PDA

View Full Version : Καρπενήσι με τον Μπάτμαν



Kickstart
16/09/2019, 09:25
Αν και κάνω διάφορες εκδρομές τον τελευταίο χρόνο με το μπαντιτ (aka batman) δεν έχω ανεβάσει καμία κυρίως γιατί δεν είμαι πολύ της φωτογραφίας κι οταν ταξιδεύω μόνος δεν ασχολούμαι καθόλου με το σπορ λήψης φώτο, αν είναι άλλος μαζί μου μπορεί να βγει καμία μόνος σπάνια..συνεπώς αυτό το Σαββατοκύριακο είπα να το αλλάξω λίγο αυτό και να κάνω μια προσπάθεια φωτορομάντζου μέσω του κινητού μου την οποία και θα μοιραστώ μαζί σας.

Επισκέφθηκα το Καρπενήσι Ευρυτανίας για τουρισμό και προσκύνημα στο Μοναστήρι του Προυσού στο οποίο είχα τάξει την επίσκεψη όταν θα ολοκληρωνόταν κάποιος προσωπικός στόχος που είχα θέσει γύρω από την εργασία μου.

Ανεβαίνοντας προς το βουνο μετά την Λαμία και τις βαρετές ευθείες της Εθνικής όπου ο μπατμαν απλά γουργούριζε και περίμενε τα στροφιλίκια για να δει λίγο χαρά
409869

409870

μετά το Καρπενήσι η διαδρομή αποκτά ιδιαίτερο ενδιαφέρον καθώς τα πολλά στροφιλίκια διέρχονται μέσα απο αρχικά κατάφυτη περιοχή με τον ποταμό Καρπενησιώτη να διασχίζει το πλάι του δρόμου
409871

409872

στην συνέχεια το τοπίο αγριεύει ψηλές κοιλαδογέφυρες και τα βουνά να κρέμονται επιβλητικά πάνω από το δρόμο, διάσπαρτοι βράχοι και πέτρες που κατακρημνίζονται επί του οδοστρώματος καθιστούν την διαδρομή κάπως επικίνδυνη οπότε το κομμάτι μετά το χωριό Γαύρος και μέχρι τη Μονή θέλει μεγάλη προσοχή.
409873

409874



409876

Λίγο πρίν τον Προυσό (10χλμ) υπάρχει η απαραίτητη στάση για προσκύνημα στο σημείο "Πατήματα της Παναγίας". Σύμφωνα με την παράδοση από αυτό το σημείο πέρασε η Παναγία στον δρόμο της προς τον Προυσό όπου και αποτυπώθηκαν επί του βράχου ανθρώπινα χνάρια.
409877

409878

409879

Kickstart
16/09/2019, 09:32
συνέχεια από το προηγούμενο..
409880

409881

409882

Το μοναστήρι βρίσκεται 30 περίπου χιλιόμετρα νότια μετά την πόλη του Καρπενησίου. Είναι χτισμένο κυριολεκτικά σα να κρέμεται στην πλαγία των βουνών Καλιακούδα και Χελιδόνα που είναι τίγκα στο έλατο όπως σχεδόν όλη η ορεινή Ευρυτανία.

409883

409884

εντός της Μονής μπορεί κανείς να θαυμάσει αρκετά αξιοθέατα όπως το παρεκκλήσι που είναι κυριολεκτικά χτισμένο μέσα στο βράχο και οι τοιχογραφίες είναι ιδιαίτερης ομορφιάς, όλο το περιβάλλον της Μονής αποπνέει μια ηρεμία και γαλήνη που απαλύνει το νου και τις σκέψεις από την σκληρή καθημερινότητα που βιώνουμε όλοι μας στα πνιγμένα αστικά κέντρα που ζούμε..

409885

409886

409887

409902

Kickstart
16/09/2019, 09:52
η επιστροφή περιελάμβανε επίσκεψη σε ιχθυοτροφείο πέστροφας για το απαραίτητο καφεδάκι και κουβεντούλα με τους εκεί ιδιοκτήτες, στον χώρο μπορεί να σερβιριστεί κατόπιν παραγγελίας πέστροφα ψητή με βούτυρο..γιαμ γιαμ..

409888

409889

συνεχίζοντας επισκέφθηκα το Μεγάλο Χωριό καθώς φίλος και συνάδελφος με περίμενε για άλλον έναν καφέ. Το Μεγάλο Χωριό έχει χαρακτηριστεί και ως "Ελβετία της Ελλάδας", αρκετά γραφικό και με ομορφιές...λόγω του καφέ δεν το κυνήγησα πολύ με τις φωτογραφίες αν και θα έπρεπε γιατί το μέρος αξίζει..δεν πειράζει την επόμενη φορά..ίσως και με...χιόνια.:evil:
409892

409893

Ναός Αγίου Γεράσιμου στην αρχή του χωριού
409894

409895

μνημείο Εθνικής Αντίστασης, ένα από τα πολλά που υπάρχουν σε όλα τα χωριά του Νομού καθώς ήταν μεγάλη η συνεισφορά των κατοίκων εναντίων των ναζί εισβολέων.

409896

και μνημείο αφιερωμένο στις.. σκοτεινές μέρες του εμφυλίου

409897

η επίσκεψη περιελάμβανε και μια διανυκτέρευση, έμεινα στο χωριό Κορυσχάδες το οποίο επίσης έχει αρκετά αξιοθέατα και Μουσείο Εθνικής Αντίστασης το οποίο δυστυχώς δεν πρόλαβα ανοικτό και την επομένη θα ανοιγε 10.00 αλλα εγώ εφυγα για Αθήνα αρκετα νωρίτερα..anyway την επόμενη κι αυτό, εδώ η θέα από το προσωρινό τσαρδί μου..
409898

Kickstart
16/09/2019, 10:00
το απόγευμα έκανα και μια ανάβαση προς το χιονοδρομικό του Καρπενησίου το γνωστό Βελούχι..βρίσκεται σε υψόμετρο 1850 μέτρων και απέχει καμιά δεκαριά χιλιόμετρα από την πόλη του Καρπενησίου, όλο ορεινό στροφιλίκι...εδώ μια δυο φώτο που τράβηξα ανεβαίνοντας σε στάση για τη θέα, τα σκουπιδάκια που βλέπετε δεξιά αριστερά δυστυχώς επιβεβαιώνουν σαν εικόνα ότι κάποιοι συμπολίτες μας δεν θα καταφέρουν ποτέ να σεβαστούν την μάνα φύση ότι παιδεία και αν λάβουν.
409899

409900

και μια τελευταία από την επιστροφή μου εχθές το πρωί, σε ένα από τα χωριά κατεβαίνοντας προς Λαμία (δυστυχώς δεν συγκράτησα όνομα) συνάντησα αυτό το ωραίο θέαμα.
409901

και εις άλλα με υγεία, καλά να μαστε να ταξιδεύουμε..:beer:

Tsber
16/09/2019, 11:02
Μπράβο φίλε, πολύ όμορφα όλα :beer:

Χρηστος FZR
17/09/2019, 02:24
η φωτογραφια με το αεροπλανο ειναι στο χωριο αι-γιωργης. η καταγωγη μου ειναι απο νομο ευρυτανιας και περναω απο εκει οταν πηγαινω στο χωριο μου.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
17/09/2019, 05:37
Πολύ ωραίο μινη ταξιδιωτικό. Πολύ ωραίες φωτο. Φαντάζομαι να το είχες κιόλας με τη φωτογραφία:lol:
Και στην επόμενη. Παντα όρθιος:beer: