φθηνά (άσχετα αν πας να το ζητήσεις και σου πει ο αντιπρόσωπος ότι δεν υπάρχει και ότι θα έρθει σε χ μήνες,αλλά αν θέλεις ετοιμοπαράδοτο υπάρχει το φουλ εξοπλισμένο με +3.000 επιπλέον! )

Δεν γνωρίζω αν η ΚΤΜ ακολουθεί αυτή την πολιτική ή αν πλασσάρει τα μοντέλα της as is.

Αν απευθυνθω στην ΚΤΜ θα μου πουν δλδ την τιμη χονδρικης για να εχω εναν μπουσουλα;
Εχεις καποιο τηλ του εκτελωνιστη σου να μιλησω;
Στειλε ενα πμ αν θελεις
Ευχαριστω

bros 650
10/01/2021, 12:20
Ολη αυτή η γραφειοκρατία και φορολογία ισχύει και για τους υπόλοιπους Ευρωπαίους συμπολίτες μας της ευρωπαϊκής Ένωσης; Δηλαδή πχ αν ένας Ολλανδός αγοράσει μια μεταχειρισμένη μοτό από την Γερμανία θα πρέπει να ακολουθήσει όλη αυτή την διαδικασία και να πληρώσει τα αντίστοιχα ποσά;

GogosLux
10/01/2021, 13:00
Ολη αυτή η γραφειοκρατία και φορολογία ισχύει και για τους υπόλοιπους Ευρωπαίους συμπολίτες μας της ευρωπαϊκής Ένωσης; Δηλαδή πχ αν ένας Ολλανδός αγοράσει μια μεταχειρισμένη μοτό από την Γερμανία θα πρέπει να ακολουθήσει όλη αυτή την διαδικασία και να πληρώσει τα αντίστοιχα ποσά;

Απλά όχι !

panavour
10/01/2021, 13:15
Ολη αυτή η γραφειοκρατία και φορολογία ισχύει και για τους υπόλοιπους Ευρωπαίους συμπολίτες μας της ευρωπαϊκής Ένωσης; Δηλαδή πχ αν ένας Ολλανδός αγοράσει μια μεταχειρισμένη μοτό από την Γερμανία θα πρέπει να ακολουθήσει όλη αυτή την διαδικασία και να πληρώσει τα αντίστοιχα ποσά;

Σε χωρες που εχουν να ενισχυσουν ενα αδηφαγο ,αναποτελεσματικο,και κηφηνοειδές ΔΗΜΟΣΙΟ...... ΝΑΙ. Στις υπολοιπες ΟΧΙ.

karellen
10/01/2021, 13:40
Ολη αυτή η γραφειοκρατία και φορολογία ισχύει και για τους υπόλοιπους Ευρωπαίους συμπολίτες μας της ευρωπαϊκής Ένωσης; Δηλαδή πχ αν ένας Ολλανδός αγοράσει μια μεταχειρισμένη μοτό από την Γερμανία θα πρέπει να ακολουθήσει όλη αυτή την διαδικασία και να πληρώσει τα αντίστοιχα ποσά;
Όχι, μόνο εδώ (φανταζομαι).Ο λόγος είναι απλός,παρότι η μη επιβολή τελών είναι ευρωπαϊκή οδηγία τα έσοδα απ αυτά στο ελληνικό δημοσιο είναι πολλαπλάσια οπότε υπερκαλυπτουν τις ρήτρες που πληρώνουμε κάθε φορα για την απειθαρχια.

doctor_john
10/01/2021, 15:11
Ναι είμαστε υπόλογοι στο ανώτατο δικαστήριο αλλά οι υπάλληλοι μας το βλέπουν πρακτικά.
1.500.000 πρόστιμο το χρόνο, 9.000.000 κέρδος, γραφτους στα @@ σου και φορολόγησε.

Τώρα με την αγγλία; βούτυρο στο ψωμί του κάθε σάπιου. Μόνο απο αυτή την περίοδο που "δεν ξέρουμε τι ακριβώς ισχύει"
θα κάνουν μπαζες να σηκώσουν πολυκατοικίες.
Δεν έχουμε καποιον οδηγό ψυγείου εδώ να μας πει τι φορτώνουν στο βέλγιο απο εδώ και πέρα;

giorgos.boun
10/01/2021, 17:33
Τώρα με την αγγλία; βούτυρο στο ψωμί του κάθε σάπιου. Μόνο απο αυτή την περίοδο που "δεν ξέρουμε τι ακριβώς ισχύει"
θα κάνουν μπαζες να σηκώσουν πολυκατοικίες.
Δεν έχουμε καποιον οδηγό ψυγείου εδώ να μας πει τι φορτώνουν στο βέλγιο απο εδώ και πέρα;

μιλας με γρυφους γεροντα...
καταλαβε κανεις και ειμαι ο μονος που δεν καταλαβα τπτ?

panavour
10/01/2021, 19:17
μιλας με γρυφους γεροντα...
καταλαβε κανεις και ειμαι ο μονος που δεν καταλαβα τπτ?

https://www.youtube.com/watch?v=ASDTDxcw4Kg

doctor_john
12/01/2021, 20:49
Μασάω τα λόγια μου panavour;

panavour
13/01/2021, 06:14
Μασάω τα λόγια μου panavour;


Οχι ωρε,αλλα λιγο η συνταξη των προτασεων,θελει καποια βελτιωση,το συντακτικο που λεγαμε καποτε.Θες να πεις κατι ,αλλα δεν το καταλαβαινουμε καποιες φορες.Πολλες φορες εχουμε κατι στο μυαλο μας ,αλλα δεν μπορουμε να το αποδωσουμε στον γραπτο λογο,και γινομαστε δυσνοητοι.

Panos1313
27/03/2022, 12:33
1) Και αντε και τα βρηκες με καποιον π.χ. Ιταλια, και πας εκει να το δεις το μηχανακι και να το παρεις. Τα χρηματα πως τα δινεις? Μετρητα δεν γινεται να κουβαλας μαζι σου φανταζομαι, απο ελληνικη σε ιταλικη τραπεζα θελουν μερες να φανουν τα χρηματα, αρα τι κανεις?

2) Στην ιστοσελιδα της ελληνικςη προσβειας στην Ιταλια γραφει:


Σημείωση: Για να κυκλοφορήσει το αυτοκίνητο εντός της ιταλικής επικράτειας (π.χ. έως το λιμάνι για να φορτωθεί στο πλοίο), πρέπει να φέρει κανονικές πινακίδες κυκλοφορίας. Οι πινακίδες αυτές θα πρέπει να επιστραφούν στον πωλητή, είτε μετά την άφιξη του αυτοκινήτου στην Ελλάδα, είτε μόλις φορτωθεί το αυτοκίνητο στο πλοίο, αν αγοραστής και πωλητής μεταβούν μαζί στο λιμάνι αναχώρησης και εφόσον ο εκτελωνισμός πραγματοποιηθεί απευθείας στο λιμάνι άφιξης. Σε κάθε άλλη περίπτωση το αυτοκίνητο θα πρέπει να μεταφερθεί σε container. Προσωρινές πινακίδες κυκλοφορίας δίνονται μόνο στην περίπτωση που ο αγοραστής είναι έμπορος αυτοκινήτων.

Οντως δεν βγαινουν προσωρινες πινακιδες για ιδιωτες? Τοτε μπορεις να το πας με ιταλικες πινακιδες απο π.χ. Πατρα μεχρι Αθηνα οδηγωντας και να τις στειλεις πισω μετα αφου εκτελωνισεις?

montechristo
27/03/2022, 19:14
1) Και αντε και τα βρηκες με καποιον π.χ. Ιταλια, και πας εκει να το δεις το μηχανακι και να το παρεις. Τα χρηματα πως τα δινεις? Μετρητα δεν γινεται να κουβαλας μαζι σου φανταζομαι, απο ελληνικη σε ιταλικη τραπεζα θελουν μερες να φανουν τα χρηματα, αρα τι κανεις?...

Οσο αφορα τα χρηματα, με μια μικρη επιβαρυνση μπορουν να φανουν ΑΜΕΣΑ τα χρηματα.

jezuz
01/08/2022, 16:55
Καλησπέρα και από εμένα μετά από καιρό!
Τη μοτοσυκλέτα μου την είχα φέρει από Γερμανία κάπου το 2010-2011, είχα γνωστούς τότε που πήγαν την είδαν, έκαναν τεστ, μετά πήγαν τη φόρτωσαν κτλ...
Τώρα θέλω να κάνω μία ερώτηση, υποθετικά πάντα, γιατί δεν είμαι σίγουρος αν θα κάνω την κίνηση...
Υπάρχει κάποια εταιρεία που να αναλαμβάνει να φορτώσει μοτοσυκλέτα από Ευρώπη (Γαλλία συγκεκριμένα, για αυτό απαντώ σε αυτό το θέμα) και να τη φέρει Ελλάδα; Θυμάμαι παλιά είχα βρει 2-3, αλλά δεν τις βρίσκω τώρα (και νομίζω ήταν πανάκριβες).
Επίσης, ποιές είναι τελικά οι κινήσεις που πρέπει να γίνουν σε περίπτωση που θέλω να βγάλω ελληνική πινακίδα ή στην περίπτωση που την κρατήσω μόνο για χρήση πίστας, και δεν βγάλω πινακίδα να κυκλοφορήσει στο δρόμο ποτέ;
Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

borgiriadis1
01/08/2022, 21:06
Γνωρίζω σίγουρα ότι κάποιοι μεμονωμένοι μεταφορείς σαν που μεταφέρουν αυτοκίνητα μεταφέρουν και μηχανές με το κόστος να διαφέρει ελάχιστα γτ έχουν ταρίφα.
Όσο για την πινακίδα δεν γνωρίζω τι χρειάζεται αλλά για χρήση πίστας το μόνο που χρειάζεσαι είναι η απόδειξη αγοράς.

jezuz
04/08/2022, 16:37
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Γνωρίζουμε μήπως κάποιον που να φέρνει από Γαλλία;
Ή περίπου πόσο μπορεί να κοστίζει;
Φαντάζομαι αν έχω συνεννοηθεί με τον πωλητή (επαγγελματίας) κανονίζουν και τα χαρτιά κτλ όταν πάνε να παραλάβουν..

borgiriadis1
04/08/2022, 20:21
Έχω 1-2 γνωστούς (όχι επαγγελματίες αλλά φίλους που έχουν φέρει από το εξωτερικό). Θα ρωτήσω πληροφορίες και θα γράψω για την διαδικασία και το κόστος που έφεραν αυτοί (όχι από Γαλλία αλλά από εκεί όπου πήραν). Έτσι για να έχουμε όλοι μια ιδέα.

Ps:Για περισσότερα λογικά θα έχουν και κάποιο τηλ από μεταφορείς αν θέλεις τους το ζητάω και στο στέλνω pm να συνεννοηθείς απ' ευθείας.

doctor_john
06/08/2022, 09:18
Θα έκανα μια ερώτηση στην κοντινότερη μεταφορική και μετά συνεννόηση με τον εκτελωνιστή.
250ε απο γερμανία, 750ε από καλιφόρνια :lol: ξυλοκιβώτιο όρθιο με το κλαρκ δικό μου.

motojojo
01/09/2022, 10:56
250ε απο γερμανία, 750ε από καλιφόρνια :lol: ξυλοκιβώτιο όρθιο με το κλαρκ δικό μου.

Έχεις κάποιον υποψη; Αφενος η τιμη μου φαίνεται πολύ καλή για να είναι αληθινή αφετέρου από βδομάδα θα αρχίσω να ψάχνω για μεταφορική και θα με ενδιέφερε.

doctor_john
02/09/2022, 07:54
Οπωσδήποτε οι τιμές μου είναι παλιότερες και χωρίς το παραμυθάκι των καυσίμων που δεχόμαστε σήμερα.
Αν βιάζεσαι ψάξε μεταφορές και την χώρα που σε ενδιαφέρει έχοντας τα πλήρη στοιχεία του κιβωτίου ή της παλέτας κ.λπ.

Αν θέλεις πες μου μετά την Τρίτη, αν μπορώ να βοηθήσω θα κάνω ότι μπορώ.

cityfly
02/09/2022, 11:45
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Γνωρίζουμε μήπως κάποιον που να φέρνει από Γαλλία;
Ή περίπου πόσο μπορεί να κοστίζει;
Φαντάζομαι αν έχω συνεννοηθεί με τον πωλητή (επαγγελματίας) κανονίζουν και τα χαρτιά κτλ όταν πάνε να παραλάβουν..


Αυτόν τον έχπυν χρησιμοποιήσει γνωστοί μου και ήταν ευχαριστημένοι και ξέρω ότι μεταφέρει και οχήματα αλλά δεν έχω ιδέα για κόστος.
Βλέπω ότι έχει προσθέσει και τη Γαλλία, δεν ξέρω αν πάει παντού.
Προσωπική εμπειρία δεν έχω.

437931

Panos1313
11/09/2022, 20:29
Υπαρχει περιπτωση να πεισουμε τον εκαστοτε πωλητη να μας αφησει να οδηγησουμε το μηχανακι πισω με τις δικες τους πινακιδες? (επειδη π.χ. Ιταλια θελουν μερες να βγουν οι προσωρινες πινακιδες ενω Γαλλια ισως δεν υπαρχουν καν ως δυνατοτητα?)

Σε αυτη την περιπτωση, μας καλυπτει η ασφαλεια του πωλητη ή θα χρειαστει να κανουμε νεα?

Οταν μπουμε Ελλαδα με τις ξενες πινακιδες, δεν ειναι παρανομο να οδηγησουμε μεχρι να βγαλουμε νεες ελληνικες πινακιδες στο ονομα μας?

cityfly
11/09/2022, 23:42
Δεν είναι παράνομο να έχει ακόμα τις ξένες πινακίδες, αλλά αυτό σημαίνει ότι δεν έχει γίνει ακόμα η μεταβίβαση και ισχύει ακόμα η ασφάλεια του όποιου ιδιοκτήτη (εκτός από χώρες με το αγγλικό σύστημα που η ασφάλεια είναι στον οδηγό κι όχι στο όχημα).
Ρεαλιστικά αν δεν ξέρεις τον αγοραστή δεν πρόκειται κανείς να το δεχτεί
Αν με ξένες εννοείς τις προσωρινές αυτές ισχύουν κανονικά για όσο διάστημα έχει οριστεί δεν έχεις θέμα (συχνά οι προσωρινές συμπεριλαμβάνον και προσωρινή ασφάλεια)

Panos1313
11/09/2022, 23:47
Δεν είναι παράνομο να έχει ακόμα τις ξένες πινακίδες, αλλά αυτό σημαίνει ότι δεν έχει γίνει ακόμα η μεταβίβαση και ισχύει ακόμα η ασφάλεια του όποιου ιδιοκτήτη (εκτός από χώρες με το αγγλικό σύστημα που η ασφάλεια είναι στον οδηγό κι όχι στο όχημα).
Ρεαλιστικά αν δεν ξέρεις τον αγοραστή δεν πρόκειται κανείς να το δεχτεί
Αν με ξένες εννοείς τις προσωρινές αυτές ισχύουν κανονικά για όσο διάστημα έχει οριστεί δεν έχεις θέμα (συχνά οι προσωρινές συμπεριλαμβάνον και προσωρινή ασφάλεια)


1)Οντως ειναι δυσκολο να σε εμπιστευτει καποιος αλλα ποτε δεν ξερεις...ισως λιγα χιλιομετρα μεχρι ενα λιμανι της Ιταλιας και μετα Πατρα>>Αθηνα να ειναι ΟΚ~

Η μεταβιβαση δεν θα εχει γινει, αλλα θα εχει υπογραφτει το ιδιωτικο συμφωνητικο για την πωληση. Δηλαδη θα συνεχισει να ισχυει η ασφαλεια του πωλητη παρολο που πρακτικα δεν ειναι πλεον ιδιοκτητης..?


2) Το σημειο της νομοθεσιας που με προβληματιζει για την οδηγηση στην Ελλαδα ειναι το παρακατω, αλλα φανταζομαι οτι ακομα και να σε σταματησουν θα στη "χαρισουν" εφοσον εχεις μαζι σου τα χαρτια οτι μολις πηρες το μηχανακι και το πας για εκτελωνισμο~


Σύμφωνα και με την ισχύουσα νομοθεσία, τα πρόσωπα που δικαιούνται να εισάγουν και να χρησιμοποιούν στη χώρα μας αυτοκίνητο με ξένες πινακίδες πρέπει να πληρούν τις παρακάτω βασικές προϋποθέσεις:

-Η συνήθης κατοικία του προσώπου -με διαμονή τουλάχιστον 185 ημέρες το χρόνο- θα πρέπει να βρίσκεται εκτός Ελλάδας. Σε αυτή την κατηγορία υπάγονται και οι τουρίστες που επισκέπτονται τη χώρα μας με το προσωπικό τους αυτοκίνητο.

-Η παρουσία του προσώπου στην Ελλάδα θα πρέπει να είναι προσωρινή.

-Το όχημα που φέρνει αυτό το πρόσωπο στη χώρα μπορεί να αξιοποιηθεί μόνο για ιδιωτική χρήση.

doctoras
13/09/2022, 11:12
Η στραβή δε είναι σε πιθανό έλεγχο τροχαίας, αλλά σε κάποιος τροχαίο που θα χρειαστεί εμπλοκή της ασφάλειας και υπάρχουσα νομοθεσία αν υπάρχει τραυματισμός.

Στην Γερμανία υπάρχουν ειδικές προσωρινές πινακίδες με ασφάλιση για την μετακίνηση να το φέρεις εδώ.
Ψάξτε το….αλλιώς καλύτερα μια μεταφορική από Γαλλία - Ελλάδα που θα σου βγει αρκετά λιγότερο από το να έρθεις οντουρ

motojojo
13/09/2022, 11:51
Οι προσωρινες πινακιδες της Γερμανίας αφορουν όχημα που ειναι αρχικά δηλωμένο στη Γερμανία και προορίζεται για εξαγωγή.
Όχημα από άλλη χώρα δεν μπορεί να βγαλει προσωρινές πινακίδες στη Γερμανία.

Η πιο σιγουρη λύση ειναι η μεταφορική. Όπου κι εκει δεν ξερω τι συμβαίνει με απινακίδωτο όχημα, υποθέτω θα χρειάζεται κάποια χαρτιά. Θα το ρωτησω σύντομα αυτο.

Panos1313
27/09/2022, 12:41
Απο Γαλλια εχει εισαγει κανεις μηχανακι? Απ'οτι καταλαβαινω το ιδιαιτερο χαρακτηριστικο που εχει η Γαλλια ειναι οτι δεν υπαρχει η εννοια του deregistration της πινακιδας αλλα ουτε και προσωρινες πινακιδες. Το μηχανακι το παιρνεις και αφου βγαλεις προσωρινη ασφαλεια, το οδηγας με τις γαλλικες πινακιδες Ελλαδα.

Μπορει κανεις να το επιβεβαιωσει?

VAGELI
08/12/2023, 20:09
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΓΙΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ HONDA 1000 1985 ΑΞΙΑΣ 7000 ΕΥΡΟ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ ΤΙ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΓΕΝΙΚΑ??ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

VAGELI
08/12/2023, 20:25
HONDA CB 1100 1985,6000 EYRO FROM ITALY

karellen
08/12/2023, 21:12
Αντιγράφω από αλλο ποστ φίλου που το έχει ερευνήσει:

ΤΙ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ: ΔΑΣΜΟΦΟΡΟΛΟΓΙΚΕΣ ΕΠΙΒΑΡΥΝΣΕΙΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΩΝ

Κανονικα σε καινουργιο οχημα πληρωνουμε ΦΠΑ και Τελη Ταξινομησης, ενω αν ειναι και απο 3η χωρα τοτε πληρωνουμε και εισαγωγικο δασμο.

Στην περιπτωση μας ομως (ως μεταχειρ. ΕΕ) εχουμε μονο τα Τελη Ταξινομησης.

Οι μοτοσικλέτες της δασμολογικής κλάσης 87.11 υποβάλλονται σε τέλος ταξινόμησης, ως ακολούθως:

Μέχρι και 125 κ.ε. --> 0%

Από 126 μέχρι 249 κ.ε. --> 2%

Από 250 μέχρι 900 κ.ε. --> 7%

Από 901 μέχρι 1400 κ.ε. --> 12%

Από 1401 μέχρι 1600 κ.ε. --> 14%

Από 1601 μέχρι 1800 κ.ε --> 17%

Από 1801 κ.ε. και πάνω --> 25%

ΦΟΡΟΛΟΓΗΤΕΑ ΑΞΙΑ

Για τον υπολογισμό του τέλους ταξινόμησης, λαμβάνεται υπόψη η φορολογητέα αξία που διαμορφώνεται από τα παρακάτω στοιχεία:

1. Την πράγματι πληρωθείσα ή πληρωτέα αξία για τις καινούργιες μοτοσικλέτες, ενώ για τις μεταχειρισμένες λαμβάνεται υπόψη η τιμή χονδρικής πώλησης του αντίστοιχου τύπου μοτοσικλέτας κατά το χρόνο κυκλοφορίας στη διεθνή αγορά, αφού η τιμή αυτή μειωθεί λόγω φθοράς από συνήθη χρήση ή άλλη αιτία, με βάση τα παρακάτω ποσοστά μείωσης:

Από 1 χρόνο έως και 2 --> 14%

Πάνω από 2 μέχρι και 3 έτη --> 21%

Πάνω από 3 μέχρι και 4 έτη --> 25%

Πάνω από 4 μέχρι και 5 έτη --> 32%

Πάνω από 5 μέχρι και 6 έτη --> 35%

Πάνω από 6 μέχρι και 7 έτη --> 39%

Πάνω από 7 μέχρι και 8 έτη --> 42%

Πάνω από 8 έτη --> 46%

Η τεκμαρτή αξία δεν μπορεί να είναι μικρότερη της πράγματι πληρωθείσας ή πληρωτέας αξίας.
Edit: Τώρα το είδα,έχω γράψει τα ίδια στο ποστ #49.

karellen
08/12/2023, 21:21
Δεν ενδιαφέρει πόσο την πήρες αλλά πόσο έκανε καινούρια όταν κυκλοφόρησε.Αυτό το ποσόν το πολλαπλασιάζεις επί 0,46 για να προκύψει η τεκμαρτή του αξία και ακολούθως σε αυτή την αξία επιβαρύνεσαι 12% τέλη ταξινόμησης.
Εν κατακλείδι το τελωνείο θα σου βγει αρκετά φθηνά για τόσο παλιό μηχανάκι,από κει και πέρα είναι τα κόστη μεταφοράς,το ΚΤΕΟ και οι Ελληνικές πινακίδες που θα βγάλεις.

VAGELI
08/12/2023, 21:59
Ποιο ειναι το κοστος για να εκδοθουν Ελληνικες πινακιδες στο μηχανακι που εχει Ιταλικες?Επισης το οτι ειναι χρονολογιας 1985 δεν εχει σημασια λογο ρυπων (euro1,2,3,4κτλπ)??

panavour
08/12/2023, 22:34
Ποιο ειναι το κοστος για να εκδοθουν Ελληνικες πινακιδες στο μηχανακι που εχει Ιταλικες?Επισης το οτι ειναι χρονολογιας 1985 δεν εχει σημασια λογο ρυπων (euro1,2,3,4κτλπ)??

Φυσικα και εχει σημασια,και ισως να μην μπορει πλεον να εκδοθουν πινακιδες.Ρωτα εκτελωνιστη.

PaNick67
09/12/2023, 08:54
Ποιο ειναι το κοστος για να εκδοθουν Ελληνικες πινακιδες στο μηχανακι που εχει Ιταλικες?Επισης το οτι ειναι χρονολογιας 1985 δεν εχει σημασια λογο ρυπων (euro1,2,3,4κτλπ)??

Απο το 2020 οι μοτοσυκλετες που ταξινομουνται στην χωρα μας πρεπει να ειναι Ε5, αρα κανονικα δεν μπορει να βγαλει πινακιδες. Επειδη ομως ειναι του 85 δηλαδη 38 ετων ρωτησε μηπως την φερεις ως ιστορικη, με τους οποιους περιορισμους εχει αυτο.

telegonos
09/12/2023, 09:15
Απο το 2020 οι μοτοσυκλετες που ταξινομουνται στην χωρα μας πρεπει να ειναι Ε5, αρα κανονικα δεν μπορει να βγαλει πινακιδες. Επειδη ομως ειναι του 85 δηλαδη 38 ετων ρωτησε μηπως την φερεις ως ιστορικη, με τους οποιους περιορισμους εχει αυτο.

Εχει ήδη άδεια κυκλοφορίας και πινακίδα σε χώρα της ΕΕ. Δεν είμαι και σίγουρος, αλλά αυτό που έγραψες, ισχύει για ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ έκδοση άδειας και πινακίδας στην ΕΕ.

PaNick67
09/12/2023, 09:19
Εχει ήδη άδεια κυκλοφορίας και πινακίδα σε χώρα της ΕΕ. Δεν είμαι και σίγουρος, αλλά αυτό που έγραψες, ισχύει για ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ έκδοση άδειας και πινακίδας στην ΕΕ.

Ο νομος εδω αφορα ΝΕΕΣ ταξινομησεις και υπαρχει για να μην μπαινουν ρυπογονα οχηματα.

Σε καθε περιπτωση ομως μια ερωτση σε εκτελωνιστη δεν βλαπτει

panavour
09/12/2023, 09:40
Είναι πολύ παληό και δεν πληροί ούτε το ευρο1,του 92,που ξεκίνησαν οι καταλυτες.Ειναι απίθανο να μπορεί να εκτελωνισθει.Παντως κάνε για καλό,μια ερώτηση στο υπουργείο μεταφορών.

karellen
09/12/2023, 10:32
Δεν υπάρχει περιορισμός Euro στις μοτοσυκλέτες,μπορείς να εισαγάγεις μοντέλο του 1950 άμα θέλεις.&-

motojojo
09/12/2023, 10:46
Τι euro5 και 15 λέτε, πέρισυ τετοιο καιρό εκτελώνισα τη δική μου χωρίς κανενα πρόβλημα. Καρμπυρατεράτο του 2004, τα μονα γιουρα που είχαν σημασία τότε ήταν αυτά της τιμής αγοράς.

Οι περιορισμοί των ρύπων αφορά τα αυτοκίνητα.

karellen
09/12/2023, 11:01
Οι περιορισμοί των ρύπων αφορά τα αυτοκίνητα.

Όχι μόνο οι ρύποι αλλά και τα χιλιόμετρα,μέχρι και το ΚΤΕΟ της ξένης χώρας σού ζητάνε.Στα αυτοκίνητα είναι το πολύ ψωμί στις εισαγωγές και όχι οι μοτοσυκλέτες.

telegonos
09/12/2023, 11:49
Αλλο ο εκτελωνισμός, άλλο η εκδοση ελληνικής άδειας. Το δεύτερο απαιτεί το πρώτο, αλλά το πρώτο δεν εξασφαλίζει το δεύτερο.

VAGELI
09/12/2023, 12:20
Το μηχανακι εχει Ιταλικες πινακιδες και κτεο,αυτη τη στιγμη κυκλοφορει κανονικα και νομιμα.

dorso
28/01/2024, 21:42
Καλησπέρα.. Έχει συνεργαστεί κάποιος με τους συγκεκριμένους
https://carbrokers.gr/
Για μοτοσυκλέτες από Γερμανία?

Mikroulis
17/03/2024, 20:34
Καλησπερα, γνωριζουμε τι καθεστος υπαρχει στη Γαλλια για καποιον που θελει να αγορασει μεταχειρισμενη μοτοσυκλετα και να την φερει/εκτελωνησει οδικως Ελλαδα;

Volpad
17/03/2024, 21:55
Είσαι ο γνωστός μικρούλης ή άλλος?

Corfu1984
24/04/2024, 16:01
Καλησπερα.....μπορειε σε παρακαλω να μου στεικειε σε προσωπικο μυνημα το τηλ σου να σε ρωτησω κατι?