PDA

View Full Version : Βοηθηστε με να επιλεξω μηχανακι για δουλεια.



AbyssD
14/09/2019, 15:26
Καλησπέρα παιδιά πρόκειται να αγοράσω το πρώτο μου μηχανάκι κυριώς για δουλειά courier και μιας και δεν έχω την παραμικρή ιδέα θα ήθελα να με βοηθήσετε να βρώ κάποιο οικονομικό και αξιόπιστο. Αφήνω κάποια links απά αγγελίες για όποιον έχει όρεξη να ρίξει μια ματιά.

https://www.car.gr/23962320-suzuki-address

https://www.car.gr/23713049-suzuki-address

https://www.car.gr/23896790-yamaha-crypton-r

https://www.car.gr/23916594-yamaha-crypton-r-crypton-r

https://www.car.gr/24034987-yamaha

https://www.car.gr/23652169-honda-wave

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/24062973/

https://www.car.gr/24032504-honda-anf-125-innova

https://www.car.gr/23967837-kymco-jetix-125

Tedvj23
14/09/2019, 15:27
https://www.car.gr/24045895-yamaha-crypton-r

JasonEV
14/09/2019, 17:40
https://www.car.gr/24045895-yamaha-crypton-r

20 χρονια, 22.000 χλμ;

MAIK72
14/09/2019, 18:19
20 χρονια, 22.000 χλμ;

Είχα βγκάλει ντίζα φίλος :D Σαν πρόταση το crypton είναι καλή. Το συγκεκριμένο μάλλον θα το απεύφεγα όταν λέει τα 22 χ.χ. για πραγματικά

typhoon
14/09/2019, 19:06
Από όλα που έχεις βάλει θα προτιμουσα αυτό
https://www.car.gr/23962320-suzuki-address
Κι αυτό
https://www.car.gr/24034987-yamaha

Αν έχεις την δυνατότητα πήγαινε για το γιαμάχα. Βέβαια τίμιο κ το σουζούκι τίμιο για τα λεφτά του, αλλά πιο καλή μετά πώληση θα έχει το γιαμάχα

Tedvj23
14/09/2019, 19:15
20 χρονια, 22.000 χλμ;


Είχα βγκάλει ντίζα φίλος :D Σαν πρόταση το crypton είναι καλή. Το συγκεκριμένο μάλλον θα το απεύφεγα όταν λέει τα 22 χ.χ. για πραγματικά

Γιατί όχι?

buckley
14/09/2019, 20:17
Ο Βάσκας δεν έχει ένα που κάθεται ? :hmm:

AbyssD
14/09/2019, 20:18
Κοιταω ενα Kawasaki τωρα Kawasaki ZX130 '12 αν δεν το πουλησει μεχρι την δευτερα θα παμε να το δουμε απο κοντα γιατι δεν εχει φωτογραφιες. Το δινει στα 1000€ 39.000 χλμ

Tedvj23
14/09/2019, 20:29
Γερο θέλει ποιο καινούργιο μηχανάκι ο μικρός...το έγραψε σε άλλο φόρουμ...

MAIK72
14/09/2019, 23:39
Γιατί όχι?

Γιατί ναι? Επειδή είναι απο Πάτρα και το παιδί μένει Πειραιά?

JasonEV
15/09/2019, 01:12
Το address θελει καλο τσεκαρισμα στο κιβωτιο ταχυτητων αφου πολλα βγηκαν με προβλημα στο σασμαν απο το εργοστασιο. Αν ομως ειναι οντως μοντελο του 12' οπως λεει, θα πρεπει να εχει λυθει το προβλημα. Κατα τ' αλλα ειναι καλο μηχανακι αλλα λογω του προβληματος που ανεφερα δεν πουλησε και ειναι λιγο παρεξηγημενο.

Τα crypton r εχουν βγει ιδανικα για ντελιβερυ αφου εχουν πολυ αξιοπιστο κινητηρα και ειναι πολυ ευελικτα με μικρο μεταξονιο. Γι' αυτο και τετοιες τιμες σε μοντελα με 50.000 χλμ. Τα δυο απο τα τρια yamaha που μας παρεθεσες παντως δεν ειναι crypton r αλλα crypton t και ας ψευδεται το ενα απο αυτα, προφανως λογω φημης των crypton r.

Για το wave εχουν υπαρξει αναμεικτες κριτικες με καποιουςνα το λενε κινεζικο με σημα ιαπονικου και αλλους να ευλογανε την Honda για το μοντελο. Πρωσοπικα δεν εχω γνωμη.

Το innova το θεωρω λιγο υπερεκτιμενο. Το πρωτο με το καρμπιρατερ βαραγε ευκολα μπιελα ενω για το injection εχουν αναφερθει καποια προβληματακια. Δεν το λες και γιαα πεταμα ομως.

Το jetix δεν θα το εβαζα στην ιδια κατηγορια με τα ιαπονικα και δεν θα το επελεγα για δουλεια.

Tedvj23
15/09/2019, 09:19
Γιατί ναι? Επειδή είναι απο Πάτρα και το παιδί μένει Πειραιά?

Εχεις δικιο δικο μου λαθος :ufo: ...

o_gavros
15/09/2019, 10:31
Αν σε παίρνει να πας για καινούριο, κοιτα και το crypton S πάντως.

AbyssD
15/09/2019, 11:08
Το address θελει καλο τσεκαρισμα στο κιβωτιο ταχυτητων αφου πολλα βγηκαν με προβλημα στο σασμαν απο το εργοστασιο. Αν ομως ειναι οντως μοντελο του 12' οπως λεει, θα πρεπει να εχει λυθει το προβλημα. Κατα τ' αλλα ειναι καλο μηχανακι αλλα λογω του προβληματος που ανεφερα δεν πουλησε και ειναι λιγο παρεξηγημενο.

Τα crypton r εχουν βγει ιδανικα για ντελιβερυ αφου εχουν πολυ αξιοπιστο κινητηρα και ειναι πολυ ευελικτα με μικρο μεταξονιο. Γι' αυτο και τετοιες τιμες σε μοντελα με 50.000 χλμ. Τα δυο απο τα τρια yamaha που μας παρεθεσες παντως δεν ειναι crypton r αλλα crypton t και ας ψευδεται το ενα απο αυτα, προφανως λογω φημης των crypton r.

Για το wave εχουν υπαρξει αναμεικτες κριτικες με καποιουςνα το λενε κινεζικο με σημα ιαπονικου και αλλους να ευλογανε την Honda για το μοντελο. Πρωσοπικα δεν εχω γνωμη.

Το innova το θεωρω λιγο υπερεκτιμενο. Το πρωτο με το καρμπιρατερ βαραγε ευκολα μπιελα ενω για το injection εχουν αναφερθει καποια προβληματακια. Δεν το λες και γιαα πεταμα ομως.

Το jetix δεν θα το εβαζα στην ιδια κατηγορια με τα ιαπονικα και δεν θα το επελεγα για δουλεια.

Καποια απο τα μηχανακια εχουν πουληθει ηδη απο οτι μου ειπαν, οποτε πρεπει να ξανα ψαξω απο την αρχη για ποιο νεες αγγελιες, για το Kawasaki ZX130 '12 εχετε αποψη?

AbyssD
15/09/2019, 11:11
Αν σε παίρνει να πας για καινούριο, κοιτα και το crypton S πάντως.

Δυστυχως δεν εχω τοσα χρηματα για καινουργια, αν ειχα ομως θα πηγαινα σε Sym VF 125. Ναι μεν τα Crypton εχουν αποδειξει την αξια τους, αλλα 2200 για παπι που δεν εχει κατι ιδιατερο πανω του δεν θα τα εδινα.

o_gavros
15/09/2019, 11:14
Για μηχανάκι εργασίας δεν προορίζεται; τι ιδιαίτερο να έχει πάνω του δηλαδή;:confused:
Το οτι έχουν αποδείξει την αξία τους, (θα έπρεπε να) φτάνει και περισσεύει.

Προφανώς εσύ ξέρεις καλύτερα τα της τσέπης σου, το σκεπτικό του ποστ σχολιάζω.
Σε μεταχειρισμένα, εκτός του CryptonR θα κοίταγα και για το Wave εγω.

AbyssD
15/09/2019, 11:52
Για μηχανάκι εργασίας δεν προορίζεται; τι ιδιαίτερο να έχει πάνω του δηλαδή;:confused:
Το οτι έχουν αποδείξει την αξία τους, (θα έπρεπε να) φτάνει και περισσεύει.

Προφανώς εσύ ξέρεις καλύτερα τα της τσέπης σου, το σκεπτικό του ποστ σχολιάζω.
Σε μεταχειρισμένα, εκτός του CryptonR θα κοίταγα και για το Wave εγω.

Η αληθεια ειναι πως νομιζα οτι του λειπουν πραγματα οπως CBS και αλλα, τωρα που το κοιταξα ειχα λαθος. Οποτε κυριως μονο για την εμφανιση μπορω να πω σε συγκριση με VF 125.

Τωρα ειμαι αναμεσα σε Kawasaki ZX130 του 12 και το Honda Wave του 13 και τα 2 τα βρισκω με 1000€

Nospecialname
15/09/2019, 12:57
Αν το θες για δουλειά και μόνο , DY η sprinter κουτα και έχεις το κεφάλι σ ήσυχο για χρόνια

Iaswnas1988
15/09/2019, 13:14
Κοιτα και κανα modenas πολυ αξιοπιστα

AbyssD
15/09/2019, 15:02
Ευχαριστω παιδια, αν δεν κατσει το Kawasaki θα κοιταξω παλι και θα βαλω στην λιστα και Modenas, για Sprinter δεν ειμαι σιγουρος αν κανει για courier/delivery

Nospecialname
17/09/2019, 21:20
Ευχαριστω παιδια, αν δεν κατσει το Kawasaki θα κοιταξω παλι και θα βαλω στην λιστα και Modenas, για Sprinter δεν ειμαι σιγουρος αν κανει για courier/delivery

Μια χαρά κάνει , χθες μίλησα με συνάδελφο ντελιβερα 50.000χλμ εντελώς απροβληματιστα

TsoliasGR
18/09/2019, 12:57
Μια χαρά κάνει , χθες μίλησα με συνάδελφο ντελιβερα 50.000χλμ εντελώς απροβληματιστα

Πάλι στα κινέζικα πάμε;Φίλε μου ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΚΙΝΕΖΙΚΟ και ΜΗΝ πάρεις ΖΧ130 Kawasaki.Nα πάρεις κανένα honda wave,crypton S ΑΝ ΒΡΕΙΣ μεταχειρισμένο,Astrea Grand 110,Modenas Kriss II ισως αν και παλιά ναι.Crypton R 110,Astrea Grand 100,Kawasaki KazeR αν και τρομερα αξιοπιστο δεν το έχω πρώτη επιλογή.
Daytona,Jinlun,Jianlin,Xinlun,SYM παπί,σουξου μουξου να τα αποφύγεις.
Δοκιμασμένα παπάκια σκυλιά του πολέμου.Με λίγα λεφτά τα κάνεις καινουρια ΑΝ χρειαστεί και τέλος.

Daytona Sprinter EFI....Αυτό δεν είναι που κόλλαγε ανοιχτό το γκάζι απο εντολή στον εγκέφαλο;Η ψέμματα μου είπε επίσημος αντιπρόσωπος/σερβις?
Δεν τα είχανε σε ανάκληση για φλασάρισμα εγκεφάλου αυτά;

nic mor
18/09/2019, 13:10
Για παπί σκυλί μόνο Yamaha, μακριά από το zx 130!!
Η μεγαλύτερη πατάτα που έχω κάνει είναι που
έδωσα το crypton το 2010 και πήρα το zx!
Πολλά προβλήματα και γενικά χάλια μηχανάκι
σε όλα του.

TKM
18/09/2019, 19:22
Και τα Modenas κινέζικα είναι!

Μάλιστα αυτό το Kawasaki ZX 130 είναι ξαδελφάκι του Modenas 135 αν καλά θυμάμαι.

JasonEV
18/09/2019, 20:33
Και τα Modenas κινέζικα είναι!
Μάλιστα αυτό το Kawasaki ZX 130 είναι ξαδελφάκι του Modenas 135 αν καλά θυμάμαι.
Τα Modenas ΔΕΝ ειναι κινεζικα. Ειναι απο τη Μαλαισια και οι κινητηρες τους ειναι απο την Kawasaki

TsoliasGR
18/09/2019, 23:40
Τα Modenas ΔΕΝ ειναι κινεζικα. Ειναι απο τη Μαλαισια και οι κινητηρες τους ειναι απο την Kawasaki

Παρόλα ταυτα αν εξαιρέσεις Kriss 110DB/Kriss II είναι προβληματικά.Κάτι τα ρεύματα κάτι οι μπιέλες στο 125 Sport πχ κάτι τα θέματα με το κρύο που είχε το Xcite (το δίδυμο του ZX130)...

TsoliasGR
18/09/2019, 23:44
Παρόλα ταυτα αν εξαιρέσεις Kriss 110DB/Kriss II είναι προβληματικά.Κάτι τα ρεύματα κάτι οι μπιέλες στο 125 Sport πχ κάτι τα θέματα με το κρύο που είχε το Xcite (το δίδυμο του ZX130)...


Για παπί σκυλί μόνο Yamaha, μακριά από το zx 130!!
Η μεγαλύτερη πατάτα που έχω κάνει είναι που
έδωσα το crypton το 2010 και πήρα το zx!
Πολλά προβλήματα και γενικά χάλια μηχανάκι
σε όλα του.

Ναι καλά δεν είναι μόνο τα γιαμάχα...Το crypton T110 έχει τα θέματα του.Είναι κάτι σαν το ινόβα της χόντα και το ΖΧ της καβασάκι.
Οκ καλά τα Crypton και το F1ZR αλλά εξίσου αξιόπιστα έχουν και οι άλλες γιαπωνέζες.Προσωπικά θα στηρίξω honda wave/yamaha CryptonR 110/Innova injection με επιφύλαξη σε αυτές τις τιμές.

JasonEV
19/09/2019, 00:15
Ναι το zx130 και το x-cite ειχαν οντως θεμα με το καρμπιρατερ.

TKM
19/09/2019, 00:23
Τα Modenas ΔΕΝ ειναι κινεζικα. Ειναι απο τη Μαλαισια και οι κινητηρες τους ειναι απο την Kawasaki

Ναι, σωστά αλλά εννοώ "κινέζικα" με την έννοια της μη ιαπωνικής ή ευρωπαϊκής προέλευσης. Άλλωστε και τα SYM δεν είναι κινέζικα, ταϊβανέζικα είναι.

AbyssD
20/09/2019, 01:46
Παιδια νεα δεδομενα, πηγα σε ενα καταστημα και εχω την επιλογη να παρω μοτοσυκλετα με γραμματια, οι επιλογες μου ειναι Yamaha Crypton X του 12 με 550000 χιλιομετρα, δεν εχουν επισκευασει μοτερ δεν εχει πειραχτει (ετσι λενε) μου το δινουν με 2200€ προκαταβολη 1000€

Εναλλακτικα το οποιο μου προτεινει και ο πωλητης εντονα για καποιο λογο, Sym VF 125 καινουργιο με 2 χρονια εγγυηση, δισκοφρενα και CBS οποτε περισσοτερη ασφαλεια, ποιο οικονομικο απο το Crypton Χ σε καυσιμα και ποιο ομορφο τουλαχιστον στα δικα μου ματια.
Επισης το Daytona Velos 2019

Εαν προκειται να παρω το Crypton X ποιο ειναι το βασικοτερο που πρεπει να προσεξω? Και τι διαρκεια ζωης θα εχει σαν μηχανακι με προβλεπομενη συντηρηση αλλα εντονη χρηση, μιας και εχει ηδη αρκετα χιλιομετρα + οτι ειναι 7 χρονια παλιοτερο αν και σε καλη κατασταση.

TsoliasGR
20/09/2019, 02:03
Παιδια νεα δεδομενα, πηγα σε ενα καταστημα και εχω την επιλογη να παρω μοτοσυκλετα με γραμματια, οι επιλογες μου ειναι Yamaha Crypton X του 12 με 550000 χιλιομετρα, δεν εχουν επισκευασει μοτερ δεν εχει πειραχτει (ετσι λενε) μου το δινουν με 2200€ προκαταβολη 1000€

Εναλλακτικα το οποιο μου προτεινει και ο πωλητης εντονα για καποιο λογο, Sym VF 125 καινουργιο με 2 χρονια εγγυηση, δισκοφρενα και CBS οποτε περισσοτερη ασφαλεια, ποιο οικονομικο απο το Crypton Χ σε καυσιμα και ποιο ομορφο τουλαχιστον στα δικα μου ματια.
Επισης το Daytona Velos 2019

Εαν προκειται να παρω το Crypton X ποιο ειναι το βασικοτερο που πρεπει να προσεξω? Και τι διαρκεια ζωης θα εχει σαν μηχανακι με προβλεπομενη συντηρηση αλλα εντονη χρηση, μιας και εχει ηδη αρκετα χιλιομετρα + οτι ειναι 7 χρονια παλιοτερο αν και σε καλη κατασταση.

Kατ αρχάς εγώ είχα το Sym Magic 125 (παπί) και είχε πιο πολλά προβλήματα και απο τις πληγές του φαραω στην αρχαία αίγυπτο.Τα Sym είναι προβληματικά όταν δεν μιλάμε για σκούτερ.Άσε τις παπάτζες του πωλητή και μείνε μακρυά.Αν δε το μαγαζί είναι του κουσκουρή στην καλλιθέα τυχαίνει να ξέρω τον μηχανικό του που του τα επισκευάζει οπότε με ενημερώνεις σε προσωπικό.Γενικά απο αυτά τα 2 θα επέλεγα cryptonX.Με κλειστά μάτια.Αν ΔΕΝ φοράει τις χρυσές ζαντες ακόμα πιο καλά.Τα cryptonX έχουν θέμα με την ανάρτηση πίσω μιας και είναι μονοσοκ και με τις μπροστινές που οταν χρειαστεί φτιάχνεται πιο καλό απο το εργοστάσιο με σχετικά λίγα λεφτά.Προσοχή γιατί τα κλέβουν για πλάκα τα cryptonΧ μιας και ειναι το μοτέρ τους ΧΩΡΙΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ.
Αλλά μακρυά απο SYM ΜΕ ΜΗ ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΚΙΒΩΤΙΟ.
Το πιο οικονομικό είναι σχετικό...Εγώ με το magic 125 ίδια κυβικά ίδια εταιρία έκαιγα ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΣΟ ενα ΚΑΖΕΡ ενώ με το CryptonX καίω στην βάρδια ντελίβερυ (10 ωρες βαρδια) περίπου 1 λίτρο λιγότερο και το καρυδώνω το γκάζι...Βαράει κόφτες το μηχανάκι ουκ ολίγες φορές....Και διαφημίζανε το Magic σαν το πιο οικονομικό παπί στην κατηγορία του αλλά ουτε καν.

Κατα πάσα πιθανότητα ο πωλητής σου προτείνει να πάρεις το Sym διότι δύσκολα θα βρεί θύμα να το διώξει ενώ τα cryptonX πωλούνται σαν φρέσκα ζεστά ψωμάκια σε πεινασμένους οικοδόμους μετά την δουλειά.

Αν πάλι θες καινούριο σε αυτά τα λεφτά και να είναι σκύλος τότε μονόδρομος το CryptonS 110 της Yamaha.
Πολλά τέτοια είναι ντελιβεράδικα και δεν βγάζουν ζημιές.Είναι αξιόπιστα τουλάχιστον μέχρι τώρα.

kostaskk
20/09/2019, 03:10
πως γκεγκεν τα crypton x να μην εχουν αριθμους μοτερ? με euro 4,κτεο,νομιμη σύγχρονη 'εισαγωγή' και να εχουν τα c50 του 1970 παραεισαγωγη και euro 0 ?
γιατι ενας καγκουρας πιτσιρικας να κλεψει ενα παπι με κυριο λογο το οτι δεν εχει νουμερα μοτερ? και οχι γιατι ειναι καγκουρας ή κουλαδι που σπαει το μοτερ ή ολο το μηχανακι απο πτωσεις η καφρο-οδήγηση καθε βδομαδα, και θελει ανταλακτικα
η γιατι τον περασαν αλλοι φιλοι του με αλλα crypton x και θελει εξτρα μοτερ και ανταλακτικα για να κανει τις βελτιωσεις του και αυτος.
ή η μανα του δεν του δινει 5 ευρω για βενζινη και πρεπει να πουλήσει ανταλακτικα για να παει βολτα μπουρναζι.
και νουμερα να ειχε (που μαλλον εχει) πεταει σε ενα δασος πλαισιο και μισο καρτερ και ολα νομιμα μετα, τα υπόλοιπα μπορει να τα χρησιμοποιεισει άφοβα η να τα πουλήσει.

δεν νομιζω αυτο το μισο καρτερ χωρις αριθμους(αν οντος ειναι ετσι) να τον ωθεί στην κλοπη

TsoliasGR
20/09/2019, 06:41
πως γκεγκεν τα crypton x να μην εχουν αριθμους μοτερ? με euro 4,κτεο,νομιμη σύγχρονη 'εισαγωγή' και να εχουν τα c50 του 1970 παραεισαγωγη και euro 0 ?
γιατι ενας καγκουρας πιτσιρικας να κλεψει ενα παπι με κυριο λογο το οτι δεν εχει νουμερα μοτερ? και οχι γιατι ειναι καγκουρας ή κουλαδι που σπαει το μοτερ ή ολο το μηχανακι απο πτωσεις η καφρο-οδήγηση καθε βδομαδα, και θελει ανταλακτικα
η γιατι τον περασαν αλλοι φιλοι του με αλλα crypton x και θελει εξτρα μοτερ και ανταλακτικα για να κανει τις βελτιωσεις του και αυτος.
ή η μανα του δεν του δινει 5 ευρω για βενζινη και πρεπει να πουλήσει ανταλακτικα για να παει βολτα μπουρναζι.
και νουμερα να ειχε (που μαλλον εχει) πεταει σε ενα δασος πλαισιο και μισο καρτερ και ολα νομιμα μετα, τα υπόλοιπα μπορει να τα χρησιμοποιεισει άφοβα η να τα πουλήσει.

δεν νομιζω αυτο το μισο καρτερ χωρις αριθμους(αν οντος ειναι ετσι) να τον ωθεί στην κλοπη

Απλά βοηθάει...στην κλοπή η έλλειψη αριθμών.

AbyssD
20/09/2019, 12:42
Kατ αρχάς εγώ είχα το Sym Magic 125 (παπί) και είχε πιο πολλά προβλήματα και απο τις πληγές του φαραω στην αρχαία αίγυπτο.Τα Sym είναι προβληματικά όταν δεν μιλάμε για σκούτερ.Άσε τις παπάτζες του πωλητή και μείνε μακρυά.Αν δε το μαγαζί είναι του κουσκουρή στην καλλιθέα τυχαίνει να ξέρω τον μηχανικό του που του τα επισκευάζει οπότε με ενημερώνεις σε προσωπικό.Γενικά απο αυτά τα 2 θα επέλεγα cryptonX.Με κλειστά μάτια.Αν ΔΕΝ φοράει τις χρυσές ζαντες ακόμα πιο καλά.Τα cryptonX έχουν θέμα με την ανάρτηση πίσω μιας και είναι μονοσοκ και με τις μπροστινές που οταν χρειαστεί φτιάχνεται πιο καλό απο το εργοστάσιο με σχετικά λίγα λεφτά.Προσοχή γιατί τα κλέβουν για πλάκα τα cryptonΧ μιας και ειναι το μοτέρ τους ΧΩΡΙΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ.
Αλλά μακρυά απο SYM ΜΕ ΜΗ ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΚΙΒΩΤΙΟ.
Το πιο οικονομικό είναι σχετικό...Εγώ με το magic 125 ίδια κυβικά ίδια εταιρία έκαιγα ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΣΟ ενα ΚΑΖΕΡ ενώ με το CryptonX καίω στην βάρδια ντελίβερυ (10 ωρες βαρδια) περίπου 1 λίτρο λιγότερο και το καρυδώνω το γκάζι...Βαράει κόφτες το μηχανάκι ουκ ολίγες φορές....Και διαφημίζανε το Magic σαν το πιο οικονομικό παπί στην κατηγορία του αλλά ουτε καν.

Κατα πάσα πιθανότητα ο πωλητής σου προτείνει να πάρεις το Sym διότι δύσκολα θα βρεί θύμα να το διώξει ενώ τα cryptonX πωλούνται σαν φρέσκα ζεστά ψωμάκια σε πεινασμένους οικοδόμους μετά την δουλειά.

Αν πάλι θες καινούριο σε αυτά τα λεφτά και να είναι σκύλος τότε μονόδρομος το CryptonS 110 της Yamaha.
Πολλά τέτοια είναι ντελιβεράδικα και δεν βγάζουν ζημιές.Είναι αξιόπιστα τουλάχιστον μέχρι τώρα.

Το VF 185 παλι της Sym εχει πουλησει 700+ κομματια εχει μεγαλη επιτυχια και οι ιδιοκτητες στις περισσοτερες φορες λενε τα καλυτερα, γιατι να μην εχει την ιδια καταλληξη και το VF 125? Για το Magic 125 θα συμφωνησω μαζι σου μιας και ησουν ιδιοκτητης του, και απο οτι βλεπω δεν εχει πουλησει και πολυ.

o_gavros
20/09/2019, 13:42
ρεεεεεϊ...μη λέτε ότι θέτε...
Τσολιά που είδες εσύ θέμα με την μονοσοκ αναρτηση του κρυπτονΧ ωρέ κλεφτόπουλο;
ή/και με τα μπροστινά του;;;:confused:


Φίλε AbyssD, σου προτάθηκαν μηχανάκια αξιοπρεπή που όμως είπες ότι ξεπερνάνε το μπάτζετ που θες να διαθεσεις (απόλυτα σεβαστό).
Και τώρα έρχεσαι και ρωτάς για το κορυφαίο απο κάθε άποψη παπί που κυκλοφορεί, το οποίο βρίσκεις μεταχειρισμένο σε χρήματα με τα οποία παίρνεις παπί της ίδιας μάρκας κούτα (το κρυπτονS)!!!
Η επόμενη εναλλακτική σου πρόταση είναι ένα ΣΥΜ όπου διαβάζεις απο κατόχους εδώ μέσα, για το ποιόν τους. ο τσολιάς πχ, έγραψε ολοκληρο θρεντ για το σαπάκι το ματζικ.
Τρεχει παράλληλα άλλο θρεντ όπου υπάρχει έντονη αντιπαράθεση για το αν ή όχι αξίζει να πάρει κανείς "κινεζιά", το οποίο μάλλον σου διαφεύγει.Τσέκαρε το γιατί μου φαίνεται ότι λέμε για να λέμε...

AbyssD
20/09/2019, 13:52
Αλλο το Sym Magic και αλλο το Sym VF οπως αλλο το Innova και αλλο το Astrea ετσι δεν ειναι? Η ποιοτητες διαφερουν απο μοντελο σε μοντελο.
Θεωρω οτι το καινουργιο ειναι παντα καλυτερο απο ενα μεταχειρισμενο το οποιο δεν μπορεις να ξερεις τι του εχουν κανει οι προηγουμενοι.

Θα διαβασω και το thread αλλα συνηθως σχολιαζουν ατομα που δεν ειχαν καμια σχεση με Sym με Daytona, το πολυ πολυ να ειχαν φιλοι τους η οποιοι ηταν καγκουρες και τα επσαγαν απο αυτους δεν μπορω να λαβω σοβαρα υποψιν μου την γνωμη τους.

Επισης φοβαμαι οτι θα μου το κλεψουν το Crypton X δεν εχω γκαραζ!

kachius
20/09/2019, 14:32
Αν το θες για δουλειά και μόνο , DY η sprinter κουτα και έχεις το κεφάλι σ ήσυχο για χρόνια

Και εμένα πάντως φίλος ντελιβεράς μου ανέφερε τα sprinter ως σκυλιά στη δουλειά και μου το είχε προτείνει χωρίς επιφυλάξεις! (γιατί τότε έψαχνα κανά παπί για το πήγαινε-έλα στη δουλειά αλλά τελικά κατέληξα αλλού για αλλού :D )
Θυμάμαι που του έλεγα ότι σε daytona προτιμούσα "φατσικά" το DY αλλά για αυτό δεν ήξερε να μου πει (όχι ότι είχε κάτι αρνητικό, απλά δε γνώριζε).
Αλλά για το sprinter επιμένει ότι είναι σκυλιά.

o_gavros
20/09/2019, 15:58
ναι ναι...τιμια τιμοτατα τα ντεητόνια...μέχρι να σου κάτσει η αστοχία...
και εκεί δε μιλάμε απλά για $$$ ...
ετούτο (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=157407&p=3009484&viewfull=1#post3009484) το ερώτημα ακόμα περιμένει απάντηση...
Ξέρω ξέρω, έχουμε τα καλύτερα παγώνια στο σάνυ Γκρης.

JasonEV
20/09/2019, 18:30
Και εμένα πάντως φίλος ντελιβεράς μου ανέφερε τα sprinter ως σκυλιά στη δουλειά και μου το είχε προτείνει χωρίς επιφυλάξεις! (γιατί τότε έψαχνα κανά παπί για το πήγαινε-έλα στη δουλειά αλλά τελικά κατέληξα αλλού για αλλού :D )
Θυμάμαι που του έλεγα ότι σε daytona προτιμούσα "φατσικά" το DY αλλά για αυτό δεν ήξερε να μου πει (όχι ότι είχε κάτι αρνητικό, απλά δε γνώριζε).
Αλλά για το sprinter επιμένει ότι είναι σκυλιά.
Το DY και το sprinter εχουν τον ιδιο κινητηρα. Μονο τα πλαστικα παιζει να αλλαζουν και καποια αλλα ψιλοπραγματα.

STF
20/09/2019, 20:40
Το address θελει καλο τσεκαρισμα στο κιβωτιο ταχυτητων αφου πολλα βγηκαν με προβλημα στο σασμαν απο το εργοστασιο. Αν ομως ειναι οντως μοντελο του 12' οπως λεει, θα πρεπει να εχει λυθει το προβλημα. Κατα τ' αλλα ειναι καλο μηχανακι αλλα λογω του προβληματος που ανεφερα δεν πουλησε και ειναι λιγο παρεξηγημενο.

Τα crypton r εχουν βγει ιδανικα για ντελιβερυ αφου εχουν πολυ αξιοπιστο κινητηρα και ειναι πολυ ευελικτα με μικρο μεταξονιο. Γι' αυτο και τετοιες τιμες σε μοντελα με 50.000 χλμ. Τα δυο απο τα τρια yamaha που μας παρεθεσες παντως δεν ειναι crypton r αλλα crypton t και ας ψευδεται το ενα απο αυτα, προφανως λογω φημης των crypton r.

Για το wave εχουν υπαρξει αναμεικτες κριτικες με καποιουςνα το λενε κινεζικο με σημα ιαπονικου και αλλους να ευλογανε την Honda για το μοντελο. Πρωσοπικα δεν εχω γνωμη.

Το innova το θεωρω λιγο υπερεκτιμενο. Το πρωτο με το καρμπιρατερ βαραγε ευκολα μπιελα ενω για το injection εχουν αναφερθει καποια προβληματακια. Δεν το λες και γιαα πεταμα ομως.


Το jetix δεν θα το εβαζα στην ιδια κατηγορια με τα ιαπονικα και δεν θα το επελεγα για δουλεια.

Αυτό με τη μπιέλα... νομίζω ανάποδα τα λες. Τα καρμπυρατεράτα ήταν τα καλά.

TsoliasGR
20/09/2019, 23:50
Αλλο το Sym Magic και αλλο το Sym VF οπως αλλο το Innova και αλλο το Astrea ετσι δεν ειναι? Η ποιοτητες διαφερουν απο μοντελο σε μοντελο.
Θεωρω οτι το καινουργιο ειναι παντα καλυτερο απο ενα μεταχειρισμενο το οποιο δεν μπορεις να ξερεις τι του εχουν κανει οι προηγουμενοι.

Θα διαβασω και το thread αλλα συνηθως σχολιαζουν ατομα που δεν ειχαν καμια σχεση με Sym με Daytona, το πολυ πολυ να ειχαν φιλοι τους η οποιοι ηταν καγκουρες και τα επσαγαν απο αυτους δεν μπορω να λαβω σοβαρα υποψιν μου την γνωμη τους.

Επισης φοβαμαι οτι θα μου το κλεψουν το Crypton X δεν εχω γκαραζ!

Eάν πάρεις SYM παπί εγώ νίπτω τας χείρας μου και θα ξεκινήσω να μετράω μέρες που θα αρχίσει να σκορπάει.Μακάρι να βγώ ψεύτης αλλά...όποιος καεί στον χυλό φυσσάει και το γιαούρτι.
Δεν έχεις γκαράζ?Δεν πειράζει, κοίτα αν σε βγάζει να νοικιάσεις.Ούτε τα δικά μου χωράνε όλα μέσα στο γκαράζ και νοικιάζω μια θέση για παπί.Τώρα αν όντως δεν βγαίνεις να νοικιάσεις...Μην πάρεις cryptonx ούτε SYM.


Αυτό με τη μπιέλα... νομίζω ανάποδα τα λες. Τα καρμπυρατεράτα ήταν τα καλά.
Tα καρμπυρατεράτα βαράνε μπιέλα πολύ συχνότερα απο τα ψεκαστά.Έχει δίκιο.


ρεεεεεϊ...μη λέτε ότι θέτε...
Τσολιά που είδες εσύ θέμα με την μονοσοκ αναρτηση του κρυπτονΧ ωρέ κλεφτόπουλο;
ή/και με τα μπροστινά του;;;:confused:


Φίλε AbyssD, σου προτάθηκαν μηχανάκια αξιοπρεπή που όμως είπες ότι ξεπερνάνε το μπάτζετ που θες να διαθεσεις (απόλυτα σεβαστό).
Και τώρα έρχεσαι και ρωτάς για το κορυφαίο απο κάθε άποψη παπί που κυκλοφορεί, το οποίο βρίσκεις μεταχειρισμένο σε χρήματα με τα οποία παίρνεις παπί της ίδιας μάρκας κούτα (το κρυπτονS)!!!
Η επόμενη εναλλακτική σου πρόταση είναι ένα ΣΥΜ όπου διαβάζεις απο κατόχους εδώ μέσα, για το ποιόν τους. ο τσολιάς πχ, έγραψε ολοκληρο θρεντ για το σαπάκι το ματζικ.
Τρεχει παράλληλα άλλο θρεντ όπου υπάρχει έντονη αντιπαράθεση για το αν ή όχι αξίζει να πάρει κανείς "κινεζιά", το οποίο μάλλον σου διαφεύγει.Τσέκαρε το γιατί μου φαίνεται ότι λέμε για να λέμε...
Να τα πάρουμε ένα ένα.
1)Κατ αρχάς μην προσβάλεις τα σαπάκια βάζοντας στην ίδια κατηγορία με αυτά το Magic.Είναι ακόμα χειρότερο.Είναι οι 7 πληγές του Φαραώ με ρόδες. :evil: Δεν έχω βρεί ΕΝΑΝ κάτοχο (και έχω συναντησει 5-6) να πεί καλά λόγια για δαύτο.
2)Το κορυφαίο παπί της αγοράς είναι το CryptonX σύμφωνώ μαζί σου ΑΛΛΑ το CryptonS 110 αποδεικνύεται κάθε μέρα άξιος συνεχιστής.Για μένα είναι μαζί στην κορυφή αυτά τα 2 με τρίτο το SuperCub 50 αλλά πάμε πολύ πίσω.
3)Στο θέμα αναρτήσεις...Εδώ τα πράγματα ζορίζουν.Εάν είσαι λίγο πιο πολλά κιλά και εάν οδηγείς λίγο άτσαλα η βιαστικά και δεν αποφεύγεις τις λακούβες οι αναρτήσεις θσ κλστσρουν συντομα (2-3 χρόνια).Οι μπροστινές έχουν λεπτά ελατήρια και λεπτές τσιμούχες και μάλιστα έχουν βγεί ειδικά για το X διπλά ενισχυμένα τσιμουχάκια για τις μπουκάλες και ελατήρια για τις μπροστινές βγάζει και η Ohlins.Πίσω πάλι η μαμά δεν είναι ικανοποιητικές και χαλάνε (σε πολλά ντελιβεράδικα) και έχεις επιλογές YSS,Yamaha,RCB,KYB,Ohnlins και ισως μου ξεφευγει κάποια άλλη μάρκα (τις έχω βάλει με σειρά ποιότητας με κορυφαία την Ohlins)

o_gavros
21/09/2019, 09:48
3)Στο θέμα αναρτήσεις...Εδώ τα πράγματα ζορίζουν.Εάν είσαι λίγο πιο πολλά κιλά και εάν οδηγείς λίγο άτσαλα η βιαστικά και δεν αποφεύγεις τις λακούβες οι αναρτήσεις θσ κλστσρουν συντομα (2-3 χρόνια).Οι μπροστινές έχουν λεπτά ελατήρια και λεπτές τσιμούχες και μάλιστα έχουν βγεί ειδικά για το X διπλά ενισχυμένα τσιμουχάκια για τις μπουκάλες και ελατήρια για τις μπροστινές βγάζει και η Ohlins.Πίσω πάλι η μαμά δεν είναι ικανοποιητικές και χαλάνε (σε πολλά ντελιβεράδικα) και έχεις επιλογές YSS,Yamaha,RCB,KYB,Ohnlins και ισως μου ξεφευγει κάποια άλλη μάρκα (τις έχω βάλει με σειρά ποιότητας με κορυφαία την Ohlins)

Είμαι όσα περιγράφεις με τα "εάν" και λίγο ακόμα. Είμαι επίσης όλη μέρα στο δρόμο με το Χ και έχω φάει αναρίθμητες λακούβες.
το 2-3 χρόνια που λες σαν διαστημα ειναι τελείως στον αέρα.
Στο δικό μου άλλαξα ανάρτηση αφού έκλασε στα ~80κάτι χιλιάδες χλμ (πολλοί δεν θα δούνε ποτέ τέτοια νούμερα στο παπί τους,εχω παραδειγμα φίλου με Σουπρα αγορασμένο κουτα τελη 90ς και εχει κανα 70Κ χλμ στην εικοσαετία! ).
Εβαλα τότε μια RacingBoy η οποία όμως δεν κράτησε όσο το εργοστασιακό και κάπου στα 40-50Κ χλμ το άλλαξα με ένα εργοστασιακό.
Οδηγώ πολλές φορές δικάβαλο και τις περισσότερες φορτωμένος με εργαλεία.
Ε με τέτοια χρήση και μετά απο τόσα χλμ, δε το θεωρώ βλάβη το κλασμένο αμορτισέρ. Αναλώσιμο το θεωρώ.
Στα μπροστινά το ίδιο.
Ναι είναι σχετικά πιο μαλακα απο ότι θα περίμενες για το μπεστ σελλερ.Έχουν κάποιο λόγο όμως που είναι έτσι.
Πρόβλημα πάντως δεν είναι, για αυτό και το μη λέμε ότι θέμε προηγούμενο σχόλιο.
Στείλε μου σε πμ για τα διπλά τσιμουχάκια που λες γιατι δεν ξερω κατι σχετικα.

TsoliasGR
21/09/2019, 14:28
Στείλε μου σε πμ για τα διπλά τσιμουχάκια που λες γιατι δεν ξερω κατι σχετικα.
Εγώ ο καημένος ανέφερα τι έχω δεί σε ντελιβεράδικα.Τώρα για το οτι πολλοί δεν πρόκειται να δούνε 70-80 χιλιάδες στο κοντέρ ναι αλήθεια είναι εχεις δίκιο εδώ.Τα διπλά τσιμουχάκια απο Δευτέρα ευχαρίστως να σου πώ ακριβώς.Πάντως στο δικό μου όταν χρειαστεί και εμπρός και πίσω θα μπούνε Ohlins να έχω το κεφάλι μου ήρεμο.Θα δώκω κάτι παραπάνω αλλα επενδύω σε ασφάλεια όπως το βλέπω.

AbyssD
21/09/2019, 15:45
Eάν πάρεις SYM παπί εγώ νίπτω τας χείρας μου και θα ξεκινήσω να μετράω μέρες που θα αρχίσει να σκορπάει.Μακάρι να βγώ ψεύτης αλλά...όποιος καεί στον χυλό φυσσάει και το γιαούρτι.
Δεν έχεις γκαράζ?Δεν πειράζει, κοίτα αν σε βγάζει να νοικιάσεις.Ούτε τα δικά μου χωράνε όλα μέσα στο γκαράζ και νοικιάζω μια θέση για παπί.Τώρα αν όντως δεν βγαίνεις να νοικιάσεις...Μην πάρεις cryptonx ούτε SYM.




Εαν δεν υπαρχει ειδικος χωρος κοντα στην γειτονια σου για να νοικιασεις τοτε τι κανεις ρωτας γειτονες?

TsoliasGR
21/09/2019, 16:04
Εαν δεν υπαρχει ειδικος χωρος κοντα στην γειτονια σου για να νοικιασεις τοτε τι κανεις ρωτας γειτονες?

Παιρνεις κανα daytona που δεν το κλέβουν ευκολα λόγω των πολυ φτηνών ανταλλακτικών και το δένεις με 2 αλυσίδες και ηρέμησες.

AbyssD
21/09/2019, 16:21
Παιρνεις κανα daytona που δεν το κλέβουν ευκολα λόγω των πολυ φτηνών ανταλλακτικών και το δένεις με 2 αλυσίδες και ηρέμησες.

Θα παω να κολλησω καμια αγγελια στα γκαραζ της γειτονιας μηπως εχει κανενας θεση, και αν εχουν θα παρω ενα Crypton X με γραμματια που βρηκα, ειδαλλως Sym η Daytona τι να κανουμε..

Σας ευχαριστω παιδια.

STF
21/09/2019, 21:19
Tα καρμπυρατεράτα βαράνε μπιέλα πολύ συχνότερα απο τα ψεκαστά.Έχει δίκιο.


...και που να 'ξερες πόσα χρόνια ήμουν βέβαιος για το αντίθετο. Χα χα χα! Δε βαριέσαι, όσο ζει κανείς μαθαίνει!

TsoliasGR
22/09/2019, 01:17
Θα παω να κολλησω καμια αγγελια στα γκαραζ της γειτονιας μηπως εχει κανενας θεση, και αν εχουν θα παρω ενα Crypton X με γραμματια που βρηκα, ειδαλλως Sym η Daytona τι να κανουμε..

Σας ευχαριστω παιδια.

Mε πάσα ειλικρίνεια αν ημουνα στην θέση σου και ειχα να επιλέξω ανάμεσα σε sym και daytona...θα έπαιρνα daytona για πολλούς λόγους.

1)Είναι πιο αξιόπιστα στο πέρασμα του χρόνου απο τα sym παπιά.
2)Κυκλοφορούνε πιο πολλά άρα έχεις αργότερα μεγαλύτερη γκάμα επιλογής για μεταχειρισμένα ανταλλακτικά (σε πολλά χρόνια)
3)Έχουν πιο οικονομικά καινούρια ανταλλακτικά
4)Έχουν πιο καλή μεταπώληση
5)Μπορείς με λίγη δυσκολία να βρείς aftermarket της προκοπής.
6)Πιο φτηνά για αρχική αγορά.....

AbyssD
27/09/2019, 20:11
Πηρα το Crypton S ελαφρως μεταχειρισμενο με γραμματια, τωρα ψαχνω αντικλεπτικα για να μην μου το φανε και παω για αυτοκτονια.

Εχετε κατι να μου προτεινετε?

Σας ευχαριστω ολους για τις προτασεις σας, τελικα μου εκατσε η ευκαιρια και πηρα το Crypton και ας μην ειναι το αγαπημενο μου (κανενα παπι δεν ειναι) αλλα τελος παντων.

TKM
27/09/2019, 23:11
Καλορίζικο και να το χαρείς.

o_gavros
27/09/2019, 23:20
Πηρα το Crypton S ελαφρως μεταχειρισμενο με γραμματια, τωρα ψαχνω αντικλεπτικα για να μην μου το φανε και παω για αυτοκτονια.

Εχετε κατι να μου προτεινετε?


Αν είναι να το έχεις τόσο άγχος, ίσως δεν είναι για σένα.

TsoliasGR
28/09/2019, 00:42
Πηρα το Crypton S ελαφρως μεταχειρισμενο με γραμματια, τωρα ψαχνω αντικλεπτικα για να μην μου το φανε και παω για αυτοκτονια.

Εχετε κατι να μου προτεινετε?

Σας ευχαριστω ολους για τις προτασεις σας, τελικα μου εκατσε η ευκαιρια και πηρα το Crypton και ας μην ειναι το αγαπημενο μου (κανενα παπι δεν ειναι) αλλα τελος παντων.

Κατ αρχάς καλορίζικο,καλοτάξιδο και πάντα όρθιος.
Κατα δεύτερον κύριε χρωστάτε φωτογραφίες απο το μηχανάκι (ως είθηστε στο σαιτ) και κατα προτίμηση με καμια θεογκόμενα να το πλένει με το μαγιώ.
Κατα τρίτον είναι ένα αξιόπιστο μηχανάκι που ΑΝ του κάνεις τα τυπικά όποτε πρέπει θα σε βγάλει για αρκετά χρόνια απροβλημάτιστα.
Τεταρτον και τελος απο μένα αν το έχεις έξω μέχρι να βρείς να το βάλεις μέσα...Αλυσίδες απο σταθερά σημεία στο έδαφος η ΤΣΙΜΕΝΤΕΝΙΑ κολώνα της ΔΕΗ η κατι παρεμφερές.Disc lock ΜΟΝΟ ΜΕ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ γιατί τα ανοίγουν σχετικά εύκολα τα disclock οποτε και να βαράει κιόλλας μέχρι να το ανοίξουν,κουκούλα επίσης και κανα ευχέλαιο απο παπά.Επίσης όσο πιο φωτισμένο και πολυσύχναστο σημείο τόσο πιο καλά.Ιδανικά κανα 24ωρο βενζινάδικο εκεί γύρω?

AbyssD
28/09/2019, 17:34
Καλορίζικο και να το χαρείς.

Σε ευχαριστω!

AbyssD
28/09/2019, 17:34
Αν είναι να το έχεις τόσο άγχος, ίσως δεν είναι για σένα.

Το εχω αγχος αλλα εκανα πλακα δεν θα παω για αυτοκτονια :P

AbyssD
28/09/2019, 17:38
Κατ αρχάς καλορίζικο,καλοτάξιδο και πάντα όρθιος.
Κατα δεύτερον κύριε χρωστάτε φωτογραφίες απο το μηχανάκι (ως είθηστε στο σαιτ) και κατα προτίμηση με καμια θεογκόμενα να το πλένει με το μαγιώ.
Κατα τρίτον είναι ένα αξιόπιστο μηχανάκι που ΑΝ του κάνεις τα τυπικά όποτε πρέπει θα σε βγάλει για αρκετά χρόνια απροβλημάτιστα.
Τεταρτον και τελος απο μένα αν το έχεις έξω μέχρι να βρείς να το βάλεις μέσα...Αλυσίδες απο σταθερά σημεία στο έδαφος η ΤΣΙΜΕΝΤΕΝΙΑ κολώνα της ΔΕΗ η κατι παρεμφερές.Disc lock ΜΟΝΟ ΜΕ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ γιατί τα ανοίγουν σχετικά εύκολα τα disclock οποτε και να βαράει κιόλλας μέχρι να το ανοίξουν,κουκούλα επίσης και κανα ευχέλαιο απο παπά.Επίσης όσο πιο φωτισμένο και πολυσύχναστο σημείο τόσο πιο καλά.Ιδανικά κανα 24ωρο βενζινάδικο εκεί γύρω?

Ευχαριστω για τις ευχες! Την Τριτη θα το παραλαβω οποτε ακομα δεν εχω φωτογραφιες. Προσωρινα απεναντι απο το σπιτι μου ακριβως υπαρχει γκαραζ μηχανικου, εχει κατι καγκελα πανω στο πεζοδρομιο σε σχημα Π λεω να το κλειδωνω εκει αν με αφησει, εχει και προβολεα με φωτοκυτταρο οποτε το βραδυ οποιος περναει απο εκει θα αναβει το φως. Σε αλυσιδα τι να παρω? Κοιταω μια κουλουρα της Abus με 65€ απο Skroutz αλλα καπου διαβασα και για αλυσιδα χοντρη που βαζουν στα λιμανια.

AbyssD
28/09/2019, 17:46
Να αυτο εδω το σχολιο ειχα δει εχθες απο τον @WRC αλυσιδα θα πας πειραι και θα παρεις απο ναυτιλιακα ειδη μια με 16 ή 18mm αν περνα απο τον σκελετο σου.Τα 2 μετρα υπολογιζε κοντα 40€ κοστος.

ενα λουκετο πολυ καλο με 14mm ή 12mm πειρο απο ατσαλι. θα περνας τους δυο κρικους αναμεσα απο το λουκετο το οποιο θα ειναι με ψηλο λαιμο για να χωραν οι κρικοι.κλαση 5 και 6 ενα λουκετο ειναι ουσιαστικα απαραβιαστο.θελει τροχο και 5 λεπτα τροχισμα.

ας πουμε ενα καλο λουκετο ειναι αυτο.abbloy pl 350.

μην ακουμπα στο εδαφος η αλυσιδα ή το λουκετο.δηλαδη μην δεσεις πισω τροχο διοτι θα βρεις μονο τον τροχο με την αλυσιδα...

αυτα.

Acacius
28/09/2019, 20:51
Κανένα λουκέτο δεν είναι απαραβίαστο, το ζητούμενο είναι να κάνεις την κλοπή πιο δύσκολη για το μέσο κάθαρμα, ώστε να ψάξει αλλού.

(Ψάξε the lockpicking lawyer στο YouTube και ψυχοπλακώσου)

Στα Crypton υπάρχει ο κίνδυνος να σου σηκώσουν συγκεκριμένα κομμάτια που έχουν ζήτηση (π.χ. μούτρο, καρμπ κλπ.);

AbyssD
28/09/2019, 22:27
Κανένα λουκέτο δεν είναι απαραβίαστο, το ζητούμενο είναι να κάνεις την κλοπή πιο δύσκολη για το μέσο κάθαρμα, ώστε να ψάξει αλλού.

(Ψάξε the lockpicking lawyer στο YouTube και ψυχοπλακώσου)

Στα Crypton υπάρχει ο κίνδυνος να σου σηκώσουν συγκεκριμένα κομμάτια που έχουν ζήτηση (π.χ. μούτρο, καρμπ κλπ.);

Αυτον κοιταγα σημερα ολη μερα, λεω να παρω μια Abus κουλουρα με 65€ απο Ελλαδα, και να παραγγειλω απο εξω μια δυνατη αλυσιδα Kryptonite με disc brake αν και λεει οτι ειναι για ποδηλατα δεν ξερω.. https://www.amazon.co.uk/dp/B001SMUB7G?tag=haggle-web-en-21&linkCode=ogi&th=1&psc=1

Acacius
28/09/2019, 23:29
Το μηχανισμό της Fahgettaboudit τον άνοιξε μεν χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία ο δεξιοτέχνης δικηγόρος, αλλά αν θυμάμαι καλά, γενικά από κατασκευή ήταν σούπερ. Το μέσο κλεφτρόνι ελπίζω ότι δε σκαμπάζει τόσο και ότι βασίζεται στη βία, όπου θα τα βρει σκούρα.

Καλή επιλογή πιστεύω, ώστε να ξέρεις τουλάχιστον ότι εσύ έκανες ό,τι μπορούσες.

Edit: ψάξε και για κανένα τεστ με όρους bike chain και bolt cutter ή angle grinder. Ευτυχώς οι τελευταίοι δεν είναι τόσο της μόδας εδώ.

AbyssD
29/09/2019, 00:28
Το μηχανισμό της Fahgettaboudit τον άνοιξε μεν χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία ο δεξιοτέχνης δικηγόρος, αλλά αν θυμάμαι καλά, γενικά από κατασκευή ήταν σούπερ. Το μέσο κλεφτρόνι ελπίζω ότι δε σκαμπάζει τόσο και ότι βασίζεται στη βία, όπου θα τα βρει σκούρα.

Καλή επιλογή πιστεύω, ώστε να ξέρεις τουλάχιστον ότι εσύ έκανες ό,τι μπορούσες.

Edit: ψάξε και για κανένα τεστ με όρους bike chain και bolt cutter ή angle grinder. Ευτυχώς οι τελευταίοι δεν είναι τόσο της μόδας εδώ.

Θα το ψαξω! Εχεις να προτεινεις και καποιον συναργεμο για παπι? Στο skroutz οι περισσοτεροι ειναι χωρις αξιολογησεις και δεν εχω καποιον μπουσουλα.

TsoliasGR
29/09/2019, 09:10
Πάρε ένα μέτριο disclock με συναγερμο.Δεν χρειάζεται να πάρεις το πιο ακριβό ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ.Χοντρη αλυσίδα ναυτιλιακή 18 χιλιοστά όπως σου προτείνανε και να δώκω και μια ιδέα...Ψέκασε τη καλά με σπρέυ σιλικόνης.Λουκέτο συγκεκριμένου τύπου θα προτιμούσα πχ...
410523

Acacius
29/09/2019, 09:53
Θα το ψαξω! Εχεις να προτεινεις και καποιον συναργεμο για παπι?
Δε γνωρίζω για να σου προτείνω κάτι. Η μόνη μου εμπειρία με (όχι δικούς μου) συναγερμούς σε μοτο-αμάξι είναι πετσοκομμένες πλεξούδες από "μάστορες".

Johny
13/06/2020, 20:51
Λοιπον καλησπερα σε ολους τους ενδιαφερομενους
1.sym magic125
Το ειχα για 45.000χλμ.Το μοτερ ειναι πολυ καλο αν συνειδητιποιησεις οτι εχεις παπι και οχι GSXR.Γι αυτον λοιπον που το χρησιμοποιει σαν εργαλειο δουλειας, αρα γνωριζει 5 πραγματα και το συντηρει-δουλευει σωστα, ειναι σκυλος.Βασιζεται ουσιαστικα στο μοτερ του παλιου honda astrea και εχει μπει ψεκασμος.
Τα προβληματα του κυριως εντοπιζονται γενικα σε κακης ποιοτητας ρουλμαν, που οταν αντικατασταθουν, τα προβληματα τελειωνουν.Κυριο προβλημα ειναι το κομπλερ του, που θα πρεπει να συμβιβαστεις οτι καθε 3 χρονια ή 35000χλμ θα πρεπει να το αλλαζεις(γυρω στα 50€ το πακετο).
Οσον αφορα για την οικονομια του, δεν το συζητω.Μετρουσα καθημερινα την καταναλωση του και ΠΙΣΤΟΠΟΙΩ οτι καιει απο 2,1-2,45lt/100χλμ.Οποιοςβρει κατι αλλο ΣΙΓΟΥΡΑ κατι λαθος κανει.
Φρενα.ΑΠΙΘΑΝΑ.Δεν εχω ξανασυναντησει τετοια σε παπι.Οποιος θελει ας μου πει.
ΛΑΣΤΙΧΑ.Μπορεις να βαλεις αφοβα tubless(michlelin pilot) χωρις προβληματα.
ΛΑΔΙ.Δεν καει.
Επιπλεον επειδη ειμαι 38 χρονια αναβατης στο 90% μηχανων και οχι παπιων, εχω ερθει σε επαφη με πολλους αντιπροσωπους.Δηλωνω λοιπον ευθεως οτι ο ΓΚΟΡΓΚΟΛΗΣ παρα τα κουτσομπολια που κυκλοφορουσαν, ηταν ΑΨΟΓΟΣ απεναντί μου και ειδικα ο μηχανικος στην Θησεως 308.
Και ΟΧΙ.Δεν ειμαι ξαδερφος του Γκορκολη.
Ειναι το μηχανακι καλο λοιπον?
Θα μπορουσε να ειναι καλυτερο, και δεν κανει για κσποιον που δε μαστορευει.Ειναι ομως ολοκληρωμρνο οχημα και φτηνο.Σιγουρα εχει θεματα αλλα η αντιπροσωοεια υπηρξε υποδειγματικη.
Crypton x 125-135.
Συγνωμη, αλλα too much για ενα ΠΑΠΙ που κοστιζει 2900! χωρις να ειναι γιαπωνεζος γνησιος, με ταμπουρο πισω(ας ειναι και μεγαλο) εν ετη 2020 και λαστιχα με σαμπρελα!
Αυτα και οποιος θελει, μπορω να αποδειξω την αληθεια των λεγόμενων μου.
Τωρα περι αξιοπιστιας....αμα ο αλλος ειναι ΣΙΔΕΡΟΦΑΓΟΣ...αφηστε τα.....οτι και να χει.....

Parkaki
16/06/2020, 21:10
Λοιπον καλησπερα σε ολους τους ενδιαφερομενους
1.sym magic125
Το ειχα για 45.000χλμ.Το μοτερ ειναι πολυ καλο αν συνειδητιποιησεις οτι εχεις παπι και οχι GSXR.Γι αυτον λοιπον που το χρησιμοποιει σαν εργαλειο δουλειας, αρα γνωριζει 5 πραγματα και το συντηρει-δουλευει σωστα, ειναι σκυλος.Βασιζεται ουσιαστικα στο μοτερ του παλιου honda astrea και εχει μπει ψεκασμος.
Τα προβληματα του κυριως εντοπιζονται γενικα σε κακης ποιοτητας ρουλμαν, που οταν αντικατασταθουν, τα προβληματα τελειωνουν.Κυριο προβλημα ειναι το κομπλερ του, που θα πρεπει να συμβιβαστεις οτι καθε 3 χρονια ή 35000χλμ θα πρεπει να το αλλαζεις(γυρω στα 50€ το πακετο).
Οσον αφορα για την οικονομια του, δεν το συζητω.Μετρουσα καθημερινα την καταναλωση του και ΠΙΣΤΟΠΟΙΩ οτι καιει απο 2,1-2,45lt/100χλμ.Οποιοςβρει κατι αλλο ΣΙΓΟΥΡΑ κατι λαθος κανει.
Φρενα.ΑΠΙΘΑΝΑ.Δεν εχω ξανασυναντησει τετοια σε παπι.Οποιος θελει ας μου πει.
ΛΑΣΤΙΧΑ.Μπορεις να βαλεις αφοβα tubless(michlelin pilot) χωρις προβληματα.
ΛΑΔΙ.Δεν καει.
Επιπλεον επειδη ειμαι 38 χρονια αναβατης στο 90% μηχανων και οχι παπιων, εχω ερθει σε επαφη με πολλους αντιπροσωπους.Δηλωνω λοιπον ευθεως οτι ο ΓΚΟΡΓΚΟΛΗΣ παρα τα κουτσομπολια που κυκλοφορουσαν, ηταν ΑΨΟΓΟΣ απεναντί μου και ειδικα ο μηχανικος στην Θησεως 308.
Και ΟΧΙ.Δεν ειμαι ξαδερφος του Γκορκολη.
Ειναι το μηχανακι καλο λοιπον?
Θα μπορουσε να ειναι καλυτερο, και δεν κανει για κσποιον που δε μαστορευει.Ειναι ομως ολοκληρωμρνο οχημα και φτηνο.Σιγουρα εχει θεματα αλλα η αντιπροσωοεια υπηρξε υποδειγματικη.
Crypton x 125-135.
Συγνωμη, αλλα too much για ενα ΠΑΠΙ που κοστιζει 2900! χωρις να ειναι γιαπωνεζος γνησιος, με ταμπουρο πισω(ας ειναι και μεγαλο) εν ετη 2020 και λαστιχα με σαμπρελα!
Αυτα και οποιος θελει, μπορω να αποδειξω την αληθεια των λεγόμενων μου.
Τωρα περι αξιοπιστιας....αμα ο αλλος ειναι ΣΙΔΕΡΟΦΑΓΟΣ...αφηστε τα.....οτι και να χει.....

Νομιζω το crypton S κανει 2250 και παιρνεις δωρακια.. παιζει και το kawasaku athlete στα 1750.. αρα δε ξερω αν αξιζει το sym. Λογικα εχει και η χοντα κατι παραπλησιο..

Johny
12/07/2020, 01:26
Λοιπον, ειμαι κατοχος πλεον ενος vf125.Η πρωτη μου επαφη...1300χλμ..
Ο παπιος αυτος δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση με τα παπια που γνωριζετε..
Ποιοτητα κυλισης, φρενα, γεωμετρια(οι περισσοτεροι αναβατες κανονικων μοτο, θα γνωριζετε οτι στα περισσοτερα παπια το 'μπροστινο" τους το χανετε...ειδικα με 2 ατομα.
Αισθητικα... εχουν χαζεψει ολοι οι..."παπακηδες"
Λεπτομερειες που μετρουν, ψιλες αλλα σημαντικες:
1.ηχος φλασερ ποσοι δεν τ' χουμε ακουσει για ξεχασμενο φλας?
2.Δυο τροποι ανοιγματος σελας(πρακτικοτατο).
3.Πληρη αλλα και ΕΥΑΝΑΓΝΩΣΤΑ οργανα.
4.Το magic ηταν συναρμολογησης Κινας, το VF ειναι Βιετναμ που απ' οσο γωριζω ειναι η Μεκκα κατασκευης παπιων (ολα τα συνηθη επωνυμα κατασκευαζονται εκει)
Τωρα για την αξιοπιστια του, παρ' ολο που οι μηχανικοι λενε τα καλυτερα, ΔΕΙΓΜΑ γραφης θα μπορουμε να εχουμε μετα απο 10-15000χλμ(να μαστε σοβαροι ετσι?) και ουσιστικη γνωμη μετα απο 40-45000χλμ.
Εχει προλαβει κανας τρελος να τα κανει?Και αφου το εχει στρωσει σωστα φυσικα..(προσωπικα πιιστευω οτι 5000χλμ χρειαζονται για οποιοδηποτε μηχανακι, ειδικα μεχρι 250cc)
Αυτα και αναμενω.. Πω