PDA

View Full Version : suzuki burgman 400



stefstath
15/09/2019, 15:12
παιδιά καλησπέρα. Χτες πήρα μεταχειρισμένο το suzuki burgman 400 type s του 2006. Έχω δύο απορίες. Τα φώτα είναι μόνιμα αναμμένα και δεν σβήνουν. Γίνεται να μπει διακόπτης που να σβήνουν; Επιπλέον φωτίζεται το μισό καντράν. Δεν ξέρω που και πως έχει τα λαμπάκια και από που έχω πρόσβαση. Μπορεί κάποιος να με κατευθύνει;

JasonEV
15/09/2019, 15:51
Ναι μπορει να μπει διακοπτης αλλα θελει πατεντα με τρυπημα στα πλαστικα και εν τελη δεν ξερω αν αξιζει το κοπο. Σου ειναι τοσο αναγκαιο να τα κλεινεις; Εισαι πιο ορατος με αναμενα φωτα. Εμενα εχει διακοπτη αλλα τα εχω μονιμα αναμενα για λογους ορατοτητας.

stefstath
15/09/2019, 20:41
Εμένα δεν έχει πλαστικά στο τιμόνι. Είναι το type s. Για το καντράν που ρωτάω, ξέρεις κάτι;

Lioulios
15/09/2019, 20:43
Αλαρμ εχει το μηχανακι ;

Η καποιον αλλο διακοπτη που να ακυρωσεις και να τον κανεις για τα φωτα ;

stefstath
15/09/2019, 21:12
έχω αλάρμ. Αυτό θα κάνω.

Lioulios
16/09/2019, 00:19
Αυτο εχω κανει και εγω σε cruisym
αλλα οταν εχω το μηχανακι με κλειστα φωτα, αναβει το λαμπακι της μεγαλης σκαλας .οταν ανοιξω τα φωτα ,δηλ βαλω τον διακοπτη στη θεση αλαρμ ,σβηνει το λαμπακι της μεγαλης σκαλας κανονικα .
Μια μοναδα πανω στο ρευμα παντα σε σχεση με πριν που αναβαν συνεχεια .
Με αυτον τον τροπο βεβαια , δεν εχω χαλασει τιποτα απο πλεξουδες κτλ και ειναι ολα αναστρεψιμα ανα πασα στιγμη,οποτε δεν με πειραζει το λαμπακι .

stefstath
10/10/2019, 10:16
Παιδιά καλημέρα. Να ρωτήσω κάτι μήπως ξέρει κανείς. Έχω το suzuki burgman 400. Όταν το μηχανάκι μείνει πάνω από 5 λεπτά στο ρελαντί, ανάβει κόκκινο λαμπάκι FI. Μόλις σβήσω και ξανανοίξω το διακόπτη, σβήνει το λαμπάκι και κινούμαι κανονικά. Επιπλέον, όταν είναι κρύο και κλείνω το γκάζι, ακούγονται κάτι ΤΣΑΦ στην εξάτμιση. Μόλις ζεσταθεί...σταματάνε.

telegonos
10/10/2019, 10:23
Ποτέ πάνω από 1 λεπτό στο ρελαντί. Μεγάλο σέρβις κάντου.

stefstath
10/10/2019, 10:25
Γιατί όχι πάνω από 1 λεπτό;

Kickstart
10/10/2019, 11:08
κατι με την τροφοδοσία μου ακούγεται φίλε...πηγαινε το να στο κουμπώσουν με καλώδιο κάπου που γνωρίζουν (επισημο ισως) να δουν αν βγάζει στην οθόνη βλάβη στον ψεκασμό..

μην το αφήνεις γιατί μπορεί να μην είναι κάτι σοβαρο (πχ κακο καυσιμο) αλλα μπορεί να εξελιχθεί σε πακέτο.

stefstath
10/10/2019, 11:20
κατι με την τροφοδοσία μου ακούγεται φίλε...πηγαινε το να στο κουμπώσουν με καλώδιο κάπου που γνωρίζουν (επισημο ισως) να δουν αν βγάζει στην οθόνη βλάβη στον ψεκασμό..

μην το αφήνεις γιατί μπορεί να μην είναι κάτι σοβαρο (πχ κακο καυσιμο) αλλα μπορεί να εξελιχθεί σε πακέτο.

ok Ευχαριστώ

stefstath
11/10/2019, 20:29
Του έκανα σήμερα το μεγάλο service στη suzuki στη Θηβών στο Περιστέρι. Το λαμπάκι συνεχίζει να ανάβει όταν μείνει για 5 λεπτά στο ρελαντί. Μου είπε ότι δεν προλαβαίνει να ασχοληθεί, θα το δει άλλη μέρα. Το hi-scanner μου είπε ότι του δείχνει βλάβη στις επαφές ή στις φίσες του ηλεκτρικού κυκλώματος του αισθητήρα λάμδα, πράγμα που θέλει ψάξιμο. Η βλάβη αυτή έχει τον κωδικό P0130 (Δυσλειτουργία κυκλώματος αισθητήρα Ο2 "Αισθητήρας 1 Ακροδέκτης 1"). Ξέρει κανείς τίποτα;

stefstath
03/11/2019, 20:04
Παιδιά καλησπέρα. Έχω το suzuki burgman 400 type s του 2006. Κάνει κάτι περίεργο. Όταν μείνει πάνω από 5 λεπτά στο ρελαντί ανάβει κόκκινο λαμπάκι FI (full injection). Η μηχανή κινείται κανονικά χωρίς να δείχνει κάτι. Αν δεν το αφήσω στο ρελαντί και φύγω από το 1ο λεπτό, κινείται πάλι κανονικά όλη μέρα χωρίς πρόβλημα και χωρίς να ανάψει λαμπάκι. Του έκανα σήμερα το μεγάλο service στη suzuki στη Θηβών στο Περιστέρι. Το λαμπάκι συνεχίζει να ανάβει όταν μείνει για 5 λεπτά στο ρελαντί. Μου είπε ότι δεν προλαβαίνει να ασχοληθεί, θα το δει άλλη μέρα. Το hi-scanner μου είπε ότι του δείχνει βλάβη στις επαφές ή στις φίσες του ηλεκτρικού κυκλώματος του αισθητήρα λάμδα. Μου βγάζει στην οθόνη τον κωδικό σφάλματος c44, άνοιξα το μάνουαλ και γράφει: λάθος ρεύμα από τον αισθητήτα λάμδα προς τον εγκέφαλο και την μπαταρία. Ελέγξτε όλες τις φίσες στις επαφές με πολύμετρο........να δείχνει τόσα volt....κτλ κτλ. Ξέρει κανείς κάτι;

doctor_john
03/11/2019, 21:49
Πιο καλά από εσένα πλέον θα πρέπει να είναι μηχανικός ;)

5 λεπτα στο ρελαντί, έχεις κάποια πληροφορία πως του κάνει καλό; Δεν σε ειρωνευομαι, απλά μου φαίνεται υπερβολή για οχημα
που εχει σχεδόν κλειστό το μοτερ μεσα του.
1' είναι αρκετό αν είναι κρύος ο καιρός και το οδηγείς ήπια μέχρι την θερμοκρασία λειτουργίας. Το μανιουαλ τι προτείνει;

Το FI σε αρκετές μοτοσυκλέτες το ανάβει όταν δεν λειτουργεί το σύστημα που ελέγχει την πίεση; του αέρα στο φιλτροκούτι
σε σχέση με την υποπίεση; του ψεκασμού για να έχει καλύτερη διαχείρηση των ρύπων, πιθανά μειώνει λίγο το καύσιμο.
Φαντάσου ότι υπάρχουν διάφορα τζαμπερ στο εμπόριο που βυσματώνουμε μόνο και μόνο για να σβήσει η ένδειξη FI όταν το έχουμε
καταργήσει.

Πιθανολογώ, γιατί οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες, πως με το δούλεμα σταματημένο, δεν πέρνει αρκετό αέρα; ζεστένεται το φιλτροκούτι
και αραιώνει ο αέρας; κάτι τέτοιο τελοσπάντων που δημιουργεί θέμα στον έλεγχο. Οπωσδήποτε να κοιτάξεις τις φίσες του αισθητήρα λ εφόσον
το αναφέρει το διαγνωστικό.
Ίσως είναι καλύτερα να τους έκανες μια συντήρηση πρώτα με κατάλληλο σπρέυ για να αποφύγεις μια πιθανά άσκοπη αλλαγή κάποιου εξαρτηματος...

Εφόσον είσαι τυπικός με τα service, ο μηχανικός σου το έχει υπόψιν του και το όχημα κινείται απροβλημάτιστα, θα έλεγα να μη σε αγχώνει έως του να μην ασχολείσαι.
Απο την άλλη δεν είμαι μηχανικός και δεν γνωρίζω πολλά για το θέμα απλά έτυχε να έχω υπόψιν μια εκδοχή. ;)

BLiTzER
04/11/2019, 02:00
Παιδιά καλησπέρα. Έχω το suzuki burgman 400 type s του 2006. Κάνει κάτι περίεργο. Όταν μείνει πάνω από 5 λεπτά στο ρελαντί ανάβει κόκκινο λαμπάκι FI (full injection).

Μήπως να δοκιμάσεις να αδειάσεις το ιτζέξο που γέμισε;

stefstath
28/12/2019, 20:21
Παιδιά καλησπέρα και χρόνια πολλά. Όπως θυμάστε κάποιοι έχω ένα suzuki burgman 400 type s του 2006. Σήμερα το απόγευμα το έβαλα μπροστά και πήρε μια χαρά με την πρώτη. Καθώς περίμενα να ζεσταθεί λίγο, έσβησε μόνο του και δεν ξαναπαίρνει με τίποτα ενώ γυρνάει η μίζα κανονικά. Έδωσα ρεύμα με καλώδια από αυτοκίνητο, τίποτα. Φόρτισα την μπαταρία με ειδικό όργανο....τίποτα. Ξέρεις κανείς κάτι;

doctoras
29/12/2019, 15:31
Kill switch

Acacius
29/12/2019, 17:19
Σίγουρα δουλεύει η μίζα με πατημένο το kill switch;

Αν το Burgman του 06 είναι ψεκαστό όπως υποθέτω, όταν ανοίγεις με το κλειδί από σβηστό, ακούς την αντλία βενζίνης να κάνει priming?

stefstath
29/12/2019, 19:39
Σίγουρα δουλεύει η μίζα με πατημένο το kill switch;

Αν το Burgman του 06 είναι ψεκαστό όπως υποθέτω, όταν ανοίγεις με το κλειδί από σβηστό, ακούς την αντλία βενζίνης να κάνει priming?

Ναι, την ακούω κανονικά

stefstath
29/12/2019, 20:40
Σίγουρα δουλεύει η μίζα με πατημένο το kill switch;

Αν το Burgman του 06 είναι ψεκαστό όπως υποθέτω, όταν ανοίγεις με το κλειδί από σβηστό, ακούς την αντλία βενζίνης να κάνει priming?

τι είναι το kill switch; Αυτός ο κόκκινος διακόπτης στο τιμόνι που σβήνει τη μηχανή;

doctoras
29/12/2019, 20:51
Ναι, την ακούω κανονικά

Απο οτι βλεπω απο το θεμα που άνοιξες εχεις διαφορα θεματα κατα καιρους και οπως φαινεται το προβλημα στο ηλεκτρικο κυκλωμα δεν επιλυθηκε σε καποιο μαστορα με αποτελεσμα να συνεχίζεις να αντιμετωπίζεις δυσλειτουργίες.
Νομιζω οτι το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να βρεις εναν εξειδικευμένο και γνώστη του μοντελου μαστορα αρχικα να εντοπιστούν τα errors που βγαζει η ecu και στην συνέχεια να επιλυθουν μια και καλη

stefstath
29/12/2019, 21:10
Απο οτι βλεπω απο το θεμα που άνοιξες εχεις διαφορα θεματα κατα καιρους και οπως φαινεται το προβλημα στο ηλεκτρικο κυκλωμα δεν επιλυθηκε σε καποιο μαστορα με αποτελεσμα να συνεχίζεις να αντιμετωπίζεις δυσλειτουργίες.
Νομιζω οτι το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να βρεις εναν εξειδικευμένο και γνώστη του μοντελου μαστορα αρχικα να εντοπιστούν τα errors που βγαζει η ecu και στην συνέχεια να επιλυθουν μια και καλη

και σε εξειδικευμένο συνεργείο, άκρη δε βρήκα. Το είχα πάει για μεγάλο σέρβις πριν 2 μήνες στηνsuzuki στον Καπερνέκα στη Θηβών στο Περιστέρι. Δεν ήταν σίγουρος γιατί άναβε το λαμπάκι του ιτζέκσιον. Μου έλεγε θα το δούμε άλλη φορά...μπορεί να είναι ο αισθητήρας λάμδα, μπορεί οι επαφές του κτλ...αλλά η μηχανή πήγαινε κανονικά χωρίς πρόβλημα γιαυτό το είχα αφήσει....και δε μου ξανάναψε παρά μόνο αν μείνει πολύ ώρα στο ρελαντί. Και κει θα το ξαναπάω και αύριο...και ο θεός βοηθός.

doctoras
29/12/2019, 21:35
Κανένας δεν ειναι 100% σιγουρος για την διάγνωση, ομως η καταρτηση και τα μανιουαλς θα πρεπει να τον οδηγήσουν να σου δωσει τρεις πιθανες περιοχες βλαβης.
Το σερβις δεν μπορει να εχει καμια σχεση με μια ένδειξη βλαβης στον πινακα οργάνων. Οποτε κανεις σερβις στο χρονοδοαγραμμα που οριζει ο κατασκευαστης, αλλα κυριως ψαχνεις να βρεις ανθρωπο που θα ασχοληθεί με την βλαβη σου και οχι ποσα λαδια και μπουζι σου εβαλα, αν πιανεις τι εννοω.

stefstath
31/12/2019, 12:19
παιδιά....το πήγα στην suzuki στο Περιστέρι...... μου άλλαξε ένα μπουζί και πήρε μπρος κανονικά. Αυτό που έβγαλε ήταν λέει βρεγμένο. Το μπουζί ήταν αλλαγμένο πριν ένα τρίμηνο και προχτές το καθάρισα κιόλλας. Μου είπε ότι κάτι το βραχυκυκλώνει μετά από μερικά χιλιόμετρα> Ταυτόχρονα....αν μείνει για πολύ ώρα στο ρελαντί ανάβει κόκκινο λαμπάκι FI και ο κωδικός σφάλματος υποδυκνείει αισθητήρα λάμδα ή λάθος ρεύμα στις επαφές του. Θέλει ψάξιμο βήμα-βήμα αυτό μου λέει....πρέπι να καθαριστεί το μπεκ, να αλλαχτεί ο αισθητήρας λάμδα και βλέποντας στη πορεία τι παίζεται....κι αν θα το πετύχουμε είπε. Δεν ξέρω τι να κάνω....... να το αφήσω για ψάξιμο...να το πάρω κι ότι ας γίνει....;;; Πάει το μυαλό σας κάπου;

doctoras
31/12/2019, 15:33
Πρεπει να εμπιστευθεις εναν μαστορα μαζι με ενα ποσο που θα πρεπει να διατεθει για την οριστική επισκευή του.
Απο καπου πρεπει να ξεκινήσεις

toyar
31/12/2019, 16:39
Βραχυκυκλωσε από πλούσιο μίγμα
Για τον ίδιο λόγο σου ανάβει λαμπάκι στο ρελαντί
Αν μπει διαγνωστικό θα φανεί με τι λόγο λ δουλεύει
Λογικά θα δείξει λ<1
Θέλει για αρχή μέτρηση πίεσης βενζίνης και καθάρισμα μπεκ και λ
Μπορείς να δοκιμάσεις κι ένα καθαριστικό στο τεποζιτο

stefstath
31/12/2019, 21:25
έχει και συνέχεια.........το μπουζί που έβγαλε από πάνω μου είπε ότι δεν είναι αυτό που προβλέπει η suzuki αλλά ένα παραπλήσιο πιο ψυχρό. Λέτε γι' αυτό να έγινε το μπέρδεμα;

toyar
01/01/2020, 07:35
Ναι αυτό παιζει

stefstath
11/01/2020, 19:38
παιδιά από τότε που έβαλα πάνω το σωστό μπουζί, δεν μου άναψε ξανά κόκκινο λαμπάκι FI ενώ το έχω στο ρελαντί για 10 λεπτά............... μόνο που το ρελαντί ανέβηκε από τις 1100 στροφές στις 1550. Ανοίγω το manual servise και λέει το ρελαντί πρέπει να είναι 1400 στροφές ± 100 στροφές...άρα είμαι εντάξει υποθέτω.

stefstath
01/03/2020, 23:28
Καλησπέρα παιδιά. Έχω όπως ξέρετε το suzuki burgman 400 του 2006 injection. Παρατήρησα κάτι περίεργο: μου καίει γύρω στα 8 λίτρα τα 100 χλμ. Του έχω κάνει και το μεγάλο σέρβις στη suzuki πριν 3 μήνες. Το ξαναπήγα και μου είπε ότι πρέπει να ξεκινήσουμε από το καθάρισμα του μπεκ το οποίο μπορεί να μπερδεύει τον αισθητήρα λάμδα στους οποίου τις φίσες δεν πάει σωστό ρεύμα απ' ότι μέτρησε. Είναι μια αλυσίδα περιπτώσεων είπε. Μερικές φορές ακούγονται και κάτι μικρά σκασίματα από την εξάτμιση...δεν ξέρω τι να υποθέσω κι από που να αρχίσω....... έχεις κανείς καμιά ιδέα;

viper1
01/03/2020, 23:36
Παιδιά καλησπέρα. Πήρα κι εγώ ένα burgman 400 και δεν ανάβουν φώτα στο καντράν. Επίσης ενώ θα έπρεπε να ανάβουν τα φώτα με το που ανοίγω τον διακόπτη δεν ανάβουν. Πρέπει να ανοίξω τα αλάρμ για να ανοίξουν. Επίσης όταν είναι κρύο δεν ανεβαίνει το ρελαντί και πολλές φορές σβήνει. Από που να ξεκινήσω?

Lioulios
02/03/2020, 00:20
Ξεκινα απο το σπιτι σου και γρηγορα στου μαστόρου

viper1
02/03/2020, 00:49
Ξεκινα απο το σπιτι σου και γρηγορα στου μαστόρου

Έχεις κανέναν καλό?

Lioulios
02/03/2020, 00:59
Σε καμια αντιπροσωπεια πηγαινε και μιας που πας , βαλε και λαδια

viper1
02/03/2020, 01:03
Σε καμια αντιπροσωπεια πηγαινε και μιας που πας , βαλε και λαδια

Δεν βάζω λάδια αν δεν ανάψει το λαμπάκι. Και δεν εμπιστεύομαι τα συνεργεία

Lioulios
02/03/2020, 01:43
Πρεπει να κρατησουμε το νημα καθαρο .Αν θες κατι συγκεκρημενο , ανοιξε δικο σου και ρωτα .Ενα για ρελαντι και ενα για φωτα .

:evil:

viper1
02/03/2020, 01:55
Πρεπει να κρατησουμε το νημα καθαρο .Αν θες κατι συγκεκρημενο , ανοιξε δικο σου και ρωτα .Ενα για ρελαντι και ενα για φωτα .

:evil:

Μπα. Αφού εδώ λέμε για burgman 400. Φώτα και ρελαντί. Εδώ θα περιμένω απαντήσεις. Τι να ανοίξω άλλο νήμα? Να κάνω οτι κάνουν και οι άλλοι?